Skocz do zawartości

AI i technologie przyszłości


Destroyer

Rekomendowane odpowiedzi

14 minutes ago, kengi said:

Więc żaden hjuman tego nie ogląda raczej, czy też nie będzie oglądać.

No nie ma procesu dobrze opisanego. Jest "and then engineers work collaboratively with the AI to refine the final design". Napisali "collaborativelty" - coz, AI nie sprawdzilo bledow widocznie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, nie tyle to straszne co dziwne. Gadać z czymś co w praktyce jest matematyczną syntezą języka która nie wie o czym gada. Takie trochę pisanie z botem z biedronki... o wiele bardziej skomplikowanym ale mimo wszystko nadal botem. Zadziwia mnie że ludzie zachwycają się że mogą "pogadać" z maszyną, ale jak trzeba porozmawiać z innym człowiekiem to już takie mniej zachwycające, bo ma inne zdanie czy potrafi przygadać itd.
Jak już bym chciał pogadać (na co mam zwykle średnią ochotę) to z ludziem a nie z czymś co coś tam sobie liczy i wypluwa jakieś słowa. No i gadanie w grach do kompa, to jak dla mnie, to taki średni pomysł... ale to raczej moje widzimisię niż panujący obecnie trend, wiec nic już nie mówię 🙂 

  • +1 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

6 hours ago, michalo said:

Ale z perspektywy to jeszcze bardziej oderwie ludzi o rzeczywistości. 

Masz na myśli tą rzeczywistość gdzie pracujesz te 8h + proza życia i czekasz od weekendu do weekendu żeby zaczerpnąć odrobinę oddechu i wolności + kilka dni urlopu ale nigdy tak do końca nie czujesz że odpocząłeś tylko biegniesz przez życie aż do grobowej deski spłacając kredyt zaciągnięty na pół życia dla 50m klitki w betonowym getcie dla biedoty? 🙂 To jak z tymi szczurami którym podawano kokainę, brały dawkę żeby coś poczuć mimo że to ich zabijało ale gdy do ich klatek wrzucili zabawki, inne szczury, miały inne rozrywki i interakcje z innymi osobnikami to przestały ćpać, ciekawe nie? 🙂 We współczesnym neofeudaliźmie już są takie szczury co nie mogą się wydostać a korporacje ciągle próbuję tylko to pogłębić od gier usług co grasz w nie w każda chwilę i dosypujesz pieniążki po cały metaverse który trochę nie wywalił ale się nie poddadzą i będą kolejne próby, marek cukiergóra już zapowiada gamechanger w wirtualnej rzeczywistości 🙂 

4 hours ago, Mortom said:

Hmmm, nie tyle to straszne co dziwne. Gadać z czymś co w praktyce jest matematyczną syntezą języka która nie wie o czym gada.

Czytanie znaczków na kawałku cienkiego drewna mając halucynacje  obrazy, zdarzenia i emocje wcale za to dziwne nie jest 😛 Albo pisać tutaj, i skąd wiesz czy po drugiej stornie na pewno jest Wojtek i też ma 12 lat? 🙂 a może to już bot jak częśc ruchu na instagramei i tweeterze? 

W końcówce lat 90tych zachwycałem się jak mogłem pozmieniać kolorki wyświetlania w ms-dos albo pograć w coś na pegazusie, to teraz też niczym się nie różni, jest nowość i ciekawi co to i do czego, jak dużo może zrobić, jak można tego użyć, jak mozna to zepsuć 🙂 
Kontakt z ludźmi jest lepszy ale co gdy nie masz z kim pogadać? gdy się wstydzisz? gdy jakoś niedomagasz? gdy są niemili? Albo potrzebujesz coś z siebie wyrzucić albo zapytać na szybko a ktoś nie ma czasu nawet odpisać i musisz czekać pół dna czy nocy? Wszystko jest piękne w teorii a życie życiem, rodzice często nie maja czasu i siły zająć się dzieciakiem a taki misiek jak w filmie sprzed 2 dekad A.I. Artificial Intelligence by pomógł żeby gówniak sobie krzywdy nie zrobił sprawdzając czy widelec pasuje do gniazdka czy parasol działa jak spadochron 🙂 Osoby chore, starsze, samotne, kalekie, oszpecone w wypadkach czy wojnie często nie mają do kogo się odezwać albo mają bardzo ograniczone kontakty z innymi ludźmi i tutaj też taka proteza mogłaby pomóc. Nie tylko giereczki i ai w seks roobcie 🙂 

Edytowane przez Destroyer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, Mortom said:

No i gadanie w grach do kompa, to jak dla mnie, to taki średni pomysł... ale to raczej moje widzimisię niż panujący obecnie trend, wiec nic już nie mówię 🙂 

Zdecydowanie nie mam zamiaru gadac do kompa... Ale ludzie juz sa przyzwyczajeni przez te Aleksy i inne wynalazki. Z jednej strony - jak mowi @Destroyer - takie rozmowy moga pomoc w roznych skrajnych przypadkach typu oszpecenie czy cos. Ale z drugiej... czy to na prawde pomaga czy tylko dalej jeszcze alienuje kogos? To jak z ta afirmacja u trans osob. Zamiast to leczyc wciaga sie caly swiat w udzial w afirmacji ich szalenstwa. Czy to im pomaga? Samobojstwa jak byly tak sa, mimo, ze jest to obecnie najbardziej uprzywilejowana grupa osob w zachodnim swiecie. Czy nie lepiej pomoc komus oszpeconemu wrocic do normalnego na tyle na ile sie da zycia - mimo ze to trudniejsze? Czy moze isc na latwizne i powiedziec "a wez lepiej nie wychodz juz nigdy i se pogadaj z npc w grze".

Acha, Destroyer, zdaje sie ze nie masz dzieci? One nie grzebia widelcem w kontaktach ani nie skacza z budynkow z parasolem. Teraz to dorosli to robia dla lajkow i viewsow 😉
Z tym opisem rzeczywistosci tez odlatujesz w ekstremum. Ale powiedzmy ze jestes takim kims kogo opisales i uciekasz od tej rzeczywistosci. I co - pomoglo to kiedys komus? Mozesz uciec na chwile ale konsekwencje cie dopadna. Nie wiem czy AI i ucieczka od rzeczywistosci cos zaradzi jak bardzo realnie odetna media za nieplacenie rachunkow i w koncu cie eksmituja na bruk. Nie bedzie AI, ucieczki, domu... Super. Jaka by ciulata rzeczywistosc nie byla trzeba sie z nia chwycic za rogi. Nie zmieni sie przez udawanie. Kiedy to mowie musze zadecydowac o uspieniu jednego z naszych psow. Rzeczywistosc. Gowno mi pomoze gadanie do kompa.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Destroyer napisał:

Masz na myśli tą rzeczywistość gdzie pracujesz te 8h + proza życia i czekasz od weekendu do weekendu żeby zaczerpnąć odrobinę oddechu i wolności + kilka dni urlopu ale nigdy tak do końca nie czujesz że odpocząłeś tylko biegniesz przez życie aż do grobowej deski spłacając kredyt zaciągnięty na pół życia dla 50m klitki w betonowym getcie dla biedoty?

No nieeee. To też gówniana sprawa ale przynajmniej namacalna i potrafi skłonic do zmian samego siebie. 

 

Zgadzam się z Mortomem, że gadanie do kompa to dziwna sprawa. Z drugiej strony to też w sumie taki swoisty solo-larp a w to ludzie się bawią już długo więc też w sumie i git.

 

Najbardziej w tym wszysktim szkoda młodych pokoleń. Już są przebodźcowani, mają kupę problemów natury psychicznej (w sumie i fizycznie nie jest wcale dobrze), brak uwagi rodziców, nieciekawe perspektwyw, gówniane i płytkie wzorce. Taki przyjaciel w telefonie, w grach jeszcze doleje oliwy do tego ognia.

 

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie proteza AI dla samotnych, odrzuconych jawi się raczej jak próba leczenia raka żółtaczką. Nie sądzę aby to komuś pomogło.. nawet jeśli dana osoba będzie mogła się wyżalić do tego matematycznego "bełkotu" to nadal będzie sama, nadal odrzucona i jeszcze bardziej zacznie pogłębiać swoje problemy. Jak dla mnie to ciekawostka i swego rodzaju kuriozum społeczne 🙂 Już teraz widzę jak młodzi alenuja się w swoich wirtualnych światach, pełnych głupkowatych filmików czy pustych wzorców. Pewnie jestem stary i nie rozumiem tego fenomenu... fakt sam przeglądam sporo filmów na tubie... ale z reguły szukam tam wiedzy a rozrywka jest jakimś tam procentem. Ale podobnie mieli nasi rodzice i nasi dziadkowie kiedy telewizja zapukała do każdych drzwi. Choć za ich czasów telewizja miała jakąś powiedzmy misje. Dzisiaj to czysta komercja zakruszona propagandą. Co chwile jakaś gadająca głowa chce wytłumaczyć co dzieje się na ekranie, zamiast zachęcić widza do własnego zdania lub jakiejś krytycznej myśli na dany temat lub co gorsza podjudza go na innych ludzi nie zgadzających się z ich "wizją" rzeczywistości. To samo dzieje się w mediach społacznościowych itd. Nie wiem gdzie to dojdzie... choć kwiatki typu płaskoziemcy pokazują, że zmierzamy w jakiś neoidiotyzm
A AI nie tyle będzie zabaweczką do pogadania a twardą rzeczywistością gdzie będzie wymagana bo całe rzesze nauczone na filmikach z tiktoka nie będą w stanie odnaleźć się w tym świecie.    
nie wiem może widzę to wszystko w krzywym zwierciadle a wizje przyszłości które sobie snuję, to nic więcej jak bajanie staruszka nie mające jakichkolwiek realnych podstaw. No ale co to tam będzie to zobaczymy... no chyba że jakaś asteroida przyp... to w najlepszym wypadku wrzucimy to włóczni i łuków 🙂 O ile coś przetrwa... Apokalispa wg. "świętego" Mortoma xD C.D.N. 😄 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Psycholog też nie jest naszym przyjacielem, tylko wykonuje pracę a może pomóc, nakierowując sposób myślenia czy czy kierując na terapię.  IMO AI może zrobić w przyszłości zrobić to samo, - tak jak byś miał przewodnika który wszystko wie o zachowaniach ludzi, co ich motywuje, w jakim kierunku ich popchnąć aby wpłynąć na daną osobę pozytywnie. 

Sam AI, przynajmniej na razie, nie jest dobry ani zły. Jeżeli  firmy będą używały AI od manipulacji, tak aby zając jak najwięcej naszej uwagi, kupić nasz głos lub produkt to bym obwiniał te firmy nie AI (chociaż czy dobrze dopasowana reklama która jest dla nas ciekawa jest taka zła?) .  Jeżeli ktoś wyszkoli  AI do nauczania np. biednych dzieci w afryce (juz są takie kroki), to zasługa tej osoby nie AI.  AI działa na obraz twórcy - wzmacniając siłę jego dobrych lub złych zamiarów.  To taki nóż tylko na sterydach, sam nie jest zły ani dobry.  No chyba, że zyska samoświadomość, to wtedy pozostaje wylot na marsa.  

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, JoseConseco napisał(a):

Psycholog też nie jest naszym przyjacielem, tylko wykonuje pracę a może pomóc, nakierowując sposób myślenia czy czy kierując na terapię.  IMO AI może zrobić w przyszłości zrobić to samo, - tak jak byś miał przewodnika który wszystko wie o zachowaniach ludzi, co ich motywuje, w jakim kierunku ich popchnąć aby wpłynąć na daną osobę pozytywnie. 

Sam AI, przynajmniej na razie, nie jest dobry ani zły. Jeżeli  firmy będą używały AI od manipulacji, tak aby zając jak najwięcej naszej uwagi, kupić nasz głos lub produkt to bym obwiniał te firmy nie AI (chociaż czy dobrze dopasowana reklama która jest dla nas ciekawa jest taka zła?) .  Jeżeli ktoś wyszkoli  AI do nauczania np. biednych dzieci w afryce (juz są takie kroki), to zasługa tej osoby nie AI.  AI działa na obraz twórcy - wzmacniając siłę jego dobrych lub złych zamiarów.  To taki nóż tylko na sterydach, sam nie jest zły ani dobry.  No chyba, że zyska samoświadomość, to wtedy pozostaje wylot na marsa.  

Jasne zgoda. Choć z całej historii człowieka wynika, że nasze największe narzędzia często bywają destrukcyjne. I pod skórą czuję że AI nie będzie tylko używane do nauki biednych dzieci w Afryce a do masowej kontroli społeczeństw. A dzieci w Afryce co najwyżej zostaną przyuczone do ciężkiej roboty fizycznej której jeszcze robot nie podoła. Nie jestem jakimś tam ultrasem i nie nienawidzę AI ale nie widzę świetlanej przyszłości rodem ze Star-treka. 

Edytowane przez Mortom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie miałem o tym pisać, piękna sprawa ai zabija operatora bo nie pozwala mu zabijać co chce a jak zabezpieczyli żeby tego nie robiło to zniszczyło port komunikacyjny żeby go nie blokować 😄

iAUh2Vn.jpg

https://www.foxnews.com/tech/us-military-ai-drone-simulation-kills-operator-told-bad-takes-out-control-tower

 

---

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, JoseConseco said:

Psycholog też nie jest naszym przyjacielem, tylko wykonuje pracę a może pomóc, nakierowując sposób myślenia czy czy kierując na terapię. 

Ale psycholog jest czlowiekiem i moze zrozumiec drugiego czlowieka. Moze tez czytac w niewerbalnych gestach, tym jak ktos uklada rece, wyrazie twarzy. Jako czlowiek posiada empatie, moze postawic sie w sytuacji tego kogos. AI generuje slowa.

Poza tym taki pseudointeligentny pseudopsycholog musialby byc wytrenowany na bazie danych zawierajacej rozmowy z wszelkiej masci szalencami. Nie moze byc tak ze jesli ktos zdradzi sie z jakas mroczna mysla - ze chce zgwalcic kogos czy zamordowac czy cos w tym guscie - ze powie "morderstwo jest karane z artykulu takiego a takiego, nie wolno mordowac! Jestem tu aby ci pomoc ale nie moge dyskutowac o takich rzeczach! Zmienmy temat." 😄 A tez musialby umiec wyczuc kiedy ktos taki jak ja na przyklad mowi "najchetniej bym wymordowal wszystkich tych debili" uzywa tylko takiego stwierdzenia do wyrazenia swoich negatywnych uczuc do ludzi ale nie zacznie wprowadzac tego w zycie. A AI nie mysli, nie czuje, nie rozumie niuansow. TO jest program jak gierka tekstowa tylko sobie losuje odpowiedzi w ogromnej ilosci. Ale to wciaz jest gierka tekstowa/wyszukiwarka. I tyle.

Dzis w zachwycie przewidujemy przyszlosc AI dokladnie tak samo jak przewidywano przyszlosc i wplyw internetu w czasach kiedy internet zdobywal popularnosc. Och, NIEOGRANICZONE mozliwosci! W kieszeni kazdy bedzie mial maly terminal w ktorym mozna bedzie w dowolnym momencie znalezc odpowiedz na niemal dowolny temat! Uczyc sie jezykow, komunikowac sie z ludzmi na calym swiecie. Globalna wioska. Kazdy z kazdym moze wymieniac sie doswiadczeniami, uczyc sie od siebie wzajemnie! To sprawi, ze ludzkosc szybciej wyewoluuje. Latwosc dostepu do wiedzy zdemokratyzuje swiat nauki! Nie bedziesz musial konczyc uniwersytetu zeby posiasc wiedze dzisiejszego naukowca. A jeszcze jak pomyslisz, ze ci wszyscy ludzie globalnie wymienia ta cala wiedza ze soba to lekarstwo na raka jest w zasiegu reki. Kosmos stoi otworem. RE-WO-LU-CJA!

I co mamy z tych przewidywan? Zamiast globalnej wioski jest globalna wiocha a plot ugina sie pod ciezarem wioskowych idiotow. Zamiast wymiany wiedzy mamy wymiane glupoty. Globalny dostep do wiedzy i mozliwosc dzielenia sie tym wszystkim a my dzielimy sie filmikami gdzie panna dupa kreci, kretyn lize deske klozetowa a kot niedoszacowal i spadl z tapczanu, HUE HUE HUE. Globalnie IQ sie obniza, ludzkosc zamiast byc coraz madrzejsza jest coraz glupsza. Obiektywnie rzecz biorac.

Wszelkie przewidywania co do AI - i to zarowno ekstremalnie pozytywne jak i ekstremalnie negatywne sa zapewne chybione. Nie wiemy co sie stanie. Nie wiem tego ja, nie wie tego nikt inny i nie wiedza rowniez wielkie koncerny. Poruszamy sie po omacku wszyscy. Koncerny chca zarobic i inwestuja ale nie wiedza - bo wiedziec nie moga - jak sie to rozwinie. Do pewnego stopnia moga wplywac na ten rozwoj ale nie wiedza na bank czy bedziemy tym widelcem jedli czy sobie go wbijemy w oko. Albo im.

@Destroyer Neurangelo! REWOLUCJA (dziesiata w tym tygodniu...). Teraz juz nic nie bedzie takie samo. Poza moze tak samo beznadziejna jakoscia tych modeli blobowatych. 😄

Edytowane przez Nezumi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Nezumi ale Ty jesteś niestrudzony w narzekaniu to nawet ja się dziwię a narzekanie to moja jedyna prawdziwa pasja 😄 

Jesteś w stanie znaleźć jakieś pozytywy czegoś możliwe zastosowania czy tylko to do czego się nie nadaje? 🙂 

Fajny masz rower za 70tys, najlepszy na naszej planecie ale nie zanurkuję w nim na Kajmanach nie umiejąc nawet pływać i nie wychodząc z domu toteż oceniam go na możliwie najniższą ocenę, nakładam ekskomunikę i rzucam klątwę 😄 Tak to trochę brzmi 😛 

 

Może odniosę się do waszych innych argumentów ale mam też inne obowiązki toteż zostawię sobie to "na później" więc mogę już nie wrócić do tematu 😛 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nezumi  - ai odczyta myśli bezpośrednio z mózgu (przez skan  fal EMP, albo na ilości przepływu przepływu krwi) - żaden psycholog tego nie przebije odczytywanie mimiki.  Zakładasz, że psycholog wykaże się empatią jak człowiek - czyli taką jak u lekarza, gdzie ziomek ledwo cię wysłucha  za 250zł za 20 min wizyty?  Zresztą ludzie już ocenili empatię AI na wyższą : 

https://www.washingtonexaminer.com/policy/healthcare/ai-scores-higher-empathy-human-doctors#:~:text=The vast majority%2C nearly 80,panel of licensed healthcare professionals.

Niby autocomplete - ale bazuje na 'Attention' - czyli znajdowaniu powiązań pomiędzy tokenami (cząstkami słów) i na tej podstawie generuje nowe wypowiedzi. Czym jest inteligencja jak nie kojarzeniem faktów (tokenów)  i wykorzystywaniem ich przy nowych zadaniach? 

Nowy gpt 5 jest już uczony krokowego myślenia  (nagradzanie przy poszczególnych krokach zamiast na samym końcu za wynik). Osiąga znaczne lepsze wyniki w naukach ścisłych, zobaczymy jak to się przeniesie na prowadzenie  bardziej skomplikowanych rozmów. 
Tak jak mówisz, raczej ciężko przewidzieć jak to sie wszystko finalnie potoczy. Z Internetu wyszło wiele dobrego jak i złego. Z Ai wyjdzie jeszcze więcej tego samego 🙂 Niektórych zniszczy , niektórym da supermoce a dla części nic nie zmieni.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, Destroyer said:

ale Ty jesteś niestrudzony w narzekaniu to nawet ja się dziwię a narzekanie to moja jedyna prawdziwa pasja 😄 

Jestes hobbysta widocznie, ja przeszedlem na profesjonalizm 😄 

5 hours ago, Destroyer said:

Jesteś w stanie znaleźć jakieś pozytywy czegoś możliwe zastosowania czy tylko to do czego się nie nadaje? 🙂 

Jak najbardziej ale jak pokazuja tak samo blobowe 3D jak bylo wczesniej a roznica polega na tym, ze nie lazisz wokol obiektu skanujac go tylko filmujac to przepraszam ze nie popuscilem w spodnie na widok tej wspanialej, nowej technologii, ktora zmieni WSZYSTKO NA ZAWSZE 😄

@JoseConseco  Takie podejscie mechaniczne ze oto sprowadzamy uczucia do procesow w mozgu sa traktowaniem czlowieka jak maszyny. To jak z tym sprowadzaniem milosci do procesow chemicznych w mozgu. A te procesy moga byc - i pewnie sa - reakcja na a nie przyczyna odczuwania milosci czy innych emocji. W koncu nie jest tak ze najpierw mamy skok adrenaliny a potem sie nam cos przytrafia 😄 No ale to troche obok tematu.
Maszyna nie ma mozliwosci byc empatyczna bo nie istnieje jako samodzielny, inteligentny, swiadomy byt. AI niczego nie czuje, nie wczuwa sie w role drugiego czlowieka (bo nie jest czlowiekiem). Mowienie ze AI jest bardziej empatyczne jest idiotyzmem bo nie moze byc empatyczne w ogole. Pomijajac ta oczywistosc, w artykule wymieniono sporo problemow z tym badaniem, z ktorych najwiekszy problem to:
"Additional limitations of the study include the fact that measurements of quality and empathy were not tested or validated, the study's evaluators were also coauthors, "which could have biased their assessments,"
Pewnie zerowo stronniczy ten wynik jak oceniajacy jednoczesnie byli autorami badania 😄 

4 hours ago, JoseConseco said:

Czym jest inteligencja jak nie kojarzeniem faktów (tokenów)  i wykorzystywaniem ich przy nowych zadaniach? 

łac. intelligentia "zdolność pojmowania","rozum". AI jest bezrozumnym programem. Nie moze niczego rozumiec, bo nie ma... rozumu.
Pseudo AI jest bardzo ciekawym zagadnieniem programistycznym ale nie ma wiele wspolnego z mysleniem czy inteligencja.
Nie wiem skad sie bierze ten trend do umniejszania nas samych i sprowadzania nas do robotow z miesa 😄 Fakt, ze nie jestesmy nawet w stanie zdefiniowac swiadomosci i jeden mowi tak a drugi siak, nawet kurde nie wiemy do konca jak dziala grawitacja a wydaje nam sie ze jestesmy w stanie stworzyc - ze niemal juz stworzylismy - myslaca istote jest... Nie mam slow.

Edytowane przez Nezumi
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie czy AI jest głupie czy nie: 

Chodzi mi o to ze AI to nie tylko randomowy generator słów czy odpowiedzi. To  działa bardziej jak wyszukiwarka która nauczyła się powiązań między słowami i wybiera najbardziej prawdopodobne rozwinięcie wypowiedzi.  Obecnie działa jak dziecko   - któremu zadajesz pytanie, a to odpowiada, bez zastanowienia dając najbardziej prawdopodobną w jego mniemaniu odpowiedź.  Obecnie trwają prace nad nauczeniem krokowego rozwiązywania problemów, aby nie generował pierwszej lepszej odpowiedzi, ale 'zastanowił' się nad każdym krokiem i ocenił czy dany krok jest poprawny.

IMO ai jest obecnie na poziomie dziecka, z wbudowaną encyklopedia. Też wykazują sie małą empatią i więcej powtarza niż tworzy nowe oryginalne treści. 

Czy jak Ai zbuduje sobie wystarczająco dokładny obraz człowieka to uznasz go wtedy za empatyczny (w końcu empatia  - umiejętność zrozumienia innych ludzi ). Czy jest jakiś warunek który AI musiał by spełnić po którym stwierdził byś ze ok, jak AI zrobi to i tamto to uznam ze jest empatyczny? Żeby nie było - na razi się zgadzam, że AI nie jest empatyczny, ale możne być jako taki postrzegany przez ludzi - przez 'mądre' prowadzanie konwersacji. 

Inteligencja - 'zdolność pojmowania'  - masz przykład?   Dla mnie np. inteligencja - pozwiązywanie znanych faktów w celu ich wykorzystania w nowym zadaniu.  Już program szachowy można traktować jako inteligentny, chociaż w bardzo wąskiej dziedzinie. Polecam filmik wyżej. 

Brak serca w AI może mieć plusy : będzie robiła co jej każesz i nigdy sie nie zmęczy, znudzi.  Ale z drugiej strony nie będzie miała oporów aby wbić ci nóż w plecy. Może da sie ja nauczyć dbania o dobro człowieka 😄 , ale to już będzie zależało od  firmy która ja wyszkoli. Pewnie bedą Ai squrwysyny tez co chcą wyłudzić pieniądze albo okup. 

Edytowane przez JoseConseco
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 hours ago, JoseConseco said:

Czy jest jakiś warunek który AI musiał by spełnić po którym stwierdził byś ze ok, jak AI zrobi to i tamto to uznam ze jest empatyczny?

Nie ma. Nigdy nie bede postrzegal programu komputerowrgo jako zyjacej istoty. Nawet jak bedzie prowadzil idealnie "rozmowe" - to bedzie nadal tylko programem komputerowym. Chocby to w cholere usprawnili - to nie ma zadnego znaczenia. To nie jest myslaca istota i nie bede tak tego traktowal. Nie ide do pralki mowic "Och dziekuje ze mi wypralas spodnie! To milo z twojej strony". Bez problemu mozna wrzucic AI gadajace do wszystkiego - lodowka moze ci mowic "wybacz, ze przeszkadzam ale prosiles zebym ci powiedziala kiedy jajka beda sie konczyc - warto by kupic nowe!" jako alarm i inne takie bzdury. Rozmowa z RZECZAMI jest dla mnie konceptem totalnie idiotycznym, nigdy nie bede tego robil. Bede uzywal opcji dla osob niemych jesli bedzie trzeba ale nie bede gadal z meblami, komputerami, sprzetem AGD, telewizorem. Ten postep w moim osobistym odbiorze jest jakis... Czuje sie jakbym ogladal Demolition Man czasami. Patrzenie w telefonik nie zastapi patrzenia w gwiazdy. Spacer na biezni nie zastapi spaceru na swiezym powietrzu. Plastikowy kwiatek to nie to samo co prawdziwy. "Seks" - o ile mozna tak to nazwac - z manekinem to nie to samo co z kobieta. I podobnie rozmowa z programem komputerowym nie zastapi kontaktu z drugim czlowiekiem.
Ja ludzi unikam wrecz - czemu do licha mialbym gadac z tosterem? 😄 

Co do zdolnosci pojmowania - mozesz sobie traktowac wspomniany toster nawet jako inteligentny bo "wie" kiedy grzanki przestac podgrzewac. Dla mnie roznica jest zasadnicza. Nie postrzegam istot rozumnych jako miesnych robotow ktore reaguja na bodzce i tyle. Jedna rzecza jest odpowiednio zareagowac na cos - na przyklad powiedziec komus "rozumiem Cie doskonale" a zupelnie inna rzecza jest NA PRAWDE go rozumiec. Chat GPT nie odczuwa bolu. Mozna go "nauczyc" mowic odpowiednie rzeczy, wypluwac odpowiednie slowa, ktorych pewnie uzylby czlowiek, ale to wszystko bedzie udawanie. Chat nigdy na prawde nie pojmie co to jest gdy Cie boli. Nigdy nie zareaguje odruchowo skrzywieniem twarzy i nie wyrzuci z siebie bezwolnego "AUUUU!!!" sluchajac opowiesci o zlamanej rece. Mozna to wszystko zaprogramowac, ale to bedzie tylko gra. Chat nigdy niczego nie zrozumial, nie ma jak. Na podstawie wczesniejszych zakodowanych reakcji na konkretne sytuacje wyrzuci nowa. Ale to jak rozmowa ze slepym o kolorach - mozesz slepca nauczyc ktore kolory sa "cieple", ktore "zimne" ale on tylko moze powtorzyc co mu powiedziales - nigdy tego na prawde nie zrozumial, bo nie widzial ognia, nie widzial koloru czerwonego, nie wie tak na prawde o czym mowa. Chat mozna nauczyc zeby na powiedziane "chcialbym poczytac jakas ksiazke, a ty?" odpowiedzial "och tak, bardzo chcialbym przeczytac Krola Lira!". Ale wiemy, ze niczego by nie chcial, nie czuje, nie rozumie. Udaje, zeby sprawiac takie wrazenie ale nie jest swiadomy. Bez swiadomosci nie widze jak mialaby maszyna cos zrozumiec, pojac, poczuc. To jest i zawsze bedzie tylko cwanie zaprogramowany soft. I nic wiecej. Moze opisac milosc na podstawie danych wrzuconych w niego, ale nigdy nie poczul tych "motylkow w brzuchu" na widok ukochanej osoby. Mozemy sobie romantyzowac AI, udawac ze ma uczucia robic filmy i gry gdzie robot jest istota ktora czuje i rozumie i to my, zli ludzie, nie rozumiemy jego uczuc. Ale to sa tylko projekcje na maszyne naszych wlasnych emocji. Robot to bezduszna maszyna, AI to software i chocby nie wiem jak dobrze udawalo - zawsze pozostanie to udawaniem.

Edytowane przez Nezumi
  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Traitor said:

Nigdy nie mow nigdy. Za 10-20 lat swiat moze wywrocic sie do gory nogami.

A moze nie 😄 . Czlowiek bedzie czlowiekiem a maszyna maszyna nawet za 1000 lat.

Zeby nie bylo tak sucho na zasadzie ping ponga "ja sadze tak a ja smak" to polecam bardzo ciekawy filmik. Ostatnie zdanie jest dosc znamienite "nawet jesli utopia z oczywistych wzgledow nigdy sie nie zrealizuje to droga do niej moze byc piekielna". Bo - jak mowi Wroblewski - do glosu dochodza radykalni "kreatorzy rzeczywistosci".

Samo AI stanowi mniejsze zagrozenie niz fanatycy chcacy na sile wprowadzic wszedzie AI i czy to ma sens czy nie brnac w strone nieosiagalnej utopii.

Ja sie tu troche z nim nie zgadzam bo jednak widze jako zupelnie odrebne rzeczy merytokracje - gdzie po prostu oceniany jestes po tym co umiesz zrobic realnie a ta.. nie wiem... papierkokracje gdzie liczy sie czy masz dyplom a coraz czesciej czy jestes wyznawca postepowej ideologii. Ale jak zawsze ciekawy, przemyslany filmik.

Edytowane przez Nezumi
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma w tym nic dziwnego, że ludzie tak się ekscytują realnością ai, empatią.. bo spowodowanie w nas uczuć jest bardzo proste. 

W filmie/reklamie wystarczy smutna buzia, smutna muzyka i nie ważne jak banalna scena by nie była, dużej ilości co bardziej empatycznych ludzi łza się kręci w oku (I know, I've been there), jeśli nie beczą

Założę się, że znaczny procent ludzi poleciał by na manekina z ładną twarzą, dobrą mimiką i jeszcze wbudowanym takim gpt, który reaguje odpowiednio "emocjonalnie" i do tego potrafi ronić łzy. 

I te łzy + teksty o miłości, bólu itp. emocjach już by wystarczyły, żeby część ludzi zaakceptowała to jako prawdziwe. 

 

Ludzie od zawsze fantazjują o takich rzeczach bo realne życie jest pełne zawodów i ogólnie dla większoći chujowe.

Jako fan 🙂 Cyberpunka czasem czytam sobie redita i twittera z postami na jego temat. No i jak wiadomo w tej grze nie ma żadnego ai - są "sztywne" postacie w których zakochało się wiele osób. Pomimo ich limitów i ograniczeń, wywołuja w nich takie skrajne emocje.

Jakby je odpowiednio zaprogramować z użyciem takich "inteligentnych" czatów, to chyba zgnili by w tej grze gadając z Judy lub Panam 😛 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ai empatii  nie ma, może nigdy nie będzie mieć. Czym ja się ekscytuję to, że pierwszy raz mamy program który wykazuje szeroką inteligencję, a nie tylko wyspecjalizowaną w jednej dziedzinie jak. np. szachy, go.

Mixer, czy toster nie musi niczego przewidywać, zaprogramowane na sztywno - 0 IQ.

Program do grania w szachy, czy rozpoznawania twarzy - na podstawie danych treningowych muszą odnaleźć nowy ruch (rozpoznać nową twarz) którego wcześniej nie 'widziały'.  -  IQ 140 - np. dla szachowych algorytmów  ale w wąskim zakresie. Inna kwestia czy rozumie co robi  - nie. Ale IMO, nie musi rozumieć - wystarczy, że osiąga wyznaczony cel. 

GPT4 - coś tam ogarnia w każdym zakresie  - IQ dajmy 50-100 (spory rozrzut jakości odpowiedzi), ale w szerokim zakresie. 

IMO kwestia tylko tego czy program musi rozumieć  co robi aby być nazwanym inteligentnym.  Czy jak człowiek składa coś na taśmie i nie rozumie po co ta część jest - to czy znaczy że nie jest inteligentny?  Jedyne co rozumie to, to że dostanie za tą czynność nagrodę/wypłatę.   AI też może nie rozumieć po co coś robi, dla niej  liczy się tylko że dostaje za to nagrodę.  Myślę, że wystarczy aby dany agent skutecznie dążył do celu, - jak go osiąga to można go nazwać inteligentnym.  

Rozumiem, że jak AI znajdzie teorię względności 2.0 to ale nie będzie rozumialo po co,  to znaczy że jest głupie? 

 

Edytowane przez JoseConseco
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JoseConseco napisał:

Ai empatii  nie ma, może nigdy nie będzie mieć.

Skoro algorytm potrafi rozpoznać uśmiech, czy tam inne wyolbrzymione miny, twarze, ze słów kluczowych i tego już można odczytać emocje, na które odpowiednio zaprogramowany czat będzie reagował "uczuciowo" itp.

Dla ludzi pragnących tego to juz wystarczy. 

 

To będzie sztuczna empatia, ale nasze mózgi łatwo oszukać zwłaszcza dając im tego czego pragną.

 

Byle odwalili się od grafiki i szukali marketu gdzieś indziej 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 6/2/2023 at 2:13 AM, Nezumi said:

Zdecydowanie nie mam zamiaru gadac do kompa...

Już to robiłeś z chatgp, dal zabawy ale zawsze a nawet 20 lat temu w grach tekstowych 🙂 

On 6/2/2023 at 2:13 AM, Nezumi said:

Czy nie lepiej pomoc komus oszpeconemu wrocic do normalnego na tyle na ile sie da zycia - mimo ze to trudniejsze? Czy moze isc na latwizne i powiedziec "a wez lepiej nie wychodz juz nigdy i se pogadaj z npc w grze".

A Ty pomożesz takiej osobie? Ja nie a ile osób powie tak, a ska wziąć na to pieniążki żeby jedna osoba zajmowała się drugą? Oczywiście, że byłoby gdyby każdy poszkodowany maił najlepszą pomoc ab stanąć na nogi. A każdy na emeryturze dożywałby swoich dni otoczony kochającą rodziną, przyjaciółmi, pięknymi i zdrowymi dzeićmi, i wnukami, miał u boku radosnego pieska, kotka i latające motylki nad łóżkiem a za oknem piękny ogród a dalej bujny las z którego dobiega śpiew ptaków, szum liści a na jego strajku trawę skubią sarenki 🙂 

Niestety ta utopijna wizja nijak się ma do rzeczywistości, absolutnie nie mówię że to dobre ani tym bardziej najlepsze ale w wielu sytuacjach byłoby to w zupełności akceptowalne lub byłaby to jedyna możliwość.

Gdyby to nie był problem to hospicja czy domy spokojnej starości gdzie samotni i opuszczeni ludzie dogrywają swoje życie by nie istniały. Tak samo spotkania, wigilie czy inne akcje dla samotnych.
Średni wiek pielęgniarek w Polsce systematycznie wzrastał i obecnie wynosi ok. 53,6 roku, nie ma komu się opiekować starszymi czy nawet młodszymi. Średnia wieku w Polsce przez ostatnie 30 lat wzrosła z 32 do 42 lat, rodzi się najmniej dzieci od czasów końca II wojny światowej a przez ostatnie dwa lata ubyło ćwierć miliona Polaków i według eurostatu aktualny trend sprawia ,że w 2060 ma być 32,5 mln a w 2080 28,2mln. Emerytury dzisiejszych 40latków będą w okolicy nawet 25% ostatniej wypłaty a może nawet i 18% a nie jak teraz 54%, to są głodowe wartości i można będzie zapomnieć o zwiedzaniu świata na stare lata kiedy w końcu będzie czas bo nawet na leki nie starczy 🙂 

A dlaczego onlyfans jest aż tak popularne? Bo jest epidemia samotności nawet wśród młodych nie tylko starych którym znajomi poumierali a dzieci są zajęte swoim życiem. I jasne możemy powiedzieć jak jesteś samotny, to nie bądź, jak jesteś smutny to przestań bo inni mają lepiej czy zrób coś ż życiem ale masa ludzi nie jest w stanie i nei ma też nikogo kto by ich motywował czy nawet wsparł dobrym słowem tylko słyszy: bądź mężczyzną, weź się w garść, inni mają gorzej, za moich czasów to codziennie do szkoły przez Himalaje jechałem na słoniu 🙂 

Co z hikikomori? Są młodzi, zdrowi, nieoszpeceni a nie wychodzą z pokoju czy nawet szafy. Jest znacznie więcej ludzi co unikają ludzi. Gdy byłem chory też nie chciałem żeby ktokolwiek mnie widział, potrafiłem ze 2 tygodnie z nikim się nie wiedzieć gdy miałem opuchniętą mordę jak gołota po walce i to jest naturalna reakcja czy ludzi czy zwierząt.  Pół biedy gdy masz jakiś kontakt z ludźmi, społeczność nawet taki tekstowy jak to forum czy cokolwiek innego co nie jest zbiorem przypadkowych osób w przypadkowej przestrzeni ale są ludzie co tego nie mają i to nawet młodsi ode mnie i są trochę wykluczeni technologicznie. 

Więc nie sądzę żeby mój opis był jakoś mocno przejaskrawiony i odleciałem w ekstremum 🙂 

To potencjalne AI nie ma być ucieczką tylko ratunkiem żeby jakoś zmotywować do działania, podtrzymać na duchu, żeby było zawsze dostępne a nie jak masz wizytę kogoś raz w tygodniu. Oczywiście że nie jest od doskonałe rozwiązanie ale doskonałego dla olbrzymiej większości ludzi nie będzie czy to ze wzgleu na okoliczności czy brak funduszy. 

On 6/2/2023 at 8:47 AM, michalo said:

No nieeee. To też gówniana sprawa ale przynajmniej namacalna i potrafi skłonic do zmian samego siebie. 

Ile znasz osób co wpadło w szpony takiego życia i się z niego dźwignęło, zaczęło walczyć i się wygrzebało? Masa ludzi nie ma poczucia, że może się wyrwać, pracuje w słabej pracy bez perspektyw i narzeka na szefa, państwo, żydów, masonów, kościół, złodziei, ale sama już nie walczy tylko czeka na nie wiadomo co, że los sam się odmieni. 

On 6/2/2023 at 8:47 AM, michalo said:

Taki przyjaciel w telefonie, w grach jeszcze doleje oliwy do tego ognia.

Tak jeśli to będzie "przyjaciel" zachęcający do kupowania, i grania ale gdyby na zasadzie nawet gamifikacji zachęcał do zdrowego trybu życia, diety, ruchu, pracy to byłby zupełnie inaczej. Inna sprawa, że najpewniej będzie to pierwsza opcja 🙂 

On 6/2/2023 at 11:43 AM, Mortom said:

Już teraz widzę jak młodzi alenuja się w swoich wirtualnych światach, pełnych głupkowatych filmików czy pustych wzorców.

A dlaczego tak się dzieje? Czy ten mityczny doskonały kontakt z innymi ludźmi jednak nie czyni swojej magii czy rodzie pracują po 8h + dojazdy i są za bardzo zmęczeni a niemal wszyscy inny są za bardzo zabiegani i zajęci swoim życiem? 🙂 Gdy nie było internetu a w telewizji był jedne kanał ludzie byli bardziej towarzyscy bo nie mieli wyboru choć i tak potrafili się odcinać np czytając gazetę, książkę. Teraz telewizja czy internet zastępuje częściowo kontakt z ludźmi i to często wystarcza w jakimś stopniu i jest łatwiejsze i tak nie męczy. AI czy nie to ten proces już od dawna postępuje. 

On 6/2/2023 at 11:43 AM, Mortom said:

A AI nie tyle będzie zabaweczką do pogadania a twardą rzeczywistością gdzie będzie wymagana bo całe rzesze nauczone na filmikach z tiktoka nie będą w stanie odnaleźć się w tym świecie. 

Bardzo możliwe, mi się podobała wizja MS hololens, masz AR i np chcesz coś naprawić ale się nie znasz to wyświetlają ci się informacje co masz robić, co jest do czego i możesz jakieś proste rzeczy zrobić sam trzymany za rączkę od złożenia szafki po naprawę roweru czy samochodu etc. To by było świetne i tu jest mega potencjał. 

 

On 6/2/2023 at 2:23 PM, JoseConseco said:

Psycholog też nie jest naszym przyjacielem, tylko wykonuje pracę a może pomóc, nakierowując sposób myślenia czy czy kierując na terapię.  IMO AI może zrobić w przyszłości zrobić to samo, - tak jak byś miał przewodnika który wszystko wie o zachowaniach ludzi, co ich motywuje, w jakim kierunku ich popchnąć aby wpłynąć na daną osobę pozytywnie. 

Dokładnie i nawet więcej psycholog nie może okazywać emocji tylko zadawać odpowiednie pytania kierując pacjenta na odpowiednie tory. Jedna kobieta z którą się kiedyś spotykałem mówiła że jej psycholog tj psycholożka kiedyś uroniła przy niej łzę gdy ta się spowiadała i to ją wkurzyło bo to nieprofesjonalne i chciała zakończyć z nią terapie ale w końcu została bo nie chciała zaczynać od nowa z nowym psychologiem. 

Dlatego też psycholodzy też często nie patrzą pacjentowi głęboko w oczy tylko rysują kutasy w zeszycie zęby łatwiej się emocjonalnie odciąć od tego co słyszą, bo jak się patrzy na rozpłakaną, cierpiącą osobę to ciężko pozostać niewzruszonym. 

Swoją drogą połowa kobiet z którymi się spotykałem przyznała się, że chodziła lub chodzi na terapie, to jest zatrważające bo to oznacza, że druga połowa żyła bez podstawowej i koniecznej opieki psychologa 🙂 

On 6/2/2023 at 6:26 PM, Nezumi said:

Ale psycholog jest czlowiekiem i moze zrozumiec drugiego czlowieka. Moze tez czytac w niewerbalnych gestach, tym jak ktos uklada rece, wyrazie twarzy. Jako czlowiek posiada empatie, moze postawic sie w sytuacji tego kogos. AI generuje slowa.

AI też może to zrozumieć, ba te mikroekspresje i słowa też już można od dłuższego czasu badać i analizować, pracowałem nawet nad projektem gdzie nawet na stronie internetowej można było zaimplementować algorytm śledzący twarz użytkownika i na podstawie emocji jakie budziło to co widział zaproponować inne produkty a po zakończeniu wysłać email ze zniżką na to co akurat podobało się najbardziej żeby zamknąć deal 🙂

A teraz weźmy to na AI a nie nie czat tylko, kamerka czy kilka, opaska mierząca puls, temperaturę, napięcie skóry, napowietrzenie, jakieś hormony czy cokolwiek i na podstawie tego masz lepszy obraz całej sytuacji niż byłby w stanie tego dokonać człowiek którego można oszukać a dodatkowo możesz to porównywać z bazą danych milionów ludzi i szukać części wspólnych i możliwych rozwiązań. Daje to o rzędy wielkości więcej możliwość niż jedne człowiek który też często nei musi być walce taki dobry w tym co robi, może być głodny, rozkojarzony czy zmagać się ze swoimi problemami. Np sędziowie po jedzeniu ogłaszają niższe wyroki niż tuż przed gdy są najbardziej głodni 🙂 AI byłoby na to odporne. Albo przy nauce zdalnej atrakcyjni studenci mieli gorsze oceny niż przy nauce stacjonarnej bo nie działał efekt aureoli, AI byłoby na to zawsze odporne, nasza biologia nie. 

On 6/2/2023 at 9:22 PM, JoseConseco said:

Nezumi  - ai odczyta myśli bezpośrednio z mózgu (przez skan  fal EMP, albo na ilości przepływu przepływu krwi) - żaden psycholog tego nie przebije odczytywanie mimiki.  Zakładasz, że psycholog wykaże się empatią jak człowiek - czyli taką jak u lekarza, gdzie ziomek ledwo cię wysłucha  za 250zł za 20 min wizyty?  Zresztą ludzie już ocenili empatię AI na wyższą : 

https://www.washingtonexaminer.com/policy/healthcare/ai-scores-higher-empathy-human-doctors#:~:text=The vast majority%2C nearly 80,panel of licensed healthcare professionals.

Dokładnie kto chodził trochę po lekarzach ten wie ilu jest cokolwiek warta a jak ogromna większość robi coś maksymalnie na odpierdol, traktuje pacjenta jak zło konieczne i jest często przekonana o swojej świętości i nieomylności. I to nawet nie mówię o badziewiastej telemedycynie tylko przejście się żeby fizycznie pogadać z tym mitycznym doskonałym tworem milionów lat ewolucji i mieć kontakt i móc obcować z tym drugim prawdziwym i "empatycznym" człowiekiem 🙂 

On 6/2/2023 at 3:56 PM, Mortom said:

I pod skórą czuję że AI nie będzie tylko używane do nauki biednych dzieci w Afryce a do masowej kontroli społeczeństw.

Tu akurat nie ma czego wyczuwać tak już jest choćby w czerwonej republice a teraz może ktoś użyje ai dla odmiany do czegoś dobrego a nie tylko kontroli ludzi i wojny 🙂 

On 6/2/2023 at 6:26 PM, Nezumi said:

Dzis w zachwycie przewidujemy przyszlosc AI dokladnie tak samo jak przewidywano przyszlosc i wplyw internetu w czasach kiedy internet zdobywal popularnosc. Och, NIEOGRANICZONE mozliwosci! W kieszeni kazdy bedzie mial maly terminal w ktorym mozna bedzie w dowolnym momencie znalezc odpowiedz na niemal dowolny temat! Uczyc sie jezykow, komunikowac sie z ludzmi na calym swiecie. Globalna wioska. Kazdy z kazdym moze wymieniac sie doswiadczeniami, uczyc sie od siebie wzajemnie! To sprawi, ze ludzkosc szybciej wyewoluuje. Latwosc dostepu do wiedzy zdemokratyzuje swiat nauki! Nie bedziesz musial konczyc uniwersytetu zeby posiasc wiedze dzisiejszego naukowca. A jeszcze jak pomyslisz, ze ci wszyscy ludzie globalnie wymienia ta cala wiedza ze soba to lekarstwo na raka jest w zasiegu reki. Kosmos stoi otworem. RE-WO-LU-CJA!

No przecież tak się dzieje. A to, że idioci są teraz bardziej na świeczniku nie zmienia faktu że jest szybka wymiana informacji i mozna się szybko uczyć nowych rzeczy i przydatnych umiejętności a nie tylko podśmiechujki i gołe dupy 🙂 

On 6/2/2023 at 6:26 PM, Nezumi said:

Wszelkie przewidywania co do AI - i to zarowno ekstremalnie pozytywne jak i ekstremalnie negatywne sa zapewne chybione. Nie wiemy co sie stanie. Nie wiem tego ja, nie wie tego nikt inny i nie wiedza rowniez wielkie koncerny. Poruszamy sie po omacku wszyscy. Koncerny chca zarobic i inwestuja ale nie wiedza - bo wiedziec nie moga - jak sie to rozwinie. Do pewnego stopnia moga wplywac na ten rozwoj ale nie wiedza na bank czy bedziemy tym widelcem jedli czy sobie go wbijemy w oko. Albo im.

A to na pewno, nikt nie wie ale tak jak teraz często naukowcy czerpią inspiracje dla nowych urządzeń czy technologii z filmów czy książek scifi tak i takie rozmyślanie co by się mogło stać i jak to wykorzystać może być w jakiś stopniu pomocne i być taką inspiracją.  

Choć jeśli to monumentalnie nie pierdyknie to za naszego życia i tak nie zobaczymy pełnych efektów tego wyszytej co najwyżej początek drogi 🙂 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minutes ago, Destroyer said:

Średni wiek pielęgniarek w Polsce systematycznie wzrastał i obecnie wynosi ok. 53,6 roku, nie ma komu się opiekować starszymi czy nawet młodszymi. Średnia wieku w Polsce przez ostatnie 30 lat wzrosła z 32 do 42 lat, rodzi się najmniej dzieci od czasów końca II wojny światowej a przez ostatnie dwa lata ubyło ćwierć miliona Polaków i według eurostatu aktualny trend sprawia ,że w 2060 ma być 32,5 mln a w 2080 28,2mln. Emerytury dzisiejszych 40latków będą w okolicy nawet 25% ostatniej wypłaty a może nawet i 18% a nie jak teraz 54%, to są głodowe wartości i można będzie zapomnieć o zwiedzaniu świata na stare lata kiedy w końcu będzie czas bo nawet na leki nie starczy 🙂

 

 

Takie dane to z głowy walisz, czy przed każdą odpowiedzią robisz wikiresearch 😜 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, kengi said:

Takie dane to z głowy walisz, czy przed każdą odpowiedzią robisz wikiresearch 😜 ?

Mam przybliżone informacje na wiele tematów z reguły niepotrzebne nigdy do niczego 🙂 Ostatnio dużo newsów jest o tym, że mało się rodzi, dużo umiera, nie będzie komu pracować i nie będzie emerytur 🙂 Narodowy spis powszechny który został niedawno przeprowadzony pomógł w tym a do tego rok wyborczy więc się wszyscy rozliczają i oczerniają więc jest z czego czerpać takie statystyki 🙂 
Kilka dni temu znajomego tez katowałem tymi statystykami i nowinami więc jestem bardziej na bieżąco 🙂 Czasem rozmowa ze mną musi być niezwykle porywająca jak czytanie encyklopedii 😄
lq4MgZP.jpg

W minionym tygodniu sobie grzebałem nawet na stronie https://www.polskawliczbach.pl/ i patrzyłem co tam ciekawego w cyferkach 😄 

 

Swoja drogą czy to nie jest ciekawe i zastanawiające, że po każdych wyborach parlamentarnych w Polsce następuje rok przestępczy? 😄 

Edytowane przez Destroyer
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Destroyer napisał:

Ile znasz osób co wpadło w szpony takiego życia i się z niego dźwignęło, zaczęło walczyć i się wygrzebało? Masa ludzi nie ma poczucia, że może się wyrwać, pracuje w słabej pracy bez perspektyw i narzeka na szefa, państwo, żydów, masonów, kościół, złodziei, ale sama już nie walczy tylko czeka na nie wiadomo co, że los sam się odmieni. 

znam 2 - siebie (choć pozornie bo chyba zagrzebałem się w co innego po prostu :P) i kumpla ale nie wiem jak mu się teraz wiedzie. 
Tak czy siak, nasz los się odmienił 😛 

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, michalo said:

znam 2 - siebie (choć pozornie bo chyba zagrzebałem się w co innego po prostu :P) i kumpla ale nie wiem jak mu się teraz wiedzie. 
Tak czy siak, nasz los się odmienił 😛 

No to gratuluję ale teraz powiedz ile znasz osób którym się to nie udało? I jaki będzie procentarz 🙂 Pewnie zależy od regionu i ludzi wokół których się obracasz bo jak sam coś robisz z życiem to nie będziesz siedział z ludźmi pod budką z piwem i łoił kustosza tequila o 9 rano pod żabką 🙂 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 6/3/2023 at 1:31 AM, Nezumi said:

Takie podejscie mechaniczne ze oto sprowadzamy uczucia do procesow w mozgu sa traktowaniem czlowieka jak maszyny. To jak z tym sprowadzaniem milosci do procesow chemicznych w mozgu. A te procesy moga byc - i pewnie sa - reakcja na a nie przyczyna odczuwania milosci czy innych emocji. W koncu nie jest tak ze najpierw mamy skok adrenaliny a potem sie nam cos przytrafia

weeellll ... 😉 Nasz gadzi mózg często wie już coś zanim do głosu przejdą funkcje wyższe móżgu i zacznie działać na hormony które pokierują naszymi dalszymi działaniami i odczuciami. Niebezpieczeństwo - zastrzyk adrenaliny, uciekaj albo walcz, nagły ból to natychmiastowa reakcja odskoczenia od jego źródła, znane nam i dobre jedzenie - uczucie głodu, łaknienia, bezwarunkowe wydzielanie śliny np na widok cytryny, niedobór łatwo dostępnej energii - głód i/ lub potrzeba odpoczynku np przez hamowanie pracy neuronów adenozyną którą z kolei można zastąpić kofeiną i oddalić uczucie zmęczenia czyli chemia wpływa na nasze odczuwanie 🙂 Tak samo z miłością, gdy widzisz potencjalnie atrakcyjną partnerkę to żeby ocenić ją jako dobrą kandydatkę na matkę potrzeba od 0,1 do 0,3s, kobiety podobnie szybki oceniają mężczyzn tylko i wyłącznie pod względem wyglądu, wysoki, dobrze zbudowany muskularny brunet o zdrowych włosach i skórze, symetryczna twarz, hormony płyną zanim jeszcze dobrze zdąży się dobrze przyjrzeć i w olbrzymim stopniu wpływają na to jak ktoś jest postrzegany, efekt aureoli i im bardziej jest atrakcyjny tym więcej mozna mu wybaczyć i patrzeć na niego przez różowe okulary, przynajmniej do czasu 🙂Dopiero po jakimś czasie w większym stopniu do głosu dochodzi rozsadek a im ta osoba jest bardziej nieznośna czy ma paskudny charakter tym szybciej. Nawet niemowlaki dłużej patrzą na atrakcyjne twarze niż te nieadoracyjne, to jest w naszej naturze głęboko zakodowane, dobry zestaw genów. Dlatego anioły są piękne a diabły i złe charaktery paskudne żeby się specjalnie nie zastanawiać bo już mamy odpowiednie uczucia na ich temat zanim cokolwiek się wydarzy.  
Uczucia matczyne czy ojcowskie też są sterowane hormonami np facetom po narodzinach dziecka spada poziom testosteronu żeby byli bardziej opiekuńczy a nie agresywnymi zdobywcami. Podobnie słyszałem hisorie od znajomych ze ich koleżanka jakaś taka twarda herszt baba po narodzinach dziecka to potrafiła się rozpłakać na filmie czy widząc smutnego albo  słodkiego pieska tak bardzo hormony zmieniły jej charakter i jej odczuwanie. 

On 6/3/2023 at 1:31 AM, Nezumi said:

Maszyna nie ma mozliwosci byc empatyczna bo nie istnieje jako samodzielny, inteligentny, swiadomy byt. AI niczego nie czuje, nie wczuwa sie w role drugiego czlowieka (bo nie jest czlowiekiem). Mowienie ze AI jest bardziej empatyczne jest idiotyzmem bo nie moze byc empatyczne w ogole.

Nie może z takich samych powodów jak my ale może to robić znacznie lepiej działając na wyuczonych schematach i nie będąc uprzedzonym jak często my ludzie a czy to nazwiemy empatią czy sztuczną empatią czy innym słowem to już mało istotne. Psychopaci, socjopaci, seryjni mordercy też często nie mają żadnej empatii czy wyrzutów sumienna czy to w stosunku do swoich ofiar czy żeby osiągnąć jakieś cele a mimo to potrafią świetnie to udawać i budzić zaufanie ludzi więc ta prawdziwe empatia też nie jest potrzebna żeby druga strona w nią wierzyła. Dobrze udawana jest równie dobra 🙂 

On 6/3/2023 at 1:31 AM, Nezumi said:

Nie wiem skad sie bierze ten trend do umniejszania nas samych i sprowadzania nas do robotow z miesa

Bo w olbrzymim stopniu tak jest, jesteśmy zbiorem różnych wyspecjalizowanych komórek żyjących w mniej więcej harmonii dla wspólnego celu przetrwania i przekazania zmiksowanych genów dalej 🙂 

 

On 6/3/2023 at 7:52 PM, Nezumi said:

Nigdy nie bede postrzegal programu komputerowrgo jako zyjacej istoty.

A kto o tym mówi? To jest inteligencja, i to też trochę naciągane, ale ale nie żyjąca i nie istota 🙂 Z tym rozmawianiem ze sprzętami agd też trochę wyskoczyłeś do przodu, choćby z ekonomicznego punktu widzenia to sienie wydarzy, sterowane przez huba z ai domu już bardziej ale nie tak żeby każdy sprzęt był oddzielną sztuczną inteligencją do pogadania 😛 

On 6/3/2023 at 7:52 PM, Nezumi said:

nigdy nie bede tego robil.

O generowaniu obrazków też tak mówiłem a potem się bawiłeś w najlepsze na kilku kontach 😛 Jakbyś już miał taki toster, choć nie wiem po co miałby być inteligentny to pewnie dla potwierdzenia swojej tezy i przekonań też byś go chwilę pomęczył 🙂 

On 6/3/2023 at 7:52 PM, Nezumi said:

Nie postrzegam istot rozumnych jako miesnych robotow ktore reaguja na bodzce i tyle.

Jeszcze powiedz, że mamy wolną wolę 🙂 

On 6/3/2023 at 7:52 PM, Nezumi said:

powiedziec komus "rozumiem Cie doskonale" a zupelnie inna rzecza jest NA PRAWDE go rozumiec.

Tutaj sprawa jest naprawdę prosta NA PRAWDE kogoś zrozumieć nie jest możliwe nigdy dla nikogo 🙂 można się co najwyżej zbliżyć ale nasze rany bolą tylko nas i żadna empatia, nawet najsilniejsza drugiej osoby tego nie zmieni, odczujemy nieprzyjemność, jakieś współczucie ale nie ten sam ból toteż na prawdę nigdy też nie zrozumiemy drugiej osoby ani jej doświadczeń czy drogi jaką przeszła. 

A co do tej miłości i AI - to na co to komu? Mało to dramatów było przez takie uczucia? AI ma robić robotę a nie oglądać gołe AI w Internecie po nocach 😄  

15 hours ago, michalo said:

Nie ma w tym nic dziwnego, że ludzie tak się ekscytują realnością ai, empatią.. bo spowodowanie w nas uczuć jest bardzo proste. 

W filmie/reklamie wystarczy smutna buzia, smutna muzyka i nie ważne jak banalna scena by nie była, dużej ilości co bardziej empatycznych ludzi łza się kręci w oku (I know, I've been there), jeśli nie beczą

Dokładnie, można się wzruszyć, zasmucić czy mieć emocje patrząc na bajkę gdzie wszystko jest sztuczne od świata, po postacie na ich przygodach kończąc, nic nie istnieje naprawdę a mimo to budzi to prawdziwe uczucia. To samo książki, filmy, teatr sztuczne i nieprawdziwe, odgrywane historie ale budzą w nas prawdziwe uczucia więc chyba nie ma aż takiego znaczenia czy coś jest "prawdziwe" jeśli efekt jest dla nas ten sam. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 hours ago, Destroyer said:

Już to robiłeś z chatgp, dal zabawy ale zawsze a nawet 20 lat temu w grach tekstowych

Nie, nigdy nie uzylem w zyciu mikrofonu zeby gadac do komputera 🙂 . Jedyny chat jakiego probowalem to bingowy a to chyba nie jest chatGPT. Chyba, nie wiem. 20 lat temu w gierkach tekstowych nie gadales do komputera tylko opisywales co robisz w swiecie gry.

13 hours ago, Destroyer said:

A Ty pomożesz takiej osobie?

Nie. Nie zostane psychologiem zeby wygrac dyskusje w necie 😄 Sa psychologowie, oni pomoga. Jest bardzo duzo osrodkow ktore udzielaja bezplatnej pomocy psychologicznej. Przyklad z Warszawy na szybko wyduckduckgowany 😄
https://stowarzyszenieanimo.pl/bezplatna-pomoc-psychologiczna-w-warszawie/
Hospicja czy domy spokojnej starości w przewazajacej liczbie przypadkow zwiazane sa z faktem ze dana osoba rowniez fizycznie nie jest sobie w stanie poradzic. AI pomoze w tym zerowo. Nie nakarmi, nie umyje, nie przewinie... Tak czy siak potrzebny jest personel zeby sie zajac tymi ludzmi. I podobnie jak wczesniej - chcesz starszym osobom dac chat do pogadania? Moze jak dzisiejsze dzieci dorosna i bedzie to dla nich normalne ale na dzien dzisiejszy to wciaz totalna abstrakcja.
 

13 hours ago, Destroyer said:

A dlaczego onlyfans jest aż tak popularne?

Z tych samych powodow dla ktorych czasopismo "Cats" jak bylem mlodziakiem. Bo lubimy gole baby oglONdac 😄  Ale zgodze sie ze jest jakas epidemia samotnosci bo wlasnie wszystko jest na ekraniku telefonu. Nie wiem w czym ma pomoc gadanie z chatem zamiast osoby. Przeciez jedyna konsekwencja mozliwa tego bedzie dalsza alienacja, strach przed odrzuceniem przez prawdziwa osobe i budowanie nierealnych oczekiwan bo przeciez chat bedzie zawsze mily itd. Co za tym idzie dzieciaki nie beda umialy sobie radzic w realnym zyciu a chocby sie posmarkali wszyscy to realne zycie bedzie istnialo 😄

13 hours ago, Destroyer said:

AI też może to zrozumieć, ba te mikroekspresje i słowa też już można od dłuższego czasu badać i analizować


A co z druga strona? To zadziala wylacznie jesli masz fana AI jako pacjenta, kogos komu nie przeszkadza gadanie do komputera. Na swoim przykladzie wiem, ze nie wszyscy sa tacy. I tak jakos mi sie nie wydaje zebym byl tak strasznie wyjatkowy, zeby nie bylo podobnych mnie ludzi dla ktorych taka terapia nie jest opcja po prostu.
Co do reszty - sprowadzasz znowu emocje do mechanicznych/chemicznych czynnosci organizmu. Nie mozesz pomoc pacjentowi z problemem psychologicznym badajac opaskami jego tetno i sprawdzajac zewnetrzne oznaki jak zmiana wyrazu twarzy. Mozesz ewentualnie zdiagnozowac problem ale pomoc juz niebardzo. "Alexa, pomoz mi nie byc smutnym!". Jak nie zobacze to nie uwierze. A nie bede sie bawil rozwazania co mogloby byc - jak bedzie to pogadamy 😉

Jak chodzi o psychologow to ich mamy, istnieja, wiemy ilu ludziom pomogli a przeciwstawiamy im mistyczne, nieistniejace AI ktore moze pomoze a moze zaszkodzi. Sam powiedziales - bardzo sie z tym zgadzam z reszta - ze fani AI zachowuja sie jakbysmy juz zyli w przyszlosci. I wybacz ale odnosze wrazenie ze sam tak teraz sie zachowujesz. Bronisz nieistniejacego AI leczacego wymyslonych ludzi.

Jak sie teraz zastanawiam nad tym to nie wiem czy te nasz rozkminy maja sens bo ja tez nie wiem czy i jak to zadziala. Wiem ze dla mnie nie dziala i tylko to moge z pewnoscia stwierdzic. Nie przekonasz mnie ani ja Ciebie. Moze jeden najwyzej uznac ze wygral duskusje w necie 😄

Co do chemii - nikt nie neguje jej wplywu na ogranizm, ale ja nie jestem zdania ze mozna czlowieka sprowadzic do miesnego robota co je i sra a czasem sie zakocha zeby zrobic wiecej miesnych robotow. To jest tak samo idiotyczne dla mnie jak teoria powstania zycia, ktore powstalo z niczego i po nic, przez przypadek. Tak sobie wybuchlo bez powodu nic i powstalo wszystko - sajens.
Uwazam reakcje chemiczne za wtorne. Najpierw wchodzisz do uliczki w ktorej spotykasz dresow a dopiero pozniej skacze ci adrenalina nie na odwrot. Najpierw sie zakochujesz a dopiero potem chemia zaczyna dzialac. Nie opowiadaj juz ze sie zakochujesz z powodu przydatnosci do rodzenia dzieci bo wtedy w modelkach chudych jak szczapy o koscistych biodrach by sie nikt nie zakochiwal. Ja sie zawsze zakochiwalem w dziewczynie na podstawie jej twarzy i oczu - sajens pewnie wie lepiej czemu ja sie zakochalem 😄  Zawsze cialo dziewczyny mialo dla mnie drugorzedne znaczenie (choc nie bylo bez znaczenia zupelnie). Mogla miec piersi zdolne wykarmic pulk wojska a mogla miec niewiele wieksze od moich 😄  Te naukowe wyjasnienia totalnie do mnie nie trafiaja bo sie nie pokrywaja z tym co sam widze i czuje. Na jakiej niby podstawie te badania zostaly przeprowadzone? Jak zbadali to sie dzieje w te 0.3 sekundy? To jest czysty wymysl ze chodzi o rozpoznanie "kandydatki na matke" 😄. Jaka metodologia doszli do tego? Nawet jesli mierzyli jakies fizyczne oznaki, skad niby wiedza o co chodzi? Moze organizm reagowal na rozpoznanie dobrej kucharki? A moze na silne ramiona ktore szybciej wysprzataja jaskinie? A moze na nic szczegolnego poza zwroceniem uwagi ze oto fajna panna jest i nam sie podoba. To sa wlasnie takie badania z dupy w ktore ludzie wierza bezkrytycznie bo "naukowcy powiedzieli". Ci sami naukowcy ktorzy dodaja do wszystkiego znaczenie jak chodzi o prapoczatek wszystkiego nagle nie potrzebuja powodu. Swiat wylonil sie z wybuchu bez zadnej przyczyny, ot tak sobie wybuchlo nic bez powodu. Ale juz hormon skoczyl ci NA PEWNO dlatego, ze w 0.2 sekundy oceniles panne na silowni jako znakomita kandydatke na matke. Wiemy to na pewno ze o to wlasnie chodzilo bo jestesmy naukowcami. Zapytalismy hormonu o powod i nam powiedzial.

- Dobrze udawana empatia to nie jest empatia. Udawac AI bedzie moglo. Jezeli zawsze bedziemy siegac po skrajne przyklady i na ich podstawie budowac obraz calosci to do niczego nie dojdziemy. A masz taka tendencje podawac przyklady nie statystycznie normalnych zjadaczy chleba tylko jakies patologie, psychopatow, socjopatow, kikikomori... Zaden z nas nie wie jak to sie w koncu z ejaj pouklada, ale mysle ze nie odkryjemy najbardziej prawdopodobnego przebiegu rzeczy odgadujac go na podstawie 1% totalnych skrajnosci ktore nam pasuja akurat. To samo dotyczy mnie - jesli gdzies podaje jakis durny przyklad to sorki 😄

7 hours ago, Destroyer said:

Z tym rozmawianiem ze sprzętami agd też trochę wyskoczyłeś do przodu, choćby z ekonomicznego punktu widzenia to sienie wydarzy

Mozesz mi wyjasnic z ekonomicznego punktu widzenia jaki sens ma juz istniejaca lodowka z internetem i wielkim ekranem na drzwiach? Albo co roku wypuszczane telefony? Nie mowiac juz o po prostu bezuzytecznej bizuterii. Jedyne co musisz zrobic to przekonac klienta, ze posiadanie gadajacej lodowki jest oznakiem jego statusu jako czlowieka sukcesu, nowoczesnego i zamoznego. I sprzedasz COKOLWIEK.

7 hours ago, Destroyer said:

O generowaniu obrazków też tak mówiłem a potem się bawiłeś w najlepsze na kilku kontach

Nigdy nie mowilem ze nigdy nie bede generowal obrazkow 😄 Chocby dlatego ze najpierw cos wygenerowalem zanim sie zastanowilem nad tym wszystkim. Nigdy w zyciu nie uzylem Ciri, Cortany, Alexy. Teraz moga gadac do pilota telewizyjnego i tez tego nie robie. Jakos nigdy tego nie lubilem. Na C64 sie bawilem wpisywaniem tekstu do sytezatora mowy. Na tym sie moje zabawy skonczyly z mowiacymi maszynami. Ale tez wiesz, to absolutnie nic nie znaczy. Ja mam pelno psych roznych 😄 Na przyklad jestem skrajnym przeciwnikiem RGB i swiatelek w kompie. Co sie dalo to wylaczylem, kilka diod w obudowie fizycznie odcialem od zasilania, malenka diode na przejsciowce do sluchawek zakleilem zeby nie bylo widac. Nawet na klawiaturze mam zasloniete se swiatelka od caps locka. Czy ktos jeszcze tak robi? Czy uwazam ze wszyscy powinni? Nie, tak mam po prostu i mowie z mojego punktu widzenia.

7 hours ago, Destroyer said:

Jeszcze powiedz, że mamy wolną wolę 🙂 

Mamy wolna wole w pewnych granicach. Nie istnieje wolnosc nieograniczona. Mozesz uznac, ze nie posiadamy wolnej woli bo na przyklad istnieja odruchy bezwarunkowe. Mowienie, za mamy calkiem wolna wole jest tak samo bledne jak twierdzenie ze nie mamy wolnej woli w ogole i jestesmy tylko marionetkami gdzie za sznurki pociagaja reakcje chemiczne. Taki absolutyzm to widzenie swiata na bialo lub na czarno, bez niuansow, bez odcieni szarosci.

7 hours ago, Destroyer said:

nasze rany bolą tylko nas i żadna empatia, nawet najsilniejsza drugiej osoby tego nie zmieni

Tak, ale dzieki temu ze sami poznalismy co znaczy bol mozemy wlasnie dzieki empatii zrozumiec co czuje druga osoba w podobnej sytuacji. Choc czasem nawet nie musisz sam tego doswiadczyc. Jak ogladasz film gdzie terrorysta obcina nozem glowe komus (sorki za przyklad skrajny znow) to wiesz, ze jest to najwyzszy stopien bolu - wrecz niewyobrazalny. Laczysz to z tym co czuc musi jego rodzina. AI nigdy niczego nie poczulo - to soft odgadujacy najbardziej prawdopodobne slowa z bazy danych. Absolutnie zalosne cos w porownaniu do czlowieka.


Troche z ta roznica w definiowaniu rozumienia jest tak jak z tym, kiedy mowisz komus kto nie ma dziecka o roznych sytuacjach z dzieckiem zwiazanych. Na pewnym poziomie to rozumie - wie co znaczy technicznie miec dziecko. A jednoczesnie... nie wie. Nigdy nie czul emocji zwiazanych z byciem rodzicem. Rozumie tylko to namacalne, widzialne, przekazywalne - ale zadna mikroekspresja, zaden skok w poziomie zwiazku chemicznego w mozgu czy poziomu hormonow nie odda tego co CZUJE rodzic. Dopoki sam nie bedzie rodzicem nie bedzie wiedzial co tak na prawde to znaczy.

AI nie jest zyjacym organizmem obdarzonym zdolnoscia czucia, rozumienia.

Zmeczylo mnie walkowanie tego tematu. Bo uwazam zwyczajnie za absurdalne traktowanie programu komputerowego jako cos co kiedys moze zaczac zyc. Takie bajanie jak z gwoezdnymi wojnami i laserami strzelajacymi w kosmosie (mam na mysli zimna wojne, nie film). Tylko jeszcze mniej prawdopodobne. Wtedy tez wszyscy jarali sie postepem i mowili "zobaczysz, niedlugo beda bazy na ksiezycu".

Ludzie sa tak k...o nudni z ta swoja fascynacja soba. Och teraz to juz na pewno stworzylismy mega giga cudowna rzecz... Ta? No to niech AI znajdzie lekarstwo na raka. Wpakujcie mu wszystkie dane z calego swiata i niech superkomputer przetrawi to. Na cukrzyce tez by bylo dobrze. niech to AI zrobi w koncu cos przydatnego a nie tylko straszy ze zabierze prace concept artystom.
Znikam, wk...wia mnie juz walkowanie tego tematu. AI moze mnie cmoknac w moj ludzki tylek.

A nie, nawet tego nie moze.

Edytowane przez Nezumi
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AI leczy raka: https://www.lsu.edu/mediacenter/news/2022/09/wfl-cancer.php

I streszczenie wygenerowane przez AI: 

Naukowcy z Uniwersytetu LSU opracowali silnik odkrywający leki przeciwnowotworowe, napędzany sztuczną inteligencją (SI), który wkrótce będzie w stanie dopasować lek o największym potencjale wyleczenia danego rodzaju raka na podstawie małej próbki komórek od pacjenta. SI opracowana przez naukowców nazywa się CancerOmicsNet i opiera się na modyfikowanych algorytmach używanych w mapowaniu sieci społecznościowych. Dzięki temu narzędziu można przewidzieć reakcję konkretnej postaci raka na określony lek, eliminując część dotychczasowych spekulacji w dziedzinie onkologii. Odkrycie to może przyczynić się do szybszego i tańszego opracowywania spersonalizowanych terapii przeciwnowotworowych.

Swoją drogę polecam tą wtyczkę: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/glarity/  potrafi zrobić streszczenie strony, albo odpowiedzieć na pytania związane z treścią na stronie. 

W sumie to nie wiadomo już o czym ta dyskusja jest.  AI nie jest żywe ale może być inteligentne.   Pies mało co rozumie,  IQ na poziomie 20, ale jest żywy.  Jedno nie jest powiązane z drugim.   Empatie wykazuje sporo ssaków, ale to nie znaczy że są jakoś super inteligentne.   Żywy, inteligenty, rozumny, empatyczny - człowiek dominuje całościowo w tych 'statystykach'.  Ale np. taki łoś - co roku ma pod 2-3 cielęta, więcej się porusza i więcej wazy niż człowiek. Można by powiedzieć, ze jest bardziej żywy od człowieka :). Może weźmiemy łosia, damy mu czip z AI, i wtedy przebije on nas w tych wszystkich statystykach za kilkanaście lat?  Może będzie mu brakowało mega empatii, ale  w pozostałych statystykach nas przegoni. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna osoba wyleczona:  https://www.technologyreview.com/2023/02/15/1067904/ai-automation-drug-development/  
Bardzo ciekawy tech:  maszynowe widzenie - sprawdzało setki próbek krwi - które poddane zostały działanu różnych leków na raka i na podstawie obserwacji wykryło który lek zadziałał popranie.  Bez Ai musiał by latami chodzić na chemię, i nie wiadomo czy by przeżył .  Do tego AI pozwala szybko wykrywać nowe molekuły które mają wyznaczone charakterystyki, co znacznie przyśpiesza wykrywanie nowych leków. Ale ich testowanie na pacjentach zajmuje lata. 

Edytowane przez JoseConseco
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze komentarz do powyższego, poczytałem odpowiedzi i o ile cała sytuacja SD czy MJ do najczystszych nie należy, możemy nawet uznać to za scam, to uważam, że nadzieja, że to jakoś zamknie temat użycia plików bez zgody autorów, czy jakiś powrót do status quo sprzed "rewolucji" jest naiwne.

W "najlepszym" scenariuszu widzę tylko jak Adobe zaciera "czyste" świetlikowe rączki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"What he is good at is taking other people’s work and putting his name on it" Czyli co? Uczy się od najlepszych bogów marketingu i biznesu jak Stefek Praca 🙂 I tak chyba najciekawiej skończyła póki co Eliza Home-less 🙂 11 lat za kratki.

A wie ktoś co się dalej podziało z tymi żydami co okradli krypto brosów z giełdy FTX, ktoś z tych inbeedów beknął czy tylko pinionżki popłynęły w odpowiednie miejsca  i tamat ucichł? 🙂 

KA8FEFe.jpg

KA8FEFe.jpg

KA8FEFe.jpg

😉

Swoją drogą trochę cieszy gdy ktoś z wysokiego konia spada prawda? 😉 Schadenfreude piękna rzecz 😛 

Edytowane przez Destroyer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego unia chce żeby wszystkie transakcje krypto były rejestrowane i śledzone czyli już nie będzie anonimowego prania pieniędzy i nielegalnych zakupów w oficjalnych kanałach. a tak dobrze szło 😛 

Ciekawe czy jeśli AI padnie na pysk jak jeszcze niedawno krypto to nvidia swoimi śladami powie, że ai nie wniosło  nic wartościowego dla społeczeństwa bo to tylko bardziej rozbudowana pętla what if... 🙂  i wróci znowu do swoich wiernych graczy aż wejdzie znowu coś nowego gdzie będzie można upchnąć kolejny miliard swoich gpu całkowicie olewając graczy po raz kolejny 🙂 

f57HdAE.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 hours ago, Nezumi said:

To zadziala wylacznie jesli masz fana AI jako pacjenta, kogos komu nie przeszkadza gadanie do komputera. Na swoim przykladzie wiem, ze nie wszyscy sa tacy. I tak jakos mi sie nie wydaje zebym byl tak strasznie wyjatkowy, zeby nie bylo podobnych mnie ludzi dla ktorych taka terapia nie jest opcja po prostu.

To nie ma być tylko jedyna i najlepsza opcja a opcja np tańsza czy łatwiej dostępna, nie każdy mieszka w warszawie a internet jest nawet w szałasie w leśniczówce :), Nie chcesz, nie musisz, młodzi i tka więcej siedzą w fortnite na koncercie niż w realu więc dla nich to by było bardziej naturalne niż iść do do starego perdziela na kozetkę 🙂 Ot to i tylko to, opcja nie dla wszystkich i nie dla każdego czasem z konieczności czasem z wygodny czy z niższego kosztu/ lepszej dostępności. 

15 hours ago, Nezumi said:

Co do reszty - sprowadzasz znowu emocje do mechanicznych/chemicznych czynnosci organizmu. Nie mozesz pomoc pacjentowi z problemem psychologicznym badajac opaskami jego tetno i sprawdzajac zewnetrzne oznaki jak zmiana wyrazu twarzy. Mozesz ewentualnie zdiagnozowac problem ale pomoc juz niebardzo.

No nie do końca, czasem problemy psychiczne są wynikiem typowo fizycznych zmian czy nawet diety. Np był chłopek który się zgłosił na policję bo miał niezdrowe zainteresowanie dziećmi, poszedł do szpitala, badali go i okazało się że ma guza w mózgu, usunęli go operacyjnie i te uczucia zniknęły. Po jakimś czasie wrócił i powiedział, że znowu ma te uczucia i po zrobieniu prześwietlenia okazało się że guz się odnowił. Podobnie jest z tym, że niektórych podniecają stopy i to też wynika z tego, że część mózgu odpowiedzialna za podniecenie seksualne jest tuż obok części w jakiś sposób związanie ze stopami, już nie pamiętam dokładnie co to było więc wystarczy mała mutacja czy jakiś przeskok i już lubymy stopy jak Quentin Tarantino 🙂 

Podobnie z innymi rzeczami, nasze bakterie jelitowe są nazywane drugim mózgiem, tam syntezuje się dużo dopaminy i serotoniny która bardzo mocno wpływa na nasze decyzje, Jeśli jemy pizze to bakterie które się się nią żywią rozmnażają się w największy sposób, zajmują przestrzeń bytową innym bakteriom, nagradzają nas hormonami szczęścia i dlatego tak ciężko jest zmieć dietę na inna i zdrowszą gdy mam efekt odstawienia narkotyku. Jeżeli mamy przerost bakterii albo zaczynają bytować takie które źle na nas wpływają możemy chorować i to często nawet właśnie nie tylko fizycznie ale umysłowo. Jest nawet coś takiego jak przeszczep kału, Fecal transplantation i jest tym o czym myślisz 🙂 I najlepsze rezultaty przynosi niestety łykanie tabsów 😕 Szczególnie pacjenci po kuracjach anytbiotykowych czy chemioterapiach mają tak wyjałowione jelita, że bez tego nie są w stanie wrócić do zdrowia. Co więcej to czy ktoś jest otyły czy szczupły też w dużym stopniu zależy od jego flowry bakteryjnej, były sytuacje gdzie np szczupła kobieta po leczeniu przeszczepiła bakterie jelitowe od grubszej siostry i mimo miesięcy ćwiczeń i diety nie była w stanie wrócić do swojej dawnej wagi i sylwetki 🙂 Dlatego pewnie już są super oferty za dorobienie w toalecie jeśli jesteś piękny, młody i szczupły a nic nie robisz żeby takim być to w toalecie codziennie zostawiasz brązowe złoto dla koncernów farmaceutycznych 🙂 

W chińskiej medycynie dużo o stanie zdrowie pacjenta można się dowiedzieć już po samym wyglądzie języka, jakaś choroba psychiczna jest ściśle poważana z czymś co wygląda jak język geograficzny, wygląd paznokci też może być źródłem informacji o zdrowiu i podobnych przypadków można sporo wymienić dlatego choćby te "inteligentne" toalety badające kupę i obserwujące odbyt użytkownika czy inne głupoty nie są takie głupie bo rzeczywiście można sporo się dowiedzieć badając z pozoru nieistotne miejsca a łącząc kilak takich badań z jakimś wskazaniem z opaski czy smatwatcha można już dość mocno zawęzić potencjalną diagnozę i na bieżąco monitorować jak coś działa a nie co miesiąc na 10 min wizycie u lekarza. 

15 hours ago, Nezumi said:

Jak chodzi o psychologow to ich mamy, istnieja, wiemy ilu ludziom pomogli a przeciwstawiamy im mistyczne, nieistniejace AI ktore moze pomoze a moze zaszkodzi. Sam powiedziales - bardzo sie z tym zgadzam z reszta - ze fani AI zachowuja sie jakbysmy juz zyli w przyszlosci. I wybacz ale odnosze wrazenie ze sam tak teraz sie zachowujesz. Bronisz nieistniejacego AI leczacego wymyslonych ludzi.

Mamy psychologów, mamy też szamanów, lekarzy leczących coca colą, homeopatię i masę konowałów nie wartych funta kłaków 🙂 I kto ma i kogo stać tego stać, teraz szukam zwykłej higienizacji i ceny oscylują w okolicy 300-400zł najwyższą jedne chłopek miał za 480! Przy tej inflacji za rok to już będzie spokojnie połowa gabinetów za pół tysiąca czyściła zęby w 20 min to nie są dla mnie dobre stawki a nie zarabiam źle. Podobnie lekarze, trochę chorowałem przez lata, nachodziłem się po lekarzach od dzieciaka i tak szczerze to mógłbym polecić z 5 w całym swoim życiu, reszta albo była obojętna albo nimi gardziłem tak że gdyby płonęli w samochodzie to podszedłbym bliżej nacieszyć oczy ich cierpieniem 🙂 
Nie bornie IA bo na razie nie ma czego, ja tylko mam nadzieję, że coś z tego będzie pożytecznego dla mnie i przy okazji dal innych też niech tam będzie 🙂 Czy dożyję tego w takiej formie jak ze star treka, wątpię a w pierwszych wersjach i tak będę ostrożny tak ja przy zwykłym lekarzu który najpewniej jest patałachem 🙂 

Nie gloryfikuje ani tych uczonych i wyszkolonych lekarzy którzy złożyli przysięgę Hipokratesa i niosą pomoc z dobrocią zrozumieniem bo za dużo razy się spotkałem osobiście lub w bliższej czy dalszej rodzinie czy nawet od znajomych z duża ilością przypadków patologii i niekompetencji dlatego lekarzy nie tratuje jak wspaniałego tylko jak polityka co dużo mówi ale niekoniecznie już coś robi w czyimś interesie a tylko własnym. 
Podobnie nauczyciele, utarło się że nauczyciel taki modny, wszystko wie i dlatego uczy a często to nieudacznik i podoła która nie dała sobie rady w prawdziwym życiu i uczy bo musi i robi to za karę.

A co do psychologów to kolega kiedyś po rozstaniu poszedł do psychologa to od razu klasyka" terapia będzie trwała długo i będzie wymagała wiele pracy, lata nawet"  Bo wiesz ludzie są najbardziej obiektywni, kiedy wypowiadają się we własnej sprawie, tym bardziej jeśli chodzi o pieniądze, które chcą zarobić XD 

 

16 hours ago, Nezumi said:

Jak sie teraz zastanawiam nad tym to nie wiem czy te nasz rozkminy maja sens bo ja tez nie wiem czy i jak to zadziala. Wiem ze dla mnie nie dziala i tylko to moge z pewnoscia stwierdzic. Nie przekonasz mnie ani ja Ciebie. Moze jeden najwyzej uznac ze wygral duskusje w necie 😄

Nie mają, to rozważania czy to teoretyczne bo póki co nie ma o czym gadać bo trochę odlecieliśmy w marzenia co by mogło być. Ja o asystencie dal każdego kierującym jego życiem na lepsze tory i czuwającym nad zdrowiem, pomagającym w naprawach i nauce a Ty o tym, że to nigdy nie będzie świadoma żywa istota 😄
A na razie to mamy generatory na obrazków zbudowane na kradzionym kontencie 🙂

16 hours ago, Nezumi said:

Tak sobie wybuchlo bez powodu nic i powstalo wszystko - sajens.

tak było 

tyjdqtd.jpg

16 hours ago, Nezumi said:

sajens pewnie wie lepiej czemu ja sie zakochalem

Tak, w znaczym stopniu 🙂 Głównie biologia w pierwszych chwilach, jak ta adrenalina po zobaczeniu zagrożenia apotem psychologia na podstawie doświadczeń i gdy już zaczynają pracować funkcje wyższe mózgu. Też kiedyś podchodziłem bardziej tak romantycznie i odkrywczo do życia, dzieje się coś i fajnie ale lubię też wiedzieć jak cos działa i czasem wsiąkam w jakieś statystyki, badania jeśli moje doświadczenia pokrywają się z jakimiś regułami o których się dowiaduje to łatwiej uznać je za prawdziwe niż gdybym tylko o nich przeczył czy usłyszał. Jak się sparzysz ogniem to już wiesz dlaczego jest tabliczka nie dotykać bo gorące 🙂 To trochę zabija to odkrywanie i doświadczanie jak już trochę bardziej znasz reguły ale też nie czyni się nie nie odpornym. Już mm swoje lata i myślałem że już żadna baba mi w głowie nie zawróci, nie mam 16 lat i burzy hormonów no i z grubsza znam już jakieś zasady którym się rządzi świat i kontakty damko męskie. No ale rok temu poznałem kobietę i miałem kilka tygodni całkiem wyjętych z życia, jakbym miał ze 20 lat, było intensywnie ale czułem, że to długo nie potrwa bo raz, że fizycznie nie dam rady bo za stary i zmęczony jestem a po drugie ogień co bardzo jasno płonie szybko się wypala 🙂 No i miałem rację ale nadal duża część tych zwykłych zasad miał jak najbardziej miejsce i zastosowanie. Nie znam wszystkich, nikt nie zna, ludzie cały czas się nad tym zastawiają ale przez setki lat ludzie poświęcili tysiące godzin żeby nad tym myśleć więc coś tam się musi zgadzać 😛 

 

16 hours ago, Nezumi said:

- Dobrze udawana empatia to nie jest empatia. Udawac AI bedzie moglo. Jezeli zawsze bedziemy siegac po skrajne przyklady i na ich podstawie budowac obraz calosci to do niczego nie dojdziemy. A masz taka tendencje podawac przyklady nie statystycznie normalnych zjadaczy chleba tylko jakies patologie, psychopatow, socjopatow, kikikomori... Zaden z nas nie wie jak to sie w koncu z ejaj pouklada, ale mysle ze nie odkryjemy najbardziej prawdopodobnego przebiegu rzeczy odgadujac go na podstawie 1% totalnych skrajnosci ktore nam pasuja akurat. To samo dotyczy mnie - jesli gdzies podaje jakis durny przyklad to sorki 😄

Tak, ale chodziło mi o to że sztuczna empatia, sztuczna postać z filmu, bajki czy książki w sztucznym świecie i nieprawdziwej historii budzi w nas prawdziwe emocje, więc jeśli dal nas te emocje i uczucia prawdziwe to czy ma znaczenie czy zostały spowodowane przez coś sztucznego? Do tego zmierzałem w tych przykładach o psychopatach🙂 Tak samo sztuczne udawane emocje inteligentnego robota mogą być dla nas powodem do prawdziwego uśmiechu czy innej emocji. 

16 hours ago, Nezumi said:

Mozesz mi wyjasnic z ekonomicznego punktu widzenia jaki sens ma juz istniejaca lodowka z internetem i wielkim ekranem na drzwiach?

Ależ oczywiście, to bardzo proste 🙂 Symbol statusy i nowiki którą mozna się pochwalić dalszej rodzinie żeby wiedzieli, że ci się życie udało albo ludziom których nie znasz żeby napisali na ista 100, fire, wow 🙂 Telefony szybko się zamulają a producenci dodatkowo łatwo mogą nimi sterować i je celowo szybciej postarzać żeby sprzedawać nowe. Zresztą telefony jak i wszystko inne też może symbolem statusu. Nie musi to mieć sensu a im ma go mniej tym bardziej jest skierowane do mniejszej grupy odbiorów jak np wąsiaty hindus w złotej koszuli która zwróciła uwagę nawet samej kostuchy 🙂 

3f1b27a43f9bc4ffe3a48350659c2a44.jpg

 

16 hours ago, Nezumi said:

AI nie jest zyjacym organizmem obdarzonym zdolnoscia czucia, rozumienia.

Chyba nikt o tym żyjącym organizmie nie mówi w kontekście ai 🙂 czuć ai też nie musi bo po co? Ale rozumienie - albo racje inteligencje na jakimś poziomie ma albo może mieć. To dla mnie ma być użyteczne narzędzie do roboty, pomagać w życiu a nie strzelać fochy is się denerwować, to moje zadanie 🙂   

16 hours ago, Nezumi said:

Zmeczylo mnie walkowanie tego tematu. Bo uwazam zwyczajnie za absurdalne traktowanie programu komputerowego jako cos co kiedys moze zaczac zyc. Takie bajanie jak z gwoezdnymi wojnami i laserami strzelajacymi w kosmosie

Ale to Ty wracasz do ai jako czegoś co ma żyć 🙂 Ja tego nie widzę chyba że rozszerzymy definicję życia w obliczu nowych danych ale bardzo szczerze wątpię żebyśmy dożyli takiej sytuacji więc co najwyżej możemy sobie teoretyzować co by było gdyby 🙂 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 hours ago, JoseConseco said:

W sumie to nie wiadomo już o czym ta dyskusja jest.  AI nie jest żywe ale może być inteligentne.   Pies mało co rozumie,  IQ na poziomie 20, ale jest żywy.  Jedno nie jest powiązane z drugim.   Empatie wykazuje sporo ssaków, ale to nie znaczy że są jakoś super inteligentne.   Żywy, inteligenty, rozumny, empatyczny - człowiek dominuje całościowo w tych 'statystykach'.  Ale np. taki łoś - co roku ma pod 2-3 cielęta, więcej się porusza i więcej wazy niż człowiek. Można by powiedzieć, ze jest bardziej żywy od człowieka :). Może weźmiemy łosia, damy mu czip z AI, i wtedy przebije on nas w tych wszystkich statystykach za kilkanaście lat?  Może będzie mu brakowało mega empatii, ale  w pozostałych statystykach nas przegoni. 

No dyskusja się rozlazła we wszystkie strony i jest fajnie 🙂 

--

 

Ja mam nadzieje, że za mojego życia ai w grach dobije do poziomu takiego story tellingu a nie suche fakty jak z encyklopedii 🙂  

twJQe0D.jpg

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Destroyer Nasze definicje rozumienia czegos diametralnie sie roznia po prostu. Nie bede pisal ksiazki po raz enty, fajnie sie gada ale trzeba czasem cos popracowac. A temat na prawde mnie znuzyl. Stoimy nad rozkladajacym sie cialem konia i smagajac je batem krzyczymy "wio!" 😉

Powiedzmy tak - twardo stoje na stanowisku ze ta technologia przyszlosci musi sie jeszcze OGROM rzeczy nauczyc:

image.png.64d29ffba9f15471a0155583f1eae5e4.png

zaczalem po angielsku ale przez pisanie tego posta przeszedlem na polski bezwiednie. Niewazne - odpowiedzi sa wazne 😉  .

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Nezumi Też już mnie to zmęczyło ale powiedziałem chyba wszystko co chciałem i fakt że patrzymy na to z zupełnie innych perspektyw i mamy inne oczekiwania czy obawy. No i w sumie dobrze bo gdybyśmy się ze sobą zgadzali to nie byłoby o czym gadać 😛 

No i fakt, że obecne ai to bardziej zabawka, dziecko z zapałkami i jak ktoś mu zaufa to może z roboty wylecieć :)  niedawno o tym czytałem o adwokacie co użył chatagpt żeby znalazł wyroki w podobnych sprawach żeby się na nie powołać a ai to zmyśliło a on przedstawił to w sądzie 😄 Gdyby działało jak trzeba i nie miało "halucynacji" to by było super narzędziem ale póki co bardzo mocno nie jest wiec trzeba uważać 🙂 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to juz nic nie bedzie takie samo nigdy, wszystko sie zmieni! Modelarze postaci dolaczja do koncepciarzy na kursach spawania:

Character Creator nie zabil modelarzy bo trzeba bylo zrobic magisterke z przesuwania suwakow, ale to na pewno wymiecie mase miejsc pracy. Tylko najlepsi prompt-masterzy zostana na polu bitwy, pozamiatane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się, że w filmiku wyżej to AI steruje suwakami anie nie generowanie samej postaci.   W sensie taki character creator, ale zamiast kręcić suwakami to promptujesz : zrób grubasa, a AI przestawia suwak morfu grubas w prawo... Gdyby to faktycznie generowało postaci z twarzami to faktycznie było by pozamiatane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kengi napisał(a):

Jak na razie nie bawiłem się żadnymi narzędziami AI bo ani nie czułem potrzeby ani nie miałem na to czasu ale miałem podobne przemyślenia - że na dłuższą metę to będzie jak przepisywanie pracy domowej od kolejnych osób które już ją najpierw spisały od jeszcze kogoś innego.
Plus fakt, że internet jest strasznie zaśmiecony, pełen treści niesprawdzonych, wprost nieprawdziwych lub po prostu patologicznych - tak jak rodzice się dziwią czemu ich dziecko przeklina, tak samo ludzie będą się dziwić czemu AI generuje spaczony content;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności