Skocz do zawartości

AI i technologie przyszłości


Destroyer

Rekomendowane odpowiedzi

49 minutes ago, adek said:

@Nezumi No trochę z tym, że AI stoi w miejscu to pojechałeś. Nie stoi, i to bardzo nie stoi. 

Nie patrz na AI pod kątem kolejnego generatora obrazków czy Chata GPT. AI to nie tylko chat gpt.

To ze ja pojechalem to nic. To ze Gary Marcus, ktory sam co najmniej dwie firmy zalozyl stawiajace na AI  (kupiona przez Ubera "Geometric Intelligence" i zalozona pozniej "Robust.AI") mowi w zasadzie to samo i moge sie podeprzec jakims tam jego autorytetem. Ciezko mu zarzucic ze jest przeciwnikiem AI jak w nie inwestuje caly czas, nie?

Pod jakim katem mam patrzec? Generator obrazkow nie, chat GPT nie, samochody samo jezdzace ewidentnie tez nie, filmiki - wyglada na to ze na razie tez nie... No to moze mi wskazesz gdzie sie dokonuje ta rewolucja? Bo takie mowienie ze "sie rozwija" to jest powtarzanie dogmatu. Ale co konkretnie, gdzie sa te postepy duze, poprosze konkretne przyklady. I nie zadziornie pytam po prostu widze same duperele. Slysze okazyjnie o jakims tam uzyciu "AI" do czegos sensownego ale to sa sporadyczne rzeczy. Na codzien slysze o samych duperelach typu "dodano AI do telefonu jakiegos, wydano jakis gadzet co nie do konca dziala ale juz niedlugo... No same jakies bzdury w typie tych newsow AI:
https://www.theverge.com/ai-artificial-intelligence

Calkiem fajne "AI" narzedzia ma Davinci. Sam uzywam. Skoro dokonuje sie taka mega rewolucja to jak to jest ze mnie omijaja te newsy o konkretach ktore na codzien przeciez musza sie pojawiac. Powaznie - wskaz mi prosze te groundbraking rzeczy. Ostatnie co widzialem w twoim newsie bylo w miare OK, to z Adobe ze mozna przedluzyc koncowke filmiku itp. Przydatne na tej samej zasadzie jak przydatne jest rozszerzenie obrazka przez dogenerowanie kawalka.

Ale wskaz mi prosze ta wielka rewolucje na jakichs konkretach. Bo na wstepie wykluczylismy czolowe projekty AI wiec czuje sie nieco skolowany, nie wiem co masz na mysli...

38 minutes ago, maciek123a said:

 przecież już same jeżdżą. Mieli racje skubańce, no mieli.

Przed chwila Ci napisalem ze te Full Self Driving maja miec, wedle producenta, kierowce z rekami na kierownicy, gotowego w kazdej chwili przejac kontrole 😄 To jak to jest samojezdzace? Roznie dobrze moj kaszlak byl samojezdzacy 20 lat temu - i nic nie spalal przy tym. Co prawda tylko z gorki i tylko na prostej ale zawsze FSD F126P...

Nie ma samojezdzacych samochodow w znaczeniu takim ze mozesz wsiasc, powiedziec gdzie ma jechac i on cie tam zawiezie bez problemu. Sa w kontrolowanych zonach i nadal potrzeba kierowcy w razie co. Z reszta to samo z calym AI - ono ci odpowie, tylko musisz i tak zweryfikowac czy to prawda...

@maciek123a skoro twierdzisz ze cos sie dokonuje, to ja pytam gdzie sie dokonuje. Poprosze o dowody. Spekulacje co do przyszlosci nie moga stanowic dowodu na to ze cos dokonuje sie teraz. Kolumb moze nie zdawal sobie sprawy z wagi odkrycia ale tez nikt wtedy nie mowil o tym ze na bank powstanie tam swiatowa potega.

Ja przedstawilem juz wiele razy fakty, ktore sklaniaja mnie ku temu by mowic "poki co nie wyglada na to, zeby miala sie ziscic wizja przedstawiana przez fanow AI". Poprosze o fakty na podstawie ktorych twierdzisz inaczej. Bo spekuluje sie tez na podstawie czegos a nie tylko mowi "zobaczysz ze tak bedzie". To nie spekulacja - to fantazja. Rownie dobrze moge powiedziec "dzis mi nie wierzysz bo nic na to nie wskazuje, ale za 5 lat wyrosna mi skrzydla i odlece ku zachodzacemu sloncu. Zobaczysz!". No ale na  podstawie czego konkretnie..?

Edytowane przez Nezumi
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Nezumi napisał(a):

 

Nie ma samojezdzacych samochodow w znaczeniu takim ze mozesz wsiasc, powiedziec gdzie ma jechac i on cie tam zawiezie bez problemu. Sa w kontrolowanych zonach i nadal potrzeba kierowcy w razie co. Z reszta to samo z calym AI - ono ci odpowie, tylko musisz i tak zweryfikowac czy to prawda...

Taksówki Waymo w Stanach. Dokładnie zamawiasz apką, wsiadasz  na fotel pasażera i cie wiezie sama.

I nie pasuje ci ciągle to i tamto, że w zonach , ze w stanach, ze nie w Europie, ze nie w Polsce.

Fakt faktem. One już są. Czy to się komuś podoba czy nie.

Wiesz, że kanalizacji ludzie też nie mają jeszcze  na niektórych wsiach. Czy to znaczy, że kanalizacja nie istnieje? Otóż istnieje.

 

1 minutę temu, SebastianSz napisał(a):

Znowu shitstorm o ejaj 😞

ron-swanson-parks-and-recreation.gif

😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rewolucja to modele językowe i możliwość wydawania poleceń właśnie w języku naturalnym. 
Tutaj rewolucja odbywa się np. programowaniu. Możesz tworzyć programy, którym polecenia możesz podawać w sposób naturalny i tutaj uruchamiać konkretne akcje.

Nic tak w historii jeszcze nie przyspieszyło automatyzacji jak właśnie te modele. 

W tym sensie mi chodziło, że to nie sam generator obrazków czy chat gpt. Samo GPT jest już rewolucją. Dzisiaj naprawdę ciężko bez niego pracować w projektach programistycznych. I nie, nie piszą ad A do Z za ciebie wszystkiego. 

Natomiast prowadzą za rękę, przyspieszą pracę x10. 

Co do grafiki - cały szereg algorytmów przetwarzających obrazy (których trochę efektem ubocznym są te generatory obrazów). Ale same algorytmy upscalingu, edycji w locie. 

Jeśli chodzi o SORĘ - też źle chyba zostałem zrozumiany. Owszem, to jest rewolucja, ale to nie jest jeszcze coś co może zostać oddane jako produkt dla ludzi. Po prostu koszt generowania tych filmów dzisiaj jest ogromny i tyle. 

Machine Learning - owszem, to jest coś co było od lat. Ale lata temu nie mogliśmy nauczyć modeli większości tych tych rzeczy. 

Myślę, że każdy tutaj może mieć inny punkt odniesienia i OK. 

To co daje Adobe czy niektóre popularne programy to faktycznie są "zabawki" (chociaż w Photoshopie widziałem całkiem niezłe efekty tych zabawek).

Jak znajdę chwilę to opiszę w newsie nowy model Adobe Research właśnie do upscalingu wideo, który jest wg mnie dużym wow (chyba, że jutro go na konferencji przedstawią).

Ja mam wrażenie, że w programach typu Adobe Photoshop, telefonach - widzimy faktycznie pewne wodotryski - użyteczne, ale nie są to rzeczy, które zmieniają jakoś życie.

Natomiast w IT - na poziomie tworzenia i pracy z modelami LLM. Uważam, że to jest rewolucja. 

  • Like 1
  • +1 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, adek napisał(a):

Jeśli chodzi o SORĘ - też źle chyba zostałem zrozumiany. Owszem, to jest rewolucja, ale to nie jest jeszcze coś co może zostać oddane jako produkt dla ludzi. Po prostu koszt generowania tych filmów dzisiaj jest ogromny i tyle. 

 

Przecieś SORA zapowiada, że jeszcze w tym roku ma być dla zwykłych szaraczków. Pewnie bezpłatna wersja da mniejsze możliwości, ale za model subskrybcji będzie można już poszaleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, maciek123a napisał:

Przecieś SORA zapowiada, że jeszcze w tym roku ma być dla zwykłych szaraczków. Pewnie bezpłatna wersja da mniejsze możliwości, ale za model subskrybcji będzie można już poszaleć.

No ja słyszalem co innego, ale zobaczymy. Może też w mocno ograniczonej formie. Jeśli to byłaby ta forma, którą pokazywali to subskrypcja będzie ultra droga. W momencie gdy brakuje GPU na świecie do przeliczania tych ich innych modeli podobno to nie jest jakiś super priorytet. 

Ale to się zmienia co chwilę.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Nezumi napisał(a):

@maciek123a skoro twierdzisz ze cos sie dokonuje, to ja pytam gdzie sie dokonuje. Poprosze o dowody. Spekulacje co do przyszlosci nie moga stanowic dowodu na to ze cos dokonuje sie teraz. Kolumb moze nie zdawal sobie sprawy z wagi odkrycia ale tez nikt wtedy nie mowil o tym ze na bank powstanie tam swiatowa potega.

Ja przedstawilem juz wiele razy fakty, ktore sklaniaja mnie ku temu by mowic "poki co nie wyglada na to, zeby miala sie ziscic wizja przedstawiana przez fanow AI". Poprosze o fakty na podstawie ktorych twierdzisz inaczej. Bo spekuluje sie tez na podstawie czegos a nie tylko mowi "zobaczysz ze tak bedzie". To nie spekulacja - to fantazja. Rownie dobrze moge powiedziec "dzis mi nie wierzysz bo nic na to nie wskazuje, ale za 5 lat wyrosna mi skrzydla i odlece ku zachodzacemu sloncu. Zobaczysz!". No ale na  podstawie czego konkretnie..?

Dokonuje się np to , że  realnie ludzie już tracą pracę przez AI. 

Mówisz, o "wizji przedstawianej przez fanow AI".  Co to za wizja? Ja takiej nie roztaczam. Nie jestem Lemem. Mówię, tylko , to jest to coś na co należy zwrocić uwagę, należy obserwować, pilnować,  nie można przejść obojętnie, być może to coś zmieni świat. Nie popadam w żadną skrajność .  Jestem gdzieś po środku z przechyłem, że to jednak jest coś zdecydowanie więcej niż zwykły hype

Edytowane przez maciek123a
  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adekNo to jasli chodzi o programowanie to sie nie znam i sie nie wypowiem 😉 Slyszalem ze przyspiesza i pomaga. Tam przyspiesza - sam sobie wygenerowalem pare skryptow ktorych bym nie mogl za nic w swiecie sam napisac.

To chyba kwestia natezenia tego co uznajemy za rewolucje. Jest to postep, sa to rzeczy przydatne. Zasadniczy problem - to ze jest to system ktory w obecnej postaci generuje losowo bledy i nie mamy sposobu na naprawienie tego - jest pomijany. Twierdze ze mozemy sie zblizac do pewnej sciany ktora bedzie trudno bedzie przekroczyc. Brzmi jakbym powtarzal po Garym Marcusie ale mowilem to samo zanim sie dowiedzialem o jego istnieniu.

Co do tego upscalingu - czasem wkurzajace jest ze... nie jest to upscaling. Czesto widzialem elementy obrazu zastepowane wygenerowanym kawalkiem dobrej jakosci ktory w miare pasuje ksztaltem ale nie jest to upscaling. Jezeli masz zdjecie dziadka slabej jakosci powiedzmy i je potraktijesz takim "powiekszeniem" to ile z tego dziadka zostanie w efekcie koncowym, ktory bedzie zlepkiem fotek ulozonym na ksztalt dziadka... To juz nie jest jego zdjecie... A jeszcze jak pokolorujesz czarno biale to jest fajnie ale na przyklad skad ma kolorujacy soft wiedziec jakiego koloru dziadek mial oczy, sweter itp... Bedzie to znowu taka zabawa w udawanie. Cos jak z tym dodawaniem usmiechu, odwracaniem glowy, przebieraniem... Generujemy nie tylko obraz ale zaklamujemy to co zostalo na zdjeciu uwiecznione. Zasadniczo mozna powiedziec, ze rownie dobrze mozna sobie wygenerowac tego dziadka od zera...

No ale co kto lubi.

Odszumianie renderow uwazam za rewelacje na przyklad tak ze tez nie jestem jakos przeciwny fajnemu uzyciu nowych technologii. Ciekawym co tam pokaze Adobe. Wrzucaj wrzucaj 🙂

27 minutes ago, maciek123a said:

Taksówki Waymo w Stanach.

Po pierwsze dlatego mowie o zonach bo takie ograniczenie jest znaczace. Samojezdzace auto w ograniczonym terenie jedynie po niektorych ulicach przypomina jazde na szynach.

30 minutes ago, maciek123a said:

ze w stanach, ze nie w Europie, ze nie w Polsce.

Nie wiem co tam w Polsce, ja mieszkam w Meksyku. Nie chodzilo mi o to, ze nie ma w jakims konkretnym miejscu tylko o to, ze tam gdzie jest - jest bardzo ograniczone. I tam gdzie jest, z tymi ograniczeniami ktore ma i tak jest problematyczne.

Jesli chcesz spierac sie wylacznie na plaszczyznie semantycznej to ok. Istnieja samojezdzace samochody. Jesli przymknac oko na fakt, ze mamy na mysli samochody, ktore niczym tramwaj jezdza tylko po niektorych ulicach konkretnego miasta. To tak, takie samochody na wirtualnych szynach istnieja istotnie. I nikt nie wie jak przebic sie przez ta sciane do ktorej doszlismy z tymi samochodami wiec jedyne co sie robi to stara wprowadzic wiecej tych samochodow na niewidzialnych szynach.

Aco do tych super dzialajacych aut przyszlosci inteligentnych:

https://www.almanacnews.com/transportation/2024/04/17/robotaxis-face-roadblocks-in-quest-to-expand-services-into-the-peninsula/

"following a string of incidents in San Francisco where driverless vehicles have blocked emergency responders, created traffic snarls and in one case, drove over a pedestrian."

Takie tam drobne ustereczki. Nic co by moglo powstrzymac postep!

Sa tez dosc zabawne sytuacje ale trzeba bylo byc naiwniakiem zeby sie nie spodziewac jakichs wybrykow. Nie popieram tego, no ale jak cos ma byc inteligentne, samodzielne, i poruszac sie w realnym swiecie w ktorym populacja dupkow jest spora...

I tak to leci. Zobaczymy co tam zbawca Musk wykombinuje:

https://www.msn.com/en-us/money/savingandinvesting/why-elon-musk-s-latest-tesla-robotaxi-promise-is-unlikely-to-deliver/ar-BB1ltinQ

Niektorzy za swoj technooptymizm zaplacili zyciem:

"Tesla settled a lawsuit filed by the family of a Silicon Valley engineer who was killed when his Tesla, on Autopilot, veered out of a freeway lane and accelerated before crashing into a barrier. "

Na szczescie kazdy ma swoja cene, zycia sie nie wroci a rodzinie ofiary mozna na otarcie lez pare milionow dac i mozna dalej rewolucjonizowac.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, maciek123a napisał:

Jak przedefiniuje Youtuba?  Jeśli miliony czy nawet miliardy ludzi będzie w stanie tworzyć różnego rodzaju video ze swojego domu, bez kamer, bez mikrofonów, bez aktorów, bez udziału nikogo i niczego, a za pomocą tylko tego co podsunie ci twój mózg w ciągu jednej tylko chwili to jak myślisz ile treści video dodatkowo pojawi się na tym serwisie? Ilu nowych youtuberów powstanie? Ile nowy filmików? Już teraz jest tego masa, ile będzie tego potem?

Ale na YT już jest masa MASA filmów z 0 wyświetleniem. Masa  youtuberów bez prawie żadnych subskrypcji. Co to da, że dojdzie kolejna masa zawartości o 0 wartości.

Co dają te tysiące gier na STEAMIE? Ze trudniej znaleźć coś fajnego poza tym co nam reklamy podsuwają. 

Tak samo jest z YT. 

Tak samo jest w sumie z całym internetem. 

Kiedy w ogóle sam coś znalazłeś "oldschoolowo" szukając w internecie? 

 

To że dojdą godziny gównianej zawartości to nie jest rewolucja tylko marnotrawstwo energii i czasu. 

poza tym to nie będzie tania technologia. Moc obliczeniowa kosztuje. Za darmo to jednak nie pohulasz. 

  • Thanks 1
  • +1 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 4/22/2024 at 9:49 PM, maciek123a said:

jeśli miliony czy nawet miliardy ludzi będzie w stanie tworzyć różnego rodzaju video

Będzie w stanie ale nie będzie tworzyć a już z tymi miliardami to całkiem odpłynąłeś do krainy marzeń, dobrze się czujesz? 😄Może jesteś w bańce twórców albo tych co by chcieli a jeszcze nie mogą i tylko czekają na ten ostatni element układanki i wtedy pokażą światu na co ich stać tak jak pójdziesz na siłownie to masz w otoczeniu samych ludzi co ćwiczą a na studiach tych co chcą mieć papierek a czasem nawet jakieś umiejętności ale to nie jest przekrój całego społeczeństwa, większość nie chce i nie robi nic czy to nauka, czy tworzenie czegoś czy aktywność fizyczna. Tylko garstka chce cos robić a jak się okazuje chcieć to nie wszystko bo nie każdy będzie w stanie zrobić coś jakościowego czy wartego obejrzenia z pomocą ai czy nie. 

On 4/22/2024 at 9:49 PM, maciek123a said:

bez kamer, bez mikrofonów, bez aktorów, bez udziału nikogo i niczego

Czyli może się samo generować, po co człowiek prostak w tym równaniu? Może się samo generować w olbrzymiej ilości i samo konsumować bo ludzi nie wystarczy do tego 🙂 

On 4/22/2024 at 9:49 PM, maciek123a said:

za pomocą tylko tego co podsunie ci twój mózg

Jak doświadczenie uczy to dla olbrzymiej ilości ludzi będzie to bardzo bardzo niewiele 🙂 Jeśli w ogóle szczodrze założymy, że mózg im coś jeszcze podsuwa poza pierwotnymi odruchami 

On 4/22/2024 at 9:49 PM, maciek123a said:

ile treści video dodatkowo pojawi się na tym serwisie? Ilu nowych youtuberów powstanie? Ile nowy filmików? Już teraz jest tego masa, ile będzie tego potem?

ilość może być większa a jakość tylko niższa. Już teraz początkujący twórcy nie mogą się przebić bo algorytmy podsuwają tych którzy się już oglądają a oni się oglądają bo ciągle są polecani i koło się zamyka, Zalew miernoty tylko to wzmocni bo nikt nie będzie się interesował hurtownią gówniaków masowo klepaną na jedną modłę. 

Ai póki co "uczy się" na gotowym kontencie więc nic przełomowego i super odkrywczego nie zrobi samo z siebie tylko zmiksuje to co już było a im w jakimś temacie jest mniej materiału tym gorszy efekt. 

Ale widzę, że marzenie o zostaniu znanym youtuberem bez większego wysiłku rozpala wyobraźnie 🙂 Jak ma teraz większość dzieciaków którym wydaje się, że wiedzą lepiej a potem efekt tej czy innej rewolucji jest taki sam, garsteczka się wybije a najwięcej śmietanki i tak spiją ci co i teraz wszystko trzymają w garści i nie ma znaczenia czy to chłopy z sierpami na polu na nich pracują czy super ultra nowoczesne roboty ze sztuczną inteligencją zastępujące w pełni organiczne stworzenia, zwykły chłopek na tym zwykle wiele nie zyska. 

 

On 4/22/2024 at 9:56 PM, Nezumi said:

W istocie jest tak ze zdecydowana wiekszosc spoleczenstwa to jelopy jakich malo. A w zasadzie duzo 😄

Najlepsze podsumowanie ludzkości na przestrzeni wieków 🙂 

  • Like 2
  • kekw 1
  • +1 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle to ciekawe urojenie ludzkości, która z twórczością nie ma nic wspólnego, że twórczość to jest jakiś magiczny pstryk, który pojawia się w głowie, ten mityczny pomysł... a potem wykonanie, to już nie ważne jak i co...

A z mojego doświadczenia i obserwacji wynika, że jest prosta zależność miedzy twórczością a umiejętnością.

Wystarczy zobaczyć cenionych reżyserów, to nie są ludzie z pomysłami, którym inni realizują wizję... oni mają wizję bo potrafią coś zrobić. Wystarczy zobaczyć jak rysuje Ridley Scott, James Cameron, czy nawet nasz Andrzej Wajda. Oni mają wizję, bo mają skilla a nie na odwrót. Dlatego ai, da nam dokładnie tyle co filtry na instagramie jeżeli chodzi o twórczość.

Na odwrót to masz wszelkiej maści pretensjonalnych pseudoartystuf, którzy zalegają w magazynach galerii sztuki współczesnej, a ich głównym tworzywem są "kreatywne" fekalia.

A jak czasem widzę, znajomego co wygeneruje jakiś shit i dumnie pokazuje jaki to on kreatywny, to na wymioty mnie zbiera. Nawet te ostatnie wideo od "artystów" z sory , jeżeli szczytem kreatywności jest świnia ze skrzydłami, czy żyrafo flaming, to sorry sora, I'm sorry. Albo teledysk do konkursu Pink Floydów, gdzie pojawia się, o kurła nikt nie uwierzy,... gitara, haha no szaleństwo to ai.

Edytowane przez kengi
  • Like 2
  • +1 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi sie to "Sora is at its most powerful when you’re not replicating the old but bringing to life new and impossible ideas we would have otherwise never had the opportunity to see.".

Innymi slowy "jak marzyles o czyms co wyglada normalnie to zapomnij".

A co do tej kreatywnosci to tak - taki artyzm z dupy - pokaze puszke po wymyslonym napoju a w tle artystycznie bedzie pianino rzewna melodie gralo. I tak sie dziwie ze nie ma sfilmowanych trampkow w czerni i bieli. Albo krzesel.

I oczywiscie zadne wideo nie ma ani krzty sensu.

A nie, przepraszam. Ja pewnie "nie rozumiem" 🤣

------------------------

Taki news jeszcze:

https://gizmodo.com/tesla-motorcycle-crash-death-autopilot-washington-1851428850

"Your Tesla is not a "self driving car" no matter how hard you want to believe it."

Ani taksowka na wirtualnych szynach.

Edytowane przez Nezumi
  • Like 1
  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kengi napisał:

Nie widze całego artykułu - ale chodzi o to, że oni zapłącili, ale ktoś im sprzedawał obrazy jako wykonane przez niego, a generował w Midjourney? Sprytne 🙂
Natomiast nie zmienia to faktu, że dzisiaj to chyba "najzdrowszy" model AI (co pewnie tez idzie w parze z tym, że może być gorszy od midjourney).

Natomiast od ilustracji, czy tych uzupełniej w PS daje rade.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie tak. Ale to pokazuje kolejny problem z ai... bo się okazuje, że możesz chcieć być ethical, ale nie będziesz bo to całe 💩 zjada własny ogon. Z resztą, mj najpierw zassał cały stock adobe do nauki 😜 Więc gdzie jest teraz to ethical a gdzie copy rights infringement? Nikt nie wie... więc pewnie będą cisnąć legislację, że się nie da tego wykryć czy coś jest legitne czy nie, więc nikt nie może odpowiadać, a zwłaszcza wielkie biedne korporacje, co chcą przecież creativity for everyone... jakby miało być ethical to nie będzie ai wcale... a senatorzy poważni ludzie na to pozwolić nie mogą, żeby ludzie wszyscy nie mięli creativity w zasięgu 20$ za subskrajbera 😜 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, kengi napisał:

Generalnie tak. Ale to pokazuje kolejny problem z ai... bo się okazuje, że możesz chcieć być ethical, ale nie będziesz bo to całe 💩 zjada własny ogon. Z resztą, mj najpierw zassał cały stock adobe do nauki 😜 Więc gdzie jest teraz to ethical a gdzie copy rights infringement? Nikt nie wie... więc pewnie będą cisnąć legislację, że się nie da tego wykryć czy coś jest legitne czy nie, więc nikt nie może odpowiadać, a zwłaszcza wielkie biedne korporacje, co chcą przecież creativity for everyone... jakby miało być ethical to nie będzie ai wcale... a senatorzy poważni ludzie na to pozwolić nie mogą, żeby ludzie wszyscy nie mięli creativity w zasięgu 20$ za subskrajbera 😜 

Płacili za licencje ludziom, w ten sposób etyczne. Natomiast sam to napisałeś - nie ma regulacji więc siłą rzeczy mogli tego nie robić i pójść po najmniejszej linii oporu. 

Tutaj akurat pod tym względem oceniam to za dobry ruch z ich strony (który może zaprocentować w przyszłości). 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minutes ago, adek said:

nie ma regulacji więc siłą rzeczy mogli tego nie robić i pójść po najmniejszej linii oporu. 

Ja tam mam swoją interpretację, że jednak nie mogli. Bo regulacje jednak są. Tylko każdy udaje, że skoro nie ma napisane AI to znaczy, że można. No i teraz takie getty images się jednak pałuje z niektórymi po sądach.

Na gruncie polskiego prawa na przykład, nie możesz w umowie przejęcia praw majątkowych sprzedać ich na nieistniejące w chwili podpisania umowy pola eksploatacji. Więc jeżeli sprzedałeś prawa majątkowe do dzieła powiedzmy 10 lat temu, to ktoś kto te prawa wtedy zakupił nie może tego wykorzystywać na polu eksploatacji jakim jest generative ai.

Batalie w sądzie aktualnie teraz raczej toczą się o semantykę; czy ai to pole eksploatacji? Czy w usa o to; czy to jest derivative itd.

Dla mnie sprawa oczywista, ale jak to z legislacją, nie zawsze oczywiste staje się porządkiem prawnym. 🤷‍♂️

Edytowane przez kengi
  • Like 1
  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 4/24/2024 at 4:08 AM, kengi said:

Tylko każdy udaje, że skoro nie ma napisane AI to znaczy, że można.

Dokladnie. Pelno jest wszedzie udawania. U podstaw tego wszystkiego lezy udawanie ze wcisniecie "generuj" to jest tworzenie czegos. No a na poziomie korpo to od zawsze jest udawanie ze zalezy im na czyms wiecej niz na kasie. Jedno korpo udaje ze bronia praw lgbt, inne udaje ze ratuje planete a Adobe "demokratyzuje kreatywnosc". I tak sobie udaja wszyscy pobierajac miesieczna oplate bo przeciez swojej sprawiedliwej walki o wielkie idealy nie moga toczyc za darmo 😄 

Edytowane przez Nezumi
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 4/24/2024 at 11:17 AM, adek said:

Ale wypuścili przeglądarkowego Firefly (który uwaga - działa na licencjonowanych źródłach). 

Od samego początku firefly był w przeglądarce dopiero później trafił do photoshopa i w pierwszej kolejności korzystał ze stocków adoba i czasem było mocno czuć, że mają za mało materiałów żeby efekt był dobry. 

On 4/24/2024 at 11:56 AM, adek said:

Płacili za licencje ludziom, w ten sposób etyczne.

No ale jak płacisz złodziejowi to jest to etyczne na końcu? 🙂 Czy tylko PRowo umywasz rączki a dalej niech ktoś tam się tym przejmuje i walczy jak mu się chce 🙂  

 

----

 

Mądrych ludzi to aż miło posłuchać 😄 może kiedyś będzie taka okazja 🙂 

 

Przez grzybki mamy AI 🙂 teraz już wiecie jak to się zaczęło 😄

wS8Elo3.jpeg

 

---

Tak jak eksperci wypowiadający się o nvidii 😄

 

 

Jakby ktoś się zastanawiał jak wyglądają eksperci rozkręcający hype na cokolwiek to mniej więcej właśnie tak 😄 

pump and dump, jak już ludzie z ulicy się pchają w pewne inwestycje to pora się zastanowić na wyjściem 🙂 

https://forsal.pl/finanse/gielda/artykuly/9439509,nvidia-pokazala-wyniki-za-czwarty-kwartal-gigant-nie-zwalnia-tempa.html

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Spadkow-na-Wall-Street-ciag-dalszy-Mocna-przecena-Nvidii-i-Netliksa-8732305.html

HExswKR.png

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minutes ago, Destroyer said:

Mądrych ludzi to aż miło posłuchać 😄 może kiedyś będzie taka okazja

Ja tam czytam Nezumiego i Destroyera na maxczyde. Więc wiem co i jak.

image.png.5bd3b159b80a2ff7f48a0ea8dbeeb2b7.png

Edytowane przez kengi
  • bogactwo 1
  • Haha 2
  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, kengi said:

Ja tam czytam Nezumiego i Destroyera na maxczyde. Więc wiem co i jak.

image.png.5bd3b159b80a2ff7f48a0ea8dbeeb2b7.png

giphy.gif

me smart, big brain

yzOHeMI.jpeg

 

Powinieneś też posłuchać mojego głosu na dobranoc 🙂 

b4OeO9r.png

 

Ale tak już całkiem poważnie to zazdraszaczam ci że możesz czytać moje posty, ja nie mam takiego przywileju tzn i tak je czytam ale to nie to samo gdy jest się autorem takich pereł mądrości za każdym razem i zawsze bez pudła 😛 To wielkie brzemię ale biorę je na siebie żeby inni już nie musieli 😄 

6tADqlG.jpeg

  • Haha 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopy koniec matriarchatu kobiet na onlyfansie!
Zakładajta insta, wciągnąć zbroje z tłuszczu i odpalcie AI-ja! Wreszcie koniec siedzenia po nocach z robotą z marne grosze!

A jak do was zadzwoni szef to odpalacie scffaną avatarkę z sexy głosem! Uwodzicie go i podwyższacie sobie pensję!
Matko tyle... tyle możliwości! 

Tylko nie machacie łapami (tak jak ten facio), jak macie je wielkie jak łopaty śnieżne (@Destroyer!) bo wygląda to trochę jak jak ktoś by przeszczepił główkę dziewczynki na tors Astartersa 😄 

Edytowane przez Mortom
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mortom well, well, well, whould you look at that 🙂 Chopy w koncu mogom robić streamy i tutoriale o wysokiej jakości i oglądalności 😄 To zasługuję na celebrację tańcem zwycięzców 😄 

 

 

 

Ale żeby nie było tak łatwo to fani mogą zażądać dowodów w tych niepewnych czasach jak np pewna streemerka na twichu kilka lat temu "przypadkiem" rozwiała wszelkie wątpliwości i nie pozostawiła nic wyobraźni 🙂 

https://twitter.com/WickedGoodGames/status/1339963683783512065

No ale dostała bana na całe 3dni 😄 

 

 

Ale z taką technologią to będzie coraz łatwiej o świniobicie, nie mylić z koniobiciem bo to pewnie też ale nie jest to takie groźne 🙂 I już nie będzie trzeba zatrudniać modelek zwiększając ryzyko i koszt

https://en.wikipedia.org/wiki/Pig_butchering_scam

 

 

 

  • kekw_waldi 1
  • kekw 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MortomWiedzialem ze dlugie wlosy sie przydadza w koncu! 😄 

11 hours ago, Destroyer said:

No ale jak płacisz złodziejowi to jest to etyczne na końcu? 🙂 Czy tylko PRowo umywasz rączki a dalej niech ktoś tam się tym przejmuje i walczy jak mu się chce 🙂  

Ta. Kiedys w Londynie kupilem od mojego szefa kradziony rower - nie wiedzac ze byl kradziony. Poszedlem do lokalnego sklepu rowerowego zeby mi hamulce poprawili a koles przyglada sie i pyta skad mam ten rower. Mowie ze kupilem. Od kogo? Od tego i tego. Kolo znal tego od kogo kupilem i wiedzial ze co prawda on pewnie nie ukradl ale tez wiedzial ze wzial za grosze kradziony, bo znal oryginalnego wlasciciela. Jako ze tam lokalnie raczka raczke myje to mi nastawil hamulce za free i powiedzial zebym tylko wiecej z tym rowerem sie u niego nie pojawial.
Pozniej juz wszyscy wiedzieli (lacznie ze mna) ze kradziony ten rower ale wszyscy udawali ze jest ok, no bo szefu zaplacil zlodziejowi, ja szefowi - po ktorejs tam zmianie wlasciciela wszyscy sie czuli niewinni 😄 

I tylko oryginalny wlasciciel nadal byl ofiara kradziezy ale kto by sie nim przejmowal.

Po tym jak mnie czarni napadli (to nie rasizm tylko fakt) w nocy jak jechalem na tym rowerze ( i dzieki niemu udalo mi sie uniknac ubogacenia kulturowego) odpuscilem sobie nocny cycling i wracalem do domu metrem ale to zupelnie inna historia o urokach cultural diversity of East London 😄 

  • Like 1
  • Wow 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Nezumi wow niezłe przejścia, teraz pewnie jest tam jeszcze gorzej. Zresztą przypadkiem napatoczyły mi się filmiki gdzie czarni robią sobie zabawy w przywaleniu białemu czy azjacie tak bez powodu, no ale takie prawo ubogacających nas inżynierów i lekarzy pontoniarzy.

Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny na "dobrowolną solidarność" migracyjną 🙂 

"kraje członkowskie (muszą przyjąć) co najmniej 30 tys. osób rocznie. Państwa będą mogły alternatywnie wybrać zapłacenie ekwiwalentu finansowego w wysokości 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę."
20 tys. euro prawie 90 tys zł a minimalna emerytura to 1500zł miesięcznie czyli 18 tys rocznie, zapowiada się wspaniale ale tu można się cieszyć ze nasz kraj jest jeszcze mocno monolityczny i niechętny obym zwłaszcza o odmiennej kulturze i w hurcie

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Parlament-Europejski-przyjal-pakt-migracyjny-8726234.html

 

-

FMPllVd.png

wqBd67E.png

giphy.gif

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Destroyer napisał(a):

@Mortom well, well, well, whould you look at that 🙂 Chopy w koncu mogom robić streamy i tutoriale o wysokiej jakości i oglądalności 😄 To zasługuję na celebrację tańcem zwycięzców 😄 

 

 

 

Ale żeby nie było tak łatwo to fani mogą zażądać dowodów w tych niepewnych czasach jak np pewna streemerka na twichu kilka lat temu "przypadkiem" rozwiała wszelkie wątpliwości i nie pozostawiła nic wyobraźni 🙂 

https://twitter.com/WickedGoodGames/status/1339963683783512065

No ale dostała bana na całe 3dni 😄 

 

 

Ale z taką technologią to będzie coraz łatwiej o świniobicie, nie mylić z koniobiciem bo to pewnie też ale nie jest to takie groźne 🙂 I już nie będzie trzeba zatrudniać modelek zwiększając ryzyko i koszt

https://en.wikipedia.org/wiki/Pig_butchering_scam

 

 

 

zaraz wleca na rynek onlyfans chlopy. Chyba tez sie zastanowie:D bo z robota bida.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 hours ago, EthicallyChallenged said:

Pamiętacie ten artystyczny film o typie co miał balon zamiast głowy? Raport o tym, ile z tego filmu to SORA a ile dupogodziny i grzebanie w stercie kiepskich ujęć, żeby wygrzebać te najwspanialsze:

https://www.fxguide.com/fxfeatured/actually-using-sora/

Czyli tak - trzy osoby, dwa tygodnie roboty, i minuta dwadziescia losowych scen z kolesiem z balonem zamiast glowy gotowa? Suuuuper. Juz sie nie moge sequelu doczekac! Bedzie wiecej losowych scen z kolesiem z balonem zamiast glowy i moze nawet bedzie mial pelne poltorej minuty!

Najfajniejsze jest jak prompt masterzy pozniej staraja sie przekonac wszystkich jaki to zajebisty tool jest ale jednoczesnie nie chca wyjsc na operatorow przycisku generuj, wiec natychmiast dodaja ile to sie napracowali obrabiajac to filmiki 😄 I taki przekaz jest ze na raz to jest mega rewolucja ale tez nadal musisz sie napierniczyc obrabiajac to.

I wierze im w to obrabianie, bo pewnie wypluwa szit zbugowany. Wala sie sny tych "miliardow" tFurcUF AI co to nic nie umieja ale maja nadzieje zostac influencerami na YT realizujac uwiezione w ich przekreatywnych glowach, epokowe pomysly.

  • Like 2
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Nezumi napisał:

Najfajniejsze jest jak prompt masterzy pozniej staraja sie przekonac wszystkich jaki to zajebisty tool jest ale jednoczesnie nie chca wyjsc na operatorow przycisku generuj

Ja też uwielbiam  cię czytać 😄 Podtrzymuję propozycję podcastu. 


DOdatkowo to mi przypomina digital artystów z ich "I had so much fun"  że nie mogłem o tym nie wspomnieć xd 

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zdaje sie krecic wokol tego samego problemu. Ludzie mysla, ze nowa technologia pomoze im "lepiej wyrazic siebie", opowiedziec historie, ktora zawsze chcieli opowiedziec.

Tylko jak juz siada do tego wpisywania promptu to sie okazuje ze "wyrazic siebie" to tylko kolejna nic nie znaczaca salatka slowna a historia ktora chcieli opowiedziec tak na prawde nigdy nie powstala bo ich pomysl konczyl sie na  "fajnie by bylo zrobic komiks jakis... Albo film...".

W zwiazku z brakiem tematu robia minutowe wideo zasadniczo pozbawione fabuly gdzie koles z balonem zamiast glowy snuje sie to tu to tam. I nie wiem czy ta pustka w balonie jest symboliczna i odzwierciedla pustke towarzyszaca tworcom, kiedy mysleli o czym by tu zrobic film, czy moze jest alegoria nieco innego balonika:

https://markets.businessinsider.com/news/stocks/stock-market-bubble-crash-2026-artificial-intelligence-ai-interest-rates-2024-4

Czytalem ostatnio artykul, ktory wspomnial pewna ciekawa prawde. Otoz mowi sie - nie bez racji - ze podczas goraczki zlota prawdziwa kase zarobili sprzedawcy roznych dobr - kilofow, lopat, jeansow... Moze warto o tym pamietac rzucajac sie na najnowszy sofcik AI powered. Czy aby nie jestesmy tymi frajerami co mieszkaja pod jakas plandeka podparta kijem i mocza tylek w rzece przez caly dzien z nadzieja wylowienia zlotego piasku (ktory z reszta i tak przejedza albo wydadza w okolicznym burdelu i za wiele z tego nie bedzie...) a te wszystkie nvidie i inne openAI smieja sie z nas i sprzedaja ich "lopaty" i "kilofy" i wynajmuja dzialki. Przekonujac, ze uczynia nasze zycie szczesliwszym a kto u nich nie kupi najnowszego kilofa ten nie wykopie samorodka i nie zostanie bogaczem jak wszyscy inni, ktorzy im zaufali.

Cos w tym jest.

  • +1 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 4/26/2024 at 4:15 PM, Kalberos said:

zaraz wleca na rynek onlyfans chlopy. Chyba tez sie zastanowie:D bo z robota bida.

 

No chyba będzie trzeba się zainteresować alternatywną ścieżką kariery 🙂

crGVI7E.jpeg

 

Kilka lat temu przerobiłem swoje zdjecie na wersje kobiecą w jakiejś appce na telefon, faceapp czy czymś takim, już nie pamiętam nazwy i efekt nie dawał nadziei na przyszłość w prowadzeniu takiego biznesu, taka jakaś wredna baba z mordy, kandahar a nie delikatna, uwodzicielska kobietka, nowa technologia wydaje się dużo lepsza bo materiał źródłowy w przykładzie jest powiedzmy dość wymagający 😄 

 

Kilka lat temu było głośno o tym chłopie, on wyprzedzał swoje czasy 😄 

Ciekawe jak bardzo to ryje banię i rozpieprza psychikę na dłuższą metę 🙂 

https://www.bbc.com/news/world-asia-56447357

 

 

Kiedy w gierkach sieciowych chłopy udawali baby, najłatwiej gdy była tylko komunikacja czatem, bo mogli liczyć na ulgowe traktowanie i prezenty, z roku na rok ten trend postępuje i bardziej się profesjonalizuje 😄  

What a time to be alive! 🙂 

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, Nezumi said:

Nie za duzo pewnie bo juz na wejsciu trzeba miec niezle, jak mowila moja babcia,  "nas*rane we lbie" 😄 

Pewnie tak choć jeśli to robisz czysto biznesowo ze zdrowego wyrachowania to przynajmniej masz czyste intencje i jasny cel a nie zaburzenia osobowość i niepełnosprawność umysłową które cię do tego pchają  😄

Np masz psa, zakładasz mu czapkę z włosami jak w tym obrazku powyżej, nagrywasz filmik jak liże sobie jaja, robisz czary mary ai i podmieniasz mu twarz, robisz konto "real life cat girl with red rocket", puszczasz na onlyfans czy innych gównach dla zwyroli i dodatkowo botami automatyzujesz jakąś interakcje z fanami żeby nie pływać w szambie więcej niż to absolutnie konieczne a przewidywana reakcja największych koneserów znudzonych waniliowym kontentem którego wszędzie pełno będzie mniej więcej taka 

 DnZK0oC.jpeg

hJIgvkH.jpeg

 

To dopiero "demokratyzuje" dostęp do rynku i zbliża mężczyzn do tego mitycznego równouprawnienia i parytetu w zdominowanej przez kobiety branży 🙂 A biorąc pod uwagę, że mężczyźni są lepsi niemal we wszystkim poza rodzeniem dzieci to i tu pewnie się odnajdą i kobiety Schrödingera znowu z silnych i niezależnych bizneswoman zmienią się pokrzywdzone ofiary i będą się domagały działań tych złych patriarchalnych rządów aby odzyskały "równe szanse" 🙂 

 

  • Haha 1
  • +1 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki ze drugi z rzedu post ale taka soczysta ciekawostka sie trafila. Jak to? To nie chca juz dzielenia sie wspolnym dobrem? Co z demokratyzacja kreatywnosci? Czyz nie jest tak ze "ludzie tez sie tak ucza podpatrujac od siebie wzajemnie"? 😉 

https://80.lv/articles/midjourney-accuses-stability-ai-of-theft-bans-its-employees/

image_2024_04_29T19_33_42_968Z.jpg.263cf360bd7b86ff4521e01604e1cc9c.jpg

  • Like 1
  • kekw 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności