Skocz do zawartości

Szybkie odpowiedzi na proste pytania. Blender Q&A


n-pigeon

Rekomendowane odpowiedzi

Troche głupie pytanie mam.

Przez przypadek przestawiłem przyciski - zamiast usuwania za pomocą przycisku X mam teraz usuwanie za pomocą LPM. Co prawda udało mi się przestawić tak żeby się dało usuwać też za pomocą X, ale wciąż zostało usuwanie za pomocą LPM. Wiecie może jak to zmienić bo jest to bardzo uciążliwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle Szczuro to jakieś czary są - jak próbuję zrobić test dokładnie tak jak to Twoje to cały plane mi spada zamiast trzymać się tego obiektu empty - a już na różne sposoby próbowałem i pinnowałem i hakowałem... kosmos... ale wczoraj spróbowałem to zrobić na... y kostusze... i wyszło.. czary i magia panie... co dziwne w teście jak przemieszczę ten empty - to verty idą za nim...a wiec hook jest... tylko jak włączam play to i tak cały spada...

 

Wiem, ze upierdas ze mnie, ale wiecie jak poszerzyć trawę u nasady? (Hair)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy w blenderze jest możliwość:

zaznaczyć kilka kości i zmienić im opcje "deform" dla wszystkich jednym kliknięciem ? czy trzeba kolejno klikać wszystkie kości i zmieniać każdej z osobna?

 

ewentulanie coś co daje nam możliwość: powtórz ostatnią wykonaną operacje na zaznaczonych obiektach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończyłem mój projekt w starej wersji blendera i ściągnąłem 2.63 co by obadać nowe ficzery i ma kilak pytań:

- co się stało z nazrzędziami które były w 2.62 w lewym menu "Looptools" a dokładniej to interesują mię dwa z nich circle i flatten, nie mogę ich nigdzie znaleźć a dużo z nich korzystałem

- w manualu do tej wersji jest opisane że bivel po zastosowaniu ma w ustawieniach dwie opcje Percentage i Recursion, a u mnie nie ma tej drugiej i nie ogarniam jak zwiększać liczbę tych biveli :)

- i trzecie pytanie dlaczego jak tnę noże jakąś powierzchnie np. chce stworzyć okrąg na środku plejna, to po cięciu zawsze mi łączy to co wyciołem z dwoma jakimiś wierzchołkami z plejna i nie można tych połączeń usunąc ?

 

i to chyba na początek tyle noobskich pytań

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Loop Tools był addonem, autor nie zaktualizował go do nowego API i trzeba czekać, aż to zrobi.

2. Bevel miał posiadać tą opcje, ale tuż przed wydaniem ją zablokowali ponieważ były bugi.

3. Ponieważ BMesh nie wspiera n-gonu w n-gonie, właściwie żaden znany mi program tego nie wspiera, musisz w choć jednym miejscu je połączyć edgem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy macie w 2.63 buga z przenoszeniem na warstwy?

Jak przenoszę obiekt skrótem m, to zarówno na bocznym panelu jak i to coś wyskakujące, gdzie można wybrać na którą warstwę jest ciemne i nie da się nic wybrać myszką. Da się wtedy wcisnąć numerek z klawiatury, ale jakoś tak nie lubię. pamiętam warstwy po układzie a nie numerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wiecie jaki format wybrać, żeby uzyskać animację z dźwiękiem.. a może coś trzeba gdzieś odhaczyć... bo sekwencje ułożone jest mp3 podłożone, klikam render i co??... i nic... samą animację mi robi....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ikkiz: sprawdz czy w defaultowych ustawieniach też tak sie dzieje, miałem czasem ten problem we wcześniejszych wersjach ale nie umiałem go zlokalizować po czym on następował. Z tego co pamiętam wczystanie pliku z wyłaczonym load UI do świeżo odpalonego blendera pomagało.

PapaPio: zajrzyj do encoding, domyślnie jest Audio Codec: None, może tego nie przestawiłeś.

testowałem na xvid i h.264

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ziom15pl

Witam wszystkich.

 

Jestem początkującym "modelarzem". Pracuję nad modyfikacją do gry Supreme Commander: Forged Alliance i mam problem z kośćmi. Otóż, gdy dodałem grupę vertexów do wieżyczek, podczas obrotu kością, wieżyczki się skalują i deformują. Jednak, gdy obracam główną kością (przypisaną do całego okrętu) model (z wyjątkiem wieżyczek) obraca się prawidłowo. Wysyłam plik z modelem:

http://www.sendspace.com/file/g8fzdr

 

Liczę na szybką pomoc.

Pozdrawiam

DZ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu masz złotko

tylko super wypolerowane. Ale ważne jest to, co się w nim odbija, czyli ta "world texture" bo jak się nie będzie miało co odbijać (jak się kolor tła, eviroment), to wyjdzie kicha. Dobrze by było dodać też teksturę z jakimś szumem i rysami do bump żeby nie było takie wypolerowane to w mirror zmniejsz gloss amount do 0.8 około.

 

Chyba, że renderujesz w cycles, to już całkiem inaczej.

Edytowane przez ikkiz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo szew jest w złym miejscu. Idzie przez środek czegoś (nie wiem co to),a można by go było okryć gdzieś na łączeniu materiałów, gdzieś w zagięciu ,jeśli takowe jest, na krawędzi ostrego kanta ,jeśli jest, albo ostatecznie gdzieś, gdzie widać najmniej. Wtedy "głupi nie zauważy, a mądry pomyśli, ze tak ma być"

 

Można też tak rozciągnąć teksturę, żeby krawędzie szwu w edytorze uv biegły dokładnie równolegle do któregoś brzegu tekstury, wtedy rząd, czy kolumna pikseli pójdzie wzdłuż szwu, a nie pod kątem jak u ciebie.

 

Ostatnią metodą, która jest dość pracochłonna jest klonowanie tekstury w trybie texture pait i sklonowanie innego miejsca obrazu na szwie. Poszukaj na youtube "blender projection painting"

Edytowane przez ikkiz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety jest to taki obiekt(pistolet), że szew idzie obwodowo wokół, więc cięzko byłoby wykonać to 1 metodą. Jednak 2 i 3 okazały się bardzo pomocne:), wielkie dzięki(wprawdzie na skutek klonowanie/rozmazywania, textura zrobiła się...rozmazana, jednak nie jest to zbytnio widoczne przy ostatecznym renderze. A tak btw. da się ją jakoś wyostrzyc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można, trzeba by ją zapisać na dysk, wyostrzyć w gimpie i ponownie wczytać (pamiętaj, że jak coś malowałes w blenderze po teksturze, to albo trzeba ją zapisać na dysk, albo "pack as png") bo automatycznie z plikiem blendera się nie zapisze.

 

Ale jak to jest taki pistolet http://imageshack.us/photo/my-images/341/pistold1011.gif/ to bym odciął metalową część z kolby i ją bez szwów rozłożył na uv, a drewnianą bym rozciął tylko od spodu wzdłuż, gdzie szef będzie maskowany przez spust i inne elementy.

albo nawet bym zostawił drewnianą cześć bez szwów, ustawił jakoś pod kątem w viewporcie i zrobił unwrap->project from view. Wtedy tekstura będzie tak jakby prześwietlała model, od tyłu będzie na lewo, ale to nie szkodzi, będzie wyglądać jak wycięte z jednego kawałka drewna.

Szef obwodowo wokół, to chyba jedno z najgorszych rozwiązań na właśnie taki obiekt jak pistolet.

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie, czy spotkał się ktoś z dość irytującym problemem związanym z unwrapem siatki, dokładnie to: mam jakiś obiekt (np. dla uproszczenia okrąg) siatka jest prawidłowa ( nie ma żadnych dublowanych verteksów itd), simy są zrobione tak że siatka ma zostać podzielona na pół i po unwrapie na uv edytorze te połówki są ze sobą sklejone i za cholerę nie da się ich rozdzielić,

problem ten występuje losowo a jak już się pojawi to powtórne unwrapy nic nie dają, wyczyszczenie simów i ponowne zaznaczenie podobnie

miałem takie problemy na wcześniejszych wersjach blendera jak i na obecnym 2.63

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może niechcący włączasz sobie w UV Editorze tę ikonkę z kursorem i sześcianem (Keep UV and edit...)? Poza tym przy łączeniu wysepek w UV Editorze (po przycisku V) zmiany są nieodwracalne, połówki zostaną ze sobą sklejone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ikkiz załączyłem odręczny rysunek o co chodzi (1 model - czerwone przerywane simy, 2 jak się robi, 3 jak powinno być) bo jestem w pracy i nie mam dostępu do blendera, a w moim modelu już sobie z tym poradziłem, ale pytam tak z ciekawości czy ktoś spotyka się z czymś podobnym

 

@mookie nie włączyłem tych opcji i nie sklejałem za pomocą v, bardziej chodzi mi o to że jak robię świeży unwrap to czasami losowo pojawia się ten babol (wg mnie jest to jakiś bug) i po rożnych kombinacjach z simami i unwrapem to znika

Edytowane przez StK Uriziel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beztytuup_rwphhrn.png

 

Mam problem, w tym miejscu powinna być opcja textured solid. Co zrobiić żeby się pojawiła:)? proszę o pomoc:P

 

I powinna być, na pewno jest w wersji 2.63.4 r 46449 którą wczoraj skompilowałem.

Sprawdź wersję.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alibaba11: wyłącz cyclesa ?

StK Uriziel: jesteś pewien że nie ma tan jakichś dodatkowych edgów bez semów ? przelicz normale ale nie wiem czy to pomoże. a najlepiej wystaw model z błędem

Edytowane przez szczuro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozna wiedziec jak?:P naprawde jestem nowy nic nie rozumiem

Na górnej listwie obok pomarańczowego loga blendera masz rozwijalną listę blender render (defaultowe ustawienie po uruchomieniu) , blender game, cycles render. Zmień na Blender Render.

I zacznij przerabiać tutoriale.

http://www.blender.pl

http://cgcookie.com/blender/

http://www.blenderguru.com/

http://www.blendtuts.com/

Te strony to podstawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracam do pytań, które już w zasadzie zadałem... kwestia dźwięku - nie ma u mnie zakładki Encoding... (B 2.6.2)...

 

no i trawka... w jaki sposób nanieść maskę czarno białą okreslającą np długość źdźbeł trawy...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny problem :/ Gdy już otexturuje obiekt, wylacze blender i wlacze caly ten obiekt jest zamalowany na rozowo.

 

I kolejny problem. Co zrobic zeby po otexxturowaniu sciany wewnatrz budynku nie zniknely?

 

Prosze o instrukcje co mam z tym zrobic :) :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do różowego to nie kojarzę musiał bym odpalić blendera, a co do ścian to poodwracaj normalne ścian tak aby były skierowane do wewnątrz

ps.

zacznij oglądać tutoriale bo to są naprawdę podstawowe sprawy i z większością tych "baboli" można sobie łatwo poradzić tylko trzeba zaczerpnąć trochę podstaw na temat programu i modelowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to różowe to brak tekstury.

ctrl+shift+n przelicza normale do środka wiec i ścianki są widziane od srodka (renderuje i tak dwurstornnie) to tylko do gier jednostronnie jest, a w blender game jest -> backface culling

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności