Skocz do zawartości

Pomysl na pomoc dla freelancerów


intoxicate

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Tyle razy dostaje zapytania "masz komu to zlecić?, załatw mi grafika, komu damy dźwięki?", że wpadł mi do głowy pewien misterny pomysł.

 

Co myślicie o tym by stworzyć stronę na której widniała by lista freelancerów w raz z informacjami o nich (folio, kontakt etc etc) podzielona na działy. Taką stronę mógłbym zespamować wydawców/developerów i w taki sposób znacznie łatwiej freelancerzy mogliby dostawać zlecenia z różnych stron. Dodając do tego jeszcze informacje o tym czy dana osoba jest zajęta/wolna daje to konkretną bazę danych dla zleceniodawców.

 

Taka 'strona' pomoże nam wszystkim. Co myślicie? (pewnie do bani pomysł jak to zawsze mam :P )

Edytowane przez CzAk1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

mysle ze fajna by byla akcja w dosc radykalnym stylu: wprowadzic tam system opini jak na skapcu czy ceneo, po zleconku ktos mogl by "wystawic opinie", radykalne ale zawezilo by to ludzi do samych prosow heheh, z drugiej strony dla freelancerow stronka do oceny wspolpracy z devami :D tak zeby promowac tylko dobre firmy jak i freelancerow, nie chcial bym byc w koszu z jakimis lamami co zpsuja mi opinie :D tak tylko pisze hipotetycznie bo zadko cos podwykonuje na boku chyba ze jest to cos naprawde profitowego/fajnego ^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzychu Ty to jestes juz pro, a pewnie pamietasz sam jak zaczynales - walka o zlecenia. Dla takich ludzi byla by ta strona ;) No i dla tych wszystkich którzy mnie spamują o znajdywanie ludzi, strona taka szybko by się rozreklamowała (przynajmniej w Polsce, ale oczywiście target byłby worldwide)

 

Pomysl z ocenianiem w obydwie strony - dobry mega.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ma byc prosta strona. Developer sobie wchodzi, wybiera zakladke Graficy 2d i ma liste z foliami i kontaktami. Moze wyslac zlecenie z prosba o wycene.

 

Goldeneye, nk czy inne facebooki - tam sie wstawia ogloszenia. Taka strona miala by dzialac stricle w branzy po prostu jako pomoc w wyszukiwaniu i znajdywaniu potencjalnych zlecen. No i zadaj sobie pytanie czy na Goldeneye, Facebooku, Linkedinie developerzy mają bezpośredni kontakt do Ciebie? Czy widzą Cię jako potencjalnego zleceniobiorce do którego mogą się odezwać? - nie - muszą szukać albo wystawić ogłoszenie i czekać. No chyba, że jesteś MarioDonem albo Omenem do których pierw się odzywają jak to coś AAA. Tak czy siak jest wiele firm, które nie chce AAA i chcą po prostu dostać grafę,muzę,sfxy w dobrej jakości - nie światowej.

 

dobry pomysl. polecam getafrelancer.com jest taki wlasnie i tam zarabialem swoje pierwsze dewizy. Mozna oceniac realizację i profile.

Nie dziala mi ta strona. Jak jest juz cos takiego to nie ma sensu odgrzebywac kotleta - dajcie tylko linka z taka strona :P

 

pomysl spoko pod warunkiem ze dobrze go rozspamujesz wsrod potencjalnych klientow heh a pozniej moze jakos sie sam rozwinie

wystarczy jeden mail ze zdjeciem jakiejs fajnej dupy :)

Edytowane przez intoxicate
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ola-f szczerze? Jak na tą stronę wchodzę to po 30 sekundach ją wyłączam, a jestem bardzo cierpliwy. Wątpię by ktoś z developerów jej używał ;P

 

Pomysł wporzo ale jak ma byc tam sporo ludzi to trzeba zadbać o system wyszukiwania i klasyfikacji.

Raczej myślałem o tym by było to coś ala VIP. Gdzie baranów by się nie dodawało + ludzie w niej zawarci byliby tylko z Polski. ("Teraz Polska"). Jak ktoś chciałby się dodać do takiej strony musiał by przejść przez rejestracje i ktoś musiałby go zaakceptować. Głównie po to by nie było tam 100 osób, które po prostu zaczynają z grafiką i są na etapie modelowania boxów i pierwszego tutoriala z 3dsmaxa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no mi rozkminienie o co chodzi zajęło trochę ale zarobiłem tam ok 3tys dolków a bidowac mozna wszystko - jest masa branż i realizacji - od drobnego baneru czy ulotki po inne rzeczy. Jak ktos szuka zlecen i po 30sek odpuszcza to nie szuka jednak zlecen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swietny pomysl. Bardzo mi sie spodobal patent z pokazywaniem czy dany freelacer jest aktualnie wolny czy zajety (ewentualnie do kiedy). System komentarzy czy ocen sobie odpusccie bo weryfikacja tego bedzie masakra. Dla freelacera jego oceną jest portfolio, a co do komentarzy mozecie wprowadzic np liste freelancerow ktozy wspolpracowali z dana firma a przy freelancerach liste firm z ktorymi wspolpracowali i dac jakas opcje "zapytaj o opinie" czy cos w tym stylu (w stosunku do obu stron ofkors). W ten sposob przekazywanie opini czy to prawdziwych czy to falszywych odbywa sie jakby poza strona.

Takie moje 3 grosze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widze to o czym pisze ola-f tam juz nie istnieje po prostu. Teraz ta strona jest pod http://www.freelancer.com/ i ma zarejestrowanych jakies 2 miliony freelancerow.

 

W zeszlym roku zdarzylo sie tak, ze moi stali zleceniodawcy nie mieli klientow i po latach wrocilem do tej strony. Moze mam mega farta, ale po zabidowaniu pierwszego dnia nastepnego mialem juz kontakt z solidna agencja od ktorej mam teraz stale zlecenia i placa mi lepiej jak poprzednicy. Na pewno warto choc nie zawsze jest tak rozowo ze lapiesz kontakt po jednym dniu. Ja mam bardzo dobre doswiadczenia z ta stronka - dwa razy jej uzylem i w obu przypadkach zlapalem stalych zleceniodawcow. Jak ktos siedzi na tylku w domu i narzeka rownie dobrze moze sprobowac zlapac zlecenia.

 

Pomysl z polska wersja (jakis taki nacjonalistyczny - teraz Polska..? Klient ma gdzies skad jestes - liczy sie czy zrobisz co potrzebuje) zly nie jest, ale tez umowmy sie - nie jest jakis genialny i odkrywczy ;) Pytanie czy chcesz to robic darmowo czy pobierac prowizje od skonczonych i zaplaconych zlecen. Nie ma w tym nic zlego - tak pytam. Zawsze jakis sposob na zarabianie kasy. Po prostu ciekawym czy badasz rynek w tym watku czy tez altruistycznie chcesz laczyc zleceniodawcow z freelancerami ;)

 

[edit]

Omen, szczerze watpie zeby firma chciala wysylac opinie za kazdym razem jak ktos zechce uzyc tego freelancera co oni kiedys. Osobiscie by mnie meczyl spam na skrzynce z tym samym pytaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy takie firmy będą miały czas na pisanie z kim jak im się pracowało. IMO nie będą tracić czasu na takie coś. Zwłaszcza, że nie mają z tego żadnych korzyści. Poza tym np firma sobie współpracuje z gostkiem A, później przez jakiś czas z gostkiem B, następnie z gostkiem C. Myślicie, że po jakimś czasie będą pamiętać jak im się pracowało z gostkiem A?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prosta sprawa, zacząć od rynku polskiego a potem robić ekspansje jeżeli pomysł się przyjmie... Zrobienie strony międzynarodowej to nie tylko zagraniczni freelancerzy, ale też większa szansa że znajdzie się zagraniczny pracodawca :P

 

IMO pomysł jest spoko, takie rzeczy już istnieją, ale są upierdliwe w użyciu albo nie wszyscy wiedzą gdzie je znaleść - np. profile na CGTalku.

 

A, dodałbym jeszcze opcję wstawienia ceny za godzinę pracy, może nieobowiązkowe, ale dawało by to jakieś pojęcie komu można zlecić jakies gówienko małe a do kogo tylko z poważnymi oferami.

Edytowane przez arcade
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę żeście się rozbrykali.

 

Parę konkretów:

 

Czy jest jedna konkretna osoba, która zajęła by się tym? Bo jeżeli nie to nawet nie ma sensu wypisywać pomysłów na taką stronkę.

Pomysł wpadł mi po prostu do głowy. Ofca ma server i domenę, potrzeba w takim razie:

- Moderatora (zgłaszam się)

- Grafika, który wykona layout

- Programistę, który to wszystko zaprogramuje

 

Ważne: nikt nic z tego zarabiać nie będzie - chciałbym uniknąć kłutni, można podpisać porozumienie. Jedynie to Grafik (który wykona layout) + programista + osoba, która udostępni server i domenę może dostać jakiś tam hajsik za wykonaną pracę (może z reklam, może sam zapłacę, może spiknę paru developerów by się zrzucili, nie wiem)

 

dobry sposób na pozbycie się konkurencji klepaniem negatywów

Generalnie oceny pracowników/zleceniodawców będzie mógł dawać tylko moderator. Tak wiem to bolesne, ale pracownik/developer będzie mógł zgłaszać swoje 'uwagi' do moderatora.

 

Pomysł świetny - tylko kto się podejmie :P?

No ja nie mam czasu by zrobić wszystko, moderacją moge się zająć jak będzie zautomatyzowana (powiadomienia na maila jak w WordPressie). Rozreklamowaniem też się zajmę.

 

Chłopaky a to ma dotyczyć tylko gameartu czy grafiki ogólnie?

ogólnie, ale rozreklamowane będzie w gejdevie.

 

Pytanie czy chcesz to robic darmowo czy pobierac prowizje od skonczonych i zaplaconych zlecen.

Oczywiście darmowo. Jak ktoś by się dorobił zawsze może postawić browara. To ma być inicjatywa z wewnątrz, od ludzi dla ludzi. Nie jestem biznesmanem.

 

Po prostu ciekawym czy badasz rynek w tym watku czy tez altruistycznie chcesz laczyc zleceniodawcow z freelancerami ;)

Chce po prostu pomóc sobie i Wam.

 

Omen, szczerze watpie zeby firma chciala wysylac opinie za kazdym razem jak ktos zechce uzyc tego freelancera co oni kiedys. Osobiscie by mnie meczyl spam na skrzynce z tym samym pytaniem

Dla mnie to jest jeden telefon z zapytaniem jak dany koleżka się sprawdził i wycenienie go. Od tego ma być moderator, nie chciał bym by ocenianiem zajmował się jakiś przypadkowy 15 latek (= obojętnie kto się zarejestrował)

 

Tylko czy takie firmy będą miały czas na pisanie z kim jak im się pracowało. IMO nie będą tracić czasu na takie coś.

Ale porozmawiać ze mną 2 minuty przez telefon mogą bez problemu.

 

Zwłaszcza, że nie mają z tego żadnych korzyści.

Mają szybką bazę do szybkiego znalezienia kogoś na outsource. To jest baaardzo duża korzyść.

 

Reazumując:

- Prosty portal z listą freelancerów

- Możliwośc rejestracji się na portalu (po zaakceptowaniu Moderatora). Nie każdy może się zarejestrować. Tak ktoś kto zaczyna pierwszego tutoriala w maxie nie zarejestruje się na portalu. Wiem dyskryminacja, ale takie jest życie.

- Developerzy również będą się rejestrować (ze względu na regulamin = prawnie by było wszystko OK i by ktoś kogoś nie posądził przez przypadek)

- Informacja o tym czy ktoś jest wolny/zajęty

- Informacja o koszcie 1h pracy

- W profilu portfolio (bądź link do portfolio)

- System Oceniania, moderowany

- Kategorie (grafika 3d, grafika 2d, animacje, muzyka, sfxy)

- Jak strona bedzie gotowa sam ja rozreklamuje (choc mysle ze tu wystarczy tylko jeden link po prostu i sama sie rozreklamuje)

- Forum by dyskutowac o ludziach/developerach

- Target: Polscy Freelancerzy -> Developerzy WordVide = wszystko po ENG.

- Na stronie czarna lista z osobami/developerami, którzy aktualnie nie płacą/nie wywiązują się ze zlecenia. (muszę przedzwonić do prawnika czy można coś takiego jawnie pokazywać)

 

-> Jakieś pomysły jeszcze?

 

Znajdzie się ktoś (Grafik, Programista) do pomocy? Ofca oferta domeny i servera wciąż aktualna?

 

//Jak ja sobie wyobrażam pipeline?

- Developer

Dostaje nowy projekt gdzie potrzebuje 2 grafików 2d i jednego muzyka. Nie ma nikogo in-house wolnego więc wchodzi na stronkę, rejestruje się i wyszukuje 2 grafików i muzyka. Po wyszukaniu wysyła informacje o zleceniu/wycenie -> dogaduje się już prywatnie.

Po skończonej robocie może (ale nie musi) wystawić ocenę.

 

- Freelancer

Dostaje na maila informacje o zleceniu. Na stronie może dowiedzieć się co nieco o developerze, może też napisać do moderatora by dał mu jakieś informacje zwrotne. Gdy skończy zlecenie może poprosić moderatora o rozmowę z developerem by wystawił mu ocenę. Freelancer musi aktualizować swoje wolny/zajęty. To będzie podstawa do wyszukiwań.

 

Chciałbym by to było tak prostę. To jest oczywiście moje gdybanie - jak macie jakieś pomysłu zarzucajcie, nie jest to pomysł finalny, można kminić.

Edytowane przez intoxicate
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomysl calkiem fajny ale system oceniania powiedzial bym jest do pupy i sie nie przyjmie bo

wykonanie zlecenia jest zalezne od dwoch ston . Jesli ktoras ze ston zawali to pewnie skonczy sie tym ze oboje beda mieli wieksza racje i pojada sobie wspolnie po reputacji .

Nie mniej jedno z sama stronka mozna by sprobowac i dobrze ja rozreklamowac na zachodzie chociaz watpie czy uda sie to w miare mocno rozkrecic.Wszysto to chyba kwestia reklamy i tego z jakim potencjalem wystartuje czyli baza dancyh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, bardzo podoba mi się pomysł i zgłaszam się jako programista (PHP, SQL). Od razu mówię, że nigdy nie ciąłem layoutu i lepiej, żeby ktoś inny to zrobił ;) Muszę zrobić jakieś portfolio ;) Będę śledził temat i jeżeli znajdziecie lub wybierzecie kogoś innego to się nie pogniewam, trzeba próbować.

Kontakt, [email protected]

Edytowane przez TheSnake
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i trzeba to zabezpieczyć oczwiście :) bo się okaże że ktoś ma 100 kont co by się go szybciej znajdywało

 

ja mam ten tydzień i następnego kawałek do środy wyjęty, jeżeli się nie spieszymy jakoś super i możemy poczekać do tego czasu count me in, zgłaszam się do laya

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm.. folio właśnie nie mam, ponieważ zwykle wykonywałem różne panele administracyjne, np. dla jakichś sieci serwerów. Programuję z użyciem Spawn Frameworka, mogę pokazać mój kod. Myślę, że nie mam po co pokazywać wyglądu strony skoro to nie ja go wykonywałem, a "serca" aplikacji tak się nie zobaczy ;) Jestem nauczony tworzyć strony SEO, radzę sobie z bezpieczeństwem strony pod względem XSS i SQL Injection.

 

@edit, ostatni panel w skrócie: Zatrzymywanie/uruchamianie serwera, dotacje zwykłych userów, automatyczna opłata serwera, gdy czas wynajmu się kończy, alarmowanie via mail administratorów o braku pieniędzy na opłaty i informacje jak ilość graczy na serwerze, kiedy wygasa, ilość kasy itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie pamiętam jak mi znajomy robił panel admina i dość konkretną funkcjonalność i zrobił to z palcem w dupie. (może był po prostu pro, nie wiem, nie siedze w stronach www)

 

Czas mamy, nigdzie się nie śpieszy. Lepiej robić powoli niż narzekać i wogólę nic nie robić. Jak by każdy przed każdym zadaniem mówił "za dużo czasu to zajmie, za bardzo skomplikowane to jest, nie ma sensu robić" to dalej byśmy grali na commodore (ja nie mam nic przeciwko) albo używali windowsa 95 - więc nie ma co przymulać tematu.

 

Więc nawet jeśli Snake nie ma mega pro doświadczenia to i tak go przyjmę z uśmiechniętą japą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ola-f dramatyzujesz jak dla mnie. nie robimy drugiego fejsbuka. napisanie takich funkcjonalnosci to tak na prawdę kilkanaście zapytań sql. nie robimy jakiegoś czatu na żywo, strony działającej bez odświeżania o bazie userów jak nasza klasa :)

najtrudniejsze wewszystkim chyba będzie optymalne zaprojektowanie bazy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi bardziej chodzi o to, ze są gotowe rozwiązania na swiecie wystarczy wklepac adres jaki podal Nezumi. Przyciagniecie klientow na taki portal to budzet, ktorego się nie uniesie, chyba ze masz 3-4 lata na rozwój, by zaczęło mieć sens. Zrobienie panelu admina nie jest magią ale debugowanie serwisu i wszystkich jego funkcjonalnosci kosztuje i trwa. Nie raz trafilem na magika co robil rzeczy z palcem w dupie i po 3miesiącach jak nic nie dzialalo poprawnie znikał z horyzontu dlatego przestrzegam - od środka wygląda to inaczej, a plan macie taki by narąbać masę drzewa i zanieś je do lasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze Ola-f. Jak bym miał polemizować mógłbym zarzucić parę błędów, które ktoś mógł potencjalnie wykonać w projekcie o którym piszesz, ale po co?

 

Mi bardziej chodzi o to, ze są gotowe rozwiązania na swiecie wystarczy wklepac adres jaki podal Nezumi.

No dobrze, niech sobie będą. Siedze w tej branży już długo i jeśli strona która podał Nezumi byłaby tym o co mi chodzi - nie drążył bym tematu i podlinkował znajomków do strony, która podał.

 

Przyciagniecie klientow na taki portal to budzet

No dobrze, tylko w tej branży 'dobre znaleziska' są najczęściej wykonywane drogą 'głuchy telefon'. Nikt tu nie robi facebooka albo site'u który będzie odwiedzany 50k razy dziennie. Spokojnie to będzie mikro i wiem, że samo się rozkręci.

 

Zrobienie panelu admina nie jest magią ale debugowanie serwisu i wszystkich jego funkcjonalnosci kosztuje i trwa

To oczywiste, że pierw wszystko stestujemy zanim ktokolwiek będzie mógł się zarejestrować. Rozumiem, że nie jesteśmy pro, ale na chłopski rozum jeszcze myśleć potrafimy chyba...będziemy poprawiać aż sami nie stwierdzimy 'JEST OK'. Nikt nas nie goni, a budżety są dla pro, terminów i biznesmenów.

 

Nie raz trafilem na magika co robil rzeczy z palcem w dupie i po 3miesiącach jak nic nie dzialalo poprawnie znikał z horyzontu dlatego przestrzegam - od środka wygląda to inaczej

Spokojnie nic się nie stanie jak ktoś zniknie, nikt nie dostanie po dupie.

 

a plan macie taki by narąbać masę drzewa i zanieś je do lasu.

Nie ma jeszcze żadnego planu - powstanie taki jak będę miał parę godzin czasu. W tym akurat mogę powiedzieć, że jestem pro.

 

Dobrze, że ktoś trzęsie dupskiem, ale z drugiej strony jak wiesz ocb to lepiej po prostu nam pomóż, jak nie masz czasu to może przynajmniej napisz na co powinniśmy zwracać uwagę, by zmniejszyć ryzyko. Konstruktywnie proszę i będzie gitara.

 

Kiedyś jak rejestrowałem się na max3d to było tu czuć jedno: entuzjazm, a z proma osobami aż miło było się napić browarka. Nie niszczmy tego :)

Edytowane przez intoxicate
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Snake nie bądź Wilkenriedem forumowiczów to robota dla kilku osob na kilka miechów.

 

Yy.. nie wiem co mam odpowiedzieć na ten post. Nie twierdzę, że zrobię to w 2 dni.. ale kilka osób w kilka miechów? W takim czasie to się gry robi. (Oczywiście nie mówię tu o wszystkich bzdetach PA jak np. ustawianie czy ten moderator może akceptować czy nie. Zwykle przy takich portalach działałem tak, że tworzyłem to co jest niezbędne i najważniejsze części PA, a gdy była potrzeba zmienienia jakiegoś szczegółu to robiłem to sam. Z biegiem czasu dorabiałem inne rzeczy, te bez których da się żyć, a zwykły user (nie administrator) nie zauważy różnicy (PA). Myślę, że w tym wypadku by to przeszło i było by lepsze, ponieważ pozwoliło by na szybszy start.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to napisałem - pierwsze na co musicie wziazc poprawkę, to ze sensowne zgłoszenia z branży pojawią się za kilka lat przy regularnej (choć w cale nie intensywnej pracy, byle systematycznej). Najważniejsza jest pierwsza odpowiedz - skąd weźmiecie determinacje.

Nie rzucam kłód pod nogi ale w tym czasie każdy z Was spokojnie wyciągnąłby z 10tys dolkow z freelancer.com w ramach czasu jaki poświeciłby na realizację tego pomysłu. Nie jestem przeciwnikiem ale ostatnio pracujac przy projektach unijnych widze jak powstaje trzydziesta porownywarka cen, ktora poza kasa z unii nie ma szans na samowystarczalność i jestem przeciwnikiem angażowania się ludzi w ten sposób w projekty.

W realizacji nie pomogę z prostego powodu - freelancer musi mieć twardą dupę. Jak ma determinacje to da rade jak nie, to zmarnuje mój czas. Sam odkładam na portal pro publico bono ale nie biorę się za niego tak jak Wy próbujecie, bo wiem, ze wszystko kosztuje. Lepiej poświecić rok na zarobienie kasy, która wykreuje inwestycję niż rok na prace nad inwestycją kreującą niechęć do następnych podobnych realizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ze sensowne zgłoszenia z branży pojawią się za kilka lat przy regularnej

powiedz mi skad masz takie przypuszczenia? :)

Jak bym dziennie nie dostawał spamu odnośnie szukania kogoś na zlecenie - nie wyszedł bym z tym pomysłem.

 

Najważniejsza jest pierwsza odpowiedz - skąd weźmiecie determinacje.

Najlepiej z rezultatów. Mi osobiście przychodzi to z browarem po prostu. Nie wiem po co takie pytania zadajesz. Jak determinacja się skończy - to trudno, życie. Tak to już bywa. Tak czy siak warto spróbować.

 

Nie rzucam kłód pod nogi ale w tym czasie każdy z Was spokojnie wyciągnąłby z 10tys dolkow z freelancer.com w ramach czasu jaki poświeciłby na realizację tego pomysłu.

Nie wiem jak z innymi, ale ja nie jestem biznesmenem i nie chodzi tu o pieniądze ale pomoc - patrz pierwszy post.

 

Nie jestem przeciwnikiem ale ostatnio pracujac przy projektach unijnych widze jak powstaje trzydziesta porownywarka cen, ktora poza kasa z unii nie ma szans na samowystarczalność i jestem przeciwnikiem angażowania się ludzi w ten sposób w projekty.

A ja jestem przeciwnikiem komercji, każdy jest inny - i co z tego? Chciałbym zrozumieć Twój sposób rozumowania...

 

W realizacji nie pomogę z prostego powodu - freelancer musi mieć twardą dupę. Jak ma determinacje to da rade jak nie, to zmarnuje mój czas

No dobrze, to w takim razie nie pisz nic najlepiej w tym temacie jak nie masz nic konstruktywnego do dodania. Po dżentelmeńsku przynajmniej.

 

Sam odkładam na portal pro publico bono ale nie biorę się za niego tak jak Wy próbujecie, bo wiem, ze wszystko kosztuje

Typowe - moja racja jest mojsza. Dude odkładaj i rób pro samemu po cichu i zarób na tym pieniądze. Nikt Ci nie broni. Jak bym chciał też bym zrobił to po cichu i wiem, że mógłbym z tego zarobić parę groszy, ale jeszcze mam w sobie choć trochę człowieczeństwa po tych latach w branży, że daje radę po prostu wyłuskać z siebie chęć pomocy.

 

Lepiej poświecić rok na zarobienie kasy, która wykreuje inwestycję niż rok na prace nad inwestycją kreującą niechęć do następnych podobnych realizacji.

W takim razie nie zrozumiałeś celu tego poruszenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej z rezultatów. Mi osobiście przychodzi to z browarem po prostu. Nie wiem po co takie pytania zadajesz. Jak determinacja się skończy - to trudno, życie. Tak to już bywa. Tak czy siak warto spróbować.
i tu sie rozmijamy, ja uwazam, ze kazdy powinien dostać kase za pracę i należy szanować czyjś wolny czas. Nawet jeżeli się zgłasza sam, to wypadałoby mieć gotowy biznesplan na najbliższe lata z szacunku do ew. pomocników. I sprawdź co znaczy 'pro publico bono'.

Realnie potrzeba kilku programistów i project managera. Znam opinie programistów, pracowałem z wieloma i 90% z nich to byli masterzy wykładający się na czymś co określali bułką z masłem. Nie mowie tu o pro realizacjach ale o tym o czym wspomniałem wyżej - szacunku do czasu i pracy partycypujących w realizacji.

 

Ja Wam nie szkodzę (moze trochę) ale zwracam uwagę na potrzebę szanowania czasu i zapału ludzi, ktorych angazuje sie do projektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Wam nie szkodzę (moze trochę) ale zwracam uwagę na potrzebę szanowania czasu i zapału ludzi, ktorych angazuje sie do projektu.

 

Ale jeśli oni chcą tak sami z siebie, to po co im 'trochę szkodzisz', skoro na dodatek Cię to wogóle nie interesuje? Fajnie że znasz się na tym, że z niejednego pieca chleb jadłeś, ale wszystkich rozumów jeszcze nie zjadłeś chyba... Czy może jednak? Ich czas, twojego przecież marnować nie będą. To że ktoś ma inicjatywę zrobić cos co już jest/jest w innej formie, to znaczy że jest debilem?? Jeśli tak, to następnym razem jak dostaniesz zlecenie na kałacha - to odpisz zleceniodawcy - debilu, to już jest dawno zrobione 1000 razy ( a nie sorry, przecież za to leci hajs, a oni idioci za darmo chcą...).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GD leży, intoxicate wrzucił tutaj topic, więc zabiorę głos bo idea mi się podoba. Po pierwsze olaf siejesz niepotrzebny zamęt. Sam w niecałe dwa tygodnie (po 4-5h dziennie) napisałem stronkę o stopniu skomplikowania zbliżonym do ewentualnej propozycji. Jest to: wyszukiwarka pozycji, system tagów z autocomplete, progressbar prac, panel usera, rejestracja, logowanie + kilka innych ficzerów. Ale był to sam przede wszystkim sam kod z placeholderami (tymczasowy panel logowania, rejestracji, etc) bez konkretnego layoutu. Poszło też szybko bo wykorzystałem część moich starych klas (do obsługi SQL'a, czy walidacji danych po stronie serwera), zaś całość bez panelu admina i opcji moderacji.

 

Jeżeli ktoś sobie to wyobraża jako drugiego facebooka to chyba jakieś nieporozumienie. Ja to widzę raczej jako konkretne narzędzie, które jest potrzebne. Gdyby wszyscy tak chętnie korzystali z freelancer.com, to na forum GD nie byłoby tylu ofert, pomimo iż nie jest ono najlepszym miejscem. Na PM leci do intoxicate link do bety serwisu który pisałem + przykładowe użycie metod klasy głównej do wyświetlania treści. Będzie miał mniej więcej pojęcie ile można zrobić amatorsko w dwa tygodnie. Jeżeli się do tego zabierze parę osób (2 ludziki od pisania + ludziki od layouta) to w ciągu miesiąca systematycznej pracy powinien być szkielet z podstawowymi funkcjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylicie zjadanie rozumu z wypowiadaniem własnego zdania. Mówię co myślę, nie jestem wyrocznią ale też nie mam problemu z artykułowaniem własnego zdania. Jeżeli chcecie pomagać kolegom, którzy nie potrafią znaleźć zleceń to bardzo szlachetne. Ale jeżeli nie potrafią zarobić to moje zdanie jest takie ze: powinni zmienić zawód/ciężej pracować/umrzeć z głodu. Wiem, ze bywają ciężkie czasy, ale i tak jest nas już 7mld na planecie wiec gatunek sobie poradzi bez ludzi, którzy nie potrafią sobie poradzić z rzeczywistością. Freelance to trudny zawód - można komuś niezłe spaprać realizację własna nieodpowiedzialnością, niekonsekwencją lub brakiem determinacji. Lepiej dla mnie (jako potencjalnego zgłaszającego się na taki serwis w poszukiwaniu freelancera), by takim ludziom nie pomagać, bo najwidoczniej brakuje im predyspozycji do samodzielnej egzystencji na rynku frilansu. Poza realizacją jest jeszcze kwestia budowania wiarygodności portalu ale tak jak mówiłem trzymam gorąco kciuki za Was, mając określone zdanie o targecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chlopy, Olaf zauwazcie zwraca uwage nie na samo skomplikowanie napisania samego serwisu, ale tez ogarniecie tez calej reszty, nazwijmy ta czesc managersko- marketingowa. Bez ciezkiego zasuwania miesiacami i solidnego rozpromowania tego to wyjdzie taka tam hobbystyczna stronka na ktora bedzie zagladac tych samych dwoch pracodawcow i tych samych 20 freelancerow, i obie strony szybko dojda do wniosku, ze pewnie lepiej i tak kontaktowac sie bezposrednio.

 

Wiecie to fajne jako idea, ale Olaf ma troche racji tlumaczac, ze to moze troche strzelanie z armaty do muchy. Sam uwazam, ze to moze zadzialac, ale z o wiele wiekszym nakladem czasu i pracy niz tu sie mowi - a ryneczek jest niewielki. Wszyscy sie i tak znaja. Najlepsza robota rozchodzi sie zazwyczaj wlasnie kontaktami wsrod znajomych i sam uwazam to za o wiele bardziej wiarygodna sciezke szukania kontaktow niz jakas strona. Wlasnie - jak przekonacie pracodawcow?

 

salut

t.

 

PS. Zrobilem w swoim zyciu sporo projektow dziwnych, nie zwiazanych z komercja, czesto projektow do ktorych sam dokladalem, uwazam, ze to kapitalny sposob uczenia sie nowych rzeczy, o wiele lepszy niz praca komercyjna. Ale jednoczesnie, owe przedsiewziecia nauczyly mnie bycia maksymalnie krytycznym ZANIM zacznie sie prace. Lepiej znac zagrozenia i znajac je wchodzic na teren, niz leciec na hurra i wpadac do wilczego dolu za pierwsza gorka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomina mi sie stare haslo "Nie matura lecz chec szczera zrobi z ciebie oficera" a sam watek zaczyna byc podobny do watkow z serii "Robimy gre MMORPG!".

 

Po pierwsze - nie, nie jestem przeciwny projektowi bo niby czemu mialbym. Powodzenia zycze. Ostatecznie to co mialoby napedzic ta stronke to zlecenia - nie wiem ile tego spamu dostaje intoxicate na skrzynke i nie wiem jacy ludzie mu to wysylaja - od tego jednak sporo zalezy.

Podziwiam wasza slepa wiare w sile chciejstwa. "Saaaamo sie rozkreci", "z palcem w duuuuupie taki panel napisze", "jeden dzien mi to zajmie - MAX!" i tak dalej. Panowie, rady ola-f'a na prawde nie biora sie znikad. Za kazdym razem kiedy slyszalem o palcach wetknietych w tylek podczas pisania kodu okazywalo sie ze nie tylko trzeba je bylo stamtad wyciagac ale jeszcze kogos do pomocy szukac. Za kazdym razem kiedy slyszalem "samo sie rozkreci" to "rozkrecanie" polegalo na tym ze powypadaly srubki i tak sie rozkrecilo dokumentnie ze az rozpadlo. Odrobina realizmu z pewnoscia projektowi nie zaszkodzi.

Slowo daje ze nie wiem w czym ma polegac ta wyjatkowosc projektu. I totalnie nie rozumiem po co pisac od nowa cos, co juz jest (rozwiniete, sprawdzone i dziala). To tak jak z pisaniem od podstaw swojego silnika do malej gierki. Jesli chcecie - luz, nie ma sprawy. Tyle, ze chyba u podstaw lezy chec zarobienia kasy, prawda? A jest dokladnie tak jak napisal ola-f - energia i czas jakie zuzyjecie na budowe tego projektu przynioslyby wam realne zyski gdybyscie skorzystali z istniejacych rozwiazan i po prostu walneli pare zlecen. Bo na prawde wyglada to poki co tak, ze kieruje wami przekonanie iz robiac wlasny, bardziej lokalny portalik bedziecie miec wieksze szanse na zlapanie klienta a klienci ktorzy was nie znaja, widzac niszowa stronke beda podchodzic do niej z wiekszym zaufaniem niz do portali z milionami uzytkownikow. Hmmmm... RLY?

Jesli ktos uwaza ze jest inaczej to ja bardzo chetnie przeczytam odpowiedzi na nurtujace mnie pytania:

- w czym to niby ma sie roznic znaczaco od freelancer.com (poza tym ze ma miec mniej opcji, mniej zleceniodawcow, mniej uczestnikow i byc projektem niszowym. Chodzi o roznice "na plus".).

- skad macie zamiar brac zleceniodawcow, pominawszy spam na skrzynke intoxicate'a?

- czym sie rozni ten projekt od setek innych, ktore zaczely sie z masa optymizmu, nadziei na przyszlosc i przekonania ze "jakos to bedzie, samo sie rozkreci"? Projektow ktore nigdy nie zostaly ukonczone badz wloka sie latami i konca nie widac.

- skoro nie zalezy wam na czasie, pieniadzach, jakosci wykonania (eee tam, bedzie sie poprawiac w trakcie) - moze mi ktos powiedziec jakim cudem to ma zadzialac i stanowic konkurencje dla stron z grubymi tysiacami odslon dziennie?

- w jaki sposob ten nikomu nieznany projekt, na poczatku odwiedzany przez kilkadziesiat osob ktore o nim beda wiedzialy ma byc lepszy od dzialu "ogloszenia" na max3d.pl (znanym odwiedzanym przez mase osob)

 

Od razu sie asekuruje, ze chodzi mi o konkretne odpowiedzi, bo na prawde interesuje mnie co w oczach zaangazowanych ma stanowic fundamenty tego projektu.

 

Tak czy owak powodzenia. Bedzie potrzebne w raczej duzych ilosciach.

 

[edit] grzebalem sie z tym postem i powstaly nowe wyzej, mniej wiecej o tym samym ale juz nie bede edytowal.

Edytowane przez Nezumi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się pomysł podoba, ale od pomysłu do reaaaalizacji dłuuuga droga. Poza tym nie wiem jak to będzie z pomysłem typu pospolite ruszenie, z reguły wypala się przy pierwszym kryzysie- "Robimy gre mmorpg". Zgadzam się z podejściem o większym krytycyzmie na początku.

Nie sądzę żeby to wypaliło jeśli będzie to praca typu pro bono, bo jak dla mnie nie wygląda to zbyt profesjonalnie, poza tym kto będzie chciał w to włożyć masę pracy bez korzyści. Jeśli pomyślisz to może ci się to ładnie zwrócić na rzeczach typu bannery czy może 0,5% od zlecenia. Trzeba opłacić serwer i kupić kawę nie?:)

Serwis który zarabia jest postrzegany bardziej profesjonalnie, ponieważ jest w tym gwarancja, że nie upadnie z braku chęci.

Pomysł super, mam nadzieję, że nie skończy się na pomyśle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności