Skocz do zawartości

Poradnik Freelancera - co i jak


artursadlos

Rekomendowane odpowiedzi

W sumie, pracy twórczej tam nie ma - ona się już odbyła. Ja , jako odtwórca nic takiego twórczego nie robię więc

nie będę się łasił na ten podatek niższy.

 

Nowe rządy, może coś zmienią w prawie i dla freelancerów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

mam pytanie odnośnie rozliczania się na umowy o dzieło.

Zawiesiłem działalność ze względu na wysokie koszty i teraz działam na zasadzie umów o dzieło.

Mam umowy za równo krajowe jak i zagraniczne.

I teraz jak wygląda sprawa z rozliczaniem się? Oczywiście na wszystkich umowach mam przekazanie praw autorskich majątkowych, co skutkuje redukcją kwoty o 50%.

 

Więc bardzo prosto obliczyć jaka kwota jest do opodatkowania (kwota - 50% i z tego 18% podatku do zapłacenia.)

Wszystko ładnie pięknie, ale jak to rozliczać? Czy powinienem odprowadzać podatek co miesiąc?, przy każdej takiej umowie? Czy tylko pitem na koniec roku?

 

Właśnie byłem w biurze rachunkowym o to pytać, ale niewiele mi powiedzieli, jedynie tyle, że w przypadku umowy o dzieło, podatek płaci pracodawca, ale jak to jest w przypadku zagranicy?

 

Pozdrawiam

torm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie o Polską Klasyfikację Działalności, co oprócz 74.10.Z w przypadku rozpoczęcia działalności związanej z modelowaniem, wizualizacjami itp., zastanawiam się co z handlem albo czymś takim, mogę przecież sprzedawać modele, czy to podchodzi pod sekcję G - handel hurtowy i detaliczny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@torm: mi księgowa kazała uwzględnić zagraniczne na koniec roku - wtedy miałem działalność więc od innych się podobnie nie rozliczałem, myślę ze spokojnie możesz się rozliczyć jak każda osoba prywatna - deklaracją na koniec roku. Choć ktoś tu wspominał, że trzeba co miesiąc, niemniej mi by się nie chciało :P

 

@maciek: modele licencjonujesz, bo to prawa autorskie więc nie prowadzisz handlu. Chyba, ze do każdego dorzucasz czteropak piwa, to i koncesje na sprzedaż alko musisz mieć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej :) Mam kilka pytań z dziedziny sprzętowo - software'owej

1) Czy kupując program w kraju należącym do UE muszę zapłacić VAT? Jeszcze nie mam firmy, więc kupowałbym jako osoba fizyczna.

Czy można zakupić licencję na swoje nazwisko i potem normalnie używać go w firmie?

2) Na jakiej platformiepreferujecie pracować: Windows czy Mac?

3) Czy uważacie że ma sens kupowanie monitora 4k? Rozdzielczość wydaje się kosmiczna, na 27" można zmieścić mnóstwo narzędzi. Ale czy to nie będzie za mocno obciążało grafiki i zasobów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. VAT zostanie doliczony tak czy inaczej. Różnica polega na tym, że prowadząc działalność(o ile jesteś vatowcem, bo można prowadzić działalność nie będąc vatowcem) vat możesz odliczyć.

Można. Wprowadzasz soft jako środek trwały. Oczywiście musi być to działalność własna.

2. Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam. Zależnie od własnych preferencji. PC możesz upgradować, maca musisz kupić nowego.

3. Nie ma. Lepiej dwa monitory 1080 niż jeden 4k, oczywiście moim zdaniem. Na 4k nie pograsz w wolnych chwilach, no chyba, że będziesz miał sli. Generalnie stusunek ceny do jakości jest póki co niewspółmierny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ci za odpowiedź.

 

1. VAT zostanie doliczony tak czy inaczej. Różnica polega na tym, że prowadząc działalność(o ile jesteś vatowcem, bo można prowadzić działalność nie będąc vatowcem) vat możesz odliczyć.

Ok, ale jeśli np na stronie producenta są podane ceny netto to jeśli będę robił przelew paypalem to kto, skąd i w którym momencie będzie wiedział jaką stawkę VAT naliczyć? Odnośnie bycia VATOwcem to chyba kiedy świadczy się usługi głównie dla firm warto nim być?

 

Można. Wprowadzasz soft jako środek trwały. Oczywiście musi być to działalność własna.

OK, czyli rozumiem że jakieś formalne "wprowdzenie" musi być. Inaczej nie można legalnie go używać?

 

2. Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam. Zależnie od własnych preferencji. PC możesz upgradować, maca musisz kupić nowego.

Właśnie zależy mi na opiniach ludzi którzy mają porównanie. Na macu nie pracowałem, na pewno jest ktoś kto może obiektywnie się wypowiedzieć.

 

3. Nie ma. Lepiej dwa monitory 1080 niż jeden 4k, oczywiście moim zdaniem. Na 4k nie pograsz w wolnych chwilach, no chyba, że będziesz miał sli. Generalnie stusunek ceny do jakości jest póki co niewspółmierny.

Raczej nie gram :) Ale jakby co można obniżyć rozdzielczość. Zastanawia mnie czy monitory 4k w pracy grafika się już stosuje i czy trend ten będzie narastał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie tylko windows, raz że programy i pluginy w 99% w pieszej kolejności na windę wychodzą a czasem w ogóle nie ma na macka, dwa możesz sprzęt sobie modyfikować w miarę potrzeb jak chcesz, np przechodzisz na redner GPU kupujesz 3 980ti a resztę zostawiasz, potrzebujesz więcej ramu kupujesz kilka kości 16gb i wymieniasz jakieś maleństwa po 8 etc :)

 

co do monitorów to sam mam 2x 27 2560x1440 i czasem już się zastanawiam nad większym :) ale przy 4K brałbym coś w okolicy 30-32, pewnie raczej 32.

No i musisz wziąć pod uwagę czy interface się skaluje np maya od 2016 skaluje się bardzo ładnie ale inne programy już nie bardzo i jak będziesz miał 4k na 27 to w ikonkę nie utrafisz :)

Edytowane przez Imperator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale jeśli np na stronie producenta są podane ceny netto to jeśli będę robił przelew paypalem to kto, skąd i w którym momencie będzie wiedział jaką stawkę VAT naliczyć? Odnośnie bycia VATOwcem to chyba kiedy świadczy się usługi głównie dla firm warto nim być?

 

Przy checkoucie, finalnej płatności, przeważnie będziesz miał info że zostanie doliczony vat 23% bo jesteś z takiej a nie innej lokalizacji. Pewnie nie zawsze, jakieś pluginy czy mniejsze rzeczy kupujesz po cenie jaką widzisz na stronie.

Nie wiem jak z byciem vatowcem bo nie prowadzę działalności, dopiero będę.

 

OK, czyli rozumiem że jakieś formalne "wprowdzenie" musi być. Inaczej nie można legalnie go używać?

 

Raczej:) Tu masz fajnie rozpisane: http://www.ksiegapodatkowa.pl/artykuly/10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie tylko windows, raz że programy i pluginy w 99% w pieszej kolejności na windę wychodzą a czasem w ogóle nie ma na macka,

Tego problemu chyba nie ma: będę korzystać z Modo, i CS6. Jeśli Microsoft wymyśli jakiś "wynajem" Win10 to na 100% kupuję Maca i mam ich gdzieś.

 

dwa możesz sprzęt sobie modyfikować w miarę potrzeb jak chcesz, np przechodzisz na redner GPU kupujesz 3 980ti a resztę zostawiasz, potrzebujesz więcej ramu kupujesz kilka kości 16gb i wymieniasz jakieś maleństwa po 8 etc :)

Prawdopodobnie będę pracował na laptopie, tam za bardzo nie poszalejesz z upgrade ;)

 

co do monitorów to sam mam 2x 27 2560x1440 i czasem już się zastanawiam nad większym :) ale przy 4K brałbym coś w okolicy 30-32, pewnie raczej 32.

No i musisz wziąć pod uwagę czy interface się skaluje np maya od 2016 skaluje się bardzo ładnie ale inne programy już nie bardzo i jak będziesz miał 4k na 27 to w ikonkę nie utrafisz :)

W Adobe CC interfejs się skaluje - wyczytałem o eksperymentalym ustawienie (ehh te Adobe...)

w CS6 trzeba jakieś triki robić, ale podobno działa.

Czy ktoś wie czy Modo 901 się skaluje?

 

Zastanawiasz się nad większym monitorem przy rozdz. 2560x1440 ?

30-32" to już niezły kolos. Może bezpieczniej 1x 27 2560x1440 ?? Tylko chcę już inwestować przyszłościowo....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MS raczej abonamentu nie wprowadzi, albo wprowadzi jako dodatkową opcję bo ceny normalnych licencji już są znane, a w razie czego to można na 8 czy 10 i 10 lat siedzieć :) a to że teraz chcesz siedzieć tylko na modo i cs6 nie znaczy zę za pół roku jakiś programik by ci się przydał a na maca nie będzie albo będzie "soon" czyli za nie wiadomo ile :)

 

Co do skalowania modo to nie wiem, ale do 30-32 nie brałbym 2560x1440 tylko w 4k

czyli te 3800 czy nawet 4096 pixów :) wydaje się duży ale jak siądziesz i popracujesz to szybko się przyzwyczaisz i potem na jakimś maleństwie nie będziesz chciał pracować :) Za każdym razem jak te kilka cali w górę szedłem to najpierw było takie wooow jakie duże, a po roku czy dwóch to: "meh za małe toto ":P

 

i jak przyszłościowo to bierz 30-32 w 4k i nie baw się w te maleństwa z mniejszą rozdziałką :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja obecnie realizuje kontrakty na gry casualowe dla dwoch klientów, którzy wolą być na bieżąco i płacić za godziny i stawki są wyższe niż w UK stacjonarnie.Więc załatwiamy wszyzstko przez upwork. Porównywalne do krótkich kontraktów w Londynie (czyli powiedzmy 100-200gbp dniówki, zależy od tego kim jesteś w zespole).

Ale wiele zależy od portfolio i tym jak bardzo specjalistyczy jest projekt lub jak kompleksowo potrafisz obsłużyć klienta. Generalnie pieniądze są wszędzie.

Druga sprawa na lokalnych rynkach ludzie nie lubią pracować z obcokrajowcami, a jak lubią/wolą to uderzają właśnie na takie portale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)Więc załatwiamy wszyzstko przez upwork.

 

No wlasnie olaf, wy zlatawiacie przez upwork ale czy pozyskujesz nowych klientow z tych portali? Czy tylko zalatwacie "formalnosci" za ich posrednictwem? Poza tym w sektorze gier casualowych moze rzeczywiscie jeste wiecej ofert i lepiej platnych, ale z moich obserwacji to dla 3d(tym ja sie zajmuje) na tych portalach pracy nie ma a przynajmniej takiej za ktore wynagrodzenie bylo by warte podjecia sie tej pracy. Ilu nowych kilentow zyskales z tego portalu, zakladajac ze nie zanizyles swojej stawki tylko po to zeby pozyskac klienta?(oczywiscie jesli to nie tajemnica ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na UpWorku ( dawniej oDesk) też próbowałem swoich sił, kiedyś tutaj nawet pisalem o amerykańcu co chciał 5-6 rednerów promocyjnych jakiegoś środka na włosy i oferował całe 30$ i się dziwił, że ja dopiero wycenę robię jak mi przesłał pierwsze zdjęcia i napsiał że, jednak chce 6 rendrów a nie 1 z kanciastym pudełkiem :) Kilka też nieco lepszych zleceń trafiłem, ale fakt faktem kokosów to tam nie ma, trochę jak polska oferia, masz 5zł i rób :)

Można czasem coś fajniejszego trafić ale o to trochę cieżko i jak miałbym tylko tam szukać pracy to już bym dawno nerkę sprzedał :P

 

I tak najmilej wspominam jednego z moich pierwszych klientów, polskie wydawnictwo, bardzo dobrze płacili jak na Polskę, bardzo mało marudzili ( zupełnie nie jak na Polskę :P ), jak chcieli coś poprawić to przepraszali, że ośmielają się artyście uwagę zwracać i jeszcze chwalili za pracę :)

Wtedy jeszcze nie wiedziałem jaki to skarb był :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Pytanie księgowo - ogarniające.

Zapewne wielu z Was robi na dzieło i tak się rozlicza z US. Ja tyż.

Od czasu do czasu trzeba jakiś wniosek o dochodach wypełnić. A tu nie ma zakładu pracy, nikt kwita nie wystawi.

Us ponoć wystawia na życzenie wyciąg z 3 ostatnich miesięcy, albo ostatniego roku.... Ktoś, coś już takiego wyrabiał?

 

Zwykle chodzi o jakąś kwotę miesięcznego dochodu - sam sobie mogę podzielić pit na 12, ale papier z pieczątką potwierdzającą by się przydał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziełowcy muszą sie dogadać z tym kto chce zaświadczenie, by przynieść PIT. Niestety nie każdy chce - o kwestia konsultanta i polityki firmy. Czasem wolne zawody określone mają łatwiej - głownie te korporacyjne jak prawnicy - ale grafik nie jest kręgiem o wysokich pewnych dochodach jak zapewne się orientujesz ;)

 

W UK wypada tak, że przynosisz pit od księgowego za poprzedni rok + wyciąg z konta z ost. 3mcy i sprawa jest jasna. Jak w polsce deklarowałem dochód to tylko jako deklaracja np. dla spółdzielni mieszkaniowej. Możesz ew. potwierdzić podpis u notariusza ale to już takie kuriozalne, bo to tylko stwierdza, że Ty się podpisałeś pod własną deklaracją o dochodach ale może ktoś łyknie ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie olaf, wy zlatawiacie przez upwork ale czy pozyskujesz nowych klientow z tych portali? Czy tylko zalatwacie "formalnosci" za ich posrednictwem?

 

Pośrednictwo. Ale wiele zleceń bym łykał jak wąż małe myszki, nawet jak wydają się tanie. W tym właśnie celu od zawsze robiłem nadprogramy w zleceniach i często kolejne moge opierniczyć z jakiegoś starocia wygrzebanego z dysku, bo zachowałem sobie do niego prawa.

To jak z wizkami. Grafik może chcieć 5tysi ale jak trafi mu sie zlecenie, gdzie wstawi te same meble co poprzednio i wie, że klient będzie happy, to i na 1500sie zgodzi, bo ogarnie projekt w 1dzień. Teoria, jak w tym wątku, inaczej wygląda w praktyce konkretnego zlecenia i konkretnego grafika. Tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do osob zajmujacych sie wizualizacjami. Czy pobieracie dodatkowe oplaty za przekazanie praw autorskich do wykonanego projektu, jak to robia ponoc ilustratorzy, w zaleznosci od takich czynnikow jak, czy wiz beda tylko w necie, pojda do druku w magazynie branzowym, czy moze w tv, czy reklama na kraj, czy tez za granice?

Przyklad. Wykonanie wiz 2k, jesli pojdzie do druku w jakims magazynie branzowym, 1500, jak do tv, 2000, prawa do wykorzystania na rok. Jesli klent bedzie chcial wykorzystywac te wiz w kolejnym roku, kolejne oplaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak robisz wizki to standardowo w cene wliczasz prawa autorskie majatkowe. prawa autorskie same masz caly czas no chyba ze zamierzasz je sprzedac wtedy juz nie ty jestes autorem danej wizki tylko ten co od ciebie je kupil. można by tez zrobic tak ze robisz umowe gdzie oddzielone jest wykonanie wizki-cana i prawa autorskie majatkowe -cena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie,nie mozna zbyc tego prawa. Przy osobnych umowach pojawia sie dwa rozne rozliczenia podstawy opodatkowania i pojawia sie problem przy kntroli a nawet zwyklym rozliczeniu.

 

- - - Połączono posty - - -

 

Drakul ale zakresu przekazania praw moga byc dziesiatki tysiecy kombinacji. To nie jest takie proste i warto ogarnac temat, by robic to. Ale juz niedlugo wrzuce material na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można by tez zrobic tak ze robisz umowe gdzie oddzielone jest wykonanie wizki-cana i prawa autorskie majatkowe -cena.

Wlasnie o to mi chodzi. Cena moze byc jedna bez wyszczegolnienia skladowych. Tylko czy np pobieracie wyzsza cene za wiz, ktora wyladuje potem w tv niz np za wiz, ktora bedzie tylko na stronie internetowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wizki, klient z USA.

 

Przykładowo, jest deal za 1000$, 5 ujęć. Rendery wyszły miodnie, klient zadowolony... jak to teraz rozliczyć aby było dobrze, i która opcja lepsza?

 

1. Klient przelewa PayPalem, potrącają złodziejską prowizję, a ja przelewam na konto bankowe (rachunek prywatny czy firmowy?). Jak to zrobić aby się nikt nie doczepił, że oszukuję system czy coś? Jakieś podatki od tego zapłacić, jakiś dokument, deklaracja dochodów z zagranicy (bo słyszałem kiedyś coś o takim czymś)?

 

2. Założyć międzynarodowy NIP i wystawiać najnormalniejsze w świecie faktury, rozliczać się z nich w zgodzie z prawem + rachunek firmowy z dolarach? I niech księgowy jakoś to wszystko wylicza?

 

Jest ktoś kto ogarnia dobrze temat i mógłby doradzić?

 

Pozdrawiam,

Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie slyszalem o miedzynarodowym nipie faktury za granice wysylalem normalnie z polskim, chyba ze byla to Unia. Wtedy nipue.

Nie wiem jakie sa koszta przelewow bankowych ale jak bank dowala przewalutowanie to wychodzi podobnie co paypal + przewalutowanie. Prowizje wrzucasz w koszta majac firme.

Deklaracja przychodow z zagranicy - nigdy nie slyszalem, brzmi jak komunistyczna procedura ;)

Nie wiem natomiast czy w us nie bedziesz musial miec w8ban wypelnionego i byc zgloszony do ich rejestru inaczej dowalaja podatek 30% ktory musi odliczyc firma placaca komus poz us. Ale to dla osob fizycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz rozliczenia z UE to NIP EU się przydaje bo piszesz fakturę bez VAT. W innym wypadku bez znaczenia.

Dobrze żebyś wypisał ten dokument co Olaf podał bo masz wtedy 10% podatku a nie 30.

Z PayPala nie przelejesz pieniędzy w walucie - PayPal przewalutowuje i zawsze przelewasz już w złotówkach na złotówkowe konto. Nie ma innej możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli nie planujesz oszukiwac fiskusa to konto nie ma wiekszego znaczenia, bo paypal od 2015 dzieli sie informacjami z US. Ale lepiej na firmowe, bo jak bedziesz przelewal na prywatne to w przyszlosci jak sie stanie cos zlego to bedzie na liscie do zajecia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej! Internet to też narzędzie pracy freelancera.

Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z internetem LTE u któregokolwiek z operatorów? Chodzi o internet w domu/pracy.

Czy działa to znośnie (minimum dla mnie to down >5Mb/s Upload > 1Mpp/s) ? Ping mniej istotny (nie gram).

 

Jakiego operatora polecacie? Moja lokalizacja to centrum miasta (stacji BTS jest dookoła sporo).

 

Wolałbym wiedzieć zanim zwiążę się na 2 lata umową. W internecie - skrajne opinie, ale z 2 strony to byłoby trochę bez sensu gdyby mieli oferować internet- czkawkę, bo klient już nie wróci a i podzieli się shit-storemem w internecie.

Potrzebuję wiarygodnej opinii z pierwszej ręki, a komu ufać jak nie kolegom z forum... :'D

 

Z urządzań jakie są dostępne:

- Plus: Router z zewnętrzną anteną (podobno najlepszy sygnał co ma przełożenie na lepsze działanie).

- T-mobile: urządzeniem dostępowym jest 8-calowy tablet Huaweii. Zatem można go również brać z sobą poza dom i korzystać z neta gdzie się chce.

- Play - router z modemem wpiętym jako dongle usb (w razie potrzeby, można zabrać ze sobą w teren sam dongle USB).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yo, ja od października siedzę na LTE Orange bez limitu, w centrum Krakowa wyciągam ok 20Mb/s symetrycznie.

Dzielę sobie to czymś takim http://allegro.pl/zestaw-lte-d-link-router-wifi-modem-3g-4g-e3372-i5784379038.html

i muszę przyznać że aż zdziwiony byłem jak to dobrze działa. Wcześniej dzieliłem sobie jakimś gówienkiem Samsunga (GT-B3800) wieszało się to już przy dwóch userach a na tym dlinku jedyne problemy to te od Orange.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jade tylko na mobilnym od pol roku - na prepaidach, wychodzi mi taniej niz abonament. Teraz jest promocja wiec w ogole sie oplaca - kazdy starter nju za 5pln ma 2gb bonus, co starcza mi na okolo 4dni wiec wychodzi 10pln tygodniowo. Mam juz zuzytych starterow kilkadziesiat.

Ale samo lte zalezy od miejsca w ktorym jestes i modemu dlatego nie ma jednej odpowiedzi.

No i lte ma wysokie pingi i slabo sobie radzi z multipakietami wiec gry i skomplikowane rzeczy slabo pojda, strumieniowe video bedzie pewnie ok ale jak na drugim ekranie bedziesz otwieral strone z duza iloscia komponentow to cos zacznie czkac.

 

- - - Połączono posty - - -

 

Konkluzja moja bylaby taka: sprobuj na prepaidzie zobaczyc jak to dziala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

emptyman, Olaf, dzięki :)

niestety nie mam sprzętu, aby zrobić taki test.

Jakieś pół roku temu miałem na kilka dni modem typu USB-dongle z Plusa działało to naprawdę dobrze, ale nie wiem czy nie była to karta SIM "specjalnego przeznaczenia"... ;) Dostałem zestaw na weekend żeby po-testować. Działało minimalnie gorzej do Neostrady 10mb/s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telefon z lte da Tobie podobne osiagi mysle, a przynajmniej symulacje tego jak niezawodne moze byc dzialanie. Zgodze sie za na probe karty smigaja zawsze rewelacyjnie co sie konczy po podpisaniu umowy. Przypadek pewnie :)

Niemniej jak dzialala, to znaczy ze zasieg masz odpowiedni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przez pół roku używałem Playa unlimited + noce czy jakoś tak, generalnie bardzo dobrze działało a sciągałem kilakaset GB miesięcznie tylko głównie po nocach, wysyłanie miałem blisko 10mbit więc rakeita :) i nawet jak za dużo sciągałem w dzień to wysyłania nie przycinianali więc bez większych problemów mogłęm klientom przepchnąć dużą aniamcję w kilka minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam internet w Plusie, ale mam coś takiego jak LTE bez limitu, więc jeżeli mieszkasz w zasięgu LTE to od siebie polecę. Mogą co prawda ukrócić ten limit jak się będzie naprawdę przesadzało, no ale ja co miesiąc pobieram około 200-300GB (rekord chyba 450), i nic. Wysyłanie tez masakra, film na YouTube co ważył prawie 1GB wysłało mi w może 5-6 minut. Nie wiem jak Oni to robią, bo jako router używam na dodatek jeszcze tabletu.

 

Jako ciekawostka... co prawda to eldorado skończyło się po przedłużeniu umowy i teraz w telefonie mam "tylko" 4GB miesięcznie, ale wcześniej... wcześniej to właśnie telefonu używałem jako router bo nie wiedzieć dlaczego miałem bez limitu (jak przedłużałem umowę, to mówiłem nawet, ze chcę Internet na poprzednich warunkach, i później jak się Im skarżyłem to nie chcieli wierzyć, ze miesięcznie ciągnąłem po 150-200GB danych bez dodatkowych opłat, i że to dziwne :-) ). Teraz wszystko się odwróciło, ale finalnie polecam Plusa. Wszystko śmiga jak ta lala, a i nie jest jakoś super drogo :-)

 

Pozdrawiam,

Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy to odpowiedni wątek, ale mam pytanie odnośnie Unity Asset Store.

 

Czy jest tutaj ktoś sprzedający tam, kto mógłby powiedzieć jak wygląda sprawa opodatkowania zysków?

 

 

Będę wdzięczny za konkretne informacje.

W internecie można znaleźć dużo różnych interpretacji przepisów i spekulacji co do tego czy trzeba mieć DG itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej! Wracam z tematem zakupu internetu. W play mają ciekawą ofertę - gdzie za 99zł netto dają 3 karty sim do telefonu + 1 kartę sim do internetu. Transfer 50GB wspólny dla 4 kart.

3 karty użyję, (net, telefon, table) a 4 mógłbym oddać rodzinie.

 

Jak sądzicie, czy w jednoosobowej firmie wrzucenie w koszty takiej oferty zawierającej 4 karty przejdzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności