Skocz do zawartości

Czy mogę sprzedać model 3D?


Luszczu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie do kogoś kto jest w temacie.

 

1)Jeśli zrobiłem swój model 3D czy mogę go sprzedać?

2)Czy potrzebuje jakiejś licencji na program, lub musi on być zarejestrowany?

3)Czy jeśli go sprzedam nie muszę sie obawiać konsekwencji prawnych z racji wykorzystania programu, lub plugin'ów które nie są oryginalnymi zakupionymi u producenta programu/plugin'u a ja zdobywam za jego pomocą korzyści majątkowe?

4)Czy mogę zapisać gotowy obiekt(ten sprzedany) w innych formatach by mógł być otwierany w innych programach?

 

z góry dziękuję za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 25
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

* Teoria...

 

Oj i to bardzo, bo ciężko znaleźć podstawę prawną dla takiego twierdzenia. Kiedyś czytałem wypowiedź prawnika który zajmował się tym tematem i ciężko mu było odpowiedziec na to pytanie. Ale żeby mieć czyste sumienie to należy mieć licencję...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no, niby w licencjach oprogramowania jest wyraźnie napisane, że można. A skoro nie posiadasz licencji to logicznie wnioskując - nie można.

W edukacyjnej licencji tez wyraźnie jest napisane, że nie można wykorzystywać oprogramowania do komercyjnych celów, czyt. zarobkowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w skrócie pytanie brzmi: podpieprzyłem program - czy mogę na nim zarabiać ?

To pytanie jest tak absurdalne, że aż rozwinę swoją wypowiedź:

Jak dla mnie sprawa jest prosta, zgodnie z literą prawa producent (twórca) oprogramowania udziela ci licencji na jego użytkowanie (za którą możesz zapłacić lub otrzymać za darmo w przypadku freeware, open source itp) i w tej licencji jest jasno określone co możesz z jego (twórcy) własnością robić (np. uruchomić na swoim komputerze) oraz czego nie możesz (np. dekompilować albo w przypadku licencji niekomercyjnej używać jej do celów zarobkowych, czy jak to ładnie określiłeś - w celu nabycia korzyści majątkowej).

Nie masz licencji - nie możesz uruchomić programu, nie możesz w nim nic zrobić - nie masz czego sprzedać.

 

I najciekawsze - uruchomiłeś program bez posiadania licencji - w każdej jest linijka, że korzystając z oprogramowania zgadzasz się na jej (licencji) warunki - czyli jednocześnie akceptujesz licencję, łamiesz jej warunki i tracisz do niej prawo, choć jej nie posiadasz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I najciekawsze - uruchomiłeś program bez posiadania licencji - w każdej jest linijka, że korzystając z oprogramowania zgadzasz się na jej (licencji) warunki - czyli jednocześnie akceptujesz licencję, łamiesz jej warunki i tracisz do niej prawo, choć jej nie posiadasz ;)

 

to brzmi naprawde bosko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest takie proste. Skoro powstaje utwór, to automatycznie pojawiają się prawa autorskie i majątkowe prawa autorskie. Należą one do twórcy i nie ma przesłanki aby w przypadku opisanym przechodziły one na producenta oprogramowania. Nawet zapis tego typu w licencji byłby nieważny - niezgodny z polskim prawem a do tego wymagana jest forma pisemna przekazania praw autorskich.

 

Inna sprawa to pozew cywilny który w takim przypadku może wytoczyć producent oprogramowania.

 

Ale w sumie wiele jest softu open source, więc w sumie nie widzę problemu w zarabianiu na modelach 3D - tylko trzeba je robić w Blenderze itd.

Edytowane przez Hynol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie wszystkim za odpowiedz.

 

Czyli w skrócie pytanie brzmi: podpieprzyłem program - czy mogę na nim zarabiać ?

To pytanie jest tak absurdalne, że aż rozwinę swoją wypowiedź:

 

Podpieprzyłem od razu tak ostro ;)

Wydaje mi sie że jest to tak jak z innymi posiadaczami tego typu programów większości osób ma ściągniętą wersje z internetu bo nie każdego stać na domowe wykorzystanie programu do własnych celi.(sprzedawanie o jakie pytam to jedynie możliwość zrobienia czegoś pożytecznego ze swoim modelem)

Wiem że nikt nie wyda programu i nie będzie zadowolony jak nie kupując go będę go użytkował, ale chciałem sie odwiedzić czy tyczy sie to wykonanych przez użytkownika modeli, własnych nie plagiatów, bez praw do nich czy coś tego stylu.

Kupienie oryginalnego produktu wiąże sie z ( jak dla przeciętnego użytkownika) dużymi kosztami + licencja

program:

http://store.autodesk.com/DRHM/servlet/ControllerServlet?Action=DisplayProductDetailsPage&SiteID=adsk&Locale=en_US&ThemeID=516200&Env=BASE&productID=111075300

licencja:

http://www.procad.pl/pf/page/me/cennik/89330_Autodesk_3ds_Max_Design_2009.html

(chyba ze sie mylę)

Dlatego postanowiłem sie wszystkiego dowiedzieć od użytkowników by być spokojnym, teraz wiem co i jak i jest ok.

Temat uważam za zamknięty chyba że macie ochotę dalej prowadzić dyskusje :) pozdro...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te linki dotyczą tego samego. nie kupuje się dodatkowej licencji. kupując program od razu ją otrzymujesz. dodatkowe koszty to ewentualnie subskrypcja czyli płacisz z góry z wszystkie updejty jakie w danym roku się pojawią i nie musisz potem do nich dopłacać.

 

to co pisali koledzy wyżej to oczywiście prawda, ale wiadomo jak to w praktyce wygląda :) . Jakby Wszyscy się trzymali tego co w prawie jest napisane to nie istniałyby filmy na divixach i muza na mp3. Ale oczywiście do niczego złego nie namawiam :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupienie oryginalnego produktu wiąże sie z ( jak dla przeciętnego użytkownika) dużymi kosztami + licencja

 

Zapewne kazdy kto chce zalozyc fabryke śrutu, drutu i gietych parasoli mysli tak samo. Ze duzo musi wydac na maszyny. I pewnie tylko dlatego ze kradziez takich maszyn latwiej wykryc to nie jest ona czestym procederem. Taki lajf, chcesz zarabiac - musisz zainwestowac.

Rob co chcesz/musisz tylko sie tym nie chwal, ani nie narzekaj jesli jestes troche na bakier z prawem.

 

Edit: Byl kiedys taki precedens, nie pamietam o co dokladnie chodzilo, ale w skrocie bylo tak ze koles mial zaplacic vat od profesjonalnego, platnego softu jesli chcial uzywac darmowego. Moge cos krecic, ale zyjemy w kraju w ktorym kazdy urzad skarbowy moze interpretowac przepisy po swojemu, wiec dziwnym nie jest ze absurdow bywa sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat, a tym bardziej ciekawy, że kilka lat temu na wykładzie z prawa i ergonomii (czy jakoś tak) miałem właśnie wywód na ten temat.

 

Jeśli stworzysz cokolwiek na nielegalnym oprogramowaniu, za które powinno się zapłacić aby uzyskać jego licencję, to stworzone przez Ciebie "dzieło" jest własnością twórcy oprogramowania. Tym oto sposobem, jeśli stworzysz sobie na przykład modelik 3d jakiejś sofki w 3ds to Autodesk może się o niego upomnieć jeśli nie masz licencji. To jest akurat czysta teoria, ponieważ Autodesk nie zajmuje się ściganiem prawnym osób prywatnych, zwyczajnie nie mają na to czasu, ani takich drobnych w kieszeni żeby na to wydawać. Co do reszty... wiadomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest akurat czysta teoria, ponieważ Autodesk nie zajmuje się ściganiem prawnym osób prywatnych, zwyczajnie nie mają na to czasu, ani takich drobnych w kieszeni żeby na to wydawać.
zwłaszcza, że jak ta osoba na poważnie zainteresuje się taką działalnością to i tak kupi prędzej czy później program.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli stworzysz cokolwiek na nielegalnym oprogramowaniu, za które powinno się zapłacić aby uzyskać jego licencję, to stworzone przez Ciebie "dzieło" jest własnością twórcy oprogramowania.

 

To nie jest prawda. Nie ma żadnych podstaw dla takiego twierdzenia. Równie dobrze ktoś może nam zabrać dom, bo do jego budowy użyto kradzionej kielni... Może i tak jest w jakimś kraju, ale nie w Polsce.

 

Oczywiście mogę się mylić i są przepisy kodeksu cywilnego które takie coś definiują w sposób jaki opisałeś, ale chciałbym zobaczyć podstawę prawną takich twierdzeń. Bo niestety wiele osób które zajmują się szkoleniami z tego rodzaju zagadnień jest szkolona przez przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości ze stanów - stąd często możemy usłyszeć twierdzenia które nie mają z polskim prawem nic wspólnego - na przykład o "nielegalnych" filmach i mp3 z sieci...

Edytowane przez Hynol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest rozwiazanie, szkujasz kogos z legalnym maxem. Dajesz mu model, ale to musi byc obustronne porozumienie. I ze on ci ten model wykonał jako zlecenie. Kwota na umowie jakas prowizorka itd...

 

Wystarczy ci taki prosty dowod zeby ominac wszystko.

Wtedy ty jestes nabywcą tak naprawde swojego modelu od niego,

masz umowe np o dzielo i zapłacone wysztko all.

 

Nikt nie ma wtedy podstaw zeby sie doczepic, chyba ze sie nie znam. Ale mysle ze to najlepszy z mozliwych sposobów.

 

Mtrack, nie traktuj tego jak ofensywę, ale na przyszłość takie porady dla siebie zachowaj proszę.

Pozatem są dużo prostsze metody na kradzież tego rodzaju, ale to nie powód, żeby od razu publicznie hukać na forum na ten temat.

Może jeszcze napiszesz w jaki sposób sztucznie generować koszty przychodów lub jak kraść rowery spod sklepów albo skutecznie wyrywać torebki staruszkom?:D

 

--------

 

Wracając do tematu... nikt nie ma prawa oskarżać twórcy o to, że model powstał niezgodnie z prawem dopóki nie przedstawi dowodów, które mogą być podstawą do takich oskarżeń.

 

Jeszcze bardziej wracając... dostałeś już wszystkie odpowiedzi chyba od kolegów, zagłębianie się w co można a czego nie można nie ma sensu bo zaczynie się robić tutorial "jak walić w wiadomo co".

 

To jeszcze raz:

 

1)Jeśli zrobiłem swój model 3D czy mogę go sprzedać?

TAK, o ile producent oprogramowania na to zezwala w licencji, obojętne czy jest to program darmowy czy płatny (tak jest dla mnie na logikę:D )

 

2)Czy potrzebuje jakiejś licencji na program, lub musi on być zarejestrowany?

TAK jeśli tworzysz na komercyjnym oprogramowaniu, NIE jeśli tworzysz na oprogramowaniu darmowym (dystrybuowanym w oparciu o odpowiednią licencję, i nie chodzi mi tu o oprogramowanie trial czy wersje edukacyjne programów komercyjnych)

 

3)Czy jeśli go sprzedam nie muszę sie obawiać konsekwencji prawnych z racji wykorzystania programu, lub plugin'ów które nie są oryginalnymi zakupionymi u producenta programu/plugin'u a ja zdobywam za jego pomocą korzyści majątkowe?

NIE MUSISZ OBAWIAĆ SIĘ KONSEKWENCJI JEŚLI NIE ŁAMIESZ PRAWA

Zinterpretuj sobie sam, poczytaj licencje na oprogramowanie, poczytaj naszą śliską ustawę o prawach autorskich i prawach pokrewnych.

Pamiętaj, że nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania.

 

4)Czy mogę zapisać gotowy obiekt(ten sprzedany) w innych formatach by mógł być otwierany w innych programach?

TAK

 

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze bardziej wracając... dostałeś już wszystkie odpowiedzi chyba od kolegów, zagłębianie się w co można a czego nie można nie ma sensu bo zaczynie się robić tutorial "jak walić w wiadomo co".

To jeszcze raz:......

pozdrawiam!

Widzę ze temat jaki poruszyłem przyciągnął kilka osób :)

to prawda otrzymałem juz odpowiedz od chyba każdego kto udzielił sie do rozmowy za co dziękuję(mimo ze odpowiedz na moje pytania wydawała sie jasna wzbudziła dyskusje).

 

Mtrack: Jest rozwiazanie, szkujasz kogos z legalnym maxem. Dajesz mu model, ale to musi byc obustronne porozumienie. I ze on ci ten model wykonał jako zlecenie. Kwota na umowie jakas prowizorka itd...

 

Nie zależy mi na kombinowaniu to była po prostu czysta ciekawość i jak mówiłem sposób na wykorzystanie jakiś dobrych modli jak takie powstaną, żadne "machlojstwa" nie wchodzą w grę...

 

pecet: Gdyby mój warsztat był naprawdę dobry jak licznego zresztą grona forumowiczy to mógł bym bardziej na poważnie podejść do 3D i kupić licencje by móc zarabiać na swojej pracy.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh, zapomnialem ze na forum przesiaduje inteligencja z legalnym po zęby softem. Poza tym moge pisac co mi sie podoba.
No nie do końca, i nie chodzi tu o to czy posiadamy soft legalny czy nie, a o regulamin forum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh, zapomnialem ze na forum przesiaduje inteligencja

Tu masz racje...

Poza tym moge pisac co mi sie podoba

I równie dobrze możesz za to dostać warna albo bana... mało mnie obchodzi czy ktoś używa legalny soft czy nie, nie ja go pisałem, nie ja go sprzedaje - nie moja brożka, ale nie trzeba się zaraz z tym obnosić, gdy w regulaminie jasno jest napisane, że o takich sprawach się tutaj nie dyskutuje.

 

więc chill out man ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Jak wygląda sprawa z logiem producenta na modelu ?

Mam kilka starszych modeli które chciałbym opchnąć. Na niektórych jest logo producenta , co z tym fantem zrobić ?

 

Jeszcze jedno jak na Turbosquid wypełnić Payment Information ?

 

>By Paypal to this email address > tu wpisuję swój email .

>clear_dot.gifMake payment to > Czyli imię i nazwisko.

>Company > nie dotyczy.

>City > miasto zamieszkania.

>Address Line 1 i 2 > co to kurde jest

>State/Province > stan prowincja czyli na Polskę województwo ?

>Zip/Postal Code > kot pocztowy , małej już raz z czymś takim problemy ; wpisujemy normany Polski XX-XXX Miasto , czy kod wpisujemy w Address Line 2 .

 

>>Z tym całym opodatkowaniem to nie kumam o co chodzi :/

Edytowane przez Muminek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając to, Gmax od lat nie jest już rozwijany, przez co modelowanie w nim jest strasznie przykre w porównaniu do bardziej aktualnych wersji Maksa. Zapis pliku w jakimś użytecznym formacie też nie jest prostą sprawą. Sam znalazłem tylko eksporter do OBJ, który niestety zamieniał siatkę na same trójkąty, skutecznie uniemożliwiając ewentualne poprawki po imporcie do "normalnego" modelera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności