Skocz do zawartości

Artykuł do 3DFX Modelowanie, workflow


n-pigeon

Rekomendowane odpowiedzi

Pisze artykuł do magazynu 3DFX o tym jak pracować z siatką. Mam na celu nauczenie jak modelować, by praca była prosta, wydajna oraz efektowna.

Informacje, które przedstawię zdobyłem pracując przy własnych projektach oraz dzięki innym modelarzom. Postaram się pomóc w rozwiązaniu problemów, z którymi sam się spotkałem w pracy oraz tymi, które zaobserwowałem u innych.

 

Chcąc sprostać waszym oczekiwaniom, pragnę żebyście przedstawili tutaj wasze problemy, a jeśli nie uwzględniłem ich wcześniej postaram się uzupełnić o nie mój artykuł.

 

Mam nadzieje, że artykuł okaże się dla wielu z was pomocnym. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 51
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

zasady modyfikatorow najwazniejszych, ulozenie sobie UI itp jezeli o to chodzi :D

Najszybciej chyba "Push/Pull" w Edit Poly.

 

Najlepiej, gdyby nie padały tam nazwy żadnych narzędzi (ewentulanie gdzieś z boku w ramce wszystkie razem zebrane). Chodzi o to, by był to uniwersalny artykuł o modelowaniu, a nie przegląd modyfikatorów 3dsmaxa.

 

[edit]

Post Lewus'a jest zaprzeczeniem tego, co napisałem, ale to już zależy od tego, czy dany artykuł ma być o modelowaniu, czy o maxie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pionix, ja bym to renderable spline'ami i modyfikatorami typu bend, ffdbox robił, jeśli koniecznie w geometri. Ale w zbrushu szybciej zdaje się:D

 

Wracając do tematu:

 

O menu podręcznym pod prawym przyciskiem warto wspomnieć, jak hcpiter napisał konfiguracja UI i skrótów klawiszowych. Jak się nie przestraszyć expert mode.

 

I jeszcze jedna fajna zagadka, jak sprawnie używać tylko quadów, tak żeby się nie pogubić i nie wplątywać się w trójkąty i inne dzikie ngony.

 

Jak układać modyfikatory (i jakie) na stosie, czyli powrót od smoka do splina:p

 

Nie zapominać o backface, używać odpowiednich kolorów modelu na których dobrze widać siatkę. I o całkowitym wyłączaniu smoothgrups.

 

Dbać o to by nie było wiszących w powietrzy pojedynczych vertexów itp bamboli.

 

Nie używać do oglądania modelu dookoła rotate'a:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artykuł będzie o modelowaniu i nie będę zagłębiał się w działanie narzędzi tylko bardziej jak ich używać, będę pracował na podstawowych narzędziach czyli extrude, cut itd. żadnych modyfikatorów. Tym bardziej że będę prezentował siatki nie modelowane w maksie tylko w Wings 3D i Blenderze ale to nie ma znaczenia ponieważ będę używał narzędzi które praktycznie znajdują sie w każdym sofcie do 3d posiadającym narzędzia modelarskie.

 

Jak nie wpaść w trójkąty z pewnością będzie :)

 

Co do UI to wspomnę o tym trochę choć nie ma za dużo co mówić mimo że to ważny temat :)

 

Różnice między lowpoly, highpoly i high-res-poly, będą wytłumaczone.

 

Co do modelowania ubrań i tkanin, celem tego artykułu jest by już nie mieć problemu z wymodelowaniem czegokolwiek. :)

 

Co do prośby o prace, to mam wszystkie modele na płytce, ale nie mogę jej znaleźć, kiedy znajdę wrzucę moje ulubione modele. Na razie, tak zwane przeze mnie, ochłapy, czyli moje speedmodeling dla treningu o których wspomnę w artykule.

Wilkołak 3h, wampir 2h.

http://img502.imageshack.us/my.php?image=wilkolakoz5.png

http://img402.imageshack.us/img402/7213/wampirte7.png

 

P.S.

CgBartosz, bardzo się staram by tak było. Jest pewne że niektóre już kiedyś poznaliźcie ale postaram się by było ich jak najmniej :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no no, modelowanie jak modelowanie, wyglada na swietna baze do z-brusha albo innego sculptowania, ale siateczki same w sobie faktycznie dobre! czekam na tutorial mimo, ze za poczatkujacego modelarza sie nie uwazam ;)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napisałem, to są moje ukochane speedmodele, szczególnie wampir ma pare nie wykończonych elementów, a przy wilkołaku nie pracowałem jeszcze nad okolicą uszu i uszami dlatego tam jest dużo błędów, szczególnie mnie w oczy kłuje ten poprzeczny face i 6 boczny verteks koło ucha xD, a wampir to czysty eksperyment modelarski napisze o tym w artykule w pod temacie jak się uczyć. Nie mogę znaleźć mojej płytki z modelami ;/ zastanawia mnie co sie z nią stało ;/

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!

nie chce wyjsc na jakiegos....

 

 

ale twoje siatki nie sa za dobre... masa bledow :)

ale i tak zycze powodzenia :)

pozdro

 

nie przesadzaj, jest kilka :) ale jak rozumiem to nie sa koncowe siatki. Ja uwazam ze jako baza do sculpt'a sa niezle (nie patrzac na kilka zlych rozwiazan, w wampirze szczegolnie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie przesadzaj, jest kilka :) ale jak rozumiem to nie sa koncowe siatki. Ja uwazam ze jako baza do sculpt'a sa niezle (nie patrzac na kilka zlych rozwiazan, w wampirze szczegolnie)

 

nie przesadzam... i wedlug mnie siatka nie jest dobra pod zbrusha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezproduktywna dyskusja o błędach w siatce.

czy ja wiem skoro chce napisac artykul odnosnie dobrej topologi to chyba ma to jakies znaczenie... a poza tym nie obchodzi mnie, ze szuka plytek z prackami pokazal to komentuje...proste jak pokaze ladne siatki to napisze, ze ladne siatki :)

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przesadne czepianie byloby wtedy jakby siatka miala drobne bledy a ja bym sie czepial a tutaj maly bledow nie ma.... sa duze i duzo ;)

jak znajdziesz chwilke to napisz prosze jakie sa glowne, po krotce. Ja chetnie sie dowiem, bo ciagle sie ucze jak wiekszosc i na moj gust wydaje sie nie taka zla. Co za tym idzie, znaczy to ze tez robie takie bledy :) dzieki jak znajdziesz chwile.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja napisze jakich błędów nie popełniać tak czy owak, w sitkach które pokazałem największe, nie tyle błędy co nie wykończenia to, poprzeczne face-y, naciągnięta siatka ze złą rozdzielczością w niektórych miejscach, nie potrzebna geometria, i złe ukierunkowanie loopów. O wszystkim napisze.

Dziękuje wam przez przypadek przypomnieliście mi coś o czym zapomniałem, mianowicie, chciałem napisać które błędy w siatce mają największy negatywny wpływ na sculptowanie.

 

thx

 

Nom i prawda głośno myślałem, martwię się o tą płytę bo mam tam beze wielu modeli i nie chce jej stracić. :\

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh dobra niby te modele sa speedami ale bez obrazy jeżeli twoje nie speedy nie są w ch* lepsze to nie ma po co kupować tej gazety ;)

 

skoro uwazasz ze poziom kiepsciutki i potrafisz to ocenic, to znaczy ze umiesz juz duzo i tak czy siak artykul nie bedzie dla Ciebie, wiec po co ten post?

 

ja sobie w 3d radze i nie uwazam ze te speedy sa fatalne, wiec to znaczy ze cos wyciagne z takiego artykulu, chetnie sie dowiem wiecej i naucze czegos tak prostego i oczywistego dla Ciebie, jak zagadnienia o ktorych n-pigeon pisze. Sa bledy w tych siatkach, ale jak napisal i je wskazal to mniemam i tak ze artykul bedzie przydatny sporej czesci ludzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na speed, to model jest wyrazisty i widać, co przedstawia. Siatka jest do podrasowania, bo błędy jak najbardziej są, ale model jest ok. Wystarczy na to nałożyć TS i usunąć SG, żeby błędy wyszły jak na dłoni.

Oczywiście pozostaje pytanie jakie miałoby być zastosowanie modelu: dalsze dłubanie do hipoly, optymalizacja do lowpoly, czy animacja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh dobra niby te modele sa speedami ale bez obrazy jeżeli twoje nie speedy nie są w ch* lepsze to nie ma po co kupować tej gazety ;)

 

A tak z ciekawości to ile osób robiących modele "w ch* lepsze" znasz? No i jak myślisz- ilu mogło by sobie pozwolić na pisanie do takiej gazety za taki $? ;)

 

Jeśli chodzi o te speedy to co prawda ten "wampir" jest badziewny, ale wilkołak jest super. Sprawnie i szybko uchwycony charakterek i minka.

 

 

 

n-pigeon- w takim razie pochwal się jaką pracę załatwiła ci ta zaginiona płytka ;), bo jeśli w złą stronę kombinuję to brakuje mi tu tylko tekstu o krasnoludkach :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście pozostaje pytanie jakie miałoby być zastosowanie modelu: dalsze dłubanie do hipoly, optymalizacja do lowpoly, czy animacja?

 

Zastosowanie tych dwóch modeli? Są żeby być, :) zachowuje swoje speedy by jeśli kiedyś w przyszłości będę potrzebować np. wilkołaka (czy innego kundla) to tylko wyczyścić tą siatkę dodać więcej szczegółów i dużo czasu zaoszczędzone :) Speedy tworze dla przyjemności i treningu przed prawdziwym modelowaniem.

 

Co do poprzednich postów zachęcam was do pisania! :) szczególnie do robienia making of-ów. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wampex0.th.png

 

Oto WIP tego nieszczęsnego modelu, postanowiłem go wykończyć i dodać do płytki w gazecie. No i teraz ma na koncie łącznie 3 h.

 

Shogun, coś nie kminie tego skrótu rozwiń nazwę.

 

nielot007 pokazałeś prawie wszystkie błędy ale dość ogólnie je zakreśliłeś, nie rozumiem tylko dlaczego zaznaczyłeś nos jeśli chodzi o zamkniętego loopa to tam siatka nie doświadczy deformacji dla których by ten loop zakłócał jej kształt, jest tam dla detalu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ttaaddeekk-->mi o nic nie chodzi poprostu zaznaczylem pare bledow :) ale ja nie krytykuje jegoartkulu tylko model a chyba moge prawda ? umiescil go wiec komentuje proste...

n-pigeon-->jesli chodzi o blad na nosie to on bedzie tylko wtedy jak to exportniesz do zbrusha i bedziesz chcial tam sculptowac pojakiw sie taki ostry punkt :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj !

 

To zależy jaką techniką modelujesz, ja modeluję face2face i po wymodelowaniu twarzy problem sprawia mi zamknięcie całości tzn. sprawne i bezbolesne wymodelowanie czachy o dobrym kształcie, zawsze się z tym dłużej męczę niż z modelowaniem twarzy, jednak kolejny mój problem to modelowanie policzków, niby takie proste, ale przeważnie źle poprowadzę siatkę z pamięci i między okiem a nosem mam strasznie naciągniętą siatkę i za nic nie można wybrzuszyć policzków. Wydaję mi się, że modele które zaprezentowałeś, modelowałeś z boxa, ale jeśli masz jakieś doświadczenia z f2f to chętnie poczytam :).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wampir jak był słaby tak jest, kilka błędów z siaty zniknęło za to pojawiły się nowe (często radosne jak 2 stykające się piątki przy uchu zamiast 3 quadów). Z tego co na razie pokazałeś to lepiej sam się poucz a nie nauczaj.

 

A co do tego nosa to nie o kant a artefakcik chyba chodzi- który owszem by tam przeszkadzał więc Nielot po części ma racje- po części bo tego speeda nie rozpatrywał bym jako base mesh do zbrush'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

n-pigeon, poruszyles dosc trudny i zlozony temat. Napewno jest kilka szkol modelowania w zaleznosci od zastosowania modelu i nie sadzisz iz dobrym pomyslem na artykul jest poruszenie tematu przygotowania modelu w zaleznosci od zastosowania ? Moze to nawet na serie artykulow...

Co wy na To chlopaki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj !

 

To zależy jaką techniką modelujesz, ja modeluję face2face i po wymodelowaniu twarzy problem sprawia mi zamknięcie całości tzn. sprawne i bezbolesne wymodelowanie czachy o dobrym kształcie, zawsze się z tym dłużej męczę niż z modelowaniem twarzy, jednak kolejny mój problem to modelowanie policzków, niby takie proste, ale przeważnie źle poprowadzę siatkę z pamięci i między okiem a nosem mam strasznie naciągniętą siatkę i za nic nie można wybrzuszyć policzków. Wydaję mi się, że modele które zaprezentowałeś, modelowałeś z boxa, ale jeśli masz jakieś doświadczenia z f2f to chętnie poczytam :).

 

Pozdrawiam

 

f2f to dość trudny przypadek otóż nie wymodelujesz czegoś prawidłowo jeśli wcześniej tego nie modelowałeś, po zakończonym f2f często trzeba używać technik używanych w boxie, nie jestem fanem f2f ponieważ uważam ten sposób za trudny, czasem zdarzają się modele które łatwiej wymodelować tą techniką. Ja skupiam sie na boxie w f2f nie ma właściwie żadnych konkretnych zasad wszystko sprowadza sie do logicznego wyczucia kształtu ale z uwagi że jest to trudniejsze po zakończeniu modelowania siatki tą techniką przychodzi czas na jej czyszczenie i wykańczanie, a często zmiany topologi. Tak samo jak ja zrobiłem tego speeda wampira mając na względzie tylko kształt a teraz czyszczę topologie i dodaje detal którego wcześniej nie byłem w stanie dodać z powodu złego ukierunkowania loopów. myśle że to co napisze pomoże ci w czyszczeniu swoich modeli f2f.

 

n-pigeon, poruszyles dosc trudny i zlozony temat. Napewno jest kilka szkol modelowania w zaleznosci od zastosowania modelu i nie sadzisz iz dobrym pomyslem na artykul jest poruszenie tematu przygotowania modelu w zaleznosci od zastosowania ? Moze to nawet na serie artykulow...

Co wy na To chlopaki ?

 

Ja chce napisać jak utrzymać kształt, kontrole nad modelem oraz jak stworzyć coś co mamy w głowie, nie zastanawiając się nad tym czy coś takiego się potrafi, jeśli chodzi o przeznaczenie modelu przedstawię tylko najważniejsze i najbardziej podstawowe, porady. Jeśli ktoś zechce nauczyć jak tworzyć idealne modele do animacji idealne modele low poly do gier, czy idealne modele do sculptingu, to będę pełen podziwu ponieważ to znaczyło by że ma wieloletnie doświadczenie i wie doskonale czego potrzebuje animator. W przypadku sculptingu sprawa ma sie inaczej ponieważ każdy czysty model może służyć do sculptingu, ale haczyk tkwi jak dodać wyrzeźbione detale do bazowego modelu by nadal mieć nad nim kontrole, napisze trochę o tym jak ja używam sculptingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co wy na To chlopaki ?

 

Jak na mój gust- bardzo dobry pomysł, po takich 3-5ciu numerach powstała by bardzo wartościowa baza wiedzy (szczególnie z punktu widzenia początkujących)- którą warto by było trzymać i regularnie do niej powracać (w odróżnieniu od entego nic nie wnoszącego tuta w kilku krokach jak zrobić model główki).

 

Znając Twoje zacięcie i podejście do tematu zdecydowanie nadajesz się na autora takiej serii (lub mini-serii) ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do tego nosa to nie o kant a artefakcik chyba chodzi- który owszem by tam przeszkadzał więc Nielot po części ma racje- po części bo tego speeda nie rozpatrywał bym jako base mesh do zbrush'a.

 

wlasnie :)

 

n-pigeon, poruszyles dosc trudny i zlozony temat. Napewno jest kilka szkol modelowania w zaleznosci od zastosowania modelu i nie sadzisz iz dobrym pomyslem na artykul jest poruszenie tematu przygotowania modelu w zaleznosci od zastosowania ? Moze to nawet na serie artykulow...

Co wy na To chlopaki ?

 

jak najbardziej ZA :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisze, oprócz tego trochę jeszcze o low-poly do gier.

 

a takie pytanie ty chcesz pisac tylko o organice ? czy o mechanicznych tez ? bo jak tak to fajnie jakbys opisal dzialanie chamfer i meshsmooth (czyli narzedzia ktore z jednego edgesa robic dwa i drugie ktore zageszcza siatke) gdyz to sprawia wiele problemow :)

np. jak zrobic ostre kanty na oblych powierzchniach itp. itd. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności