Skocz do zawartości

Zagadki (zadania) matematyczne (i nie tylko :))


patry

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 303
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

takie małe zadanko matematyczno-fizyczne, jeśli ktoś rozwiąże to proszę podać też mniej więcej sposób w jaki to rozwiązał, potem jeszcze opowiem pewną ciekawostkę na ten temat.

 

statek parowy osiąga prędkość 12 km/h.

Taki statek płynie w górę rzeki, która płynie z prędkością 4 km/h.

o godzinie dwunastej kapitanowi statku wpada do wody jego czapka.

Dopiero godzinę później kapitan orientuje się, że czapka musiała wpaść do wody, więc zawraca statek i goni czapkę.

Ile kilometrów czapka zdąży popłynąć w dół rzeki, zanim kapitan ją dogoni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chweti ona odpływa (z tą prędkością co rzeka), ponieważ nie jest zakotwiczona.

ledyr w pytaniu chodziło o drogę odbytą przez czapkę, ale 4 godziny i tak źle.

 

acha żadnego czasu na manewry nie liczyć, oporu wody bądź powietrza itp też nie trzeba brać pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie źle, bo tu na kilometr śmierdzi haczykiem, ale niech będzie, żebyś mogła już podac rozwiązanie :) :

Prędkośc statku: 12 km/h

Prędkośc statku pod prąd: 4km/h

czyli prędkość prądu: 8km/h

Czapka wypada o 12, o 13 kapitan to zauważa, zdążył upłynąć 4 km w góre rzeki, czapka z prądem przepłynąła 8km/h, teraz kapitan zawraca, jego prędkość to 20 km/h, prędkośc czapki 8 km/h, różnica prędkości 12km/h, kapitan ma do narobienia 12 km, czyli po kolejnej godzinie dogoni czapke.

Od momentu zgubienia do znalezienia mineły 2h, prąd to 8km/h czyli odpowiedź to 16km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ehhh troche to naciągane, jest jasno napisane, że statek płynie z prędkoscią 12 km/h czyli w tym momencie płynie z taką predkoscia pod prąd

fghfghve3.jpg

 

 

możliwe ze popełniłem jakis banalny bład ale u mnie funkcje myslenia już nie działają prawidowo po 16 ^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisałam że on osiąga tą prędkość, w sensie że na tyle pozwala mu silnik. no ale ok, może troche niejasno.

 

podobno zadanie to ktoś przytoczył na zebraniu znanych fizyków i matematyków ileś lat temu.

matematycy rozumowali podobnie jak wy, liczyli kombinowali, po pewnym czasie i kilku nieudanych próbach udało im się rozwiązać zadanie.

 

pan Richard Feynman - znany fizyk - rozwiązał zadanie w pół minuty, w następujący sposób:

 

jeśli przyjmiemy układ współrzędnych poruszający się wraz z czapką (czyli tak jakby rzeka stała w mjejscu, a tylko brzeg i statek się rusza)

to statek odpływa od czapki przez godzinę, i wraca do niej - tak samo daleko jak odpłynął, czyli zajmie mu to też godzinę - razem 2 godziny aż dogoni.

brzeg w godzinę przesuwa się o 4 km, więc w 2 godziny o 8 km

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisałam że on osiąga tą prędkość, w sensie że na tyle pozwala mu silnik. no ale ok, może troche niejasno.

ja pomyślałem, ze własnie tu jest haczyk, ze wszyscy bedą uwzgledniac predkosc prądu i odejmowac od predkosci statku no alee... heh w sumie to czesciowo miałem racje :D

 

jeśli przyjmiemy układ współrzędnych poruszający się wraz z czapką (czyli tak jakby rzeka stała w mjejscu, a tylko brzeg i statek się rusza)

to statek odpływa od czapki przez godzinę, i wraca do niej - tak samo daleko jak odpłynął, czyli zajmie mu to też godzinę - razem 2 godziny aż dogoni.

brzeg w godzinę przesuwa się o 4 km, więc w 2 godziny o 8 km

chyba jednak wole obrazkowy sposób :D (im prymitywniej tym lepiej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5,3km.....

 

edit: Kurcze widze, że jest już rozwiązanie. Mi wyszło 5,3 Km/h To troche źle. Ale blisko byłem;P Ja przy obliceniach przyjołem jednak opór wody...to chyba dlatego.

 

edit2: To na pewno dobre rozwiązanie. Bo albo słuchanmie eski przy rozwiązywaniu zadan i czytaniu tekstu mi nie służy albo to jest źle. ...aaa znalazłem błąd w obliczeniach.

 

edit3: Aniu załamałaś mnie...nie wiem, nie umiem...nie potrafie. Kimże jestem skoro nie potrafie?....co ja tu robie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez jaj! Zadanie Ani było proste, na poziomie gimnazjum. Nie wiem skąd takie dziwne wyniki i na czym ma polegać ta "niejednoznaczność".

Pisze w innej sprawie. Chodzi mi o zadania z Kangura (są przeważnie podobne do tych z tego wątku). Jakby ktoś znalazł albo mógł zeskanować i wrzucić na imageshack to byłbym bardzo wdzięczny. Oczywiście te na stronie konkursu już przejrzałem, ale jest ich tylko kilka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lumpy wow.. chodzi ci o jakiś konkretny rok? wybacz ale nie chciałoby mi się skanować całej książki zadań z kangórów :)...

 

hhmmm nie sledziłem tematu więc nie wiem czy było... takie proste i pewnie wiecie a znajomy mi ostatnio o tym przypomniał... mianowicie znaleźć błąd w dowodzie na 1=2...

 

3-1=6-4 //*(-1)

1-3=4-6 //+9/4

1-3+9/4=4-6+9/4

(1-3/2)^2=(2-3/2)^2 //sqrt-pierwiastek jakby co

1-3/2=2-3/2 //+3/2

1=2

 

to jest w sumie proste... więc prawie, że spam :)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Sprawdź swój mózg" Oto mały test.

Ale bez oszukiwania!!!

wyszukaj wszystkie "F" w poniższym tekście:

FINISHED FILES ARE THE RE-

SULT OF YEARS OF SCIENTIF-

IC STUDY COMBINED WITH THE

EXPERIENCE OF YEARS

 

.

Gotowe? Czytaj poniżej, ale dopiero po policzeniu!

.

OK?

 

Jaki wynik?

.

.

Trzy?

Błąd! W sumie jest ich sześć - to nie żart!

Przeczytaj jeszcze raz!

Rozwiązania szukaj poniżej...

.

.

Mózg nie zauważa "OF" . (Bo i po co?)

Fascynujące?

Geniusze widza wszystkie sześć; trzy to norma; cztery zdarza się rzadko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zusia-27 to już było!

 

żeby nie zaśmiecać:

 

1. Przez las idzie mały i duży człowiek. a mały człowiek jest synem dużego, a duży nie jest ojcem małego. Jak to jest?

 

 

tego jeszcze sam nie rozwaliłem ale wydaje sie niezbyt trudne jak znajde troszke czasu to nad tym pomyśle

 

2. Podział łupów

Trzej złodzieje ukradli z perfumerii butelkę drogich perfum i trzy puste flakoniki. W ustronnym miejscu postanowili sprawiedliwie podzielić między sobą łup. Okazało się wówczas, że w butelce jest 30 uncji perfum, zaś pojemności pustych pojemników wynoszą odpowiednio 14, 12 i 6 uncji.

W jaki sposób podzielili pomiędzy sobą łup?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wypelniamy do pełna 14, przelewamy do 12, zostaje 2, ktore wlewamy do 6. czynnosc powtarzamy, w 6 mamy wiec w sumie 4 uncje perfum, a w duzej butli 26 uncji. z duzej butli odlewamy do butli 12 uncji, a nastepnie z butli 12 uncji odlewamy 2 uncje do pojemnika 6-uncjowego. Pierwszą 10 mamy odmierzoną ;) Przelewamy resztke perfum do duzego pojemnika - mamy tam 20 uncji. Napelniamy pojemnik 6 uncji i przelwamy do pojemnika 14 uncjowego. powtarzamy czynnośc 2krotnie, w wyniku czego mamy perfumy rozdzielone na porcje 12 i 8 uncji. 8 uncji przelewamy do 6-uncjowego pojemnika, a 6 uncji ktore otrzymamy przelewamy do tego, który miał 14 - wchodza tylko 2. Otrzymujemy: pełny pojemnik 14 uncjowy, 4 uncje w pojemniku 6-uncjowym i 2 uncje w duzym pojemniku.Przelewamy 14 uncji do duzego pojemnika, a 4 do pojemnika 14-uncjowego. Odmierzamy 6 uncji i przelewamy do 14-uncjowego. W ten oto sposob Mamy rozdzielone 3 razy po 10 uncji:)

 

pewno da sie to zrobic jakoś krócej, ale inny pomysł nie wpadł mi do głowy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności