Skocz do zawartości

Predator

Rekomendowane odpowiedzi

LEPER:D nie szukaj ksiazek bo one Ci nie pomoga, sam mam 4ksiazki o modelowaniu w domu, i chyba zadna mi nie pomoglo w jakims duzym stopniu w modelowaniu.... zapraszam na tutki na max3d (a szczegolnie niedlugo jak wszystkie beda miec tn sam design;)), przeszukaj forum, tutki znajdziesz tez na 3dtotal, kingdom, 3dlinks i google.pl... a jesli naprawde chcesz jakies ksiazki do modelowania a jestes naprawde poczatkujacy to mozesz kupic ksiazke heliona ostatnio byla w newsach. pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 671
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Gość eSp|infinity

Witam.

Chciałbym zacząć swoją przygodę z grafika 3D.

Na początek pragnę stworzyć taką literkę 3D, jak np. jest tutaj: http://www.gotfrag.com/ (ta gwiazdka niebieska po prawej).

Pytanie moje następujące: od czego zacząć? może jakiś tutorial?

 

Pozdrawiam

infinity

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek musisz wybrać odpowiedni soft, w którym będziesz tworzył grafikę. Do wyboru masz począwszy od darmowych np. Blender, Wings, poprzez komercyjne, drogie programy tj. Max, czy skończywszy na takich hi-endowych cudeńkach jak Maya czy Houdini. Wybór sprowadza się do zastanowienia co chcesz konkretnie robić z tą grafiką, ile masz kasy itd.

Później już ylko samemu próbować i czytać tutoriale (np. te zamieszczone na max3d).

 

I jeśli jeszcze nie umiesaz, to na początek naucz się angielskiego, przyniajmniej na tyle, aby rozumieć niektóre tutoriale.

 

Nie zadawaj takich pytań więcej, bo już nie raz pojawaiły się takowe - wystarczy poszukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zalezy jaki masz soft:)

jak maxa to(jest kilka sposobow) np. tworzysz cylinder zaznaczasz odpowiednie polygony(ktore maja byc ramionami) dajesz extrude i gotowe mozesz tez dac na krawedzie chamfer aby byly one zaokraglone...

lub robisz to spline'ami odpowiednio forumujac ksztalt z lini jaki ci pasuje i dajac modyfikator extrude :)

ale zapewne nie wiesz oczym gadam :D

wiec tu masz zbior tutkow po polsku

http://www.max3d.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kaszak

Jestem początkującym i chciałbym się nauczyc na lepszym i zaawansowanym poziomie obsługi Max'a . Prosiłbym byście podali jakieś może jakieś linki gdzie dobrze nauczył Max' a .

Z góry dzięki. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. wątek przyklejony do ktorych zawsze zaglada sie na poczatku jest zaraz nad twoim (wyraznie nazwany "Przed poproszeniem o pomoc poszukaj tutaj...", czemu tam nie zajzales ? wszystko jest napisane, są tutoriale, kursy i inne

http://www.max3d.pl/forum/showthread.php?t=9028

 

2. prosze, poszukaj zanim zadasz pytanie , zawsze tak jest ale nikt do teog sie nei stosuje

 

odpowiedz znalazl bys szybciej sam niz zmarnowany czas na tworzenie takiego wątku ktory nie jeden raz (ba, nawet juz pewnie setki) byl poruszany

 

troche wlasnej inicjatywy bo szukac to ty sie musisz nauczyc sam niestety, a od tego najlepiej zaczac przygode z 3D

 

ps, przeczytaj regulamin forum, w szczegolnosci regulamin dot. zadawania pytan

 

a wątek zamykam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem następujący:

Celem mojej pracy jest wymodelowanie trampka:

tramp1.jpg

 

Niestety jestem początkujący w modelowaniu i nie bardzo wiem od czego zacząc. Pracuje w 3dsmax. Zacząlem od modelowania podeszwy z box'a ale reszty nie jestem w stanie w żaden sposób zrobić. Próbowałem coś NURBS'ami ale nie kumam zupełnie zasady działania. No i jeszcze ZBrush zostaje, którego tez nie bardzo umiem obslugiwac...

 

Co proponujecie? Od czego zacząc? [oczywiście poza nauką :) to zrobie w kierunku który zaproponujecie]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozna by z tego zrobic trampka ale wg mnei za bardzo zagesciles siatke jak na poczatek. polecam sie zaznajomienie z box modelingiem, stworz prosta bryłe, dopasuja ja do ksztaltu przypominającego trampka i stopniwo przycinajaca zageszczaj i modeluj siatke. jak chcesz z tego co pokazales zrobic to mozez gorna krawedz zchamferowac i pozniej sama gore extrude.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem od początku i zrobiłem coś takiego:

 

podeszwa.jpg

 

podeszwa_siatka.jpg

 

Odpuściłem sobie narazie wyginanie podeszwy, bo to tylko komplikuje sprawe a moge na końcu sobie chyba to zrobić. Czy to jest dobry kierunek? Co dalej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za szybko wchodzisz w detal, wymodeluj najpierw ogólną formę buta, taki szkic można powiedzieć, potem będzie Ci łatwiej dodawać szczegóły bo będziesz już miał dobrze uformowaną siatkę. Taie pytanie "I co dalej ?" nie ma za bardzo sensu, nikt Cię nie poprowadzi polygon po polygonie, przerób kilka tutków "modelarskich" poznaj techniki a napewno będzie Ci łatwiej.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nom robie i robie i nawet mi sie podoba tylko mam jeden problem. Dlaczego po renderze są takie ciemne plamki? Domyslam sie, że coś nie tak z modelem i trzeba coś poprzestawiać, ale nie mam pojęcia co.

 

siatka2.jpg

 

trampek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qba : nie wiem dokładnie o co Tobie chodzi. wim co to mniej wiecej meshSmooth i zamierzam oczywiście go użyć, ale wydawało mi sie, że jeśli są krzaki na ekranie bez meshSmootha to po użyciu bedzie już w ogóle masakra.

 

jednak nałożyłem meshSmooth i wszystko już było ok. potem modelowalem dalej i zrobiło mi się wiecej syfu z siatką. po nałożeniu meshSmootha.. to samo.

 

pewnie to jakiś kompletny banał ale po prostu no nie moge kontynuowac roboty.

 

trampostre.jpg

 

trampmiekkie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nom więc udało mi sie samemu naprawić te czarne polygony, ale nie sądziłem, że takie bedzie rozwiązanie.

 

Wziąłem te polygony, które są "uszkodzone" i pozamieniałem kierunki tworzenia trojkatow z tych poly. Nie wiem na ile obrazowo to opisałem słowami więc wstawie screenshota:

 

siatka3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mój pierwszy post na tym forum - więc serdecznie witam wszystkich.

Przechodząc do mojego problemu:

Chciałbym zrobić sobie wizualizację nowego mieszkania. Chcę wiedzieć jak mniej-wiecej będzie wyglądalo po przeróbce zanim się za nią zabiorę ;)

Jednak nie wiem jak się za to zabrać. Potrzebowałbym wskazania kierunku - jakiś tutoriali, opisów, przykładów no i ewentualnie dobrych rad.

Modelowaniem 3d zajmowałem sie kiedyś jako hobby - coś czasem zmodelowałem w 3d studio i to zrederowałem. Podstawy więc mam, jednak średnie i dawno(3d studio wersja 5.0).

Plany architektoniczne mieszkania mogę mieć w formacie Autocada - jezeli to może sie przydać do wizualizacji.

 

Jeżeli moglibyście mi pomóc w tym problemie to byłbym wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam na forum :)

 

Na początku zbierz sobie materiały referencyje - krzesła, stoły, fotele itp.

Później sobie modeluj każdy niezbędny element do tej wizki.

Możesz zacząć od krzesła albo od ścian - jak wolisz. Proponuję jednak, zwłaszcza jeśli to duży projekt, każdy przedmiot w osobnym pliku, a następnie na końcu to wszystko mergować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam :)

 

odnosnie tutoriali przyda ci sie to: http://www.cgarchitect.com/resources/tutorials/default.asp

 

najwazniejsza zasada sa proporcje. w maxie ustawiasz jednostki na realne i modeloojesz na prawdziwych wymiarach. plany z autocada przydadza sie napewno ale bez nich tez mozesz sobie spokojnie poradzic. w soomie to na poczatek powinny wystarczyc ci tutoriale z podanej strony, jak cos sie urodzi to bedziemy myslec :D

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich użytkowników forum max3d.

 

Mam pytanie, które nie wątpliwie trapi wielu ludzi, którzy chcą zacząć swą przygodę z grafiką 3d.

 

Mianowicie, z jakim programem mogę zacząć modeling 3d ?? Chodzi mi o program, który jest w miarę prosty w obsłudze.Język programu moze być angielski, chodź bardzo mile widziany jest nasz ojczysty :)

 

Mam jeszcze pytanie odnośnie tekstur...

 

Czy znacie jakieś strony z teksturami ??

 

Najlepiej, aby tekstury były z różnych "materiałów" drewno, metal itp :)

 

 

Nie jestem pewien czy to dobry dział, ale nie wiedziałem gdzie umieścić ten temat. Proszę jednak o odpowiedź na moje pytanie.

 

 

Pozdrawiam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na samym początku warto zauważyć, że metal (wypolerowany, nie zardzewiały, czysty) nie potrzebuje żadej tekstury. Kwestia przygotowania odpowiedniego shadera - znajdziesz o tym wiele tutoriali.

 

Z progamów popróbuj kilka, wbierz ten,który ci najlepiej pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecyduję się na 3ds max. Mam jednak problem, którą wersję programu wybrać ?? Widziałem wiele wersji...Na jakich wy pracujecie? Jaka jest licencja waszych programów widziałem tylko wersję demo bodajże 3ds maxa 8. Wiadomo, ze pełna wersja tego programu kosztuje 3500$ więc podejrzewam, że pracujecie na demach ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście polecam 3ds Maxa, sam zaczynałem od tego programu a jeśli chodzi o obsługę (myślę że 3ds max jest w miarę prosty w obsłudze).

Wydaje mi się że nie warto dłubać samemu na początku, dlatego proponuję załatwić sobie jakąś zrozumiałą literaturę (poszukaj na stronie www.helion.pl książek o 3ds Maxie) gdzie będziesz miał krok po kroku wyłożone co i jak.

Oczywiście nie zrobisz nadzwyczajnego projektu po przeczytaniu jednej czy dwóch książek ale bedziesz już wiedział mniej więcej o co chodzi i będzie to dla ciebie łatwiejsze i szybsze niż poznawanie programu "na czuja" (kiedy ja zaczynałem to z początku nie umiałem wstawić prostej bryły do programu, dopiero kiedy kupiłem sobie książke o tym programie to coś zrozumiałem).

Co do tekstur to w samym 3ds maxie troche ich będzie (na początek wystarczą).

 

Pozdrawiam

charlie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Demo maxa działa chyba przez okres 30 dni. Jeśli chcesz na stałe uzywać 3dsmax'a, musisz sobie kupić.

 

Z darmowych programów jest Blender.

Maya ma bezpłatną wersję do nauki PLE, którą możesz używać przez dowolny okres. Za komercyjną wersję trzeba już płacić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie :) .

 

To już mój drugi post dotyczący Modelingu...

 

Zdecydowałem się na 3ds Max 7 ponieważ to według mnie najłatwiejszy program graficzny w tej dziedzinie, ale do rzeczy ...

 

Jaka praca według was jest najłatwiejsza tzn. chodzi mi o to, od jakiej pracy mam zacząć swoją przygodę z modelingiem. Chodzi mi o łatwą, ale imponująca prace, która nie będzie tak trudna jak prace w tutorialach na stronie :)

 

 

Mam nadzieję, że moje posty pomogą nie tylko mi, ale również innym użytkownikom Forum :):)

 

Pozdrawiam i jeszcze raz prosze o odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności