Skocz do zawartości

W sprawie programu Zbrush.


The Lion

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.Chcialbym się zapytać,czy znacie jakieś pomocne rzeczy dotyczące programu Zbrush.Tutaj co ostatnio znalazlem to tutoriale poświęcone temu programowi.Czy jest coś jeszcze co może ulatwić prace z tym programem na tej stronie,bądz gdzieś indziej?Glównie mi chodzi o jakieś tutoriale,o modele np.:typu glowa,a także różnego rodzaju inne ciekawe rzeczy związane z tym programem.Z milą chęcią czekam na wasze odpowiedzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 39
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Pawelkos to nie żadna prowokacja ;) Co do tutoriali na google to potrafię znależć :) Klicka tutoriale już obejrzalem.Chodzi mi oto,czy coś jeszcze znajduje się na tym forum związanego z programem Zbrush.Niestety ja wszystkiego co się na tym forum znajduje nie ogarnę w jeden dzień.Dlatego proszę o pomoc tych co wiedzą,gdzie dana rzecz może się znajdować.A propo ciekawych rzeczy na temat zbrusha ja znalazlem fajna stronkę:

http://www.pixologic.com/

Może i wy znacie coś tego typu strony.Przydalyby mi się np.już gotowe glowy na których móglbym sobie potrenować(jakieś oczy wlasne zrobić,zrobić inny nos itp.)Przydalaby mi się także inna masa takich różnych modeli(zwierzęta,dlonie itp.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieeeee. Te tutoriale Keyligt czy inne MEPI to jest pomyłka. Nie będziesz potrafił po nich nic poza zmałpowaniem efektu jaki oni uzyskali. Poza poradnikiem Klicka nie widziałem niczego po polsku co by było warte uwagi ale i tak jego tutki są już dosyć przestarzałe.

Pixologic.com po prostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propo ciekawych rzeczy na temat zbrusha ja znalazlem fajna stronkę: http://www.pixologic.com/

 

po tym tekscie naprawde bedzie ciezko z tym "to nie prowokacja" :)

 

już gotowe glowy na których móglbym sobie potrenować(jakieś oczy wlasne zrobić,zrobić inny nos itp.)

 

wprawdzie demo zebrusha widzialem na oczy ladnych pare lat temu, ale z tego co pamietam to juz wtedy byly tam gotowe bazy jak glowa, czlowiek itp.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o co niektórym chodzi czepiając się slów ''to nie prowokacja''???Znalazlem stronę producenta przez przypadek,gdzie szukalem coś o Zbrush'u na you tube,wiec o tym napisalem.A niektórzy zamiast postarać się pomóc to piszą jakieś ''chore'' posty,które nic nie wnoszą do tematu.Dziwni są tacy ludzie.Nie pojmuję ich toku rozumowania.Może jeszcze obrzucicie mnie stertą kamieni,za niewlaśiwe rozumienie slowa jakim jest nieść komuś ''pomoc''. - te slowa dotyczą glównie Pawelkos,mirach i Nezumi(która(y) bez podstawnie użyla dodatkowo imienia jakim jest Jezus.Po pierwsze to nie strona religijna,a po drugie trochę szacunku i więcej myślenia w stosunku do slów jakich się używa.Jezus to nie imię które można od tak sobie pisać,gdzie się chce i używać gdzie się go chce.Sorry za dużo się rozpisalem,a nawet nie na temat.

 

Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś ''pomocne'' rady w stosunku do Zbrusha to z chęcia przeczytam.Dopiero będę zaczynal zabawę z tym programem,wiec jestem calkowicie zielony;)

A co to jest ten dynamesh?

Edytowane przez The Lion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

The Lion - wybacz ale jesli piszesz takie rzeczy jak "znalazlem fajna stronke" i podajesz strone producenta programu.. Dodatkowo pytasz o rzeczy, ktore bez najmniejszego trudu mozesz znalezc samemu w kosmicznych wrecz ilosciach (bo Zbrush jest jednym z najpopularniejszych programow i gdzie by nie zerknac to sie napotyka jakis tutorial do niego) to zwyczajnie... wola to o pomste do nieba. Imie Jezus pojawilo sie istotnie w kontekscie Boga bo chyba juz tylko On moze Cie oswiecic. Samo imie Jezus to jednak zwykle imie - w Meksyku Jezusow mamy na peczki. Nie bez powodu dodano do Jezusa "Chrystus" dla odroznienia Go od innych Jezusow. To taka religijna lekcja gratis. A jak jestes taki czuly to pomysl co mysli TEN Jezus o uzywaniu pirackich programow :P.

 

Chlopie, troche samodzielnosci - forum jest od pomagania sobie ale jak chcesz sie nauczyc obslugi softu jak nawet nie potrafisz znalezc tutoriala do niego. Tutoriala, ktorych sa tysiace w zasadzie WSZEDZIE. I znowu - pytasz co to dynamesh... No stary, moze jeszcze cie przewinac i nakarmic? Wpisujesz w google "dynamesh" i mozesz pol dnia ogladac tutoriale i czytac wytlumaczenia co to jest. Teraz o kazda opcje sie zaczniesz pytac? Ja rozumiem, ze nie masz zlych intencji pytajac ale do licha - takie pytanie to jakby dwudziestolatek prosil ladnie tate o zawiazanie mu sznurowek. Sa jakies granice. Pytaj, jasne, ale o jakies problemy ktore wymagaja zderzenia chocby dwoch szarych komorek a nie o rzeczy ktore masz opisane na pierdylion sposobow a jedyne co musisz zrobic to wpisac jeden wyraz w google. Pixologic, ktorego strone ZNALAZLES heroicznym wrecz wysilkiem (au... boli) ma tutoriale do wszystkiego.Zeby nie bylo ze tak tylko cie mecze to masz tutaj podane na talerzyku - sciagnij sobie oficjalny PDF opisujacy WSZYSTKO czego potrzebujesz zeby zaczac zabawe z Zbrushem. Wszystko. Nawet wiecej niz potrzebujesz.

 

http://www.pixologic.com/zbrush/getting-started/

 

(Nacisnij pomaranczowy przycisk z napisem "Click here to download", pojawi sie okienko pytajace Cie gdzie to chcesz zapisac, wybierz najlepiej pulpit i zaakceptuj. Poczekaj troszke az sie sciagnie i sprobuj otworzyc plik dwukrotnie klikajac na nim lewym przyciskiem myszy. W razie problemow z otwarciem... :P Wez i uzyj GOOGLE, jak w przypadku wiekszosci twoich strasznych problemow.

 

O Boze, cierpliwosci! *tu padl na kolana wnoszac rece ku niebu, lkajac jak dziecko nad bezradnoscia niektorych*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nezumi pisalem już,że jestem zielony w związku z tym programem jakim jest Zbrush.Pierwszy raz będę w nim coś robil.Więc to takie trudne by odpowiedzieć na rzeczy,które dla ciebie są ''pierdolami''?Nie znam się i tyle.Dopiero chcę zacząć zabawę ze Zbrushem,a ty zachowujesz się tak jagbyś pozjadal(a)wszystkie rozumy i wytykal(a) wszelkie rzeczy,które dla ciebie wydają się blachostką(bo ty już siedzisz w tym nie wiadomo ile i latwo jest ci się madrzyć).A skąd ja mam wiedzieć,że ten Zbrush jest taki popularny wedlug twojego mniemania...no masakra jakaś.Co ja jestem wróżka?Pisalem,że zaczynam się zapoznawać z tym programem,to skąd do licha początkujący adept tego programu ma wiedzieć,że ten program jest taki popularny?Sam(a) napisale(a)ś:''Imie Jezus pojawilo się istotnie w kontekście Boga...''ty chyba nie wiesz sam(a)co już piszesz?Może czytaj kilka krotnie to co umieszczasz w postach,bo patrzę że sie trochę gubisz.Jezus użyle(a)ś tylko w kontekście Boga(tak z reguly ludzie używaja tego imienia - zresztą niepotrzebnie).Póżniej wyjeżdzasz:''Samo imię Jezus to jednak zwykle imie - w Meksyku Jezusow...''A co mnie to interesuje.Dla mnie może być milony Jezusów,lecz pamietaj byl i będzie tylko jeden najświętszy Jezus - Jezus Chrystus.A tutaj masz ode mnie lekcję religijną gratis...heh :)A po za tym co ma syn boży do pirackich programów?Czyżby nie mial nic innego na glowie?Trochę sponiewierasz imię i osobę jaką jest sam Jezus,ale to twoja sprawa.Wiedz,że Jezus jest milosierny i wiele wybacza.To druga lekcja religii gratis ;)I na koniec taka moja myśl:wedlug mnie każdy mężczyzna starszy,czy mlodszy to zreguly male dziecko,jednak nie ma co sie wstydzić...przecież wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi ;) Więc nie dziw się,że mężczyzna czasem wymaga zmienienia pieluchy...heh.Pozdrawiam ;)

 

Mam nadzieję,że nie urazilem cię Nezumi?Jak coś to przepraszam z calego swego serca ;) Tutaj masz coś fajnego,specjalnie tylko dla ciebie ;) Mam nadzieję,że nikt tego nie usunie,bądz nie dostanę jakiegoś upomnienia,że takiego czegoś nie można zamieszczać na tej stronce ;)

Edytowane przez The Lion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

The Lion więcej pokory i samodzielności bo zachowujesz się jak rozpieszczony jedynak z nowobogackiej rodziny co to zawsze miał podstawione wszystko pod nos. Takimi postami zaniżasz tylko poziom tego forum, więc tak jak Nezumi pisał postaraj się rozwiązywać banalne problemy za pomocą googla i nie zawracaj dupy.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.A skąd ja mam wiedzieć,że ten Zbrush jest taki popularny wedlug twojego mniemania...

 

Hah. Kurde szkoda, że to wszystko nie jest po ang. to, by można powrzucać na cgmemes :P

 

Swoją drogą to naprawdę jak będziesz tak się zachowywał to na forum będziesz ignorowany przy wszelkich okazjach; Na przyszłość jeśli chcesz dobrze interpretować posty Nezumiego to przeczytaj co oznacza termin ironia i kilka razy to przeanalizuj.

 

A jeszcze od zjadania rozumów to mamy inne delikwenta i myślę, że może się od poczuć jako Wielki Artysta, że oddajesz ten przywilej marnemu parkingowemu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iacobus no spoko zrozumialem już,że wiekszość poczula się chyba urażona,że zadalem aż tak proste pytania.Będę staral już wszystkiego szukać u wujka google.Sorki,że zaniżylem poziom tego forum.No niestety,ale ja się ciągle uczę...w porównaniu co do niektórych,którzy uważają się chyba już za najmądrzejszych.Przypomnijcie sobie jak wy zaczynaliście z czymś związanym na tym forum.Czy też was obrażano?A może tego was tu nauczono?Czy już tak trudno w dzisiejszym świecie wyciagnąć do kogoś dloń i pomóc mu nawet w najdrobniejszej rzeczy?Polak,Polakowi wilkiem...przykra rzeczywistość,a jednak prawdziwa.Wiecie co jest smutne to,że ten świat przez wielu zmierza do nikąd.No nic chcesz zmienić świat zacznij od siebie.Pozdro.

 

"Kto z was jest bez grzechu,niech pierwszy rzuci kamień" - Ewangelia wg św.Jana

Nic zlego nie zrobilem,a wielu już rzuca kamieniami(obelgami),wywyższając się ponad wszystko.Zero tolerancji,zrozumienia,szacunku do drugiego czloweka...ilu jeszcze się tu przylączy do tych,którzy pragną zgnębić zwyklego,prostego czlowieka - jestem ciekaw.

Edytowane przez The Lion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze tak powiem twarda dupa to podstawa :] Nie przejmuj sie i bierz sie do roboty :) bedzie dobrze, tylko trzeba to polubic ;) proponuje zrobic na przekor i za jakis czas pokacac naprawde dobra prace z Zbrusha, a moze nawet na fronta. :) powodzenia

 

edit: aa zacznij od

1. sciagnij program w wersji trial

2. poszukaj w goole hasel "zbrush basics", "zbrush podstawy"

3. kup sobie tablet (jak nie wiesz jaki to jest dzial tablety) jak malo kasy to wacom bamboo.

4. rob tutoriale, rob swoje "rzezby", wrzucaj prace na forum WIP (work in progress)

5. badz uparty :)

 

edit:

6. i baw sie dobrze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ptaszek:

1)mam już ten program zainstalowany na PC(3.5 R3)

2)mam już kilka linków od osób z tego forum,którzy życzliwie mi je podali ;)

3)mam tablet firmy Wacom Bamboo Fun(chyba taka jest jego pelna nazwa)...robilem już na nim kilka prac w photoshopie :)

4)do tego jeszcze daleka droga...ooooj daleka

5)bardziej chyba zdeterminowany ;)

6)mam taka nadzieję ;D

7)dzięki wielkie za pomoc

Edytowane przez The Lion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie.Obejrzalem dziś pewien tutorial ze strony producenta Zbrush'a(Pixologic)pt.HD Geometry.Mam pytania w sprawie tego filmu,ponieważ mój angielski nie jest najlepszy:

1)jak wlącza się opcję HD Subdevisions to trzeba pracować na milionie polygonów,czemu?Pózniej niby można zwiększyć ich liczbę,chyba by lepiej twoja praca wyglądala w Zbrushu,tak?

2)nie rozumiem co dają te funkcje na filmie 02:45 i 03:07?

3)co dają te ostatnie opcje na filmie rozpoczynajace się od 03:50?

 

http://www.pixologic.com/zclassroom/homeroom/lesson/zbrush-introduction/

link do tutoriala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce mi się ogladac tutoriala, ale na Twoim miejscu bym sobie darował HD subdiwvisions i inne pierdołki. Najpierw naucz się rzeźbić dobre modele bez detali, potem będziesz się przejmował hd subdividami i innymi niepotrzebnymi bzdetami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Witam.Mam dość banalne pytanie.Oglądalem pewien tutorial i tam byla pokazana taka opcja jak lupa,która powiększa rózne rzeczy np.nazwy opcji itp.Kliknięci litery ''m'' powinno ja wywolać,lecz u mnie nic się nie dzieje.Może to kwestia programu,ponieważ ja mam Zbrush 3.5 R3,a tutorial byl poswięcony 4R3.Czy istnieje mozliwość wl.i wyl. tej opcji także i w moim starszym programie?

 

Chcialbym się również dowiedzieć,czy da się zrobić twarz za pomocą Zsphere?Jeżeli tak to jak pózniej ja umodelować?Jak zrobić tak,aby byl dostepny brush np.:standard?

Edytowane przez The Lion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszedlem w preferencje w opcję hotkey i kliknąlem store,lecz nie wiem co mi to dalo?

Chyba nie da się wymodelować twarzy na Zspher?Jak klikam opcję Zsub,by zmniejszyć trochę daną wypuklość nic to nie daje.To tylko można rzeżbić jak brush np.jest standardowy?Czy istnieje możliwość także na zspher coś wymodelować,tylko należy gdzieś pózniej zmienić jakąś opcję(coś kliknąć)?Widzialem filmiki jak tworzą sylwetkę,a raczej jej podstawy.Jednak zastanawia mnie to,czy póżniej da się na tej sylwetce zrobić jakieś inne detale(mięśnie,blizny itp.).Jeżeli tak,to jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądalem tutorial w którym ta opcja zostala użyta,jednak nic szczególnego nie zauważylem co by się stalo(może dlatego,że film nie jest w dobrej jakości),więc dlatego pytam ;).A druga jesze inna sprawa,to czy opcja polyframe jest po to by dany element modelu wyróżnić i skupić się tylko na nim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kliknij w ten guziczek i zobacz co sie stanie;). Opcja polyframe jest po to żebyś mógł zobaczyć jak wygląda śiatka obiektu - układ polygonów. Przydaje się też do podglądu podziału na polygroups.

 

Jak najedziesz kursorem na jakis guziczek w zbrushu, wciśniesz i przytrzymasz CTRL to zazwyczaj pojawi sie opis funkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Mam pewien problem.Chodzi mi o film dotyczący maskowania(link wrzucam poniżej - film pt.''Masking'').Mój problem rozpoczyna się od 3:19,a kończy się na 3:40(trwa to doslownie kilka sekund).Nie wiem jak ten ktoś robi to maskowanie w tym tutorialu za pomocą tych lat.Próbowalem podobnie robić jak on,lecz trzymając CTRL i najezdzając na pólkę z Zbrushem pojawia mi się tylko wyjaśnienie tej opcji.Jak próbuję na nią kliknąć podczas maskowania to nie mogę wejść w tą opcję.Czy ktoś wie co robię nie tak?

http://pixologic.com/zclassroom/homeroom/lesson/zbrush-introduction/

 

There are 5 Masking Brushes to choose from.

Hold Ctrl (or Command on MAC) to view the

default Masking Brush.

While it is selected,

click the Brush thumbnail (on the left side of the

canvas) to choose a different Masking Brush:

• MaskCircle

• MaskCurve

• MaskLasso

• MaskPen

• MaskRectangle

Gdy dostosowuje się do tego co jest napisane powyżej w języku ang.także nic nie wychodzi.Czy to jest wina mojego Zbrush'a 3.5 R3?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mafida nie stać mnie na oryginalną,najnowszą wersję Zbrush'a.Może jak kiedyś coś zacznie mi fajnego wychodzić dzięki temu programowi...to może srzpedam kilka fajnych modeli(projektów) i sobie kupię najnowszego Zbrusha.Jednak narazie chyba muszę siedzieć na tej wersji,którą mam :(.No niestety wszystkiego czlowiek nie może mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mafida nie stać mnie na oryginalną,najnowszą wersję Zbrush'a.Może jak kiedyś coś zacznie mi fajnego wychodzić dzięki temu programowi...to może srzpedam kilka fajnych modeli(projektów) i sobie kupię najnowszego Zbrusha.Jednak narazie chyba muszę siedzieć na tej wersji,którą mam :(.No niestety wszystkiego czlowiek nie może mieć.

 

Zbrush od 10 lat ma darmowe updaty :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skad T ywiesz ze w nim jest ogromny potencjal a w mudboxie nie ?

Zbrush jesli idzie o mozliwosci owszem ma ogromne, ale jego sposob dzialania dla niektorych jest malo logiczny (zwlaszcza tych ktorzy wczesniej uzywali softu autodesku).

Mudbox nie dosc ze praktycznie darmowy do nauki to rowniez posiada wiele mozliwosci.

 

Czytajac caly watek widac odrazu ze kompletnie nie ogarniasz zetki a przerabianie tutoriali idzie Ci jak po gruzie, wiec ja proponuje bys sprobowal zamiast zbrusha darmowego sculptrisa. Jest on znacznie latwiejszy, calkowicie darmowy, bardzi przyjazny interfejs i mozna w nim takze robic swietne sculpty. Jak juz sobie troche porzezbisz to wtedy baw sie zbrushem, bo dla calkowicie poczatkujacego jest on trudny do zrozumienia a zasady w sculptingu sa identyczne dla zbrusha, sculptrisa i mudboxa.

Naprawde zacznij od czegos latwiejszego by szybciej ogarnac podstawy samego rzezbienia, bo do opanowania samej obslugi zetki bedzie potrzeba wiele godzin treningow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a zasady w sculptingu sa identyczne dla zbrusha, sculptrisa i mudboxa.

 

O ile pomysl ze Sculptrisem ok to z tymi zasadami nie do konca tak jest. To nie polymodeling ze tak samo dziala. Sculptris ma dynamiczna tesalacje, Zbrush ma pierdylion roznych sposobow na dodawanie i modyfikacje siatki ktorych prozno szukac gdzie indziej (jak chocby dynamesh, clipping brush, insert brush, shadow box, zspheres, panel loops...) a Mudbox nie ma mozliwosci tworzenia bazy wiec trzeba sie posilkowac innym softem od samego poczatku. Mimo, ze samo rzezbienie juz jest podobne to nie ma niczego w stylu dynamicznej topologii czy dynamesha co wymusza jednak inne podejscie do rzezbienia w nim. To tak w kwestii formalnej.

 

Obsluga zetki sprawia problem tylko tym co chca zeby zetka nie byla zetka tylko Mudboxem czy Maja. Jak gosc zaczyna to mu to robi zerowa roznice czego sie bedzie uczyl - nie ma zadnych przyzwyczajen z innych softow ktore by mu wchodzily w droge (ojeeeej, ale nie musze wciskac alta zeby obracac :P).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności