Skocz do zawartości

Szybkie pytania nt. Softimage XSI


Muminek

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 501
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

po pierwsze odpuść clotha bo już lepszy jest cloth z Blendera, po drugie jak masz taki setup ramienia to podziel sobie ramie i przedramie na dwa osobne niezeskinowane obiekty i nadaj im priorytety kolizji.

I jeszcze raz powtorze - uzyj syflexa. Jest szybki i stabilny (chociaz do jego wersji dla Maya sporo mu brakuje)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki Kropson, ale mam Softimage Foundation i zakładając, że nie chce pracować na piratach -skazany jestem na clotha. Mówisz że blender ma lepszy.....to by ratowało sprawę, trzeba by tylko poźniej wypalić animację ubrania i eksportować z powrotem do xsi......ctroche zachodu....ale chyba się da?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ExEcuToR

Hejka, zaczynam przygodę z xsi :) w sumie potrzebuje instrukcji albo wskazówek, jak najłatwiej, i najszybciej wyciąć powiedzmy w dużym obiekcie(walec) z mała ilością krawędzi jakąś małą dziurkę, wiem ze jest boolean i można tym wyciąć za pomocą innego walca ale jak zwiększę rozdzielczość( nie wiem jak to się dokładnie nazywa)obiektu klawiszem + na numerycznej, to wycięty obszar zakrzywia powierzchnie, jak sobie z tym poradzić bez wprowadzania bardzo dużej ilości krawędzi w całym obiekcie ? a jak dodaje kilka to mi deformuje figurę bardzo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka! W Maya siedze juz od dosc dawna i bardzo sie przyzwyczailem do tego systemu. Musialem jednak ostatnio zmienic na pare projektow na Softimage. Mam pare pytan ktore dla ludzi pracujacych w tym srodowisku na pewno beda smiesznie latwe, a ktore z powodu moich nawykow sa dla mnie dosc problematyczne - lecimy:

 

1. Czy po przejsciu na Interaction Mode=> Maya jestem w stanie zaznaczyc automatycznie calego loopa ? W maya wystarczy kliknac 2 razy LMB na krawedz i zaznacza sie caly loop. Tutaj znalazlem tylko opcje w selection select edge loop - ale za kazdym razem musze klikac ta opcje/ikone na szhelfie. Nie da sie tego jakos swobodniej i szybciej robic ? Wiem ze w klawiszologii Softimage mozna to zroibc z altem czy ctrl chyba....

 

2. Czy jest jakas mozliwosc aby weldowanie dwoch vertexow tworzylo nowy idealnie posrodku wybranych dwoch ? Teraz musze sie bawic z weld toolem w przeciaganie jednego vertexa na ten do ktorego chce zwelodwac. Nie mozna zaznaczyc dwoch i sprawic aby zrobil sie z nich average/center vertex ? Czy po prostu musze napisac swoje wlasne narzedzie do tego w VBA?:/

 

3. W Maya moge tworzyc grupy z paru obiekow - tutaj odnalalzlem cos podobnego a mianowcice transform groups. Jedna roznica jest taka ze jak chce zduplikowac w maya group to wowczas tworzy mi kopie grupy z nowymi elementami... Tutaj jak duplikuje transform group to otrzymuje nowego nulla bez zawartosci - bez obietkow w nim zawartych... Jak to mozna obejsc?

 

4. Czy jest cos takiego jak Center Pivot automatycznie dla obiektu ? Czy tylko ta opcja COG w panlu z boku ?

 

5. Czy sa jakies presety dla Architectural material (mia)? Bo nie moglem znalezc nigdzie. Nie jest to problem bo zazwyczaj mateiraly robie zawsze sam, aczkolwieik pytam z czysej cieakwosci :)

 

6.W mentalu w maya do swiatla moge podlaczyc cos co nazywa sie black body - czyli ze kolor bedde mial przedstawiany w skali Kelvina. Tutaj jednak nie moglem znalezc niczego podobnego w render tree.

 

7.Czy w subdivie (ktory z tego co rozumiem uaktywniam kalwiszem +) moge zrobic cos takeigo jak full crease lub partial crease (czyli zaostrzyc krawedzie)? A jesli tak to jak to moge potem z powrotem zamienic na poly bo w opcji subdivide pod create->poly nie znalazlm za duzo opcji...

 

8. Nie wiem czy to wina mojej maszyny, ale kiedy mam opcje zanaczania rectangle to przy bardziej zlozonych modelach (ale bez przesady - nie mowie tutaj o milionach vertexow :P) komputer potrzebuje torche czasu zanim sobie pomysli co zanzaczyc. Kiedy na tym samym modelu wybiore raycasta - zaznaczenie wchodzi odrazu.

 

Troche juz popracowalem z tym softem i to nie tak ze nie szukalem odp na powyzsze pytania. Wiec w razie mozliwosci z checia bym poznal odpowiedzi na powzysze pytania od kogos kto na codzinien pracuje z tym softem :) Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jak wyżej, przy czym nie jestem pewien, czy z Maya Interaction Mode to też będzie działać

 

3. Tutaj grupy działają trochę inaczej - jak klikasz np. w explorerze na nazwę grupy, to zaznaczasz tylko grupę jako obiekt (kontener innych obiektów), a nie obiekty w środku. Zeby zaznaczyć grupę wraz z obiektami, które przechowuje trzeba MMB kliknąć na nazwę.

 

4. Z tym, że COG działa tylko jak jest wciśnięte, na stałe możesz przenieść pivota do środka klikając na Transform (w prawym menu) -> Move Center to Bounding Box

 

7. Mark Hard Edge

 

8. No tu jest słynny problem z zaznaczaniem (podejrzewam, że masz kartę ati ?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie tak :) Mam karte ati :/ I moja praca z tym programem polega na tym ze mam caly czas otwarte opcje zaznaczania w prawym gornym roku w float window i za kazdym razem jak mi przejdzie na rectangle to zmieniam na raycasta :/ - chore :/ Kasowanie hisotrii (freeze m) nie pomaga :/ Mam zainstalowac sobie jakiegos Patcha czy "po prostu" wymienic cala karte graficzna na nVidie ?:P

 

Rowniez czasem dzieje mi sie cos dziwnego jak wpisuje z palca wartosci rotacji... Wowczas obiekt obraca mi sie nie wg wlaczonego COG tylko wokol.... no wlasnie - wokol czego ? Bo wokol COG to to na pewno nie jest bardzo czesto.

 

Co do grup to tez mam taki nawyk ze zaznaczam jeden obiekt z gupy w scenei a potem klikam tylko strzalke do gory i przenosi mnie do calej grupy do ktorej nalezy obiekt - ale to dziala znowu tak jak napisales streaker do samego obiektu - a nie jego zawartosci :/ Jest jakis skrot klawiszowy na obejscie tego rowniez ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do grup to tez mam taki nawyk ze zaznaczam jeden obiekt z gupy w scenei a potem klikam tylko strzalke do gory i przenosi mnie do calej grupy do ktorej nalezy obiekt - ale to dziala znowu tak jak napisales streaker do samego obiektu - a nie jego zawartosci :/ Jest jakis skrot klawiszowy na obejscie tego rowniez ?

 

 

zaznacz obiekt - pozniej wcisnij "8" - otworzy ci sie explorer - najedz na niego myszka i wcisnij F :)

Znajdzie twoj obiekt w scenie w danej grupie ( jesli chodzi o parentowanie czy zamykanie obiektow w jednym modelu ) . Jesli chodzi o doslowne grupy w xsi to zaraz lukne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaznacz obiekt - pozniej wcisnij "8" - otworzy ci sie explorer - najedz na niego myszka i wcisnij F :)

Znajdzie twoj obiekt w scenie w danej grupie ( jesli chodzi o parentowanie czy zamykanie obiektow w jednym modelu ) . Jesli chodzi o doslowne grupy w xsi to zaraz lukne

 

Spoko ale ja raczej nie oto pytalem ?:P Co do zabawy z xsi to ostatnio udalo mi sie odkryc ze w maya interaction mode zaznaczenie calego edge loopa automatycznie odbywa sie poprzez wcisniecie d i srodkowego przycisku myszki na edgu. To tak w ramach jakby ktos jeszcze sie bawil w Maya Interaction mode a nie w natywnych ustawieniach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do grup to tez mam taki nawyk ze zaznaczam jeden obiekt z gupy w scenei a potem klikam tylko strzalke do gory i przenosi mnie do calej grupy do ktorej nalezy obiekt - ale to dziala znowu tak jak napisales streaker do samego obiektu - a nie jego zawartosci :/ Jest jakis skrot klawiszowy na obejscie tego rowniez ?

 

Grupy w XSI nie działają tak jak w Maya. W Maya to co nazywamy grupą jest tylko pustym transform node'm który staje się parentem kilku obiektów. Najbliższym odpowiednikiem tego w XSI byłoby stworzenie Nulla i ustawienie mu ikony na "none" po czym sparentowanie do niego wybranych przez siebie obiektów.

 

Grupy w XSI przypominają raczej selection set z Maya.

 

Funkcjonalność podobną do grupowania z Maya rozwiązuje ten skrypt:

 

sel = Application.Selection
selected = []
for s in sel:
selected.append(s)
firstParent = selected[0].Parent	
group = Application.GetPrim("Null", "Group", "")
group.Parameters("primary_icon").SetValue(0)
for s in selected:
Application.ParentObj(group, s)

 

PS. To jest w pythonie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość i-riss

mam laptopa i stacjonarnego a na nich xsi Foundation 6.02.

wracam do domu ze spotkania, pod pachą trzymam laptop. Na stacjonarnym liczy się jakaś duża scena. Podpinam laptopa do stacjonarnego i nagle sam dołącza się do liczenia. Czy jest to możliwe? jak to zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanko - jest może jakiś skrypt który umie przerobić Automatic Discontinuity z Geometry Approximation na Hard Edge? Niestety Automatic Discontinuity się nie exportuje do engine, a ja leniwy jestem i chciałbym uniknąć ręcznego klikania tysięcy krawędzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i-riss - gołym xsi się chyba nie da, bo serwer mentala przy starcie xsi szuka satelitów gotowych do renderowania, w trakcie sesji nie sprawdza, czy nowe przyszły (mało tego - jak którąś odłączymy to z dużym prawdopodobieństwem zaliczymy crasha)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorka za takie naiwne pytanie, ale gdzie jest opcja selekcji Raycast dla punktów?

Próbuję mapować klawiaturkę z Silo (przyzwyczajenie) i nie mogę przylukać tej funkcji :/

Jak się to zwie w Keyboard mapping?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak tak... udaje mi się w ten sposób, tylko, że za dużo klikania jest :/

Przydałoby się coś takiego jak po naciśnięciu "M" i wybraniu Proportional Modeling... w sumie zawsze można zaznaczyć poligony i konwertnąć selekcje do punktów :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko da się obejść :D

 

Do script editora kopiujesz sobie coś takiego:

ActivateVertexSelTool
ActivateVertexSelTool
PaintSelectTool

przeciągasz na shelfa jako script command (external file) i potem w keyboard mapping pod custom script commands znajdziesz ten skrypt i możesz shortcuta przypiąć (sprawdzone, działa)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poddaje się... gdzie w XSI zmienić wielkość poligon normals?

Żadne normal scaling w menu display nie pomagają...

 

Owszem, scaling działa, ale na normals, a nie na poligon normals grrrrrr....

Edytowane przez Chrupek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość i-riss

mam lamerskie pytanie ;)

 

zrgiowałem sobie postać (biped guide ---> biped) , wszystko jest super,

w większości ustawiłem wagi, a tu nagle okazało się , że popełniłem błąd i w złym miejscu ustawiłem połączenie barku z ręką. Czy istnieje sposób by nie niszcząc całej pracy, nie rigując od nowa i nie ustawiając wagowania, przsunąć ten jeden jedyny staw? Dodam, że opcja ctrl+j nie działa w tym przypadku.

 

Dzięki z góry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sel = Application.Selection

selected = []

for s in sel:

selected.append(s)

firstParent = selected[0].Parent

group = Application.GetPrim("Null", "Group", "")

group.Parameters("primary_icon").SetValue(0)

for s in selected:

Application.ParentObj(group, s)

 

a dałoby się jakoś ten skrypt przerobić, żeby nie stawiał nulla w pozycji 0,0,0 ale w centrum selekcji? Cholera, nie mogę w żaden sposób ustawić osi w centrum i strasznie utrudnia to robote :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam taki kłopot .. otóż wczoraj formatowałem dysk i wcześniej pracował na Softimage 2010, a teraz zainstalowałem Softimage 2010 sp1. Odplam scenkę którą robiłem bez sp1 na sp1 i co zauważam na renderingu, bardzo ciemny jak by nie były uwzględnione photonów. Wiec poszperałem w opcjach renderu i co zauważyłem, że to wina Final Gathering.

Render z Final Gathering:

colorpassmain21.jpg

 

Render bez Final Gathering:

colorpassmain1.jpg

 

Opcje Final Gathering:

opcje.jpg

 

Co może być przyczyną że wcześniej wszystko było ok, a teraz jest tak wszystko przyciemnione. Nic nie było zmieniane w opcjach sprawdzałem na wcześniejszych zapisanych scenach i to samo się dzieje. Czy Softimage bez sp1 i z sp1 tak się różnią że trzeba inne ustawienie w Render options zrobić ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie jakieś nowe bugi zaimplementowali xD

 

Ja tam się nie znam, bo zatrzymałem się na 7, ale primo sprawdź logi. Jak nie pokaże nic ciekawego, to daj wyższy poziom logowania. Jak znowu nic nie pokaże interesującego to spróbuj może ręcznie radiusa wpisać, włączyć irradiance from photon map i dać jednego diffuse bounce'a.

 

Jak to nie pomoże to ja nie wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o coś na kształt flat, żeby po zaznaczeniu wielu punktów można je było ustawić w jednej osi np. z sinusa zrobić linie.

Da się?

Takie coś ma Silo... flatten... i punkty równają się do jednej osi.

 

rozwiązałem, może komuś się przyda... trzeba wpisać "0" dla danej osi w opcjach scale, wtedy punkty znajdą się w jednej płaszczyźnie.

Edytowane przez Chrupek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm.. jeżeli rozumiem o co chodzi to nie lepiej zaznaczyć te punkty, x ( na klawiaturze czyli skalowanie) + cog i zmniejszać do odpowiadającej nam osi, -wyrównane pkt będą na środku

 

już tak robiłem i problem w tym, że nie będą na środku :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Przez ostatnie dni używam Softimage 2011 i zauważyłem coś dziwnego

Tworzymy jakiś obiekt (nie jest istotne jaki) ja użyje box'a, nakładamy na niego materiał jakim jest Constant,

constant.jpg

Wszystko jest dobrze do momentu jak zainstalujemy Sky shader(instalujemy)

constantsky.jpg

I nasz Constant materiał jest zupełnie czarny, nie można zmienić jego podstawowego koloru( chodzi o to że nawet jak niby się zmieni to render i tak go widzi na czarno), lepiej by było jak by był cały czas biały tak to by nie było problemu. Miał już może ktoś taki problem albo zna jakieś rozwiązanie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

powiedzcie jak przesunąć pivot center do środka obiektu (konkretnie gałki ocznej) ale tak na stałe, żeby przy używaniu "global" COG było wlaśnie w środku. Po prostu gałka gdzieś sie przemieszcza podczas tworzenia direction constraint :/

 

//////////////////////////////EDIT

 

Problem pozostaje bo nie wiem jak przesunąć COG na stałe.. ale rozwiązałem problem przesuwajac wszystkie werteksy w pozycje 0,0,0 a potem obiekt na swoje miejsce.

 

Ale na odpowiedź na moje pytanie czekam mimo wszystko :F

Edytowane przez polon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam polon

jeżeli chcesz pivot center przesunąć do środka obiektu

Transform -> Move Center to bounding box

 

i nie wiem jak ty robisz że ci gonią w różne strony ale jeżeli myślę co robisz źle:

stwórz np null'a daj go na środek pomiędzy te gałki oczne, następnie zaznacz gałki oczne Constrain -> Direction i będzie pisać pick tym zaznacz null i powinno wszystko ładnie działać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tym moim przypadku okazało się że werteksy muszę przenieśc w położenie 0,0,0 bo były w innej pozycji mimo że obiekt miał pozycje 0,0,0. Wieć w ten sposób rozwiązalem ten problem i wszystko jest ok, ale nie natrafiłem w xsi na funkcje, która w maxie nazywała sie "reset translation" czy "reset transform" (nie pamiętam nazwy już :P ). Moge przesuwac COG, moge ustawiać neutral pose ale tak naprawde nie zmienia mi to global translation. Wiec albo tego nie znalazłem, albo nie ma, albo nie kumam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ale przycisk center jest nieaktywny - aktywuje się dopiero, gdy zaznaczam cały obiekt - mi chodzi o wyrównanie tego manipulatora, gdy mam zaznaczoną konkretną grupę punktów.

 

Zresztą udało mi się już rozwiązać problem - chodziło o przełączenie w opcjach transform na Global i COG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

czy jest w XSI opcja by ustawić interpolacje pomiędzy kluczami na absolute (taką w kształt litery L ). Chodzi mi o to by nie było widać ruchu pomiędzy pozycjami kluczowymi.

 

dzięki

 

\\\\\\edit

 

znalazłem

trzeba na zanaczonych kluczach w animation editorze kliknąc prawym i wybrac opcje manual slope, po powtórnym kliknięciu pojawija sie opcje ustawienia interpolacji - constant interpolation

Edytowane przez polon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz moja kolej. Jak w XSI robić animowane selekcje?

Opiszę przykład, aby było lepiej wiadomo co mam na myśli.

Na przykład deformer Push, który nie działa na cały obiekt, tylko na jego fragmencie. I ten fragment może być zmieniany dynamicznie podczas animacji.

Testowałem coś w kierunku Weight Mapy, ale nie wiem jak to animować. Tylko statyczne mi wychodzi. Coś błądzę :) HELP!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności