Skocz do zawartości

Ile wziąć za robotę? Na ile to wycenić? Zarobki grafika?


batonx

Rekomendowane odpowiedzi

Jest co prawda osobny wątek, dotyczący skali płac, ale tam ciężko jest uzyskać konkretne odpowiedzi, bo to jest indywidualna tajemnica i jest to zrozumiałe. Natomiast w tym wątku chciałem zapytać, ile z reguły bierzecie zaliczki za robotę, a że to akurat można wyrazić w % bez podawania konkretnych kwot, to liczę na konkretne odpowiedzi.

Pomysł na założenie wątku przyszedł mi do głowy po dyskusji dotyczącej wkrętów. Po raz kolejny padła dobra i mądra odpowiedź: brać zaliczki. I wówczas mnie olśniło: jakie zaliczki?

No, to skoro założyłem wątek, to wypadałoby się wykazać odwagą obywatelską i powiedzieć, jakie zaliczki biorę ja. Otóż ja biorę 35% ceny całości.

Hough, powiedziałem. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pozycji i zleceniodawcy i zleceniobiorcy równocześnie: przy pierwszym zleceniu ZAWSZE biorę i daję 25 %- jeśli ktoś nie ma tyle zaufania żeby dać mi 1/4 sumy to nie widzę powodu żeby dla niego pracować i podejmować ryzyko pracy wartej cztery razy tyle. Potem- w zależności od tego jak szła robota/spływała kasa. Zdarza mi się nie brać wogóle, zdarza się też że ludzie którym coś zlecam mają zaufanie i akurat w danym momencie nie potrzebują kasy- wtedy nie płacę nic z góry. Z drugiej strony zdarza się i 100 % od razu- tak w jedną jak i w drugą stronę, zwłaszcza przy małych kwotach albo dobrych znajomych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę mówić tylko za siebie- nie zdarza mi się żeby ktoś zamówił wyłącznie koncept (tym bardziej jeden) - na to jestem za cienki- ale moim i zupełnie prywatnym zdaniem- dlaczego nie ? Praca jak każda inna, skoro bierze się zaliczkę na stronę www czy logotyp to dlaczego nie na koncept ? Zawsze można się zgodzić na dostarczenie zaliczki po pokazaniu X rysunków wchodzących w skład konceptu.

 

Sam niestety zwykle koncept i design wliczam w koszty jako "bonus" dla klienta. Świeży przykład- zamówienie na pełen level do gry FPP (od konceptu przez modelowanie, tekstury, światła, shadery, particle, implementacja skryptów dla zachowań obiektów itp), dwie postaci, pojazd + statyczny dźwig ( funkcji też miał do kodowania od cholery), dwie bronie, 20 obiektów reagujących dynamicznie, 3 większe, również dynamiczne "tła". W tego rodzaju sytuacji zabawa w ceny za koncept nie ma sensu - jest on fragmentem "obsługi klienta" za którą oczywiście płaci ale "in toto", nie bawiąc się w detal, chociaż rysunków dziennie powstawało około 30 - były bardziej formą dyskusji z odbiorcą niż "dziełem" samym w sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze ? (tylko się nie sugeruj- to moje podejście, Twojego klienta nie znam)- godzina pracy grafika w Australii to do 80-100 $, w Stanach od 60 $. Jeśli wycenisz się na połowę tego żeby wycinać kapitalistów dumpingiem to masz 40 $ za godzinę. Pozostaje policzyć ile godzin Ci to zajmie i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

godzina pracy grafika w Australii to do 80-100 $, w Stanach od 60 $. Jeśli wycenisz się na połowę tego żeby wycinać kapitalistów dumpingiem to masz 40 $ za godzinę

RK to są twoje stawki czy tak słyszałeś? Poza tym grafik grafikowi nie równy więc czy to co piszesz odnosi się do jakiegoś uogólnienia/średniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

peter_muler- pytasz o stawki Australijskie ? Takie podał mi znajomy który prowadzi tam agencję dla freelancerów- jak sądzę są trochę zaniżone ale nie mam powodów żeby mu nie wierzyć- akurat jeśli chodzi o creative Australia jest jednym z najlepiej płacących krajów. Z kolei jeśli chodzi o Stany- rzuciłem przykładową którą mi proponowano. Ja sam nie pracuję i nie zatrudniam według stawek godzinowych więc nie mam własnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LOL nie wiem czy nijak- w tym roku robiłem dwie wizki dla znajomej pracowni konserwacji, wyceniałem tak jak wyceniałbym pracę przy grach bo w wizkach nie siedzę i nie znam stawek kolegów z tej branży- zaakceptowali, zapłacili więc albo to ja mam dużo szczęścia albo klienci są skłonni płacić więcej niż się czasem myśli (albo oba na raz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem nie biorę od godziny a od zadania- za wizualizację rekonstrukcji ołtarza katedy Łódzkiej (modele dostarczone, do zrobienia dwa walkthrough i materiały)- ....., za kościół w Markowicach- 8 ujęć statycznych- ..... W obu przypadkach praca dodatkowa, po godzinach ale spokojnie zmieściła się w granicach dwu tygodni uczciwej pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... ja mam takie przemyslenia, szukalem klientow i szukalem, bylo ich malo i strasznie wymagajacy(ale klient nasz pan) w pewnym momencie stwierdzilem ze niechce mi sie tak dluzej szukac i ..... zalozylem firme, niedosc ze zalozenie firmy jest bardzo proste w brew pozorom, to klienci przychodza sami. Pewnie pomyslicie ze nie warto zakladac firmy bo konkurencja duza (punkty foto, produkcja reklamy itd) ale to nie prawda, wystarczy popatrzec jak to jest na zwyklym bazarze, 80% to budki z tym samym towarem a jednak wszyscy maja klientow. Do tego mozna sie ratowac innymi sposobami zarobku, prowadzic sklep inne usługi itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, teraz stawka ZUS dla nowych przedsiębiorstw jest dosyć mała (i będzie taka przez 2 lata od rozpoczęcia prowadzenia działalności) więc to dobra okazja aby rozkręcić własny interes. Ja tak jakos się własnie czaje na własną firme tylko wydaje mi się, że samemu będzie cięzko, 2 osoby to już coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nielot: ale sęk w tym że nie musisz brać się od razu za 3D. pamiętaj że z gołą pupcią też na rynek nie wyskoczysz: trzeba jakiegoś zaplecza finansowego, choćby małego ale zawsze jest z czego odciągnąć na pierwsze wydatki: reklama jako firmy, bannery, wyposażenie, nawet musisz mieć pieczątkę. Raczej trudno na początku rozkręcić biznes z kieszonkowego. No chyba że masz uż sporo kasy tylko się nie przyznajesz. :D

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc tak: otwierasz firmę i bierzesz wszystkie możliwe zlecenia graficzne (ulotki, broszury etc.) nawiązujesz znajomości a kiedy masz już i kasę i te znajomości przechodzisz płynnie na 3D. wbijasz się na rynek z firmą która ma sznasę sama stanąć na nogi a potem ryzyk fizyk: jak się uda to zopstajemy w 3D, jak nie... wracamy do ulotek i bannerów, spróbujemy za jakiś czas.

chodzi o pewną stabilność finansową bez zbędnych nerwów, pożyczek w banku etc.

kumasz czaczę? :D

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i otwierajac firme troche trzeba wylozyc kase na orginalne oprogramowanie z licencja. To tez troche kosztuje, a zas sie przestawiac na darmowe brrrr az ciary przechodza. Mysle ze jakby 4 osoby by sie zrzucily po 20tys co nie jest jeszcze tragedia to mozna by i kompy kupic i orginalny soft no i firme z prawdziwego zdazenia otworzyc np. we wroclawiu :) Ale co ja tam sie znam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tweety ja sie dowiadywalem w urzedzie pracy... Tylko wlasnie ze w urzedzie max kredyt to 40tys. ale daja dodatkowe bonusy np. ze jak firma bedzie dobrze sie rozwijac to oferuja umozenie kredytu do 60% nawet ! :). I tak jak w banku trzeba przedstawic biznes plan. Dokladnie sie w to niezaglebialem ale papierki mam pobrane :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

luz sans - imo zależy od tego z kim mamy do czynienia - bo jak robimy coś dla jakiejś większej firmy to normalka że nie powiesz im żeby ci dali 20pln ;) ale jak mam zrobić coś dla kogoś i jakis tam prosty projekt co wyestruduje 4boxy etc włącze vraya to nie wiem czy jest sens sie babrać - jak kto woli.

 

ej a jak to jest jak robicie cos na zlecenie - szukacie i oferujecie usługi czy oni was szukają ;) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności