Skocz do zawartości

TABLETY


MeG

Rekomendowane odpowiedzi

moim zdaniem powinienes kupic tablet o takich samych proporcjach jak monitor.

 

bo:

- w normalnym trybie jak bedziesz rysowal kolko to bedzie Ci wychodzic jajko na monitorze...

- w trybie z wylaczeniem znieksztalcen, czyli uzywaniem tylko czesci powierzchni tabletu, i tak juz mala powierzchnia A6, bedzie jeszcze mniejsza, co imho jest bez sensu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

hej. to moj pierwszy post, jestem lekko newbie w temacie tabletów. i nie wiem czy pewnie byl juz ten temat, ale moze teraz bedzie bardziej aktualny (bo pewnie ceny i informacje sie zmieniaja szybko), wiec:

chcialbym kupic tablet WACOM (bo wiem ze inne to shit), format A5 (bo A6 za maly a A4 za drogi ;p), no i cena... do 500 zeta mysle. Tylko teraz wlasnie kwestia ze nie wiem ktory model jest godny polecenia, czy moze 'one' czy 'bamboo' czy 'bamboo fun' (bo chyba jest roznica?), czy jeszcze jakis inny.

 

I tez inne pytanie: co to sa te Intuos'y? czym sie roznia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

Mam pytanie do posiadaczy intuosów3. Kupiłem takiego A4. w zestawie jest myszka. Ale ona jest bardzo nieprecyzyjna. Dodatkowo ma od spodu taki "dywanik" żeby nie rysować powierzchni tabletu ale przez to jest większy opór co jeszcze bardziej wpływa na mniejszą precyzyjność. Czy ktoś jej w ogóle używa ? W opcjach zmieniałem ustawienia ale nic to nie dało.

Szkoda mi ją wrzucać do szafy bo wygląda na solidną. Jako osobny element kosztuje coś powyżej stówy. Głupio że nie ma własnego zasilania i niemożna jej używać bez tabletu bo nawet dać komuś jej się nie da.

 

hollow - intuosy to też zwykłe tablety tylko że mają lepsze parametry. (rozdzielczość, poziomy nacisku, wielkość plamiki czy przetwarzanie). I chyba na rynku nie ma lepszych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jutro lecę do sklepu po tablet. Zamierzam kupić Bamboo Fun. Zastanawiam się czy warto dopłacać 70zł do tej białej wersji. Czy czarna różni się w jakiś sposób? Na stronie Wacoma znalazłem info że piórko w droższej wersji jest troszkę cięższe, więc ma prawdopodobnie inny kształt, a sam tablet jest minimalnie grubszy. W takim razie, który model jest wygodniejszy w obsłudze?

Jeszcze jedno pytanie do użytkowników oprogramowania zamieszczonego w zestawie: PS Elements 5.0. Jak bardzo jest okrojona ta wersja? Czy da radę namalować w niej teksturę, jeśli nie ma obsługi warstw to odpada. W sumie jeśli jedyną różnicą pomiędzy tymi dwoma modelami jest zamieszczone oprogramowanie, to nie wiem czy jest sens dopłacać, jeśli PS Elements nada się jedynie do "redukcji czerwonych oczu" :). Co sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ja też przytargałem do domu wczoraj swojego Bamboo. Dzisiaj go rozpakowałem i uruchomiłem. Photoshop nie jest bardzo okrojony to mnie cieszy. Z tabletem na razie sie oswajam, dlatego mam kolejne pytanie. Jak ma działać końcówka? Czy powinna reagować za raz na dotyk czy dopiero przy lekkim przyciśnięciu. Bo muszę ją przycisnąć dopiero żeby zadziałała, co nie jest wygodne dla mnie (chyba że się "rozpisze" i będzie bardziej czuła z czasem).

Drugie pytanie to jak uruchomić tablet w Windows? Działa w Photoshopie i innych programach ale w samym systemie już nie, próbowałem szykać tego w panelu ale nie mogę tego znaleźć.

Pozdrawiam.

 

PS. światełko fajnie pulsuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm u mnie w windowsie działa normalnie, praktycznie po ustawieniuprzy7cisków mozna się bez myszaka obyć. Z tą końcówką to dziwny problem, u mnie działa praktycznie po dotknięciu obszaru roboczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do nie działania tabletu w systemie, problemem był brak restartu. Nie było komunikatu przy instalacji więc uznałem, że nie trzeba. Po restarcie piórko działa wszędzie. Co do końcówki, zobaczę jak z czasem się to będzie zachowywać, przez jakiś czas będę korzystał tylko z tabletu żeby się przyzwyczaić.

Ardeni, jeśli mógłbyś mi pokazać to na swoim przykładzie, też niedawno kupiłeś podobny tablet. Jeśli ustawisz piórko pionowo i postawisz końcówką na tablecie, to zadziała? U mnie wymaga jeszcze lekkiego dociśnięcia, ale możliwe że jestem przewrażliwiony i tak powinno być.

Kolejne pytanie:

Czy to normalne, że końcówka z gumką ma takie luzy? Trochę lata, nie jest to precyzyjne, choć możliwe że nie będę używał tego często.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muddy - jak postawie piórko pionowo to w 70% naciska od razu, czasami musze nicm minimalnie ruszyć (bardzo minimalnie). Piórko ustawiam bardzo delikatnie, wiec u mnie raczej jest wszystko ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To najwyraźniej coś nie jest tak u mnie z tym piórkiem. Używam go ze standardowym (w połowie) ustawieniem czułości i trzymam pod kątem około 60 stopni.

Poza tym, jak sprawdziłeś aktualny poziom nacisku, w sterowniku nie dopatrzyłem się takiej opcji (lub przeoczyłem)?

 

edit:

aha z poczatku myslalem ze chodzi ci o nacisk ;)

Edytowane przez Muddy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zapytanie ma ktos z was problem pod vista z tabletem w photoshopie? Objawy - przycinanie pedzla/narzedzia podczas zoomowanego obszaru roboczego (np maluje sobie i mi skokami przesowa sie pedzel). Wiem ze ktos mial podobny problem i tez niemial na to recepty. W Zbrushu wszystko dziala cacy jedynie ten szop. Robilem updaty sterownikow wacoma i lipa PS to cs2 jedynie nieprobowalem jeszcze updejtowac samego szopa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Predator - rozwiązałeś problem z PSem? Mam ten sam kłopot. Okropnie mnie to denerwuje. Rysuje i jest git, a tu nagle zacina jakby coś przeliczał czy coś takiego. Czasami nawet świruje jak nie rysuje tylko ruszam kursorem albo przełączam na narzędzia zaznaczeń.. Od razu powiem, że mam procesor C2D 3 GHz i 8G ramu więc to nie o sprzęt chodzi. Inne programy działają dobrze. Przez ten problem musiałem parę razy olać tablet i męczyć sie myszką.

Ma ktoś lekarstwo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam tableciarzy. Przymierzam się do większego zakupu w Znaku i pomyślałem, że nie może zabraknąć tabletu w zestawie. Przez pewien czas pracowałem na Pentagramie XL bodajże, ale było to dawno i nie prawda. Chciałem się Was zapytać, który z pośród tabletów z pod tego linku tablety - znak.pl byście z czystym sumieniem polecili tak powiedzmy do kwoty około 800zł ( powiedz my do Wacom Intuos3 A6 Wide PTZ-431/W-PL - 880zł ).

Z góry dzięki za wszelką pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, czyli szukasz na dobrą sprawę pierwszego tabletu, w takim razie raczej odradzał bym Intuos'a A6, ale może od początku. Musisz pamiętać że u 50% osób (dane z księżyca, tak tylko aby zobrazować zagadnienie) tablet po pewnym czasie służy niemal wyłącznie jako wskaźnik zakurzenia miejsca pracy, z reguły powodem jest niemożność "przełamania się" oraz wydajnego jego wykorzystywania. Jeśli znajdziesz się po tej drugiej stronie (a nawet wśród odsetka wykorzystującego tablety absolutnie do wszystkiego) to po jakimś czasie pojawi się problem wielkości, A6 przy rozmiarach obecnych monitorów nie jest wystarczający- nie ma co się oszukiwać (oczywiście w przypadku jego częstego wykorzystywania, do okazyjnej pracy może być ok). Jeśli chodzi o kwestie A5 a A4 to tu zdania są podzielone, osobiście preferuje A5 ale niektóre osoby potrzebują "pełnego zamachu" -przed tym wyborem doradzam wypróbować sprzęt i przede wszystkim mieć już jakieś doświadczenie w materii.

 

Więc zważywszy że jednak sporo byś musiał dopłacić do Intuos'a A5/A4 doradzam zacząć od Bamboo MTE- co prawda nigdy nie używałem, ale słyszałem że przypominają starsze Graphire (rysik troszkę jak gwóźdź i odczuwalnie niższa rozdzielczość), ale spokojnie umożliwi zagłębienie się w temacie i przez dłuższy czas nie powinien cię ograniczać (a zaoszczędzone fundusze możesz odłożyć na następny tablet ;) ). No chyba że masz możliwość szybkiego dozbierania funduszy, wtedy mogę z czystym sumieniem polecić Intuos'a A5- sprawuje się wyśmienicie.

 

Pozdrawiam,

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Gotham za naświetlenie mi czego właściwie potrzebuje :). Tak właśnie obstawiałem przeglądając różne wypowiedzi i artykuły. Dowiedziałem się przy okazji, że właśnie taki Bamboo już na mnie czeka jako prezent urodzinowy więc wszystko jasne :).

Jeżeli faktycznie będę korzystał tak jak to zakładam ( 2d, zbrush i kilka innych zastosowań łącznie z zastąpieniem myszki ) to z pewnością rzucę się za czas jakiś na coś z wyższej półki.

Jeszcze raz dzięki za zainteresowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość User190

Gotham> jesteś pewny, że Bamboo ma niższą rozdziałkę niż Graphire? Wydaje mi się, że nie wszystkie modele, a Fun ma nawet lepsze parametry niż Graphire.

 

Co do Wacomów na prywatny użytek - opłaca się wszystko ciągnąć ze stanów i niemiec. Przebitka jest nawet dwukrotna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gotham> jesteś pewny, że Bamboo ma niższą rozdziałkę niż Graphire?

 

"przypominają starsze Graphire (rysik troszkę jak gwóźdź i odczuwalnie niższa rozdzielczość)"- to w nawiasie to odniesienie do Intuos'ów.

 

A co do cen to fakt, jakiś czas temu przeglądałem jak się ceni Cintiq'i na świecie, dobiła mnie przy tym nie tylko różnica w cenie ale i w ofercie- w pl spotyka się tylko 2 modele, a widziałem chyba z 5- od 14stek po 22jki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zielonego pojęcia o tabletach, ale chce sobie jakiś kupić ;). Czy są jakieś naprawdę porządne tablety w granicach 500zł? Zależałoby mi tylko, żeby taki tablet działał na Linuksie i żeby dało się przy jego pomocy skrobać ładne pracki. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość florence

już zakupiłam tablet :D nie miałam kasy na większy zakup a zależało mi na dobrych parametrach i obszarze roboczym

kupiłam titana firmy pentagram (tak tak wiem wacomy rządzą ale są kurcze drogie) na tablecie pracuje mi sie super używam go do od projektowania (wizytówki, ulotki) do rysowania w photoshopie, illustratorze... tu duża przestrzeń mi sie przydaje (zamaszystość ruchu).

Sam tablet jest wg mnie jak na swoją cene dobrze zrobiony i design fajny,

no tak ale piórko jest na baterie no i jest źle wyważone, mi z początku było ciężko sie przyzwyczaić. I jest troche badziewnie zrobione i ta podstawka... piórko czasami wylatuje

Od pewnego czasu mi troche wariuje .... w photoshopie zawiesza sie jakby- jak cos rysuje. Ale może to przez ten błąd w polskiej instrukcji "podłącz tablet zanim zainstalujesz sterowniki" spróbuje go zainstalować na nowo może pomoże ....

ale nieważne

wg mnie za taką cenę (ok 450zł) z tymi parametrami, obszarze roboczym nie jest źle. Nie jest idealny, wiadomo, ale dla mnie- dla beginnera był to dobry wybór :)

 

P.S. gratulacje dla tego co wymyślił myszkę do tego tabletu XD i superową atrapę rolki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi zależy na tablecie za max 400zł o powierzchni conajmniej A5 (większej chyba w tej cenie nie znajde). Nie chce kupować jakichś tandetnych medionów, ani nic z tych rzeczy. Chce żeby ten tablet był warty tych pieniędzy. Nie sugerujcie mi dozbierania funduszy, bo więcej nie moge wydać. Z góry dzięki za rady. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie chcesz dozbierać to kup mniejszego wacoma za 400zł...

Żaden inny tablet nie będzie warty tych pieniędzy imo.

 

Ja jadę na volito 2 już 2-gi rok (dostałem w prezencie, ale domyśliłem się, że kosztował około 220-240zł:p), teraz owszem zaczęła mi przeszkadzać mała powierzchnia (A6), więc polecam tak jak piszesz A5 lub A4 nawet jak uda Ci się kupić. Oraz zajeździłem już 2 piórka, jedno dostałem od kumpla lekko używane.

 

W każdym razie jakbyś miał wybór pomiędzy wacomem A5 a jakimś innym A4, bierz wacoma, żałować nie będziesz.

I chyba każdy tutaj powie Ci to samo.

 

pzdr!

Edytowane przez Levus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie może rzeczywiście lepiej kupić dobry A6 niż tandetnego A5. To mam kilka pytań. Czy jeśli dopiero zaczynam z rysowaniem, to mała powierzchnia będzie mi w jakiś sposób przeszkadzać? Czy na A6 da się w ogóle namalować coś ładnego? Bo chciałbym, żeby tablet nie służył mi jedynie jako urządzenie do malowania tekstur. Jeśli sie da to zdecyduje się na A6, jeśli nie, to na razie nie kupuje nic :). Tylko prosze o szczerze opinie. Nie chce, by tablet wylądował w kącie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem, dopiero teraz zaczyna mi przeszkadzać mała powierzchnia, dla niektórych krótkich precyzyjnych ruchów przełożenie wielkości ekranu na wielkość tabletu daje się we znaki.

Także polecałbym A5 przynajmniej, nawet na początek, tak samo do textur jak i do maziania..ale nic innego niż wacom.

 

Nie chcę wnikać, ale nie rozumiem dlaczego więcej nie możesz wydać (no nieważne, może prezent czy cuś ma być) ale dobry tablecik warty jest ciułania, swoje odczekasz, dozbierasz, ale żałować na pewno nie będziesz:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce wydać więcej pieniędzy, bo to po prostu zarobione zaskórniaki :P. (Uczę się jeszcze, a pracuje okazyjnie i tylko w wakacje). Może mi ktoś również wytłumaczyć, dlaczego by nie zacząć od czegoś gorszego, jak na przykład jakiś Pentagram? Przecież nie trzeba od razu startować od najlepszego ;). Na czym polega wyższość wacomów nad pentagramami, tylko proszę o konkrety.

Rzeczywiście zależałoby mi na tablecie A5, ale boje się, że jak teraz nie wydam pieniędzy na tablet, to rozejdą się o kości, a tablet by mi się przydał.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak już koniecznie w tej cenie to bamboo zapewne.

Tylko teraz pytanie czy tańszy (One) czy droższy (Fun).

 

Za 360zł dostaniesz Bamboo'sa Fun A6 Wide

Za 180zł dostaniesz Bamboo'sa One A6

 

Tu masz porównanie bambusów: http://www.tabletywacom.pl/products/bamboo/bamboopor.htm

 

 

A Twoje pytanie o różnice między markami, na wacomy ludzie nie narzekają, a na inne marki i owszem. Miałem w ręku jakiś pentagram kiedyś, piórko raz że na baterię, dwa że jakoś dziwnie się trzymało.

 

Na wacomach mazałem volito2 A6, Graphire4 A5, na obu okej, oczywiście graphire lepszy, większy i precyzyjnieszy, bardzo dobre wrażenia. Maziałem też na Intuosie A3, no rewelka, ale straszny szok z taką wielką powierzchnią, mimo wszystko przyjemne uczucie.

Edytowane przez Levus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie!

Mam do wyboru 2 tablety, zaczynam zabawę z "grafiką" i trzeba mi czegoś, żeby spróbować z czym to się je:

http://www.ceneo.pl/902066 , http://www.ceneo.pl/1280551 .

Z góry dziękuje za odpowiedź : ) Obydwa już są kupione, chodzi tylko o wybranie jednego z nich.

Pozdrawiam.

Panowie, bardzo proszę o odpowiedź, wiem, że są tu osoby które naprawdę się znają, a nie chciałbym wybrać gorszej opcji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem ze duzo osob o to pyta w tym watku ale niechce mi sie calego tematu czytac:]

a wiec tak chce kupic tableta glownie do zbrusha i do robienia tekstur:) Chcialbym wydac tak ok 300zl-400zl jakiego tableta najlepiej za taka cene kupic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie związane z cenami tabletów:

Dlaczego tablety znanych firm (Wacom) a6, kosztują tyle ile np tablet a4 firmy Medion, gdzie znajduje się ta różnica? Tzn, dlaczego w tym przypadku kupić Wacom'a ? I jeszcze jedno, na tym Medionie jest napisane "Do grafiki" a na wacomie "do zastosowań biurowych" tzn, że na wacomie nie porysuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wacomy są drogie bo są dobre a wierz mi na tablecie nie ma co oszczędzać. To że pisze do zastosowań biurowych wiąże się z wymiarami i przedziałem cenowym, tablety adresowane dla profesjonalnych grafików są większe i niestety dużo droższe. Nie znaczy to że sobie na takim tablecie a6 nie porysujesz bo po to jest tablet żeby rysować i podejrzewam że większość posiadaczy swoich pierwszych tabletów wacom z tego forum używa właśnie tańszych modeli a6.

Ja mam tablet a5 i większego mi nie trzeba na razie i śmiało możesz kupić małego wacoma zamiast tego mediona tylko poczytaj sobie recenzje który w jakim przedziale cenowym najlepiej kupić. W tym wątku też na pewno znajdziesz sporo przydatnych informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że tablety jak Pentagramy czy Mediony są beznadziejne. Poczytaj cały ten wątek, to zobaczysz. Są one tanie, ale nie nadają się do niczego, a to, że napisano na pudełku "do zastosowań profesjonalnych" to tylko pusty slogan, który ma przyciągnąć klientów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam dylemat następującej treści:

 

Intuos3 A5 WIDE SE

czy

Intuos3 A4 normalny SE

 

Ceną się nie sugerujcie tym razem, tylko się zastanawiam czy warto kupić większy tablet standardowego formatu czy lepiej mniejszy ale wide, bo niestety nie ma A4 wide.

 

W sumie pracowałem na standardowym formacie A5, ale na monitorze wide i nie zauważyłem jakichś rozbieżności jeśli chodzi o obszar roboczy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności