Skocz do zawartości

Gimp 2.8.2 bugfixy, Mac'i i troche o 2.10


n-pigeon

Rekomendowane odpowiedzi

Deweloperzy programu Gimp wydali pierwszą wersję poprawkową o numerku 2.8.2. Nowe wydanie ucieszy szczególnie użytkowników Windows, ale jest również miła niespodzianka dla użytkowników Mac OSX.Przyjrzymy się również, co szykuje dla nas wersja 2.10.

 

 

 

Pełna treść wiadomości znajduje się na

stronie głównej serwisu pod adresem:

http://www.max3d.pl/news.php?id=2542

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

@Monio

 

Gimp zawsze szedł własną drogą. Szkoda, że tak mało jest ludzi z takim podejściem, bo zazwyczaj Gimpowi się obrywa za to, że nie robi wszystkiego jak Photoshop ;)

 

Zgadzam się z tobą, że takie podejście jest lepsze, zespół Gimpa jest tego samego zdania => "Gimp is not Open Source Photoshop".

 

Co do nudli, mi to objętne, mogę pisać jak mówisz :)

 

@Double_G

 

Też tak uważam, ale i tak powstały 2 frakcje. Najbardziej realny scenariusz przewiduje, że będzie można pracować zarówno w systemie warstw jak i nodach.

Oba interfejsy tak czy inaczej opierały by się o jeden back-end, czyli GEGL, który przechowuje wszystkie dane w nodach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze szedł swoją droga ale co parę wersji jak daje mu szanse to nadal widzę klon PSa. Nie równoważnik z podobnymi funkcjami tylko klon z niemal takim samym interfacem. Może zespół gimpa mówi że nie chcą robić PSa ale niestety go robią. Raczej nie ma w grafice dwóch tak bliźniaczych softów jak PS i gimp. Nawet prościutki PaintNET, którego twórcy otwarcie przyznają że ma być zamiennikiem MSPainta, jest w inaczej zbudowany i przemyślany po swojemu.

 

Ludki które narzekają na to że gimp nie działa dokładnie jak PS mają raczej krótkowzroczność. Nie ma rozwoju bez różnorodności. Dlatego z tych nodów i zmian się ciesze bo może wtedy gimp przestanie być "opensource photoshop" a zacznie być w jakiejś mierze katalizatorem rozwoju. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi o ten efekt https://dl.dropbox.com/u/3298394/shatter.jpg nawet przy wolnym przesuwaniu obrazu w oknie się tak rozsypuje. Jak się już puści spację, czy środkowy przycisk to w ułamku sekundy obraz znów staje się całością, ale jak jest duży i na wolniejszym komputerze to to trwa i trwa i nieraz już pribowałem malować, a okazało się, że nie w tym miejscu co widziałem. Ten sam obraz w 2.6.11 (mam też gimppaintera opartego na tej wersji, już niestety nie rozwijanego) i tam nigdy się tak nie rozsypuje. Niedogodność nie tak wielka, ale i tak wolę włączyć Gimppaintera, żeby mnie to nie denerwowało. Jak przeczytałem newsa, to się łudziłem, że to naprawiono :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ikkiz - same here. Nie mogłem walczyć z tym problemem, niezależnie od rozmiarów po prostu to była sieka. Usprawiedliwianie się, że komp słaby to niestety nie to. Sam się przekonałem. O ile niektóre funkcje działają wyraźnie lepiej, szybciej i są wygodniejsze, to takie przesuwanie czy wykorzystanie banalnego filtru jak Rozmycie Gaussowskie jest po prostu zabójcze - doprowadziło to do zawiechy linuxa aż w końcu - Kernel Panic.

 

Na razie z tej wersji zrezygnowałem i wróciłem do 2.6.12. Niemniej wciąż trzymam kciuki, bo naprawdę sporo zaczyna się dziać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dobrotek

 

Przeczytaj post wyżej ;]

Chce sprawdzić czy to ten sam bug, czy to coś nowego, możliwe, że nie wszystkie problemy z Dispaly Filters zostały naprawione.

 

To jest związane z specyficzną konfiguracją bibliotek, więc bez zgłoszenia problemu możecie zostać z tym problemem na dłużej.

 

Krzaczy się ponieważ Display Filters są przepisywane.

Edytowane przez n-pigeon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

n-pigeon - Nie zdążyłem przeczytać, wysłałem swoją wiadomość minutę później ;) Na chwilę obecną nie będę kombinować, bo wtedy musiałbym pozbyć się 2.6, zainstalować 2.8 z jakiś źródeł (a męczyłem się z tym na Ubuntu przez 3 dni...). Jak się skopało to po tygodniu ledwo wróciłem na 2.6.

 

Zatem, na razie odpuszczę sobie tę zabawę. Jak już większość będzie w miarę stabilna i ogarnięta bez takiej przerażającej liczby błędów to wrócę do 2.8 znowu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Nezumi

Może spróbuj jeszcze raz, ale włącz najpierw Gimpa w trybie administratora, może to coś da. Nie mam teraz dostępu do win to nie sprawdzę.

 

Jeśli wyłączenie filtrów nie pomoże, może to jeszcze nieznany bug.

 

Ktoś na ochotnika? Zgłosiłbym go, ale u mnie działa, więc nie mam jak.

Po zgłoszeniu reszta może się dopisać w komentarzu raportu, że u nich też występuje.

 

Tutaj formularzyk :3 Tylko pamiętać o ustawieniu Veriosn na 2.8.2

https://bugzilla.gnome.org/enter_bug.cgi?product=GIMP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

n-pigeon - juz sprawdzalem w trybie administratora, i w ogole mi nie wylacza tych filtrow - kazdy restart przywraca te filtry obojetnie w jakim trybie. Zglosze te bledy za jakas godzinke (o ile nikt tego nie zrobil - a jak zrobil i nie zauwaze to i tak zglosze :D)

 

[edit]

zglosilem i te artefakty i to ze nie moge wylaczyc modulow. Jakby ktos chcial potwierdzic/zaprzeczyc/skomentowac to:

 

https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=682741

https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=682742

Edytowane przez Nezumi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to, że się nie da tych modułów wyłączyć, to pewnie bug, ale ta sieka przy przesuwaniu, to chyba nie tyle bug, co spadek wydajności przez to, że działa teraz inaczej niż działał 2.6. Inaczej wyświetla. Pokazałem screen złapany podczas przesuwania, jak się skończy przesuwać, to obraz się w końcu odświeża i wygląda prawidłowo, tyle że z takim wkurzającym lagiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam kilka problemów, które niedługo zgłoszę. Ale właśnie tak jak n-pigeon napisał. Jeśli jest błąd - zgłaszajcie. Będzie poprawiony o ile będzie powtarzalny. Warto przy tym pisać jaką wersję ma się dokładnie, jakiego builda, w przypadku windowsa (skąd np. pobranego).

 

Ja mam naprawdę*często problem z antialiasingiem fontów. Czasami pozostawiają mi artefakty w postaci dziwnej ledwo widocznej, ale jednak obwódki innego koloru. Można było kilka razy w newsach zobaczyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albinoski1989 - czasem po prostu w GIMPie cos robi sie inaczej. Jesli dasz "stroke selection" to faktycznie bedziesz mial takie brzydkie kolka. Zeby miec je ladne i z antialiasingiem musisz najpierw zaznaczenie zamienic na sciezke (select/to path) i dac "stroke path". I juz bedziesz mial dobrej jakosci.

Im wiecej ludzi bedzie testowac, zglaszac opinie i bugi tym ten soft bedzie lepszy. Ja go osobiscie nie trawilem ale zaczynam przynajmniej probowac i okazuje sie ze jak wszystko - kiedy sie go lepiej pozna to juz nie jest taki straszny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem albinoski1989, ale się mylisz, a twoja opinia wynika z niewiedzy. Nawet jednak, gdybyś miał rację, albo jeśli zamierzasz zostać przy swojej opinii mimo faktów, to i tak w kontekście meritum artykułu jest ona offtopem. Idź napisz "Legia pany!" na forum "Widzewa".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albinowski1989 - nawet przy ścieżkach niektóre okręgi są poszarpane przy końcach pionowych i poziomych. Teraz wystarczy wziąć Circle Brush, twardo zakończony i możesz sadzić kropy nie martwiąc się krawędziami ;) Teraz jak w GIMPie 2.8 można powiększać pędzle do naprawdę sporych rozmiarów, takie pędzlowane kropki nie są problemem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo niestety jest coś takiego jak przyzwyczajenie. Ale GIMP naprawdę świetny program.

 

Jakiś czas temu myślałem o takim artykule, GIMP Photoshop

 

Zestawienie najczęściej wykorzystywanych funkcji Photoshopa (łącznie ze skrótami) i ich odpowiedniki w Gimpie.

 

Ktoś chętny do pomocy? Ewentualnie można stworzyć wątek, tam tworzyć wersję roboczą, a potem to złożę.

 

Wiele osób na pewno by skorzystało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@albinoski1989

 

Jakby chcieli używać shopa to co stoi na przeszkodzie by go kupić, albo nawet i jego tańszą wersje.

Nikt nie jest na nic skazany, każdy ma wybór.

 

Przypomina mi to bój Max vs Maya vs Softimage vs Blender, albo Mudbox vs ZBrush, bez sensu.

Każdy program ma mocne i słabe strony, a to czego używa użytkownik w swoim własnych zakresie, zależy od tego co wybierze.

 

Jak Moni pisał, nie potrzeba nam klona Photoshopa, jeden już jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności