Jump to content
Leru

Modelowanie na zywo.

Recommended Posts

Guest jagi

giorgione -> na tych stronkach co podałeś to ja o modelowaniu w glinie i odlewach nic nie znalazłem ;)

Leru -> a masz może coś po polsku? :P no ale to i tak przeczytam... :)

Dzia

nie, po polsku nic, ale może się porwę na przetłumaczenie :]

Guest jagi

Trochę zacząłem tłumaczyć ale gościu tam wiele nie opisuje, a z rysunków nie można się zbytnio domyśleć jak on to zrobił...

Przedewszystkim interesowałyby mnie odpowiedzi na takie pytania:

1. Jakiej gliny użyć?

2. Czy trzeba czymś model gliniany pokryć przed przygotowaniem formy gipsowanie, tzn. żeby gips łatwo później zszedł.

3. Co najlepiej później wlać do takiej formy, żeby to było sztywne i trwałe, żeby nie rozpadło się po upuszczeniu na ziemię np.

4. No i może jeszcze do tego jakieś wskazówki... sam nie wiem co konkretnie, bo jestem w tym temacie zielony. Tylko tyle co na discovery oglądałem :P.

Co do pyt. 3. to zamierzam zrobić jakieś bronie tj. pistolety, karabiny itp. tak więc nie wchodzi tutaj raczej w grę żaden giętki/miękki materiał.

Ok więc w tym tutku rzeźbiarz używa plasteliny, do stworzenia prototypu. Później jak widać tworzy kartonową podstawkę i oblepia wokół zwykłą gliną na bazie wody (bo jest tania ;) i nie lepi się do plasteliny bo jest na bazie wody).

Ta glina będzie później usunięta i na jej miejsce wejdzie silikon. Dlatego ważne są te paski, które na samej górze umieszcza, bo one będą trzymać silikonowy odlew w gipsowej formie. Jak już jedną część figurki oblepisz to zalewasz ją gipsem, czekaż aż wyschnie i to samo z drugą częścią. Jeśli chcesz, żeby się nic do figurki nie lepiło to możesz go delikatnie potraktować lakierem do włosów (w sprayu oczywiście). Żeby obie części gipsowej formy się wzajemnie nie zlepiły trzeba przed wylaniem drugiej posmarowac pierwszą jakimś smarem (wazelina).

Ogólnie jeśli podłożysz to co tu napisałem pod te obrazki co są w linku to zajarzysz lepiej o co chodzi :)

Trzeba pamiętać, że silikon bardzo dobrze wypełni wszelkie luki w modelu zatem z tym lakierem do włosów raczej trzeba uważać. Jakiś wiatrak można podstawić za puszkę ze sprayem.

W tutku widać rolkę od papieru toaletowego, to miejsce, którym trzeba będzie wlewać silikon. Trzeba taką roklę (wlot silikonu) umieścić przed zalaniem gipsem, żeby powstała ładnia dziureczka. Dodatkowo trzeba pamiętać, żeby umieścić wlot w najwyższym wystającym punkcie odlewu. Nim wlewamy silikon, który powinien się ładnie wszędzie rozpłynąć. W tym tutku nie ma tego ale można też nawiercić małe otwory w gipsie aby umożliwić odpływ powietrza ze środka odlewu. Takie otwory najlepiej zatykać gliną jak tylko zacznie się z nich silikon wylewać.

Po otwrzymaniu matrycy silikonowej wyjmujemy figurkę i jesteśmy gotowi do robienia odlewów. W tutku Ivar_L robi odlew z gipsu bodajże.

Można też robić to z żywic odlewniczych (żywice poliuretanowe).

Można takie kupić np http://www.amod.com.pl/cgi-bin/axson/index.pl (prowadzą oni sprzedarz detaliczną). Również na tej stronie można kupić silikon.

Z tego co czytałem najfajniejszym silikonem jest ESSIL 113.38 i ESSIL 120.39. Z poliuretanów to będzie F 18, ale można też o inne popytać.

Acha trzeba pamiętać, że te żywice są dwuskładnikowe, trzeba z nimi szybko pracować. Podczas mieszania składników następuje reakcja, w której wytwarza się temperatura ok 80 stopni Celsujsza i dużo szkodliwych oparów. Więc ostrożnie ;)

Jeśli chodzi o gips do odlewów to ja bym pewnie użył alabastrowego. Czyściutki, bialutki gipsik który można kupić np tu http://www.hergon.pl/

Tanią glinę można kupić np. http://www.kepka.com.pl/sklep/ tu.

Narzędzia do ceramiki można kupić np. http://artequipment.pl/index.php

tu jak i również na http://www.kepka.com.pl

Pozdrawiam :)

Guest jagi

Ta technika wogóle wydaje mi się jakaś dziwna :/. A ta biała figurka co na początku jest to niby z plasteliny ona? Z tego co widziałem kiedyś w telewizji to po zrobieniu figurki w GLINIE "wrzuca" się ją do gipsu. Później wysnięty gips rozcina się na pół (tutaj troche nie bardzo wiem, bo to chyba jest przygotowane na dwa razy) i zdejmuje się po czym taką formę wypełnia się jakimś materiałem, tak przynajmniej ja to sobie wyobrarzałem. Weź mi napisz jeszcze raz krok po kroku co jest z czego i co sie do czego wlewa lub co czym sie oblepia. Bo jakos nie mogę dojść z tego Twojego opisu :P.

ok nie wiem czy to dobre miejsce, ale chyba dobrze trafilem :)

Zdjecie ma jakies 2 tygodnie nie wrzucalem na forum, bo poprostu fotka jest robiona komorka znajomego i jakosc nie jest najlepsza:)

Jest to moja pierwsza rzezba w drzewie nie jest super piekna, proporcje nie sa najlepsze ale to moja pierwsza. Druga jest juz w produkcji , mam nadzieje ze uda mi sie wyzebrac od jakiegos znajomego ceyfrowke to porobie wiecej fotek i e/w wrzuce endzoj ;)

rzez_1.jpg

Jagoda -> postaram się na dniach trzasnąć jakieś lepsze wytłumaczenie :)

Ooo fajny wątek, sorki ale dopiero teraz zauważyłem :D

Ja też kiedys rzeżbiłem. Jestem po snycerce. To było jakies pięc lat temu w Liceum. Wrzucam moją starą pracę dyplomową, która brała także udział konkursie Międzynarodowym na "Portret rodzinny". Praca dostała trzecie miejsce. :P

Wyrzeżbiłem rodzinę uskrzydloną, ale zabrakło tam jamnika ze skrzydłami :p Bo go akurat skończyłem dzień przed dyplomem.

Pozdrówka

Technika: Of course drewienko, dla niewtajemniconych :D

mydyplom4ys.jpg

Guest jagi

Witam ponownie :) Zbierałem się do tego rzeźbienia już jakiś czas i jeszcze nic nie zacząłem nawet gliny nie kupiłem :P. Ale teraz mam pytanie ile kg gliny będzie potrzebne do wykonania modelu broni cos w stylu MP5?

Wymiary: :P

Długość: 520 mm

Długość z rozłożoną kolbą: 655 mm

Wysokość: 255 mm

Szerokość: 55 mm

Jaka jest wogóle gęstość gliny?

I kolejna prośba, możecie mi napisać jak to się po koleji robi formę? Najpierw robi się model z gliny, później czym się ten model pokrywa żeby uzyskać formę, z tego co pisaliście to albo sylikonem albo gipsem, ale tak bezpośrednio na glinę?

Ja polecam zrobic tą broń, ze styropianu, bo w gipsie będziesz miał za ciężko :P

Już wyobrażam sobie jak będziesz latał tą gipsową spluwą po poligonie, ha ha ha.

Jeśli koniecznie chcesz wymodelowac w glinie, i ile chcesz użyc gliny

hmm, nikt Ci chyba nie odpowie na to pytanie. To zależy czy w konstrukcji wypchasz czyms. Kup chłopie 3 kilo gliny, nie żałuj. Jeśli zabraknie, to sobie dokupisz.

Czekam, i miłej pracy.

Pozdrawiam

Co do gęstości... jeśli będzie twarde, to może zwilż je jężykiem :P

Ale tak poważnie to zależy od gliny, pierwsze lubią olej, drugie wodę...różnie.

Jonasz_Real -> wow czemu ja tego nie widziałem wcześniej ? :) Rewelacja!

Jagoda -> strzelam, że by Ci było potrzebne z 5 kilo na 100% gliniane mp5. Ale tak jak Jonasz mówi - można czymś wypełnić, np folią aluminiową.

Leru - Czemu, ? Zapewnie dawno tutaj nie zaglądałesz. Ale dzięki :)

Myślisz, że powinienem go umieszcić w galerii ? ;)

Pozdrawiam

Czołem.

Taki troche nietypowy materiał -strusie wydmuszki ,technika w tym przypadku to raczej grawerka.

http://y83urwxr1sfoh8a6m.jpg pj1un5sx3xthrb19m.jpgzhpznylbvpvdnf06m.jpg

No i drewienko rzeźbione :)

http://ft77n0ph6xfdjh1hm.jpg]iabzi0w6o1fcqv21m.jpg

zeet -> fajny pomysł z tym wydmuszkami, ciekawie to wygląda, jak na halloween :D

Dynie są łatwiejsze w obróbce bo nie trzeba ich wydmuchiwać :D :D :D

Jagoda chcesz robić guny? To najlepszy styrodur! Super się wycina (najlepiej na takiej maszynie z gorącym drutem lol), mozna ciąc nożykiem, szlifować papierem ściernym, kleić itp. Po prostu wypas. My sobie takei coś w robocie zrobiliśmy. Najpierw obrysy wektorowe i dalismy do wycięcia co by szybciej było, a potem już rzeźbienie na maxa. Śrubki sobie można nawet odcisnąc jak ktoś chce.

Nasz zestaw to:

MG-42

H&K G36

Shotgun Remingtona

Thompson

...gdzieś tam jeszcze leży MAC10...

powiem tyle, jak klient wchodzi to jest troszeczkę zdezorientowany :D

pozdro

to nasza broń

styroarms26gy.jpg

styroarms33rp.jpg

styroarms57jk.jpg

malowanie

styroarms44qu.jpg

i zabawa

styroarms63gv.jpg

Wczoraj wysłałem maila do użytkownika barthez2005 który sprzedawał swego czasu modelinę firmy FIMO na allegro ale niestety mi odpisał że już nie sprowadza, więc moje pytanko brzmi czy Ktoś wie gdzie w polskim internecie można kupić tą modeline??

Już znalazłem ;)