Skocz do zawartości

Mało aktywna społeczność


adek

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, keajra napisał:

Chyba nie ma jednego prostego rozwiazania takiego problemu - to raczej organiczna praca od podstaw.

 

Moim zdaniem trzeba bylo dzialac duzo wczesniej, aktywnie aby zminimalizowac odplyw aktywnosci.

Przez dlugi czas nie bylo zadnego ruchu od strony adminow - pamietne niedzialajace przyciski na front i lubie to - chyba pare lat nie naprawiane.

Takie cos i tym podobne bardzo zniechecilo wielu uzytkownikow.

 

Tak czy siak, teraz czeka dlugi proces odzysku - wprost proporcjonlny do czasu zaniedbania.

 

Nie do końca się zgadzam. To prawda, że forum było pozostawione samo sobie długi czas ale to były czasy kiedy fora ogólnie zaczęły masowo wymierać.
W sumie to chyba znak naszych dzisiejszych czasów. Prawda jest taka, że mało kto się angażuje. Nawet duże fejsbukowe gryupy, jak 10 k. szału nie robi. Ludzie już dawno nie przestrzegają zasad - wrzucają prace z portolio, zdjęcia z tel itd. a feedback kończy się na wyrażeniu zachwytu.

Duża grupa na fejsie jest nie do ogarnięcia a mała jest też w sumie martwa. To jest przewaga forum, że pomieści każdą ilość osób i nie ma bałaganu.

O feedback w tych czasach trudno.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, że reaktywowaliście max3d. Dużo się tutaj nauczyłem, dostałem ogrom inspiracji i motywacji do pracy.

Ze smutkiem sam zauważyłem coraz rzadsze zaglądanie w te progi, ale zrzucam winę na brak newsów, bo choć na forum niewiele się działo to same newsy mnie przyciągały. W nowej odsłonie AMA i Makingofy  byłyby dla mnie wystarczająco atrakcyjne, aby częściej wchodzić. Organizowanie co jakiś czas videospotkań kilku osób, które mają czym się pochwalić i o czym opowiedzieć też byłoby super. Generalnie stawiałbym na korzystanie ze starych relacji i dostępu do tych którzy zalecieli daleko w branży, a może młodzi będą przychodzić i podglądać starszych i bardziej doświadczonych.

Na bitwy osobiście nie mam czasu, ale podział widział bym bardziej jak na cgsociety "obrazek" i "animacja" w wersjach solo i zespół. To było dobrze przemyślane.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie jakby była baza danych dobrch studiów 3D w polsce. Ostatnio mój znajomy mnie zapytał jakie są dobre studia 3D w Polsce.. i szczerze mówiąc.. miałem problem.. wymieniłem z 4 nazwy.. ale jest ich dużo dużo dużo więcej! potem sobie zaczołem przpominać kolejne 10... Więc taka mapa czy lista studiów była by mega sprawą.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Maciek Jutrzenka napisał:

Fajnie jakby była baza danych dobrch studiów 3D w polsce. Ostatnio mój znajomy mnie zapytał jakie są dobre studia 3D w Polsce.. i szczerze mówiąc.. miałem problem.. wymieniłem z 4 nazwy.. ale jest ich dużo dużo dużo więcej! potem sobie zaczołem przpominać kolejne 10... Więc taka mapa czy lista studiów była by mega sprawą.

Świetny pomysł! Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście wszystko jest na YT, ale czasem szlag mnie trafia, kiedy tutorial trwa godzinę, a sedno można zawrzeć w trzech minutach. Za starych, dobrych czasów, tutoriale na forum biły YT na głowę: kilka screenshot'ów, opis bez zbędnego pier...nia. Tego mi brakuje. Dodatkowo - mogła by być to wiedza bardzo specjalistyczna, chociaż nie wiem czy ktoś chciałby się nią dzielić za free. Tak, jak to padło już na forum - starzy użytkownicy to już wyjadacze i na forum bywają chyba jeszcze siłą rozpędu i nostalgii, a nowych użytkowników trudno przyciągnąć, bo to pewnie już inny rodzaj pracy i myślenia (YT, FB, inne media). Na dodatek narzędzia stają się coraz lepsze i szybsze. Teraz nie kombinuje się z Mental Rayem i dziesiątkami parametrów, czekając z wypiekami na bucketowe odsłanianie renderu. 

Dlatego myślę, że oprócz samego aspektu grafiki, animacji itp., krok w stronę otoczki (aspekty prawne, finansowe, how-to) głównego tematu, byłby krokiem w dobrą stronę. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baza firm to doskonały pomysł, sam kiedyś się czymś takim zająłem zbierając firmy z krakowa i jak się okazało to prawie sam gameart a gdy chce się robić aniamcje czy rekalmy to głównie stolica. 

Dobrze by było zorbić to w formie mapy gdzie będzie można filtrować pracę ze względu na telematykę, gamert, aniamcje, rekalmy, wizki etc. i soft bo są studia które pracują głównie na mayi albo maxie więc z cinemą nie ma co podchodzić albo odwrotnie. Kolejny filtr to wielkość studia i ile działa na rynku. Gameartowe firmy łatwo wyśledzić przez np skillshota i pododawać do listy w reszcie chyba trzeba głębiej pogrzebać. 

 

Mogłoby sięto roziwnąc w coś jak https://rocketjobs.pl/ z pracą dla grafików wszelkiej maści którą dałoby się filtrować pod swoje skille czy szukać po mapie o oceniać czy trzeba się przeprowadzać czy nie

@adek wspominałeś o pomyśle na monetyzacje ofert pracy może właśnie w taki sposób to zrobić, nie jako proste posty na forum ale takie centrum wyszukiwania pracy czy zleceń filtrując wszystko tak jak powinno być bo w większości stron z pracą to jest takie minimum i groch z kapustą. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat ma dużo wspólnego z tym, co forum może zaoferować użytkownikom, czego nie mają media socjalne i czy jest warto te rzeczy oferować, nie żądając w zamian tego samego co media socjalne biorą od swoich użytkowników. Jednocześnie te zalety które ma forum, jak kameralna swojska atmosfera kontrastująca z klimatem chaotycznego światowego placu mediów socjalnych, mogą być sprzeczne z celami organizatorów, jeśli na przykład takim celem byłby jak najszybszy wzrost liczby ludzi na forum. Media socjalne którymi ludzie się zachłysnęli przez ostatnią dekadę chyba się społeczeństwu trochę odbijają czkawką i te platformy mają pewnie problemy na horyzoncie, może dałoby się to jakoś wykorzystać, naświetlając przewagi forum nad facebookiem i tym podobnymi. Dla mnie zawsze największą zaletą był feedback oraz tygodniowe speedpaintingi. Jak sprawić, aby ten pierwszy wrócił to nie wiem, jego brak to może być objaw ewolucji całego internetu w ogóle, ale z tymi drugimi (i speedsculptingiem) na pewno warto spróbować. Być może się rozkręci, a nakład czasu i pracy to chyba tylko założenie wątku. Jeśli nagrodą byłoby coś w stylu feedbacku od jakiegoś eksperta to na bank by przyciągnęło ludzi, ale może wystarczy taka nagroda, jakie były kiedyś - wygrana i wybór następnego tematu. To chyba trzeba wypróbować w praktyce i zobaczyć, jak się potoczy.

 

Edit: pisałem to chyba jakieś 2 miechy temu, ale chyba post zniknął przy przeprowadzce forum, ale bardzo mnie cieszy Wasza inicjatywa z wskrzeszeniem forum i trzymam kciuki żeby to dobrze poszło no i postaram się mniej lurkować a więcej postować.

Edytowane przez EthicallyChallenged
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech Wy i ta wasza konstruktywna krytyka której brakuje na social mediach, jak to powiedział ktoś znany, chyba jakiś polski aktor " Ja nie potrzebuję krytyki, ja doskonale wiem gdzie popełniłem błędy ja potrzebuję komplementów żeby się lepiej poczuć" :

  • Like 1
  • Haha 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Destroyer napisał:

Ech Wy i ta wasza konstruktywna krytyka której brakuje na social mediach, jak to powiedział ktoś znany, chyba jakiś polski aktor " Ja nie potrzebuję krytyki, ja doskonale wiem gdzie popełniłem błędy ja potrzebuję komplementów żeby się lepiej poczuć" :

I dlatego nasza kinematografia tak wymiata na świecie ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Destroyer napisał:

Ech Wy i ta wasza konstruktywna krytyka której brakuje na social mediach, jak to powiedział ktoś znany, chyba jakiś polski aktor " Ja nie potrzebuję krytyki, ja doskonale wiem gdzie popełniłem błędy ja potrzebuję komplementów żeby się lepiej poczuć" :

to był chyba cezary 😄 albo Jan Nowicki.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydal by sie tez dzial animacji/rigowania, chyba ze zle szukam ;/. Generalnie z mojej strony wyglada to tak, obecnie nie udzielam sie bo nie wiem jakich ludzi mamy na forum, na jakim poziomie zaawansowania w swoich dziedzinach. Obecnie jestem ostro wkrecona w temat animacji twarzy i mam wrazenie ze raczej nie ma wielu ludzi tutaj z podobna pasja, a jesli sa, nie dziela sie zapewne wiedza 🙂

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Selena napisał:

Przydal by sie tez dzial animacji/rigowania, chyba ze zle szukam ;/. Generalnie z mojej strony wyglada to tak, obecnie nie udzielam sie bo nie wiem jakich ludzi mamy na forum, na jakim poziomie zaawansowania w swoich dziedzinach. Obecnie jestem ostro wkrecona w temat animacji twarzy i mam wrazenie ze raczej nie ma wielu ludzi tutaj z podobna pasja, a jesli sa, nie dziela sie zapewne wiedza 🙂

Jedyne co mi przychodzi do głowy te test dialogu, który robił @SUPER_OkO ale to było z rok temu pewnie.

Jest dział animacji, znajdziesz tam ten wątek.

 

Wrzucaj, poruszysz zawsze to forum . Ja jestem fanem twoich "wyrobów" 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze pamiętam, moja aktywność na forum za starych czasów sprowadzała się do:

- pytań jak coś zrobić, gdy tego nie wiedziałem

- prób rozwiązywania problemów/pytań, które mieli inni.

Pierwsze, jak już wspomniano, dziś rozwiązuje youtube, udemy, inne darmowe/płatne kursy - wiedzy w Internecie jest mnóstwo. Drugie: sam wtedy uczyłem się softu i była to świetna forma nauki dla samego siebie, gdy problem wydawał się interesujący i szukałem rozwiązania. Do dziś pamiętam niektóre wątki, oraz jaką się czuło satysfakcję z rozwiązania co ciekawszych problemów, gdzie czasem nawet maxscript'a się zaprzęgło do procesu. 😉 Moja cała wiedza na temat MAX'a wzięła się właśnie z tego forum. Ale skoro nie ma już pytań, to nie ma potrzeby odpowiedzi. Czyli pokazuje to, że do reaktywacji w obecnej rzeczywistości średnio się nadaję, skoro to już nie wróci. 😉

Faktycznie chyba generalnie problem sprowadza się do tego, że w dzisiejszym internecie dużo mniej się dyskutuje. Chciałbym, żeby to się udało i żeby to miejsce odżyło. I teraz próbując się zastanowić, dlaczego sam nie jestem aktywny, oraz co sam mógłbym zrobić, aby się do tego przyczynić.

- w komentowaniu prac niestety dzisiejszy internet przyzwyczaił, że wyprodukowanie czegokolwiek więcej poza "awesome", to rzadki przypadek. A nawet jeśli są tutaj osoby, które dają takie komentarze, za co im chwała, to strona odbierająca może też sobie z taką konstruktywną krytyką nie radzić przez to, jak to dziś wygląda. Sam nigdy nie potrafiłem dawać konstruktywnej krytyki, bo nigdy nie stałem się specjalistą w tej branży.

- dyskusje pod newsami - łatwiej jest pewnie napisać komentarz pod newsem udostępnionym na FB, niż wchodzić na forum

- dział WiP na prezentowanie postępów z pracą - to jest chyba coś, na co aktualne nie ma zbytnio sensownego miejsca w Internecie? Artstation i inne tego typu, to raczej miejsce na budowanie portfolio skończonych prac. Sam jakiś miesiąc temu rozważałem otworzenie tutaj wątku WiP z modelem który sobie teraz dłubię, ale nie byłem do końca pewien, co właściwie dzieje się z działem WiP. Aktualnie są tam praktycznie tylko teczki (jeśli dobrze rozumiem, to bardziej takie zbiorcze wątki użytkowników na jego portfolio?), a pisałeś także wcześniej Adek, że rozważasz zmianę nazwy tego działu, gdyż to już nie jest WiP? Wiedza co prawda nie dzisiejsza, a z przed paru lat (więc może też już umarło), ale gdy szukałem w necie miejsc zbierających modelarzy rzeczywistych a nie wirtualnych (modelarstwo kartonowe, sklejanie modeli z zapałek, itp.), to istniały nadal w miarę aktywne fora, gdzie użytkownicy mieli swoje wątki w których pracowali nad modelem i były to całkiem oblegane miejsca. Z drugiej strony jeśli nawet bym ten wątek wtedy stworzył - chyba od dwóch tygodni nie otwierałem tego pliku, bo inne tematy na głowie. Życie za dużo czasu pochłania. 😉

- pomoce/materiały tworzone przez użytkowników - wspomniane już wyżej przez @Rozpustelnik - niby ustaliliśmy, że w dzisiejszym internecie nie ma na taki content miejsca, ale nadal trochę się zastanawiam, czy jakieś specjalistyczne informacje nie mogłyby mieć racji bytu. Przykład z mojego doświadczenia: trochę czasu temu bezskutecznie szukałem dobrego materiału w temacie "wykorzystanie swojego modelu 3D w celu stworzenia mod'a do gry X". Ostatecznie udało mi się osiągnąć cel po żmudnym procesie prób i błędów i na koniec pomyślałem, że warto byłoby to spisać gdzieś dla potomnych. Wtedy najsensowniejsze miejsce, jakie znalazłem, to wiki developera gry. Jest to co prawda nie stricte grafika 3D, a bardziej gamedev, ale może? Oczywiście inny problem jest taki, że do dziś tego nie spisałem i nadal to czeka w moim osobistym backlogu, bo brak czasu. 🙂

 

Z dwóch ostatnich punktów trochę wysuwa się też wniosek, że generalnie ludzie nie mają czasu. W latach świetności chyba ogromna większość użytkowników, to byli uczniowie/studenci, którzy mogli sobie pozwolić na spędzanie tutaj czasu. Sam zarejestrowałem się tutaj będąc w szkole średniej. Potem studiując zaocznie i pracując w kafejce internetowej przez cały dzień miałem otwartą zakładkę z ostatnimi postami. 😄 Może to nie staruszków należy pytać, co zrobić, żeby tu wrócili i pisali, bo oni mają teraz pracę, rodziny i ledwo im starcza czasu na wszystko. Może właśnie ściągnięcie w jakiś sposób "świeżego mięsa" powinno być priorytetem, gdyż wtedy dobrze by wypełniło pustki, a dzięki temu i staruszek coś poczyta i czasem napisze. 😉

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nigdy nie byłem zbyt aktywnym użytkownikiem, ale zawsze chętnie powracałem na forum jako cichy obserwator :v

Jeżeli już się udzielałem to zazwyczaj z prośbą o pomoc przy jakimś problemie i do tego forum chyba w dalszym ciągu całkiem dobrze się sprawdza. Chyba że jest to prosty problem który potrzebujesz szybko rozwiązać- w takich przypadkach przewaga jest po stronie Discorda i fejsa. Teraz jestem na takim etapie że chętnie sam pomógłbym początkującym, no ale ich tutaj nie ma.  

Wszelkie rodzaju bitwy zawsze chętnie obserwowałem (nie podchodząc, bo niewiele miałem do pokazania), a teraz sądzę że w niektórych chętnie wziąłbym udział. Ogólnie bardzo mocno liczę na reaktywację strony. Myślę że z czasem ludzie mogą zacząć mieć dość tracenia czasu na social mediach (nie oszukujmy się poza zbawiennymi tematycznymi grupami, w ogromniej mierze jest to świątynia prokrestynacji).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie też dorzucę od siebie trzy grosze.

Ogólnie na forum mało się udzielam, a jeśli już, to głównie w tematach które sam założyłem. Nastawiony jestem głównie na krytykę własnych prac i rozwijanie swojego warsztatu, więc jestem jedną z tych osób która bardziej oczekuje komentarzy, niż sama coś komentuje. Wszelkiego typu media społecznościowe jakoś średnio do mnie trafiają, może mentalnie jestem starym dziadem, ale zdecydowanie wolę fora tematyczne. Tutaj przynajmniej można na spokojnie omówić temat, liczyć na konstruktywne wypowiedzi, również te negatywne. Na FB czy Twitterze wrzucona praca szybko spłynie z siłą wodospadu zasypana kolejnymi postami, ktoś napisze komentarz że fajne, ktoś da lajka, ot i cały feedback. Takie przynajmniej są moje obserwacje.

Sam jednak mało komentuję. Przede wszystkim dlatego, że czasu wiecznie na wszystko brak. Poza tym prace tutaj często są na na tyle wysokim poziomie, że i tak nie mam nic do dodania, a tak jak ktoś wcześniej wspomniał - pisać tylko że "fajna praca" trochę głupio.

Jeśli jednak miałbym coś zaproponować, to gdzieś tam w temacie przewinął się pomysł z kwestiami finansowymi. Podpisuję się pod tym rękami i nogami. Ja wiem, że ludzie niechętnie dzielą się informacjami o swoich zarobkach i jest to swego rodzaju temat tabu, ale myślę że dla wielu te informacje są bardzo cenne. Często pojawia się ten problem jak wycenić projekt, ile powinienem sobie policzyć, czy taka kwota to nie jest już przesada, czy aby nie zarabiam za mało, może w innym studiu na podobnym stanowisku dostanę więcej, a może wręcz przeciwnie. Jak podejść do tematu wyceny przy zleceniu, jakie umowy. Może jakaś ocena potencjału zarobkowego na podstawie portfolio przez osoby, które mają w tej materii szerszą wiedzę i doświadczenie. To są takie rzeczy na które google raczej mgliście odpowiada a mnie (i pewnie nie tylko) bardzo tego typu pytania nurtują. Chętnie bym coś na takie tematy poczytał lub podyskutował.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności