Skocz do zawartości

#VISTA - kupić, nie kupić - pogadać można ;)


miriam

Rekomendowane odpowiedzi

Witka

i po premierze nowego stwora zwanego Vistą, szczerze mówiąc po przeczytaniu paru tekstów i "obejrzeniu" paru testów . . .

1. Chcę zmienić swój stary OS na nowy, ale który . . .

2. do dyspozycji jest kilka albo XP PRO x64, lub Vista Home Pro lub Vista Business niestety Ultimate jest poza zasięgiem :| . . . i zdrowym jak na mój gust rozsądkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 155
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

no ja sie przestawiam na XSI pod winde... a pozniej zostanei tylko XSI a system operacyjny trzeba bedzie dostosowac do realiow... bo potrzebuje systemu do pracy i nieszczegolnei by mi rpzeszkadzal nawet dosowy norton comander zeby tylko sprawnie dzialal i mi kompa nie zamulal... centrum multimedialne lata mi i powiewa... dvd to dla mnei juz za hajowe definiszyn...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witka

i po premierze nowego stwora zwanego Vistą, szczerze mówiąc po przeczytaniu paru tekstów i "obejrzeniu" paru testów . . .

1. Chcę zmienić swój stary OS na nowy, ale który . . .

2. do dyspozycji jest kilka albo XP PRO x64, lub Vista Home Pro lub Vista Business niestety Ultimate jest poza zasięgiem :| . . . i zdrowym jak na mój gust rozsądkiem.

 

czytalem gdzies ze jak to na poczatku beda problemy z kompatybilnoscia oprogramowania i sprzetu... ja tam narazie podziekuje i postoje mam xp prof. sp2b narazie jakos sie spisuje. Dajcie naiwniakom zainwestowac w ta viste , z doswiadczenia przeciez wiemy ze microsoft robi buble a dopiero po pewnym czasie wychodzi mniej wiecej dobry produkt (z przewaga na mniej). Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość michlord

Jak na razie to xp bierz. Bo takie efekty graficzne jak w viscie to grafika nie powinny obchodzić, bo tu chodzi o wydajność.

 

PS

Zapomnieliście o takim czymś jak LINUX :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

soft pod xp bedzie wychodzic, co wiecej glownei soft ktory nas tu interesuje... a to z tego glupiego powodu ze nawet jak autodesk pojdzie na viste to idrisi tego nie zrobi, marnosoft albo sie dostosuje do realiow (cyzli dostosuje viste do realiow) albo kilka procent rynku komputerow w administracji kazdego panstwa zniknie z rynku windowsow... a sprzed pol miliarda systemow operacyjnych a nei spzedac to jest bardzo duza gorka dolarow...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe ;)

Spora dyskusja, a więc tak kupiony mam HOME, niestety sprzęcior nowy "no może prawie nowy"

Pent D. 3GHz, ASUS P5WDE, 1GB ramcu, grafika słabowata ale giercomanem nie jestem i RADEK 1300 mi starcza, ponad 500GB HDD, wsio, problem w tym że ponoć

home nie "trybi" za bardzo na platformach 64 bitowych, a przynajmniej takie hasła słyszałem, bo po reinstalacji sprzetu zaczeły się hocki klocki, i teraz zastanawiam się nad przejsciema na os'a x64, ale biorąc pod uwagę jedynie microsofta'. Dlatego iż pracuję na programach tworzonych jedynie pod ten system.

 

Z tego co pamiętam to te same problemy były jak wprowadzano Xp'ka . . . przeczekać burzę . . .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytajcie i płaczcie : http://www.tomshardware.com/2007/01/29/xp-vs-vista/

 

Co ja bym zrobił ? Kupił xp + kupon uaktualniający, używał xp do kiedy się da (czyt. do kiedy nie zostaniemi zmuszeni przez producentów softu na przesiadke, czego nie spodziewam się zbyt prędko sądząc po polityce autodesku i adobe ostatnimi laty) i potem zrobił upgrade...

 

ps. szczególnie ta strona powinna was zainteresować: http://www.tomshardware.com/2007/01/29/xp-vs-vista/page6.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dla odmiany napisze, że Viste Business x64 użytkuję od grudnia i jestem bardziej niż zadowolony. Nie potrafiłbym się już przesiąść na XP'ka.

 

Maya 64 bitowa chodzi perfekcyjnie, PS nie sprawia żadnych problemów - żyć nie umierać. :)

Naprawdę doskonały system.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem to o czym napisał streaker. Kupiłem XP-ka z kuponem na Vistę. Ale jakoś nie marzy mi się przesiadka na ten system:) Komputer za słaby.

Dla mnie to system może wyglądać jak Windows 95. Ma zżerać mało RAMu i nie być nie wiadomo jak rozbudowany, a przede wszystkim ma być stabilny. Ja raczej uważam, że cały ten Aero mi się nie przyda. Owszem, lubię jak ikonki są kolorowe :) ale nie jak jest nawalone niepotrzebnych rzeczy i jakiś pulpitów 3D.

Vista jest robiona raczej pod producentów sprzętu (żeby nabić im sakiewki) niż pod użytkowników. Za niedługo większość nowych gier będzie wymagać Visty i DX10.

Mam tylko nadzieję, że Linux, Mac OS itp. będą robić konkurencję na tyle dużą, że opłacać się będzie tworzenie sterowników i programów dla tych systemów. Bo jak na razie ja jestem skazany na MS (chociaż przyznaję, że XP nawet w wersji Home jest stabilny) ponieważ wielu programów nie ma na inne platformy:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to system może wyglądać jak Windows 95. Ma zżerać mało RAMu i nie być nie wiadomo jak rozbudowany, a przede wszystkim ma być stabilny.

dlatego siedzę na Windowsie 2000 pro, ale jak ktoś może wybaczyć brak polskich znaków to polecam 2000 datacenter server lub pochodne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Windows 2k to był najlepszy system jakiego używałem, ehhh... gdyby nie adobe, dalej był przy nim pozostał- bez niepotrzebnych bajerów, stabilny jak skała (nigdy mi się nie zawiesił, a xp zdarzyło się pare razy, w dodatku bez żadnego widocznego powodu). XP do 2k się nie umywa pod względem stabilności...

A po przeczytaniu tego testu z THG, to aż się boję myśleć o viscie ;) (jakby nie patrzeć THG to wiarygodny serwis)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cóż zdecydowałem się na przesiadkę, ale dopiero w okolicach kwietnia :], przeglądałem sobie z czystej ciekawości listę poprawek krytycznych . . .

sporo tego jak na starcik :]. z drugiej strony to żal d. ściska że praktycznie nie ma szans / no może za jakieś 50 lat/ na zmianę upodobań programistów jeśli chodzi o środowisko, mało "dobrych" - czyt. komercyjnych programów powstaje na Linxa, szkoda, również szkoda że to co w Viście przynajmniej mnie zachwyca jest dopiero teraz a było już widoczne gdzie indziej, jeszcze gorzej że praktycznie nie jest to nowe środowisko jakim miał być Longhorm ;/, kiedyś może będzie . . .

 

Tweety mówił o MAC- OS' czy jakoś takoś - kiedyś pamiętam takowe cudeńko widziałem do dziś pulpita mam z mac'a :D. Piekne

 

jak najmniej zwisów i niebieskich rameczek . . .

czego sobie i Wam życzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o a dziś kolega kupił viste home premium i ogólnie to on sie zachwyca jak pięknie wygląda i ogólnie jak jest fajnie... hmm... gg włączył i IE zapodał ctrl+alt+ del wydajność i patrze;) a tu 620 mb ram zajęte...baz sens... a tak to system ładnie wyglądający ale po 2 tyg używania tego juz sie nie widzi wiec jak dla mnie to xp pro... i nic wiecej;]

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten ram to prawdopodobnie przez prefetch (zawczasu ładuje pliki najczęściej używanych programów, dla mnie bez sensu i jak się już przesiąde, to będzie to jedna z pierwszych rzeczy jaką wyłącze)

ale po 2 tyg używania tego juz sie nie widzi wiec jak dla mnie to xp pro... i nic wiecej;]

Mam identyczne zdanie, max 2 tyg pobawić się, a potem do kąta i "klasyczny windows"

 

Ja ciągle jednej rzeczy nie kapuje, windows to ma być system, z którego obsługą odiota sobie poradzi, ale czemu bardziej zaawansowanym użytkownikom nie udostępnią przy instalacji możliwości wyboru co chcemy mieć, a czego nie ? Takiego aero nie mam zamiaru nigdy używać, a musi ono leżakować na dysku... bez sensu...

 

Jeszcze w win98 była taka możliwość... a potem kupa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo fajny test na tym tomHardware. na 6 stronie max 10 krotnie wolniejszy a na 8 stronie przy obliczeniach intensywnych już wynik identyczny jak w XP. Testowałem viste na kompie z 512 MB i kartą bez 'prawdziwego' 3D czyli intelowski shit wbudowany w płytę i mogę powiedzieć jedno gdybym miał pełny zestaw sterowników został bym na viscie. Uruchomiły się wszystkie programy (czyli między innymi 3dsmax9 i PS CS2) i wszystkie gry (w tym simcity4, H o M&M 3, a nawet frontier first encounter). Sprawdź system zanim go zaczniesz używać na stałe, potem zdecyduj się i kup ten który ci najbardziej odppowiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

streaker- słyszalem że w najsłabszej wersji aero nie ma wiec to jest coś dla Ciebie...tylko wtedy co to za vista bez aero...heh

 

Bacry- tak chyba najlepiej tylko komu chce sie kupowac wtedy kiedy już ma sie na kompie;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie o tym mowie Tomuś.

Właśnie instaluje viste i pierwsze co zrobie to wyłącxze ten aeroszajs zżerający kupe mocy proca i pamięci i zostanie mi taki szybaszy lepszy i narazie troche nie kompatybilny xp ;) ale to sie za niedługo zmieni i tak wszyscy zainstalują viste :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja w Vista Home Premium ustawiłem aero basic

powyłaczałem różne funkcje i jak nic nie robie użycie proca spada do zera w końcu :)a ramu bierze 380-450

i nawet czas renderinu udało sie zrównać z XPekiem

a co najważniejsze mam wrażenie że działa szybciej niż XP i modo mi już sie nie wywala

ciekawe czy jak już będe miał wszystkie sterowniki to będze lepiej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj instalowałem viste u siebie, na virtualu całe szczęście, bo troche mnie to zszokowało, system po starcie zajmuje 270MB i szysbko dochodzi do ponad 300 (!!!) przy pamięci 512 MB ustawione w VMware, po wyłączeniu defendera, firewalla, centrum ochrony i połowy innych usług po starcie 203MB i szybko dochodzi do 250MB, ale za dużo tych usług wyłączyłem, bo panel sterowania się już nie chciał uruchamiać :P

 

Co do aero, to różnica między aero basic a standardowym winsowsem (aero glass oczywiście nie uruchomiłem na vistualu) zmiana szybkości działania niezauważalna, w pamięci to dosłownie para MB zaoszczędziłem, a vista w standardowej skórce brzydko wygląda, więc jednak dobrym pomysłem jest zostawienie aero basic.

 

Aha, no i po instalacji zajęła 6.69GB, lekka przesada...

 

Pisałem to nie raz i napisze jeszcze raz: Vista ? Nie, dziękuję...

 

Dla osób, które są zainteresowane maxymalną optymalizacją : http://peb.pl/system/79751-ff-windows-xp-mini-2-1-a.html

właśnie ściągam, potem może opisze wrażenie.

Aha, jest to wersja nieoficjalna, co nie znaczy, że piracka, jak mamy klucz itd, to możemy ją sobie normalnie zarejestrować (to info dla modów, żebym za piractwo nie dostał bana albo warna :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, Vista to jest nowy system operacyjny, który ma funkcjonować na rynku przez najbliższe parę lat. Totalnym debilizmem byłoby go robić na poprzednią generację komputerów, by Stasiu z 256 RAM i Celeronem 1GHz mógł sobie włączyć aero. Postęp w hardware jest tak kosmiczny, że projektując system operacyjny trzeba go przystosować do następnej generacji komputerów, bo inaczej Microsoft za rok obudziłby się z ręką w nocniku. To nie jest linux update'owany co dwa dni z nowym kernelem.

 

A druga sprawa - obecna generacja kompów i ogólnie przyjęty standard to Core 2 Duo, 2 GB RAM i co najmniej gf 7800. I taki sprzęt ciągnie Vistę aż miło, dużo szybciej niż XP'ka. A to że mieszkamy w trzecim świecie i u nas to jest high end? To wina Microsoftu, mają się tym przejmować?

 

 

I jeszcze raz - to, że Vista pokazuje że zajętych jest te 50-70% RAM, to NIE ZNACZY, że jest to tylko dla systemu. To jest superfetch, do dynamicznego przydzielania pamięci. Odpalisz aplikację wymagającą 700 MB RAM z 1 GB, Vista natychmiastowo przydzieli tą zcache'owana pamięć i NADAL będziesz mógł korzystać z systemu BEZ jakichkolwiek zwolnień.

Więc jeszcze raz - to, że Vista pokazuje że tyle zabiera, NIE oznacza, że tyle potrzebuje do działania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karrde-sprawdzilem-g przydziela, wywala sie na wirtual i tam mieli... system uparcie rezerwuje 540mb na "cos"... cos czego wogole nie ma, ale co wg systemu "moze zachciec ramu"...

 

pies to tracal, na nomrlanym komputerze i tak sie nei dalo zainstalowac (stacja robocza) bo jakis mostek serwerowy dla 3 i 4 cpu nie jest jeszcze przez viste suportowany...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja testowałem viste rc i RTM na starym kompie i miałem straszne problemy ze sterownikami i na razie mi przeszła ochota :) za jakiś czas pewnie znowu spróbuje albo nawet będe musiał bo jakiś program może sobie Visty zażyczyć do działania :)

nie wiem jak teraz jest ze sterami ale nawet nie chce mi się spawdzać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

empeck - pomimo, iż nie było to do mnie, to i tak odpowiem, czemu mnie Vista strasznie wpienia - chodzi o to, że póki co ze względu na problemy ze sterownikami kart graficznych viewporty w maxie odświeżają się jak chcą (czyli z rzadka), co mocno utrudnia pracę.

 

Poza tym duża część przyzwyczajeń z XP nie działa, co również jest mocno frustrujące :) Wiem, że to kwestia przyzwyczajenia, ale i tak niesmak pozostaje.

 

No i naczytałem się tyle o sławetnym DRMie itp., że nie zamierzam wywalać 1000 zł na nie OEMową Vistę.

 

S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Vistę w pracy i klnę ją na czym świat stoi

 

Z tego co sobie przypominam to samo było gdy wchodził XP. Bez SP.

 

ja testowałem viste rc i RTM na starym kompie i miałem straszne problemy ze sterownikami i na razie mi przeszła ochota :) za jakiś czas pewnie znowu spróbuje albo nawet będe musiał bo jakiś program może sobie Visty zażyczyć do działania :)

nie wiem jak teraz jest ze sterami ale nawet nie chce mi się spawdzać :)

 

Jak do tej pory nic się nie zminiło ;), 65% użytkowników zgłasza ten sam problem.

 

Nie mam tych problemów- mój złom nie pociągnie tego za Chiny Ludowe

 

Choć jeden człek szczęśliwy ;].

 

Ostatnio kilka razy pracowalem na viscie i stanowczo ją odradzam, przedewszystkim odczuwałym duży dyskomfort, ten kto na niej pracowal zapewne wie o czym mówie :)

 

Ja nie wiem ;], czyżbyś trafił na Vistę Home BASIC ?,

 

ogólnie nieuchronnie idzie ku Viście niestety lyb stety, jak kto woli i lubi ja jeszczę poczkam ponoć pojawiła się już nieoficjalna wersja SP1 pod Vistę jeszcze trochę czasu i powinno śmigać ;].

Mnie zakup narazie ominał, ale tylko do czerwca przymusowa zmiana softu mnie czeka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może teraz ja :) Używam Visty od tygodnia, kupiłem nowego kompa i stwierdziłem, że nie ma sensu kupowac do niego XP'ka. Używam Visty Home Premium.

 

Jeśli chodzi o stery - działa mi wszystko, począwszy od karty graficznej, przez mobo, sieciówkę, tablet, joystick, gamepad po drukarkę (stary Epson) i nawet do mojej komórki LG są sterowniki do USB pod Vistę, zatem problemy ze driverami to jest trochę demonizowanie IMHO.

 

Wydajność zapewnie jest nieco niższa niż na XP, ale mimo to system chodzi błyskawicznie. Kwestia sprzętu. Co do zużycia ramu, to fakt, z włączonym komunikatorem, Operą, Thunderbirdem i paroma drobiazgami potrafi wciągnąć ponad 500MB, ale nawet podczas wymagających gier, czy pracy w 3d nie udało się jeszcze systemowi zjeść całych 2GB jakie mam. Mielenia dyskiem jak dotąd nie zauważyłem.

 

Do 3d używam XSI 5.11, blendera, wings3d i gmaxa. Wszystkie chodzą aż miło, tylko trzeba im we właściwościach zaznaczyć, by wyłączały aero. Mały problem stwarza tylko XSI 5.11, ale sprawdzałem też demo 6.01 - jest bardziej kompatybilne. Tylko, że ja mam 5.11 ;) Problem o którym mówię, to są niektóre okna dialogowe - konkretnie to które woła o zapisanie sceny przy zamykaniu programu - nie da się kliknąć w przyciski, trzeba je potraktować z klawiatury. Poza tym bugiem program śmiga, aż miło.

 

Ponadto nie zauażyłem żadnych problemów ze stabilnością, IMO nie chodzi gorzej niż XP.

 

Wg mnie do starego sprzętu nie warto się pchać w Vistę. Ale jeśli kupujesz nowy komputer, to polecam.

 

pozdrowienia,

 

Zadowolony klient Microsoftu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

max_1989 -> odradzasz ludziom mówiąc, że dyskomfort a zaraz mówisz o tych co używają ;) Więc co to za dyskomfort bo ja nie używam i nie mam zielonego pojęcia o czym mówisz?

 

Co do zużycia RAMu to to nie jest nowość wśród systemów operacyjnych. Narzekacie na to ile Vista RAMu zżera ale wystraczy zobaczyć ile np. linux je (nie wiem czy wszystkie dystrybucje). Przyczyna? System wrzuca sobie to co mu jest potrzebne do RAMu przez co działa szybciej. To jest +

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zużycia RAMu to to nie jest nowość wśród systemów operacyjnych. Narzekacie na to ile Vista RAMu zżera ale wystraczy zobaczyć ile np. linux je (nie wiem czy wszystkie dystrybucje). Przyczyna? System wrzuca sobie to co mu jest potrzebne do RAMu przez co działa szybciej. To jest +

Tu się chyba mijasz z prawdą, bo sprawdziłem właśnie jak sprawa wygląda na Ubuntu (na Gnome) i jest to 90MB po starcie, system nie modyfikowany w żaden sposób. Troche brakuje do 350MB Visty, co nie ? :P

 

Nawet obrazek dam:

ubuntukh0.jpg

 

Użycie procesora jest dość duże, ale system jest na virtualu postawiony, więc tu się nie sugerujcie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności