Skocz do zawartości

Zapomniani geniusze w naszym kraju


splasz

Rekomendowane odpowiedzi

Pozwalam sobie dorzucić dwa posty jeden po drugim z jednego źródła, ale kwestia wydaje mi się ważna i warta przeczytania.

Od kilku dni w sieci krąży nagranie ze Sprawy dla reportera której bohaterem jest Marian Wantoła - najstarszy stażem polski animator, twórca animacji między innymi do Reksia. Człowiek żyje w bardzo kiepskich warunkach i w zasadzie wszyscy o nim zapomnieli.

Oczywiście teraz pojawiło się kilka akcji pomocowych dla niego, ale już pojawiły się też fejki naciągające ludzi.

Problem w tym że takich Wantołów jest pewnie więcej.

Więcej na ten temat wraz z drugim przykładem zapomnianego geniusza Jacka Karpińskiego w linku:

http://motionfreaks.pl/teksty/artykuly/item/747-zapomniani-geniusze-marian-wantoc582a-i-jacek-karpinski

 

Post publikuję w aktualnościach a nie w "Wolne Dyskusje" ponieważ sprawa jest świeża i dyskusja dość ważna moim zdaniem - jeśli administracja uzna że to zły dział - z góry przepraszam i proszę o przeniesienie.

Edytowane przez splasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 48
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

czlowiek zyjacy dluzej na emeryturze niz 2lata powinien byc traktowany jak brunon K.

a na powaznie prawda jest ze wychowalem sie na bajkach tego goscia i chetnie bym w czyms pomogl tylko pytanie czy mozecie polecic jakas inicjatywe nie ograniczajaca sie do zbierania lajkow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ufff... już myślałem że tylko ja się przejmuję takimi Wantułami czy Karpińskimi.

Niestety nie mogę Ci polecić niczego co jest na 100% sprawdzone. Nawet ta publiczna zbiórka pieniędzy która ruszyła nie do końca mi się podoba - bo różnie z takimi zbiórkami bywa.

Przyznam że nie wydaje mi się aby taka hurraoptymistyczna zbiórka kasy coś zmieniła. Osobiście planuję wysłać list do człowieka z podziękowaniem za kolorowe dzieciństwo - jestem w tej chwili na etapie pozyskiwania adresu pocztowego do niego. Może dla niektórych to mało, ale myślę że świadomość że większość - już w tej chwili dorosłych - ludzi jest mu wdzięcznych za np. Reksia naprawdę go uszczęśliwi.

A odnośnie jego sytuacji mieszkaniowej mam nadzieję że naciskając na media, robiąc szum, możemy ruszyć media które mogą ruszyć władze miasta i państwa które może coś w końcu coś zrobią pod naciskiem opinii publicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a on jako autor nie powinien dostać kasy z Zaiksu? Za każdą emisje reksia w tv przez cały ten czas to się uzbiera... łojoj. Za głupie reklamy proszku do prania dostaje się fajny zaiks (autor scenariusza), więc za takiego reksia, puszczanego milion razy przez tyle lat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a on jako autor nie powinien dostać kasy z Zaiksu? Za każdą emisje reksia w tv przez cały ten czas to się uzbiera... łojoj. Za głupie reklamy proszku do prania dostaje się fajny zaiks (autor scenariusza), więc za takiego reksia, puszczanego milion razy przez tyle lat...

 

Obawiam się że to nie do końca tak zadziała biorąc pod uwagę czasy w których tworzył, jednak zgadzam się z Tobą że to tzw. "góra" powinna się zająć tym człowiekiem, a nie różne dziwne zbiórki prywatnych osób bez gwarancji że te pieniądze trafią do zainteresowanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bartolomeo - Marian Wantola byl animatorem przy tym projekcie, ale nie jest autorem scenariusza ani tworca postaci. Zaiksy sa pod tym wzgledem dosyc wybiorcze. Nawet gdyby był uprawniony wcale nie tak latwo je wyciagnac - w sprawach nie oczywistych trzeba miec za soba twardych prawnikow , bo bez tego zaiks podpierajac sie grami prawnymi moze zwlekac z wyplata właściwie ile chce. Zgadnij kto ma najlepszych prawnikow zajmujacych sie prawami autorskimi? Właśnie Zaiks i Sfp. :-)

I gra muzyka.

 

t.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz tylko pozostaje miec nadzieje ze ta kasa trafi do Pana Mariana :/ ale swoja drogą niezły szok - w tak krótkim czasie zebrac prawie 9k $ - znaczy sie ze wszyscy kochaja Reksia !

Dokładnie - to jest moja jedna z obaw. Czy te pieniądze na pewno do niego trafią. A wiele przykładów które można podać konkretnie uczą że często mimo tego że znane strony i ludzie wspierają dany projekt nie zawsze oznacza że organizator projektu jest do końca uczciwy - patrz kejs BestPlayer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale swoja drogą niezły szok - w tak krótkim czasie zebrac prawie 9k $ - znaczy sie ze wszyscy kochaja Reksia !

 

Normalnie zaraz wyląduje na "Kickstarterze" .

No zobaczymy. Ja mam nadzieje, ze ten pelen dobrych checi szum nie zaszkodzi samemu zainteresowanemu. Jest takie powiedzenie "niedzwiedzia przysluga" - oby sie tak nie stalo.

 

salut

t.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz zauważyłem, ze jest tam m.in. Krzysztof Gonciarz (jeśli na dole to organizatorzy, bo nie jest to anonimowa osoba - https://www.facebook.com/kgonciarz). Więc to nie będzie ściema.

 

Swoją drogą niesamowite jest to, że godzinę temu było 10k, a teraz jest już 12,5k. Pozytywnie.

Edytowane przez Adek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a pół godziny pozniej jest juz 14 k $ - miazga ! Reksio na Prezydenta !!!

- Adek - najlepsze jest to ze na zebranie kwoty 10.000 $ było 60 dni ... została uzbierana w jeden dzien :/

- Baggins - wiem o czym mowisz, rozumiem obawy i tez sie do nich przyłączam :/

Edytowane przez jaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut pozniej jest juz ponad 15.000 $ - łomatkoboskoczęstochowsko polacy to zwariowany naród .. serio

 

raczej :D

 

Jak chcecie sprawdzić czy nie podpucha to trzeba by gonciarza zapytać. Bo chłopa mogli tam podstawic i krecić scieme. No chyba ze ja juz mam prze NICOLAS GAMES wypatrzony umysł i wszedzie widzę wkręty i finansowe oszustwa :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No trzeba przyznać, że na mnie przynajmniej, całość wywarła ogromne wrażenie. W 24h zebrać 15 tyś $, szaleństwo! ;)

A jeszcze 59 dni do końca, więc...z pewnością w pewnym momencie akcja straci impet i finanse będą płynąc wolniej, ale powinny rosnąć jeszcze przez jakiś czas. Jestem ciekaw ile uzbierają do końca no i co wywołało taki boom. W jakimś dzienniku nagłośnili całość czy coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...straszne warunki mają Ci ludzie...Pan Marian przepracował nawet więcej lat jako animator niż mega legenda jedna z wielu, Ollie Johnston w Disney'u http://en.wikipedia.org/wiki/Ollie_Johnston

Niech sie ktoś odezwie kto wie czy ta cała akcja to prawdziwa pomoc a nie faktycznie jakaś ściema. I nie przekonuje mnie że jest info na Onet.pl

Mam wielki szacunek dla tego Pana w momencie kiedy powiedział "nie mam do nikogo pretensji".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli ktoś nie śledzi sprawy dokładnie, a chciałby coś wiedzieć to na profilu FB Krzysztof Gonciarz umieścił info co do dalszego przebiegu sprawy..

 

"Update w sprawie Reksia: pan Marian leży w szpitalu z zapaleniem płuc, ale jego stan się poprawia. Ojciec głównej organizatorki akcji był dziś w mieszkaniu państwa Wantołów i rozmawiał z żoną pana Mariana, nagrał jej wypowiedź na temat planowanego remontu kamienicy - zostanie ona niebawem opublikowana w Internecie i podlinkowana na stronie akcji na Indiegogo. Rodzina pana Mariana jest wdzięczna internautom, a na akcji jest już prawie $22000."

 

myślę, że możemy być spokojni co do finału tej akcji, która wywarła sporo pozytywnych emocji u ludzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety sprawa nieszczęsnego reportażu i emocji wokół jego osoby raczej mu się nie przysłużyła, bo z tego co wiem niedługo potem trafił do szpitala z problemami z sercem i jak dzisiaj wiemy już sie z tego nie podniósł.

 

http://natemat.pl/42235,tworca-reksia-ani-nie-zyje-w-biedzie-ani-nie-stworzyl-reksia

 

http://wyborcza.pl/piatekekstra/1,129976,13006134,Sprawa_dla__prawdziwego__reportera.html

 

A Panu Marianowi chwała za jego animacje, był przedstawicielem niesamowitego pokolenia ludzi prawie nie do zdarcia, z którego ciągle jeszcze trzyma się zadziwiająco świetnie pan Witold Giersz.

 

Fundusze myślę że najfajniej byłoby przekazać studio w Bielsku na wsparcie jakiejś produkcji przy której znaleźli by pracę prawie że bezrobotni aktualni animatorzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat pomysł z przekazaniem funduszy jakiejś placówce wydaje mi się zły. Pieniądze były zbierane dla konkretnej osoby, konkretny cel i ludzie na ten cel te pieniądze dali. Jeśli nie oddać pieniędzy fundatorom (bo cel nie został osiągnięty), to przynajmniej (a najlepiej) dać je najbliższej rodzinie - w tym przypadku żonie. Przynajmniej tyle pożytku by miała z tego wszystkiego.

 

A przekazanie kasy dla studia?

Mała to kwota i niewiele się z tego wyciśnie jeśli puści się to jeszcze przez formalną maszynę biurokracji. Oprócz tego nie na to oddane były pieniądze, a jeśli cel ma być inny to i cała zbiórka nowa. Zresztą...osobiście bałbym się, że te pieniądze oddane na rzecz studia zostałyby wyrzucone w błoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

natychmiast się więc wycofuję z pomysłu, gdzie jak gdzie ale akurat w bielskim studio szybko by się zmarnowały. A Panu Marianowi pomóc już nie ma jak, z resztą okazuje się że raczej takiej pomocy wcale nie potrzebował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chrupek3D
dać je najbliższej rodzinie - w tym przypadku żonie. Przynajmniej tyle pożytku by miała z tego wszystkiego.

 

 

to akurat nie jest najmądrzejsze rozwiązanie... co ma rodzina, czy też żona do animacji reksia?

Co ma żona Bogusława Lindy do ról Bogusława Lindy itd. itd.

Jeśli facet umarł to powinno się te pieniądze oddać ludziom i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, zależy w sumie na co ludzie zbierali pieniądze. Czy chcieli pomóc człowiekowi, bo miał udział w polskiej animacji, czy chcieli wspomóc po prostu człowieka w biedzie, nie patrząc na to kim był/co zrobił. Jeżeli druga opcja - to w tym mieszkaniu oprócz niego żyje jeszcze jego żona no i inni, więc wiadomo na co te pieniądze powinny iść, według mnie proste :)

 

Gorzej, jeżeli kamienica jest prywatna, właściciel wszystko to olewa i kasa tak na prawdę pójdzie dla niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jeszcze raz polecam te linki:

 

http://natemat.pl/42235,tworca-reksi...tworzyl-reksia

 

http://wyborcza.pl/piatekekstra/1,12...reportera.html

 

Bo wydaje mi się że niesamowicie nadmuchana jak się okazuje nie do końca prawdziwa afera raczej zaszkodziła emocjonalnie starszemu człowiekowi który zaraz po wszystkim zaczął niedomagać na serce i zmarł. Wszystko zaczęło się od programu w tvp gdzie się tropi różne teorie spiskowe, może tym razem w pogoni za sensacją ktoś przesadził, sztucznie nadmuchał balon, wywołał spontaniczną reakcję ludzi, starszego pana zdenerwował.

Ale też dzięki temu pewnie większość zainteresowanych w ogóle dowiedziała o życiu i pracy Mariana Wantoły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wpisów na indigogo wynika, że zaczęło się od zapalenia płuc...nie wiem, czy stres wywołany "nagonką" może doprowadzić do zapalenia płuc:

Pan Marian jest w szpitalu, spowodowane jest to zapaleniem płuc, ale ma się coraz lepiej. Najwyraźniej warunki w jakich mieszkał doprowadziły do choroby, co w jego podeszłym już wieku – 88 lat – jest sporym obciążeniem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się CzAk1 jakoś nigdzie nie trafiłem na informacje o sercu. Od pierwszego dnia informacji o hospitalizacji informacja brzmiała zapalenie płuc i tak również brzmi informacja -niestety - pośmiertna. Nie wiem skąd wniosek o problemach sercowych wywołanych stresem po "akcji z Reksiem".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj po prostu ja tak słyszałem, a nie była to informacja to z żadnych mediów ale z relacji ustnej znajomych znajomych wspólnych znajomych, ale przecież nie to jest tematem rozmowy a ja widzę że wychodzę na badacza teorii spiskowych wiec już przestaję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to akurat nie jest najmądrzejsze rozwiązanie... co ma rodzina, czy też żona do animacji reksia?

Co ma żona Bogusława Lindy do ról Bogusława Lindy itd. itd.

Jeśli facet umarł to powinno się te pieniądze oddać ludziom i tyle.

 

Zgaduje, ze nie jestes zonaty. Jak facet spedzil z ukochana osoba pewnie z 50 lat albo i wiecej to zapewniam cie, ze zona miala do animacji reksia wiecej niz myslisz. Pomijajac juz fakt ze gosc na pewno nie obrazilby sie gdyby te pieniadze jego malzonce przekazac. A jak chcesz byc taki pragmatyczny bardzo to mozna od razu powiedziec "facet wykonywal swoja robote i tyle - dostawal wyplate za to. Jego zyciowe problemy nie maja nic wspolnego z Reksiem przeciez."

Edytowane przez Nezumi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chrupek3D

idąc tym tropem, matka Hitlera była zbrodniarzem wojennym.

Jeżeli wpłaciłbym pieniądze na rzecz tego Pana to dlatego, że podoba mi się jego animacja, a nie jego żona. Żona niech sobie zakłada konto na Indiegoogoo i niech zbiera pieniądze dla siebie. Ja wiem, że chętnie utuczyłbyś kilka osób za nie swoje pieniądze, ale jeszcze raz podkreślam... ludzie wpłacali pieniądze, bo podziwiali jego i nikogo więcej.

Jeśli chcesz obdarować jego rodzinę to zrób to na własny koszt.

Ciekaw jestem jak byś zareagował, gdybyś kupił bilet na Metallice, a na scene wyszłyby ich matki... oczywiście członkowie zespołu nie mieliby nic przeciwko w końcu znają się prawie 50 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chrupek: to trochę brzmi jak pretensje, że ten Pan umarł. Ciężko było coś takiego przewidzieć. Z drugiej strony jeśli np. wpłaciłeś i nie chcesz, aby pieniądze trafiły do rodziny możesz chyba pisać o zwrot do Idiegogo lub organizatorów.

 

Jeśli pieniądze zostały przekazane w grudniu jak jest napisane to dostał je Pan Marian.

 

A jeśli dobrze zrozumiałem (bo napisałeś jeśli wpłaciłbym) nie wpłaciłeś pieniędzy więc po co takie wypowiadanie się za innych?

 

Jeśli chcesz obdarować jego rodzinę to zrób to na własny koszt.

 

Przecież to nie są państwowe pieniądze. Jeśli wpłaciłem to przecież moje pieniądze, a nie innych :)

 

Pewnie będzie jakieś info od organizatorów zbiórki. Musi być. Więc szkoda czasu na takie pisanie.

Edytowane przez Adek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chrupek3D

Drogi Adku, wyraziłem swoją opinię i nie będę się powtarzał :-)

 

na marginesie... to nie są pieniądze Twoje, tylko społeczeństwa... nie znasz ich zdania na ten temat, więc nie wypowiadaj się za innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Adku, wyraziłem swoją opinię i nie będę się powtarzał :-)

 

na marginesie... to nie są pieniądze Twoje, tylko społeczeństwa... nie znasz ich zdania na ten temat, więc nie wypowiadaj się za innych.

 

Chwila. Jakiego społeczeństwa? Tego nie zrozumiałem, domyślam się, że to ma być jakieś łapanie za słówka, ale ja napisałem wyraźnie o "mojej" wpłaconej części (cyt. Jeśli wpłaciłem to przecież moje pieniądze, a nie innych). Więc to były moje pieniądze i moja decyzja przekazania.

Edytowane przez Adek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brawo....!!!... liczy się tylko kasa...!!!.. wytrzeć obcasy o trupa....!!!!!!!!!!!!!!!

a gdzie są ludzie....????

 

W sumie jeśli to chyba dobre podsumowanie tego wątku (aczkolwiek dosadne), który tutaj powstał i jego zakończenie. Nie ma co kontynuować tego tematu w takiej formie bo chyba faktycznie gdzieś tam z boku postawiliśmy człowieka w tej całej dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności