Skocz do zawartości

Poważne problemy z Vistą, wpływają na użytkowników innych systemów...


3Jane

Rekomendowane odpowiedzi

A ja mimo że nie lubi windowsa nie narzekam już mam 20% sciągniętej Visty i po egzaminkach będe testować :P a wy jak chcecie, (przepraszam ale mnie już to wkurza) :D to nikt wam Wisty by makroszit nie kaze instalować mozecie na swoim super inuxie siedzieć i blenderem skubać :D.

 

Ale kontrowersyjna wypowiedź ;P

 

Już czuje jak zażarci fanatycy linuxa odpisują na ten post :D nomen omne siedząc na windowsie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 164
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Shalivan: wlasnie wszystko sie rozbija o to że proboją kazać, jak do teraz nic nie wiadomo chocby o dx10 pod xp, MS proboje zrobic tak zeby sprzet byl robiony pod ich nowy wynalazek itp. Gdyby nie to że goście sie uparli na monopolizowanie rynku to miał bym ich głeboko w .... i nic by mnie nie obchodzilo czy wypuszczają viste, śviste czy masochiste :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na maka mnie musi byc stac :D nie robilem upgradu kompa od chyba 4 lat. Ale plan juz mam, sproboje sie poduczyc xsi albo blendera i uciekne od ms'a. Co w zasadzie nie moge powiedzieć latwo nie przychodzi, bo pomijając powody ideologiczno monopolizacyjne xp działa calkiem niezle jak sie go zabezpieczy z 5 stron i wyczysci z niepotrzebnego stuffu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siema vv37faŁŁ)r\\ktor TO JA! Rafał!

he he

eejejejehehehehheehehhhehehhehehheheheheheheehe eheheheheheheheheheehe

HAHAHAHAHAHAHAHA]

 

wiec nasdzdzedł poranek, wzdloz zbocza gory skaajr zaczely staczac sie pradawne BOXY ZŁA taranując wsyztkoe wioski po drodze. nie bylo litosic dla kobiet i dzieciatek ktore pekały z rozrywajacego nacisku BOXU ZŁA . BOXY ZŁA spadały jak opsiarkwiałe na wszystko co im się nawineło pod te ich 6 ZABÓJCZYCH SCIANEK i 8 OKRÓTNYCH KĄTÓWi. Gniotły krowy, dzieci, budynki i drzea, zgniatały białych i czarnych, bez względu na kolor skóry, religię i orjętaję. Co najstraszniejsze i w tym całym nieopisanym horroże - jeden z nich spadł na mój samochód, nie był drogi ten peżocik i nie miał silnika od wycieraczek ale byl mój, bezcenny. Pierwszy samochód jest jak pierwsza kobieta. No i ta pierwsza kobietasamochód odeszła do krainy potempionych prostopadłościanów gdzie formy bardziej skomplikowane, czy to organiczne czy metaliczne z kolkami są zsyłane do najglebszej czelusci tego hadesu - do wielkiego czarnego kwadrata na czarnym tle. Juz mialem wskakiwac do za nia/nim samochodem moim szarym z dlugimi blond wlosami gdy ujrzalem twoj auto komis! olsniło mnie! chce kupic auto! tak! to jjest wlasnie to czego chce! i wtedy poszedlem do twojego auto komisu.

TAK! KUPUJĘ TO AUTO!! BIORĘ VISTĘ CAR BEZ ZASTANAWIANA NSIE!

 

dziekuje za udany interes. zycze milego wieczoru i konczymy ta rozmowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"zaden myslacy rozsadnie producent"-w Chinach bezsmyslni? maja u siebie na miejscu sam rynek rzadowy wiekszy niz caly rynek takiej EU lub takich USA :)

i na tym rynku windowsow niet...

 

sa cale rynki, ktore nie uzywaja windowsow :)

 

wiec jak sie z tym certyfikowaniem i zabezpieczen sprzetu pod viste uwezma, tak ze bedzie niekompatybilny pod inne kompy to rynek sobie bez visty poradzi :)

jest taki rynek co juz sobie radzi...

 

cos mam wrazenie ze to cale zamieszanie to "rewolucja" jak przy kazdym windowsie-skok na kase... przez pare miesiecy bedzie zamieszanie, panika "co ze starym sprzetem" a pozniej zabezpieczenia sie sypna (pamietacie koneicznosc rejestraci XP w ciagu meisiaca od instalacji? buhahaha)... a karawana idzie dalej... certyfikaty zostana pro forma... pozniej beda i tak w kazdym sprzecie, tyle ze juz nic nei beda certyfikwoac, bo sterowniki do windy bedzie mogla robic kazda garazowa firma... a jak prawnicy w usa beda zbyt uparci to beda to garazowe firmy u czerwonych :)

 

ja mam wrazenie ze branza poczula pismo juz pare lat temu, dlatego od co najmniej roku firmy na wariata rezygnowaly z maxa (i nie to ze przechodzily na xsi jak normalnie mogloby to byc, tylko calkowicie wykluczyly go z workflow) i teraz zaczynam lapac dlaczego to robili...

 

 

Kome-do czego pijesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie bardzo zczailem ten fragment:

"siema vv37faŁŁ)r\\ktor TO JA! Rafał!

he he

eejejejehehehehheehehhhehehhehehheheheheheheehe eheheheheheheheheheehe

HAHAHAHAHAHAHAHA]"

i dalej nie wiem jaki to ma kontekst... bo ze temat durny i pusty to wiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja viste testowałem na moim starym zajeżdżonym kompie z procem Athalon XP2000+, na kompie brata z sempronem 3000+ kiedy czekałem aż akonstuuje nowy;) potem na nowym x2 3800+ 1GB jako wirtualne maszyny pod MS Virtual PC/VMWare/Innotek Virual box i działało to średnio

 

ale wczoraj nie wytrzymałem i zainslowałem normalnie jako drugi system i byłem pozytywnie zaskoczony bo działało sporo szybciej i przyjemniej a co najważniejsze to że przez kilka godzin Luxology modo mi sie nie wywaliło ani razu! jupiii!!! a pod XP-kiem kilka razy dziennie wywalało a momentami miało takie jazdy że z 10 razy w 8 minut potrafiło wywalić a potem z 6 godzin działać bez zarzutu

 

co do renderinu to zrobiłem test na prostym modelu i w Viscie 38s a XP 36 da rade przeżyć;)

 

A co do tych testów wydajności to nie ma jeszcze dobrych sterowników a po drugie to czy przypadkiem wyszedł DirectX10 bo jakoś nie zauważyłem? a jak nie wyszedł to po co mówić że niby miał być taki szybki, że karty DX10 miały być takie wydajne itd. może i będa jak DX10 będzie :)

 

a plusem tego że vista potrzebuje mocnego sprzętu jest to że cały ten biznes sie szybciej rozwija ceny sprzętu spadają a wydajność/pojemność/szybkość rośnie to samo tyczy sie gier jakby nie było ich tyle na windowsa(bo na innych systemach to jakieś substytuty;)) i ludzie nie kupowaliby kompów do gier/filmów tylko grali na konsolach to sprzęt nie byłby taki wydajny jak jest a na pewno nie byłby taki tani i dostępny dla każdego

 

więc dajcie spokój z bluzganiem na Viste bo na stadionie 10-lecia podobno jest hitem hitów ever ;)

 

huh niezła litania :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello,

 

podsyłam link do polskiego (stale uaktualnianego zresztą) tłumaczenia artykułu, który zapoczątkował dyskusję. Sprawa jest wciąż żywa. Microsoft już się do niej odniósł, a autor artykułu skomentował ich odpowiedź.

 

http://byte.livenet.pl/?page_id=819&page=1

 

A tu njus z Bytowiska (znaczy się, bloga tłumacza), który zawiera linki do odpowiedzi MS i innych związanych z tematem rzeczy:

 

http://byte.livenet.pl/?p=827

 

pp,

_3Jane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od visty bedzie sie mozna odczepic mniej wiecej po takim czasie jak odczepiono sie od XP-trzeci serwis pack, czwarty rok testow na uzytkownikach...

 

nie chodzi o to ze jest zle zrobione, ze wyszedl sprzet do ktorego nie ma sterownikow - bo to sie moze zdazyc, ale jesli sie zdaza to nie wolno brac za to pieniedzy...

 

bo samochod jest dobry-tylkod rog jeszcze neidostosowano i stad wypadki-wariata ze mnie robia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

 

where is my apple?

 

In same place where is mine.

 

Pozostaje nadzieja że jak już zostaniemy zmuszeni do Visty będzie połatana a nasze komputery przyjmą ją bez problemów albo Max wyjdzie pod linux'a :].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czytałem wątku całego więc jak było, można usunąć tego posta, ale głównym problemem z wistą nie jest stabilność, czybkość czy obsługa sprzętu. Największym problemem jest wszystko co dzieje się dookoła DRM. Jeżeli system taki jaki proponuje M$ wejdzie w życie i producenci mediów oraz sprzętu wejdą w układ z M$ to będzie to wygladać mniej więcej tak - kupujemy sobie w sklepie film, ale moment nie możemy go obejżeć gdyż nasz sprzęt nie ejst firmy X z którą m$ ma umowę, więc vista nie pozwoli nam go obejżeć albo pozwoli obejżeć w tragicznej jakości po downsamplowaniu, podobnie z muzyką i innymi mediami. I tutaj DRM udeża również w inne systemy, gdzie nie mając licencji od ms żeby z takich mediów zkożystać trzeba łamać zabezpieczenia. Tak dla przykładu jest już z filmami DVD, tyle że drm na dvd jest na tyle proste, że starczy do tego jedna biblioteka libdvdcss2 i możemy w ten sposób jak narazie legalnie łamać zabezpieczenia, narazie, gdyż nasz rząd chce wprowadzić ustawę, dzięki której nie będzie to legalne ale nad tym się nie będę rozwodził tylko dam link do listu otwartego przeciw DRM http://list.7thguard.net/ . I myślę, że to jest główną przyczyną psioczenia na wistę, przedstawiłem to poglądowo i strasznie powierzchownie ale zachęcam do przejżenia archiwów np na slashdot czy jakichś polskich servisach o tematyce IT. No i fakt, że chcą patentować rozwiązania istniejace w świecie Open Source niemalże od samych początków linuxa, a nie wiem czy nawet nie wcześnie, kiedy to MS jeszcze nie bylo, szkoda słów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masater-to akurat nie jest problem z tymi patentami... przynajmniej nie dla nas... prawo EU nei przewiduej patentowania wiedzy i rozwiazan matematycznych a jedynei technologie, nie matematyke ktora za nia stoji :)

 

natomaist pierwszy film, ktory mi nie pojdzie w pelnej rozdzialce odniose do sklepu i zarzadam zwrotu kosztow tej wycieczki... i sytuacja wyglada tak ze tu gdzie mieszkam nawet nei bedize sprawy w sadzie, tylko urzad ochrony konsumenta uzna roszczenie i wyda egzekucje... sklep jej nei bedize skarzyc tylko pozwie dystrybutora... a konsumenci dzialaja tu dosc zwawo i nie z takimi zartami juz sobie radzili :) i bedzie tylko trzeba czekac na peirwszy pozew o wyludzenie :)

bo glupia sprawa, ale licencja DMR nie zmiesci sie na opakowaniu :p

a jeszcze glupsza ze jeden z jej elementow stwierdza ze wszelkei jej ustalenia sa wazne tylko po angielsku i wszelkei spory w tlumaczeniu beda rozstrzygane na korzysc wersji angielskiej... to abrdzo fajnie, poneiwaz w EU tak nei wolno... marnosoft znow sie pcha do KE zeby kary placic :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o patenty, ale o system ograniczania praw konsumentów, który w naszym pięknym kraju chcą uznać za legalny a wszelkie praktyki łamania drm sotsowane przez nas jako userów wolnych systemów zdelegalizować, rzekomo dostosowując nasze prawo do wymogów unii. Rzecz w tym, że unia wcale tego nie narzuca, nasi politycy upierają się, że jednak tak, no i jeżeli to przeforsują, to bedziesz sobie mógł nosić do sklepów, a oni to będą mieli w nosie. Niektóre kraje w unii już się wypieły na drm, inne wprowadziły restrykcje. I prawdę powiedziawszy mnie to frytki te wszystkie Dx10, niezgodny sprzęt, dopuki właśnie polityka drm mikrosoftu nie upadnie, bo wówczas skoczą ceny sprzętu który będzie musial być zaakceptowany przez MS, a więc mniejsze firmy proponujące tańszy sprzęt typu palit czy inne nieznane mogą paść, albo strasznie podnieść ceny. Nie mówię już o sprzęcie muzycznym, który w zasadzie zostanie ograniczony do roli przetwornika C/A gdyż cały dzwięk w viście bazuje tylko na Direct Sound, a co za tym idzie niemożliwe jest używanie w windowsie choćby sprzętowego dopalania openAL choćby creative psioczyło na MS. Więc albo powstanie rynek sprzętu dedykowanego pod alternatywne systemy operacyjne, albo skończy się tak, że nowe karty graficzne nie będą obsługiwały Opengl bo wista nie pozwala na używanie sterowników implementujacych opengl. A jeżeli taka vista nie pozwoli, to nie opłaca się implementować takich funkcjonalności do sprzętu, wiec pogarsza się jego jakość, a dopalanie OpenGL czy OpenAL będę miał tylko w najdroższym sprzęcie profesjonalnym na który mnie nie stać. Także jeżeli skończy się to tak jak się teraz zapowiada, to może być nieciekawie dla mnie jako usera systemów typu linux czy solaris, mam nadzieję, ze ludzie zoriętują się co jest grane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bog jest wielki-mieszkam w normalnym kraju gdzie ten caly kretynizm z DRM juz zostal zamieciony pod dywan... jesli postanowie oddac cos do sklepu to przyjma bo taki jest moj konsumencki przywilej...

 

ale spodziewam sie ze DRM padnie-chocby dlatego ze ldzuei maja wybor-a Chinczycy i Hindusi ten wybor zapewniaja, jesli zazycze sobie skonsumowac karte ktora bedzie pdo dedykowany sprzet to mam problem, jesli tych uzytkownikow jest od 0,5 do 2 mlrd to juz marnosoft ma problem i te ciecie od DRM... bo gwozdz programu jest w tym, ze DRM wymyslili kolesie, ktorzy nie umieja juz nic produktywnego zrobic, wiec chca do konca zycia brac oplaty za cos co juz raz sprzedali :)

 

czyli chca drukowac pienaidze (zaden rzad nie pozwala na to, bo od robienia inflacji i drukwoania pustych pieneidzy sa wlasnie rzady i ten monopol obronia)

no coz, jestem konsumentem, i zadem marnosoft mi nei podskoczy, bo ta jo go utrzymuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masater, dysponujesz jakimś linkiem do tego o czym piszesz o wsparciu dla DRM krajowych polityków?

O ile istnieje taka możliwość (o ile nie jest aż tak doskonale związane z vistą ) to DRM zostanie złamane i to raczej bardzo szybko. Zależeć na tym będzie i użytkownikom sprzętu i producentom. Teraz staje się jasne dlaczego tak im ślamazarnie idzie stworzenie sprzętu hdready for vista:)

Z drugiej strony - jak to ładnie napisano - dział prawny MS ma zapewnioną robotę jeszcze na długie lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ardeni, i bardzo dobrze, że wybrali linuxa:) Taniej im wyjdzie niż kupno visty i nowych komputerów dla niej. Ja zawsze będę mówił, że system to ma być tylko platforma, na której się uruchamia programy.

A skoro taka firma przesiada się powoli na linuxa to tym lepiej bo może producenci softu chętniej spojrzą na tworzenie programów dla linuxa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello,

 

a tymczasem Peugeot Citroen moze sie na tym wybraniu przejechac. Nie dlatego, ze to Linux, ale dlatego ze od Novella, ktory wlasnie niedawno zaczal paktowac z M$ i...

 

"Fundacja FSF (Free Software Foundation) zaczęła kwestionować prawa Novella do sprzedaży nowych wersji Linuksa po tym, jak społeczność open-source’owa skrytykowała współpracę firmy z Microsoftem."

 

http://wiadomosci.onet.pl/1481590,18,1,1,,item.html

 

W temacie DRMow - szef Apple deklaruje sie przeciw, ciekawe czy rzeczywiscie tak mysli (w takim razie czy zlikwiduje zabezpieczenie mowiace, ze muzyke zakupiona w iTunes mozna odtwarzac tylko na iPodzie?), czy tez chce byc po prostu konkurencja "ideologiczna" dla M$:

 

http://wiadomosci.onet.pl/1481589,18,1,1,,item.html

 

pp,

_3Jane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja sobie sam potestowałem viste i oto wyniki:

(po 2 dniach chodzenia non stop z defaultowymi progzami konnekt firefox skype winamp)

 

xp jadł ramu : 260 mb

vista 500 // to boli troche :/

 

xp zuywał 4-8% procesora

vista 2-5%

 

minusy:

max nie działa pod dx10 :/ więc jak chcecie sobie pomodelować w maxie to nie załbałdzo.

 

wyciągnięte wnioski:

rozmowa ze znajomym z autodesk:

 

Hi Shalivan,

Good to hear from you! I’ve heard that there are installation problems with Vista due to some last minute change they made to the Vista code after Max 9 had gone gold. A fix will be made available soon to ensure Max 9 runs correctly on this operating system, so keep tuned to the autodesk site for an update.

 

 

moje wrazenia: przyjemnie sie pracuje, stwarz mniej problemów, wygodniejsza. nie wiem po co robili te super kijowe areo-efkty (nie obchodzi mnie że w linuksie to było już dawno) ach no i dobrze że zaczeli zżynać z Mac OS, wyszło to na dobre :P.

 

A i znalazłem trafne stwierdzenie na bashu:

 

#723573 +(201)- [X]

Gymdawg: I'm only using windows to get with her hot sister DirectX.

 

 

co zrobie osobiscie?: trzeba poczekać na update i wtedy zostać przeklinanym przez innych uzytkownikiem visty

 

Pozdro for all ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aaa co to jest Windows? xD

 

hehehe jak wam się DRM podoba to instalujcie to. Ja tam ze swojego Gentoo Linux nie zrezygnuje nigdy :> btw. XSI i Mayka śmigają pięknie na pingwinie, na co czekacie? :)

 

jak producent programu nas nie szanuje to zmieńmy producenta :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello,

 

a tymczasem Peugeot Citroen moze sie na tym wybraniu przejechac. Nie dlatego, ze to Linux, ale dlatego ze od Novella, ktory wlasnie niedawno zaczal paktowac z M$ i...

 

"Fundacja FSF (Free Software Foundation) zaczęła kwestionować prawa Novella do sprzedaży nowych wersji Linuksa po tym, jak społeczność open-source’owa skrytykowała współpracę firmy z Microsoftem."

 

http://wiadomosci.onet.pl/1481590,18,1,1,,item.html

 

W temacie DRMow - szef Apple deklaruje sie przeciw, ciekawe czy rzeczywiscie tak mysli (w takim razie czy zlikwiduje zabezpieczenie mowiace, ze muzyke zakupiona w iTunes mozna odtwarzac tylko na iPodzie?), czy tez chce byc po prostu konkurencja "ideologiczna" dla M$:

 

http://wiadomosci.onet.pl/1481589,18,1,1,,item.html

 

pp,

_3Jane

 

Jobsowi sie kalkuluje żeby również posiadacze innych playerów byli zainteresowani kupowaniem w iTunes. Z drugiej strony muzyka tam nie sprzedaje się aż tak rewelacyjnie żeby mógł się koncernom przeciwwstawić.

 

tu tresc listu:

http://www.apple.com/hotnews/thoughtsonmusic/

 

a tu co nieco o odpowiedzi RIAA:

http://www.idg.pl/news/106338.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakby nie patrzec-rynek, czyli my, konsumenci, od dawna ustalilismy ze muzyka i filmy sa w cenei polaczenia internetowego; i zadne wydumane prawo, zadna akademia filmowa z antypodow, zaden marnosoft, zadne rekwirowanie komputerow po domach tego nie zmieni...

ustawienie przy kazdym policjanta to swietny pomysl, tylkoz e policje tez utrzymuja konsumenci i moga po prostu nie dac policji jesc :)

 

artystom, producentom, dystrybutorom jak sie nie podoba to moga znalezc sobie inna prace...

madrzy dystrybutorzy juz 30 lat temu doszli do modelu biznesowego, w ktorym sam film to tylko trailer-kup kubki, koszulki, zabawki... Lucas dla przykladu... od dawna nie utrzymuja sie z filmow :)

 

bo blaznowi czy bardowi rzuca sie pieniadze po wystepie, tyle ile sie uzna, i na tyle na ile nam radoche sprawil... a teraz blazny wymyslily zeby im placic za kota w worku, a jak nie to nasla paly i nam pozabieraja komputery :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aaa zapomniałbym, ta plotka o FSF kwestionującym prawo Novella do sprzedaży linuksa to kaczka, wszyscy dobrze wiedzą że Novell nie łamie żadnych zapisów w GPLv2 [podobno niektóre z elementów umowy z m$crosoftem mają być niezgodne z nadchodzący GPLv3, które wiadomo że będzie obowizujące dla większości podstawowych elementów linuksa] Też mogę zrobić dystrybucję i żądać za nią $10^6, tyle że to się niezbyt kalkuluje :>

 

link: http://7thguard.net/news.php?id=5459

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zabezpieczenia svisty sa jak zakaz posiadania broni-dotyczy zwyklych ludzi, tym ktorzy chca sie zrboic i tak sie zrboja :)

wiec jesli jestes uczciwym uzytkownikiem i kupisz sobie wspanialy film czy wspanialy wyswietlacz bedziesz zawiedzionym uzytkownikeim;

 

a jesli jestes normalny na glowie to albo nie kupisz, albo od razu bedziesz mial cala licencje w powazaniu... -Twoje, wpadlo w Twoje lapy i zrobisz z tym co chcesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wypuszczą maxa, PS i paintera pod linuksa to może się przeniosę na razie mogę linuksa oglądać na youtube ;D (i żeby nie było że bronię marnosoftu pracowałem na Amidzę długi czas i przesiadka na pieca było dla mnie wielkim wyrzeczeniem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello,

 

kolejne wiesci z frontu: Vista ma byc ponoc bardziej pamieciozerna dzieki mechanizmom "przewidywania jakie programy uzytkownik bedzie chcial uruchomic". Programy te bedzie sobie przechowywac w pamieci, zeby szybciej je uzytkownikowi otworzyc. W artykule nie podaja, czy ten mechanizm mozna wylaczyc.

 

http://hacking.pl/pl/news-6450-Ile_pamieci_potrzebuje_Vista.html

 

pp,

_3Jane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności