Skocz do zawartości

Game Art : Newsy ze swiata Game-Dev'u & nowe gry


Hatred

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 4,7k
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

No ludzie nie przesadzajmy jeszcze tak strasznie. Co wy wszyscy maniacy pięknej grafiki jesteście ? Gdzie te czasy gdzie wszyscy jarali się 30 pixelami na krzyż i uważali to za fotorealistyczną grafikę. Zresztą baa wtedy oczekiwali wspaniałej rozgrywki, multum opcji i możliwości a nie rozwiązań graficznych.

 

Nawet jak Stalkera wydadzą w przyszłym roku to przecież dalej to bedzie stalker prawda? Jesli sprawdzą się te rzeczy, które ludzie tam zaimplementowali to gra pomimo już lekko podstarzałej technologicznie (ale i tak na bardzo wysokim i wydajnym poziomie) może się okazać naprawdę dobrym tytułem. Nie liczy się w końcu ilość tylko jakość rozgrywki. Stalker zapowiada się na rozbudowany produkt, produkt na którzy gracze czekają czyli taki, który im się nie znudzi po tygodniu. Jesli bedzie dużo swobody i pomysł, to replay po ukończeniu gry murowany!

 

Dla mnie grafika ma bardzo małe znaczenie w porównaniu do możliwości jakie powinna dawać gra. Coś takiego było w przypadku Soldier of Fortune. Doskonały niemal silnik Ghoul, który do FPP nadaje się idealnie, bo przynajmniej było na co popatrzeć gdy juz się rozwalało kolejnych przeciwników (w porównaniu do innych gier gdzie wszyscy się po prostu osuwali na ziemi i tyle).

 

Chwalę sobie ostatnio Monolith za to, że wreszcie któraś firma pomyślała o Gibbingu (odstrzeliwaniu kończyn). Co z tego, że realistyczna grafika, ragdoll itp skoro i tak po granacie gość osuwa się tak samo jak po uderzeniu z kolby ;). Monolith przypomniało sobie o tym i to zaimplementowało przez co rozgrywka w konwencji horroru naprawde potrafi udowodnić, że nim jest :) (no ale aczkolwiek FEAR leży na łopatkach jeśli chodzi o fabułę niestety).

 

Podsumowując dodam, ze strasznie mnie irytuje dzisiejszy popęd graficzny w rozgrywce komputerowej. Dlatego też non stop wracam do staroci z lat 90tych, które pomimo wieku przykuwają gwoździami do monitora i poprawiają emocje poprzez zmiany natężenia prądu w misce z wodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm bo ja sam juz nie wiem...pisze o NBA...

 

http://sportsmedia.ign.com/sports/image/article/659/659730/nba-live-06-20051019001552603.jpg

 

http://sportsmedia.ign.com/sports/image/article/656/656212/nba-live-06-20051005025926171-000.jpg

 

nie wiem....ja to nie wyglada specjalnie....to ja zyje w epoce kamienia lupanego... co teraz bedzie robilo wrazenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mocnym sprzętem to pewnie juz by się dało coś takiego wyciągnąć, dobrze użyte shaderki i tyle :P Nie powiem, bo chciałbym mieć PS3, ale w przypadku XBOX360 i PS3 różnica pomiędzy nimi i PC nie jest az tak duża jak w czasach PSX/PS2.

 

Co to jest pół giga ramu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to mnie zagiales...serio :D...

ja nie chce widziec co bedzie prezentowalo PS3, skoro to jest hm...'srednie' i to przed premiera sprzetu. Co bedzie gdy PS3 wyjdzie na rynek....

 

mocny sprzet, tzn? moglbys podac przykladowa konfigurajce?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ej no dajcie spokoj - gdy wyszedl ps2 to juz w polowie jego slawy gry okazaly sie kupiaste - co z tego ze super plynnosc skoro klamki na drzwiach pod zalatwione pod postacia textury ? teraz ps2 to juz poracha w porownaniu do chaos theory i cod2 nie wspominajac o hl2 etc, grafika to przezytek - tak samo bedzie w przypadku ps3 - bedzie gurowac na rynku moze z 5miechow a potem wymysla nowego radeona ktory bedzie bil na leb wszystkie nadchodzace gry - prawda jest taka ze konsolowcy zawsze beda za pctowcami - sam kiedys mialem pegasusa, ps, ps2 i przesiadlem sie na kompa i wiem co pisze - konsole zawsze beda z tylu na dluzsza mete - taka prawda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hindus - masz rację, ale to nie jest minus konsoli - w zamian za to nie musisz co rok kupować ramu i grafy. Poza tym nowa konsola kosztuje mniej więcej tyle ile dobra karta graficzna. Minusem konsol (w naszym kraju przynajmniej i przy założeniu że się nie piraci) jest cena gier. ta sama gra na peceta potrafi być dwa razy tańsza. A są gry (nowe) które są tńsze od używanych gier na PSX'a. Chciałem ostatnio sobie kupic oryginał Vagrant Story, znalazłem trzy na allegro: 1; 2; 3

 

Czy to jest normalne? Na PC taka gra by kosztowała z 10zł, albo by była w gazecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szpadel musisz też brać pod uwagę, że EA sports lubi wrzucać Bullshoty (zresztą nie tylko oni). To co widzisz na zdjęciu moze byc spokojnie podciągnięte w Psie jak to np. było z Madden 05 ;].

 

Jeśli chodzi o sprzęty. 2 GF 6600 GT lub 7800 GTR (jeszcze lepiej), 2 gb ram na dualu + Athlon 64 i mamy takiego sprzęta, że spokojnie pociągnie 2 splinter celle naraz :). Nastały takie czasy, że właśnie kupowanie 2 kart graficznych jest jak najbardziej sensowne. Nie mówie, że to jest bardzo częstym przypadkiem, ale juz nawet w polsce zdarzają się osoby, które taki sprzęcior mają (12 000 punktów w 3d mark 2005 mówi sam za siebie).

 

PS3/Xbox360 itp to po prostu konsole dla biednych, szarych ludzi (nie mówię, że jako PCtowiec jestem bogaty i wogóle mam super sprzęt itp). Ludzie są ociemniani ze to nowa generacja (no upgrade sprzętu ;) ba nowa era ;] ), łatwość obsługi i brak systemu operacyjnego sprawia, że konsole się dobrze sprzedają. W końcu to nie problem włożyć płyte/kartridż, wziąść pada do ręki i grać. Jako, że duży procent społeczności nie umie się obsługiwać komputerem to kupuje konsole, bo łatwiejsza i wogóle ekstra itp ;). Dla tego co w miare się orientuje na rynku hardwareowym to nie szok, że to co prezentowac bedzie PS3 to już jest osiągalne na PCcie. Może nie ma jednej karty graficznej, która by to pociągnęła (aczkolwiek pewien nie jestem) to juz dwie karty napewno :).

Zresztą w fazie testów jest prototyp nowej karty graficznej, która potrafi wyświetlić 10 000 000 wielokątów z prędkością 10/15 klatek na sekunde (co do dokladnych danych mogę się mylić). To jest naprawdę sporo, a trzeba zaznaczyc ze jest to prototyp.

 

 

Zresztą co takie konsole mają. Mówią że płynność i piękną grafikę (mówie teraz o Ps2 itp). HA! Płynność spoko, to można osiągnąć. Hmmm a piękną grafikę w pięknej rozdzielczości 640x480 ? Mniam ;] jedynie na małym chińskim telewizorku to może wyglądać pięknie ;). Pamiętam jak byłem kiedyś w Stanach i zaprosił mnie kolega do domu (i paru innych) na Nintendo64. No miał się czym pochwalić, bo posiadał w sali rozrywkowej telewizor 50" (nie bylo ani LCD i plazmy więc to był jakiś projekcyjny czy coś nie wiem). W każdym bądz razie siedziało sie przed tym telewizorem tak, że był przed samym nosem i całą twarzą ;). Co jak co, oni sie podniecali grafiką, ja patrzyłem i widziałem piksele ;] (no ale piksele lubie hehehe, ale w starych gierkach ;) ).

Dzisiejsze konsole bedą się mogły szczycić tym, że można je pod HDTV podpiąć, ok spoko, komputery też można podłączyć pod takie urządzenia, wiemy to już od 2001 roku ;]. Można je podłączyć pod 5 monitorów i każdy bedzie wyświetlał co innego ;).

 

Tak jak empeck zaznaczył, gry które mają po 5 lat dalej kosztują tyle samo. My Pctowcy mamy takie szczęscie ze jak jestesmy na tyle biedni by nie móc kupic sobie nowości to mozemy poczekać rok i bedzie o połowe taniej. To samo zresztą ze sprzętem jest :).

 

Baldack owszem masz rację. Developerzy dostali niedawno Devkity do PS3 i dopiero się tego gówienka uczą. Jest to straszny ból, bo prawdziwe możliwosci PS3 osiągniemy dopiero po 2-3 latach. Zresztą... To samo jest przeciez z PC nie :] ?

 

Szpadel wiadomość dla ciebie. Karta za 700/800 zł ? Gf 6600 GT Gainwarda tyle kosztuje ;], a to juz jest super karta, w której możesz odblokować nawet 12 potoków renderujących.

 

Ach Empeck. Owszem GF 6800 LE to jest juz low end (taką kartę posiadam, jedynie podkręconą do Ultra i odblokowane ma 16 potoków). Teraz wszyscy sie przesiadaja na GF 7800 GTR lub Radeona Xt800 czy jak mu tam (na tym sie nie znam) i to wcale nie jest high end bo są tam jeszcze lepsze. High endem mozna teraz nazwac 3gb ramu i 2 karty graficzne 7800 + 2xIntel PIV lub Athlon 64 (ten najszybszy).

 

Uff koniec moich przydługich wywodów ;].

 

P.S. Ach ach byłbym zapomniał. Popatrzmy... Microsoft wprowadzi niedługo DX10 (o jakiejs tam nazwie), który doda nam nowe piękne efekty graficzne, zaś jesli sie nie myle to PS3 jeszcze czegoś takiego nie bedzie miało :].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

High endem mozna teraz nazwac 3gb ramu i 2 karty graficzne 7800 + 2xIntel PIV lub Athlon 64 (ten najszybszy)

 

I właśnie o to mi chodzi :)

 

Tak jak empeck zaznaczył, gry które mają po 5 lat dalej kosztują tyle samo. My Pctowcy mamy takie szczęscie ze jak jestesmy na tyle biedni by nie móc kupic sobie nowości to mozemy poczekać rok i bedzie o połowe taniej.

 

Zresztą różnica cen nie dotyczy tylko kaczogrodu. Ceny Oblivion na amazonie: PC: $44.99, XBox360: $59.99

 

To jest dla mnie jedyny minus konsol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam i nie moge uwierzyć :D

 

Skąd ta nagła zmiana? Przecież jeszcze kilka stron temu mówiliście o konsolach next-gen jak o nowych wyznacznikach dla limitów poly i takich pierdół... Wtedy nie było porównania do blaszaków, a teraz nagle to Xbox360 i PS3 okazują się gorsze od PC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdy tego nie twierdziłem ;].

 

Jednak domyslam się dlaczego tak się dzieje. Wyjasniam.

 

Otóż o next genach mówimy w czasie teraźniejszym: "już", "jest", "super grafa sie prezentuje" zaś przecież do premiery jeszcze daleko!

Zaś o PCtach mówimy w czasie teraźniejszym, że jest tak a nie inaczej, jednak nie bierzemy pod uwagę tego, że PCty rozwijają się jeszcze szybciej niż konsole :). Jeszcze 3 miechy temu nikt nie słyszał o najnowszych GFach, a teraz ?

 

Stąd też wniosek, że jak skośnoocy (bez urazy) będą mieli swoje konsole to my Pcciarze (jesli sie dorobimy:P) bedziemy mieli grafike dwa razy lepszą :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak macie racje Athlon64 X2 5200+ podkrecony na jakies 6200 do tego 4GB ramu i 2x GF7800 oczywiscie po mocnym modowaniu cena: 15tys zl w promocji bez monitora. no bajer po prostu :)

 

ps: zluzcie mi kompa za 450 zl ktory pociagnie np NFS:MW albo Pro evo 5??? albo lepiej pokazcie mi gre na pc pokroju GT4 lub Tekkena5, no przecierz ich jest wpizdu na kompa no chyba ze sie myle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym tylko wprowadzic jedna uwage. Ze wzgledu na to ze mamy system 32 bitowy nie bedzie on obslugiwal wiecej niz 2Gb Ram. Dopiero systemy 64bitowe maja miec taka funkcje.

 

A dwa -> nie wiem czy wiecie ale 3 dni temu miala oficjalna premiero zapowiedz nowej generacji kart graficznych -> Radeon X1800 XT -> http://apps.ati.com/ir/PressReleaseText.asp?compid=105421&releaseID=780952

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:']tak macie racje Athlon64 X2 5200+ podkrecony na jakies 6200 do tego 4GB ramu i 2x GF7800 oczywiscie po mocnym modowaniu cena: 15tys zl w promocji bez monitora. no bajer po prostu :)

 

ps: zluzcie mi kompa za 450 zl ktory pociagnie np NFS:MW albo Pro evo 5??? albo lepiej pokazcie mi gre na pc pokroju GT4 lub Tekkena5, no przecierz ich jest wpizdu na kompa no chyba ze sie myle...

 

Przecież my mówimy o HIGHENDOWYM sprzęcie, ale o sprzęcie który już jest dostępny. Za pół roku ten sprzęt będzie tańszy, za rok spokojnie w grę z taką jakością grafy za w miarę normalne pieniądze pograsz. Poza tym to jest wątek o grach z punktu widzenia nie gracza, ale raczej grafika. O grach w które lubi się pograć jest AFAIK osobny wątek. Bądźmy szczerzy. Gry które są teraz w produkcji (czyli czas premiery za dwa-trzy lata) mają minimalne wymagania PS2.0, a nawet 3.0 i GF6800GT to jest punkt wyjścia. W dzień premiery te wymagania wzrosną, i to bardzo.

 

I bądź poważny, za 450 zł to możesz sobe GameBoya kupić, a nie kompa.

 

NIe mówię że ja mam jakiegoś mocnego kompa bo mam Athlona 1,7+ 512 ramu i starego radeona. Ale do modelowania mi starczy, a ja i tak nie gram :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż... ja mam FX5200 zmodowany i ze zmieniponym biosem, 768 ramu, procka 2,8 ghz, itd itp... a gierka chodzi prawie na fuill detalach z 640-480 gdzies z 20 fps...

czasami mniej czasami wiecej...niestety...chodzi duzo gorzej niz underground 2, no ale jakos da sie grac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra troche sie zapedziem sorki.

 

prawda jest taka ze patrzac z punktu grafika na konsole, cay obiektywizm szlak trafia. bo przecierz np za kika lat urzytkownik ps3 czy nowego X'a nie moze sobie sprzetu zmodernizowac wiec wiecoej "trojkacikow" przez konsolke nie bedzie generowane (za to programisci coraz lepiej znaja bebechy konsoli, przez co sa w stanie zrobic lepsza - od technicznej strony -gre)

w kompach owszem, doklada sie nowego "radka" szybszego Intea z giga ramu i wszystko gra.

pamietacie slynne zdanie Nintendo: "Era poligonow dobiegla konca" ja sie z tym twierdzeniem zgadzam i polemizowac na temat co jest lepsze PC czy Konsola nie mam zamiaru - bo fakt nie ten wontek :P

 

ps: za 450 kupilem ps2.

 

pozdro i sorki jeszcze raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS2 używanego zapewne. Nówka slim kosztuje 630 zł.

 

Za 1200 zł jestem w stanie złożyć sprzęt, który pociągnie spokojnie FEAR na medium/high detalach (oczywiscie bez monitora, chodzi mi głównie o samą skrzynkę).

 

Zresztą powiedzmy sobie też szczerze. Jeśli chcemy sie naprawde cieszyć PS2 to musimy wydać jakieś 1500-2000zł. Czemu pytacie? Wyjaśniam:

 

- Telewizor Flatron 20-28" minimum, sami odpowiedzcie sobie ile kosztuje

( HDTV byłoby jeszcze lepszym rozwiązaniem )

- Dodatkowy kontroler albo i 3 (zależnie ile ma sie "kolegów"). (jeden oryginalny kontroler 150 zł, kontrolery manty 50-60 zł)

- Zestaw głośników 5.1/7.1 od 300 do 700 zł

- 2 karty pamięci (80zł jedna bodajze?)

No i ile kasy trzeba wydac na PS2 by nie musiec ślęczęć przed telewizorkiem marki "russian revenge" :] ? (a zwykle w polsce na takich ludzie grają, bo wiadomo nie stać).

 

No ale tych dodatków nikt nie bierze pod uwagę :) jesli chodzi o uzytkowników konsoli. Jak to doliczą (a byłoby sensowne to doliczyc) to tak naprawde wychodzi na to, że wcale nie bedzie tak tanio :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

calkowicesie z toba zgadzam, swietnie sie bawie przy mojej panoramie 32' :P

jednak porownywanie kompa za 1200 do (jak wymieniles wyrzej konkretnie dopakowanego sprzetem ps2) jest troszeczke na wyrost :)

mniejsza o to wracajmy do tematu...

 

pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja w demo gralem na p4 2,4 ghz 256mb ramu i gf fx 5200 i na ustawieniach takich jakie byly + cos tam namieszalem ze ladniej bylo....przy wiekszych walkach zdziebko zwalnialo, ale ogolnie dalo sie grac wygodnie....wlasnie kurde nie pamietam tych ustawien....moze mam jeszcze instalke feara demo znajde na dysku to czekne i zapodam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na Bartonie 2800+ GF 6800 LE z odblokowanymi 16potokami i 6 vertexami i 1gb ramu (niestety bez duala i nie na Nforcie tylko na VIA) chodzi bardzo dobrze na high tylko, że tekstury medium (a duzej róznicy w teksturach nie widac). Chodziloby spokojnie na maxa gdybym mial lepsze pamięci ;) albo duala przynajmniej.

 

:X-em[2]:

 

Raz Gratuluję porządnego odbiornika ;]

Dwa Może troche przesadziłem z tym porównaniem cenowym, ale za 1200 zł skrzynka jest juz dość grywalna (mówie Fear na medium pójdzie). Tak czy siak jesli ktoś chce mi wmówić, że PS2 jest tani to mogę mu się pośmiać w twarz.

 

SoAd, za słaba karta i za mało ramu, aczkolwiek na low/medium nie powinno być jeszcz tak źle przeciez... Moze pokombinuj z innymi sterownikami. No i upewnij się czy masz zainstalowane sterowniki do AGP (ja nie mialem ostatnio i sie dziwilem czemu pomimo dobrej karty wszystko mi strasznie cięło ;] [dodam ze niezaleznie od ustawień graficznych] ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Dzieki :)

2. U nas wszystko jest drogie :( Ale na powarznie to dobrze by było posiadac wszystkie konsolki + dopasiony komp.

 

Czekam na moja kopie FEAR'a. myslicie ze u mnie poleci chociarz na medium?

Athlon2000@2600 256ram - wiem ze malo:( Radek 9600pro?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh, oglądałem ostatnio filmik z Oblivion -> http://www.elderscrolls.com/downloads/media_movies.htm można stąd ściągnąć kolejne części - grafika po prostu mnie zabiła... Niesamowita sprawa... Autorzy zarzekają sie że postacie będą miały swoje AI, będzie można znaleść je w różnych miejscach zależnie od pory dnia, będą mysiały jeść, spać itp. Przedstawione to jest w rozdziale 5... IMO to jakaś ściema, która tylko obniży grywalność... Np. po zaprzyjaźnieniu się jakaś babka zaprasza bohatera "na pięterko" - myślałem że będzie scena :P A ona tam sobie strzela z łuku i zajmuje się swoim psem - tak się normalni ludzie nie zachowują, mogła przynajmniej poczęstować żarciem boatera... No ale i tak ta gra zarządzi w RPG (no chyba że zarządzi Wiedźmin :D)

 

Zagrałem też sobie w demko King - Konga - piękna sprawa, gra wygląda naprawdę filmowo... Polecam wam efekt jakiego doznaje bohater po ugryzieniu przez T-rexa... Bardzo ładnie odwzorowany szok.

Natomiast keidy steruje się King - Kongiem, kamera działa w sposób filmowy - wyglada to bardzo efektownie ale przez to wszystko wogle nie czułem że to ja steruje postacią. Do tego walka to szybkie naciskanie przyciska myszy :/ Mechanika gry leży i przez to gra nie będzie miodna... Zagrałem w demko. popatrzyłem na piękne modele i mi starczy :P

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Polecam wam efekt jakiego doznaje bohater po ugryzieniu przez T-rexa... "

 

Eee szoku ;] ? Tzn Bohater zdaje sobie sprawę, że nie ma nóg :D? Musze zainstalować demko, bo mnie zaciekawiłeś ;].

 

Jesli chodzi o Obliviona. No wiesz, to nie średniowieczna europa, tam może mają inne zwyczaje. My mamy Hot Coffe, a oni Fast arrow :P. Oblivion nas zaskoczy, tak samo jak Morrowind. W AI nie wierzę, ale dobre oskryptowanie, czemu nie. Tylko znowu bedzie problem, bo się bohater po 2 godzinach gry po prostu pogubi ;). Ale gra pod względem świata bedzie napewno fajna, bo bedziemy mieli totalną swobodę jaka była w Morrowindzie, a to było niesamowite. Tylko, żeby ta walka jeszcze była mniej monotonna :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehehehehe... eee??? Wie pan co to edycja ;] ?

 

Dobra obadałem demko King Konga... Powiem tak.

 

WOW.

 

Gra nie jest jakaś skomplikowana, ale niepowiem, przez te 5 minut mnie nieźle nakręciła :). Może troche dziwne, że gość przeżywa jedno ugryzienie T-rexa, no ale w końcu to gra. Rzucanie dzidami jest świetne, tak samo jak paniczna ucieczka ;]. Efekt liczenia magazynków i naboi, wreszcie ktoś skopiował pomysł z Trespassera :).

 

Jeśli o Konga chodzi to nie ma może za dużo kombinacji, ale praca kamery jak i animacje są po prostu najwyzszych lotów, nie zdziwiłbym się gdyby to były animacje wzięte prosto z filmu tylko wsadzone do Low poly modelów. Są po prostu piękne :). Jestem za tą gierką i nie mogę się doczekać aż wpadnie mi w ręce.

 

NFS: Most Wanted.

 

Hmm widziałem tylko screeny i trailer, ale mogę już powiedzieć, ze ci wszyscy co mówią, że konsole Next-Gen wyprą PCty (hej Poraszek ;] ) mogą połknąć to co powiedzieli :]. NFS wygląda nieziemsko, HDRy widać są i sprawują się bardzo dobrze ;]. To samo zrezstą w HL2 Lost Coast jest :>. Pfff też mi next gen :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności