Skocz do zawartości

Czy warto uczyć się od młodego ?


D.r.X

Rekomendowane odpowiedzi

Najpierw się przywitam bo jestem tu nowy więc, witam.

 

Chciałbym zapytać o coś może banalnego, więc opiszę mój przypadek.

 

Otóż mam obecnie 14 lat i zacząłem się interesować grafika 3d (3ds max).

Niestety nie mam, żadnego talentu plastycznego i trochę ciężko mi jest nawet wymyśleć coś na plasytkę gdy rysuję jakieś rysunki. Dodam, że interesuje mnie informatyka, mam głowę do zapamietywania różnych liczb, ciagów znaków. Można by pomyśleć o programowaniu, ale mnie to jakoś nie ciągnie, wręcz odpycha.

Teraz pytanie:

Czy warto jest w to dalej brnąć i uczyć się z książek obsłgu tego programu ? Czy lepiaj dać sobie spokój i nic z tego raczej nei wypali ?

 

Z góry dziękuje za odpowiedź.

Pozdrawiam.

 

P.S. Przepraszam za jakiekolwiek błędy ortograficzne. Staram się z tym walczyć. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 43
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Dziękuję za tak szybkie odpowiedzi. Wychodzi na to, że jest jakaś szansa na robienie to co sprawia mi przyjemnośc i zmotywowaliście mnie do dalszej pracy.

 

A co do angielskiego to nawet moja nauczycielka się zdziwiła co się ze mną dzieje bo mam same 5 z angielskiego a w tatym roku nawet 2 łapałem. :)

 

I jeszcze pytanie.

Czy sa jakieś szkoły ponadgimnazjalne które ksztalcą w kierunku grafiki komputerowej lub jakies studia itp ? I czy jeśli są ponadgimnazlajne to iśc w wąskiej dziedzinie czy lepiej najpierw ogólnie alby mieć już te podstawy w wrazie jakieś (oby nie) zmiany ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

D.r.X warto warto, interfacu maxa nauczylem sie jako tako jak bylem 7dmej klasie, niestety robienia czego kolwiek jednak trzeba dorosnac, albo miec mocne jaja, ja nie mialem ;) i zaczalem przygode z 3dsmaxem 2-3 lata pozniej ;) zaluje ;) czym wczesniej tym lepiej :) bo wierz mi, teraz jest do nauczenia 10 razy wiecej niz bylo kiedys ;) oczywiscie to sie mniej wiecej rowna, bo wtedy nie bylo tutkow, a teraz sa ;) a mowia ze nigdy opcja constans ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe jak masz 14 lat i dopiero zaczynasz to już za puźno :P teraz trzeba zaczynać jak się przestanie robić w pieluchy :)

 

nie no żartuję oczywiście. sam zaczynałem jak miałem 14-15 lat, również nie mam talentu, rysowanie itd mnie wręcz odrzuca. teraz mam 19 lat i pracuję w firmie która robi gry. więc chyba warto sie tego uczyć i łączyć przyjemne z pożytecznym :)

 

PS. tylko błagam nie pokazuj swoich pierwszych prac na forum ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam teraz 29 lat, zacząłem prawie 4 lata temu. I żyję. Nie łam się. Po maturze będziesz juz wymiatacz, jak się uprzesz i od razu zgarniesz robotę, jakiej Twoi koledzy będa Ci nawet po studiach zazdrościć.

I jeszcze jedno: skoro masz umysł scisły i skłonność do babrania się w cyferkach (brrrr!), to skup się na języku skryptowym maxa. Tacy, którzy to umieją to skarb dla dużej firmy i kolegów grafików, którzy czasem będą potrzebowali, byś im taki czy inny plugin napisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez talentu plastycznego możesz stukać wizualizacje, na których można zarobić duże pieniądze.Więc warto się dokształcać. Nie będziesz tworzył sztuki ale możesz odwzorowywać rzeczywistość. :)

 

Podobają mi się te zdania :)

 

Wracajac do pytania:

Pewnie że warto, lepiej teraz niż koło 30stki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyslę nad tym językiem skryptowym jak wrócę ze szkoły i poczytam o tym. A potem książka w rękę i do nauki :) (napewno mi to przyjdzie łatwo, bo sprawa przyjemność :) )

 

Dobrze, że są takie możliwości może będę mógł kiedyś doścignąć w pracach niektórych osób z tego forum :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scorpi mial 14 lat jak zostawil w tyle cale forum w tej bitwie: http://www.max3d.pl/bitwa.php?id=3d_02

 

Inaczej mowiac, juz za pozno.

 

Oczywiscie zartuje ;) A co do braku talentu plastycznego, to bym sie nie fiksowal na takim przeswiadczeniu. Ja mialem 24 lata jak rysunek zaczal mnie interesowac. Lepiej sie nie zamykac, bo nie wiadomo czy kiedys nie nadejdzie odpowiedni czas na rozwijanie jakiejs, pozornie odleglej dla nas, dziedziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Ja miałem tyle lat, to z netem był problem, człowiek po cafe biegał, a co dopiero robienie 3d.

 

Na pierwszym roku studiów ludzie mi mówili że to za trudne...

 

Zacząłem niecały rok temu i wiem że trzeba dużo dużo czasu na to by nauczyć, jednak warto jeśli cię to kręci...

 

Jak Ty będziesz miał osiemnaście latek to chłopie, wymiatacz... :)

 

Pracuj i ćwicz samozaparcie, jeśli wytrwasz rok, to później kolejne latka lecą...

 

Trzeba liczyć się również z tym że to ciężka praca, bo w grafice nie ma skrótów...

 

Teraz zaczynaj od podstaw, załap teorii i zaczynaj... Zmysł artystyczny można wypracować, choć i to nie jest pewne...

 

Talent pozwala robić coś komuś szybciej niż innym i ich prace po prostu się wyróżniają w sensie pozytywnym od innych...

 

Najważniejsze to pewnie wytrwałość w tym co się robi...

 

Co do rysowania, to kup sobie książkę np."Anatomia dla artystów FANTASY" książka inspiruje i pomoże ci poznać podstawy i zasady... Polecam wszystkim... ;)

 

Powodzenia!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, ja przygodę z maxem zacząłem na początku 13 roku życia, teraz to mam 18,5 :) Myślę że to idealny wiek byś mógł się rozwinąć i zaobserwować do czego Cię ciągnie tak naprawdę, bo max to tylko narzędzie, a to narzędzie jest tak rozbudowane że dzieli ludzi na pewne grupy: modeling, rendering, texturing, animacja... itd. Też zauważysz pewnego dnia że sam max Ci przestanie wystarczać i weżniesz się za inne programy do np. grafiki 2D, za pluginy itp. A widzisz, ja teraz wziąłem się za programowanie, robie w maxie wizualizacje i modele, rysuje sobie na tablecie(choć wcale talentu nie mam) plus pisze i tworze strony - kto by się spodziewał nie? :D Przez cały czas Twojej nauki zobaczysz jak to pięknie się zmienia pogląd na świat, na wszystko co Cię otacza. Może widziałeś czy oglądasz "PrisonBreak"? Tam w pewnym odcinku mówili że gł. bohater(Scofield) ma niezwykłą właściwość, gdy patrzy na jakiś obiekt to w głowie zarysowywuje mu się jego obraz od środka, jak działa, co można zrobić itd... Po dłuższej pracy z maxem tak samo będziesz patrzał na obiekty, na to co Cię otacza, bo tak to już jest :) czasami myślisz że jesteś chory.... ale to tylko 3dsmax.

 

W każdym bądź razie jestem na tak i życzę Ci powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ucz się grafiki komputerowej (masa teoretycznych książek na ten temat), matematyki i programowania, a nie 3dmaxa! W czasie, kiedy będziesz po studiach (lub nawet po maturze), Max - jak wiele innych programów - nie będzie już istniał.

 

Krótko mówiąc poznawaj temat a nie GUI jakiejś aplikacji.

 

pozdr.,

skk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Falcom, możesz się za te 5 lat zdziwić. no oki, daje maksiowi 8 do 10ciu latek :)

 

D.r.X, Max, Maya czy cokolwiek, pociąga cię to chłopie to nie zadawaj pytań czy warto tylko baw się dalej. Bo takie pytanie na tym forum mija się z celem, możesz się równie dobrze wybrać na forum o ceramice i spytać się czy warto lepić dzbanki. Co ma nie wypalić? to zawsze jest najpierw hobby a dopiero potem może się stać pracą zarobkową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno: skoro masz umysł scisły i skłonność do babrania się w cyferkach (brrrr!), to skup się na języku skryptowym maxa. Tacy, którzy to umieją to skarb dla dużej firmy i kolegów grafików, którzy czasem będą potrzebowali, byś im taki czy inny plugin napisał.

Nie warto się skupiać na takim języku. MaxScript to przeżytek. Lepiej się ogólnie skupić np. na programowaniu w 3D. Tylko czekać, aż Autodesk wywali MaxScript i wprowadzi Pythona...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem, co Was tak smieszy... ale ciesze sie, jesli poprawilem komus chumor. Mnie rowniez wydaje sie zabawne, ze nie wyobrazacie sobie swiata bez Maxa. Ale ja rzeczywiscie sadze, ze za 5-7 lat Maxa nie bedzie. Bedzie jego nastepca. Ilez mozna latac te stara lajbe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ave!

 

Ludziska, bez nerwów ;D. Kwestia "śmierci" programów jest oczywista i tak zapewne się stanie z maxem za te kilka (kilkanaście) lat. Weźmy pod uwagę inny produkt Autodesk'a - Maya - soft, który jest naprawdę potężny i jego możliwości są bardzo wysokie, ale cóż z tego jak on umiera.

 

Dlaczego tak sądzę, spytacie?

 

Ponieważ od czasu przejęcia przez Autodesk firmę Alias, produkt ten stracił bardzo wiele. Szybko są wypuszczane aktualizacje, które tak naprawdę nie wnoszą nic konkretnego, a te kolejne liczby w nazwie tego produktu zmieniają się tak szybko jak kartki w kalendarzu chyba tylko po to by pokazać wszystkim, że my nie stoimy w miejscu, idziemy na przód i mamy wyższy produkt (liczbowo w nazwie!) od konkurencji. Jedną rzecz można przyznać nCloth w Maya 8.5 jest ok, ale to za mało. Przydało by się poprawić dynamikę, która się już zestarzałą, dodać pełną symulację płynów, itp. - jedynym słowem zrobić z tego mocną aktualizację.

 

Inny przykład:

 

Lightwave Newtek'a - co się stało jak firma "olała" swój produkt - chłopcy, którzy Lightwave tworzyli odeszli i "urodzili" modo, dało się? - dało, bo tak miał wyglądać nowy Lightwave, ale szefostwo NT zlekceważyło to i teraz zapewne plują sobie w brodę, bo trzeba przyznać modo to silny modelerer.

 

Slava!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie miałem na myśli, że Max odejdzie, bo jest słaby. Odejdzie, by zrobić miejsce nowemu. W każdym razie nie byłbym tak wredny, żeby komukolwiek życzyć pracy w Maxie za 10 lat... ;)

 

pozdr.,

skk.

 

PS Houdiniego za 10 lat również nie będzie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to w ogóle co my tutaj robimy? jeżeli za 5 lat nic nie będzie (Kononowicz mówi że nic nie będzie ale bliżej nie sprecyzował) to powinniśmy teraz wyjechać i zwiedzić jak najwięcej świata plus opierdzielać sie przez te 5 lat, obrabować bank i się zabawić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ucz sie maxa lub czegos innego. Nie graj w gierki :) Co do softu mysle ze zbyt pochopne jest stwierdzenie ze soft zniknie za kilka lat. Jakby nie bylo jest to dosc popularny soft ktory sie przyjal i jedyne co sie zmieni to chyba nazwa :) Watpie zeby autodesk powiedzial ze maxa juz nie bedzie, ale za to mamy cos nowego, np inny interafce itp, przerzucie sie na nasz nowy produkt. Tylko ze gdyby zmiany mialby byc tak duze i masa ludu ktora znala program b.dobrze miala by sie uczyc czegos od nowa to rownie dobrze mogla by poszukac czegos u konkurencji...

 

Otóż mam obecnie 14 lat

 

Zmartwie Cie jedynie tym ze na piwo predko sie z nami nie wybierzesz ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Johny - czemu ma nie grać w gierki? A jak będzie chciał kiedyś pracować w game industry? Wtedy znajomość ważnych tytułów jest po prostu niezbędna i to bardzo dobra znajomość.

 

Ile razy to się słyszało "zrób to tak jak było w Doomie III, level z piekłem, kojarzysz?" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

D.r.X- a skąd ty możesz wiedzieć że nie masz talentu plastycznego? ;) Aby to stwierdzić musiał byś spędzić naprawdę ogrom roboczogodzin nad rysowaniem, malunkami etc... I wtedy na pewno miałbyś inne wnioski. Fakt że obecnie nie masz umiejętności plastycznych w niczym nie przeszkadza- no chyba że w ogóle te kwestie cię nie interesują, tylko wtedy nie wiem po co pchać się w ten biznes, prędzej czy później na nie natrafisz.

 

Pozdrawiam,

 

Btw. Na naukę nigdy nie jest za późno, ale 14 lat to wcale nie jest mało, w tym wieku twoje prace będą oceniane tak samo jak 20, 30 i 40sto latków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności