Skocz do zawartości

Moderacja FW ... niech przemówi społeczność ...


09121986

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 66
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Ale tu jest wszystko jasne...

Jestem zdecydowanie za moderacją Galerii Finished Works.

W innym wątku toczy się dyskusja na temat wyróżniania dobrych prac, o tym że trzeba trzymać poziom itp. Trzeba to zgrać w jedną całość i zmiany zaadoptować jednocześnie, tak żeby jedne pomysły nie gryzły się z drugimi. W tej chwili raz, że brakuje wyróżnienia topowych prac na forum, dwa w galerii lądują często buble. Od nauki, prób, ćwiczeń jest WIP oraz Rendery Testowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę jestem bardzo zaskoczony tym co piszecie. Jeszcze nie tak dawno temu była burza na temat usuwania postów, cenzury na forum. Och jak dużo było wtedy krzykaczy którzy na forumowej demonstracji nieśli transparenty "precz z moderacją" ;). Teraz domagacie się surowej moderacji jednego z najważniejszych działów na forum.

 

Wyjaśnijmy sobie jedno: co to jest galeria na max3d.pl (nie ta złota, ta zwykła). Jest to miejsce gdzie ludzie postujący swoje prace szukają konstruktywnej krytyki i oceny. Są tacy, którzy za taką ocenę płacą ciężkie pieniądze na uczelniach artystycznych lub innych tego typu przybytkach. Misja galerii to nie tylko pokazywanie swoich umiejętności, to szukanie ludzi którzy potrafią spojrzeć na pracę z dystansem, świeżością, której często brakuje autrowi pod koniec pracy. Poziom galerii jest więc wyznaczany nie tylko przez umieszczane tam prace, ale również (a może przede wszystkim ?) Przez komentarze ich dotyczące.

 

Jeżeli macie coś ciekawego i konstruktywnego do powiedzenia na temat danej pracy, coś co wniesie jakiś wkład w rozwój autora (oraz innych forumowiczów), napiszcie to. Jeżeli uważacie, że praca jest słaba, nawet beznadziejna, napiszcie to. Użyjcie jednak słów, które nie obrażają autora, ani nikogo innego, tylko pozwolą mu zastanowić się nieco i zrobić coś, żeby było lepiej.

Jeżeli natomiast uznacie, że praca jest na tyle słaba, że trzeba przenieść do WIP'a, proszę o PM, zajmę się tym , pogadam z autorem, jeżeli się zgodzi (tylko wtedy) praca wyląduje w WIP.

 

Chcecie coś zmienić ? Czytajcie swoje posty przed opublikowaniem, zastanówcie się czy naprawdę warto wklejać ten kretyński obrazek jako komentarz, żeby wszyscy pomyśleli sobie "łał, on jest cool". Nie w tym rzecz moi drodzy. Rzecz w tym żeby myśleć podczas pisania postów. Chcecie moderacji ? Moderujcie swoje umysły BARDZO intensywnie. Zobaczycie, jak wiele można zmienić, zmieniając siebie :)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Vorek
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vorek, masz dużo racji, ale zauważ że gdy w Galerii ląduje słaba praca, często i gęsto (choć nie zawsze) od wielu (choć nie od wszystkich) lecą komentarze poniżej pasa. Czytam to czasami i nie wiem czy autorzy wypowiedzi skończyli choć 15 lat.

 

To w ogóle zabawne, cenzura na forum nakazuje gwiazdkować niecenzuralne słowa, co zrozumiałe, a nikt nie patrzy na faktyczny przekaz słów. W ten sposób w takiej galerii można komuś z grubej rury przywalić po łacinie i wystarczy to zagwiazdkować i po problemie. A tanie docinki często padają przy takich słabych pracach.

 

Jestem za moderacją prac, nie gęstym sitem a jedynie za przecedzaniem prac ewidentnie słabych i nieskończonych i za uważniejszą kontrolą postów.

 

Co do PM to mi się już zdarzało wysyłać, nigdy nie dostałem odpowiedzi zwrotnej choćby ze słowami " nie zgadzam się".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba keraj wywołał dyskusję? Ban kerajowi za kłamstwa i będzie spokój.

Spoglądając na to na spokojnie, ostatnia praca keraja nie była aż tak zła żeby nie dopuszczać do galerii (porównując z innymi pracami które aktualnie są w galerii, poziom słaby ale nie dno, z tą różnicą że inne słabe prace nie zbierają tylu komentarzy i szybko znikają z pierwszej strony). Moderator, widząc taką pracę (samą pracę, nie wiedząc kto robił i skąd są modele), powinien ją właściwie przepuścić.

 

Jak jest jakieś ewidentne nadużycie (plagiat, użycie obcych modeli nie pisząc o tym, render z kulką etc), to można raportować post (trójkąt pod avatarem). Nawet jak będzie moderacja, przecież moderator nie może wywąchać czy pracę robił użytkownik. (no chyba że pozna po stylu że to keraj).

A prac typu kulka na niebieskim tle aż tyle w galerii nie ma żeby to był jakiś poważny problem, i te prace szybko znikają albo się przenoszą do wipa.

 

Przy czym przydałoby się o tym przedtem napomknąć w regulaminie, bo w chwili obecnej chyba nic nigdzie nie pisze że praca musi być własna, pisze tylko że ma trzymać poziom.

Edytowane przez Ania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy czym przydałoby się o tym przedtem napomknąć w regulaminie, bo w chwili obecnej chyba nic nigdzie nie pisze że praca musi być własna (...)

 

To już nieco inny temat, ale powiązany. Aniu, jest taki regulamin, nazywa się prawem autorskim. Poza tym, czy takie rzeczy naprawdę trzeba pisać w regulaminie ? Czy dla przeciętnego, "normalnego" człowieka pewne rzeczy nie powinny być oczywiste ? Zacytuję może fragment z filmu "K-Pax" który doskonale oddaje to, co chcę tu przekazać ;)

 

"- Skoro nie macie praw, jak odróżniacie dobro od zła ?

- Każda istota we wszechświecie to potrafi, Mark "

 

Nie jestem aż tak naiwny, żeby nie zdawać sobię sprawy, że jest to czysta ideologia. Ale czy nie było by fajnie, jakby ludzie nie wymagali od innych, żeby za nich myśleli ? Bo taki regulamin jest traktowany jak wyręczenie w myśleniu, a powinien być, jako pomoc.

 

Vorek, masz dużo racji, ale zauważ że gdy w Galerii ląduje słaba praca, często i gęsto (choć nie zawsze) od wielu (choć nie od wszystkich) lecą komentarze poniżej pasa. Czytam to czasami i nie wiem czy autorzy wypowiedzi skończyli choć 15 lat.

 

Przeczytaj mój post jeszcze raz. Właśnie dokładnie o tym piszę :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc ta kwestia na końcu poruszona przez Anię jest faktycznie ważna. Praca powinna być własna. Tak jak Vorek napisał, to jest poniekąd oczywiste ale nie zaszkodzi zaktualizować regulamin.

 

Co do galerii. Ciężko moderować galerię w tej chwili. Dział wydaje mi się, że funkcjonuje dobrze. Do poprawy jest oczywiście system rekomendacji/wyróżnień. Prawda jest też taka, że pisałem w innym wątku o tym, że chcemy udostępnić galerię w innej postaci (ala portfolio), gdzie każdy będzie mógł moderować komentarze. Autor zamieszczający pracę w FW zamieszcza tam w jego opinii prace ukończoną. Jeśli jest słaba - komentarze zweryfikują. Jeśli została tam zamieszczona przez pomyłkę, przenisiemy ją do WIP...

 

Galeria nie jest moderowana natomiast złota i srebrna galeria już bedzie - i tam będą wybierane najlepsze prace. Jeśli nawet zaczelisbysmy moderować galerię to za chwilę wszystko przeniesie się do WIP.

Edytowane przez Adek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Galeria nie jest moderowana natomiast złota i srebrna galeria już bedzie - i tam będą wybierane najlepsze prace. Jeśli nawet zaczelisbysmy moderować galerię to za chwilę wszystko przeniesie się do WIP.

 

Dokładnie tak. Szczególnie, że WIP działa na nieco innej zasadzie. W galerii szuka się krytyki pracy jako całości. WIP jest bardziej "tutorialem" na żywo (dziwne określenie, ale chyba pasuje), gdzie można dyskutować nad każdym poszczególnym etapem powstawania pracy. W ten sposób forumowicze postujący w WIP'owych wątkach, stają się niejako "współautorami" pracy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dla przeciętnego, "normalnego" człowieka pewne rzeczy nie powinny być oczywiste ?
Mam wrażenie że te osoby które wstawiają czyjeś prace nie należą do tych normalnych. Zgadzam się oczywiście z tobą że tak powinno być, no ale jak widać niestety nie jest. W dziale 2d też ostatnio ktoś dał pracę i dopiero kilka postów dalej napisał że zrobiła to dla niego jakaś studentka na zlecenie.

 

Acha Adek - ocenianie gwiazdkami od rana nie działa, to z powodu tych zmian czy coś się zepsuło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vorek - wiem co napisałeś, dlatego zgodziłem się z większością :) Mnie do moderacji przekonuje czasami żenujący poziom dyskusji nad pracą niż sama praca.

 

A co do raportowania, to może mi ktoś wytłumaczyć kto odbiera te raporty?

I dlaczego nie reaguje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kedzior, raporty idą do moderacji. Sprawdziłem wszystkie maile. Albo błąd serwera, ale nie ma raportu od Ciebie żadnego. Akurat uważam, że raporty są sprawdzane dokładnie. PM idzie do danego już moderatora/użytkownika. Raporty trochę inaczej działają.

 

Ania: szczerze nie wiem co to może byc, nie spotkałem się z czymś takim, nie ma ograniczenia co do głosowania na wątki. Jedynie nie można głosować na wątek na który się głosowało drugi raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa.. no to zaraz to sprawdze. Może źle napisałem i raporty wysyłane sa do moderatorów danego działu i ich nie otrzymuje. Niektórzy moderatorzy sa na wakacjach co może tłumaczyć opóźnienia w reakcji ale sprawdzę to raportowanie.

 

Kedzior: a widzisz, dzięki! Od pewnej wersji w vb troche się to zmieniło i wysyłanie nie było ustawione dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę jestem bardzo zaskoczony tym co piszecie. Jeszcze nie tak dawno temu była burza na temat usuwania postów, cenzury na forum. Och jak dużo było wtedy krzykaczy którzy na forumowej demonstracji nieśli transparenty "precz z moderacją" ;). Teraz domagacie się surowej moderacji jednego z najważniejszych działów na forum.

 

Wyjaśnijmy sobie jedno: co to jest galeria na max3d.pl (nie ta złota, ta zwykła). Jest to miejsce gdzie ludzie postujący swoje prace szukają konstruktywnej krytyki i oceny. Są tacy, którzy za taką ocenę płacą ciężkie pieniądze na uczelniach artystycznych lub innych tego typu przybytkach. Misja galerii to nie tylko pokazywanie swoich umiejętności, to szukanie ludzi którzy potrafią spojrzeć na pracę z dystansem, świeżością, której często brakuje autrowi pod koniec pracy. Poziom galerii jest więc wyznaczany nie tylko przez umieszczane tam prace, ale również (a może przede wszystkim ?) Przez komentarze ich dotyczące.

 

Jeżeli macie coś ciekawego i konstruktywnego do powiedzenia na temat danej pracy, coś co wniesie jakiś wkład w rozwój autora (oraz innych forumowiczów), napiszcie to. Jeżeli uważacie, że praca jest słaba, nawet beznadziejna, napiszcie to. Użyjcie jednak słów, które nie obrażają autora, ani nikogo innego, tylko pozwolą mu zastanowić się nieco i zrobić coś, żeby było lepiej.

Jeżeli natomiast uznacie, że praca jest na tyle słaba, że trzeba przenieść do WIP'a, proszę o PM, zajmę się tym , pogadam z autorem, jeżeli się zgodzi (tylko wtedy) praca wyląduje w WIP.

 

Chcecie coś zmienić ? Czytajcie swoje posty przed opublikowaniem, zastanówcie się czy naprawdę warto wklejać ten kretyński obrazek jako komentarz, żeby wszyscy pomyśleli sobie "łał, on jest cool". Nie w tym rzecz moi drodzy. Rzecz w tym żeby myśleć podczas pisania postów. Chcecie moderacji ? Moderujcie swoje umysły BARDZO intensywnie. Zobaczycie, jak wiele można zmienić, zmieniając siebie :)

 

Pozdrawiam

 

No właśnie, jak sam napisałeś domagamy się "surowej moderacji jednego z najważniejszych działów na forum" czyli FW, to właśnie dlaczego nie będzie to dział moderowany ?

 

+

a nie sorry jest jeden moderator, ktorego i tak nie ma... czyli moderacji nie ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Finished Works to nie jest dzial "Prac Na Akceptowanym Przez Wielkich Tego Forum Poziomie Ktory Nie Obraza Ich Poczucia Estetyki", tylko dzial, w ktorym laduja prace uznane przez autora za skonczone.

 

Jezeli w wyniku komentarzy, czy widzimisie autora praca zostanie podjeta na nowo, praca moze byc przez moderatora przeniesiona do WiPu.

 

Czyz to nie proste?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chbya należy sprecyzować o jaką moderację chodzi.

 

Chodzi o moderowanie postów? Tzn. usuwanie kłótni, offtopów i obraźliwych postów, i reagowanie na raporty? Do tego powinien być mod. Taki który naprawdę jest i reaguje, nie tak jak teraz.

 

Czy chodzi o decydowanie o wejściu pracy do galerii? Do tego nie wydaje mi się potrzebny mod. Tak jak mówił Reanimator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może jeszcze moderacja działu "Komentarze, propozycje ..." w którym to dziale ten temat powinien zostać stworzony i będzie w mordę spokój ;]

 

To że czasem pojawiają się w Galerii prace które doświadczony ciężko może odebrać jako skończone to nie znaczy że pojawia się ich w takiej ilości żeby zdecydowana większość musiała się srać z akceptacją. Podobnie zresztą z modelami użytymi w pracy, nie każdy moderator to zauważy, ja np. nadal nie potrafię rozróżnić modelu z Posera bo w nim nigdy nie pracowałem a byłem jeszcze do niedawna moderatorem tych działów. Dajcie szansę użytkownikom na wyłapanie takich rzeczy, poza tym to obciach dla autora, zwłaszcza jeśli używa swojego profilu od dłuższego czasu lub też udziela się pod nim na innych forach.

 

Więc wielcy wzruszeni, wyluzujcie trochę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reanimator i Marcin faktycznie dobrze to podsumowali.

 

Ania: Moderacje zrozumiałem jak reszta. Nie jako sprzątanie niektórych postów czy szybką reakcję, a moderowanie każdego postu zanim się pojawi.

 

To, że jest potrzebna dodatkowa pomoc do tych działów - zrozumiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

A co do oceniania, mi pisze że już oceniłam, mimo że jeszcze tego nie zrobiłam. Ktoś inny też tak miał, zapomniałam kto.

 

Mam to samo, przynajmniej w dziale Galeria 3d, w WIPie czy w Komentarzach i Propozycjach już nie, dziwna sprawa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo, przynajmniej w dziale Galeria 3d, w WIPie czy w Komentarzach i Propozycjach już nie, dziwna sprawa...

 

Ja mam to samo. Raz jest raz nie ma. Myślałem że jak wpisuję 5***** to automat jakoś to odczytuje, że daję pięć gwiazd, ale może mam za bujną wyobraźnię :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem dobrze jest jak jest,tylko mozna by zmienic system oceniania prac ,bo w tej chwili oceniac moze kazdy, i czesto jest tak,ze bardzo przecietna praca ma 5* i bardzo dobra praca ma 5*i genialna praca ma tez 5* i z tego co widze jak sa juz jakies gwiazdki to albo 4*albo 5*,, a co z 1,2,3* jak jest jakas praca bardzo slaba to niech dostanie ta jedna gwiazdke

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i koniecznie "dysia :**"

 

Co do pomysłu, raczej nie jestem za tym. Bo kto miał by oceniać i na jakiej zasadzie? czym była by wytyczona granica? Nie było by to obiektywne. Galerie super pracek mamy, nawet kilka. Nie ma sensu z FW robić czegoś elitarnego. Ocenianie raczej oceniamy to co nam się podoba, te gorsze omija się (z lenistwa).

Można do każdego komentarza dodać ocenę binarną (+/-). Można dodać też coś na deseń "Delete request" jeśli praca śmierdzi plagiatem.

Ale chyba po prostu starczy uświadamianie delikwentów ile warta jest dana praca. Poprzez komentarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem wam że brakuje 6 gwiazdki :) skala ocen jak w szkole powinna być bo np. kiedyś DamusTO ocenił moją pracę na takie 3+ ale dał 4gwiazdki co już jest jako dobry potem 5 bardzo dobry ale jest przepaść między 2-3-4.

Do tego opcja ich przyznawania jest w złym miejscu bo zawsze byłem za leniwy, żeby tam klikać :) To tak na marginesie jak już marudzimy tak strasznie na naszych modów ;)

 

1 b.słabe

2 słabe

3 przeciętne

4 dobre

5 bardzo dobre

6 wspaniałe, ekstra itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to nie mam pojęcia czemu niektórzy tu chcą zmieniać zupełnie system oceniania. Według mnie działa on bardzo dobrze w sensie, że dla tych lepszych prac nawet najbardziej leniwi zaryzykują nadwerężenie środkowego palca i pukną scrolla te 3 lub 4 razy, żeby wjechać na góre i ocenić, a że gorsze nie dostają ocen... to już jakby ocena sama w sobie. Dzięki temu wątki cztero- czy pięciogwiazdkowe bardziej się wyróżniają w galerii na tle tych, które nie mają żadnych gwiazdek.

 

Problem tylko w tym, że moderatorzy odpowiedzialni za przydzielanie rekomendacji mają jak widać wolne w wakacje i wysoko oceniane projekty nie są przez nich wyławiane... ale to już temat na inny wątek, który z resztą już powstał w "komentarzach i propozycjach" :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, akurat co do Twojej reformy to mam mieszane uczucia bo po pierwsze, system pięciu gwiazdek jest wg mnie ok, gdzie skala wygląda mniej więcej tak:

 

5 - mistrzostwo, jest super

4 - nieźle, ale coś dałoby się jeszcze poprawić

3 - no powiedzmy, że ujdzie

2 - nie mam pojęcia co autor miał na myśli ale niech ma na pocieszenie

1 - taaaak, piękny ten box...

 

Po drugie, gdyby rozszerzyć skalę to wcześniejsze prace oceniane na 5 czy 4 gwiazdki byłyby teoretycznie słabsze od "szóstek", więc chyba troszkę to bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcecie coś zmienić ? Czytajcie swoje posty przed opublikowaniem, zastanówcie się czy naprawdę warto wklejać ten kretyński obrazek jako komentarz, żeby wszyscy pomyśleli sobie "łał, on jest cool". N

Pozdrawiam

 

ok bede pamietal ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy faktycznie skala 6-cio czy 5-cio stopniowa spowodowałaby w ocenach większa różnice. Już rozwiązanie Reanimatora jest już ciekawsze. Aczkolwiek na ten moment poprawmy funkcjonowanie obecnego systemu i ...

 

... macie rację! Nie wiem co zrobiliście, ale faktycznie w FW nie mogę głosować na tematy!

 

Priorytet:

 

Problem tylko w tym, że moderatorzy odpowiedzialni za przydzielanie rekomendacji mają jak widać wolne w wakacje i wysoko oceniane projekty nie są przez nich wyławiane... ale to już temat na inny wątek, który z resztą już powstał w "komentarzach i propozycjach"
...postaramy się przede wszystkim poprawić.

 

A zaraz to musze przyjrzeć się ocenianiu watków bo faktycznie, nie wiem co to za czary, ale nic nie było zmieniane w ustawieniach i faktycznie coś jest nie tak z ocenami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dodam coś innego. Nie wiem co to za bug, ale występuje tez na oficjalnym forum vB. Również wchodzę tam na forum i mam informację, że już głosowałem.

 

Dopiero któreś z kolei przeładowanie strony powoduje, że to działa prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zabrał. To jakiś bug tej wersji. Został on zgłoszony twórcom vB. Najgorsze jest, że raz się da, raz nie i nawet patrząc w logi nie widze sensownego wytłumaczenia. To vB to sobie jakos cachuje. Będę tego pilnował, że jak tylko pojawi się poprawka (nie nowa wersja vB) dopiszę ją.

 

Edit: Znalazłem chyba tymczasowe rozwiązanie, które pozwala zmieniać ocene nawet po oddaniu głosu. Serwer troszkę mocniej przez to dostaje, ale niech na dzień dzisiejszy takie ustawienia będą. Po usunięciu buga zmienię to.

 

Edit: Możecie dać znać czy możecie już głosować w wątkach.

Edytowane przez Adek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności