Skocz do zawartości

UDK/Unreal Engine 3


_michal

Rekomendowane odpowiedzi

Nie jestem jakimś hardcorem, żeby dzielić się jakimiś super mądrościami, ale co nieco mogę wyjaśnić. No to od początku:

1. Z tego co zauważyłem, to te nazewnictwa często w poszczególnych firmach mogą obejmować nieco inne rzeczy, ale co do Level Designera, to wersja, którą napisałeś jest chyba najbliższa prawdy. Jeśli chodzi o elementy wizualne wrzucane już w trakcie pracy z edytorem, to chyba coś typu Environment Artist (ale tu akurat widziałem różne mixy), choć dobrym określeniem jest też Mesher, aczkolwiek figuruje on rzadko w ofertach pracy.

2. Jeśli wystarczą Ci assety dostarczone z UDK, to tak, ale obawiam się, że nie wystarczą - zatem wszelkie 3ds maxy, Maye itd będą potrzebne.

3. Może ludzie bawiący się tym enginem się wypowiedzą :)

4. Te assety są do edytora UT3 - był jeszcze przed właściwym UDK, więc pewnie będzie sporo problemów z wyświetlaniem. Jeśli jednak chcesz rzucić na nie okiem to powinny zostać wrzucone razem z folderem w którym są do UDK-2010-xx/UDKGame/Content.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 544
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Gość mortifer

Wszystko pięknie ładnie tylko ostatnie co mi się nasuwa z pytań dotyczących części mechanicznej.

Czy da się pomniejszyć,powiększyć dany element?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wciskając spację zmieniasz narzędzia cyklicznie: przesunięcie, obrót, skalowanie...

Jedynie skalowanie non uniform trzeba sobie kliknąć ;)

Co do Chrome Engine... rozmawiałem swego czasu z osobą pracująca w tym silniku... jakiegoś większego zachwytu nie zaobserwowałem. Sam się w niego nie zagłębiałem więc nic konkretniejszego nie mogę napisać. Nie wiem czy nie lepszą alternatywą było by Unity ewentualnie Cry Engine ale ten bez gry nie jest dostępny jak dwa powyższe.

właśnie nie daje tak rady, a miałem pytanie odnośnie kolizji. (jeżeli chodzi o wstawianie obrazka to wstawia mi się albo sama ścieżka albo nic:/) a czy ktoś zna odpowiedź na moje wcześniejsze pytania?sample.jpg

Podrzuć link do imageshack'a albo napisz co chcesz osiągnąć.

Hey mam parę pytań:

1. Chce stworzyć grę RPG wiem już jak ustawić kamerę w 3os. ale jak zrobić bym mógł obracać kamerę myszką w trakcje gry???

2. Czy da się sterować postacią za pomocą klawiatury i myszki???

3. Czy jest możliwość wyeksportowania ukończonej gry do jakiejś instalki??? tak, że gdy chce uruchomić gotową grę to nie muszę otwierać edytora?.

4. A jeszcze jedno.... w grach RPG często jest tak, że gdy wchodzimy do budynku kamera obniża się lub budynek zanika tracąc dach da się zrobić któryś z tych trików???.

Z góry dziękuję.

ad.1 Trzeba odpowiednio oskryptować zachowanie myszki i korespondujące z nią zachowanie kamery.

ad.2 Da się. To jest nawet domyślny sposób sterowania w UDK.

ad.3 Tak, jak najbardziej. Lecz nie jest to 'jedno kliknięcie'. Ważna jest nazwa mapki oraz proces 'gotowania' levelu. Jak sam sie dowiem więcej to sie pochwalę co i jak :)

ad.4 Podejrzewam, że da się oba. Zniżanie się kamery to znowu kolejne jej skryptowanie i/lub oznaczanie kolizji dla niej, żeby 'wiedziała' co ma omijać. Z kolei znikający dach to już kwestia reakcji dachu i jego shadera na odległość od niego kamery i sterowanie zachowaniem tegoż shadera aby ten zmieniał swoje właściwości stosownie do odległości od/do kamery.

 

P.S.

Ta daaaa!! To mój setny post :D

Edytowane przez Adamek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mortifer

Racja:)

Wprowadziłem siebie samego w błąd że wszystko będzie oczywiste jak podczas tworzenia wszystkiego w 2d. Myliłem się bardzo. Na szczęście przy ściąganiu UDK ktoś polecił pobrać wszystkie tutki ( co zrobiłem z chęcią obejrzenia ich). Lecz nie były dotknięte aż do dziś...

Prawda...wyjaśniły mi wiele i z pewnością będę zadawał mniej pytań:)

 

Dziękuję bardzo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne.

Podczas importu trzeba ustawić odpowiedni LODGroup dla tekstur.

Czyli taką jaką maksymalnie może wyświetlić silnik, przy największym zbliżeniu do obiektu/tekstury.

Zmieniając ustawiania tego parametru zmieniasz maksymalną rozdzielczość importowanych tekstur.

Ale i ja mam pytanie :)

Czy to ma znaczenie którą grupę się wybierze dla tekstury?

Np. TEXTUREGROUP_UI pozwala na rozdziałkę do 4096x4096 włącznie.

A taki VEHICLE 'tylko' do 2048x2048.

W podglądzie najlepiej wyglądają te typu UI. Można tak ustawić wszystkie ?? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanie do userów Maya, exportuje model z wieloma UVkami, problem ze importują sie tylko dwa kanaly , a zalezy mi na trzecim któego za cholerke nie moge wyciagnac w udku z zaimportowanego modelu :) Nie wiem czy to wina mayki, exportera czy czegos nieogarniam w udku, z góry thx za info i pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamek - dzięki za odp, ale niestety nic to nie pomogło

tzn zaimportowałem texture 2048 i w LODgrup ustawiłem na WEAPONS, ładnie się zaimportowała i koniec, na obiekcie odtwarza się z taka samą jakością jak 1024.

Może to dla tego, że wziąłem wybrałem jako WEAPONS ale to chyba nie ma znaczenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamek - dzięki za odp, ale niestety nic to nie pomogło

tzn zaimportowałem texture 2048 i w LODgrup ustawiłem na WEAPONS, ładnie się zaimportowała i koniec, na obiekcie odtwarza się z taka samą jakością jak 1024.

Może to dla tego, że wziąłem wybrałem jako WEAPONS ale to chyba nie ma znaczenia ?

Ale WEAPONS ma max LOD na 1024 :)

Wybierz VEHICLE albo UI. Z tym drugim to nie wiem czy to można tak wszystko ustawiać ale z UI działa nawet 4096x4096.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wizz - nie mam pojęcia jak wygląda to w mayce - tu masz jak to robić w 3ds, może coś podobnego jest.

 

http://www.hourences.com/tutorials-ue3-modeling-1/

thx ale ja to wszystko wiem:) problem polega na tym ze mimo wszystko 3 kanał się nie exportuje, nie wiem czy to czasem poprostu nie ograniczenie tego actorXa pod maye, kiepska sprawa ogólnie i mało informacji o tym, jakby nikomu nie byl poczebny 3 kanał :) pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanie do userów Maya, exportuje model z wieloma UVkami, problem ze importują sie tylko dwa kanaly , a zalezy mi na trzecim któego za cholerke nie moge wyciagnac w udku z zaimportowanego modelu :) Nie wiem czy to wina mayki, exportera czy czegos nieogarniam w udku, z góry thx za info i pozdrawiam :)

 

Z XSI też się nie dało wypluć trzeciego mapowania za pomocą ActorX. Udało mi się je wyeksportować dopiero za pomocą Collady. Być moze FBX też zadziała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z XSI też się nie dało wypluć trzeciego mapowania za pomocą ActorX. Udało mi się je wyeksportować dopiero za pomocą Collady. Być moze FBX też zadziała.

 

No a z fbxem sa problemy znowu ze smooth grupami, nie wiem czemu ale nie smigają. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam 2 błache pytanka:

1. Jak włączyć material editor?

2. Jak przejść do trybu edycji, bo jak klikam to cały czas przesuwam kamerę, a chciałbym móc coś zedytować

 

To są podstawy ...proponuje obejrzeć oficjalne tutoriale na 3dbuzz z strony UDk.

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu było tak, że gdy kliknąłem 2xLMB na materiał otwierał się "texture properties", ale ok juz wszystko działa, edycja też.

 

W takim razie kliknąłeś teksturę, a nie materiał, masz świadomość czym się różni jedno od drugiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacja dla ResonicX

Albo nauczysz się samodzielności albo daj sobie z tym spokój. Wszystko jest w tutorialach a na przyszłość używaj w pierwszej kolejności Google potem jak już "niczego" nie znajdziesz. Powtarzam "niczego" a nie bo mi się nie chce przejrzeć tutoriali. Wybacz chłopie ale mi nie było łatwo uczyć się 3d od zera i tak samo dla innych kolegów z forum. Potraktuj to jako sprawdzian, przeżyj albo umrzyj i pozwól żyć innym. Takimi postami zaśmiecasz tylko forum bo to nie są problemy tylko przejaw niezaradności życiowej. W 3d niczego nie ma podanego na talerzu. Jeśli nie jesteś w stanie znaleźć okienka materiału w UDk to odradzam uczenia się czego kolwiek. Nie zrozum mnie źle, nie chce być zły i mściwy ale to dla twojego dobra.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Persh dość dosadnie to ujął w słowa, ale coś w tym jest.

 

Nie obraź się, ResonicX, ale od jakiegoś czasu (w różnych branżach, game-art, wizualizacje architektoniczne i wielu innych) przychodzi do pracy pokolenie takich ludzi, którym się nie chce przysiąść i poświęcić 10 minut na odszukanie i zrobienie czegoś samemu. Zamiast tego wolą w minutę znaleźć "jelenia" i pytać go o każdą najdrobniejszą rzecz. Wierz mi, że dla ludzi samodzielnych, samouków, czy po prostu ludzi nieco starszych (powiedzmy, dobiegających trzydziestki), jest to strasznie wkur... maniera :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o "GY" wiem, ale mi chodziło o same "PY" :) a przynajmniej tak aby dało się zaznaczac i przesuwać manipulatorem nie przełączając trybów :) ewentyalnie jakas inna metoda grupowania obiektów w jeden zaznaczalny

 

EDIT// OK znalazłem lewy górny róg okna jest taka strzałka w dół klikamy -> show -> sprites :) wywala także wszystkie światła ale akurat to moge przeboleć ;)

Edytowane przez szczuro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej,

 

Sprawdziłem cały temat i znalazłem tego tutka o dodawaniu pojazdów podanego wcześniej http://udn.epicgames.com/Three/SettingUpVehicles.html

 

Interesuje mnie czy to jest też do udk czy ue3? Zalezy mi na takich tutkach , zeby przygotować modele pojazdów bo na nich ma się opierać moja gra:D. Czy ktoś widział może videotutka o przygotowaniu pojazdów do udk?

 

Pomijam modelowanie i teksturowanie. Chodzi o samo przygotowanie pod 'przyciski' jak wciskam to jadę i kręcą się koła, ruszają skrzydła itd.

 

Zapomniałem dodać że tutka dla 3ds max:).

Edytowane przez Sjon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ładnie, że dodali kilka scen z gry w tym udk. Ale próba zrozumienia i szukania gdzie co i jak to abstrakcja chwilowo. Interesują mnie tutki. Dzisiaj na filmie z GDC 2010 zobaczyłem że tam klient pokazywał przy okazji prezentacji CAT'a jak szybko dodaje własną postać do udk. Jednak jak zwykle potrzebuję czegoś nieco innego:D.

 

Dzięki za podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w ogóle UDK się dziwnie zachowuje. Po wczytaniu części map dostarczonych z UDK obciąża procka na 100% i przestaje odpowiadać, a część map się ładuje ale z teksturami jakby były w rozdzielczości 32x32 pixele. Nie wiem o co kaman.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Jeśli mam build z kwietnia lub maja a ktoś zrobił to (prawdopodobnie) na nowszym, może to stanowić problem?

 

Tak, jeśli ktoś zrobił w nowszej wersji, to będzie się wywalać ewentualnie nie wczyta się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam kilka spraw.

1. Jak ustawić jakieś tło statyczne (obrazek nieba czy jakiś gór w oddali)

2. Jak Ustawić Broń aby poruszała się z kamerą. (główna broń)

3. Jak zrobić animacje broni (przeładowanie, strzelanie) w jakim programie i w jaki sposób to zaimportować i umieścić na obiekcie.

4. Istnieje jakieś dodatkowe światło które oświeca Broń w Widoku pierwszej osoby ? zauważyłem że standardowo broń jest w pewnym sensie oświetlona (standardowa broń) ale ingeruje także z oświetleniem dodatkowym. i chciałbym wiedzieć jak to zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1- to sie nazywa skydome, robisz model polkuli i wrzucasz na niego teksture nieba

2- zaatachowac do playera ja trzeba

3- animacje w czym chcesz a jesli ustawic do gry chcesz to w kismecie musisz poukladac jak trzeba

4-no mysle ze to trzeba zrobic material troche samooswietlajacy sie

 

punkty reputacji mile widziane!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności