Skocz do zawartości

Poradnik Freelancera - co i jak


artursadlos

Rekomendowane odpowiedzi

hmmm chyba jednak ceny rzeczywiście są niższe. http://sklep.pccpolska.pl/grafika-3d,list,3

 

Ciekawe, że cena wersji Design jest tu znacznie niższa od zwykłej, czyżby teraz różnice między nimi były już większe niż SDK w jednej a Exposure w drugiej jak to było w wydaniach 2009?

 

[edit]

 

Chociaż z tego co widzę to ceny przed obniżką były takie same więc pewnie to tylko polityka sklepu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam vj-a z doswiadczeniem.

Chciałbym prosić o kilka rad na temat tej branży.

Jakie są stawki na zachodzie, np w Niemczech?

Chodzi o przygotowanie gotowego, prerenderowanego materiału.

Dzięki z góry.

Edytowane przez i-riss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam takie pytanie: Czy jak kupiliście wersję maxa studencką to Crossgrade do komercyjnej robiliście następnego dnia czy po 1/2 roku? Kończę studia w lutym i nijak mi te 1/2 roku wychodzi. Poza tym nie wiem czy przypadkiem za 1/2 roku Autodesk się z takiej opcji nie wycofa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam takie pytanie: Czy jak kupiliście wersję maxa studencką to Crossgrade do komercyjnej robiliście następnego dnia czy po 1/2 roku? Kończę studia w lutym i nijak mi te 1/2 roku wychodzi. Poza tym nie wiem czy przypadkiem za 1/2 roku Autodesk się z takiej opcji nie wycofa.

 

nie wiem jak jest teraz. ja robiłem crossgrade jak była wersja 2009 i zrobiłem go jakiś tydzień po zarejestrowaniu wersji studenckiej. tak czy inaczej. najlepiej jeżeli się skontaktujesz z dystrybutorem, u którego chcesz wykupić crossgrade. mają najświeższe info.

 

Pozdr.

Dawid

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zrobiłem mały projekt dla klienta z USA (umowa o dzieło z przekazaniem praw autorskich), zapłacił mi przelewem w $. Pytanie: jak sie muszę z niego w Polsce rozliczyć? Jakie podatki (i ile) muszę zapłacić? Uprzejmie proszę o odpowiedź tych co wykonują takie zlecenia i wiedzą jak się z nich rozliczyć. Dodam, ze nie mam działalności (freelancer). Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wykazujesz jako dochód przy rozliczeniu rocznym. Masz tam rubrykę dochody z tytułu przekazania majątkowych praw autorskich (tylko nie pomyl) i liczysz podatek od połowy wpisując ta połowę jako podstawę opodatkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodatkowo ważne jest przeliczenie dolarów na złotówki - tzn kurs po którym przeliczasz - zdaje się że z dnia zaksięgowania przelewu musi być - ale radził bym z tym poprostu iść do doradcy podatkowego / księgowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wykazujesz jako dochód przy rozliczeniu rocznym. Masz tam rubrykę dochody z tytułu przekazania majątkowych praw autorskich (tylko nie pomyl) i liczysz podatek od połowy wpisując ta połowę jako podstawę opodatkowania.

 

Czyli teraz nic nie płacę, dopiero w PIT w przyszłym roku? Co to znaczy licze podatek od połowy? Czyli jak zarobiłem dajmy na to 100$ to 50$ płacę podatku dochodowego? Sorry, że pytam ale jeszcze jestem zielony w tych kwestiach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, tylko musisz w odpowiedniej rubryce wpisac - jak bedziesz wypełniał pit to jak zle wpiszesz to zobaczysz bo w rubryce przychód powinienes mieć 2x więcej niż w rubryce podstawa opodatkowania. Wynika to z prawa podatkowego - twórcy domyslnie maja 50% kosztów uzyskania przychodu i tylko od drugiej połowy płacą podatek.

I tak jak pisze Loki - kurs z dnia zaksiegownia - liczysz średni kurs NPB - mają archiwalne kursy na stronie ale lepiej sobie teraz zapisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba, żle to rozumuję :( Spytam wprost jak zarobię 100 zł (w umowie, brutto) to de facto zarobię 50 zł (bo 50 zabiorą mi z pita)? Miałem nadzieję, że od tego 50% jeszcze jest jakiś procent (czyli fiskus zabiera mniej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie wg. nadzei. placisz 19% dochdówki od 50% kwoty brutto jako twórca. czyli od 100eurogąbek płacisz 9.5 eurogąbki ;)

 

No to juz lepiej ;) Ostatnie pytanie. W Polsce klient zawsze na koniec roku wystawiał pit i z niego przepisywałem dane do pita-37. Z USA raczej takiego nie dostanę, co jest dowodem wykonania pracy dla Skarbówki, umowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

składasz deklarację. Deklarujesz ile zarobiłeś. Równie dbrze mzoesz tego nie ujmować albo zdeklarować więcej jezeli chcesz wspierać budowanie autostrad. Skarbówka jezeli ma podstawy wątpić w Twoją szczerość (czyli gdy dostanie donos) sprawdzi czy na pewno wpływy zgadzaja sie z deklaracją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

składasz deklarację. Deklarujesz ile zarobiłeś. Równie dbrze mzoesz tego nie ujmować albo zdeklarować więcej jezeli chcesz wspierać budowanie autostrad. Skarbówka jezeli ma podstawy wątpić w Twoją szczerość (czyli gdy dostanie donos) sprawdzi czy na pewno wpływy zgadzaja sie z deklaracją.

 

No właśnie, jak to sprawdzi? Tak jak pisałem wcześniej w Polsce miałem pit od pracodawcy tutaj mam tylko umowę (to wystarczy)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Prowadzę działalność gospodarczą. Nie jestem VATowcem. Jaką kwotę wpisywać w ofertach wystawianych potencjalnym klientom? Brutto? Netto? Nic nie pisać? Może napisać adnotację, że podane kwoty nie będą obciążone podatkiem VAT?

 

Wpisanie słowa netto może sugerować klientowi, że do podanej kwoty doliczę jeszcze podatek VAT (a nie doliczę, bo VATowcem jak wspomniałem nie jestem). Wpisanie słowa brutto może sugerować, że VAT jest w kwocie zawarty (a znowu - nie jest) i klient może myśleć, że sobie odliczy z tej kwoty VAT.

 

Co z tym zrobić? Jak to najlepiej opisać, żeby była jasna sytuacja od początku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a w tej branży możesz nie być Vat'owcem?

 

mozesz napisac na początku oferty "przedstawione ceny sa kwotami brutto, nie obciążonymi podatkiem od towarów i usług, oferent nie jest płatnikiem VAT"

 

No właśnie, jak to sprawdzi? Tak jak pisałem wcześniej w Polsce miałem pit od pracodawcy tutaj mam tylko umowę (to wystarczy)?
Urzędy skarbowe państw współpracują ze sobą. Wspólnota gospodarcza ma np. wspólna bazę, ktora ułatwia weryfikowanie faktur itp. wystawionych na terenie UE.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź :)

 

a w tej branży możesz nie być Vat'owcem?

 

A czemu nie? Przy niskich kosztach i coraz wyższym limicie przejścia na VAT (w tym roku jest to chyba 150 000 zł) można. Jak będę miał np. jakieś duże zakupy do zrobienia, inwestycje itp. to pewnie przejdę na VAT, ale na razie mi się to nie opłaca.

 

P.s. A przy okazji... Zdarzyło się komuś nie będącemu VATowcem, że dla klienta był to problem? Samo przejście na VAT przełożyło się komuś na liczbę klientów? Jakoś się to przekłada na większe zaufanie do firmy, jak jest na Vacie? Bo finansowo to pewnie by wyszło na to samo. Moje dzisiejsze ceny brutto stały by się netto i doliczałbym do nich VAT, który klient by sobie mógł odliczyć. W efekcie zarobiłbym tyle samo.

Edytowane przez mallow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz być Vatowcem, jeśli chcesz robić interesy z klientami w Unii. Jeśli masz polskich klientów, to nie. Jeśli klienci są np. z USA, też nie musisz przejść na VAT (akurat tego się dowiadywałem ostatnio w urzędzie). Trzeba tylko pilnować tych limitów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Dajmy na to chciałbym dostać dotacje na 3ds maxa + v-raya i załóżmy że dotacje otrzymałem lecz przez te 12 miesięcy nie będę mieć żadnego dochodu z firmy.

Ile ogólnie co miesiąc musiałbym płacić? (Wliczając wszystko + to że mam 0 dochodu)

Pytam bo zamierzam złożyć wniosek o dotacje, a jeżeli ją otrzymam to założyć firmę i chce dowiedzieć się ile mogę na tym stracić (zyskam 20 tysiaków na sprzęt i oprogramowanie z dotacji)

2. Czy mogę spokojnie wydać kasę z dotacji na oprogramowanie Max, vray, zbrush, czy ulepszyć kompa zamiast np. zbrusha?

Mój obecny komp

procek: Q9400

ram: 6 GB 1333

karta graf: radeon 4890 vapor-x

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arthus - z tego co ja wiem to musisz kupić bardzo dokładnie to na co brałeś dotację. Nie można wnioskować o dotację do zakupu oprogramowania a potem np. przedstawić do rozliczenia fakturę za modernizację komputera. Ale wniskować możesz o wszystko co potrzebne jest Tobie do prowadzenia firmy.

Na pewno niezależnie od tego czy masz dochód co miesiąc opłacasz ZUS - dla nowej firmy przez chyba 3 lata jest to ok. 370 zł miesięcznie. I to w zasadzie jedyny stały wydatek. Jeżeli nie masz dochodu nie płacisz podatku dochodowego. Vat jest neutralny - nie możesz na nim ani stracić ani zyskać.

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mały zus jest niestety tylko przez 2 lata dla nowego przedsiębiorcy, działalność musisz prowadzić nieprzerwanie przez rok, w przeciwnym wypadku będziesz musiał zwrócić dofinansowanie, niezależnie od tego czy Ci się powodzi czy nie. Z modernizacją komputera tak kolorowo nie jest, nie można kupić np. samego ramu albo dysku, musisz kupić jako stację roboczą, czyli cały komputer.

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arthus - z tego co ja wiem to musisz kupić bardzo dokładnie to na co brałeś dotację. Nie można wnioskować o dotację do zakupu oprogramowania a potem np. przedstawić do rozliczenia fakturę za modernizację komputera.

 

Wiem, ale jeszcze nie wnioskowałem o dotacje, tylko pytam czy ten komp, który opisałem spokojnie nada się do pracy jako freelancer. Wiadomo sporego renderingu w tym nie zrobie bo nie wyrobie pewnie z czasem umowy z kims

 

Dzieki za odpowiedzi :)

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 3dmaniac

Witam,

 

Mam pytanie jak to jest z przejściem z wersji studenckiej 3ds maxa do normalnej wersji.

Nie ukrywam, że chcę się zapisać na studia tylko po to by obniżyć koszt o ponad 10 tysięcy złotych.

Wiem, że trzeba być studentem przez min. 6 miesięcy.

Czy nie będzie żadnych problemów jeśli na uczelni będę tylko po to by zapłacić za indeks ? :) Skan której dokładnie strony indeksu jest potrzebny po 6 miesiącach i jakie informacje na tej stronie muszą się znaleźć ?

 

Może ktoś z was już przez to przechodził i jest obeznany doskonale w tym wszyskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3dmaniac - problemów nie ma, wystarcza legitymacja studencka. Natomiast zwróć uwagę, że nie można wykupić crossgradu do darmowej wersji studenckiej pobranej z autodesk. Przynajmniej tak było do tej pory. Moja córka miała najpierw kupioną za ok. 500 zł paczkę Autodesk Entertainment Creation Suite for Education z 5 letnią licencją. Sprawdź dokładnie bo chyba tylko ten pakiet można potem aktualizować do wersji komercyjnej.

Nie miała też żadnego problemu z uzyskaniem komercyjnej licencji na firmę (faktura).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jeszcze pytanie jak jest z ofertami pracy?

Ciężko jakąś dostać jeżeli np. ma się dość ładne portoflio oraz nie ogranicza się tylko do Polski ?

Chciałbym dowiedzieć się jak to wygląda z punktu widzenia już doświadczonego freelancera.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jeszcze pytanie jak jest z ofertami pracy?

Ciężko jakąś dostać jeżeli np. ma się dość ładne portoflio oraz nie ogranicza się tylko do Polski ?

Chciałbym dowiedzieć się jak to wygląda z punktu widzenia już doświadczonego freelancera.

 

Pozdro

 

Mega ciezko ! Chyba kazdy w dzisiejszych czasach robi cg i jak jeszcze dodac ludzi z chin, indi, itp ktorzy zrobia wszystko za 100$ to jednym slowem marne szanse. Ja po 8 latach profesjonalnej pracy w studio i jednoczesnie robieniu rzeczy jako freelance, teraz juz tylko jako freelance ledwo zipie. Radze nie marnowac zycia na 3d jak jeszcze jestes mlody i wziasc sie za cos normalnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jeszcze pytanie jak jest z ofertami pracy?

Ciężko jakąś dostać jeżeli np. ma się dość ładne portoflio oraz nie ogranicza się tylko do Polski ?

Chciałbym dowiedzieć się jak to wygląda z punktu widzenia już doświadczonego freelancera.

 

Pozdro

Jak już się wyrobisz i masz znajomości (ważna rzecz - wiele razy ktoś cię poleci) i listę znanych firm na koncie, to klientów z zasady nie trzeba szukać, sami pukają do drzwi. Ale to też zależy od tego, co oferujesz. A do Polski nigdy się nie ograniczaj (najlepiej w ogóle nie zawracaj sobie głowy takim "rynkiem"), chyba, że chcesz zarabiać groszaki zamiast normalnych pieniędzy. Pozdro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do Polski nigdy się nie ograniczaj (najlepiej w ogóle nie zawracaj sobie głowy takim "rynkiem"), chyba, że chcesz zarabiać groszaki zamiast normalnych pieniędzy. Pozdro.

 

AMEN!!! Dokladnie ! Zapomnij o Polskim rynku to wyzysk w bialy dzien !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę państwa, jak uważacie, ile może chcieć zarabiać grafik w dużej firmie działającej w całej Polsce i nie tylko (firma z zagranicznym kapitałem). Chodzi o oddział na Podkarpaciu (niestety). Chodzi głównie o projekty 2D / WWW, wizki raczej odpadają. Co mógłbym powiedzieć na rozmowie żeby pracodawcy nie przestraszyć i nie zniechęcić do swojej osoby ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle płaci się stawki lokalnie przyjęte, ew. mały plus jeżeli pracownik pokaże w folio ze działał dla bardziej znaczących klientów spoza regionu. Tak naprawdę Twoje folio jest kartą przetargową wiec porównaj jego skalę do skali przyszłego pracodawcy i wiesz czy idziesz tam dla kasy czy dla doświadczenia, bo druga strona będzie patrzeć podobnie.

Możesz powiedzieć pracodawcy ze lubisz mobbing i poniżanie ;)

p.s. takie pytania najlepiej zadawać na goldenline, tam są pracodawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mamy mały dylamt - nie wiem jak to dobrze rozwiązać.

 

Mianowicie mam dowykonania część pracy - jestem podwykonawcą.

Cała pracapolega na (wymodelowaniu obiektu wraz z otoczeniem, oteksturowanie, osiwtlenie i wy-renderowanie)

 

Moja praca polega tylko iwylacznie na przygotowaniu otoczenia.

 

Chodzi mi mianowicie, ze niechcialbym aby pozniej klient wykorzystwyal moje modele w unncyh pracach/scenach.

 

Czy jest moze jakies zabezpieczenie aby temu zapobiedz?

 

Rozliczenie - wsytawiam klientowi fakture VAT.

 

Z gory dzieki za podpowiedz.

 

pzdR

Edytowane przez Pavulon 13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli chodzi o umowe o dzielo, zleceniodawca powinien za ciebie odprowadzic chyba i jest to podatek dochodowy 19%. ale w umowie wpisz sobie 50% kosztow (choc te mozliwosc likwiduja niebawem niby). Jesli sie myle, niech ktos poprawi:)

 

A ja mam z kolei pytanie do osob, ktore zakladaly dzialalnosc, otrzymujac dofinansowanie z urzedu pracy.

Podczas pisania biznesplanu, zakladalo sie jakis przewidywany przychod w pierwszym roku (przynajmniej ja tak mialem).

Czy mieliscie na umowie koniecznosc osiagniecia takiego przychodu? A w przypadku jego nieosiagniecia, koniecznosc zwrotu otrzymanej dotacji? Zawsze myslalem, ze wystarczy oplacac ZUS przez rok i jest to jedyny wymog. I prawde mowiac, nie spotkalem sie tez, by ktos, kto korzystal z takiego dofinansowania, mial do czynienia z wymogiem osiagniecia okreslonych przychodow.

Prosilbym o w miare mozliwosci szybka odpowiedz, gdyz w piatek bede musial podpisac umowe:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

liczysz na dzień otrzymania wynagrodzenia, bo w razue czego będzie sie zgadzało z deklaracją w USA tego jak rozliczył to TSquid. Nie wydaje mi sie natomiast by była to forma umowy o dzieło z 50% kosztem uzyskania przychodu. Prędzej przychód z działalności twórczej czy jakoś z ok 20% kosztem. Najlepiej po prostu pchnąć to ze zwykłym dochodowym 19% bez odliczania, bo mogą to zakwestionować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie i nie wiedziałem gdzie je zadać.

 

Gdy ktoś zleci nam stworzenie modelu np. Goku (taka postać z dragon ball) to czy mogę zrobić to i odebrać za to zapłatę czy jest naruszenie praw autorskich ? np. takie coś http://www.fallingpixel.com/goku-3d-model/21721

Właśnie od dłuższego czasu zastanawia mnie ta kwestia, czy mogę trzaskać modele z anime i je sprzedawać czy muszę mieć pozwolenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie i nie wiedziałem gdzie je zadać.

 

Gdy ktoś zleci nam stworzenie modelu np. Goku (taka postać z dragon ball) to czy mogę zrobić to i odebrać za to zapłatę czy jest naruszenie praw autorskich ? np. takie coś http://www.fallingpixel.com/goku-3d-model/21721

Właśnie od dłuższego czasu zastanawia mnie ta kwestia, czy mogę trzaskać modele z anime i je sprzedawać czy muszę mieć pozwolenie?

 

Już była kiedyś dyskusja na ten temat przy okazji samochodów (poszukaj). Z tego co pamiętam odpowiedź jest negatywna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapytaj księgową czy opłaci Ci się wprowadzić do firmy soft, bo chyba jest taki absurd, ze jak nie masz wprowadzonego to nie uzasadnisz zakupów pod licencje dalszych rzeczy (pluginy itp) ale to raczej skrajne wypadki kontroli. Ale ze sprzedaniem będzie więcej zabawy, bo Vat bedziesz musiał odprowadzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności