Jump to content
miriam

KOMENTARZE i inne sprawy "DOMOWEGO PRZEDSZKOLA"

Recommended Posts

SPRAWY DOMOWEGO PRZEDSZKOLA

WITAM

Robiąc porządki w "DOMOWYM PRZEDSZKOLU" Proszę Was o umieszczanie różnych uwag, komentarzy, propozycji zmian, tematów i innych tego typu spraw nie związanych ze specyfiką wątku, w tym miejscu.

Będę wdzięczny za wszelkie Wasze opinie, o sposobie prowadzenia wątku, o tematach w nim wystąpujących oraz innych sprawach z nim związanych.

Z góry dzięki

Pozdrawiam

Nalezy pochwalic inicjatywe - bo na forum w pracach podstaw czesto brak... sam sie pewnie czegos naucze. Powodzenia i wytrwalosci zycze!

bardzo fajny pomysł ! poszperam za jakimiś materiałami pomocniczymi żeby wesprzeć inicjatywę

p.s. MCMiriam moje dziecię też przejawia ciąg ku "sztuce" i gryzmoli na potęgę ;)

Mam pytanie. Czy ten temat jest Twoim prywatnym samodoskonaleniem, czy otwartą lekcją dla wszystkich chętnych. Innymi słowy, można rysować to co zadajesz i wrzucać tutaj licząc na pomoc we własnej nauce?

Nalezy pochwalic inicjatywe - bo na forum w pracach podstaw czesto brak... sam sie pewnie czegos naucze. Powodzenia i wytrwalosci zycze!

Dzięki, znając sam siebie będzie mi to potrzebne, a w szczególności przy chronicznym braku czasu .;)

bardzo fajny pomysł ! poszperam za jakimiś materiałami pomocniczymi żeby wesprzeć inicjatywę

p.s. MCMiriam moje dziecię też przejawia ciąg ku "sztuce" i gryzmoli na potęgę ;)

Będę zobowiązany, i dziękuję również ... ;] Oby nie po ściankach . . . :]

Mam pytanie. Czy ten temat jest Twoim prywatnym samodoskonaleniem, czy otwartą lekcją dla wszystkich chętnych. Innymi słowy, można rysować to co zadajesz i wrzucać tutaj licząc na pomoc we własnej nauce?

Temat jest jak najbardziej Otwarty dla wszystkich[/] chcących rysować, malować, maziać czy też zajmować się digitalem, możliwości jest wiele.

Ćwiczenia przeze mnie prezentowane są jedynie poglądowe, można je wykonywać ale również można tworzyć własne kompozycje ;] . . . do czego bardzo zachęcam i później wrzucać tukej z zaznaczeniem w Tytule #ĆwiczenieXXX - opis.

Pozdrawiam

bardzo dobry temat... pózniej zapodam jedno z ćwiczen (zadań) wystepujących na egzaminie w warszawskiej asp

Jonasz_Real : licze, liczymy na wsparcie :D

Super sprawa MCMiriam, ja... skromny ciagacz vertexow, zamierzam aktywnie udzielac sie w tym watku.

I odrazu mam pytanko czyli na poczateczek rysujemy same kontury tych trzech obrazkow, (czy odrazu probowac walor i kolor (ciezko bedzie :) ) ) ?

Ahhh, kurcze w koncu cos dla zielonych;] Licze na dalszy rozwoj tego wątku i wszystkich "pomagierom" chcialbym z gory podziekowac. W koncu sie oderwe od 3d i zaczne cos mazac;]

Dużo coś tego stuffu zagarnąłeś...szczególnie mnie zainteresował ołówek wodoro ścięczany - ołówek który sie ścięcza wodorem - niezłe. No jak na pana początka to wcale nieźle wyszło to jabo - jak na początka :]. To jak...to pewnie też sie dołącze do tej inicjatywy - czyli mam coś narysować tak? No ok - to ja sie wezme za te qbki z narzędziami żernymi.

Pozdrawiam

dobry pomysł!

chętnie się dołączę!

a może by tak zacząć od początku czyli od rozwoju dziecka krok po kroku i wstawialibyście np. prace swoich dzieci. Takie przykładowe bazgroły - podobno dziecko do drugiego roku życia bazgroli nieświadomie, potem zaczyna rysować ze świadomością, i może przydało by się parę rysunków takiego np. roczniaka, potem dwu latka itd. to by mogło troszkę wyjaśnić sprawę rysowania a wątek by był jak najbardziej edukacyjny.

Chętnie pooglądam takie rysunki. Potem przeszlibyście do swoich prac. Zresztą jak chcecie.

BAZGROTY... malowane palcem koniecznie. performance.

pozdrawiam

Jonasz_Real : --> Na pewno, wszelkie uwagi, pomysły itp. będą mile widziane

leszke_lenia: -> Fajowsko ;). Dzinks.

brumugun, SSn4k3, misiekhc, S_X, tymko, sly: -> wielkie dzię,ki za zainteresowanie,

szczerze mówiąc to nie spodziewałem się takiego zainteresowania :] . . .

ODP. brumugun - zaczynasz nieźle ;], na początku kontur, później jak kto woli walor, a na koniec kolor. ;)

ODP. S_X - sorki za błąd :],

ODP. tymko - myślałem nad tym z tąd m.in. tytuł wątku . . . :]

Pozdrawiam

ja polecam książki o sztuce. Rudolf Arnheim "Sztuka i percepcja wzrokowa" lub Wasyl Kandyński "Punkt i linia a płaszczyzna"

Troche trudne ale warto je przeczytać.

nie jest to moze odkrywcze :) ale polecam książki Andrew Loomisa. napisane z 50 lat temu i nikt tego teraz nie wydaje ale mozna sciągnąć z sieci i wydrukowac. wszedzie je polecaja. mnostwo materialu o rysowaniu ogolnie, rysowaniu ludzi i twarzy itp.

tak wiec:

Andrew Loomis - Creative Illustration

Andrew Loomis - Drawing the Head and Hands

Andrew Loomis - Eye Of The Painter

Andrew Loomis - Figure Drawing for all it's Worth

Andrew Loomis - Fun With A Pencil

Andrew Loomis - Successful Drawing

przypadla mi tez do gustu:

Stanley Maltzman - Drawing Nature

a jak ktos nie umie po angielsku... to niech sie uczy, ja nauczylem sie bardzo duzo poprzez czytanie anglojezycznych stron na nasze graficzne tematy... po to by znow te stronki czytac, teraz juz z pelnym zrozumieniem :)

pojedyncze slowa mozna tlumaczyc online: http://www.tranexp.com:2000/Translate/result.shtml

autor na jakiego trzeba uwazac to:

Burne Hogarth

jego ksiazki nie sa moze zle, tylko stosuje on dosc dziwny sposob renderowania formy. mozna spokojnie te ksiazki przestudiowac, byle nie przejac tej maniery dziwnego cieniowania. ciekawa jest:

Burne Hogarth - Drawing Dynamic Hands

mam jeszcze dwie uwagi:

cwiczenie 1b jest dla poczatkujacych za trudne imo - aparat ma inny punkt zbiegu perspektywy niz reszta.

moze warto napisac szacowany czas jaki nalezy poswiecic na cwiczenie, albo do jakiego czsu dazyc ostatecznie? na cgtalku bylo kiedys takie "zrob speeda z podanego zdjecia nie dluzej niz 15 min"

• Like 1

Przydałoby się, aby ci "forumowi wymiatacze" w 2d wypowiadali sie jak najczęściej w temacie (o ile będzie akurat o czym sie wypowiedzieć, a i zmusić ich do tego, też nie zmusimy :) ), bo ktoś w przedszkolu klasę za rączkę prowadzić musi ;p

HA dobrze by było, ale cóż robić . . . jedynie ćwiczyć :D

Pozdrawiam

jestem chętny do udziełu w przedszkolu natomiast komentować będę tylko te prace które zrobione będą z podanych ćwieczeń (nie będę komentować prac digitalowych)

Witam. "Być może nie jest to właściwe miejsce na takie info", ale gdzieś to trzeba upchać :D Są to niewątpliwie elementarni autorzy piszący świetnie o sztuce. Warto znać ich spojrzenie.

Najwięksi pisarze i poeci publikujący o sztuceW EUROPIE

Denis Diderot (1713 - 1784)

Filozof i pisarz, twórca "Wielkiej encyklopedii francuskiej". Autor m.in. recenzji z paryskich salonów sztuki. Najbardziej znany jest "Esej o malarstwie".

Johann Wolfgang von Goethe (1749 - 1832)

Opublikował liczne prace teoretyczne na temat sztuk plastycznych, m.in.prekursorską "Naukę o kolorach" (1810). Poświęcił też sztuce liczne eseje.

Stendhal (1783 - 1842)

Przed rozpoczęciem kariery literackiej pisał o sztuce. Najważniejsze eseje to "Historia malarstwa włoskiego" i "Przechadzki po Rzymie".

Charles Baudelaire (1821 - 1867)

Zawodowy krytyk i recenzent, od 1845 r. publikował regularne omówienia paryskich salonów sztuki oraz artykułykrytycznoliterackie, zebrane w tomie "Sztuka romantyczna" (wyd. polskie 1971).

Rainer Maria Rilke (1875 - 1926)

W latach 1905 - 1906 był sekretarzem Augusta Rodina, francuskiego rzeźbiarza, któremu poświęcił duży esej. Autor licznych tekstów o sztuce.

Guillaume Apollinaire (1880 - 1918)

Zwolennik modernizmu, pierwszy teoretyk kubizmu ("Kubizm", 1913), twórca koncepcji surrealizmu.

André Malraux (1901 - 1976)

Pisarz, minister kultury. Najważniejsze dzieła z teorii sztuki to "Głos ciszy", "Muzeum wyobraźni" i "Przemiana bogów".

W POLSCE

Jarosław Iwaszkiewicz (1894 - 1980)

Wśród jego esejów o sztuce najbardziej znane to "Książka o Sycylii" (1957) "Podróże do Włoch" (1977).

Jan Parandowski (1895 - 1978)

Najpopularniejsze książki z zakresu historii sztuki to "Dysk olimpijski" (1933), "Godzina śródziemnomorska" (19) i "Mój Rzym" (1959).

Józef Czapski (1896 - 1993)

Pisarz i malarz. Najważniejsze prace o sztuce: "Józef Pankiewicz" (1936), "O Cézannie i świadomości malarskiej" (1937) oraz zbiory esejów "Oko" (1960) i "Patrząc" (1983). mm

Tu źródło, gdzie znajdziecie notkę o Z. Herbercie i wydanej ostatnio książce z jego esejami o sztuce: http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_070116/kultura/kultura_a_3.html

Hmm, wsumie wszystko fajne, ale te ćwiczenia z kompozycji troche mi nie leżą. Pewnie mają jakiś sens, ale są bez przykładów.

Wolał bym ,porysować coś typu "Wszyscy rysujemy głowe"

Czyli coś jak pierwsze ćwieczenie:)

Hmm, wsumie wszystko fajne, ale te ćwiczenia z kompozycji troche mi nie leżą. Pewnie mają jakiś sens, ale są bez przykładów.

Wolał bym ,porysować coś typu "Wszyscy rysujemy głowe"

Czyli coś jak pierwsze ćwieczenie:)

Pomyślę nad tym, i może coś z tego wyjdzie . . .

Następny temat to PERSPEKTYWA / w przygotowanych, odcinkach /. Wszystkie uwagi, propozycje mile widziane.

Pozdrawiam

W Przygotowaniu: PERSPEKTYWA LINEARNA, KOLORU

Wszystkich zainteresowanych, Proszę o umieszczanie sugestii dotyczących ćwiczeń, zadań oraz treści dot. w/w materiału będę wdzięczny za wszelkie Wasze opinie, uwagi oraz propozycje

Pozdrawiam

ja bym poprosił osoby, które rysują aby dali troche prac nie robionych tabletem np. (ołówek, farbki itp.) :)

PS. bardzo fajowski pomysł z tym DOMOWYM PRZEDSZKOLEM