Skocz do zawartości

Nowa matura - co zdajecie??


Gość User190

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych państwa!!

Zbliża się nowa maturka i jestem ciekawy co kto wybiera/wybrał do zdawania! Ja sam jeszcze się waham, ale za 5h ten stan rzeczy ulegnie zmianie...

Tak wiec jako pierwszy podaję:

matematyka, polski, angielski, fizyka albo informatyka - wszystko poziom rozszerzony

 

Jak inni??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 298
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Również za rok: polski, matma rozszerzona, angielski rozszerzony (chociaż pewnie w mojej głupiej szkole będę musiał zdawać coś, co się nazywa maturą dwujęzyczną), zdałbym też chętnie informatykę ale przy poziomie w mojej szkole to raczej marne miłbym szanse.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka, że 2 h tygodniowo informatyki to za malo aby z dawac z niej mature. Dlatego aby sie do niej przygotowac to trzeba douczac sie na wlasna reke, albo jak to zostalo rozwiazane u mnie w szkole - dodatkowe zajecia poza lekcyjne ....

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Batou, Sikham - smiejcie sie głosniej :]

Mnie tez czeka maturka za rok, ale w tym roku staram sie zwolnic z maturki z polskiego :> Zobaczymy czy sie uda. A zdawac bede pewnie zwykly zestaw dla klasy mat-fiz: matma, fiza, inf i angol (wsio rozszerzone). Ale to dopiero za rok...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie opłaca się brać 2 dodatkowych - nigdzie to nie jest potrzebne - wiec radze sie juz zastanawiac - albo infa, albo fiza!! :)

 

A co do martwienia sie - my do jutra musimy zlozyc deklaracje co zdajemy - pozniej spowrotem bedzie luz, no i na koniec troche stresu... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ehh :/ mam jescze troche czasu ale zastanwam sie nad informatyka, nie wydaje mi sie ze jest to najplepszy pomysl, bywalo sie na roznych konkursach i to wszystko to loteria raz masz 90% dobrze a innym razem 20%, to zalezy od rodzaju pytan, jak jestes dobry z sieci nie znaczy ze jestes dobry, z przyslowiowego Office'a, a po za tym to na rozszerzonym bede zdawal Polski, angielski, Historie, matme, no moze ta informatyke, i nie wiem jak bedzie u mnie z francuskim to moze sie tez za to wezme na rozszerzonym ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moge tylko doradzic, ze ja na waszym miejscu wybralbym fizykje, bowiem informatyka licealna malo na jakich studiach, a zwlaszcza informatycznych jest brana na powaznie, vide politechnika szczecinska gdzie licza sie oceny z mat, fiz, ang i pol (sic!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toteż tak zrobiłem.... :) A jaki temacik z polskiego?? Wlasnie wybieram swoj :) Musze to kumplowi zaraz podrzucic, bo do jutra trzeba sie zdeklarowac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a wiecie ze jak sie zdaje jezyk ustny podstawowy to pisemny nie moze byc juz rozszerzony? ale pewnie tutaj nikogo to nie zszokuje bo wszyscy zdaja rozszerzony :D

moim skormnym zdaniem to wszystko jest do kitu. ci w ministerstwie takie stołki zajmuja a wyobrazni to oni za grosz nie maja. coz, nasza przyszlosc jest w rekach ekhm ekhm wiadomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eee jesli to kogos interesuje to matura to jest wielka sciema, w tym roku zdawalem (tylko polak, bo ang mam certyfikat a w technikum bylem) i na polaka pisemnego ic sie nie uczylem (ale lubie czyta ksiazki wiec wiecie) a na ustnego uczeylem sie dzien wczesniej (wyniki 4, 4) a tak nprawde to wszyscy pomagaja i bylo latwiej niz na niektorych sprawdzianach w ciagu tych 5 lat :) (pan z TVN o drgajacych rekach dawal w dupe niezle... uf uf...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LOL, czy mi sie zdaje, czy jestem tu jedyną osobą, ktora zdaje jezyk niemiecki ???

angielski jest fajny tylko w muzyce i grach fpp, poza tym sucks!

poza tym matma i fiza (tez rozszerzony) i polski (podstawowy)

w ogole uwazam, ze troche bez sensu jest, ze polski musza wszyscy zdawac, a matme nie, no ale juz trudno... wiele rzeczy w szkolach jest bez sensu, np. 40-minutowa przerwa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yyy... dzińdybry.... dawno dawno temu w odległej galaktyce.... ekhym... nie ta kartka... acha to ta... oki. jak ja zdawałem maturkę to było tzw wyjście to kibelka (czyt. na faję), na j.polskim, moja szacowna polonistka na zadane przeze mnie pytanie: "POMOCY!!!!!!!!?" odowiedziała "ok" i podała mi z 10 lektur :D

na biologii: "Mszaki jako pierwotne organowce" ja na to "chrrr..." biologica na to:

Gametofit mszaków jest zieloną rośliną o zróżnicowanej, charakterystycznej dla poszczególnych grup, niejednokrotnie złożonej budowie. Może być on plechowaty bądź składać się z łodyżki, liści i chwytników. W budowie anatomicznej możemy wyróżnić tkanki przewodzące (są one bardzo prymitywne, zbudowane inaczej niż u roślin naczyniowych, zaś ich efektywność jest znikoma), tkankę miękiszową i okrywającą. Stopień ich wykształcenia i budowa są bardzo różnorodne u poszczególnych grup mszaków. Gametofit zaopatruje uzależniony od niego sporofit w pokarm, wodę i sole mineralne.

 

Sporofit mszaków zwykle jest pozbawiony możliwości fotosyntezy i całkowicie uzależniony od gametofitu; żyje od niego krócej. Zbudowany jest z łączącej go z gametofitem stopy i prostej, nie rozgałęzionej 'łodyżki', zwanej setą, zakończonej pojedynczą zarodnią. Wnętrze zarodni wysłane jest warstwą komórek zdolnych do podziałów mejotycznych. Z każdej z nich, w wyniku mejozy, powstają cztery haploidalne zarodniki. Po dojrzeniu i wysypaniu się spór z zarodni sporofit ginie. Przemiana pokoleń u mszaków

 

Przemiana pokoleń przebiega we wszystkich grupach mszaków według jednego schematu.

 

Na powierzchni gametofitu rozwijają się gametangia żeńskie - rodnie i gametangia męskie - plemnie. W wyniku podziałów mitotycznych w rodniach powstają haploidalne gamety żeńskie - komórki jajowe, zaś w plemniach gamety męskie - ruchliwe, uwicione plemniki. Aby mogło nastąpić zapłodnienie, plemnik z plemni musi przedostać się do rodni. Może tego dokonać jedynie w środowisku wodnym - może być to kropla deszczu lub warstwa rosy, jednak bez wody zapłodnienie jest niemożliwe.

 

Wynikiem zapłodnienia jest diploidalna zygota, od której rozpoczyna się rozwój sporofitu.

Zarodniki niektórych gatunków mszaków mogą być identyczne pod względem morfologicznym, lecz mają zdeterminowaną pleć. Z jednych rozwijają się gametofity wyłącznie męskie z plemniami, z drugich - żeńskie z rodniami. U innych gatunków zarodniki są identyczne także pod względem fizjologicznym - rozwijają się z nich gametofity obupłciowe, mające zarówno plemnie, jak i rodnie.

 

Gdy zarodniki padną na odpowiednie podłoże, kiełkują w bryłowaty lub nitkowaty zaczątek gametofitu, rozwijający się w haploidalny gametofit.

Mszaki mogą rozmnażać się bezpłciowo także przez rozmnóżki - kilkukomórkowe utwory o zgrubiałych ścianach.

 

Mszaki w porządku systematycznym:

 

Dział - Rośliny telomowe (osiowe) (Telomophyta)

Poddział - Mszaki (Bryophytina)

Klasa - Mchy (Bryopsida)

Podklasa - Prątniki (Mchy właściwe) (Bryidae):

merzyk fałdowany (Mnium undulatum),

rokietnik Schrebera (Pleurotium schreberii),

widłoząb fałdowany (Dicranum undulatum),

gajnik lśniący (Hylocomium splendens)

Podklasa - Torfowce (Sphagnidae):

torfowiec (Sphagnum sp.)

Podklasa - Płonniki (Politrichidae):

płonnik zwyczajny (Polytrichum commune),

dousonia (Dawsonia superba)

Klasa - Wątrobowce (Hepaticopsida)

Rząd - Porostnicowate (Marchantiales):

porostnica wielokształtna

(Marchantia polymorpha),

Riccia fluitans, Ricciocarpus natans

Rząd -Jungermaniales: Calypogeia sphagnicola

 

ja to grzecznie zapisałem i maturkę sobie zdałem :D

PS: tak było na serio (!!!!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pisze za rok ;P. I nie wiem co wybrac: polski napewno (chyba podstawowy), angielski rozszerzony i historia (podst lub rozszerzony - wymagane na filologie angielska ) albo matematyka. Czy ktos wie czy matma jest wymagana na studia np. grafik komputerowy ? :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i już po poloku zanim zobaczyłem odpowiedzi byłem nerwowy teraz jest good żeby zdać potrzebne jest 30% czyli 21 punktów z 70 max z pierwszej części rozumienie czytanego tekstu jest 20 punktów czyli 29% ;\.

Link do odpowiedzi i arkusza http://www.cka.com.pl/modules.php?name=Downloads&d_op=viewdownload&cid=54

Z tego co sobie sprawdziłem to z pierwszej części mam 17 punktów na 20 ,a z drugiej licze tak na ok 20-25 z 50. To i tak w miare dobrze bo z polskim to ja niemam wiele do czynienia. Jutro angol czymajcie za mnie kciuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość User190

Jak Wasze zapatrywania na egzamin?? Czas leci i nie widzę tegow różowych barwach :/ Btw. ma ktoś coś nt. motywów piękna i brzydoty z polaka?? Mam taki temat, a coś materiałów brak. a i studenci niechętnie do tego podchodzą :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość User190

Czyli masz jakies... yyyy... 15 lat?? Hmm.... tak się teraz zastanawiam - ciekawe ile ma najmłodszy, czynnie udzielający się użytkownik forum?? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M@Ti -> trzeba się zacząć uczyć ;) już tylko 3 miechy, a ja prawie w lesie jestem (piszę prawie bo z matmy to pracuję, a z angola zaczęliśmy lekcje przygotowawcze :D)

Trzeba jedna uwieżyć trochę w siebie i podejść do tego troszku na luzie (czasem mam wrażenie, że za bardzo to wziąłem do siebie - ten luz)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności