Skocz do zawartości

Szybkie odpowiedzi na proste pytania. Blender Q&A


n-pigeon

Rekomendowane odpowiedzi

raf02- Ustawiasz tak, żeby między tymi klatkami była największa paralaksa.

Sekcja "Solve Panel" :

http://wiki.blender.org/index.php/Doc:2.6/Manual/Motion_Tracking

 

Panowie i Panie, mam cholernie denerwujący problem. Kiedy generuje point cloud z track pointów i chcę sobie na jego podstawie zbudować siatkę, to wchodząc w edit mode tego obiektu, Blender traci orientacje, ot po prostu wariuje i nie wiem gdzie jestem w scenie 3D, nic kompletnie się nie da zrobić. Dodaję pliczek, wejdzcie po prostu w edit mode i spróbujcie obrócić widok.

 

http://speedy.sh/72MgP/RobotTracking.blend

 

Ma ktoś jakiś pomysł? U Was też tak się to zachowuje, czy to problem u mnie? Jeszcze spec kompa :

Athlon x2 2,65, GeForce GT 430 2048, 4096 Ram. Sterowniki do karty graficznej najnowsze. Aha nie zawsze się tak chrzaniło, nie wiem kompletnie co może być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wie ktoś (czy da się?) jak zrobić aby animowany obiekt emitowany participiami (załużmy że ptak) miały różny początek animacji? Np. Mamy model ptaka machającego skrzydłami, emitujemy go przy pomocy partykli tak aby wyszła nam ich cała chmara, normalnie jednak każdy z tych ptaków będzie identycznie ruszał skrzydłami, dokładnie w tym samym momencie góra-dół-góra-dół czy da się coś zrobić aby każdy obiekt zaczynał animację od losowej klatki tak aby skrzydłami nie machały tak równo?

 

@adrian2608

U mnie wszystko gra da się normalnie z tym pracować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adrian2608: u mnie działa ;)

legomir, n-pigeon: taki sposób mi przyszedł do głowy na zastepstwo marking menu (tyle że bez "menu" same gesty) markingmenu.jpg

minusy takeigo rozwiązania:

trzeba to pamiętać bo to same gesty ;)

gdy podbindujesz pod litery przesuwasz też cursor 3d ;|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też już działa, jakaś opcja w preferencjach robi bajzel. Narazie nie wiem która, ale pewnie jakaś związana z widokiem. W każdym razie dam znać jak ją znajdę. Mogłem odrazu sprawdzic, ale już było późno i moja desperacja sięgnęła po środki ostateczne;p

EDIT: Ta opcja to "rotate around selection", nie wiem czemu u mnie nie działa na tym pliku.

 

JediWebster- Odnośnie Twojego problemu, hmmm. To musiałbyś zrobić chyba kilka kopii tego ptaka i w każdym przesunąć potem tą animację, aby ją zróżnicować. Najlepiej jak zrobisz to w NLA, będzie najszybciej. A potem po prostu dodać obiekty do grupy i ustawić w partiklach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szczuro

 

No spoko pomysł, ale trochę dużo ustawiania, a o te marking menu najbardziej trzęsie się legomir ;P

Ja teraz sobie robię własne .py z operatorami w menu i podpinam pod skróty, tradycyjny Blenderowy sposób i najlepszy :)

 

Szkoda tylko, że nie ma jakiegoś szybkiego graficznego narzędzia do tworzenia takich menusów, Blender ma za dużo funkcji by pomieścić wszystko pod pojedynczym skrótem, a nie każdy potrafi sobie stworzyć takie menu. Przykładowo skróty pivotów to bajzel.

 

Myślałem, by samemu napisać taki addon, tylko jeszcze nie pracowałem z plikami i textem w pythonie, więc musiałbym doczytać, no i to robota na dłuższą chwilkę, a mam już kilka zaczętych narzędzi które bardziej potrzebuje i ograniczony czas x| ale muszę koniecznie się za to zabrać bo to byłby killer ficzer xD

Na pewno lepsze od ribbona, albo pakowania wszystkiego do tool shelfa (ala ribbon) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy wiecie gdzie w Win7 znajdują się pliki konfiguracyjne do Blendera? Czy ktoś przenosił ustawienia z addonami z WinXP na 7?

czy da się przenieść z 32bit na 64?

Mam całkiem sporo addonów + dodatkowe skrypty oraz hotkeye i po zgraniu nie działa :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczytuję kilka stripów jpeg i robię z nich animację. blender wypluwa plik ale na ostatniej klatce się wysypuje. znacie przyczynę tego i sposób na rozwiązanie tego dziwnego problemu?działam na 2.63 r50663

 

edit:

problem chyba się sam rozwiązał. teraz działa dobrze. widocznie kilkukrotne zamykanie i otwieranie naprawiło problem. pewnie to była wina windowsa:)

Edytowane przez drakul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co zrobić by cienie przy baked shadows były jaśniejsze?

 

Oświetlić je, bake cieni to shadow pass, który jest używany raczej jako maska. Bo oświetlić cienie możesz użyć dodatkowej lampy która ma włączone cienie wtedy światło będzie przechodzić przez obiekty. Możesz tez użyć lampy typu Hemi która ma domyślnie wyłączone cienie i oświetla jak kopuła.

 

Jeśli potem i tak przerabiasz tą mapę w 2D lepiej po prostu użyj narzędzia Levels albo Curves.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób wyśrodkować viewport w blenderze? Czasami przesune gdzieś hen hen daleko kamerkę i gdy chcę powrócić na srodek sceny, to przy obrocie całosc rusza sie inaczej n iż względem środka sceny czyli jakby pivot kamery był w zupełnie innym miejscu i wokół niego się obracała kamera, a nie wokół środka sceny.

 

I jeszcze jedno pytanie. Jak zrobic fit to selected object? Czyli wysrodkowanie do zaznaczonego obiektu?

Edytowane przez Tomasz_87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"2.64. Modyfikator SKIN - punkty kontrolne można skalować tak by wynikowa siatka była w odpowiednich miejscach szersza bądź węższa." - w jaki sposob mozna je skalowac ?

 

 

Edit. Dzieki za pomoc, chyba sie uwsteczniam, bo nie pomyslalem o tym, ehh :)

Edytowane przez Sunedge
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Texy proceduralne, masz do wyboru metody Generated, Object w nodzie Texture Coordinate z menu Input.

 

Image Texture jak wyżej + node image texa ma dodatkową opcję do wyboru flat bądź box mapping.

Podpinasz Generated albo Object pod texa i wybierasz flat albo box, box ma dodatkowo funkcje blendingu granic.

Na razie nie ma sphere i cylinder mappingu, niestety.

 

Możesz je oczywiście bardzo szybko uzyskać, ustawiasz inptut vector na UV rozkładasz UV obiektu używając shpere bądź cylinder. Działa identycznie, tyle że niestety bez blendingu.

 

Jeśli chcesz dokładniej kontrolować ustawienie texa na obiekcie miedzy tex node a tex coord, ustaw Mapping node z menu Vector.

 

To takie najbardziej podstawowe setupy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mógłby ktoś napisać na czym dokładnie polega openGL compatybility and Android Port ze swiss cheese branch ? Co dalej z tym się dzieje może macie jakieś świeże wiadomości ?

I jeszcze pytanko dotyczące bake AO o ile dobrze pamiętam był problem z floating objects i mapą AO zostawiała cienie - poprawiono to może ? Da się to obejść ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze pytanko dotyczące bake AO o ile dobrze pamiętam był problem z floating objects i mapą AO zostawiała cienie - poprawiono to może ? Da się to obejść ?

Untitled_1.jpg

 

Jakim cudem? Jak coś ci odstaje od obiektu to zgodnie z prawami fizyki powinien być pomiędzy tym cień. AO to rzucanie promieni (cieni) we wszystkie kierunki a nie jeden jak w przypadku normalek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Monio

Robiąc to

[ATTACH=CONFIG]87730[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]87731[/ATTACH]

bake AO wychodzi jak wychodzi

Na tutkach z maxa, mayki przy floating objects tego nie ma dla wypiekania AO natomiast w blenderze jest. Może coś źle ustawiam, bardzo możliwe, walczyłem z tym jakiś czas temu a że czasu brak to zostawiłem i ... stąd moje pytanie.

Interesuje mnie jednolita powierzchnia jak na pierwszym screenie z viewporta bez właśnie tego cienia spod nazwijmy go "talerzyka".

Widzę że kubuś pomaga ci formułować posty to może pomoże ci odpowiedzieć na moje pytanie, bo chyba to dział: Szybkie odpowiedzi na proste pytania. Blender Q&A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze sorks za upierdliwość. Sporo już kumam, ale jeszcze taki mankament zanim zacznę cokolwiek na cycku robić... jaki węzeł odpowiada za panel Influence z internala - konkretnie chodzi mi o nakładanie tekxtur normal i specular... znalazłem taki węzeł jak Geometry gdzie jest coś takiego jak Normal... tylko że efektu brak i nie ma suwaczka od siły normal... macie na to jakąś radę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idaho- Ok czaje o co biega. Sprawa wygląda tak że prawdziwym AO czy GI tego się zrobić nie da w żadnym wypadku więc potrzebne są triki. W maxie z tago co wyguglałem da się to uzyskać zmniejszając dystans promieni ale trzeba każdy latający kawałek mieć odsunięty dokładnie w takiej samej odległości od lowpoly i testować długość promienia, działa ale może powodować przekłamania w całym wypalaniu. Dystans śledzenia w blenderze funkcjonuje na innych zasadach.

Najlepsza opcja to wypalenie tego xNormalu z włączonym "ignore backface hits" w opcjach AO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Idaho

Witam

Mógłby ktoś napisać na czym dokładnie polega openGL compatybility and Android Port ze swiss cheese branch ? Co dalej z tym się dzieje może macie jakieś świeże wiadomości ?

 

OpenGL compatybility _layer_, to warstwa dla nowego core view portu która pozwoli mu tymczasowo obsługiwać elementy starego view portu które jeszcze nie zostały przeportowanie ukończone na nowym systemie.

 

Android Port, to port BGE i jego renderera na OpenGL ES i Androida, ficzer dla gier na BGE.

 

I jeszcze pytanko dotyczące bake AO o ile dobrze pamiętam był problem z floating objects i mapą AO zostawiała cienie - poprawiono to może ? Da się to obejść ?

 

Włącz w panelu AO Bake funkcje Normalized i typ AO ustaw na Aproximate w panelu Gather, w zakładce World.

Raytracingowe AO tego nie obsłuży, coś takiego było by możliwe w Cycles, używając Light Paths node, ale nie w internalu, a cycles nie ma jeszcze funkcji bake.

 

@Papa Pio

 

Hmm, wytłumaczył bym Ci, ale to było by dużo skomplikowanej pisaniny. Uważam, że na razie powinieneś skupić się na tutkach do Cyclesa np. na pewno na Blender Coockie coś znajdziesz.

Cycles to całkowicie inne workflow, masz dużo rzeczy do przestawienia, tak będzie Ci łatwiej. Cycles jest znacznie trudniejszy do nauki dla początkujących, ciężko odkrywać ficzery samemu, trzeba dobrze rozumieć podstawy jego działania. Tutki to teraz najlepszy pomysł. :)

 

Lucas dobrze Ci odpowiedział, ale zgaduje, że nie wiesz o co mu chodzi ^^'

Edytowane przez n-pigeon
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ogarniam... Chce przetransferować teksturę i dostaje szary obrazek. Mam jakieś obiekty hipoly z UV i teksturką. Mam lopoly z UV i wygenerowanym texem, wypalanie AO i normali działa jak trzeba, wypalanie texture daje jasno-szary obrazek. Jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 3 pytanka.

1.Cy blender ma jakiś addon do renderingu sieciowego?Będę miał dostęp do kilku komputerów i chciałbym wyrenderować na nich animację. Czy można odpalić to jakoś z automatu?Teoretycznie mógłbym podzielić animację na kawałki i każdą część renderować na innym kompie,w przypadku zmian i prób będzie to mało wygodne.

 

2.Chciałbym przenieść scenę z C4D do blendera. Export obj daję mi tylko siatkę, potrzebuję również kamery.Ponoć fbx przechowuje dane kamery.Blender natomiast nie importuje fbx. Co exportować w tym wypadku?

 

3. Czy da się zwiększyć płynność view port w blenderze?Mam scenę 300 obiektów ale siatki się ze sobą krzyżują i miejscami nakładają.Jakie opcję zaznaczy,odznaczyć?Byłbym wdzięczny za jakąkolwiek podpowiedź.

 

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko, czy w blenderze jest jakiś addon (lub trik) który umożliwiał by równomierne skalowanie nieregularnych obiektów w różnych kierunkach ? Dokładnie np. mam figurę jak na obrazku i jak ją skaluję to po osi x bardziej się to skaluje niż po osi y, i po tym trzeba to ręcznie korygować co nie zawsze jest precyzyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy znacie może jakiś format lub sposób na eksportowanie z Blendera np. do 3ds max z modyfikatorami? Nie chodzi mi o opcję "apply modifier" dostępną w większości ekxporterów, tylko właśnie sytuację kiedy chcę zachować oryginalną siatkę razem z zestawem modyfikatorów. Wiem, że pewnie byłoby to trudne ale z drugiej strony jest kilka takich "uniwersalnych" modyfikatorów jak np. subsurf/meshsmooth:)

 

@alexx600 - ad. 2: wygląda na to, że format Collada (.dae) pozwala na import/eksport kamery. Co do fbx - masz rację, Blender nie importuje tego formatu ale zawsze można otworzyć go w darmowym FBX Converterze i zamienić właśnie na .dae albo .obj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ogarniam... Chce przetransferować teksturę i dostaje szary obrazek. Mam jakieś obiekty hipoly z UV i teksturką. Mam lopoly z UV i wygenerowanym texem, wypalanie AO i normali działa jak trzeba, wypalanie texture daje jasno-szary obrazek. Jakieś pomysły?

 

Zaznaczyłeś Selected to Active w Bake panel?

 

Mam 3 pytanka.

1.Cy blender ma jakiś addon do renderingu sieciowego?Będę miał dostęp do kilku komputerów i chciałbym wyrenderować na nich animację. Czy można odpalić to jakoś z automatu?Teoretycznie mógłbym podzielić animację na kawałki i każdą część renderować na innym kompie,w przypadku zmian i prób będzie to mało wygodne.

 

Ma 2 nie wiem jak działają, nie miałem okazji używać.

 

2.Chciałbym przenieść scenę z C4D do blendera. Export obj daję mi tylko siatkę, potrzebuję również kamery.Ponoć fbx przechowuje dane kamery.Blender natomiast nie importuje fbx. Co exportować w tym wypadku?

 

Collada .dae.

 

3. Czy da się zwiększyć płynność view port w blenderze?Mam scenę 300 obiektów ale siatki się ze sobą krzyżują i miejscami nakładają.Jakie opcję zaznaczy,odznaczyć?Byłbym wdzięczny za jakąkolwiek podpowiedź.

 

Wyłącz double sided w panelu Data dla każdego obiektu. W preferences włącz VBOs. Używaj trybu Wired do wyświetlania. Zrób sobie Render Proxy dla najcięższych obiektów.

Edytowane przez n-pigeon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alleluuujah!!!... i do przodu Marian.... sorks że zaśmiecam ale musiałem się tym z kimś podzielić

 

http://i48.tinypic.com/2lo3biu.jpg

 

myślicie że jest sens używać cycles do wizualizacji wielkoobszarowych - np. osiedle 150 budynków z czego musiałbym mieć animację i kilka renderów statycznych... czy lepiej do interiorów a na takie exteriory pozostać w internalu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

exteriory oświetlone niebem w cycles wyglądają dobrze już po 100-200 samplach. Cyclesz na pewno jest lepszy do exteriorów niż interiorów, bo jedna zasrana blyszcząca podłoga może narobić świetlików (już nie mówiąc o szklanym kloszu lampy) a małe światełka dają szum co drażni nawet przy 5000 sampli. Ilość obiektów nie ma wielkiego znaczenia. w sumie im więcej, tym bardziej opłaca się użyć cycles zamiast internala, bo wcale nie wykluczone, że cycles będzie wtedy szybszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Papa Pio

 

Exteriory są ogólnie łatwiejsze od interiorów w każdym silniku :) w tym Cycles. Choć może się wydawać, że exteriory są gorsze.

 

@ikkiz

@Lucas

 

Doszedł teraz node Light Falloff, przydatny jeśli jakaś lampa/emiter są blisko jakiejś powierzchni np klosze, ściany. Też mocno minimalizuje świetliki, jak potem poprawi się jeszcze clampem to w ogóle jest git.

No i częsty błąd R, G albo B na maxa lub czysta biel na materiałach.

 

Jeśli używa się glossa z rozmyciem, dobrze jest podbić filter glossy no i używanie kaustyki w Cycles to chybiony pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lucas

Dzięki Collada działa doskonale:)Nie wiem czemu wcześniej nie zauważyłem Kamery,mój błąd...Ogólnie jeżeli chodzi o konwertowanie to tak jak pisałem .obj ma tylko mesh. Cinema ma exporter .dae tak więc jest super:)

 

Jeżeli chodzi o Twoje pytanie to nie jestem expertem. Chyba nie ma takich dobrych exporterów. Najprościej będzie zrobić to ręcznie.Usunąć modyfikatory w blenderze wyexportować,zaimportować w maxie i ręcznie dodać odpowiadający mu modyfikator...Może ktoś napisał skrypt który by zapisywał do .txt(.xml) który obiekt ma jaki modyfikator i drugi w maxie który to by odczytywał i dodawał automatycznie odpowiadający mu już w maxie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności