Jump to content

Recommended Posts

Jako że o trawie można pisać dużo to zakładam temat o trawie w 3d.

Zapraszam do dyskusji

Regulamin

1) Po pierwsze proszę was o napisanie metody w jakiej robiliście trawkę i podanie ustawień i parametrów

2) Napisanie czasu renderu

3) Pokazanie obrazka z viewportu i końcowego renderu ale bez postprodukcji.

4) Proszę was o nie robienie z wątku "burdelu"

ok kasuje oftopic i przenosze do renderingu tam chyba bedzie najlepsze miejsce, przykleje na probę

Yaro16 : pomysl o jakims krotkim regulaminku, ze np. render + ustawienia, albo jak nie wiem

wrzuce swoj na pierwszy ogien :

trawka4.jpg

ustawienia1.jpg

ustawienia2.jpg

Opisac co i dlaczego ? hmm ok moze po krotce ;)

Po pierwsze jezeli macie jakies obiekty stojace na trawie dodajcie do je "colisions" dzieki temu trawa w fajny sposob odskoczy od obiektu, reszte w tej zakladce bez zmian.

"General paramiters" najwazniejsze tutaj jest "hair count" odpowiada za ilos c wlosow "hair segments" za ilosc podzialow na pojedynczym wlosku. Jak juz mamy to ustawione to przejdzmy do zakladki "Display" i ustawmy tam "display hair" i "as geometry", mozemy tam ustawic ile procent wlosow z puli ma byc wyswietlanych. Teraz trzeba ustawic grubosci trawy czyli "root thick" czyli grubosc korzenia, tutaj ustawiamy wiecej niz w "tip thick" bo chcemy zeby nam sie trawka zaostrzala. "Random scale" wiadomo, odpowiada za zroznicowanie dlugosci poszczegolnych wloskow.

No i najwazniejsze czyli "material" ustawcie amb occ w granicach "40-60" fajne geste cienie powstana, teraz kolor korzenia i kolor koncowki trawy/wlosa, hue variation odpowiada za zmiane kolorow poszczegolnych kepkow dlatego tutaj ustawcie raczej nisko okolo 5-10, tak samo z valu wariation, powinno dac to nam fajne zmieniajace sie kepki. Mutant kolor, odpowiada za wlosy ktore całkowicie odchodza od ustawien materiału, czyli co ktorys tam wlosek/trawka bedzie miala calkowicie inny kolor ;).

klonujemy nasza powierzchnie i kopiujemy nasz modyfikator, zmieniamy kolor trawy aby uzyskac calkowicie nowa trawe, zmieniamy ustawienia grubosci i warjacji.

renderujemy ;)

btw. pamietajcie o swiatlach, po co dawac material z sss i czekac 20 lat na render jak mozna dac kilka swiatel, o roznych natezeniach i kolorach (odcieniach zieleni np.) dzieki czemu na roznych listkach otrzymamy waracje kolorow, w polaczeniu ze standardowym materialem.

Jeśli można... :) Mam prośbę - czy ktoś mógłby napisać tuta/nagrać video-tuta jak ustawić te "dynamics" w hair & fur, żeby np. jakiś obiekt, który się porusza, oddziaływał na trawę? Meczę się z tym i nic mi nie wychodzi :( Normalnie jak ruszam podłożem trawy, to trawa się fajnie porusza, faluje w realtime, a w ogóle nie reaguje na animowany obiekt, chociaż dodałem go do "collisions", zaznaczyłem przy tym "polygon" i w "mode" zaznaczyłem "live" :/

kolizja w hair o ile dobrze pamiętam musi być związana z podstawowymi włosami (zdaje się te wyrastające z vertexów) czyli jeżeli twoja piołka przeleci dokładnie pomiędzy vertexami nic się nie stanie. musisz wtedy zwiększyć gęstość siatki z której wyrastają włosy co znacznie zwolni obliczenia.

No to teraz ja.Trawka jest od lisa,trochę przerobiłem ją.

38447166rg6.jpg

Jak zrobię całkowicie swoja to wtedy dam ustawienia.

to v ray fur;d

a tutaj całkowicie moje ;d

ustawienia:

wysokość trawy 3 cm

per face 4

grubość 0,1cm

materiały :

dla trawy materiał v ray override mtl

w base dałem materiał trawy + bump

w drugim slocie dałem v ray mtl i diffuse na zielony

RESZTA NIE ZMIENIANA

Oświetlane target direct GI qmc + lc

Bardzo podobnie do ustawień Lis'a

(dzięki Lis'ie)

trawak1lq8.jpg

A bardzo chętnie, bardzo... ale nie przy 256MB RAM;D

heh za jakiś czas coś wrzuce. rendery w sumie mam, ale kompletnie ustawień nie pamiętam, a z Maxiem coś mi sie niedobrego stało i czekam na pomoc z Autodesku :P ciekawe czy sie doczekam........:P

Hej

A ostatnio mialem czas wolny to taki tescik na szybko zrobilem trawki scattera z sun&sky, wyszlo jak raczej jak w teletubisiach :p

studiovraty1so5.jpg

Pozdrawiam

hcpiter3d fajna szczecinka.

przydaloby sie tylko jakies zroznicowanie kolorow, kilka sporadycznych zdzbel w innym kolorze.

pozdr

Watek umarl w sumie od razu po powstaniu:)

Jakas reanimacja by sie przydala? ;)

Displace.Nie wrzucam ustawin bo takowych nie ma, bo w sumie efekt zalezy tylko od map jakich sie uzyje.

ef6651737089352d.jpg

I H&F

c616ea8809ad7cf5.jpg

pozdr

Odkopuję wątek bo ostatnio zacząłem się bawić vraydisplacementmod i postanowiłem zrobić trawkę. Wyszło coś takiego.

rendgrass01cl2.jpg

Jeszcze jeden test trawki. Jak dojdę do zadawalających mnie wyników jakościowych połączonych z szybkim renderowaniem to opiszę moją metodę.

rendgrass02vp3.jpg

pewnie nois i różne tekstury w kanałach...

ale czy displ wszędzie jest taki sam?