Skocz do zawartości

Question/Answer z Magdaleną "Intervain" Dadelą


KLICEK

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 112
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Nie tyle pytanie co raczej obserwacja (być może kwalifikująca się do obicia twarzy)- patrząc na Twoje prace zestawione na bannerku odniosłem wrażenie że w każdej z nich jest coś z Twojej- tj nie bezpośrednio broń boże ( :) ). Weź choćby ostatniego "sierżanta"- forma brody, kształt nosa- wszystko to wygląda trochę tak jakby ktoś używał fragmentów Twojej twarzy jako podstawy do późniejszych- ok, daleko idących- modyfikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reanimator - hehe, wlasnie zauwazylam, ze on sie pojawia i znika :cool:

 

ETA - dzieki ale bez przesady, jeszcze sporo musze sie nauczyc :) - mudbox, znam tez 3ds max ale go nie lubie wiec nie uzywam na codzien... After Effects czasem do compositing... eh nie ma to jak Photoshop - jestem fanatykiem LOL

 

tweety - nad projektem pracuje rozna ilosc osob - zalezy co trzeba zrobic... jesli chodzi o detale w ubraniu etc to moge nieco po swojemu je modelowac ale ogolnie rzadzi art director i to on ma ostatnie slowo... w tym tygodniu najprawdopodobniej zaczniemy nowy projekt i bede robic glownego bohatera, wiec pewnie nic nie bede mogla zrobic po swojemu :eek:

 

zadziwiajaco owszem, w Ubi pracuje bardzo duzo kobiet :) [w mojej poprzedniej firmie ja bylam jedna LOL i bylo to bardzo dziwne uczucie... Ubisoft jest bardziej normalny pod tym wzgledem]... w moim studiu dziewczyny sa w dzialach texturing, compositing, matte painting, animation, modeling [czyli ja], lighting/rendering... praktycznie wszedzie poza vfx... ale i tam kiedys wtargna :D

 

tak tutaj jest podzial rol - choc czasem environment artist robi takze swiatla, ale on kiedys zajmowal sie swiatlami wiec to inna sprawa... ogolnie najpierw my modelujemy cos, wysylamy do teksturowania i riggowania... potem to dostaja animatorzy, lighterzy etc... Teraz w naszym studiu wszystko sie zmienia bo weszlismy na nowe wody i produkcja filmu wymaga adaptacji :) - wiec inaczej nieco dzielimy odpowiedzialnosc... jest tez po prostu ciekawiej...

 

RENUAL - dokladnie 12 miesiecy :)

 

BARTUSOOO - dzieki ale bez przesadyzmow ;)

no coz, pozyczke studencka splacac mozna 20 lat ;P...

VFS jest absolutnie SUPER!!! bez porownania najlepsze doswiadczenie mego zycia i nie zaluje ani chwili choc bylo ostro :)

 

_kuba_ - no coz, juz odpowiedziales sam na to pytanie - sa tu swietni artysci :) jak wszedzie... nie sadze, zeby to cos z krajem mialo wspolnego...

 

ofca - :P poglowkuj troche i sie domyslisz jaki on jest ;)

 

CzAK1 - jak juz powyzej napisalam, mamy swietnych artystow - wystarczy popatrzec na to co robi Platige:D:cool:

Marduk - LOL, mam nadzieje, ze zdajesz sobie sprawe, ze ja zartowalam ;) no i spoko wodza ja sie nie spodziewam pochwal i uklonow od wszystkich ani tego, ze kazdemu sie bedzie podobac to co robie... :) ja tez lubie malarstwo...

co do artystow to owszem mam swoich idoli - Kris Costa, Ian Joyner, Francisco Cortina, Zac Petroc, Rick Baker i Alessandro Baldasseroni to moi faworyci w dzidzinie 3d :)

jesli chodzi o malarstwo i rzezbe to jest ich tak wielu, ze moglabym encyklopedie napisac :D

 

sanki - zabawne ze o to pytasz... z tego co wiem w calym Ubisofcie [wlaczajac w to tylko studia developerskie a jest ich na tym swiecie duzo] pracuje 3 polakow: dwoje w cinematikach w Montrealu... Andrzej [ matte painter i concept artist] juz od 20 lat mieszka w Kanadzie, wiec nie wiem czy to sie liczy i jeden w studiu w Quebec City, czyli niedaleko :)

e=mc^2 - no to zalezy od twoich prac...

 

RK - hmm, nie wiem czy zauwazyles ale to jest cecha prac wszystkich artystow :) ja tez spostrzeglam ta tendencje u siebie... Moim zdaniem, kazdy modelarz to robi, nieswiadomie naturalnie... powinienes zobaczyc chlopaka ktory robil Generala do End War czy tez Sama Fishera ... to on w dwoch nowych wcieleniach ;) - wszyscy mu tutaj mowimy, ze ten general to jego kopia hehe...

ale rany koguta mam nadzieje, ze nie wygladam az tak komicznie jak ten moj sierzant ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc mam do ciebie nastepujace pytania:

 

1) Czy wiedza ktora zdobylas w VFX bys potrafila zdobyc sama siedzac w domu korzytajac ze wszystkich dostepnych tutoriali w sieci i twoim zdaniem ile by cie to zajelo mnie wiecej na oko :) (chodzi mi o to jak bardzo przypisza nauke taka szkola)

2) Na jakim poziomie byl Twoj angielski jak rozpoczelas nauke?

3) Czy nie czujesz sie zbyt ograniczona i skrepowna przez art director'a?

 

Z gory dziekuje za odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interwain- biorąc pod uwagę że modeluję głównie kobiety i dzieci to albo od Twojej reguły sa wyjątki albo mam ostro na... tego pod czaszką :D. I oczywiście NIE wyglądasz tak komicznie jak sierżant ale pięknym kobietom tego rodzaju rzeczy chyba nie trzeba mówić :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc mam do ciebie nastepujace pytania:

 

1) Czy wiedza ktora zdobylas w VFX bys potrafila zdobyc sama siedzac w domu korzytajac ze wszystkich dostepnych tutoriali w sieci i twoim zdaniem ile by cie to zajelo mnie wiecej na oko :) (chodzi mi o to jak bardzo przypisza nauke taka szkola)

2) Na jakim poziomie byl Twoj angielski jak rozpoczelas nauke?

3) Czy nie czujesz sie zbyt ograniczona i skrepowna przez art director'a?

 

Z gory dziekuje za odpowiedz

 

1. mysle, ze jakies 3 lata w pigulce ;) [naprawde trudno powiedziec]

2. jak juz mowilam, jestem magistrem filologi angielskiej i bylam w polowie studiow doktoranckich w tej dzidzinie, ktore rzucilam wiec mysle, ze poziom mialam zaawansowany :)

3. nie... nie jestem 'artysta natchnionym' z natury... moim zdaniem takie skrepowanie uczy a wyzywac sie tworczo moge w domu, po godzinach :D

 

OmeN2501 - no ty mi sie od 2d nie wykrecaj bo rzadzisz!!! i dziekuje :)

 

 

RK - hehee no to masz rzeczywiscie przechlapane ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Raffaello

witaj Madzia!

 

jeszcze raz gratuluje talentu, cieszę się że jesteś naszym Pięknym akcentem naszej szarej Polski w Montrealu w mojej ulubionej firmie Ubi Soft!

 

w sumie na wszystkie pytania odpowiedziałaś oprócz jednego które chciałem zadać odnośnie nika ale niech pozostanie tajemnicą wedle twojego życzenia ;)

 

więc mam tylko jedno: Z jakiego miasta Polski pochodzisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Magdo,

Wszystkie pytania które chciałem zadac już tu padły i zostały udzielone na nie odpowiedzi, wiec chciałbym tylko skromnie pogratulowac umiejętności oraz talenciku:) Podziwiam Twoją galerię i pozdrawiam(pozdrawiam Ciebie nie galerię:D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc Intervain!

Chciałam pogratulowac odwagi:) Podjąć decyzję o zmianie zawodu, kraju, i to wszystko w trakcie robienia doktoratu... No no...

Gratuluję również prac - są świetne:)

No i co tu dużo mówić, bardzo się cieszę, że kobitki pojawiają się w tym fachu.

Powodzenia życzę;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Troche tych pytań już było:D

Dobrze Ci idzie modelowanie ,pracki wypas :)

ode mnie pytanko :

- ile robisz [w firmie /w domq] z głowy a ile to znalezienie dobrych refek,albo szkice ?:)

-masz jakieś starsze prace gdzieś na internecie?:)

pozdrawiam ,życze conajmniej 100lat modelowania:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc Magda,

 

Pytanie troszke z innej beczki ale jak najbardziej wiazane z 3D.

Czy bylas juz na wystawie Body Worlds 2, ktora wlasnie gosci w Montrealu ?

Ciekawi mnie Twoje podejscie do tego... Jest to nie watpliwie rewelacyjna lekcja anatomii choc jednak duza czesc dziewczyn i kobiet jakie znam w zyciu nie zdecydowala by sie na odwiedzenie tej wystawy.

 

*prosze nie doszukiwac sie szowinizmu w tym pytaniu ;)

 

Pozdrawiam i gratuluje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Mam takie pytanie, czy przeniosłaś się do Vancouver tylko z powodu szkoły, czy były też inne powody? O ile zrozumiałam przedtem mieszkałaś w Polsce?

 

Chciałabym jeszcze zbesztać za nieskończenie bitwy, ale się boję...

 

No i gratuluję świetnego portfolia i umiejętności!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_kuba_ -hmm przyszlosc raczej wiaze z filmem... powiedzmy, ze moim celem jest pewne znane studio :D - to byloby na tyle... nie zdradzam dlugoterminowych planow bo nie chce zapeszac:)

 

 

Raffaello - ech kadzisz wacpan :D;) - dzieki wielkie... Z GDYNI :)

 

 

SSn4k3 - dzieki :)

 

Beas - dziekuje...

 

Radzisz - staram sie nawet do najmniejszych dupereli znalesc referke :) jestem zdania, ze z glowy nigdy nie wyjdzie dobrze [w kazdym razie, rzadko!] - starsze tzn jak stare?

 

hindus - jesli chodzi o prywatny projekt to szybko mi sie odechciewa i siedze najwyzej tydzien do dwoch [co widzielista tutaj ;)] ... niestety nie mam zaplecza - ta strone teraz buduje, nieco pozno ale lepsze to niz nigdy...

 

Martin Day - bylam :) No coz, ja kiedys chcialam studiowac medycyne sadowa wiec mam moze nieco wypaczone/niekobiece podejscie do tego... mi sie podoba [dla mnie korpus to nie czlowiek... czlowieka juz tam nie ma]

 

Ania - dzieki wielkie, milo slyszec to od Ciebie :) LOL juz tylu besztalo [lacznie ze mna i moja matka], ze nie ma sie czego bac ;) Tak do Vancouver wyjechalam tylko z powodu szkoly - teraz juz tam nie mieszkam ale chetnie znowu bym tam pojechala... uwielbiam to miasto [przypomina mi Gdynie w wielu aspektach, lacznie z poczciwymi, czerwonymi trajtkami ;P]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Magdo :)

Gratuluje już tak wielu osiągnięć tak szybko jakby nie było, no i gratuluje odważnego posunięcia zmiany zawodu, tak się składa że kończę budownictwo i zamiast brać się za budowlanke, rowniez zmieniam zawód :)

Gratuluje jeszcze raz warsztatu i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Magdo.

Na początek gratuluję umiejętności nabytych w VFS i możliwości studiowania tam jak wiesz pewnie "prawie" 99% forumowiczów ci tego zazdrości:p

To teraz ja postrzelam kilkoma pytankami i czekam z niecierpliwościa na wyczerpujące odp.:

 

1.Czy znakomita znajomość angielskiego pomogła ci zrozumiec dość szybko programy 3d?

 

2.Chciałbym sie od ciebie dowiedzieć bo głowie sie nad tym strasznie długo ostatnio zastanawiam, według twoich doświadczeń i doświadczeń osób którymi przebywasz na codzień, które oprogramowanie według was jest najlepsze, najprostsze(wiem wiem nic nie jest na początku proste), i najefektywniejsze w dziedzinach które zaraz podam(XSI, Maya, 3dsMax i teraz dziedziny 3d):

-modelowanie z zbrushem

-animacja postaci

-efekty specjalne

 

jak bys mogła wypisac zalety i wady troche szerzej albo podac linki gdzie jest to fajnie opisane najlepiej po polsku bo angielski narazie pre-intermediate;p

 

3.Czy uważasz, że tutoriale z gnomona i digitaltutors sa naprawde pomocne przy nauce pewnych rzeczy i opierając się na nich można stwarzac ciekawe i interesujące rzeczy??

 

4.To pytanie może cię rozwalić bo wymagam chyba zbyt wiele ale czy mogłabyś opisać jak na VFS pokazali ci jak ogarnąć grafike 3d/2d i z czego się najlepiej starać aby byc coraz lepszym w dziedzinach modelowania z zbrushem i animacji, a z czego mniej bo cie tak nie interesują jak inne rzeczy(tak wiesz kilkoma ogólnikami)??

 

5.Gdybys przed pójściem na VFS miała dobre umiejętności w uzytkowaniu tradycyjnych sposobów graficznych czyli takich jak kartka i ołówek czy malowanie to by ci było znacznie prościej??

 

Pozdrowionka dla ciebie i czekam z niecierpliwościa na odp.

 

P.S. Napewno o jakims pytanku zapomniałem to jeszcze dopisze pozniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Raffaello

Raffaello - ech kadzisz wacpan :D;) - dzieki wielkie... Z GDYNI :)

 

No i do tego z Gdyni! w takim razie pozdrowionka z Gdyni, ale przez New Orleans, ponieważ tu obecnie jestem ale za tydzien wracam więc i Gdynie pozdrowie od ciebie :D:p

 

A o tej porze jest tak pięknie w Gdyni, musisz koniecznie odwiedzić swoje miasto, może mały zlocik sie zorganizuje :rolleyes: (pewnie mały to on wtedy by nie byl)

pozdrawiam i dziekuje za odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Piastol...spadłem ze krzesła gdy przeczytałem twoje pytania...czy ty naprawdę chcesz zamęczysz Magdę.

Wiesz, że od nauki softów zależy wyłącznie od gustu.

 

:):):) CO do softów to bardzo podoba mi się XSI(modelowanie z zbrushem i animacja) i Maya(animacja)...max(raczej vizki) jakos mało , a tak wogule to jestem ciekaw opinii profesjonalistów z Ubisoftu dlatego zadaje takei pytania.

 

P.S. Mam nadzieje, ze jak spadłeś z krzesłą to ci się nic nie stało.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Magda.

 

Mam pytanie, na które odpowiedź jest raczej oczywista, ale być może będe mile zaskoczony.

 

Czy w tak dużej firmie jak ubi sa ludzie ktorzy pracuja w darmowym oprogramowaniu np. Blender??

Na codzień pracuje w gimpie, wingsie i blenderze więc jestem ciekaw.

 

Pozdrawiam Kamil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KLICEK - lol.. nie to studio mialam na mysli ale tez bym nie pogardzila ;) [choc z drugiej strony juz mi ich modele kobiet bokiem wychodza bo im sie twarz nie zmienila od lat!]

 

Kedzior - powodzenia :D - wiem jak to jest szukac tego co sie kocha... ja podczas studiow na anglistyce przez rok tez studiowalam ekonomie w W-wie a potem dyplomacje przez rok LOL... dom wariatow :D

 

Piastol:

 

1. chyba tak - w kazdym razie, jako ze ja praktycznie mysle po angielsku to nie musialam sie zastanawiac nad tym co znacza dane slowa ...

2. jak inni powiedzieli, kwestia preferencji i przyzwyczajenia wiec moge tylko powiedziec jakie sa moje: xsi, xsi, maya[vfx]

 

3. uwazam ze gnomony sa bardzo pomocne - w wieszkosci przypadkow nie dla poczatkujacych ale dla tych co juz maja pojecie o 3d czy tez 2d... mozna sie wiele nauczyc!

 

4. to, ze mnie animacja nie interesuje odkrylam sama po kilku lekcjach - nienawidzilam ich... na szczescie po 6 miesiacach na vfs wybiera sie specjalizacje... ja chcialam vfx ale niestety dobry nauczyciel wlasnie odszedl wtedy i nie mieli jeszcze wymiany wiec postawilam na modeling bo on mial najlepszego nauczyciela choc tez najbardziej znienawidzonego przez wszystkich :) [coz byl szczery do bolu i potrafil z mostu powiedziec co sadzi o twoich pomyslach i pracach] - moj ulubiony nauczyciel do dzisiaj :D ... mysle, ze te pierwsze 6 misiecy gdzie kazdy ma szanse sprobowac troche wszystkiego daje ci pojecie co lubisz i na czym sie chcesz koncentrowac a co olac...

 

5. oczywiscie, ze tak... pewnie wiele rzeczy szlo by szybciej i latwiej... z drugiej strony i tak bylam relatywnie szybka wiec nie narzekam...

 

 

Raffaello - pozdrow :) ja sie narazie nie wybieram ;)

 

Maqs - nie :) [podoba mi sie twoj avatar btw.]

 

Radzisz - no co ty, w zyciu bym tego nie zachowala :eek: - moj pierwszy model ze szkoly to sciema LOL [wiewiorka, ktora niebardzo wiewiorke przypominala ;P]

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakim wieku wzilelas sie za 3d? Bo ja w 20 i placze ze pozno :)

PS: Przez ciebie chce do VFX!!! ;D

 

za pozno?! Ja mialam 27 lat jak pierwszy model zrobilam :) nigdy nie jest za pozno na nic - to moim zdaniem najgorsze podejscie! [no i zdradzilam jaka jestem stara :P]

 

... hehe warto chciec - VFS jest super...

 

 

Piastol - dziekuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja zaczołem przed szesnastką i tez myslałem ze pozno, ale widze ze nawet kobiety w podeszlym wieku zaczynają zabawe z 3d:D joke

 

ja mysle, ze joke!

 

to jest takie polskie podejscie do zycia - jak sie jednego nauczysz to rob to do usranej smierci i nawet nie probuj nic zmieniac... w mojej klasie wiele osob bylo okolo 30stki i co zabawne wlasnie te starsze osoby sa dzis w branzy i odnosza sukcesy podczas gdy wiekszosc mlodszych nadal nic nie robi... mysle, ze wiek daje przewage bo ma sie doswiadczenie oraz motywacje... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc :) co zdecydowalo o tym ze akurat vfs? z tego co wiem w okolicy jest jeszcze think tank gdzie ceny są znacznie bardzie dogodne. Od jakiegos czasu mysle nad wyborem jednej z tych dwóch szkół stąd moje pytanie :)

 

 

jest jeszcze kilka innych :) No coz proste - ThinkTank powstal jak ja juz skonczylam :) [ma jakis rok]... nie wiem jak tam jest ale znam osoby ktore ucza [prawie sami absolwenci VFS ;)] wiec powinno byc dobrze jesli chodzi o Modeling przynajmniej... Poza tym Mark Bernard otworzyl Lost Boys School niedawno i to pewnie dobre do nauki vfx...

 

VFS jest teraz moim zdaniem kosmicznie drogie/za drogie ale ma jedna przewage nad innymi - reputacje [znana marka w branzy juz]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, Magda!

 

Mam pytanie - dlaczego akurat zajęłaś się grafiką 3d (tak, jak wywnioskowałem z przelotnego czytania poprzednich postów, pasja ta pojawiła się dość niespodziewanie), t.zn. co Cię takiego w niej urzekło (bo musiało coś takiego być)? I jakie masz marzenia na przyszłość z nią powiązane?

 

Pozdrawiam gorąco

 

mookie (Kamil)

 

PS Sam zająłem się grafiką nieco ponad rok temu i cieszę się, że komuś, kto zrobił swój model będąc w tym wieku, co ja teraz (jesteś pewnie dwa, czy cztery lata starsza ode mnie) udało się zajść tak szybko tak daleko!

 

PS A-ha i w ogóle nie wyglądasz na swoje lata (nie wiem, czy te zdjęcie ze strony głównej jest aktualne). Myślałem, że masz nie więcej, niż 24...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FunnyBunny - 1. ja nie pracuje nad grami :) i poza tym Rayman Raving Rabbits powstala w studiu we Francji...

2. no chyba nie sadzisz powaznie, ze odpowiem na to pytanie...:p

 

mookie - fakt ze mozna tyle zycia wsadzic w grafike i stworzyc cokolwiek sie chce!

dziekuje - wszyscy zawsze mysla, ze jestem mlodsza :) - czasem zabawne rzeczy wychodza... [to jest aktualne zdjecie]

 

pit17 - Tom Clancy's End War, Assasin's Creed + dwa projekty z nim zwiazane o ktorych jeszcze nie moge mowic ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Magdo!

Nie jestem nikim znanym z tego forum, zresztą widać to po liczbie postów. Mam do Ciebie takie pytanie. Otóż mam 19 lat, i bardzo ale to bardzo kręci mnie grafika 3D. Próbowałem do grafiki 3D zasiadać wiele razy. Za każdym razem zwątpienie a wszystko przez tutoriale, których nienawidzę! Wiem, tutoriale powinny uczyć, ale jak mają uczyć kogoś, kto chce wejść w świat grafiki 3D, kiedy to emanują skomplikowaną terminologią, lub tylko namacają dane zagadnienie, zakładając, że już to potrafisz i dany krok wykonasz sobie sam.

Związku z tym mam pytanie do Ciebie: od czego i jak najlepiej zacząć przygodę z grafiką (3D jak i 2D bo to razem się ze sobą łączy)? Może jakieś gazety, z których się można wiele nauczyć? Jak wyglądały twoje początki z grafiką?

 

Chciałem sie wybrać na jakiejś studia graficzne, ale w Polsce niestety nie ma studiów, gdzie mógłbyś się nauczyć grafiki, tylko od razu wymagają, że już ją umiesz i to w niemałym stopniu. Teczki z pracami, czy egzamin z rysunku to podstawowe elementy rekrutacji. A ja właśnie chciałbym się tego nauczyć, wykształcić, tworzyć, modelować gdyż to moja pasja... eh :(

 

I jeszcze takie małe pytanie na koniec. Znasz się z Jade Raymond, producentką gry Assasin's Creed? Jaka ona jest? Ma faceta :>?

 

Pozdrawiam Cię serdecznie, życzę powodzenia i kolejnych sukcesów, naprawdę, sam bym dużo dał, żeby pracować w takiej firmie jak Ubisoft.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quong - mysle ze moglbys sprobowac na WSHE w Łodzi

ja teraz na drugim roku bede uczyl sie 3d (jest to kierunek artystyczny, ktory z pewnoscia duzo cie nauczy)mam kumpli na drugim roku i mowia ze jest wysoki poziom jezeli chodzi o 3d, mamy tutaj dwoch profesorów ktorzy wymiataja w 3d wiec chyba duzo sie mozna nauczyc:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności