Skocz do zawartości

Istnieje laptop do 3D?


kowal1916

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

W ostatnim czasie pojawiła się u mnie potrzeba zakupu mobilnego sprzętu, który mógę podłączyć do monitora zewnętrznego i swobodnie pracować oraz renderować. Sceny nieduże - projekty wnętrz, wymagania co do czasu renderingu niewygórowane, na koniec dnia moge bez pospiechu puszczać ujęcia na noc. Są to i tak w 90% duża liczba ujęć roboczych. W sytuacjach bardziej wymagających nie mam problemu puścić ujęcia finalne(bardziej na cele marketingowe) na innym sprzęcie lub wypuścić na farme.

Na rynku jest mnóstwo bardzo dobrze skonfigurowanych sprzętów o teoretycznie sporej mocy obliczeniowej jednak mam obawy czy aby napewno ta moc w praktyce sie sprawdza? Slyszałem, że po podłączeniu zewnętrznego monitora albo dwóch, pracy w 3D i renderingu sprzęty się grzeją niesamowicie, są głośne i znacznie mniej wydajne.

Czy ktoś ma jakie kolwiek propozycje? a moze jakaś alternatywa? Znajomy programista wspominał o zdalnych stacjach roboczych na wynajem z którymi można się połączyć z przeciętnego sprzętu i korzystać z ich mocy obliczeniowej płacąc abonament miesieczny lub za czas pracy - ponoć Amazon ma dobrą oferte - nie wiem nie sprawdzalem tematu kompletnie. Może ktoś się bawił w takie testy:)

Z góry dzięki za pomoc 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. 
A dopytam  jeszcze o jedną rzecz, czy połączenie laptopa z eGPU i rendering w Vray'u z GPU to dobre rozwiązanie czy są jakieś przeciwskazania?
Kiedyś renderowałem na Vray'u, obecnie na Coronie a z tego co wiem Corona nie ma opcji renderingu z GPU wiec musiałbym wrócić do starych nawyków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokie serie Thinkpadów (np. P53) też powinny się nadać, ale niestety swoje kosztują. W ogóle mobilne stacje robocze to ciężki temat, bo są, moim zdaniem, zawsze niewspółmiernie drogie do tego co oferują. Jednak jeśli ktoś nie patrzy na budżet i mobilność wraz z wydajnością przede wszystkim, to czemu nie 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za podpowiedzi.

W tym wypadku zacząłem się zastanawiać nad renderingiem w Vray na GPU poprzez eGPU podłączone do laptopa np. z porcesorem i7 i 64GB ramu. Czy zakładając wrzucenie na eGPU RTX 2070 udźwignie rendering wnętrz - sceny po około 1GB pamięci? Jestem zielony w tym temacie. Czy w jaki kolwiek sposób można porównać rendering np. RTX 2070 do i9 czy Ryzena 7? Jaka jest wydajność takiego renderingu GPU i czy faktycznie to zadziała?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, nie chcę rozpoczynać nowego tematu, więc podepnę się pod już istniejący. Chciałbym zapytać jak zapatrujecie się na pracę 3d na laptopie - dokładniej w Cinema 4d oraz Octane. Czyli renderowanie po GPU w tym przypadku.

Czy laptopy ROG które wychodzą aktualnie z RTX'ami 30xx będą tak samo wydajne jak odpowiadające im stacjonarne stacje robocze?

Aktualnie posiadam Macbook'a Pro 16 i9 2.4 / 32 GB Ram / Radeon Pro 5500M 8GB i do nauki jeszcze mi wystarczy, ale niestety nie uzyskuję na nim zadowalającej wydajności podczas obróbki 3d.

 

Dziękuję za pomoc pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, daromir said:

Czy laptopy ROG które wychodzą aktualnie z RTX'ami 30xx będą tak samo wydajne jak odpowiadające im stacjonarne stacje robocze?

Oczywiście. że nie choćby już przez samo odprowadzanie ciepła, 3 slotowego bydlaka nie wciśnie się do laptopa i będzie działał tak samo.

Poza tym zobacz to

1876521299_Screen26_01.20210003.png.03d891042a2e28580533e715a2c9839c.png

https://www.notebookcheck.net/GeForce-RTX-3080-Mobile-vs-NVIDIA-GeForce-RTX-3080-vs-GeForce-RTX-3070-Mobile_10474_10487_10476.247598.0.html

 

Na laptopie oczywiście da się pracować ale zawsze będą jakieś kompromisy 

Edytowane przez Destroyer
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Destroyer napisał:

Oczywiście. że nie choćby już przez samo odprowadzanie ciepła, 3 slotowego bydlaka nie wciśnie się do laptopa i będzie działał tak samo.

Poza tym zobacz to

1876521299_Screen26_01.20210003.png.03d891042a2e28580533e715a2c9839c.png

https://www.notebookcheck.net/GeForce-RTX-3080-Mobile-vs-NVIDIA-GeForce-RTX-3080-vs-GeForce-RTX-3070-Mobile_10474_10487_10476.247598.0.html

 

Na laptopie oczywiście da się pracować ale zawsze będą jakieś kompromisy 

Dzięki za pomoc, faktycznie chyba nie ma się co pchać w półśrodki bo w cenie tych laptopów można już mieć w miarę dobrą stację roboczą - oczywiście nie dla bardzo wymagający;)

 

Mam takie poboczne pytanie czy da się stworzyć coś do pracy w 3d, ale oparte na Mac OS (nie biorąc pod uwagę hackintoshy)?

System Mac OS bardzo mi odpowiada (użytkuje od lat) tylko ostatnio Apple coś nie potrafi nadążyć za wymaganiami użytkowników Pro. Gdzie konkurencja ma do dyspozycji bardzo wydajne karty z seri RTX, tak Apple nie bardzo jest wstanie zaproponować coś konkretnego bez doszczętnego zrujnowania budżetu.

 

A może ktoś już testował Cinema 4d na Macu z procesorem M1?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogólnie laptopy z RTX 3000 i ryzenami 5XXX to jest sztos do 3D. Wydajność jest już serio na wystarczającym poziomie.. Laptop RTX 3070... ma wydajność PC'towego RTX 2080ti... no to kurna sorry... ale jak komuś mało to musi sobie workflow udoskonalić... 

CPU też ma zacną wydajność.. 

co do apple... Obecne M1.. jest spoko... ale nie chciałbym robić na tym 3D.. za 10 tyś. 

natomiast nadchodzący macbook pro 16.. z nowym M2... może być serio ciekawy... jeśli CPU będzie wydajnościowo na poziomie ryzenów 5XXX to sam osobiście kupie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Maciek Jutrzenka napisał:

ogólnie laptopy z RTX 3000 i ryzenami 5XXX to jest sztos do 3D. Wydajność jest już serio na wystarczającym poziomie.. Laptop RTX 3070... ma wydajność PC'towego RTX 2080ti... no to kurna sorry... ale jak komuś mało to musi sobie workflow udoskonalić... 

CPU też ma zacną wydajność.. 

co do apple... Obecne M1.. jest spoko... ale nie chciałbym robić na tym 3D.. za 10 tyś. 

natomiast nadchodzący macbook pro 16.. z nowym M2... może być serio ciekawy... jeśli CPU będzie wydajnościowo na poziomie ryzenów 5XXX to sam osobiście kupie. 

Ja jestem fanem maków bo przez lata je użytkuje i podoba mi się ten ekosystem, ale mam wrażenie, że ich komputery do 20tys. mają słabą wydajność graficzną. Sam posiadam takowy i czuję niedosyt jak za tą cenę.

Również czekam na Mbp16 z M2, ale obawiam się, że wydajność GPU będzie jeszcze daleko za RTX'ami, a tej właśnie wydajności jako graficy 2d/3d najbardziej szukamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja i tak teraz głównie Renderuje firmowe sprawy na CPU bo pracuje w 3delight. No ale ta wydajność tych RTX'ów jest przytłaczajaca.. i mam takie kurde.. może bym się przerzucił na rendering na GPU... spowrotem. Obecnie śmigam na lapku z GTX 1070.. i no wydajnościowo to te GPU jest do przeżycia. natomiast Jeśli chodzi o rendering na CPU w 3delight to mam obecnie i7700HQ. 4 rdzenie.. to laptop z ryzenem 5xxx będzie przynajmniej 2-3 razy wydajniejszy. czyli klatki 20 minutowe będą na poziomie 5-10 minut. no i gdyby macbook pro miał wydajność 5XXXX to było by spoko.. bo mi taka wydajność by wystarczyła...

z drugiej strony jak sobie pomyśle jaki czas renderingu ma RTX 3070 to jest takie kurde.. 

PS: cięzkie projekty i tak idą na chmurę bo tam mam czasy 2-4H na klatkę i tutaj nawet ryzen 16 rdzeniowy byłby zawolny.

Edytowane przez Maciek Jutrzenka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie z Applem tak jest zawsze, że mają fajny sprzęt/eko system (mam i korzystam z jego benefitów), ale cięgle konkurencja jest o krok dalej jeżeli chodzi o wydajność - głównie chodzi mi o GPU.

Ja nawet jestem skłonny zapłacić te 2/3/4 tys. więcej niż za konkurencyjny sprzet, ale jak mam się ścigać ze sprzetem z RTX to musiał bym przygotować budżet 30+ i to już niestety nie będzie laptop tylko nie mobilna skrzynia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warto dodać. o czym mało osób sobie zdaje sprawę i prawie nikt nie rozumie jak duża róznica jest.. ale.. 

Macbook pro swoją wydajność ma zawsze.. w sensie czy jest podłączony na bateri czy nie.. jego wydajność jest ta sama...
laptopy z kartami RTX...  tak nie mają. tam jak odłączysz laptopa.. od zasilania.. i będzie pracował tylko z bateri.. to jego wydajność jest tragiczna... i bardzo częsta gorsza.. niż Macbook pro. 

dodatkową sprawą jest fakt że macbooka pro.. możesz podłączyć do powerbanka.. i używać go w ten sposób.. przez co masz praktycznie nie ograniczone zasilanie.. i starczy na cały dzień ciężkiej pracy.... w Przypadku laptopa z RTX. no bez kontaktu to uja zrobisz za przeproszeniem. 

Edytowane przez Maciek Jutrzenka
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym ostatnim się nie do końca zgodzę. Posiadam Della 7577, który ma już ze 3 lata, a modelowo prawie 4. Ma on USB-C, przez który można go też ładować. Także nie jest to domena tylko Macbooków 🙂

Natomiast zgodzę się, że na tym laptopie praca na baterii to katorga. Nie mam jednak empirycznego porównania do żadnego Macbooka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt dlatego jak zawsze nie ma jednego dobrego sprzętu tylko trzeba by było jakiegoś ulepa z tego zrobić - ale się niestety nie da;)

Na dniach Asus, Msi i inni wydają właśnie takie potwory z RTX'ami 30xx, chyba nawet się reklamują, że mają największe baterie dostępne dla laptopów i na jakie pozwala lotnictwo;) Może jakoś rozwiązali problem spadku wydajności na baterii - zdziwiłbym się gdyby feedback do nich nie dotarł.

 

18 godzin temu, blood_brother napisał:

Z tym ostatnim się nie do końca zgodzę. Posiadam Della 7577, który ma już ze 3 lata, a modelowo prawie 4. Ma on USB-C, przez który można go też ładować. Także nie jest to domena tylko Macbooków 🙂

Natomiast zgodzę się, że na tym laptopie praca na baterii to katorga. Nie mam jednak empirycznego porównania do żadnego Macbooka.

Macbook działa z pełną mocą na baterii jak i na zasilaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są pierwsze leaki... wydajnośc jest naprawdę spoko na poziomie z ryzenami.. ale o dużo mniejszym TDP więc yay! jedyny minus że podobno maksymalnie tylko 32GB ramu.. z drugiej strony tam będą mega szybkie dyski i SWAP na mac'ach ARM działa wyjątkowo dobrze więc kurde sam nie wiem.. 

GPU dwa razy mocniejsze podobno

Edytowane przez Maciek Jutrzenka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.02.2021 o 12:37, Maciek Jutrzenka napisał:

są pierwsze leaki... wydajnośc jest naprawdę spoko na poziomie z ryzenami.. ale o dużo mniejszym TDP więc yay! jedyny minus że podobno maksymalnie tylko 32GB ramu.. z drugiej strony tam będą mega szybkie dyski i SWAP na mac'ach ARM działa wyjątkowo dobrze więc kurde sam nie wiem.. 

GPU dwa razy mocniejsze podobno

Właśnie z tym SWAPem to nie jest tak różowo do końca bo ponoć M1, które dużo swap'ują będą miały dysk ssd po 2 latach do wymiany - pytanie czy jest taka wymiana w ogóle możliwa.

 

Ja się ugiąłem i u mnie obok MBpro stoi już PC Ryzen 3900x + RTX3080. Teraz tylko przypomnienie jak to jest na windows i całe 3D raczej tylko tam;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.02.2021 o 20:50, daromir napisał:

Właśnie z tym SWAPem to nie jest tak różowo do końca bo ponoć M1, które dużo swap'ują będą miały dysk ssd po 2 latach do wymiany - pytanie czy jest taka wymiana w ogóle możliwa.

 

Ja się ugiąłem i u mnie obok MBpro stoi już PC Ryzen 3900x + RTX3080. Teraz tylko przypomnienie jak to jest na windows i całe 3D raczej tylko tam;)

w wersjach 8GB ram... gdzie ludzie robią projekty na 16/32GB ram.. to tak.. ale jak kupisz MBP 32GB ram to powinno być git. ale to też na gwarancji ci raczej powinni wymienić 🙂 ale raczej nie jest to możliwe bo dyski są niby przyspawane.. cały motherboard.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ! Nie chce zakładać nowego wątku a przymierzam się poważnie do zakupu laptopa do zastosowań graficznych,  że szczególnym nakierowaniem na Zbrusha. Co tutaj lepiej się sprawdzi ? AMD Ryzer czy Intel ? -mając na uwadze tylko grafikę 3d bo granie w gry mnie nie interesuje. Budżet około 5k. Moje typy to

https://www.x-kom.pl/p/583204-notebook-laptop-156-msi-gl65-i7-10750h-32gb-512-gtx1660ti-144hz.html
https://www.x-kom.pl/p/621018-notebook-laptop-156-lenovo-legion-5-15-ryzen-7-32gb-512-win10x-rtx2060-120hz.html
Z góry dziękuje za wszelkie sugestie !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.06.2021 o 16:23, le_chu napisał:

Od 1.5 roku pracuje tylko na:

https://rog.asus.com/us/laptops/rog-zephyrus/rog-zephyrus-s17-series/

i polecam. Wczesniej 2 lata pracowalem na poziom nizszym Asusie z karta 1070 i tez polecam. Caly czas jest w firmie i caly czas spelnia swoje zadanie.

@le_chu Jak z temperaturami? Pozwalasz się mu grzać do tych 90-95 stopni podczas ciężkiej pracy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności