Skocz do zawartości

Drobniejsze newsy, ciekawostki, misc


KLICEK

Rekomendowane odpowiedzi

To ja może nie do końca w temacie złego Maxona, ale częściowo pewnie ogólnie tak - jesteście normalnie badasy w tym sculptowaniu. Mniejsza o soft - duży szacun i podziw dla talentu. Zawsze zresztą miałem duży szacunek dla tego rodzaju modelowania, ale ostatnio on wzrósł niepomiernie, albowiem... tego... no... sam spróbowałem. Temat wybrałem dość bezpieczny - dinozaury i inne wymarłe stwory - w większości nikt do końca nie wie na 100% jak detale wyglądały 🙂 Ludzi nie lubię, to i ich rzeźbił raczej nie będę (może pilota jakiego najwyżej).

W każdym razie zacząłem i na razie to raczej takie słabe mocno wychodzi. Nawet coś tam pokończyłem i zretopowałem ale nie do pokazywania póki co:) Jak oglądam tutoriale to jakoś to płynnie wychodzi a moje wymęczone. Oczywiście, ja wiem, że nie każdy może być Klickiem tego świata więc nawet nie aspiruję, ale jak mówiłem - podziw mi wzrósł 🙂 

Edytowane przez mrys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.01.2022 o 17:44, Nezumi napisał:

Aaaa to ja nie uzywam dynamic topology praktycznie w zetce. Moze to to. @michalo Daj jakis prosty przyklad gdzie ci sie wywala to sprawdze. Jesli wyczailes jakis powtarzalny motyw.

Próbuje ale się nie wywala 😕 Tzn wywala ale ciężko o dobry do tego przykład. Jak będę miał coś konkretnego to ci podeślę. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minutes ago, michalo said:

Próbuje ale się nie wywala 😕 Tzn wywala ale ciężko o dobry do tego przykład. Jak będę miał coś konkretnego to ci podeślę. 

Ja troche poprobowalem ale sie nie wywalilo 😕 Dlatego by musial byc konkretny przyklad ze sie zawsze albo chociaz czesto wywala. Takie bugi sa najgorsze bo jak tu im powiedziec co jest nie tak jak nie ma przyklady konkretnego... Mnie dalej rozwala to, ze przesuwanie i obracanie wielomilionowych, ciezkich modeli jest DUZO szybsze jak uzywam tych ikonek z UI zamiast normalnej nawigacji w viewporcie. Zglaszalem, filmik zrobilem i poslalem... I nic, kilka wersji pozniej jest to samo. Normalna nawigacja jest OK, nie ma problemu, ale jak porownam z ta z ikonek to czuc ze tam jest mega plynniej (przy bardzo ciezkich siatach).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@alex3d Jedyny problem z tymi wersjami jest taki ze sa na Linuksie 😄 Mialem minta jakis czas - spoko smigal Blender, lepiej jak na Windzie na prawde wiec to nie jest zaden mit. Ale kurna Linuks... Nie, dziekuje 😉 Te wszystkie cuda wianki, repozytoria, wpisywanie komend... Jak juz poustawialem wszystko z pomoca jednego kolesia to dzialalo ok, ale za duzo babrania sie w samym systemie.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Nezumi napisał:

@alex3d Jedyny problem z tymi wersjami jest taki ze sa na Linuksie 😄 Mialem minta jakis czas - spoko smigal Blender, lepiej jak na Windzie na prawde wiec to nie jest zaden mit. Ale kurna Linuks... Nie, dziekuje 😉 Te wszystkie cuda wianki, repozytoria, wpisywanie komend... Jak juz poustawialem wszystko z pomoca jednego kolesia to dzialalo ok, ale za duzo babrania sie w samym systemie.

A nei ma takich buildów dla ludzi co mają życie albo chociaż inne rzeczy do roboty niż "babranie" się w instrukcjach jak sprawić, żeby to działało. a la  złowieszczy windows? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, mrys napisał:

W każdym razie zacząłem i na razie to raczej takie słabe mocno wychodzi. Nawet coś tam pokończyłem i zretopowałem ale nie do pokazywania póki co:) Jak oglądam tutoriale to jakoś to płynnie wychodzi a moje wymęczone.

@mrysJak jakieś 15 lat temu spróbowałem pierwszy raz w ZBrushu zrobić groźnego psa, a przechodził obok mojego komputera head studia i powiedział:  "o jaka ładna świnka". Tak że .... nie przejmuj się 😄

Jak byś chciał w to iść to ucz się anatomii i proporcji. Softy tak naprawdę to jest ułamek tej nauki. 

Edytowane przez gryzon
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, mrys napisał:

No, jakieś doświadczenie mam 😄 W przedszkolu rzezałem jeża z szarego mydła na zpt (kto pamięta to wie 😉 ) i wyszedł mi kapitalny niedźwiedź 😄

Mógłbyś pamiątki wyrabiać i sprzedawać 🙂

 

Jeżeli ci się podoba cyfrowy clay, to fajnie jest mieć nowego klubowicza 🙂 Nie zniechęcaj się. Jeżeli ktoś z modelowania przechodzi na sculpt to ma do nadrobienie rysownicze, manualne skille. Czyli na początku wychodzą ci ziemniaki, rozmazane kulki z plasteliny, jakieś bloby itp. 

Dobrze jest robić z lowpoly na subdivisions - na początku. Jest to coś pomiędzy modelowaniem a rzeźbieniem, bo już trochę przypomina taki box modeling w pierwszych etapach. A jak już złapiesz dryg to są inne workflowy. Co ci tam przypasuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, michalo napisał:

Dobrze jest robić z lowpoly na subdivisions - na początku. Jest to coś pomiędzy modelowaniem a rzeźbieniem, bo już trochę przypomina taki box modeling w pierwszych etapach.

No właśnie tak zacząłem. Robię blokowy model na bazie blueprintów (czyli rekonstrukcji paleontologicznych - najczęściej to szkielet z obrysem sylwetki - i używam jako base mesh.

Oczywiście póki co walczę w Blenderze - jak coś z tego zacznie wychodzić to zobaczymy czy się na ZB nie skusze ( I też będę mógł pomstować na Maxona 🙂 ) aczkolwiek nieco przyjemniej mi się pracuje w Sculptrisie. Tyle, że tu jest trochę kicha z podkładaniem referencyjnych szkiców pod model.

Rację masz, że rysownicze doświadczenie się przydaje. Na szczęście zanim nastał komputer to kilkanaście lat używałem ołówka, tuszu i akwareli ). To, co mnie w tym pociąga to zupełnie inne odczucie przy modelowaniu. W tym, co robię na codzień potrzebna jest precyzja "techniczna", przy clayu precyzja "wizualna". Jest sporo swobody i miejsca na ekspresje. Fajne 🙂 Zaczynam rozumieć waszą rozpacz w związku z przejęciem ZB  🙂

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, mrys napisał:

No właśnie tak zacząłem. Robię blokowy model na bazie blueprintów (czyli rekonstrukcji paleontologicznych - najczęściej to szkielet z obrysem sylwetki - i używam jako base mesh.

Oczywiście póki co walczę w Blenderze - jak coś z tego zacznie wychodzić to zobaczymy czy się na ZB nie skusze ( I też będę mógł pomstować na Maxona 🙂 ) aczkolwiek nieco przyjemniej mi się pracuje w Sculptrisie. Tyle, że tu jest trochę kicha z podkładaniem referencyjnych szkiców pod model.

Rację masz, że rysownicze doświadczenie się przydaje. Na szczęście zanim nastał komputer to kilkanaście lat używałem ołówka, tuszu i akwareli ). To, co mnie w tym pociąga to zupełnie inne odczucie przy modelowaniu. W tym, co robię na codzień potrzebna jest precyzja "techniczna", przy clayu precyzja "wizualna". Jest sporo swobody i miejsca na ekspresje. Fajne 🙂 Zaczynam rozumieć waszą rozpacz w związku z przejęciem ZB  🙂

No to pewnie niedługo miło nas zaskoczysz 😉 

Też lubię tą swobodę i rodzaj precyzji. Kiedyś też rysowałem ale dawno. Jak zainteresowałem się komputerem to nawet nie wiedziałem o istnieniu tabletów więc klikałem to tu to tam 😉 i tak powoli poszedłem w stronę 3d. Z rysowania została mi tylko pasja 😉 Sculpting wcale jakoś mnie nie rozwinął w 2d. To niestety całkiem co innego, choć podobnego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, michalo said:

A nei ma takich buildów dla ludzi co mają życie albo chociaż inne rzeczy do roboty niż "babranie" się w instrukcjach jak sprawić, żeby to działało. a la  złowieszczy windows? 

Nie zglebilem tej wiedzy do konca bo nie mialem ochoty na przegladanie pierdyliona dystrybucji 😉 Mint byl ok, fajnie wygladal, dzialal... Ale mialem go z powodu Krity. Jak tylko Krita wyszla na Winde to sformatowalem partycje z Linuxem, oddychnalem z ulga i raczej do niego nie wroce nigdy bo nie mam po co. Jak ktos lubi - prosze bardzo.

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Nezumi napisał:

Jak tylko Krita wyszla na Winde to sformatowalem partycje z Linuxem, oddychnalem z ulga i raczej do niego nie wroce nigdy bo nie mam po co. Jak ktos lubi - prosze bardzo.

Ja od stu lat słyszę tylko, jak to źle chodzi Blender na Windzie i jak cudownie i stabilnie pod Linuxem. Jakoś nie doświadczyłem tego szczególnie a co do stabilności to akurat Blender zawsze u mnie był jak skała. Może kiedyś tak było, ale teraz to już chyba tylko legenda. Kilka razy podchodziłem do pingwina i za każdym razem mnie w końcu odrzucało. Rekord padł, kiedy po zmianie monitora rozwalił się system. A naprawić Linuxa to dla standardowego usera raczej niewykonalne - chociaż nie wiem, jak jest w obecnych dystrybucjach. Jak dla mnie to Linux jest jak komunizm - trzeba w nim rozwiązywać problemy nieznane w innych systemach. 🙂

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam przejścia z linuksem.

 

kiedyś Mamie nagrałem bo na jakimś starszym lapku bez systemu potrzebowała do pakietu biurowego. 
Nie wiem co to była za dystrybucja ale któraś z lżejszych. Udało mi się nagrać co trzeba ale o wszystko musiałem się dowiedzieć jak.. 0 intuicyjności. 

Jak już działało to działało i ona dawałas radę, bo ikonki itp jak w windzie. Ale drugi raz już nie chciałem przez to przechodzić. Jak myślałem, żeby postawić sobie drugi system, to zrezygnowałem. 

 

podobałmi sie system do startowania z usb. To mi się przydało parę razy jak komuś dysk padał.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przez nascie lat sluchalem jak to Blender "JUZ ZA CHWILKE, ZOBACZYSZ!" stanie sie zajebisty i zdominuje wszystko. W koncu sie przesiadlem na Maye i juz nie musze czekac 😄
Ale musze przyznac, ze wtedy kiedy sprawdzalem Blendera na linuchu to chodzil lepiej i renderowal szybciej. Bylo to lata temu jak Krity nie bylo na Windowsa jeszcze. Teraz moze to wygladac inaczej. Sam Linuks... Szkoda gadac - fan i tak fanem pozostanie a mnie nikt nie przekona ze to jest dobry system. Moze tak jest dobry do sterowania lodowka czy serwerem ale na desktop to pomylka.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja doszedłem do wniosku, że warto się zaznajomić z pingwinem, zawsze dobrze mieć dodatkową opcję w zanadrzu, bo chyba nikt się nie łudzi, że nowa winda będzie lepsze niż poprzednia. Dla świętego spokoju robię to na osobnej maszynie i bawię się wspaniale ucząc się Vim'a LOL. Jak ktoś miał pierwszy kontakt z komputerami przez pryzmat windowsa to wiadomo, że ciężko przełamać dekady przyzwyczajeń, ale perspektywa bycia skazanym na windows bez innej opcji mnie przeraża, dlatego wolę się pouczyć Linuxa niż np obejrzeć film czy coś w tym stylu.

Edytowane przez EthicallyChallenged
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, michalo napisał:

A nei ma takich buildów dla ludzi co mają życie albo chociaż inne rzeczy do roboty niż "babranie" się w instrukcjach jak sprawić, żeby to działało. a la  złowieszczy windows? 

Bardzo dobrą dystrybucją jest niemieckie Suse (aktualnie używam tumbleweed, instalacja prostsza i szybsza niż windy), Nvidia śmiga bezproblemowo. Oprócz OpenSuse jest też wersja Enterprise. Używałem Houdiniego i Maya na Red hat i Ubuntu, Fedora, ale Suse o wiele wygodniejszy. Pod względem stabilności nr 1 to Red Hat, ale jest więcej do ogarnięcia - dobry dla dużych firm. W Suse wszystko można wyklikać myszką jak w Windows, można też z poziomu konsoli itd. Przy dzialaniu w VFX, linux to bardzo dobry wybór obok windy, zresztą obojętnie czy to modelowanie, teksturowanie czy renderowanie. Dlatego żałuję, że Zbrusha nigdy takiego nie wydali, bo taki mudbox jest na linucha. Stawianie softów 3D jest z poziomu tekstowego zazwyczaj, ale są do tego instrukcje dobre, wiec do ogarnięcia kilkoma komendami kopiuj wklej. Linux lepiej wykorzystuje zasoby komputera, nie obciąża go niepotrzebnymi usługami, procesami itd., działa stabilnej wg mnie. Jak ktoś ma jakiś dodatkowy dysk pod ręką to warto się przekonać. Nie wyobrażam sobie blendera, maya czy chudego odpalać na windzie 😉 blee

Edytowane przez alex3d
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 hours ago, alex3d said:

Dlatego żałuję, że Zbrusha nigdy takiego nie wydali, bo taki mudbox jest na linucha.

A C4D jest? Bo moze pod skrzydlami Maxona by sie pojawila taka wersja. JAkby ZBrush byl i Affinity albo Photoshop to moznaby cos myslec o tym systemie. Addinity nie bedzie bo sie pytali ludzi to bylo za malke zainteresowanie. Pewnie znowu bylo "I have FREE OPEN SOURCE GIMP, its just as good!"...

 

7 hours ago, alex3d said:

Nie wyobrażam sobie blendera, maya czy chudego odpalać na windzie

No juz juz, nie przesadzaj 😉 Bo mi sie przypominaja czasy jak Mac'owcy mowili ze Photoshopa na Windzie odpalac nie ma po co, bo to "nie jest komputer do grafiki" 😄
Zeby nie bylo - nie podoba mi sie to co robia z Win11. Siedze na dziesiatce na razie, zobaczymy co bedzie. Tragedii nie ma, syn ma Win11 ale nie widze tam nic co by sklanialo do przesiadki za to zmiany w UI sklaniaja do pozostania na 10 na razie. Linuks ma fajne motywy, ale cierpi na to samo na co cierpi Blender. Na ta niepotrzebna innosc na sile. I jak cos powiesz fanom to zaraz sie dowiesz dlaczego mniej wygodnie tak na prawde jest lepiej 😉 No i stara spiewka o tym, ze jak cos nie dziala to nie wina Linuksa. Tylko co to ma niby zmieniac, jesli nie dziala? Na windzie moge sobie zagrac w co chce - na Linuksie w wybrane pozycje. Juz slyszalem "po co ma stary facet grac? JA nie gram bo jestem profesjonalista!" albo "kup sobie konsole do grania" itd. Nie musze - na windzie mam i to i to. Softow ktorych uzywam na linuxa nie ma (ZBrush, Affinity). Nie ma jak sie przesiasc. Jak sie przesiadlem z Photoshopa na Affinity to nie dlatego ze bylo taniej, tylko ze soft jest super i niczego mi z Shopa nie brakuje. A przy przesiadce na linuksa zaczynaja sie zabawy z szukaniem "alternatyw". To dopiero jest "blee" 😉

 

7 hours ago, alex3d said:

Stawianie softów 3D jest z poziomu tekstowego zazwyczaj, ale są do tego instrukcje dobre, wiec do ogarnięcia kilkoma komendami kopiuj wklej.

No wlasnie - PO CHOLERE? Tak jest ze wszystkim. Byle duperela i juz sie zaczyna "poszukaj sobie komend". Na windzie klikam po prostu. Dlaczego to musi byc takie udziwnione? Nie wiem, nie znam sie ale jako potencjalnego uzytkownika mnie to odstrasza. System to cos co powinno byc w miare "niewidoczne". Na tym ma soft dzialac na ktorym pracuja albo sie bawie. Im wiecej grzebania w samym systemie tym mniej fajny system (jak dla mnie)

Oczywisci nie ludze sie ze kogos przekonam ani tez nie mowie ze ja mam racje mojsza niz twojsza 😉 Po prostu tlumacze dlaczego "nie fan linuksa" raczej fanem nie zostanie. I dlaczego "year of the Linux on desktop" nigdy nie nadszedl. Malo tego - liczba uzytkownikow spadla i to zarowno na serwerach jak i desktopach. Na desktopach mial "juz" ze 2% potem to spadlo znowu...
Nie mialbym absoutnie nic przeciwko szybkiemu, darmowemu systemowi NA KTORYM WSZYSTKO DZIALA. Zajebiscie by bylo! Ale nie jest alternatywa prawdziwa cos, na czym dziala czesc tylko i jeszcze sie trzeba nameczyc zamiast kliknac. Taka to alternatywa jak Blenderowy sculpt jest alternatywa dla ZBrusha. Niby tak a jednak wcale nie.

Edytowane przez Nezumi
  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Nezumi korzystam równolegle z windy, aczkolwiek serio jest różnica i jak coś działa na linuxie to nie ma się co zastanawiać. Duże studia od animacji i studia VFX mają stacje postawione na linuxie nie tylko do renderowania, ale też normalnej pracy już od 20 lat, Disney, Dreamworks Industrial Light and Magic, więc to nie jest jakaś nowość (Maya na linuxie była już w 2001 r. 🙂 ). Ja nikomu żony nie mam zamiaru wybierać 🙂 Wiadomo nie samym VFX i animacją 3D stoi.

Jakbyś był zainteresowany to VFX platform skupia takie studia wytyczając pewne standardy bibliotek itd.

https://vfxplatform.com/

Tu jest ciekawy raport z ankiety również odnośnie stosowanych OS.

https://t.co/aCECDXJnZl

Linux to 60%, z trendem do jeszcze większego udziału.

 

 

Edytowane przez alex3d
  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 1/26/2022 at 5:44 AM, michalo said:

no ale wielkość gizmo można modyfikować. To czemy tego g* nie? 

ALe badziew. Już widać rządy Maxona. Jesteśmy skończeni!

Posluchali Cie i sie wystraszyli. Wyszedl update ktory jedynie dodaje mozliwosc zmiany wielkosci ikonek w gizmo 😄

Edytowane przez Nezumi
  • Like 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RD-Textures stało się częścią megaskanów czyli Quixela czyli Epicka czyli tencent czyli chińczyka 🙂

https://www.rd-textures.com/?fbclid=IwAR3Pkq3iNKxglSJ4M28l_mHym1LuxHgdYgw41dA9wiRloXpM2AjsRKjJ3YY

 

https://www.artstation.com/artwork/r5BBJ

https://www.instagram.com/rd_textures/

Edytowane przez Destroyer
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre strony kryzysu z niedostatkiem chipów: zabrako chipów do kartridzy z tuszem, wiec Canon uczy uzytkownikow jak obejsc DRM zmuszjacy do kupowania tuszu kiedy jest go "za malo" w drukarce 😄

https://arstechnica.com/tech-policy/2022/01/chip-shortage-has-canon-telling-customers-how-to-skirt-its-printer-toner-drm/

  • Like 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno czego mi brakuje w Mayi z Blendera to Eevee. Ale chyba wlasnie ktos rozwiazal ten problem. Rewelka rezultaty. Tak wiem, $90. Ale jesli to tak dziala jak wyglada na filmiku to nie mam nic przeciwko 😮

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli wychodzi mały update do toolbaga - 4.04. Na razie do beta do testów więc jak ktoś jest członkiem grupy to sobie może pobrać. 

Direct 12, poprawy w DOF, motion blur i parę innych fajnych rzeczy rzeczy.

 

Wcześnie też wyszedł Unreal Engine 5 w wersji Preview 1. Czyli po trochu zbliżamy się do pełnego releasu.

 

No i gdyby UE nie ważył 30gb, ładował się piekielnie długo to kariera toolbaga bardzo szybko by się skończyła. Bo ten UE naprawdę śmiga pięknie z tymi milionami poly. A tooblag, no cóż, tak mocno średnio..

Ale może Toolbag 5 dogoni UE 5? Marzenia. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darmowy materiał z pierwszego tygodnia (ponad 2,5 godziny) kursu "Advanced Water FX in Houdini" od Rebelway, prowadzonego przez Jurija Bryana (Important Looking Pirates; aktualnie Industrial Light and Magic).

Tutaj trochę starszy materiał, w którym opowiada o swojej karierze i doświadczeniach w ILP. Gość robi rzeczy na bardzo wysokim poziomie, jeśli chodzi o symulacje wody.

 

Edytowane przez alex3d
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Destroyer napisał:

Ciekawe, że tyle lat rozwijali swój silnik a teraz przeskakują na unreala 

No może ten nanite ich skusił. No i lumen.

Te technologie są spoko i otwierają wiele możliwości.

 

 

Albo meta human za free i kolekcja mega scans  a z tym redukcja personelu 😉 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minutes ago, Destroyer said:

Ciekawe, że tyle lat rozwijali swój silnik a teraz przeskakują na unreala 

 

Widocznie koszty zwiazane z rozwojem silnika sa zbyt duze albo po prostu - i tutaj nie ma zadnego wstydu w tym - nie sa w stanie zrobic czegos lepszego jak Unreal wiec po co sie meczyc skoro jest rozwiazanie gotowe. W koncu ich glowna dzialka to gry a nie silnik.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minutes ago, Nezumi said:

Widocznie koszty zwiazane z rozwojem silnika sa zbyt duze

To na pewno ale też nie koszty a pracownicy, masa ludzi umi w unreala a jak przyjdą to trzeba szkolić do REDEngine, poza tym jest olbrzymia masa gotowych templatów, modeli i efektów do kupienia w unrealu i nawet jeśli tylko do prototypów czy zgapienia to jest to już coś z czym trzeba się liczyć.

Poza tym tak samo jak w Unity tak i Unreal oferuje dostęp do kodu źródłowego w jakimś tam tierze licencji więc gdy potrzebujesz czegoś uniaklnego to w razie czego możesz coś dokleić samodzielnie a oprócz tego masa programistów pracuje nad samym silnikiem a jeszcze więcej nad dodatkami czy grami więc jak coś to i w googlach dużo łatwiej znaleźć rozwiązanie problemu niż samemu czy z 5 chłopami w firmie kminić jak coś zrobić albo zgadywać o co się rozchodzi gdy jest rotacja w firmie i ktoś zacząć programować a nie skończył.  Łatwej będzie komuś nowemu wskoczyć i łatwiej będzie o pracowników. 
A dodatkowo CDPR to nie płotki więc też pewnie będą mieli coś do powiedzenia jeśli bęą czegoś nowego potrzebowali od silnika. Jest potencjał duży

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minutes ago, michalo said:

a z tym redukcja personelu

E zawsze jest z tą redukcją przy nowych technologiach a efekt jest taki że jakość i wielkość projektów rośnie a ludzi też często trzeba więcej pry okazji ale już do nieco innej pracy 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Destroyer napisał:

To na pewno ale też nie koszty a pracownicy, masa ludzi umi w unreala a jak przyjdą to trzeba szkolić do REDEngine, poza tym jest olbrzymia masa gotowych templatów, modeli i efektów do kupienia w unrealu i nawet jeśli tylko do prototypów czy zgapienia to jest to już coś z czym trzeba się liczyć.

Poza tym tak samo jak w Unity tak i Unreal oferuje dostęp do kodu źródłowego w jakimś tam tierze licencji więc gdy potrzebujesz czegoś uniaklnego to w razie czego możesz coś dokleić samodzielnie a oprócz tego masa programistów pracuje nad samym silnikiem a jeszcze więcej nad dodatkami czy grami więc jak coś to i w googlach dużo łatwiej znaleźć rozwiązanie problemu niż samemu czy z 5 chłopami w firmie kminić jak coś zrobić albo zgadywać o co się rozchodzi gdy jest rotacja w firmie i ktoś zacząć programować a nie skończył.  Łatwej będzie komuś nowemu wskoczyć i łatwiej będzie o pracowników. 
A dodatkowo CDPR to nie płotki więc też pewnie będą mieli coś do powiedzenia jeśli bęą czegoś nowego potrzebowali od silnika. Jest potencjał duży

Napisali, że to początek ich związku z Epic i wzajemnie będą rozwijać ten engine i się wspierać

Dla mnie brzmi to bardzo dobrze. 

 

I bardzo dobrze brzmi oficjalna zapowiedź dodatku do CP. 

 

I boję się, że za chwile moja 1080 to już będzie nie tylko dupa ale i śmieć na standardy softów i gier  |:( 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, michalo said:

I boję się, że za chwile moja 1080 to już będzie nie tylko dupa ale i śmieć na standardy softów i gier  |:( 

1080 już ma swoje lata, na pocieszenie ceny kart graficznych ostatnio mocno spadają a seria 4000 na horyzoncie więc przy odrobinie szczęścia będzie można cos zakupić po rozsądnych pieniądzach 🙂

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Destroyerdobrze prawi. Techland w końcu prawdopodobnie też wskoczy na Unreala. W kwestii silników ciężko konkurować z czymś takim jak Unreal czy Unity. Tam siedzą ludzie którzy zjedli zęby w tym temacie i oni rozdają karty tworząc nowe technologie dla gier. Moim zdaniem zdecydowanie lepszym rozwiązaniem było by skierować budżety developerów na artystów tworzących gameplay i stronę wizualną gry niż mordować się ze swoimi silnikami które nie dościgają już konkurencji. Widać to chociażby w recenzjach DL2. Ciekawi mnie np. czy taki Chrom Engine lub Red Engine napędza jakieś inne po za firmowe produkcje. Nie słyszałem o tym. 

Edytowane przez gryzon
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też  się zgadzam. Na ue4 powstało już kilka dobrych gier a na ue5 zapowiedzi wyglądają zacnie - kojarzycie wukong? 

no i oczywiście Hellblade I na ue4 i nadchodzący hellblade 2 na ue 5.

Albo nasz observer.

Jeszcze był ff7 remake - też chyba udana gra? 

 

Niby żadne open-worldy ale to nie znaczy że się nie da bo w ue są narzędzia do tego. 

 

Ja jestem zwolennikiem takiej zmiany. Do tego wzajemne rozwijanie silnika, sprawia że do UE może trafić parę fajnych rozwiązań.

Oczywiście malkontenci  płaczo teraz.. 

 

UE5 zachwyca i działa naprawdę tak jak opowiadają twórcy. Sam sprawdzałem na swoim leciwym już  i7-8700K + 1080ti  duplikując multimilionowe meshe 😉

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem Unity wytarlo wlasnie podloge unrealowymi "digital human", nie pamietam jak sie nazywaja... Widac ze zakup Wety sie oplacil. Calosc miazdzy, zobaczcie filmik w artykule... Render, oswietlenie, to jak wuglada skora, oczy, wlosy... Wszystko miazdzy. Jeszcze chyba tylko po ruchu mozna troche poznac ze to nie jest aktorka. Mega mi sie podoba.
https://blog.unity.com/news/introducing-enemies-the-latest-evolution-in-high-fidelity-digital-humans-from-unity

A, prawie zapomnialem dodac. "UO MATKO! TERAZ TO JUZ NA PEWNO STRACIMY PRACE!" 😉

Edytowane przez Nezumi
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Nezumi. Widziałem właśnie na dniach i kopara mi opadła. Faktycznie efekt jest taki że zbliżamy się do granicy nierozróżniania że to digital human. Po ruchach można to jeszcze odkryć i po włosach momentami. Przyglądnę się temu jeszcze dokładniej w wolnej chwili. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No też tak miałem na początku, w ujęciu z daleka to myślę, że użyli aktorki na greenscreenie i wstawili w scenę ale potem miałem kilak takich momentów, ej jakoś tak sztucznie to wygląda zanim odkryłem, że to wszystko w scenie jest zrobione.  Trzeba się uczyć tych "realtimów" a nie renderować byle pudełko godzinami 🙂

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Destroyer napisał:

Po ponad roku od poprzedniej wersji autodeska pokazuje maye 2023

Fajny ten nowy boolean, ciekawe czy inne narzędzia jak bevel, też dostaną taką opcje i wykorzystanie component tagów jako zaznaczenie do niedestruktywnego bevelu... to by było coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Skyrush said:

Fajny ten nowy boolean, ciekawe czy inne narzędzia jak bevel, też dostaną taką opcje i wykorzystanie component tagów jako zaznaczenie do niedestruktywnego bevelu... to by było coś.

Fajny aczkolwiek były już skrypty które robiły coś podobnego choć nie tak elegancko i na upartego można było podobnie pracować z samą historią tworzenia. Ale do mesh fusion z modo to nawet się nie zbliża. 

Plugin od mainframe za 25$ był już całkiem elegancki te 5 lat temu ale nie wiem czy jeszcze go sprzedają. 

 

https://www.artstation.com/marketplace/p/7kYO/bools-boolean-toolkit-for-maya

Jak bardzo potrzebujesz czegoś podobnego to możesz się zainteresować hardmesh albo soup, tam jest bardziej proceduralne podejście do modelowania w mayi. 

http://www.soup-dev.com/

http://www.hard-mesh.com/

 

Ale jakby spojrzeć na resztę nowości i odejmując to co było w wersji 22022.1 .2 .3 to co dali kolejną wersję alpha usd, kolejną wersję bifrosta, kolejną arnolda i kolejną substance 🙂 a prawdziwe zmiany to kolor i przezroczystość siatki, nowa ikonka Content Browser, możliwość łatwiejszego pinowania attr editora za pomocą ikonki czy, trzymajcie mnie bo umrę, możliwosć przechodzenia w parametrach obiektu w viewporcie za pomocą skrótu klawiaturowego czy marking menu buahaha 😄 stażysta widzę się postarał w czwartek wieczorem po pracy żeby było co wrzucić w usprawnieniach modelowania 🙂  

Walaszek byłby dumny, dali z siebie maksymalnie 30% a nawet mniej, "u siebie rób jak u siebie a u kogoś na odpierdol, ja zrobiłem na odpierdol nawet u siebie i jak kolega zobaczył to powiedział: uuu Wiesiu mnie by stać nie było" 😄

Ale konsystencji nie można im odmówić, niezmiennie słabe 2/10 czyli trzymają poziom cały czas i to się chwali :)

 

Swoją drogą wersja indie już nie 250 a 290$ 1650zł vs ponad 10k więc nadal się opłaca i subskrypcja pakietu adobe też coś minimalnie drożeje

Edytowane przez Destroyer
  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, ze jak wychodzi nowy Blender to nalezy ubrac pampersa w razie jakbysmy sie zes...li ze szczescia bo Cycles przepisali trzeci raz w tym tygodniu a jak Autodesk cos wyda to musowo trzeba narzekac, bo inaczej jestes skonczony w towarzystwie 3D...
Tym niemniej pozwole sobie powiedziec ze widze na prawde zajebiscie przydatne zmiany - chociazby te w wydajnosci. Nie podintslowalem jeszcze 2023 bo nie chce w srodku projektu cos spierniczyc ale obejrzyjcie filmik (albo sprawdzcie sami jak juz macie zainstalowana). Jesli autoretopo przyspieszyli tak, ze zamiast 15 minut teraz zajmuje 6 SEKUND a wydajnosc edycji w viewporcie przy ciezkich siatkach wzrosla znaczaco to juz nie pieprzmy prosze, ze tam nic nie robia...
Ile razy sie slyszy "mnie to by wystarczylo jakby przyspieszyli i naprawili bledy!". A potem jak przyspieszaja i naprawiaja bledy to jest "ueeee, ale nic nowego nie ma" 🤨. W samym Arnoldzie tez jest sporo fixow i nowosci.

Psycha z tym narzekaniem z defaultu.

Jak juz podinstaluje to sprawdze jak tam ta wydajnosc bo zapowiada sie spoko. Booleany wygladaja ok, ale po tej predkosci booleanow jaka jest w Zetce to wszedzie indziej smiac mi sie chce jak widze to powooooolne mielenie siatki.

Indyki faktycznie podrozaly, ale wszystko idzie do gory to i nam trzeba ceny podnosic. Juz dawno przestalem konkurowac z Bangladeszem w zawodach "kto zrobi taniej". Nie, nie zbijam kokosow, po prostu normalne ceny daje. Bedzie troszke drozej i tyle. Nie podrozalo jakos tragicznie. Podniose o jakies 3-5%. Nie ma jak utrzymac cen jak wszystko wokolo drozeje.

 

Edytowane przez Nezumi
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności