Skocz do zawartości

Art tutorial - wersja polska


adek

Rekomendowane odpowiedzi

Zapraszamy do lektury polskiej wersji popularnego tutoriala, poświęconego zagadnieniom związanym z malarstwem, rysunkiem, obserwacją zjawisk świetlnych i sposobami odwzorowania ich natury. Cenna lektura dla wszystkich, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z rysunkiem.

 

Pełna treść wiadomości znajduje się na

stronie głównej serwisu pod adresem:

http://www.max3d.pl/news.php?id=416

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 35
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Hej ho, powtórzę to co pisałem w temacie z tłumaczeniem. Wiecie może na jakich prawach autorskich są książki Bridgmana (rok 1921, udostępnione za darmo w sieci)? Mam Conieco przetłumaczone i mogę także tego wersję PL zrobić (tym razem postaram się zrobić to składniej :D).

 

Jeśli macie jakąś swoją propozycję na tłumaczenie to dajcie znać :D

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba z 4 miechy temu czytałem ten tutek, od tamtej pory leży u mnie w zakładkach, w folderze genialne tutki, jest nr1 na liście :P

Te ha iksy dla tłumaczy ;]

 

@prrrszalony

Jeśli kolo który napisał tą książkę nie żyje, bodajże od 50 lat (chyba taka jest granica) to jego dzieła stają się dobrem publicznym. Przynajmniej w polskim prawie tak jest, z tego co się orientuje, ale chyba jeśli przetłumaczysz, nie będziesz na tym zarabiał i podasz autora oryginału, to nikt się nie przyczepi.

Mógłbyś podać linka? Chętnie sobie poczytam. W googlu nie wiem co szukać, po za nazwiskiem :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja sie nie zgodze z twierdzeniem ze 'cienie sie nie dodaja!'. Tu (w wersji angielskiej, stad niescislosc w polskiej wersji) wypadaloby zaznaczyc, ze cienie sie nie dodaja przy JEDNYM zrodle swiatla. Jesli posiadamy co najmniej podwojne zrodlo swiatla, wtedy cienie jak najbardziej sie dodadza do siebie. Ale to juz wina autora - nie ekipy tlumaczacej. Dobra robota :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drakula - tuz pod obrazkiem jest napisane, ze "W przypadku istnienia jednego źródła światła - cienie się nie dodają". Ale fakt, ze trzeba by to tez na obrazku zaznaczyc.

 

biglebowsky - o, ciekawa uwaga. Ale to juz wyzsza matematyka w takim mysleniu sie przejawia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bigleb - oczywiscie, ale jak by nie patrzec, cienie jednego zrodla sa rozjasnione przez inne zrodlo. W przypadku zachodzenia na siebie dwoch cieni dodaja sie do siebie. Odejmowanie sie to wg mnie zle okreslenie :P

 

Leander - jak tak to w porzadku, jednak faktem jest ze jest to jednak lekka niescislosc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OmeN racja, ale tez nie jestes do konca precyzyjny. Bo cien moze stac sie glebszy, ale nie przez dodanie, tylko przez dominacje najciemniejszego cienia. Czyli przez cien rzucany przez najsilniejsze zrodlo swiatla. Jak mamy 10 cieni rzucanych przez 10 zrodel swiatla, to najciemniejszy punkt bedzie rowny cieniowi rzucanemu przez obiekt oswietlony najjasniejszym swiatlem. Mozemy wylaczyc pozostale 9 swiatel a najciemniejszy cien sie nie zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

haha, wczoraj dodałem wersję angielską do zakładek :] a tu niespodzianka dziś na Max3D. rządzi totalnie, nigdy nie widziałem tak złożonego tutoriala (w sieci).

w tłumaczeniu wolałbym angielskie terminy i cytaty z oryginału jako przypisy lub tag . w aktualnej formie koszmarnie mnie to drażni... mimo to jest świetnie, pozytywnie zaskoczyło mnie też odręczne pismo w obrazkach ;]

THX

Edytowane przez muody
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za poprawki, im więcej ich się pojawi, tym łatwiej będzie doprowadzić tutorial do odpowiedniej formy :D Tłumaczyłem go głównie w nocy, więc błędy (jak widać czasami paskudne) są tam na porządku dziennym :D

Jeśli kolo który napisał tą książkę nie żyje, bodajże od 50 lat (chyba taka jest granica) to jego dzieła stają się dobrem publicznym. Przynajmniej w polskim prawie tak jest, z tego co się orientuje, ale chyba jeśli przetłumaczysz, nie będziesz na tym zarabiał i podasz autora oryginału, to nikt się nie przyczepi.

Mógłbyś podać linka? Chętnie sobie poczytam. W googlu nie wiem co szukać, po za nazwiskiem :P

 

W wiki pisze, że 70 lat. Przy linku podali też cos o prawach autorskich, ale nie zrozumiałem. tutaj link do bridgmana http://www.archive.org/details/constructiveanat00briduoft

 

tak trzymać!!! wielkie dzięki!!!

 

czekam na kolejny materiał... :)

Jakieś propozycje? :)

 

w tłumaczeniu wolałbym angielskie terminy i cytaty z oryginału jako przypisy lub tag . w aktualnej formie koszmarnie mnie to drażni... mimo to jest świetnie, pozytywnie zaskoczyło mnie też odręczne pismo w obrazkach ;]

THX

Nie do końca rozumiem o czym piszesz. W nawiasach są podane angielskie terminy. Starałem się trzymać tej zasady, a także tłumaczyć kokretne wyrazy za każdym razem tak samo (o ile kontekst był ten sam).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie z tym cieniem autor miał raczej na myśli:

Cień nie polega na wykonaniu kawałku obrazka wraz z oświetleniem a później narzuceniu czarnej plamy

Zwróćcie uwagę że obrazek pokazany jako zły to po prostu potraktowanie czarną plamą (multiply?) wersji bez cienia, widać tam nawet blask co wygląda conajmniej dziwnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie. Odświeżanie DNSów jeszcze się nie zakończyło. Muszą się rozejść po świecie.

 

U mnie również działa już z "www",ale np. na innym łączu od rana działa i tak i tak. Więc wkrótce powinno być OK.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności