Skocz do zawartości

RTX 3090


maciek3d

Rekomendowane odpowiedzi

Za każdym razem kiedy sprawdzam czy ceny kart choć trochę się poprawiły 

HFzH9Cu.jpg

To będzie ciężki rok sprzętowo 😕

I w empiku też już wyprzedane, ktoś się połakomił na tę atrakcyjną cenę 🙂 

 

 

 

Edytowane przez Destroyer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak jak podejrzewałem, trzeba czekać pewnie już do wersji 4000, którą puszczą w 2022 podobno:
NVIDIA oficjalnie potwierdza, że problemy z dostępnością kart graficznych GeForce RTX 3000 potrwają do końca 2021 roku | PurePC.pl

Jeśli chodzi o granie, to zawsze można w konsole uderzyć, ja przynajmniej tak zrobiłem i z PCMR przeskoczyłem na XSX plus pass 😉 ale jak ktoś potrzebuje do pracy, to lipa i płacenie x3 😕 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety cała branża elektronicznej powoli siada z powodu braku dostępności podzespołów. Nie tyczy się to tylko GPU.

Zastanawia mnie tylko czemu wszystko w związku z GPU zwala się na górników. W sklepie trzeba powiedzieć "dej mi to, bo to do kopania" i ma się pierwszeństwo? Przecież oni też gdzie muszą te karty po prostu kupować.

Moim zdaniem jeśli świat się szybko nie wyprostuje po pandemii to jeszcze z dobry rok będą problemy z dostępnością komponentów elektroniki. Zgadzam się natomiast z opinią, że jeżeli ktoś nie jest pod ścianą i nie potrzebuje na gwałt nowego GPU, to powinien odpuścić obecną generację. Ale jakby co to Nvidia zapowiedziała też reaktywowanie niskiej półki w postaci 1650 dla tych w potrzebie. Przebąkuje się też coś o wznowieniu 1080/Ti. Ta ostatnia to w sumie wciąż dobra karta, jeśli ktoś nie potrzebuje wodotrysków i nowinek do grania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laptopy od Lenowo na 2060 mozna dorwac w dobrej cenie jeszce. Bardziej sie oplaca niz kupienie karty bo 32GB DDR4 i 512SSD i Ryzen 5 czy 7 w kwoie około 4-5k. 
https://www.x-kom.pl/p/626295-notebook-laptop-156-lenovo-legion-5-15-ryzen-5-32gb-512-rtx2060-120hz.html
https://www.x-kom.pl/p/621017-notebook-laptop-156-lenovo-legion-5-15-ryzen-7-16gb-512-win10x-rtx2060-120hz.html
Za 5k kupujesz na Ryzenie 7 5800  już z 2060.
za 6-7k ma Ryzenie 7 5800 najnowszym z 3060
https://www.x-kom.pl/p/630701-notebook-laptop-156-asus-tuf-gaming-a15-r7-5800h-32gb-512-rtx3060-144hz.html
https://www.x-kom.pl/p/637015-notebook-laptop-173-asus-rog-strix-g17-r7-5800h-16gb-1tb-rtx3060-144hz.html

Ogólnie jakbym miał kupować teraz to pewnie by poszło w laptopa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ten alienware to nie taki głupi pomysł gdy ceny 3090 zaczynają się od 15k 🙂

Nie ma chipów, branża samochodowa cierpi, producenic routerów czekajapo 60 tygodni na dostawy a tymczasem w chinach 

https://ithardware.pl/aktualnosci/chiny_importuja_rekordowe_ilosci_polprzewodnikow_pomimo_swiatowych_niedoborow_chipow-15745.html

Wszystko się zbiegło w czasie, pandemia, premeira konsol, premeira nowych kart, olbrzymi wzrost kryptowalut, ludzie siedzący po domach kupują więcej elektroniki, apple, chiny i nawet intel robią własne karty graficzne, zresztą nawet ostatnio apple zostało dotknięte niedoborem, gdy 2 firmy na krzyż produkują chipy i nagle każdy chce u nich produkować to cudów nie ma. Budują się nowe fabryki w stanach ale to tak 2023 wystartują a do teog czasu może rynki trochę się nasycą i sytuacja zacznie się prostować. Zobaczymy na razie to trzeba zaciskać zęby i czekać 

https://ithardware.pl/aktualnosci/rekordowe_wzrosty_na_rynku_komputerow_pc_pomimo_problemow_z_dostepnoscia_chipow-15720.html

https://ithardware.pl/aktualnosci/nvidia_potwierdza_ze_wiekszosc_graczy_nie_bedzie_w_stanie_kupic_ich_nowych_kart_w_tym_roku-15742.html

 

 

@Sebazx6r No człowiek naprawdę się postarał chapeau bas dla niego 🙂

@makak popieram xbox i gamepass to złoto, jeszcze można nawet na raty kupić to nawet skręcając długopisy na akord podczas zdalnych lekcji dzieciaki mogą na to zarobić 🙂 Teraz PCMR to jeszcze większa elita i burżuje a kto ma serie 3000 to już w ogóle w czopku urodzony 🙂

Edytowane przez Destroyer
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Sebazx6r napisał:

i9 
Po niemiecku .... aj NeiN xD ...

3090 po 20k chodza na czarnym rinku?

no tak 😄 3090 moze cos znajdziesz za 15-16 😄 Wczesniej paczylem an te alienwary, to z amd (chyba z amd) 3950x i wieksza iloscia ramu byl po 18. Chyba sie juz wyprzedal 🙂 

Imo, jezeli ktos musi ta karte miec to bym wzial tego kompa

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ryzenem i 3090 za 18k? to brać nie patrzeć bo darmo prawie, sprzedajesz kartę wrzucasz starą rivę tnt i masz resztę kompa za darmo 🙂

Trzeba było tutaj wrzucać w promocjach choć ja akurat teraz trochę z kasy się wyprztykałem akurat nowego kompa składając 🙂 

Edytowane przez Destroyer
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3950x byly nie dawno na rtv euro bodajze same procki po 2999zł. Znajoma na premierze kupic 5950x za 4k ;( a teraz ceny z kosmosu. Ale bym sie skusił. Aczkolwiek na tego 3950x mialem chrapke ale wygral zdrowy rozsadek.

Tak szczerze mówiąc to mi chyba az takiego cudu nie trzeba. 
jeszcze na tej 2080s i 3700x podzialam z 64GB DDR4.
Freelancu az tak nie trzepie. 

Akurat przesuwam UVshell na 400kfacow   na 4mil obiekcie w mayce 2022  z transferami atrybutow i extrudami w historii z modelu z MarvelousaD.

Edytowane przez Sebazx6r
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nom True, mam podobnie poki co sprzet jest ok 🙂 Mi bardziej chodzilo o to ze jezeli kogos juz cisnie, bo np. ma intela i7 4 gen i to juz pora aby zrobic update, to warto pomyslec o zestawie (co za pojebane czasy, zeby PC w zestawie brac...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na te zestawy i tak trzeba czekać minimum miesiąc od zamówienia bo nie mają tego ot tak w magazynach, kupa czasu i pieniędzy.

Dodatkowo tam nie ma zwykłej 3090 tylko mniejsza customowa chłodzona cieczą żeby to wszystko upchnąć w tej małej skrzyneczce także tak łatwo górnikom też tego się nie sprzeda jak powietrzne chłodzenie.

I coś w maju czy czerwcu ma być przejście w kopaniu na coś nowego, bezpiecznego czy jakiś halving czy coś nie wiem nie znam się ale ma być ciężej kopać podobno, ale jak mówiłem nie interesuję się tematem żebym wiedział o co dokładnie się rozchodzi czy tylko np ethrnum czy część czy wszystkie i czy rzeczywiście tak będzie 🙂 Ale może potem coś się zacznie polepszać 

Edytowane przez Destroyer
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie ruskie z tego co by zostalo po sciagnieciu tego chlodzenia to by jeszcze promkosmiczny zbudowali, polecieli na ksiezyc i  tam zaczeli kopac eth 

btw. gdzies stronke zalazlem ze z jednej 3090 dasz rade wykopac 10$ dziennie (kopiac eth), no to o tych kartach mozecie zapomniec 🙂 przeciez to jest lepiej niz pensja zwyklego polaka z chowu klatkowego 🙂

Brak opisu.

  • Confused 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Destroyer napisał:

 coś w maju czy czerwcu ma być przejście w kopaniu na coś nowego, bezpiecznego czy jakiś halving czy coś nie wiem nie znam się ale ma być ciężej kopać podobno, ale jak mówiłem nie interesuję się tematem żebym wiedział o co dokładnie się rozchodzi czy tylko np ethrnum czy część czy wszystkie i czy rzeczywiście tak będzie 🙂 Ale może potem coś się zacznie polepszać 

masz na mysli ten update software'u Ethereum, który od lat jest tuż tuż za rogiem i lada dzien zląduje i zniesie koszty transakcji i spowoduje że cena Ethereum odleci na księżyc? :D Bo halving Bitcoina (czyli obcięcie o 50% nagrody którą otrzymują górnicy za kopanie) będzie jakoś w 2024.

Edytowane przez EthicallyChallenged
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co tam miałem na myśli, coś mi się o uszy obiło ale nie wnikałem bo i tak nie wiem co te nazwy znaczą 🙂

10$ czyli jakieś 38zl czyli 1100 miesięcznie ciągłego kopania, to na czysto czy jeszcze prąd? Tak czy inaczej taka karta za 15k zwróci po ponad roku jak nic mocno się nie zmieni na rynku krypto, trochę ryzykowne i trochę szkoda taki sprzęt katować do kopania,

Kurde jak by mi komputer hulał na takiej 3090tce 🙂 trzeba było brać 3080 jaką popadnie na premierę a nie czekać na turbiny to bym teraz nawet o tym nie myślał 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No prawda, zresztą zimą to można dogrzewać mieszkanie a latem jak są upały i nie ma klimatyzacji to komputer nie wyrabia nawet przy oglądaniu youtuba a co dopiero gdyby miał kopać 24/7 🙂

36 minutes ago, KLICEK said:

nie no prad to jakies groszowe sprawy pewnie jakies 500-600 zl rocznie

Oj bardzo się pomyliłeś 🙂 Oficjalnie 3090 bierze 350W z całym kompem, prockeim ,ramem, chłodzeneim ,stratą na zasialczu etc zaokrąglijmy do pełnych 500W co daje 12kWh dziennie i  4380kWh rocznie przy 24h/ dobę każdego dnia, średnia cena KWh to 0,75zł co daje zawrotne 3285zł przy jednej 3090 kopiącej cały czas 🙂

 

1727198186_Screen15_04.20210003.png.3591c9566659767a2a16662408705d90.png

611390691_Screen15_04.20210004.png.09c888df8f5ed392177a08e8870a9967.png

Edytowane przez Destroyer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale inaczej nie zarobisz tych 10$ dziennie 🙂 Inna sprawa, że jest efekt skali bo jak masz podpięte 8 kart do jednej płyty to już nie liczy się 500W od sztuki tylko reszta podzespołów się rozchodzi na wiele kart, pewnie też nie idzie ciągiem 350W tylko to jest pobór maksymalny. Czyli jak zwykle w życiu im więcej masz tym bardziej się opłaca i łatwiej zarobić a mając mało to nawet jak dorwiesz jedną kartę to i tak zyski będą mniejsze niż te firmy z całymi magazynami wypchanymi kartami, wgranym customowym biosem, wentylatorami przemysłowymi i czym tam jeszcze 🙂

można popatrzeć na ten trochę surrealistyczny widok a potem ze szwagrem kupić używaną kopareczkę za 10k i sobie tak podpierdywać i mówić wszystkim, że się jest minerem bitcoina czy innego erytrola a crypto to przyszłosć 🙂 
https://www.google.com/search?q=biggest+crypto+farm&sxsrf=ALeKk03uJwD6V5Kja6zyjYJKzMSzLbZ4DA:1618516236336&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjrrNHqgoHwAhUklIsKHRroC-4Q_AUoA3oECAEQBQ&biw=1254&bih=633

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Destroyer napisał:

Bitcoin ostatnio na promocji, wartość obniżona o VAT 🙂 poleciał 23% w 10 dni do poziomu z początku marca, pewnie zaraz odbije ale gdyby jednak nie i trend się utrzymał to jesteśmy uratowani 🙂 

Już od jakiegoś czasu spotykam się z opiniami znachorów bitcoinowych, że bańka bitcoinowa jest u szczytu i niedługo pęknie - gdyby faktycznie tak było to może coś by się zmieniło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pozostaje nic innego niż tylko czekać na rozwój wypadków i zobaczymy co się stanie, już ponad -26% i poniżej 48k

Podobno ten spadek wynika z raportu nasdaq za 1 kwartał i topowe firmy mają dobre wyniki więc są dobrą inwestycją i bardziej stabilną niż krypto a po drugie to biden ma plan zwiększyć podatek z 23 na 43% z inwestycji długoterminowych czy coś, nie cytujcie mnie bo nie pamiętam co to było 😛

--

Ale gorzej z tym, że Polska króluje z ilością drukowanego pieniądza od startu pandemii mamy największą inflacjię tylko w 2 miesiące wyprzedziły nas Węgry 

https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/polska-z-najwyzsza-inflacja-w-unii-europejskiej/05ef62x

https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/podaz-pieniadza-pieniadz-zalewa-polska-gospodarke-kolejne-26-mld-zl-w-obrocie/60sekdd.amp

Do tego szykują się podwyżki cen prądu przez to, że produkujemy energię głównie z węgla i opłaty za emisję lecą ostro w górę, dodatkowo będzie wymiana liczników energii w ok 80% z 13mln odbiorców i koszty przejdą na odbiorcę końcowego, opłaty za ogrzewanie i ciepłą wodę też mają wzrosnąć. A co za tym idzie wszystko inne a siła pieniądz będzie tylko spadać. 

https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/wzrost-cen-energii-mamy-najwyzszy-w-europie-w-wiekszosci-krajow-tanieje-a-u-nas/15j3gfr
https://forsal.pl/biznes/energetyka/artykuly/8147923,szefowa-mfw-nalezy-ustalic-minimalna-cene-wegla-by-ograniczyc-ocieplenie-klimatu.html

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Wywoz-smieci-drenuje-portfele-Podwyzki-siegnely-nawet-100-proc-8098854.html

Banki wprowadzają opłąty za karty czy konta gdzie jeszcze niedawno były darmowe, planują nawet wprowadzać ujemne oprocentowanie ale uokik się sprzeciwia. Buduje się więcej niż rok temu ale w mniejszych miastach bo jest duży popyt na mieszkania dlatego ceny rosną, sprzedaż detaliczna też jest sporo wyższa niż rok temu i ludzie wyciągnęli z banków dużo pieniędzy, Polacy masowo wycofują pieniądze z banków i inwestują czy to w mieszkania czy coś mniejszego bo wartość pieniądza spada, kilka dni temu wyczytałem że 100mld wycofali z lokat

https://forsal.pl/biznes/handel/artykuly/8147549,sprzedaz-detaliczna-gus-marzec-2021.html

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-02-25/polacy-wycofuja-pieniadze-z-lokat-mozna-tylko-stracic/

https://www.obserwatorfinansowy.pl/bez-kategorii/rotator/mieszkania-w-wysokiej-cenie-w-calej-europie/

A do tego Polska powoli wymiera 

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Gwaltowny-spadek-liczby-ludnosci-Polski-Zmalala-liczba-urodzin-ponad-pol-miliona-zgonow-8099882.html

Innymi słowy można odnieść wrażenie że, cytując znanego poetę, " Andrzej to jebnie" 🙂

 

Edytowane przez Destroyer
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 maya ma być premiera 3080ti i 3070ti, tej pierwszej cena ma być odpowiednia czyli tak ze 12k+ 🙂

Podobno ma mieć blokad na kopanie ale też podają hasrate na 120 także niewiem 🙂

fz9nOvC.jpg

 

SqG9Len.jpg

Edytowane przez Destroyer
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie jestem optymistą. Pogodziłem się, że najbliższe 1,5 roku jest stracone. Zresztą skoro same firmy raportują, że nastawiają się na końcówkę 2022 roku z dostępnością, to chyba nie ma na co liczyć. Ethereum wykręca rekordy, Bitmain rezerwuje moce w TSMC w 5 nm na nowe koparki, więc krypto raczej dobrze się będzie trzymać. Obawiam się, że gracze/ludzie którzy potrzebują mocnych kart są na samym końcu kolejki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim zaufanym sklepie mam dostepne wszystkie karty od 3060 do 3090. Glownie Gigabyte i Asus ale sa tez Zotac, PNY i cos tam jeszcze. Problemu z dostepnoscia juz nie mam, ale ceny sa dla finansowych wielorybow. 360ka z Gigabyte'a kosztuje rownowartosc $830.
370ka to juz koszt $1,255.
380ka to $2,059
Krolowa wielorybow - 3090ka za jedyne $2,863.
Nic tylko kupowac. Jak ktos chce to mu kupie, doliczyc kuriera z Meksyku i macie 😄

Co do krypto to przynajmniej czesciowo ma przejsc na "proof of space" i zaraz zacznie sie problem z dyskami twardymi... Sie zastanawiam czy nie kupic sobie kilka dyszczkow poki tanie. Najwyzej bede mial w cholere miejsca wolnego 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, makak said:

No wiesz, w Polsce też są dostępne normalnie w sklepie tylko w cenie x3 🙂 7-8 tys i 3070 możesz sobie wybierać 😉 Ale, że nie lubię przepłacać, to sobie daruje.

No to tutaj jednak taniej ale spoko. Dobrze ze w ogole sa. Tez nie kupie za taka cene ale jakby sie nie daj Bog spieprzyla ta co mam to wole miec przewalona cene niz w ogole brak mozliwosci kupna... W koncu sie to ustatkuje ale pewnie i tak powyzej cen jakie byly kiedys bo jak zawyza teraz trzykrotnie to potem ludzie chetniej kupia za podwojna cene... Przewalona sytuacja ogolnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://businessinsider.com.pl/finanse/kryptowaluty/kurs-bitcoina-btc-blisko-swojego-dna/8hmq48z

No i niby bitcoin leci na łeb - pytanie tylko czy jest to chwilowy kryzys, czy może dłuższy. Być może komuś zależy na spadku aby się obłowić po kosztach i później wszystko wystrzeli znowu w kosmos - wystarczy że Elon dokupi po taniości;)

Tak czy inaczej aby karty wróciły do normalnych cen musielibyśmy mieć ich przesyt, a na to się póki co nie zanosi. Wszyscy jak przyzwyczają się do tak chorych cen nie będą zbytnio chcieli ich opuszczać, nawet jak pojawi się nieco więcej kart na rynku. Wydaje mi się, że musimy się na stałe przyzwyczaić do wyższych cen kart niż zwykle :classic_wacko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To cale krypto to jest tylko czesc problemu. Pomijajac juz problemy z pandemia - Taiwan, ktory produkuje chipy cierpi z powodu ogromnej suszy a woda jest potrzebna do produkcji. Chipow brakuje nie tylko kart graficznych ale dla wielu sektorow jak chocby motoryzacyjnego i nawet jak produkcja wroci do normy to przeznaczona na karty graficzne bedzie tylko czesc.
Z reszta Nvidii i AMDkowi nie bardzo zalezy zeby zaczac produkowac wiecej i sprzedawac taniej. Im sie krzywda nie dzieje - na pniu schodzi wszystko co wypuszcza po mega zawyzonych cenach, odnotowuja rekordowe zarobki wiec nie ludzilbym sie ze jakos wrocimy do starych cen. Najpierw sie zawyzylo trzy-cztery razy to teraz jak spadna ceny odrobine z tych mega zawyzonych, i wciaz bedzie bardzo drogo to ludzie i tak kupia i jeszcze sie beda cieszyc, ze taniej niz jeszcze niedawno...

Edytowane przez Nezumi
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda widziałem gdzieś zdjęcie sprzed fabryki chyba toyoty gdzie stały setki samochodów złożonych ale bez komputerów pokładowych bo nie mają chipów. Ale dla nas jest nadzieje że jak krypto ostro spadnie to pokoparkowe karty i sprzęt zaczną się pojawiać na rynku i ceny polecą w dół nawet jak nvidia i amd nadal będą mało kart na rynek dostarczać. Jeszcze minie trochę czasu nim nowe fabryki ruszą i potrzeby rynku zostaną zaspokojone i to raczej nieprędko.  

Tak czy inaczej po tych nagłych spadkach krypto i ogólnej panice tyle pięknych memów zalewa internet że aż się micha cieszy czyli nie ma tego złego... 😛

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, chociaz te karty po kopaniu dzien i noc przez miesiace i jeszcze pewnie podkrecone to wraki beda... Ale, miejmy nadzieje ze ceny spadna.
Spadna a potem bedzie nowy boom, wymysla jakies inne cudo wymagajace proof of space czy cos i bedziemy mogli narzekac na duze ceny tym razem dyskow twardych. W sumie spoko pomysl na podniesienie w ch... olere cen wszystkiego. Potem bedzie "proof of new mouse" i myszek zacznie brakowac... "Proof of wacom tablet" itd...

Najzabawniejsze w tych calych krypto jest to, ze ludzie czesto wspominaja jakie to niezalezne od manipulacji finansowych, jak to bogaci i rzady nie maja wplywu na crypto itp. Tymczasem Musk pierdnie i juz cala waluta leci na pysk. Jeden koles cos powie i cala waluta sie chwieje w posadach. Super ze jest "niezalezna"...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopacze raczej mają tendencję do obniżania woltażu niż do kręcenia, co nadrabiają liczbą kart. W przeciwieństwie do graczy którzy mają jedną lub dwie więc je kręcą żeby wycisnąć kilka FPS więcej. Jakbym kupował używkę to brałbym od tych pierwszych. Niestety Nvidia już znalazła sposób na to wymyślając sprzęty dedykowane tylko dla kopaczy. I jeszcze mają czelność mówić, że to z miłości do graczy haha.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Nezumi napisał:

W sumie spoko pomysl na podniesienie w ch... olere cen wszystkiego. Potem bedzie "proof of new mouse" i myszek zacznie brakowac... "Proof of wacom tablet" itd...

Znam lepszy sposób: dodrukować pierdylion dolarów a zostawić produkcję myszek na tym samym poziomie albo obniżyć, ciekawe co się stanie z cenami

 

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności