Skocz do zawartości

3dmax 2011 kupno


Gość nat62

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

 

mam dylemat,jestem architektem działającym samodzielnie i przymierzam się do zakupu 3dmaxa.

Pytanie brzmi ....z subskrypcją czy bez...

i co to znaczy licencja lokalna.

na pewno będę o tym rozmawiać z przedstawicielem handlowym ale wiadomo....jak to jest.Wolę poznać opinię osób posługujących się programem w praktyce.

Będę wdzięczna za poświęcenie mi chwili czasu :).

pozdrawiam.

 

jakieś inne rady przy zakupie?

bezpośrednio od autodeska przez internet czy od przedstawiciela z polski ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 85
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

subskrypcja pozwala robic (coroczny) upgrade kolejnych wersji za ok 500 euro, licencja lokalna jest pewnie jednostanowiskowa, jezeli chcesz wpuscic to w koszta firmy- czyli dokonac zakupu na fakture, to oczywiscie lepiej przez przedstawiciela w Polsce, tym bardziej ze cena jest prawdopodobnie taka sama jak w centrali :) a najlepiej bedzie jak porozmawiasz z któryms z przedstawicieli autodesku na Polske (jest ich kilku) - oni udzielą najbardziej wiarygodnych informacji- proponuje obdzwonic wszystkich i zobaczyc co zaproponują :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ostatnio doczytałem subskrybcja daje równiez prawo do legalnej instalacji drugiej kopii programu , np. na laptopie pracownika, z ograniczeniem jednoczesnego używania (w tym samym czasie tylko na jednym komputerze mozna pracować, zgodnie z licencją ;-)).

Nie mam pewności ale chyba nie kupisz bezpośrednio w Autodesku tylko przez lokalnego dystrybutora ale daje to "słodką" mozliwość do targowania. Zawsze tarzeba pytać i sugerować rabaty od cen przedstawianych w cenniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mogłem zainstalować na właściwym komputerze, laptopie i dodatkowo na domowym. Czyli w zasadzie na 3 można pracować jak któryś padnie w nieoczekiwanym momencie. O subskrypcji już ci napisali. Możesz jeszcze tutoriale pooglądać na ich stronie i pobrać legalnie dodatki niedostępne inną drogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając firmę opcje mają naprawdę ciekawe włączając w to leasing oprogramowania oraz płatność w dwóch ratach - pierwsza przy zakupie, druga po roku. Dla osób fizycznych niestety już tak dobrze nie jest:)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj pytałem w Procadzie o crossgrade i dostałem informację , że jeszcze można czyli w domyśle "że już nie będzie"? Jutro dopytam.

Dopytałeś? Nie chce mi się wierzyć, że zrezygnują z kasy i zlikwiduja crossa, w końcu wielu studentów z tego korzystało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym "jutro" to jakoś umknał mi fakt, że jutro to sobota. A z crossgradem to chyba wcale nie taka pewna sprawa. Wersje studenckie, i owszem, ale potem lepiej chyba zebrać kasę za pełną standardową wersję.

W zeszłym roku jak pamiętam był okres, że nie było ceny na crossgrade. Musiałbym poszukać w e-mailach bo na pewno na ten temat z Procadem rozmawiałem. A z bieżącą informacją to do poniedziałku trzeba niestety poczekać. Moja córka na wszelki wypadek jednak w tej chwili robi aktualizację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym "jutro" to jakoś umknał mi fakt, że jutro to sobota. A z crossgradem to chyba wcale nie taka pewna sprawa. Wersje studenckie, i owszem, ale potem lepiej chyba zebrać kasę za pełną standardową wersję.

W zeszłym roku jak pamiętam był okres, że nie było ceny na crossgrade. Musiałbym poszukać w e-mailach bo na pewno na ten temat z Procadem rozmawiałem. A z bieżącą informacją to do poniedziałku trzeba niestety poczekać. Moja córka na wszelki wypadek jednak w tej chwili robi aktualizację.

 

Wiadomo coś? Z tego co widzę po cennikach to ProCAD chyba jest najdrozszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba poprosić o ofertę, popytać, poczekać na dobra promocję, które często są. Czasem trzeba się wysilić.

 

Procad kiedyś był dobry i teraz z tego co widzę pozostali tam Ci, którym nie chce się sprawdzić konkurencji. Coraz więcej nowych Polskich dystrybutorów a PROcad wydaję się że nadal jest rok 2005.

 

SWRSC: Domyślam się że jesteś tak ogromnym odbiorcą że masz pewnie i bardzo duże rabaty. Zawsze się wszystkim chwalisz że kupujesz co tylko nowego się pojawią więc, wierzę! Pisałem o zwykłych odbiorcach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do cen to chyba wszystkie firmy mają ten sam cennik. Zwróćcie uwagę, że najczęściej dostajemy cenę wyjściową w €. A co do rabatów to jak już pisałem wcześniej - "jak nie spróbujesz czegoś uzyskać to firma sama raczej nie zaproponuje". Sprawdzałem wcześniej np. PCC Polska. Procad minimalnie taniej ale różnica raczej kosmetyczna. To w takim razie mamy dwie drogie firmy. Może jakis konkretny przyklad taniej? Ale z ceną proszę. PCC: crossgrade student -> commercial 900€; vray edu 1.5-> commercial 2.0 550€. No i teraz zauważyłem, -4% rabat.

Procad bardzo podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pcz - Wcale nie jestem ogromnym klientem - po prostu stalym. Nie kupuje co popadnie, biore np subskrypcje zawsze u nich. Albo chociazby plytki od everow. A jezeli dla stalych klientow procad ma duzo nizsze ceny niz konkurencja to sie oplaca.

 

I taka wskazowka dla nowych, chetnych kupowania softu - sami rabatu nie dostaniecie. To są dystrybutorzy...

Edytowane przez SWRSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rabaty zawsze są. Jak ktoś nie spyta o rabat to kiep (po staropolsku-****). edit-ale czad wycięło mi słowo z automatu (dawno nie było mnie na forum ;) ciekawe czy picza też wytnie ;)? jak wytnie to pozostanie napisać "srom"

W sumie jak ktoś ogarnia soft i nie potrzebna mu pomoc techniczna, (bo sam mógłby tą pomoc techniczną wiele nauczyć). To miejsce kupienia licencji nie ma większego znaczenia. Zatem polecam mało etyczną ale bardzo skuteczną grę "arkanoid" coś na kształt licytacji w głuchy telefon.

 

dzwonimy do procad - dają 10% rabatu.

dzwonimy do pcc - a w procadzie to nam dają 10% a to my damy 15%

dzwonimy do ace - a w pcc to nam dają 15% a to my damy 20%

dzwonimy do procad - a w ace to dają 20 a wy tylko 10% ? aha no to specjalnie dla Pana 22%

 

dzwonimy do pcc - no to jeszcze raz ja , już miałem przelewać kasę ale zadzwonili do mnie z procadu, że dają 23% - ech no to maksymalnie mogę specjalnie dla Pana wycisnąć 24% i ani centa więcej.

dzwonimy do ace - witam to jeszcze raz ja, Państwa oferta super, ale dostałem emaila z pcc że dają 25% i to ostatnia szansa. Da się jeszcze coś wycisnąć ? no to 26% i koniec nie zostanie mi nawet na bilet do domu ;)

 

 

i tak po około 3 kolejkach mamy rabat wyżyłowany do rozsądnej granicy. Nie ma się co obawiać o finanse dystrybutora on i tak swój kawałek tortu chapnie, ale musi grać gwałconą młódkę aby ocalić jak najwięcej procentów dla siebie.

 

a te punkty procent to procad może sobie w prukwę wcisnąć (po staropolsku dupa).

jak ktoś chce to mogę mu scedować 36 co wiszą jeszcze za vraya na koncie moim.

 

pamiętajcie, że tu liczy się tylko cena, bo od każdego dystrybutora dostaniecie takie samo pudełko. To nie architekt czy webmaster czy grafik u którego oprócz ceny liczy się jeszcze co on potrafi. walczcie jak lwy.

Edytowane przez zdeno
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Userzy", nawet sobie sprawy nie zdajecie że na tym forum są osoby, które nigdy byście nie podejrzewali, którzy wiedzą że macie piraty i kablują na was bo zazdroszczą projektów i boją że zagrozicie ich "Firmą". Polska specjalność ;)

 

Inna sprawa że nie bardzo rozumiem że ktoś robi komercyjne projekty i nie kupi oryginału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszechwiedzący użytkownik - duzo w Tobie z tej "Polskiej specjalności" zazdraszczania i marudzenia na kraj będąc zagranicą. Ale faktem jest, ze łatwo obczaić kto robi na piratach. Z tego co wiem, nawet dystrybutorzy zajmują się wychwytywaniem tego.

I również niezrozumiale jest dla mnie piracenie robiąc komerchę - przecież to można wliczyć w koszta, leasingowac, dotacje, jest tyle sposobów - może niech w tą stronę pójdzie dyskusja.

 

1. Fajnie by było gdyby wypowiedziały się osoby, które dostały dotacje na soft.

2. Ja brałem w ratach: 50% pierwsza wpłata i później drugie 50 rozłożone na 6 rat. Bardzo fajna opcja - fakturę dostajecie zgodnie z tym co płacicie w danym miesięcy, także prze pół roku macie stałe koszta do odliczenia. A to oznacza mniejsze podatki do zapłacenia a co za tym idzie - więcej zarabiacie na zleceniu, bo jeżeli kosztów jest dużo - VAT zostaje po waszej stronie.

3. Opcja leasing - również comiesięczne koszta do odliczenia.

Edytowane przez SWRSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

specyficzny szum na odbiciach environmenta i speculara, na pirackim vRayu (szkoda, że Wallop zniknął, bo był tutaj chyba najbardziej obeznany w temacie), pytania jakie zadają userzy w pomocy przy silniku oraz wersje na jakich pracują mowie tu o wszystkich SP/RC, które są niższe niż wydane.

Jak dla mnie Chaos popelnił mistrzostwo w zabezpieczeniu tego silnika.

A jako ciekawostkę dodam, ze dystrybutorzy zajmują się audytem, latają po po portfoliach, forach etc i obczajają, starają się wychwycić nielegalne kopie na podstawie renderów. Ale na razie nie mogą nic nikomu zrobić na szczęście.

Edytowane przez SWRSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokłanie. sam fakt że ktoś pracuje na v-ray-u wersji innej niż najnowszej jest dość dziwny i zastanawiający.

 

No i jeszcze jedno, pamiętny problem straszliwie wolnego renderingu na pirackich wersjach.

 

Zacznijmy jednak od tego że 99% tego forum zaczynało na piratach. chodzi tylko o to czy na tym zarabiało, czy się uczyło.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego boli niestety fakt braku możliwości zakupu 3ds max z licencją niekomercyjną nie będąc uczniem/studentem. Life is brutal niestety:)

Ja właśnie się głowię,czy zakładać działalność pracując na etacie. Opcje zakupu softu dla firm są zdecydowanie lepsze, o czym już SWRSC zresztą wspomina. Tak sobie tylko myślę, że jak zacznę zajmować się grafiką komercyjnie, to przestanie mnie cieszyć:)

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie, ale np sytuacja 1.5 RC2 jak jest 1.5 SP5, o taką sytuacje mi chodziło ;) nic nie trzeba, ale czemu nie

 

 

Touch- niestety firma kosztuje. musisz to sobie przekalkulować czy ci się opłaci tylko dla zakupu softu. Zusy dochodzą i podatki.

 

edit: do Miracha- szef przezorny, ale to jest święta prawda, nie grzebać w sofcie podczas trwania projektu;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokłanie. sam fakt że ktoś pracuje na v-ray-u wersji innej niż najnowszej jest dość dziwny i zastanawiający.

 

nie koniecznie. W studiu co pracowalem byl strasznie bojazliwy szef - jesli chodzi o upgrady. Na wszystko bylo zakupiona subskrybcja, pamietam jak do firmy przyszly pudelka z Max 2009, a my wciaz pracowalismy na 9 - zeby przypadkiem upgrade czegos nie popsul w aktualnym projekcie. A jako ze projektow byla masa i terminy sie zazebialy to zawsze bylo "no, po nastepnym projekcie zrobimy upgrade". Z Łii-rejem bylo podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SWRSC: "Zazdraszczam" na Polskę? Co to znaczy?

Za granicą jestem tylko w pracy a przez pół roku w sumie jestem w Polsce więc wiem co mówię.

 

Ale świetnie że opowiedziałeś o Vray ;) Bo jak się patrzy na forum...

 

--

 

Do tych co piracą:

 

Jesteście naiwni myśląc że uda wam się zaoszczędzić na pirackim sofcie. Jesteście jak na tacy i nie da się tego ukryć.

 

Dla tych co robią na piratach i mają działalność proponuję Leasing bo nie będzie problemów z dostaniem.

 

Jeśli ktoś zaczyna to są korzystne raty i promocje. Podzwonić i popytać a nie czekać że wam mama załatwi.

 

Legalny soft się opłaca. Nie traktujcie tego jak zbędny wydatek. To wydatek, który zapewni wam większe dochody.

Edytowane przez Użytkownik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do maxa to sam często instaluje go dopiero po pół roku odkąd wyjdzie, żeby skończyć najpierw to co aktualne. Akurat upgrade maxa bardzo się boję po tym jak w bodajże wersji 2010 kopnęli się z bitmap pagerem i na vRay displacement liczył się potwornie długo. Kilka miesięcy trzeba było czekać na service packa, który to poprawiał. Były jakieś skrypty userów, ale nie jestem na tyle kumaty żeby sobie z nimi poradzić.

Edytowane przez SWRSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rabaty zawsze są. Jak ktoś nie spyta o rabat to kiep (po staropolsku-****). edit-ale czad wycięło mi słowo z automatu (dawno nie było mnie na forum ;) ciekawe czy picza też wytnie ;)? jak wytnie to pozostanie napisać "srom"

W sumie jak ktoś ogarnia soft i nie potrzebna mu pomoc techniczna, (bo sam mógłby tą pomoc techniczną wiele nauczyć). To miejsce kupienia licencji nie ma większego znaczenia. Zatem polecam mało etyczną ale bardzo skuteczną grę "arkanoid" coś na kształt licytacji w głuchy telefon.

 

dzwonimy do procad - dają 10% rabatu.

dzwonimy do pcc - a w procadzie to nam dają 10% a to my damy 15%

dzwonimy do ace - a w pcc to nam dają 15% a to my damy 20%

dzwonimy do procad - a w ace to dają 20 a wy tylko 10% ? aha no to specjalnie dla Pana 22%

 

dzwonimy do pcc - no to jeszcze raz ja , już miałem przelewać kasę ale zadzwonili do mnie z procadu, że dają 23% - ech no to maksymalnie mogę specjalnie dla Pana wycisnąć 24% i ani centa więcej.

dzwonimy do ace - witam to jeszcze raz ja, Państwa oferta super, ale dostałem emaila z pcc że dają 25% i to ostatnia szansa. Da się jeszcze coś wycisnąć ? no to 26% i koniec nie zostanie mi nawet na bilet do domu ;)

 

 

 

Zdeno sprawdziłem twój patent i niestety :( Pani w słuchawce oznajmiła, że takie są stawki (wyznaczone przez centralę w Berlinie) i oni (dealerzy) z własnej kieszeni nie będą dopłacali. I jeżeli chce kupić maxa to lepiej przed 1.02 bo od tej daty będzie 1600 zł droższy. Próbowałem jeszcze w innym miejscu i było dokładnie tak samo. W ogóle ci sprzedawcy jacyś tacy bojaźliwi. Szukałem argumentów typu a kolega X kupił taniej i zawsze słyszałem, musimy sprawdzić, zadzwonić do centrali itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie każdy umie się dobrze targować, gdyby tak było to prace straciło by wiele osób.

 

Ale pomimo tego, co to jest te 15 tyś na Maxa i Vray ? To są 3 średnie zlecenia. To jest miesiąc dla dobrego grafika. Jeśli ktoś początkujący nie jest w stanie tyle zarobić w góra 3 miesiące to niech lepiej nie myśli o własnej działalności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

max i vray kosztują około 21 tys

 

Xiz0r: Max design to 13 000 PLN, Vray 3 500 PLN . Czyli razem 16 500 PLN. Potargować i będzie około 15 000. Nie wiem skąd 21 000 Ci się wzięło. Nawet gdyby to nie jest to dużo.

 

Albo masz umiejętności i Cie stać, albo nie stać a to znaczy że nie dla Ciebie to jest.

 

Jeśli ktoś narzeka ze drogo to niech do siebie ma pretensje że nie umie zarobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kto widział aby ceny podawać netto?;)

 

max 16 280,11 zł

vray z kluczem 4 764,33 zł

 

ceny z procadu.

 

Mnie to nie boli, tylko pisze tak abyś nie wprowadzał w błąd nowych którzy tu wejdą i to czytają. Weryfikuj zanim coś napiszesz. Piszesz i piszesz jakbyś pozjadał wszystkie rozumy. Potem wchodzi ktoś kogo to interesuje, wyczyta 15 tysięcy i zrobi "łał, to tanio, super"

 

razem wychodzi 21044,44 zł. z doświadczenia wiem że rabat większy niż 8-10% dla nowego klienta to można między bajki włożyć. czyli mamy 18939,99 zł z 10% rabatem. dotego windows, coś do 2D, komputer. Było wałkowane milion razy.

 

więc nie 15 tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to można się gdzieś tego nauczyć czy trzeba się z tym urodzić?

 

Nie, trzeba być pracowity i mieć odrobinę talentu.

 

kto widział aby ceny podawać netto?;)

 

max 16 280,11 zł

vray z kluczem 4 764,33 zł

 

ceny z procadu.

 

Mnie to nie boli, tylko pisze tak abyś nie wprowadzał w błąd nowych którzy tu wejdą i to czytają. Weryfikuj zanim coś napiszesz. Piszesz i piszesz jakbyś pozjadał wszystkie rozumy. Potem wchodzi ktoś kogo to interesuje, wyczyta 15 tysięcy i zrobi "łał, to tanio, super"

 

razem wychodzi 21044,44 zł. z doświadczenia wiem że rabat większy niż 8-10% dla nowego klienta to można między bajki włożyć. czyli mamy 18939,99 zł z 10% rabatem. dotego windows, coś do 2D, komputer. Było wałkowane milion razy.

 

więc nie 15 tys.

 

Kto widział? A po co podawać ceny z VAT, mówimy o działalności. Masz człowieku pojęcie o podatkach?

 

VAT sobie odbijasz, dostajesz zwrot z US.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rany boskie. jak do ściany. Dziękuje ci bardzo za wytłumaczenie jak działają podatki.

 

witam,

 

mam dylemat,jestem architektem działającym samodzielnie i przymierzam się do zakupu 3dmaxa.

Pytanie brzmi ....z subskrypcją czy bez...

i co to znaczy licencja lokalna.

na pewno będę o tym rozmawiać z przedstawicielem handlowym ale wiadomo....jak to jest.Wolę poznać opinię osób posługujących się programem w praktyce.

Będę wdzięczna za poświęcenie mi chwili czasu :).

pozdrawiam.

 

jakieś inne rady przy zakupie?

bezpośrednio od autodeska przez internet czy od przedstawiciela z polski ?

 

 

 

Nie ma ani słowa o działalności ani firmie. tylko o zakupie oprogramowania. a takie kupując i tak musisz na Vat mieć i wyłożyć na stół. Mimo że się zwróci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh... Przeczytaj sobie poprzednie posty, pisałem o komercyjnym wykorzystywaniu, tak jak zresztą inni. Wątpię czy ktoś kupuje tyle softu i nie ma działalności. A jak kupuje tzn że będzie mieć bo będzie bardziej się opłacać. Nikt nie kupuje softu za 15 tyś że zrobić jeden projekt. POMYŚL czasem, wszystko trzeba Ci pisać dużymi literami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj... to takie proste, wystarczy mieć umiejętności, założyć firmę i będziesz bogaty :D

 

Dokładnie! Umiejętności, wytrwałość i będziesz bogaty. Nie wiem co w tym dziwnego.

 

Według niektórych, najlepiej siedzieć przed Komputerem i narzekać że po co będę coś robił skoro pewnie i tak mi się nie uda. Żałosne podejście śmierdzącego lenia (nie miałem na myśli ciebie, ale tych którzy tak myślą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkowniku, myślę, że nie do końca lenistwo wchodzi w grę. Czasami bywa tak, że negocjacje z potencjalnym klientem kończą się porażką, bo ten znajduje kogoś, kto zarobi mu to za pół darmo, bo po lekcjach nie ma co robić. A zawodowiec też z czegoś musi żyć i nie może robić za darmochę. Nie samym maxem i vrayem człowiek żyje. Jeść też trzeba. I ubrać się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkowniku, myślę, że nie do końca lenistwo wchodzi w grę. Czasami bywa tak, że negocjacje z potencjalnym klientem kończą się porażką, bo ten znajduje kogoś, kto zarobi mu to za pół darmo, bo po lekcjach nie ma co robić. A zawodowiec też z czegoś musi żyć i nie może robić za darmochę. Nie samym maxem i vrayem człowiek żyje. Jeść też trzeba. I ubrać się.

 

Ja piszę o osobach które mają coś więcej do zaoferowania niż wklejenie kradzionych modeli od Evermotion do sceny, jako takie ustawienie światła i sru!

 

Kto powiedział że to jest łatwe? Kto powiedział że każdy musi to robi?

 

Jeśli trafiasz na klienta, który woli usługi za 300 zł tzn że on by i tak tobie więcej nie dał bo ma małe wymagania. A Ty jesteś lepszy.

 

Nie rozumiem tłumaczenia - bo ja muszę za coś żyć więc kradnę soft! Jeśli robisz naprawdę dobre rzeczy to łatwo rozkręcisz biznes. Ale trzeba czymś się wyróżniać! Jeśli produkt jest dobry to sam się sprzeda. Nikt nikogo do niczego nie zmusza, są inne zajęcia.

 

Są ludzie którzy myślą że zrobią łatwą dużą kasę na wizualizacjach. Że pokradną, posklejają i jakoś to będzie. Ale właśnie między takimi złodziejskimi firmami jest taka konkurencja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkowniku, chciałem zauważyć że dzięki twojemu sposobowi prowadzenia dyskusji na forum coraz mniej osób ją z tobą chce prowadzić. ja jestem jedną z osób która właśnie przestała chcieć.

 

powodzenia.

 

Nie ma sprawy. Nie wiem co Cię zabolało ale ok. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności