Skocz do zawartości

Krita 2.8 wydana!


Nezumi

Rekomendowane odpowiedzi

Wlasnie ukazala sie nowa, stabilna wersja Krity oznaczona numerkiem 2.8. Usprawniono MASE rzeczy, naprawiono MASE bledow. Warto dodac ze Krita calkiem niedawno przeszla pomyslnie przez "greenlight" i bedzie dostepna na platformie Steam. Program rozwija sie bardzo dynamicznie, nowe buildy pojawiaja sie czesto a sam soft jest teraz na prawde stabilny na windowsie. Spokojnie mozna juz podejmowac prace, bez obawy o uciazliwe bugi - osobiscie uzywam Krity codziennie i mimo ze mam Photoshopa to do digital paintingu przenioslem sie calkowicie do Krity - zwyczajnie jest wygodniejsza. O nowosciach mozecie wiecej poczytac tutaj:

 

http://krita.org/item/220-krita-2-8-0-released

 

Krite w wersji na Windowsa mozna pobrac tutaj:

 

http://kritastudio.com/desktop.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 42
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

grube wydanie, tluściutkie.

Najbardziej się cieszę z wraparound mode, i wrap around move layer. tego brakowało do malowania bezszwowych tesktur!

pseudo Infinite layer i nowe kadrowanie elegansio pomoże w malowaniu, jak się zaczęło nie tam gdzie trzeba. Dużo prościej.

I ładnie wygląda (nowe ikony i nowe presety), i początki integracji G'mic cieszą. Color balance fajne!

Nie wiem, czy to już nie njest tem moment, żeby zastąpić Gimpa, jako główny edytor bitmap w systemie.

 

I nawet mi sie zainstalowało w robocie pod XP. Już sikam po nogach, żeby odpalić w domu pod Linuksem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gruuuube! Interface śmiga jak marzenie, możliwość poustawiania wszystkiego jest super, pędzle bajeczne. Opcja zapętlania boska do teksturek. Klonowanie warstw bardziej ogarnięte niż smartobjecty w PS. Wooow.

Tylko jeszcze style warstw i jakieś ogarnięte API i mamy nowego króla grafiki 2d. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie slyszalem o tym. darmowe do 2D i działa? Musze wypróbować, to moze być lepsze niż moj photoshop7 :)

 

Podstawowy soft od malowania 2d. Jak gimp był odpowiedzią na PS tak Krita jest odpowiedzią na Paintera imho. PS-a 7 w obróbce zdjęć itp kritą chyba nie zastąpisz (sam nie znam jej wszystkich możliwości).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może by się dało zastąpić, jak by się porządnie nagimnastykować. Główna trudność, przez którą ja nie do końca mogę zastąpić gimpa są dziwne i słabe narzędzia do selecji/maskowania w kricie. Na pewno działają na tyle inaczej, że nie podjął bym się szparowania czegoś w Kricie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko mi program antywirusowy szaleje po instalacji Krity? Dosłownie dostał świra i sklasyfikował część plikow *.dll jako zagrożenie o wysokim priorytecie.

a co to za antywirus że tak wariuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko mi program antywirusowy szaleje po instalacji Krity? Dosłownie dostał świra i sklasyfikował część plikow *.dll jako zagrożenie o wysokim priorytecie.

Ale to przyznasz wina antywira a nie Krity. No, chyba ze podejrzewasz ze Krita jest przykrywka a tak na prawde chca tylko wirusy rozsylac ;) Ja kiedys mialem false positive w Avascie do ktoregos tam builda. Dodaj do wyjatkow i luz.

--------------------------------------------

Co do samej Krity - nalezy pamietac zeby wlaczyc OpenGL bo bez tego obracanie i transformacje beda dzialac powoli (settings/Configure Krita/display). Krita ma MASE rzeczy ktorych nie uswiadczysz w Photoshopie. Pomijam juz ultra przydatne menu na prawym przycisku czy silnik pedzli dajacy ogromne mozliwosci ale na przyklad transform tool jest rewelacyjny, w mojej opinii lepszy od Photoshopowego ktorego uzywam na codzien. Nie wspomne nawet tragedii w GIMPie gdzie trzeba osobno obracac, osobno skalowac i od miesiecy slysze ze cos niby ma byc ale nikt nie wie kiedy. Znudzilo mnie czekanie na konkretne zmiany w GIMPie. Zaznaczanie tez jest bardzo ok, zwlaszcza to ktore dziala jak malowanie maski. Nic nie przebije nowych photoshopowych narzedzi do zaznaczania na razie, ale jak porownywac z wersja 7 to spokojnie. Sporo na pewno zalezy od przyzwyczajen, ale polecam poprobowac bo warto. Zwlaszcza, ze na rozwoj Krity mozna wplywac, a w Photoshopie dodaja jakze przydatna obrobke video czy rownie niezbedne drukowanie 3D w momencie kiedy nie ma nawet prostej symetrii, o "lazy mouse" nikt nie slyszal a sensowne kolko kolorow trzeba doinstalowywac...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antywir to Norton 360. Pewnie pliki mają jakieś dziwne protokoły i brak certyfikatów, albo coś, bo to tak czasem jest z tymi darmowymi softami, gdzieś montowanymi chałupniczo. Raczej nie przypominam sobie innego takiego przypadku, abym miał taki problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ubuntu działa bez problemu. Dzisiaj w pracy instalowałem z repozytoriów podanych na stronie Krity. Miałem 2.8.

Świetny soft. Rozwój niesamowity.

 

Natomiast, chciałem przetestować na prostych zastosowaniach i podobają mi się proste wektory (kształty). Natomiast obsługa tekstu to jakiś koszmar. Chciałem dać prosty napis i ... coś jest nie tak z zaznaczaniem, skalowaniem fontów. No i dziwię się, że wyłączyli CTRL+A (zaznaczanie całego tekstu).

 

Za to na filmach zrobiła na mnie wrażenie obsługa na kompotabletach.

 

No i widziałem też na forum KDE nowe ikony, które mają zastąpić to co jest teraz. Będzie wypas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wypas, zepsułem tą kritę co miałem, nowa się nie zainstalowała, coś się popieprzyło w repozytoriach (ale to już wcześniej)...

Będę się musiał pożegnać z Nadią i przywitać z Petrą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adek - Racja, tekst to jak na razie bieda z nędzą, koniecznie muszą to naprawić. Mógłbyś podlinkować to o tych ikonach?

ikkiz - Widzę że sporo osób ma problemy z instalacją tego na linuksie. Zgłaszacie do programistów od razu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Adek u mnie pod Win jest ok. Skalowanie, zmiana czcionek, konwertowanie na krzywe. Zaznaczanie tekstu CTRL + Arrow.

 

edit:

Podrzucam screeny z gry SuperCity która została wykonana przy użyciu Krity oraz Blendera.

LINK

nnQD69n.jpg

Edytowane przez floo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wypas, zepsułem tą kritę co miałem, nowa się nie zainstalowała, coś się popieprzyło w repozytoriach (ale to już wcześniej)...

Będę się musiał pożegnać z Nadią i przywitać z Petrą.

Witam

Pod openSUSE 12.3 paczek w repo wczoraj jeszcze nie było, była za to 2.9 ale nie można było w niej malować, serio :). Wersja 2.8 pojawiła się dzisiaj na razie wszystko chodzi ok jedyny błąd wyskakuje przy zamykaniu programu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, bo z tym mintem, to tak nie przemyślałem do końca. W Nadii mam jeszcze miesiąc supportu, potem Ubuntu wyłącza repozytoria, chociaż już niektóre mi nie działają jakby i chyba przez to problemy (jakiś konflikt, którego nie mogę rozwiązać). Słabo się orientuje jakby, bo miało być prosto, jak w ubuntu i do pewnego czasu nawet było. Teraz jak zrobię upgrade do Petry (16) do ma support do lipca - szaleństwo. Znowu tego LMDE się trochę boję, bo nigdy nie miałem Debiana, ale to by była postępujaca dystrybucja nie zależna od kaprysów cannonicala.

 

A wszystko przez Krite! Nie działała kiedyś pod Windowsem, a chciałem mieć koniecznie. Teraz nie mam pod Linuksem, to chyba będę Windowsa bootował :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nowe PS'y odrzucilem, bo za dlugo się uruchamiały, mój CS4 startuje wieczność w porównaniu do 7ki. Podmienił mi png reszty już nie sprawdzałem. No i jak miałem kilka plików w nowych oknach to po zamknięciu jednego nie aktywował się kolejny. Przy kilkunastu plikach ciężko dojść, który powinno sie otworzyć.

Jest ciekawa, ale wole mieć mniej możliwości niż walczyć z UI więc poczekam, az ktos sie tym zainteresuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna ta wersja krita (stara crashowała na byle pierdółce typu dodaj nowa warstwę, tutaj jest wszystko jak narazie stabilnie), ustawiłem sobie wszystko jak w photoshopie, sterowanie, color picker itd. jedynie załączanie gumki jest inne ale idzie sie przyzwyczaić. Wypróbowałem też na surface pro i mile zaskoczenie bo gesty z dwoma palcami działa. Można przesuwać, przybliżać i oddalać za pomocą gestu. Nawigatora troche brakuje a tak to całkiem spoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy to kogoś ytneresuje, ale już mam działającą kritę pod linuksem. Musiałem upgrade zrobić Nadia->Petra, ale poszedł bezbolesnie i wszystko jest lepiej. Aż człowiek nie przyzwyczajony w państwie Tuska, że może być bez problemów i lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy to kogoś ytneresuje, ale już mam działającą kritę pod linuksem. Musiałem upgrade zrobić Nadia->Petra, ale poszedł bezbolesnie i wszystko jest lepiej. Aż człowiek nie przyzwyczajony w państwie Tuska, że może być bez problemów i lepiej.

 

Wczorajsza wersja wywalał mi się na linuxie podczas wychodzenia, dzisiaj patrzę w repo jest nowa i ... poprawili. I jak tu nie kochać pingwina ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności