Skocz do zawartości

Studia grafiki komputerowej


pit17

Rekomendowane odpowiedzi

hej

mam do was takie o to pytanie

otóż zaczął sie rok szkolny

przedemna matura :(

zastanawiam sie jaka uczelnie wybrac gdzie mógłbym sie uczyc grafy 3d i animacji

jest duzo prywatynych to wiem ale czy zna ktos moze jakies panstwowe szkoly?

wiem wiem ten temat caly czas przeplata sie na forum ale chcialbym wiedziec dokładnie

z tamtych postów mało można wywnioskowac

dlatego prosze o konkretne odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 62
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

zdarzaja sie (we wrocku swego czasu cos bylo), ale glownie to prywatne i w duzej mierze na zenujacym poziomie (przynajmniej te, z ktorymi mialem stycznosc - mowie tu glownie o 2d oraz metodach tradycyjnych, bo w 3d orlem nie jestem heheh - max mial byc na drugim roku,ale zainteresowani dostarczajacy mi informacjoi o szkole zrezygnowali wskutek braku satysfakcjonujacego poziomu - i tak jest czesto niestety :] )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panstwowych szkol uczacych w tym zakresie nie ma zadnych. prywatne sa, ale AFAIK ucza obslugi maxa, czy innego softu calkowicie ignorujac jakakolwiek teorie, czy to z zakresu kompozycji, czy swiatla. sa po prostu na bardzo niskim poziomie. ksztalca operatorow danego oprogramowania, a nie grafikow 3d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na Politechnikach masz wydzial Grafika Komputerowa np. specjalizacja 3d nawet jest cos takiego:], musisz zdawac MATME,ENGLISH,FIZYKE oczywiscie na poziomie rozszezonym!!!

ale ja (wiekszosc tez ci to powie) ze nie warto jest isc na taki kierunek, pracodawcy

nie pytaja o dyplom z grafiki(tudziez 3d) tylko o to co naprawde umiesz robic!!!

 

jak jestes dobry w np.3d to idz na inny kierunek a grafkiem bedziesz samoukiem jak wiekszosc!!!jezeli masz wystarczajaco samozaparcia to wystarczy!!!

pozdro...idz na np. informatyke albo cos innego i qool:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdz na Polibudach (kierunki i specjalności) - kierunek informatyka moze byc rozdzielony na np. specjalnosc grafika komputerowa... ale miej na uwadze ze raczej Cie tam nie naucza robienia fajnych postaci w maxie, to jest przede wszystkim programowanie grafiki (gry, efekty w C++ OpenGL i DX) plus np. Photoshop, Corel no i 3D... i zajecia z... artystami ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, świetny temat (!) bo ja też zaczełem drugi rok nauki w LO no i musze zadeklarować co chce zdawać na maturze(?!). Na początku chciałem iść na Informatyke na studia, ale teraz postanowiłem, że pójde na ASP. Orientuje sie ktoś może co tam trzeba mieć zdane na maturce???.

Pozdrawiam.

P.S. Tylko nie mówcie, że matme:|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh... sadze ze zadna szkola nie nauczy Cie tego co mozesz sam opanowac w domu jesli chodzi o grafike. osobiscie wole zrobic sobie magistra na kierunku nie zwiazanym zupelnie z grafika, moze ewentualnie na 3 roku jakas szkola/kurs grafiki zeby papier byl. na wszystkich uczelniach technicznych i tak beda Cie uczyc pierdol (teoretycznie) niepotrzebnych typu analiza/algebra itd. ciekawie sie robi dopiero po 3 roku (jezeli trafiles na kierunek ktory faktycznie Cie interesuje). a wybieranie sie na informe tylko z tego powodu ze sie lubi siedziec przy kompie to jest wieelkie nieporozumienie.

jezeli jestes pewien na 100% ze chcesz zostac w przyszlosci zawodowym grafikiem i zyc od zlecenia do zlecenia jako freelancer to wybierz sobie latwy lekki i przyjemny kierunek (o ile masz aspiracje na wyzsze wyksztalcenie), a jezeli nie jestes pewien to proponuje studia, po ktorych mozesz czerpac przyjemnosc z pracy. (powiedział co wiedział :> )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Promocja we wrocku: uczą tam maxa. nasz kolega Vorek zdał tam pracę dyplomową z mentala.

 

PS:

Vorek: mam nadzieję że się nie obrazisz że podaję tę informację na forum :)

 

Płatni zabójcy już czekają, uważaj w ciemnych zaułkach :D

 

Jeśli chodzi o mój dyplom to napewno nie zrobiłem go dzięki wiedzy zdobytej w tej szkole, jeśli chodzi o 3d oczywiście bo cała reszta jak kompozycja, typografia, grafika wektorowa itp. jak najbardziej są ok. Jeśli ktoś się chce uczyć 3d to niestety program "Promocji" jest zorganizowany w ten sposób żeby słuchacze "zobaczyli że jest taki program jak 3ds max"

 

Tak ogólnie to Dziadek Stal dobrze gada, najlepiej kształcić się na uczelniach plastycznych, to jest bardzo potrzebne w 3d, 2d, fotografii, wszystkim z czym to się wiąże. (dopisze może coś więcej ale zaraz spoźnie się na autobus do pracy :D:D )

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płatni zabójcy już czekają, uważaj w ciemnych zaułkach :D

ufff...a juz myślałem że obłożysz mnnie ekskomuniką ;)

 

Jeśli chodzi o mój dyplom to napewno nie zrobiłem go dzięki wiedzy zdobytej w tej szkole, jeśli chodzi o 3d oczywiście bo cała reszta jak kompozycja, typografia, grafika wektorowa itp. jak najbardziej są ok. Jeśli ktoś się chce uczyć 3d to niestety program "Promocji" jest zorganizowany w ten sposób żeby słuchacze "zobaczyli że jest taki program jak 3ds max"

a to i tak więcej niż np w CEKu na Mazowieckiej gdzie miałem okazję uczęszczać i gdzie dowiedziałem się co to jest Photoshop i Illustrator i gdzie miałem okazję zrobić aż ulotkę i caaaaały plakat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak ogólnie to Dziadek Stal dobrze gada, najlepiej kształcić się na uczelniach plastycznych, to jest bardzo potrzebne w 3d, 2d, fotografii, wszystkim z czym to się wiąże. (dopisze może coś więcej ale zaraz spoźnie się na autobus do pracy :D:D )

 

Pozdrawiam

Dla tego chce iść na ASP :P

 

A czy wie ktoś może więcej z okolić wrocławia cos o takich zajęciach :))

Byłem sobie na stronce ASP Wrocław ale tam nie ma takich ciekawych informacji ani też nic nie pisze o wymogach maturalnych...postanowiłem, że w przyszłym miesiącu pojade tam i sie wszzystkiego dowiem osobiści:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CzAk1 : zalezy na jaki kierunek chcesz tam isc bo do kazdego kierunku są różne zajecia przygotowawcze... A tak moim zdaniem to nic one nie pomagaja tylko kasy szkoda... proponuje Ci wzornictwo albo arch. wnetrz. tam nawet ucza podstaw Maxa :P

 

PS. takich tematow tu na forum jest bez liku wiec po co ten ??

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ogólnie to Dziadek Stal dobrze gada, najlepiej kształcić się na uczelniach plastycznych, to jest bardzo potrzebne w 3d, 2d, fotografii, wszystkim z czym to się wiąże. (dopisze może coś więcej ale zaraz spoźnie się na autobus do pracy :D:D )

hmmm... moja koleżanka z pracy świetnie maluje na płótnie, wspaniale na szkle i super na blasze. Painterem mazia od około 1,5 roku i jej pracki są... no cóż do Tigera jest baaaaaaaardzo dużo brakuje.

Żadna szkoła nie zrobi z ciebie grafika komputerowego. Możesz zostać jedynie technikiem o specjalizacji grafika komputerowa ale jak nie będziesz miał pomysłów czy też nie znajdziesz swojego własnego stylu to skończysz jako 45 latek projektujący wizytówki i ulotki w Wordzie.

Reasumując najlepsi są samoucy. Szkoły i uczelnie mogą najwyżej pomóc. :]

a co do podstaw maxa to po co uczyć się maxa i płacić za to?? jest przecież http://www.max3d.pl :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam ten sam problem co pit17, tez nie wiem gdzie isc na studia, myslalem o architekturze, ale ponoc trzeba dobrze fize znac(nie myle sie?), a u mnie to kiepsko (nie myle sie?), moze da sie to jakos obejsc. Aha czy we wroclawiu totylko na polibudzie jest architektura??

normalnie ten rok to bedzie porazka :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kompoter to narzędzie, nikt w asp, czy nawet w liceum plastycznym nie uczy jak sie trzyma pendzel i ktorą stroną sie go moczy w farbie. chcecie parać sie w zawodach związanych ze sztuką wizualną to uczcie sie w takich szkolach najlepiej w ASP, i nie tkniecie tam nawet palcem kompotera.. a dla czego? a dla tego!bo jak napisalem na początku kompoter to narzędzie, i nikt nie bedzie tłukł wam do głowy co gdzie kliknąć! "grafika kompoterowa" to taki sam proces tworczy jak przy kazdym innym medium, tylko narzędzie inne, dziedzina natomiast.. TA SAMA! albo umiesz sie poslogiwać narzędziem albo nie. Studia to nie szkolka niedzielna tam nikt nie uczy jak malować! tam dostajesz zadanie, wytyczne, temat czy bog wie co, i masz przynieść gotowe! czy zrobisz to w 3d czy namaziasz farbami czy wytrawisz blachę to juz twoj biznes. jest mnostwo czegoś takiego jak "studium" grafiki kompoterowej, trwa zazwyczaj 2 lata i jest do bani, dostaje sie po czyms takim papier o ukończonym kursie corel draw i tyle:) marnotrawienie dwoch lat. jezeli na jakis szanujących sie uczelniach wyklada ktoś "grafikę kompoterową" to albo uczy totalnych podstaw dla tych co kompotera to jedynie do Gadu Gadu uzywają, albo dzieli sie jakimiś zaawansowanymi sztuczkami w formie "masz problem? pokaz, zobaczymy co sie da zrobić". tyczy sie to np. filmowki w łodzi, gdzie owszem są zajęcia z grafiki kompoterowej, ale owa "grafika kompoterowa" traktowana jest jak narzędzie do robienia filmow i efektów, a nie przedmiot sam w sobie. nom, to takie male rozwinięcie wypowiedzi dziada stalowego. pewnie za miesiąc bedzie znowu to trzeba skopiować i wkleić, bo ten durny temat jest wieczny..:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Damian, święta racja. Co do tego studium grafiki komputerowej to nie wszędzie jest tak jak mówisz, jasne, uczą podstaw grafiki itp. ale np. są przedmity takie jak kompozycja, fotografia, rysunek (mówię tu o przypadku mojej szkoły) i tak naprawę to tylko i wyłącznie od Ciebie zależy czy z tego skorzystasz czy nie, takie studium może być czymś w rodzaju "zapłonu" i jeżeli tak naprawdę Cię to interesuje to może Ci bardzo dużo dać (zwłaszcza że wykładowcami są min. ludzie z asp) trzeba tylko dużo pracować i chcieć, nie wystarczy samo pojawianie się na zajęciach, podsumowując: nie uważam tych 2 lat za stracone, wręcz przeciwnie. Ale poza tym to w 100% zgadzam się z Twoją wypowiedzią :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli chodzi o grafike komputerowa (studium to cos na ten temat wiem (malo ale zawsze to cos) (aha postow nie czytalem do konca za duzo piszecie:D)

w tym studium to ucza totalnych bzdur nie uswiadczysz tam maxa itp. tylko photoshop (przeaznie stara wersja) flash oczywiscie corel pytalem sie z kumplem a czy bedzie 3d to ona mowi ze narazie to bedzie 2d ktore sie nie rozni od 3d wiec to bez roznicy (??wtf??) ale mowi ze moze zaznaczam moze pozniej taa pozniej bedzie modelowanie taaaa napewno w jakims gimp'ie czy innych programach (darmowych)

a w tych wyzej wymienionych programach to uczy sie podstaw jak zrobic kulko kwadrat dac jakis kolor czcionke zmienic :D

serio

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja maxa u siebie uświadczyłem ale niestety na słabym poziomie (gł. ze względu na małą ilość godzin, no bo co to jest 2 godz. na 2 tygodnie ??? zwłaszcza że większość ludzi pierwszy raz widziała ten program na oczy) co do Corela to był mój pierwszy kontakt z tym programem, teraz po 2 latach pracuje na tym jakże pięknym ;) sofcie i myślę że całkiem sporo się nauczyłem (fakt faktem nauczycielkę mieliśmy świetną :) ) Co do photoshopa to na początku było trochę podstaw ale potem doszły różne sztuczki jeśli chodzi o korektę zdjęć i przygotowanie do druku i powiem szczerze że kilku ciekawych i nowych rzeczy się dowiedziałem.

 

Jakby nie patrzeć moje studium to była szkoła reklamy a nie samej grafiki (grafika była kierunkiem) więc nacisk nie mógł być położony tlyko na stronę wizualną.

 

Drugą świetną sprawą są znajomości które można zawrzeć, poznaje się naprawdę ciekawych ludzi (a nawet rowra można spotkać jak się ma....szczęście :D:D )

 

Jeszcze raz powtórzę, jeżeli ktoś chce coś robić i mu na tym zależy to takie studium może tylko pomóc (jeżeli jest na odpowiednim poziomie) wszystko zależy tylko i wyłącznie od chęci i podejścia.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ebor: sorry istotnie nie napisałem...chce iść oczywiście na grafike:)

Cóż fakt, faktem to, że na studiach guzik mnie nauczą to akurat wiem. W zasadzie to te studia są tylko jak dla mnie dla papieru bo to jednak inaczej wygląda jak na CV napiszesz, że skończyłeś studia plastyczne:]. Ponoć gdzieś czytałem, że mają tam też zajęcia z reklamy jak mówił Vorek, a pracodawcy zwracają na to uwage gdy np. pracujesz w studiu od reklam ( choć ja mam wyższe aspiracje, ale w tym kraju...:))

To, że najlepiej się samemu uczyć to wiem ( i robie to), a to że najlepsi są samouki to też wiem ( wystarczy przykład co po niekturych osób z forum czy choćby T. Bagiński)

Ale jednak papier jakiś by sie przydać...a ja specjalnie nie widze co bym mógł jeszcze robić:/!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepsze studia to usiac dupskiem przed monitorem i metoda prob i bledow 14 godzin dziennie i 10 godzin snu, ostatecznie ze snu mozna zrezygnowac ale nie dluzej niz 1 dzien.

 

Dzieki temu dostajesz najlepszy papierek jaki mozesz sobie wyrobic czyli portfolio + demoreela i nic wiecej Ci nie jest potrzebne.

 

Chociaz coraz wiecej pracodawcow wymaga zeby grafik3d byl po asp, nie chodzi o to zeby studiowal grafike 3d ale zeby mial ogolna wiedze plastyczna czy ki ... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CzAk1 to nie kwestia papieru. Nikt nie potrzebuje operatora programu! Soft to tylko narzędzie, które może być wykorzystywane na dziesiątki sposobów, w różnych branżach i w różnych specjalizacjach. Nie jest istotne jaki znasz program ale co nim potrafisz zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatecznie ze snu mozna zrezygnowac ale nie dluzej niz 1 dzien.

oj, my personal best to 72h ;] jeszce nie miałem zapowiadanych halucynacji :>

no ale nie da się ukryć że wydajnośc nauki spada po 40h bez snu

nie ma praktycznie rzeczy której nie można się samemu nauczyć, więc po co przepłacać? Lepiej studiować coś normalnego a grafikę potraktować jako drugi zawód/hobby.

btw. do metody Klicka radziłbym podchodzić z rezerwą, chyba że się ma monitor lcd ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma co sie produkować sans.. do nich nie dociera... ja piernicze "na studiach nic mnie nei nauczą" "tylko papier" czlowieku!? co ty pleciesz!? az ciekaw jestem jak ty musisz wymiatać skoro na ASP nic cie nie nauczą, a szedłbyś tam jedynie dla papieru! Boshe... CzAk1 ty chociaz liceum plastyczne ukończ! a potem gadaj ze na "studiach plastycznych" to guzik uczą. parenascie postow w góre jeden ze wspomnianych przez ciebie przykład "samouka" zdązył Ci juz napisać do jakich szkoł powinno się iść by zaistnieć w tej dziedzinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja piernicze "na studiach nic mnie nei nauczą" "tylko papier" czlowieku!? co ty pleciesz!?

 

Zdając na uczelnię artystyczną trzeba już dużo umiec i nie są to wcale podstawy. W trakcie za dużo może nie na uczą ale w studiowaniu na wszelkich kierunkach kreatywnych najlepszy jest bezpośredni kontakt z innymi twórcami. Wzajemne motywowanie, inspiracje i to na co płaczą forumowicze czyli krytyka i ostre zjebki :D Poza tym studia rozwijaja człowieka ogólnie. Wiem bo sam rzuciłem studia :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość lunatyk

proponowalbym Ci Automatyke i Robotyke na AGH w Krakowie, kierunek ten pozwoli Ci gruntownie poznac matematyczne zasady opisywania rzeczywistosci, natomiast po odpowiednim zamodelowaniu obiektu na sterowanie nim, jezeli chodzi Ci natomiast o studia gdzie beda uczyli Cie obslugi programow graficznych to takich jak sie domyslam nie ma, programy sa tylko narzedziem, jezeli chcesz wyrobic Sobie zmysl artystyczny zapisz sie przy okazji do jakiegos kolka rysowniczego albo fotograficznego i przede wszystkim tworz caly czas grafike, wracajac do proponowanego przezemnie kierunku, nie zaznasz przyjemnosci grafiki na samym poczatku, na poczatku czeka Cie troche wkuwania glownie matma i fiza :/ przy okazji nauczysz sie programowac (nie ominie Cie tez elektrotechnika, elektronika, podstawy mechaniki itp.) powoli dojdziesz do sedna czyli do modelowania i sterowania (teoria sterowania, identyfikacja obiektow fizycznych, modelowanie ukladow automatyki, metody optymalizacji itp.) i wybierajac odpowiednie specjalizacje mozesz kierowac sie w strone grafiki komputerowej, moglbys rowniez probowac isc na Informatyke tam tez jest specjalizacja z grafika komputerowa, ale jak chcesz byc naprawde dobrym inzynierem w zakresie modelowania to polecam jednak Automatyke, no chyba ze chcesz tworzyc statyczne obrazy to lepiej idz na akademie sztuk pieknych, jezeli natomiast chcesz tworzyc bogade w detale, zywe, doskonale zgrywajace sie ze soba sceny wygladajace jak w zyciu to zrob tak jak Ci mowie, jezeli chodzi o uczelnie AGH tez jest niczego Sobie :) jest w czolowce uczelni technicznych w Polsce, a nie jest wcale tak przejebane ;] ja na przyklad caly czas baluje a ucze sie tylko w sesji ;] wlasnie jest ten najgorszy miesiac od pazdziernika wakacje ;] ogolnie jest pelno poprawek i raczej ciezko wyleciec, w akademikach mamy siec 100Mbit/s raz ze szwecji sciagalem film transferem 3,5Mb/s nie mowiac juz o wymianie miedzy studentami ;] (placilem 60 zl na pierwszym roku za nowe ip:) z oplat za siec to by bylo na tyle) na Miasteczku Studenckim jest eksterytorialnosc, tzn. na legalu wychodzisz na trawke odpalasz grila wyjmujesz browary albo flaszke i balujesz do rana, a oto niedawno powstala na Katedrze Automatyki pracownia graficzna fajne sprzety spaceballe serwer do renderingu i niedlugo skaner 3d http://www.ia.agh.edu.pl/~szuba/Laboratorium_Grafiki_Komputerowej.html , bueheh pisarz ze mnie nie bedzie za bledy stylistycznee przepraszam

pozdrawiam i powodzenia w wyborze mam nadzieje ze Cie troche zachecilem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja na przyklad wybralem Infe:)

a grafika to zobacze co moge sie nauczyc sam:)

...nie wiem czy warto isc na GI...lepiej cos innego co ci interesuje...AS tez to niezle wyjscie ... architektura tez dobre...

zrobisz jak bedziesz chcial jezeli chcesz is na GI to idz:)...choc nie wiem czy bedziesz po tym tak zadowolony jak uwazasz:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sans: W dzisiejszych czasach to raczej trudno bez papierów

Damian:1. Sami cały czas gadacie, że mnie nic nie nauczą,:)) zresztą pisałem, że nauczą mnie ale nie zrobią ze mnie mistrza 3D za to będe wiedział jaki kolor zastosować do reklamy np. puszki PEPSI:D...a tak wogóle to ja nie byłem to nie moge powiedzic czego tam uczą.:P

 

Nie jest istotne jaki znasz program ale co nim potrafisz zrobić.

A ty myślisz, że z takich ksiązek jak "Killer Tips for max 6" to ja sie czego ucze...ustawiać box'y?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja na przyklad wybralem Infe:)

a grafika to zobacze co moge sie nauczyc sam:)

...nie wiem czy warto isc na GI...lepiej cos innego co ci interesuje...AS tez to niezle wyjscie ... architektura tez dobre...

zrobisz jak bedziesz chcial jezeli chcesz is na GI to idz:)...choc nie wiem czy bedziesz po tym tak zadowolony jak uwazasz:)

ASP to jak dla mnie najlepsza perspektywa bo z matmy i fizy nie targam za bardzo wiedzą więc z dostaniem się na Infe może być problem...za to prędzej narysuje na ASP coś zarabistego na teście z malarswa ( czy rysunku..nie wiem co tam na grafike mają?!?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja powiem jedno szkoda ze nie ma studiow o kierunku grafika 3d ;Pja sie wlasnie tez zastanawiam gdzie isc moze pojde na archtekture tylko kurde co tam bedzie ??:D

 

w ogóle nie łapiecie przekazu ;)

 

Przykład: "pędzel". Pędzlem można malować sciany. Pędzlem można torzyć sztukę malując obrazy. Pędzlem można robić podmalówki w tradycyjnej fotografii. Pędzlem można robic makijaż. Pędzlem można malowac bułki w piekarni przed włożeniem do pieca. Pedzlem można czyścić znaleziska archeologiczne. Pędzlem można bawić się w kaligrafię. Pędzlem można projektować wieżowce. Dużym pędzlem można zamiatać ulice.

 

Interesuje się pędzlami, jaką przyszłość powinienem sobie wybrać? :]

 

Poszukiwani są specjalisci w każdej z powyższych dziedzin. Wymagane jest biegłe posługiwanie się pędzlem ale sama taka umiejętność nie jest nikomu potrzebna. Szkoła nie nauczy machania pędzlem ale pomoże zdobyć wiedzę potrzebną do zastosowania pędzla w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja sobie studiuję na ASP i muszę powiedzieć, że jest sporo osób które ukończły tak renomowaną uczelnię prawie nic nie umiejąc, z dyplomami wyglądającymi żenująco. Zależy to tylko od człowieka, są na dziennych tacy co o pracy ani myślą i coś tam chlupną na płótno, prof coś tam powie i jakoś to będzie. A są i tacy którzy siedzą w domu studiują na wieczorowych/ zaocznych i wymiatają, często dodatkowo mają pracę w swoim zawodzie. U mnie z 20 osób na roku ponad połowa pracuje w zawodzie, a studiuję na kierunku- grafika użytkowa- na której są takie przedmioty jak: animacja rysunkowa, nauka After Effect+skład materiału filmowego, plakat, grafika wydawnicza, ilustracja i oczywiście rysunek z malarstwem.

Ale nie myślcie, że grafika to taki wspaniały zawód w którym cośtam sobie nabazgrolicie i zgarniecie wielką kasę. Jeśli traficie do agencji, która zajmuje się ulotkami wizytówkami i inny ustrojstwem to tylko ci mózg skasują pracą taką samą jak "kopanie dołów". Rządzi tu zasada "Klient nasz pan", pan który życzy sobie tanią tandetę za 150 złotych bo ma o te 150 za dużo i nie wiec co z nimi zrobić.

Natomiast żeby dostać się do dobrej agencji jedyna rzecz jaką musisz mieć to dobre portfolio (chociaż rzeczywiście coraz częściej pytają od ewentualne ukończenie ASP).

W dobrych agencjach też nie jest zbyt wesoło bo duże firmy mają już określone logotypy, własne kolory i czcionki i dużo od siebie tu nie wniesiesz.

Trzeba się zatem przygotować na to, że po kilku latach spędzonych w agencjach, poganiany na każdym kroku- "bo terminy" (zapomnij o dopieszczaniu szczegułów jak to ma miejsce w większości prac na tym forum) staniesz w miejscu i będziesz powielał stare pomysły nie mając z tego większej satysfakcji.

Później dokończę bo własnie mam robotę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w ogóle nie łapiecie przekazu ;)

 

Przykład: "pędzel". Pędzlem można malować sciany. Pędzlem można torzyć sztukę malując obrazy. Pędzlem można robić podmalówki w tradycyjnej fotografii. Pędzlem można robic makijaż. Pędzlem można malowac bułki w piekarni przed włożeniem do pieca. Pedzlem można czyścić znaleziska archeologiczne. Pędzlem można bawić się w kaligrafię. Pędzlem można projektować wieżowce. Dużym pędzlem można zamiatać ulice.

 

Interesuje się pędzlami, jaką przyszłość powinienem sobie wybrać? :]

 

Poszukiwani są specjalisci w każdej z powyższych dziedzin. Wymagane jest biegłe posługiwanie się pędzlem ale sama taka umiejętność nie jest nikomu potrzebna. Szkoła nie nauczy machania pędzlem ale pomoże zdobyć wiedzę potrzebną do zastosowania pędzla w praktyce.

Matko Boska jak ty pięknie ujełeś w tych kilku zdaniach sens...sens którego poszukiwałem...wyjełeś mi to z ust, odkryłeś przedemną sens którego ja sam ie byłem w stanie wydobuć...i dlatego jesteś moderatorem:]

DaveBrock...nareszcie ktoś z ASP z kim moge pogadać.

P.S. w tym zawodzie po prostu musisz....be the best!

 

albo chociaż try to by the best

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w ogóle nie łapiecie przekazu ;)

 

Przykład: "pędzel". Pędzlem można malować sciany. Pędzlem można torzyć sztukę malując obrazy. Pędzlem można robić podmalówki w tradycyjnej fotografii. Pędzlem można robic makijaż. Pędzlem można malowac bułki w piekarni przed włożeniem do pieca. Pedzlem można czyścić znaleziska archeologiczne. Pędzlem można bawić się w kaligrafię. Pędzlem można projektować wieżowce. Dużym pędzlem można zamiatać ulice.

 

Interesuje się pędzlami, jaką przyszłość powinienem sobie wybrać? :]

 

Poszukiwani są specjalisci w każdej z powyższych dziedzin. Wymagane jest biegłe posługiwanie się pędzlem ale sama taka umiejętność nie jest nikomu potrzebna. Szkoła nie nauczy machania pędzlem ale pomoże zdobyć wiedzę potrzebną do zastosowania pędzla w praktyce.

 

A ja sobie studiuję na ASP i muszę powiedzieć, że jest sporo osób które ukończły tak renomowaną uczelnię prawie nic nie umiejąc, z dyplomami wyglądającymi żenująco. Zależy to tylko od człowieka, są na dziennych tacy co o pracy ani myślą i coś tam chlupną na płótno, prof coś tam powie i jakoś to będzie. A są i tacy którzy siedzą w domu studiują na wieczorowych/ zaocznych i wymiatają, często dodatkowo mają pracę w swoim zawodzie. U mnie z 20 osób na roku ponad połowa pracuje w zawodzie, a studiuję na kierunku- grafika użytkowa- na której są takie przedmioty jak: animacja rysunkowa, nauka After Effect+skład materiału filmowego, plakat, grafika wydawnicza, ilustracja i oczywiście rysunek z malarstwem.

Ale nie myślcie, że grafika to taki wspaniały zawód w którym cośtam sobie nabazgrolicie i zgarniecie wielką kasę. Jeśli traficie do agencji, która zajmuje się ulotkami wizytówkami i inny ustrojstwem to tylko ci mózg skasują pracą taką samą jak "kopanie dołów". Rządzi tu zasada "Klient nasz pan", pan który życzy sobie tanią tandetę za 150 złotych bo ma o te 150 za dużo i nie wiec co z nimi zrobić.

Natomiast żeby dostać się do dobrej agencji jedyna rzecz jaką musisz mieć to dobre portfolio (chociaż rzeczywiście coraz częściej pytają od ewentualne ukończenie ASP).

W dobrych agencjach też nie jest zbyt wesoło bo duże firmy mają już określone logotypy, własne kolory i czcionki i dużo od siebie tu nie wniesiesz.

Trzeba się zatem przygotować na to, że po kilku latach spędzonych w agencjach, poganiany na każdym kroku- "bo terminy" (zapomnij o dopieszczaniu szczegułów jak to ma miejsce w większości prac na tym forum) staniesz w miejscu i będziesz powielał stare pomysły nie mając z tego większej satysfakcji.

Później dokończę bo własnie mam robotę...

 

Ja bym te dwie wypowiedzi gdzieś przykleił albo dał do faq :) napewno świetnie podsumowują ten wątek i masę innych o podobnej tematyce :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja moze o ta architekture zahacze, powiedzcie czy trzeba tam wymiatac z tej fizy, bo ja normalnie nienawidze tego przedmiotu :/ A jesli chodzi o ASP to jak tam wyglada rekrutacja, na co patrza??

PS fajnie tu niektorzy sie wypowiedzieli o tym calym "studium" grafiki, nawet o tym myslalem, ale powiedzialiscie cie wszystko czego nie chcialem uslyszec :/ DLatego lepiej mierzyc w cos konkretnego, co ja mam na tej kurcze maturze zdawac, to ja sam nie wiem. ehh lol:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...i dalej. Na ASP trzeba zdawać RYSUNEK, MALARSTWO i tzw pracownię kierunkową czyli specjalizację. Jak idziesz na rzeźbę to na tym egzaminie będziesz rzeźbił, jak na grafikę użytkową, to będziesz projektował logotypy czy coś z wydawnictwem związanego. Oczywiście musisz też przynieść teczkę z pracami które robiłeś już wcześniej. Poza tym trzeba znać dosyć dobrze historię sztuki. Ogólnie zauważyłem, że osoby po szkołach innych niż licea plastyczne są traktowane nieco luźniej, ale tylko nieco.

Wracając do porównania -studiujący i samoucy. Zauważyłem że sporo osób kończących studia dzienne ma problemy z pracą na początku- czemu? Bo pracodawcy nie oczekują pięknych pracek rysowanych przez kilka dni i zawalonych efektownymi szczegółami. Taka praca to rarytas wśród wielu ochłapów, i niestety często ludzie którzy z powodu dziennych studiów nie mają czasu na pracę tracą cenne doświadczenie z zakresu obsługi programów i znajomości realiów agencji. Później na prawdę ciężko dostosować tryb swojej pracy do wymogów pracodawcy. Wieczorowi i zaoczni mają teoretycznie więcej czasu na szkolenie się do zawodu, ale z drugiej strony wielu z nich zdawało na dzienne i się nie dostało a to coś znaczy...

hm, to znaczy, że uporem i pomysłowością będą musieli nadrabiać braki talentu czy lenistwa w szkole średniej.

 

A co się tyczy architektury to trzeba znać fizykę całkiem nieźle, swego czasu wynajmowałem stancję z dwoma studentami architektury i pamiętam, że nad mechaniką budowli sporo siedzieli.

 

Nie ma pracy idealnej (hm polityk?) , zawsze trzeba czegoś się nauczyć i poświęcić mnóstwo nieodrabialnego czasu, wielu po kilku latach zwątpi w swoje, jak myśleli powołanie życiowe i maszynkę do robienia łatwo i efektwnie pieniędzy, Jednak na tych, którym to będzie wówczas sprawiać przyjemność i będą w stanie się z tego utrzymać będzie czekać nagroda w postaci tzw "dobrego życia".

No to nie czytać głupich postów tylko DO ROBOTY!!! :P, hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja natomiast wbijam sie wlasnie na ostatni rok automatow, niedawno musialem wybrac prace magisterska, początkowo miałem robic cos z aparatury medycznej albo z modelowania ukladow automatyki przemyslowej, ale ku mojemu zadowoleniu wybralem grafike komputerowa mimo iz nie mam w tej dziedzinie osiagniec, dla mnie jest to pewna ucieczka od swiata techniki, tych wszystkich maszyn, fabryk itp. zawsze kochalem sztuke i chcialem cos tworzyc (innego niż linie produkcyjne i sterowanie do pralek:) ), rzeczywistos sprowadzila mnie jednak na uczelnie techniczna (kasa), teraz widze swiatelko nadziei, nie to zebym nie lubil swoich studiow, ale wszystko powoli zaczyna klarowac sie po mojej mysli :) przyjemne z pożytecznym,

DaveBorck chyba rozumiem Twoje refleksje, ale jak wiesz ;) zycie nie jest lekkie zawsze w przerwie mozesz tworzyc wlasne kompozycje, o ile oczywiscie bedziesz mial jeszcze sile :] najlepiej byloby wygrac w totka i zajac sie czym sie chce, a tak to trzeba zarabiac na zycie zmagac sie z codzienna rutyna, schematami, szefami, klientami, zycie! zycie! zycie! albo jak dobrze zauwazyl CzAk1 byc najlepszym i nie przejmowac sie jakimis nakazami, wymogami, samemu ustalac regoly :D eh chcialbym tak ;]

pochwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli podsumowując każdy musi wybrać ten kierunek, na którym sobie poradzi i nie zrujnuje sobie życia...Trzeba się uczyć często samemu a jak ja już powiedziałem grafika to taki zawód gdzie po prostu...trzeba być jak najlepszym.

Try to be the best a szkoła pozostanie formalnością, która pomorze ci twoją wiedze wykozystać...:]

...coś marudze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności