Skocz do zawartości

SWRSC

Members
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez SWRSC

  1. Ambient Occlusion w MentalRay Witam, chciałbym zaprezentować tutorial dotyczący AO (Ambient occlusion) - jego cechy, zastosowanie i różnice między FG Mentala. Tutorial kieruje głownie do początkujących userów. Koniecznie przed przystąpieniem do dalszej cześci proszę o przeczytanie tutoriala o shadingu GI - http://www.max3d.pl/forum/showthread.php?t=31457 Czym jest Ambient Occlusion? Prostymi słowami mogę wytłumaczyć, że AO ma na celu wyciągnięcie detali modelu/sceny poprzec dokładniejszy shading (patrz mój tutek o shadingu w Mentalu). AO to shader Mentala, nakładamy go na wszystkie obiekty w scenie (w dalszej cześci opisze krok po kroku). Główny argument na wykorzystanie AO jest za tym, że możemy zmniejszyć jakość FG, przez co nasz render liczy się szybciej kosztem gorszego shadingu, ale straty shadingu nadrabiamy właśnie poprzez AO. Ambient Occlusion liczymy jako drugi, dodatkowy render, który później łączymy z oryginalnym np. w Photoshopie. Przygotowałem prostą, testową scenę, nadałem różne materiały - głownie Architectural i design, ale to bez znaczenia. Dodałem proste oświetlenie oparte na sun&sky + log.exp.control (możecie stosować dowolne światło), looknijmy jak wygląda scena przy uruchomionym FinalGatheringu (preset medium, diffuse bounces na 1) Mentala: Widzimy średniej jakości shading, efekt color bleed powstały od FinalGatheringu (czerwone zabarwienie pod tours knotem) oraz czas: 5.59min Zwiększmy jakość shadingu - 200 samples, radii in pixels 5 / 0,5: WOW - czas 11.49min, a efekt mizerny. Nasz shading poprawił się praktycznie nieznacznie! Wyobraźmy sobie o ile musielibyśmy podrasować FG, aby uzyskać dobre cieniowanie!? Tutaj objawia się powolność Mentala :( Z pomocą przychodzi nam Ambient Occlusion Przedstawię teraz krok po kroku jak wyciągnąć shading lepszej jakości przy słabym FG + AO. 1. Krok Pierwszy: Wyrenderujmy sobie scenę przy słabych ustawieniach FG, myślę, że nasz poprzedni test z presetem MEDIUM nam wystarczy, czas jest do przyjęcia. 2. Krok Drugi: Przechodzimy do material editora, tworzymy materiał MentalRay i do slotu surface wczytujemy mapkę Ambient Occlusion. następnie nastawiamy shader: interesują nas tylko dwie opcje: samples oraz max distance Samples - odpowiedzialne jest za ziarnistość AO - im więcej sampli tym mniej ziarnisty render. z reguły wystarczy nam 64 sampli max distance - wyznacza nam zasiąg działania AO - coś jak fallof w FG, ważne jest żeby nie pozostawić tej wartości na 0 bo render będzie trwał długo. Jest jeszcze SPREAD, odpowiedzialne za intensywność AO, ale domyślna wartość jest dosyć trafna Aby wyrenderować AO, musimy przypisać materiał AO do każdego obiektu w scenie oraz usunąć wszystkie światła. Wyłączmy FG oraz przestawmy wartość globalnego oświetlenia w ENVIRONMENT na zero: Wyrenderujmy AO z wartościami samples 16 i max distance na 100cm: Widzimy ziarnisty render, zwiększmy zatem wartość samples do 64. Ograniczmy max distance do 50cm w celu zmniejszenia zasięgu AO: dodam, że czas przeliczenia AO wyniosi jedynie 32 sec :) Nio, teraz nam wszystko pasuje, nie ma ziarna a zasięg AO jest w miarę odpowiedni. Przejdzmy zatem do wpasowania AO w nasz render z FG medium
  2. Jak exteriory to ja tez :) Ostatni projekt jaki miałem przyjemność zwizualizawać. Budowa już chyba ruszyła, gdzies w Markach pod Wawą. Tak wiem, zapomniałem o wjazdach i cien drzew zrobiłem niezgodny ze słońcem :) wybaczcie :D MentalRay 3.5 + PS Pozdrawiam, SWRSC
  3. mogłeś jeszcze troszke poczekać :)
  4. SWRSC odpowiedział t0m3k → na temat → Work in progress (WIP)
    i camera correction się przyda :)
  5. SWRSC odpowiedział misoni → na temat → Galeria 3D (Finished Works 3D)
    Lis, takie kamienie się tak obrabia, tekstura imo dobrze leży.
  6. tak mi teraz wpadło do głowy: nie wiem jak robiles blura oraz blooma, ale poszperaj w sieci o z-depth i sposobie wykorzystania go do DOFa
  7. dal bym mimo wszystko mniejsza gląbie ostrsci, teraz szachy z tylu są za ostre
  8. cholercia, nie dałem rady się z nim skontaktować jest gdzies za granicą, czekam na odpowiedź mailowa :/
  9. aaa... no to ja już dostosuje oświetlenie do materiału, już rozmawiałem o tym. Postarają się jak najmniej walić kluczowym tak zeby mozna wpasować w dzienne wizki
  10. SWRSC odpowiedział Kubaswielgus → na temat → V-Ray
    to wina słabego GI, musisz podrasowac jego ustawienia
  11. SWRSC odpowiedział odpowiedź w temacie → Teksturowanie / Texturing
    no ale jak jest wiecej tych tekstuek to chyba najlepszym sposobem będzie technika Krisa_R, tworzysz sobie .ifl-a i jedziesz
  12. ehehe, dobre :p
  13. "a) chca Cie wyrolować na marne grosze (i wówczas podciągasz stawkę do proponowanej przez SWRSCa)" - to już lepiej zrezygnować ze zlecenia. Przeciez to jest projekt! Nielot007 robił u mnie sam model, nie projekt. Wszystko miał podane na tacy, musiał tylko zrobić prosty modelik już gotowego produktu, za który projektant już dawno zgarnął kase. Te 400zł są wymowne - w porównaniu do zaprojektowania oiektu to grosik Zresztą poczekaj, do jutra, mam w rodzinie sąsiada znajomego, który zyje z projektow wanien i innych dupereli. Zadzwonie do niego
  14. nie rozumiem, o co chodzi z tym świeceniem?
  15. pitek, fajna ta scenka, ma coś w sobie :)
  16. A jako, żebyś nie podyktował za mało, to jako przykład podam Ci że nielot007 z tego forum u mnie dostawał za wymodelowanie wanny w 3 rozmiarach (czyli modelował defakto jedną) z gotowego projektu w postaci rysunku około EDIT: 300zł + 100zł moja marża. Model prościutki, zwykła wanna. Pisze dlatego, żebyś miał chociaż mały punkt odniesienia.
  17. mam ten sam problem :/
  18. do naniesienia na 30 wizek, które też musze wykonać. Różne wnętrza, od salonu do restauracji :) chyba mnie przekonaliście, że nie będzie to takie trudne. Kamera statyczna, dostane wszelkie info o jej położeniu, aparaturze, wizki robie sam więc łatwiej to wszystko bedzie zgrać.
  19. ok Kris_R będę miał Cie na uwadze :)
  20. jakość materiału będzie dobra, bo nagrywana w studio, dostane wszystko w postaci klatek. Zgodność perspektywy - będę miał wszystko podane: odległość oraz wysokość położenia kamery. To jak? ile warta taka robota w ogóle, np licząc od jednej wprasowanej postaci?
  21. Hey :) Mam do was małe pytanie: Mam render statyczny oraz klatki ruchu postaci (video) robiony na blueboxie Jaki jest stopień trudności wkluczowania takich postaci w rendering? (np jakaś postać stoi na podłodze lub chodzi po niej? Pomijając dobranie odpowiedniego oświetlenia celem dobrego dopasowania postaci do renderu. Sprawa dosyć pilna Pozdrawiam, SWRSC
  22. SWRSC odpowiedział Marcin → na temat → Wolne dyskusje
    tu masz GG za free... http://www.symbianos.pl/Artyku%B3y/Porady/Gadu_Gadu_w_kom%F3rce/
  23. SWRSC odpowiedział odpowiedź w temacie → Galeria 3D (Finished Works 3D)
    na scanlinie bedzie jeszcze szybciej :)
  24. SWRSC odpowiedział odpowiedź w temacie → Work in progress (WIP)
    dadaj wiecej detalu na tworzy, jakis zarost itp
  25. MaGuu hehe, a czemu dalej nie pokazalas :D te forum Cie tez nie lubi :p

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

Account

Navigation

Szukaj

Szukaj

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.