Skocz do zawartości

Teczka 2D: Pasiterek


Pasiterek

Rekomendowane odpowiedzi

To kiedy bierzesz się za perspektywę? 🙂 Bo jeszcze chwila i pomyślę, że robisz we freskach dla faraonów starożytnego Egiptu 🙂 I w sumie nic w tym złego... ale ten etap sztuki mamy już jakiś czas temu za sobą 🙂 NO chyba, że idą jakieś zmiany o których nic nie wiem (co jest bardzo możliwe) i wracamy do klasyki gatunku 🙂 

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm nie ogarniam ołówka jak trzeba a co mówić o programach 3d  których  musiał bym się uczyć od podstaw . Chodź z drugiej strony mogło by być to ciekawe doświadczenie 🙂

Parę fresków więcej do kolekcji  🙂

Podobieństwa do innych obrazków  nie zamierzone 

ns 3.jpg

sl 3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są skany? Chyba kiedyś o tym pisałeś ale już nie jestem pewny. Jeśli tak to zrób zdjęcie do porónania bo skany są ... gówniaste 🙂 do skanowania tekstów i dokumentów spoko ale rysunki są okaleczone zanikają linie, faktura, kontrasty są podbite itd. jako materiał do dalszej pracy na komputerze spoko ale jako finalna rzecz to bieda, jedyny plus to brak zniekształcenia perspektywicznego i na tym koniec 🙂 

Spróbuj porobić jakeś tutki z postawami rysowania jak perspektywa i cieniowania na boxach i kulkach a potem iść dalej bo tak to będziesz cały czas klepał to samo i tylko utrwalał nawyki i nigdy się tak nie rozwiniesz. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 10/23/2023 at 9:47 AM, Pasiterek said:

Ehh  progresu brak,  w sumie to mało rysuje  😟.

Wiesz co, bo rysujesz cały czas to samo. Powiedziałbym nawet, że w pewnym sensie często rysujesz dosłownie ten sam rysunek, tylko z drobnymi zmianami.

Nie wiem czy da się tak poprzez forum jakoś Cię z tego wyrwać, ale spróbuj porysować takie uczciwe studia - weź zdjęcie jakiejś modelki/modela i poćwicz normalny rysunek. Albo jakąś martwą naturę. Masz spoko pomysły i sporo Twoich rysunków by się wybroniło, gdyby taki podstawowy warsztat (perspektywa, anatomia, kompozycja) był lepszy.

Proko jakiś czas temu zrobili kurs podstaw rysunku (Proko - Drawing Basics). Nie robiłem go więc jakiejś recenzji nie dam, ale znając jakość innych ich tutoriali to bank bardzo by Ci pomógł i dał jakąś strukturę do rozwoju. Proko ma zwykle tez okrojone, ale darmowe wersje tutoriali, możesz tam zacząć:

Serio, jakbyś dał niektórym Twoim stworkom jakąś perspektywę i ustawił je w fajnej, dynamicznej pozie, to by było git.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc, Brat też mi to wytyka, że robię ciągle to samo 🙂.  Moim problemem  jest , że zaczynam  głównie  od głowy i to głownie na niej się skupiam .  Serio  staram  się zmienić pewne rzeczy , przyzwyczajenia . 

Ok zamieszczam kilka rysunków ostatnio wykonanych.  Na kolejny raz  spróbuję coś podziałać  z fotki.

Na drugim rysunku u rycerza  kombinowałem z ręką , nie wiem czy dobrze to wyszło.

mmg 3.jpg

ric 3.jpg

vi 3.jpg

dev 3.jpg

Edytowane przez Pasiterek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm nie wiem czy mogę tu zamieszczać takie strony , w każdym bądź razie  chodzi mi o to  czy to normalny Photoshop a jeżeli tak  to  co myślicie czy nie jest to jakieś oszustwo ? 

https://allegro.pl/oferta/adobe-photoshop-cs6-pl-windows-licencja-wieczysta-14466832739?fbclid=IwAR1P57VnMrd_8Rhojm7zjvwC7pe15SgVjDOgeqsC9xI9r2TpQRRnoOR1-Cg

Ten typ się trochę  posypał 

 

luk 3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Pasiterek said:

Hmm nie wiem czy mogę tu zamieszczać takie strony , w każdym bądź razie  chodzi mi o to  czy to normalny Photoshop a jeżeli tak  to  co myślicie czy nie jest to jakieś oszustwo ? 

https://allegro.pl/oferta/adobe-photoshop-cs6-pl-windows-licencja-wieczysta-14466832739?fbclid=IwAR1P57VnMrd_8Rhojm7zjvwC7pe15SgVjDOgeqsC9xI9r2TpQRRnoOR1-Cg

Ten typ się trochę  posypał 

 

luk 3.jpg

Photoshop cs6 miał premierę 11 lat temu, nie wiem czy to taki dobry pomysł się w niego pakować bo może nawet nie działać poprawnie z nowym sprzętem czy systemem operacyjnym a wsparcia i naprawy błędów już raczej dla niego nie będzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alternatywnie choć nie photoshop to affinity photo jest też całkiem przyzwoite i ma stałą licencję bez subskrypcji. Wersja 1 miał darmowe updaty przez 7 lat do wersji 2 a kosztowała 120zł. Teraz v2 kosztuje 360 ale co jakiś czas są promocje i bywały po ok 240zł.
Za 3 tygodnie będzie black friday to na 100% będą jakieś zniżki.

Rok temu ludzie robili taką cebulę, że zmieniali kraj na Nigerię i płacili nigeryjską walutą i im wychodziło ok 360 za uniwersalną licencję czyli 3 programy na oba systemy i do tego wersje na ipada więc super opcja, nie wiem czy to nadal działa ale opcja warta rozważenia 🙂 

No i jak @RaVirr radzi Krita to świetny program a za darmo i nie jest gorszy i nie nadający się do niczego bo darmowy, wręcz przeciwnie 🙂 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Destroyer napisał(a):

Photoshop cs6 miał premierę 11 lat temu, nie wiem czy to taki dobry pomysł się w niego pakować bo może nawet nie działać poprawnie z nowym sprzętem czy systemem operacyjnym a wsparcia i naprawy błędów już raczej dla niego nie będzie. 

U mnie CS6 chodzi pod win10 bez problemów. Ale mi tam do szczęścia wystarczy podstawowa obsługa warstw i pędzli (mówię tu o hobbistycznym malowaniu). 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolacze sie do choru, zebys nie wydal kasy na dziadka Photoshopa po nic. Krita jest na prawde spoko do malowania i za darmo, osobiscie od lat uzywam Affinity do wszystkiego i jest bardzo konkretna. Poza tym masz tez bardzo tanie softy jak Paintstorm Studio ktory do digital paintingu jest bardzo dobry.... Photoshop jak najbardziej kiedys byl niekwestionowanym krolem. Teraz mozesz miec to samo duzo taniej albo wrecz za darmo. Potestuj sobie Krite - nic nie kosztuje, nie stracisz.

Edytowane przez Nezumi
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pasiterek

O darmowych się zbytnio nie wypowiem, bo miałem mało do czynienia, i to dobrych parę lat temu, i mi się niezbyt podobały wtedy. Ale słyszałem dużo dobrego o wspominanej tu Kricie, więc na bank wypróbuj. Za darmo jest więc i tak nic nie stracisz.

W Humble Bundle jest do kupienia Corel Painter 2023 za 28.50 EUR (w tym jakieś brushe i inne Corelowe softy) - Create & Elevate: Amazing Art Tools from Corel (pay what you want and help charity) (humblebundle.com) 

Trochę bawiłem się jego poprzenimi wersjami i jest bardzo spoko, szczególnie jak chciałbyś oddać efekt tradycyjnych mediów, to w tym jest dużo lepszy IMO od Photoshopa. Jako prawilny soft do grafiki 2D to chyba nie ustępuje w niczym PS.

Jest też Clip Studio Paint Payment - Clip Studio Paint - wciskają teraz subskrypcję, ale jeszcze można kupić permanentną licencję na starsze, niby, CSP 2.0, które jest bardzo dobre, szczególnie do rysunku. Tą prackę robiłem w CSP - ArtStation - A Cozy Evening, Sebastian Szmyd. Wersja 3.0 to chyba jeszcze w jakimś early access jest czy coś i nie wiem do końca czym się ma różnić. Wersja EX (za 220$ o.O) różni się tylko tym, że możesz robić pełne animacje (zwykła wersja ma limit 24 klatek) więc jak nie planujesz animować to jest w 100% zbędna. Czasem dają jeszcze jakieś zniżki 50%, blackfrajdeje i te sprawy. 

Myślę, że w Twoim przypadku praktycznie każdy soft będzie równie dobry. W pewnym nawet sensie takie molochy jak Photoshop mogą paradokslanie zaszkodzić, bo pierdyliardy opcji jakie umożliwiają sprawią, że się w nich zgubisz. Raczej też nie wchodziłbym w stary, niewspierany już soft, jeśli naprawdę nie musisz. Ludzie często korzystają ze starych wersji (jak robiłem kurs u Bryana Lee ArtStation - Bryan Lee to koleś używał Photoshopa CS4 :O) ale zwykle wynika to z bycia bardzo przyzwyczajonym do softu po latach użytkowania, raczej niż dlatego, że takie dobre one były.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krity  używałem  i zamieszczałem na wcześniejszych stronach   efekty moich poczynań  dodam, że bardzo mi podeszła.    Myślałem jednak że w przyszłości   jak bym ogarnął co nieco Fotoszopa to dał by mi więcej możliwości.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minutes ago, Pasiterek said:

Krity  używałem  i zamieszczałem na wcześniejszych stronach   efekty moich poczynań  dodam, że bardzo mi podeszła.    Myślałem jednak że w przyszłości   jak bym ogarnął co nieco Fotoszopa to dał by mi więcej możliwości.  

Coś konkretnego masz na myśli czy zakładasz, że jak zapłacisz to będzie lepsze od darmowej alternatywy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, Pasiterek said:

Po prostu większość obrazków które mi się podobają  są wykonane w  Fotoszopie . Zdaję sobie sprawę, że jak nie poświęcę czasu na rozwój  to  to żaden soft nie pomoże.

Bo jest najbardziej popularny a popularność wynika z tego, że był pierwszy publicznie został wydany w 1990roku i ludzie do niego przywykli 🙂

Obrazki z Krity, ja nie widzę gorszej jakość od photoshopa, zresztą jak się nie nauczysz podstaw i poprawnie korzystać z narzędzi to żaden program nie pomoże tzn tradycyjny bo jak chcesz to nowy photoshop ma generowanie AI to już można ładne obrazki szybko machnąć 😛

https://krita-artists.org/c/artwork/5/l/top#new_tab

Ja bym kupił fajny tablet i cisnął na krite albo kupił coś taniego jak painstorm albo Realistic Paint Studio i na start aż nadto 🙂 

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minutes ago, Destroyer said:

Bo jest najbardziej popularny a popularność wynika z tego, że był pierwszy publicznie został wydany w 1990roku i ludzie do niego przywykli 🙂

Nom, dokładnie. @Pasiterek Weź na pierwszy ogień coś darmowego albo taniego, żeby się rozkręcić, szczególnie, że wspomniałeś, że Krita Ci podeszła. Jeśli liczysz na to, że dzięki Photoshopowi zrobisz lepsze prace niż w Kricie czy czymś podobnym to najpewniej się rozczarujesz

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minutes ago, SebastianSz said:

Jeśli liczysz na to, że dzięki Photoshopowi zrobisz lepsze prace niż w Kricie czy czymś podobnym to najpewniej się rozczarujesz

Ale to też jest najbardziej klasyczny błąd poznawczy w który każdy wpada i musi się nauczyć na własnych błędach co też rzadko się zdarza 🙂 Będę miał lepszy sprzęt, będę maił lepszy program, będzie korzystniejszy układ planet i powietrze nie będzie takie gęsto to dopiero się za robotę wezmę i takie rzeczy zrobię, że ludziom oko zbieleje 🙂

A efekt zwykle jest taki

Rd4glD1.jpg

  • Like 1
  • Haha 1
  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Clip Studio Paint jest bardzo fajne na Ipadzie pro (kupiłem używany + apple pencil). Super się na tym rysuje bo po ekranie i można obracać obrazek palcami. Ale to już większy wydatek, bo ok 2200 zł. CSP jest darmowe przez pierwsze 3 miesiące, potem to ok 25 zł/mies. Za darmo jest tam Procreate, ma fajne pędzle, ale mało opcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minutes ago, jakubziom said:

Clip Studio Paint jest bardzo fajne na Ipadzie pro (kupiłem używany + apple pencil). Super się na tym rysuje bo po ekranie i można obracać obrazek palcami. Ale to już większy wydatek, bo ok 2200 zł. CSP jest darmowe przez pierwsze 3 miesiące, potem to ok 25 zł/mies. Za darmo jest tam Procreate, ma fajne pędzle, ale mało opcji.

Też bardzo dużo dobrego słyszałem o malowaniu na ipadzie ale cena samego apple pencil to koszt tej starej licencji photoshopa więc chyba trochę poza budżetem 😛 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minutes ago, Destroyer said:

Ale to też jest najbardziej klasyczny błąd poznawczy w który każdy wpada i musi się nauczyć na własnych błędach co też rzadko się zdarza 🙂 Będę miał lepszy sprzęt, będę maił lepszy program, będzie korzystniejszy układ planet i powietrze nie będzie takie gęsto to dopiero się za robotę wezmę i takie rzeczy zrobię, że ludziom oko zbieleje 🙂

A efekt zwykle jest taki

Rd4glD1.jpg

Oof, too relatable.

"Ale zajebista sztaluga/pędzel/tablet/soft/lampa, jak kupię to dopiero wszystko ruszy!"

-$$$

Proceeds to paint przy dziesięcioletniej desce, starym pędzlem (bo się nowe zepsują!) i lampce pradziadka 😛

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, SebastianSz said:

Oof, too relatable.

"Ale zajebista sztaluga/pędzel/tablet/soft/lampa, jak kupię to dopiero wszystko ruszy!"

-$$$

Proceeds to paint przy dziesięcioletniej desce, starym pędzlem (bo się nowe zepsują!) i lampce pradziadka 😛

No to u mnie np after efects pod pełnym obciążeniem przy renderingu używał z 7% mocy procesora albo jakaś niekompatybilność bo sprzęt za bardzo "egzotyczny" to trochę mniej cieszyła ta inwestycja 🙂 

Ja też miałem wrócić trochę do mazania tradycyjnie bo to uspokaja w przeciwieństwie do komputera, kupiłem kredki, farbki, pisaki pędzelkowe akwarelowe, markery, długopisy, bloki, szkicowniki i wszystko leży już z drugi rok bo szkoda używać bo wiem, że nie umiem rysować i tylko zmarnuję 😄 Część oddałem dzieciakom kuzynki bo one nie mają takich rozterek 🙂 
Ale jak gdzieś pobrudzę kartkę do drukarki to mogę z miejsca zacząć na niej rysować jakieś głupotki między renderami ale jak wezmę czystą to się nad nią modlę jak przed bogiem którego nie jestem godzien oglądać i dotknąć 😛 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tak, przynajmniej dobrze wiedzieć, że takie rozterki są dość powszechne 😄 / 😞 

Sensowniejszą droga chyba jest stopniowe rozbudowywanie warsztatu (w tym dokupowanie softu) w momencie kiedy brak czegoś faktycznie zaczyna uwierać. Dlatego lepiej jest start small i potem dokładać więcej narzędzi.

 @Pasiterek zastanów się jaki konkretny, dokładnie nazwany problem rozwiąże Ci np. Photoshop. Jego największą zaletą jest zajebiście szeroki wachlarz narzędzi do wszelkiej maści retuszu i korekcji, teoretycznie PS nie jest stricte do malowania. Żeby komfortowo malować w PS często trzeba jakichś dodatków, jak Lazy Nezumi (linijki do perspektywy, CSP ma podobne natywnie) czy różne addony z paletami kolorów w stylu Coolrus. Jak się rozwijasz to zbyt dużo opcji może przeszkadzać i wspomagać wyrobienie sobie złych nawyków, typu nadużywanie liquify, żeby proporcje poprawiać.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Pasiterek napisał(a):

Po prostu większość obrazków które mi się podobają  są wykonane w  Fotoszopie . Zdaję sobie sprawę, że jak nie poświęcę czasu na rozwój  to  to żaden soft nie pomoże.

soft to tylko narzedzie. Jak masz dobry warsztat to i w Paincie bedziesz smigal obrazki swietne. Dam Ci rade, poki masz czas na nauke to nie trac czasu na glupoty i sie ucz, bo jak dojdzie praca, to na nauke czasu juz nie bedzie a twoje braki wyjda na wierzch.

 

Podobna sytuacje masz gdy ktoś wrzuci fajny obrazek i od razu w komentarzach " ej jakiego pedzla uzyles" odpowiedz brzmi - PODSTAWOWEGO 😄

Nawet gdy kupisz, czy sciagniesz pyndzle danego artysty nie bedziesz nim, bo on ma inny worflow inaczej patrzy na detal, palete itd.

 

Powodzenia i cisinij dalej.

2 godziny temu, Destroyer napisał(a):

Ale to też jest najbardziej klasyczny błąd poznawczy w który każdy wpada i musi się nauczyć na własnych błędach co też rzadko się zdarza 🙂 Będę miał lepszy sprzęt, będę maił lepszy program, będzie korzystniejszy układ planet i powietrze nie będzie takie gęsto to dopiero się za robotę wezmę i takie rzeczy zrobię, że ludziom oko zbieleje 🙂

A efekt zwykle jest taki

Rd4glD1.jpg

Ta franca CC nawet przy 128 gb laguje 😄 jedyna opcja to wersja z 2021 z flamingiem na obrazku startowym.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kalberos napisał(a):

soft to tylko narzedzie. Jak masz dobry warsztat to i w Paincie bedziesz smigal obrazki swietne. Dam Ci rade, poki masz czas na nauke to nie trac czasu na glupoty i sie ucz, bo jak dojdzie praca, to na nauke czasu juz nie bedzie a twoje braki wyjda na wierzch.

 

Podobna sytuacje masz gdy ktoś wrzuci fajny obrazek i od razu w komentarzach " ej jakiego pedzla uzyles" odpowiedz brzmi - PODSTAWOWEGO 😄

Nawet gdy kupisz, czy sciagniesz pyndzle danego artysty nie bedziesz nim, bo on ma inny worflow inaczej patrzy na detal, palete itd.

 

Powodzenia i cisinij dalej.

Ta franca CC nawet przy 128 gb laguje 😄 jedyna opcja to wersja z 2021 z flamingiem na obrazku startowym.

Hmm czas na naukę może i bym  jeszcze znalazł ale czy 40 lat  nie stanowi kłopotu dla pracodawcy ?🙂

A tak w ogóle to dziękuje wszystkim za  komentarze . 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Pasiterek napisał(a):

Hmm czas na naukę może i bym  jeszcze znalazł ale czy 40 lat  nie stanowi kłopotu dla pracodawcy ?🙂

Jeszcze nigdy nikt przy dawaniu mi zlecenia nie zapytał mnie o to ile mam lat, czy też czy mam jakieś artystyczne wykształcenie. Jedyne co obchodzi pracodawcę/zleceniodawcę to portfolio i Twoje wynagrodzenie (nie zawsze koniecznie w takiej kolejności 😛 ).

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mowa tu oczywiście o freelansie i zdobywaniu zleceń przez Internet, bo jakbyś aplikował do jakiegoś studia na umowę o pracę to jednak wtedy na wiek i przeszłość zawodową mogliby bardziej patrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dm_ napisał(a):

Ale mowa tu oczywiście o freelansie i zdobywaniu zleceń przez Internet, bo jakbyś aplikował do jakiegoś studia na umowę o pracę to jednak wtedy na wiek i przeszłość zawodową mogliby bardziej patrzeć.

Czyli jednak . 

O to mniej więcej mi chodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skupiłbym się na rzeczach na które masz wpływ - na wiek i dotychczasową przeszłość zawodową wpływu już nie masz, jak komuś będą przeszkadzały to nic z tym już nie zrobisz i znajomość pakietu Adobe pewnie niewiele zmieni.

Myślę, że sporo zależy od tego co chcesz finalnie robić. Ilustracja 2D, szczególnie jakieś fantasy czy scifi, na umowę o pracę to pewnie rzadkość. Jeśli już to raczej jako grafik do robienia materiałów promocyjnych, na strony internetowe czy coś w ten deseń. Ale wtedy sam Photoshop to za mało, Illustrator, jakiś InDesign czy podobne softy będą pewnie wymagane. Nie mam tu doświadczenia, może ktoś bardziej kumaty się wypowie 🙂 

Ja się mogę tylko wypowiedzieć z punktu freelancera robiącego obrazki 2D fantasy/scifi do RPGów, karcianek, planszówek i na okładki i tutaj to jest tak jak wspominaliśmy, czyli o CV i o soft w jakim robisz nikt nikogo zbytnio nie pyta.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności