Skocz do zawartości

PZL-54 Ryś


Lucas

Rekomendowane odpowiedzi

Jest zajawa więc chyba nie mam co czekać tylko biorę się za kolejny model:)

 

Z mojej strony będzie to dość duża zmiana w podejściu do CG, po pierwsze spróbuję swoich sił w Blenderze.

Po drugie: powoli przestaję widzieć sens odtwarzania realnych obiektów w 3D (bo przecież można zrobić o wiele lepsze zdjęcie). Inaczej jest z obiektami których nie mamy okazji obejrzeć bo po prostu nie istnieją:)

 

Dlatego wybrałem polski prototyp PZL-54 Ryś, będący rozwinięciem PZL-48 Lampart. Ryś miał być większy, cięższy i dostać mocniejsze silniki, dzięki którym mógł być znacznie szybszy i lepiej uzbrojony. Wygląda na to, że pozostał tylko na planach.

 

Zadanie niełatwe, bo jak wspomniałem nie zbudowano żadnego egzemplarza więc nie ma też zdjęć. Jedyne co znalazłem to opisy, widok z boku (który i tak muszę przerysować bo jakość jest tragiczna), oraz rzuty PZL-38 i PZL-48, które mimo wszystko różnią się od PZL-54. Będę z nich korzystał żeby przynajmniej złapać właściwe proporcje.

 

Narazie przygotowuję materiały, nie wiem kiedy pierwsze kawałki modelu bo przecież muszę jeszcze ogarnąć Blendera:)

Edytowane przez Lucas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 65
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Z mojej strony będzie to dość duża zmiana w podejściu do CG, po pierwsze spróbuję swoich sił w Blenderze.

 

Oooo! To jest jak zaraza! :)

 

Fajny temat. W sumie to powinieneś zacząć od odtworzenia zgrubnych rysunków i proporcji (chociażby przez analizę maszyn, mających te same silniki). Trzymam kciuki a jak mógłbym jakoś pomóc to wal na pw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny temat. W sumie to powinieneś zacząć od odtworzenia zgrubnych rysunków i proporcji (chociażby przez analizę maszyn, mających te same silniki). Trzymam kciuki a jak mógłbym jakoś pomóc to wal na pw.

 

Dokładnie o tym samym pomyślałem z tymi silnikami, jednak narazie jakoś nie udało mi się wyciągnąć sensownych wniosków z tego co znalazłem.

 

Co do rysunków to właśnie je robię:). W sumie odtworzenie rzutu i widoku z przodu na podstawie dość kompletnych planów PZL-38 okazało się wcale nie takie trudne. Oczywiście np. rozpiętość skrzydeł zwiększyłem 'na oko' więc nie sądzę, by były bliskie orginalnej koncepcji ale tego to chyba nikt już nie będzie w stanie zweryfikować:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba za wcześnie przechodzisz w detal i wycięcia.

Gdybyś najpierw zrobił ogólny kształt (razem z wszelakimi szybkami itp.), zagęściłbyś go i później wycinał, to na pewno wyszłoby to pracy na dobre. :)

Ale już duży plus za temat. Historia polskiej zbrojeniówki z dwudziestolecia międzywojennego potrafi być bardzo ciekawa. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z RA, że trochę za wcześnie na wycinanki. Ale podoba mi się postęp, a w połączeniku z faktem, że Blendera dopiero zaczynasz poznawać świadczy, że szybko go poznajesz :)

 

Mam pewne obiekcje co do kształtu osłon silników w rzucie z przodu, a konkretnie jakiegoś takiego zaostrzenia w dolnej części. Oczywiście jako że to tylko model nawet ni eprojektu tylko szkicu koncepcyjnego, to i dyskutować nie ma o czym.

 

Wzorowałbym się jednak raczej na obudowach silników sowieckich Jaków (ich silniki były kopią HS-12 wcześniejszych odmian) lub tego jugola:

 

http://www.airwar.ru/enc/fww2/s49.html

http://1000aircraftphotos.com/Contributions/Ruvidic/4565.htm

 

Albo, i chyba najlepiej, Dewoitine D-520.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie przesadzajcie, narazie detalu to tu żadnego nie ma:) Ale za to wyciąłem usterzenie. Zacząłem modelować skrzydła wraz z silnikami.

 

Mryś, szczerze mówiąc chyba nie do końca rozumiem co masz na myśli z tymi osłonami, mógłbyś mi zaznaczyć na blueprincie?

 

35901545.png

 

76637017.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, faktycznie chyba zbyt jajowaty przekrój dałem.

 

Taki update na szybko. Czy ktoś używa YafaRay? Jakoś nie mogę sprawić, żeby ten materiał szkła wyglądał jak należy (obustronny, szyby mają grubość a mimo to wychodzi czarno wewnątrz).

 

12412012.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę upa - podłubałem trochę przy silnikach, zmieniłem kształt wg wskazań Mrysia, dodałem rury, drzwiczki podwozia i klapy. Niewiele ale musiałem trochę z tym powalczyć (i tak dalej jest krzywo:/ ) no i niestety coraz mniej czasu mam.

 

36924246.png

 

84661787.png

 

27710528.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie- spójnie to wygląda, jak Kliment napisał łopaty pasowałoby zmienić, ja robiłem np ze "spher" pozrozciagałem jedną część, zwężyłem (zmniejszyłem gubość łopaty), następnie część co ma być przymocowana do silnika ukształtowałem w cylinder. Całość obróciłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Małymi krokami lecimy dalej.

 

Na dobrą sprawę wymodelowałem już wszystko to co trzeba, doszło podwozie i trochę modyfikacji gondoli silnika. Powinienem jeszcze z grubsza wymodelować kabinę ale będę jeszcze szukał różnych "smaczków", głównie przy silnikach i płatach, część spróbuję wypatrzeć ze zdjęć innych maszyn z tymi silnikami a część może wymyślę sam:).

 

Im dłużej modeluję ten samolot, tym bardziej mi się podoba - szkoda, że projekt pozostał tylko na papierze (ew. jako wczesny prototyp w przypadku poprzedników PZL-38 i PZL-48).

 

32726328.png

 

63028089.png

 

71624270.png

Edytowane przez Lucas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu mam trochę więcej czasu więc reaktywuję projekt:). Wszystko już zamapowane - właściwie było już dawno temu ale wolałem zacząć tekstury i dopiero pokazać.

Malowanie raczej proste - typowe dla polskiego lotnictwa w tamtym okresie. Od siebie dodałem paszczę na dziobie. Miał być ryś, zdaję sobie sprawę, że wygląda bardziej jak orka ale taki jest kształt kadłuba więc nie wiele poradzę, ważne, że wygląda strasznie:).

Wstępnie jestem zadowolony ale będę jeszcze wszystko wygładzał (np. granice farby zielonej i niebieskiej).

 

97452918.png

 

39978977.png

 

90659654.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Dodałbyś teksturę nierówności - można przypuszczać, że podział blach był zbliżony do Wilka (a ten z kolei wiele odziedziczył z Łosia).
  • Czy na pewno lufy uzbrojenia były tak jasne?

 

Czy zwróciłeś uwagę, że konstruktorzy Wilka i następnych trzymali proporcje, kształt skrzydła i kadłuba zbliżone do Łosia? Bo wyszło im że Łoś stawiał mniejszy opór, niż sobie oryginalnie wyliczyli, a nie wiedzieli dlaczego. Obecnie niektórzy przypuszczają, że przez modyfikację profilu skrzydła: aby zmieściły się w nim stateczniki bomb, przesunęli maksymalną grubość przekroju do tyłu, przez co powstało coś, co kształtem było zbliżone do profilu laminarnego, jeszcze wtedy dobrze nie opisanego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bbandi: a właśnie, że nie ma:) większość polskich konstrukcji (zresztą zagranicznych też) miało jedynie płozę.

@Wjaworski: spokojnie, podziały blach będą (nawet rozrysowałem je sobie na blueprintach - post #11), lufy też dostaną własny materiał, do zrobienia jeszcze dużo a tekstura jest właściwie na etapie podkładu.

Ciekawe rzeczy napisałeś, wiedziałem, że płat Łosia był generalnie bardzo dobry, ale nie że okazał się tak ponadczasowy:). Tak, wyczytałem, że w tych cięższych samolotach stosowano rozwiązania z Łosia, zresztą jak patrzę na swój model to widać pewne podobieństwo.

 

Nad sceną już się zastanawiam, mam kilka pomysłów, np. ujęcie podczas startu przy kiepskiej pogodzie - tak, żeby było nieco mroczniej, jakiś deszcz i ogólnie taki "burzowy" klimat. W sumie właśnie sobie zdałem sprawę, że dwie poprzednie sceny też tak zrobiłem ale to chyba nic nie szkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale to jest PZL-48 Lampart, poprzednik.

Tu jest widok boczny Rysia, może i mało wyraźny ale jednak widać, że jest płoza. Tak samo miał PZL-38 Wilk (a to już nie był prototyp). Z resztą z dostępnych źródeł wyczytałem, że jednak była przewidziana płoza.

pzl-54.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W monografii PZL-38 są nawet ładnie rozrysowane widoki i rzut, więc z tym nie będzie problemu. Z drugiej strony, nie będę przesadzał ze szczegółowościa - mało z tego będzie widać, a poza tym, skoro modeluję prototyp to wnętrze może zejść na drugi plan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę pobrudziłem tekstury, jednak jeszcze zostają elementy takie jak działka i podwozie.

Trochę te rendery się robiły, bo Yafaray się obraził i za Chiny nie chce wyrenderować ujęcia ze wszystkimi teksturami. Trudno, w sumie Luxrender zawsze mi się podobał - niestety trochę powolny ale w finalnym ujęciu na pewno warto będzie czekać:)

 

Dodatkowo Luxrender ma fajny motion blur, Yf w ogóle go nie ma.

 

Trochę jeszcze muszę powalczyć z ustawieniami materiału - tu chyba coś mi nie wyszło z mapowaniem odbić.

 

29956891.png

 

29721599.png

Edytowane przez Lucas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności