Jump to content
KLICEK

Game Art : Normal Mapy vol2

Recommended Posts

...Oczywiście nie uda ci się tego zrobić, wiec chowaj na dole/w mniej widocznych miejscach ;)

to w jaki sposob masterzy game artu tworza postacie jednolite np nagie w grach? co z seamami? przeciez nie ma gdzie ich schowac?

hmm a sprawdzałeś kanały osobno? bo to wygląda jakby jeden element na uv był odwrócony. Jednak nie wiem jak to by się mogło samo zrobić XD.

zrobiles resetxform na modelu przed wypaleniem?

nie, dobry pomysl, ale jak wytlumaczyc kiedy takie ciecia robia sie nawet w zmaperze i normalnym wypalaniu po uv masterze w zb?

Wrzuć to do jakiegoś porządnego edytora, max to syf, inaczej wygląda seam we wiuporcie inaczej na renderze. Poza tym gdzie ty widziałeś mastera gameartu który renderuje swój model w nie realtimowym sofcie?

Różnica jest też w sposobie interpretacji normali przez silnik/soft, normal musi zostać przekonwertowany z wartości 0-256 do (-1,0,+1)

Poza tym gdzie ty widziałeś mastera gameartu który renderuje swój model w nie realtimowym sofcie?

troszke nie rozumiem, wiadomo ze chodzi o real time, ale jak to sie ma do mojego problemu seamow? przeciez jakos ta normalke trzeba wrzucic do silnika?

to w jaki sposob masterzy game artu tworza postacie jednolite np nagie w grach? co z seamami? przeciez nie ma gdzie ich schowac?

na krawedziach będą powstawały szwy dopóki nie bedzie sie tam zgadzało do pixela. Po prostu filtrowanie zabije krawędź. Jeszcze innym sposobem jest wyzerowanie normalki w danym miejscu. łacząc technike chowania seamów i zerowania normalki na seamie i dobrym modelu LP da sie uniknąć seam'a.

Jak bardzo widać tą krawedź? pokaż z szarym difiuse i normalką w silniku jakimś.

(...) i gdy renderuje, wychodzą mi takie dziwne seamy.

Jak temu zaradzić?

chodziło o wypalanie? Dla mnie "renderowanie" i "wypalanie normali" to 2 różne sprawy. Nie rozumiem czemu niektórzy używaja wyrazu renderowanie w celu opisania procesu wypalania normali, renderowanie to zupełnie cos innego. Zrozumiałem że deshu wyrenderował model z normalem w scanlinie lub w mentalu.

gomez - to teraz juz sie dogadalismy:)

pewnie ze chodzi o bake, bez sensownym jest stosowac normalki do renderu, to oczywiste, od tego hest displace mapa czy hight mapa....

moj zolwik z zbrusha, unwrapniety uv masterem i wypalona normalka w zb

szew widac golym okiem na karku przechodzacy do ramienia

uv unwrapnietez symetria w paru innych miejscach jeszcze jest to samo,

przyklad.jpg

A masz zwieldowane vertexy w mapie UV?

wszedzie indziej tak, w tym miescu nie, poniewaz tam jest seam.....

wszedzie indziej tak, w tym miescu nie, poniewaz tam jest seam.....

Jak się ma rozbitą na kawałki siatkę UV to właśnie w miejscach seamu często pojawiają się błędy. Kiedyś, jeszcze na starym 3ds tak miałem - jak siatka UV była rozbita (czego nie widać póki vertexa UV nie ruszysz), to wszystko było OK oprócz właśnie seamów!

Jak się ma rozbitą na kawałki siatkę UV to właśnie w miejscach seamu często pojawiają się błędy. Kiedyś, jeszcze na starym 3ds tak miałem - jak siatka UV była rozbita (czego nie widać póki vertexa UV nie ruszysz), to wszystko było OK oprócz właśnie seamów!

jak chcesz rozkladac uv'ki nierozbijajac siatki? moze ja czegos nie wiem....

Chcesz stronkę o tym że podzielenie uv nie ma się nijak do podzielenia modelu na osobne elementy?

Na pierwszy rzut oka niewidoczne seamy mogą być zarówno na siatce modelu jak i na UV-ce (zduplikowane vertexy) ale takie rzeczy odrazu sie wyłapuje pod warunkiem, że sie samemu modeluje i mapuje, a nie dostaje sie gotowego low, zmapowanego i tylko robi się high i generuje normale. Takie sąsiednie face'y na meshu, przy duplikowanych vertexach mają różne normalne od nich pochodzące. z kolei takie rozcięcia na UV-ce sprawiają, że face'y dzielą sie pixelami,a duży bleed (margines) przy wypalaniu normali wprowadza jeszcze dodatkowe błędy.

Jeśli to sytuacja którą opisują linki podane przez Creatora, to może da się po chamsku podzielić tam na seamie siatke (zduplikować vertexy) i po chamsku złapać ich normalne za włosy i ustawić równolegle do ich duplikatów. Sory jeśli niejasno to opisałem. ;)

Jeśli to sytuacja którą opisują linki podane przez Creatora, to może da się po chamsku podzielić tam na seamie siatke (zduplikować vertexy) i po chamsku złapać ich normalne za włosy i ustawić równolegle do ich duplikatów. Sory jeśli niejasno to opisałem. ;)

niestety nie rozumiem, ale jutro jeszcze raz przeczytam:D

modelik jest czysciutki a mapke sam wypalalem, jest to demo soldier z zb:)

ps: nie wie ktos moze, czy idzie ciac wzdluz face'a seamem w siatce uv?? w maxie? albo jest jakis plugin, albo czy jakis stand alone unwrapper takie rzeczy robi??

tak jak to pokazal w linku creator??

Edited by plasti

ps: nie wie ktos moze, czy idzie ciac wzdluz face'a seamem w siatce uv?? w maxie? albo jest jakis plugin, albo czy jakis stand alone unwrapper takie rzeczy robi??

tak jak to pokazal w linku creator??

Niebardzo rozumiem. Max napewno umie ciąć face'y na meshu. Nie da sie zrobić seama na srodku face'a jeśli nie ma tam krawędzi, no chyba że face wystaje z lewej strony przedziału 0-1 na UVce, wtedy z cyklicznych warunków brzegowych wchodzi z prawej strony UV-ki, ale to seam-nie seam, bo seam w przestrzeni mapy bitowej obrazka a nie samego mapowania UV. Podany przez Creatora 2-gi link opisuje cięcie face'a na meshu tak by seam wypadał pomiędzy dwoma ścianami o tej samej normalnej, na wypadek gdyby program generujący normalmape sam ciął mesha według seamów w trakcie generowania normalmapy (i jak mniemam vertexom duplikowanym na cięciu zmieniał wektory normalne). 1-szy link zdaje sie opisuje sposób rozkładania UV-ki i wzajemną orientację seamów, to już troche bardziej skomplikowane ale wniosek taki, że face'y które są łączone jednym seamem, powinny mieć jak najbardziej zbliżoną orientacje na UV-łce.

Jeśli coś znowu niejasno lub źle napisałem, to chyba mam dzisiaj zły dzień. :)

pieknie, teraz wszystko zrozumialem...

zauwazylem jedna zaleznosc ktorej nie rozumie, a wiec:

rozcialem tak mesha ze udalo mi sie prawie pozbyc seamow, prawie nic nie widac w silniku, pozniej nalozylem normalke na diff map, wypalilem na nowym kanale uv tego samego modelu, zmieniony(poprawny) i wypalilem ponownie bez cieni i glossow, sam diffuse, ku mojemu zdziwieniu, powstaly seamy w miejscach gdzie rozcina sie aktualna uv'ka(nowa), ale kolory w tych miejscach sa idealnie wpasowane(z poprzedniego uv'kowania), czyli z mojego skromnego wnioskowania nie sam kolor odpowiada odbicia w silniku?!

potrafi ktos mi to wyjasnic???