Jump to content
adek

Mało aktywna społeczność

Recommended Posts

[Ten post wkleiłem też na Maxowym Facebooku]

Mamy pewien dylemat. W wakacje jak wiecie wskrzesiliśmy Max3D.pl.

Z kilku rzeczy jesteśmy zadowolone. Prace - wrzucacie je codziennie i tutaj nie możemy narzekać na brak rekomendacji, które możemy promować dodatkowo tutaj.

Co nas zastanawia.
Dużo ludzi loguje się, ogląda, czyta, ale nic nie piszecie. Zastawiamy się dlaczego tak się dzieje. 

Zastanawiamy się również nad powróceniem do Speedpaintingu i Speedsculptingu, ale czy ktoś będzie chętny? Nowy system pozwala na przyjemne wrzucanie prac itp.

Możecie komentować te kwestie tutaj jak i na forum.

Może to wynika z wysokiego poziomu który trochę onieśmiela innych. Sam tylko obserwuję i podziwiam pracę i narazie nie zdecydowałem się nic umieszczać. ;]

Ale właśnie się przełamałeś. Przecież nie musisz mieć super prac, aby brać udział w dyskusjach. Inna sprawa, że nie musisz od razu wrzucać prac do galerii, załóż teczkę i wrzucaj progress. Nie ma w tym nic złego. Każdy kiedyś zaczynał. Tak wiele osób tutaj szlifowało skilla.

• Like 2

Te wątki wip są w sumie martwe - mało kto je komentuje = mało kto się przejmuje. Chyba, że potraktować je jako swoisty blog.
Ogólnie jest to zniechęcające do angażowania się u innych. Trudno powiedzieć jak to rozhuśtać bo wrzucasz coś podjarany, chcesz się podzielić a tu zerowy odzew.

Nie koniecznie w komentarzach ale nawet lajka nikt nie wrzuci.

Wiadomo, że czasem lepiej nic nie pisać niż komuś zacząć wyliczać powtarzanie tych samych błędów, no ale sporo jest to też pasjonatów co nie mają ambicji zostania senior artist w blizzardzie czy gdziekolwiek indziej.

Z drugiej strony sporo ładnych prac wychodzi i powtarzanie w kółko "wow, super, elegancko, świetnie" jest jak dział komentarzy na arstation.  Tym bardziej, że czasami nawet nie ma dziękuję w odpowiedzi. Nie mówiąc o olewaniu odpowiadania na pytania itd czy żadnych innych reakcji na komentarz.

Jako społeczność to tak trochę obco jest czasem.

To samo jest wszędzie. Zobaczcie taki zbrushcentral. Wielka społeczność skupiona wokół jednego softu a życie na forum bardzo wątłe (w sensie komentowania i dyskutowania).

• Like 1

Tak to napisałeś na fejsie, że aż się odezwę. Hellomoto! :)

To była jedyna forma komunikacji między innymi grafikami z jaką się zetknęliśmy. Nie było fejsa, grup tematycznych, kanałów youtube czy w końcu innych zagranicznych for z o wiele większym user countem. A kiedyś (to były czasy! tera nie ma czasów hehe) liczyły się tez kontakty, wspólne rozkminy (jak oni to zrobili??) czy fascynacja tematem grafiki robionej w domu i możliwości ówczesnych pecetów. Najlepsze lata to 2005-2008. Taki rozkwit polskiej młodzieży i setki ludzi przeżywający rozkwit tego forum i swoich osobistych ambicji :)

To wtedy wchodziły na rynek nowe vraye i arnoldy, Pojawiały się pierwsze silniki Unreal, nowa maya i masa fajnego softu do którego nie było tutoriali a trzeba się było uczyć samemu. I wtedy takie forum było jak drugi dom. Koledzy pomagali, wspierali się, rzucali wyzwania (a czasami obelgi) i jakoś to żyło. Kręciło się wokół Bitew, mini contestów, spotkań i meetingów. Dzisiaj na meetingi ludzie umawiają się przez fejsa, pomoc znajdują sami na youtube na kanale już bez hinduskiego akcentu a na konkursach chyba nikomu nie zależy.

Moim zdaniem nie ma na to gotowego rozwiązania. Może powrót Bitwy 3d/2d by coś pomógł? Może inne konkursy mobilizujące ludzi do współdziałania i pisania na forum?

Sam fakt, że tutaj piszę po tylu latach mnie zadziwia. Niby nic nie potrzebuję, ale jednak sentyment nakazuje coś dopowiedzieć :)

Salut
tw

Przy okazji: sterowanie strzałkami czasami nie działa po pewnym czasie przy pisaniu posta i nawigacji w tekście (nie mogę teraz skakać po literkach czy iść w górę tekstu). Taki bug. Przeglądarka chrome.

• Like 1
  • Thanks 1

Super. Dzieki za feedback. Nie wiem czy jestes na bieżąco.

Reaktywacja - tutaj zostało wiele powiedziane 

Zdajemy sobie sprawę, że czasy się zmieniły, nie liczymy na powrót tych czasów. Silnik też inaczej działa, my jesteśmy nastawieni inaczej. Tak jak tam to zostało napisane. Ukierunkowanie jest inne - galeria, promocja prac, autorów. 

Ale brakującym elementem jest właśnie brak dyskusji. Dużo ludzi się loguje, przegląda, ale kompletnie nic nie komentuje. Szukamy co może przywrócić życie tutaj. Pomysły na szybko to Speedpainting, Speedsculpting - ale to też pytanie czy te czasy tez już minęły 😉

Inny pomysł to cykliczne AMA z różnymi ludzmi.

• Like 1

Czy gdzieś jeszcze działają takie bitwy? Na fejsie w grupie zbrush nie przeszło. Na discordzie też. I naa polycouncie też chyba to nie działa.

• Like 2

Wchodzę na główną i widzę po prawej ostatnie posty, dotychczas raczej dotyczyły one spraw spoza mojego obszaru wiedzy/ zainteresowań, więc nie pisałem na forum. Dla jasności- nie jest to w żadnym wypadku "wina" tej społeczności, to raczej mój problem że nie znam się/ nie interesuję się modelowaniem, nowinkami sprzętowymi itd.

EDIT: AMA świetny pomysł btw.

Edited by ActualRobot
  • Like 3

1 minutę temu, michalo napisał:

Czy gdzieś jeszcze działają takie bitwy? Na fejsie w grupie zbrush nie przeszło. Na discordzie też. I naa polycouncie też chyba to nie działa.

Dlatego zadajemy pytanie i właśnie taki feedback jest pomocny.

Teraz, ActualRobot napisał:

Wchodzę na główną i widzę po prawej ostatnie posty, dotychczas raczej dotyczyły one spraw spoza mojego obszaru wiedzy/ zainteresowań, więc nie pisałem na forum. Dla jasności- nie jest to w żadnym wypadku "wina" tej społeczności, to raczej mój problem że nie znam się/ nie interesuję się modelowaniem, nowinkami sprzętowymi itd.

Jakich treści byś oczekiwał. To właśnie z tym mamy problem (aktywne kilka wątków, brak nowych)

4 minuty temu, michalo napisał:

ziom, bitwy sa zabite przez skarkowke i papierki, to nie te czasy. Od nagrod trzeba by placic podatki, rozliczac sie itp. troszke sie boimy tego

4 minuty temu, KLICEK napisał:

ziom, bitwy sa zabite przez skarkowke i papierki, to nie te czasy. Od nagrod trzeba by placic podatki, rozliczac sie itp. troszke sie boimy tego

Nie chodzi mi o nagrody. Tylko o współzawodnictwo .Takie bitwy, gidze wygrany podrzuca temat na następną bitwę.

• Like 2

1 minutę temu, michalo napisał:

Nie chodzi mi o nagrody. Tylko o współzawodnictwo .Takie bitwy, gidze wygrany podrzuca temat na następną bitwę.

Tak działał speedpainting i speedsculpting. O tym myślałem, ale właśnie, czy to też nie pewna zaszłość?

Czy nadal ktoś będzie chętny?

Jesteśmy w stanie to fajnie rozegrać, tworzyć dodatkowe wyróżnienia na głównej (np. news z wynikami), promo portfolio itp.

• Like 1

no speedpainty sculpty na bank wracaja 🙂, tylko troche czekam az wiecej ludzikow sie zbierze 🙂

Głównie na tym polegał max, że Ci lepsi dawali konstruktywną krytykę (czasem bolesną) i motywowali amatorów do dalszej pracy nad sobą. Aktualnie wchodzę, patrzę co mi się podoba, zostawiam like i spadam 😉 Pisanie pod świetną pracą, że jest świetna mimo zostawienia like jest zbędna... a jak się pojawia krytyka, wytykanie błędów, overpainting, itd to trochę się ożywia wątek 😉 Tak na szybko przeglądając wrzutki z 2d to krytyka również wjeżdża od bardzo aktywnego Olafa 😉 także coś tam się dzieje powoli. 

Speedpainting albo jakieś tematyczne bitwy pewnie mogłyby spowodować większy ruch. Zależy też co miałoby zachęcić do uczestnictwa 😉 (nie mam na myśli materialnych nagród, ale wiadomo coś musi kusić jak nawet w grach na każdym kroku musi być jakiś achivment mini nagroda za to że Ci się chce grać)

Od siebie mogę postarać się o feedback w pracach 2d gdzie dostrzegam błędy techniczne i wynikające z braku wiedzy... tylko ten "czas" jest dzisiaj największym bólem 😉

• Like 2

1 minutę temu, Rotcore napisał:

Głównie na tym polegał max, że Ci lepsi dawali konstruktywną krytykę (czasem bolesną) i motywowali amatorów do dalszej pracy nad sobą. Aktualnie wchodzę, patrzę co mi się podoba, zostawiam like i spadam 😉 Pisanie pod świetną pracą, że jest świetna mimo zostawienia like jest zbędna... a jak się pojawia krytyka, wytykanie błędów, overpainting, itd to trochę się ożywia wątek 😉 Tak na szybko przeglądając wrzutki z 2d to krytyka również wjeżdża od bardzo aktywnego Olafa 😉 także coś tam się dzieje powoli. 

Speedpainting albo jakieś tematyczne bitwy pewnie mogłyby spowodować większy ruch. Zależy też co miałoby zachęcić do uczestnictwa 😉 (nie mam na myśli materialnych nagród, ale wiadomo coś musi kusić jak nawet w grach na każdym kroku musi być jakiś achivment mini nagroda za to że Ci się chce grać)

Od siebie mogę postarać się o feedback w pracach 2d gdzie dostrzegam błędy techniczne i wynikające z braku wiedzy... tylko ten "czas" jest dzisiaj największym bólem 😉

Dzięki za odpowiedź. W takimr razie czy weźmiesz udział w jakimś speedpaintingu? Pisz szczerze, o to chodzi w tym wątku. Feedbkack -super sprawa. O to nam chodzi.

@olaf bez dwóch zdań to nasz engagement booster 😉 

14 minutes ago, adek said:

Jakich treści byś oczekiwał. To właśnie z tym mamy problem (aktywne kilka wątków, brak nowych)

Właśnie chwię spędziłem zastanawiając się nad odpowiedzią; szczerze mówiąc to ciężko wpaść mi na cokolwiek czego bym nie miał na zagranicznych forach (a mi np. jest dużo swobodniej rozmawiać na temat concept designu po angielsku niż po polsku). Jedyna rzecz jaka mi przychodzi do głowy to tak na prawdę jakakolwiek dyskusja z udziałem jakiegoś pro- bo ci są tak samo zajęci na całym świecie i nawet zagraniczne społeczności mają z tym problem. Wspomniane AMA to przykład epickiego pomysłu. Może nagrodą w bitwie byłby np. feedback jakiegoś pro odnośnie portfolio/ wybranej pracy zwycięzcy bitwy co było by fajnym przyczynkiem do dalszej dyskusji z udziałem wszystkich? 

• Like 2

No mi szczerze brakuje takiej rywalizacji bo też moja kariera poszła nieco w innym kierunku i digital painting pozostał jedynie (po godzinach, po pracy). 

Mówiąc konkretnie: tak, wezmę udział!

• Like 1
  • Thanks 1

Tak, komentuję większość rzeczy z ikonką w wątku 😉

Może zamiast próbować starych tricków, zastanowić się jak ściągnąć młodych, sprawić, by czuli się dobrze. Stara gwardia ma swoje zalety ale tylko wtedy gdy młodzi dorzucają energii. Zrozumieć czego oni szukaliby w miejscu innym niż impulsywne insta czy FB byłoby wartościowe.

Nie dałoby się zrobić jakiegoś spotkania live w większym miejscu, poznać nowe pokolenie artystów, lepiej zrozumieć co nas łączy. Na pewno macie np. w Warszawie jakieś community.

• Like 3

Olaf, myślę, że spotkanie to dobry pomysł ale mało możliwy. Może jak już się rozhuśta to forum to coś takiego będzie. No chyba że event z przeciąganiem lin, browarem i disco 🙂

Ludzie z krakowa mogą pójść na spotkanie 3D Community Kraków jak jakieś będzie i jak świadkowie jehowy nawoływać nowych żeby też wstąpili do sekty 🙂

• Like 1
  • Haha 2

Cześć,

mega dawno się tu nie udzielałem, cud że jeszcze pamiętam hasło 🙂

Mieliśmy/mamy dokładnie taki sam problem na Blenderowni. Mogę podzielić się doświadczeniami z wskrzeszania forum.

Według mnie wszystko wynika z wygody. FB jest wygodniejsze, inne sociale są wygodniejsze niż dedykowana osobna strona na dyskusje - i to jest fakt dotyczący przeważającej ilości osób. Jest garstka ludzi, którzy nadal wolą korzystać z forum i dla nich warto żeby takie forum było. W naszym przypadku z szybko topniejącą bazą użytkowników częściowo pomogło rozszerzenie się na inne platformy, i traktowanie tych platform - forum blender.pl, fb czy discorda - jako niemal równoważnego narzędzia do tworzenia społeczności, a nie tylko reklamy dla forum.

Mimo to jednak społeczność mocno się skurczyła, i chociaż widzimy aktywność w różnych kanałach, obecnie żywot Blenderowni wygląda trochę bardziej jak odroczenie wyroku niż powstanie jak feniks z popiołów. Tutaj przestroga, czasy się mocno zmieniły i żeby utrzymać społeczność przy życiu administracja musi się wykazać bardziej proaktywną postawą, a nie tylko stać na uboczu i kasować posty niezgodne z regulaminem. Takie rzeczy, jak wrzucanie postów na fb, promowanie prac, żeby strona była widoczna - to się sprawdza i dobrze, że to robicie. Co do bitwy - jakiś czas temu (uff to już chyba z 2 albo 3 lata temu, kiedy trend umierania forum przyspieszył) na Blenderowni organizowana była bitwa z nagrodami, odzew był kiepski, termin oddania prac trzeba było wydłużać no i koniec końców ledwo dało się wszystko dopiąć. Wpływ na aktywność forum był znikomy. Wy macie ogółem więcej użytkowników, jak i więcej takich, którzy prace wrzucają - to na pewno wpłynie pozytywnie na ilość prac i przebieg konkursu, ale nie spodziewałbym się, że z kopa poprawi statystyki forum. Odbudowywanie bazy użytkowników to powolny proces. Nawet, jak zaczniecie rozdawać karty graficzne, to przypływ będzie krótkotrwały i większość przybyłych odejdzie zaraz po tym, jak skończą wam się RTXy 😉

Tak czy inaczej życzę wam powodzenia w tym trudnym zadaniu, bo szkoda żeby niegdysiejsze centrum społeczności 3D odeszło w niepamięć.

• Like 3

Hej, zacznę od tego, że zmiana maxa jest zdecydowanie na plus i wyszło to świetnie - sam sposób wrzucania prac jest o wiele bardziej przystępny i myślę, że od tego już ludzie nie będą się odbijać. W tym szczerze mówiąc ja sama 😄
Social media wymagają coraz mniej wkładu użytkownika, żeby wyrazić to co chce, powoli zanikają same słowa i zostają obrazki (instagram, snapchat) - i myślę, że dotyka to raczej młodszych - ludzie powoli odzwyczajają się od pisania, dodawania czegoś od siebie słowem pisanym no i zanikają same fora.

Odnośnie spotkań live - świetny pomysł, odnośnie Krakowa na pewno bym wpadła. Mogłabym nawet pomóc z organizacją 🙂

Edited by Eihwaz
  • Like 1

Ja to kompletnie zapomnialem o tym miejscu 🙂 Wchodze na fejsa (na ktorego tez rzadko wchodze) a tu jakis stary dziad, max3d.pl. Musialem haslo resetowac.

Mamy pewien dylemat. W wakacje jak wiecie wskrzesiliśmy Max3D.pl.

To byl martwy? 

Co nas zastanawia.
Dużo ludzi loguje się, ogląda, czyta, ale nic nie piszecie. Zastawiamy się dlaczego tak się dzieje. 

To chyba taka normalka w dzisiejszych czasach social media. Gdzie interakcja z innymi ograniczana jest do lajkow i podobnych. Poza tym pewnie sporo osob wyemigrowalo do ogolnoswiatowych konkurentow.

Ja sam lubie dyskutowac, wiec postaram sie zagladac tutaj co jakis czas zobaczyc jak reanimowany trup sie zachowuje. Moze tez uda mi sie wrzucic moje dorobki kariery zawodowej. 

Osobiście mało się udzielam, bo inni mało się udzielają. Myślę, że to tworzy swego rodzaju koło. Nie wiem w którym momencie i dlaczego użytkownicy zaczęli odchodzić. Druga kwestia - nie czuję już potrzeby edukacji jak kiedyś, kiedy niewiele było informacji w Internecie. Teraz jak czegoś nie wiem to szukam na yt, bądź w googlu i najczęściej od razu znajduję. 

Co do zmiany strony to uważam, że na plus. Może aktywność wzrośnie, bo widzę, że max idzie bardziej teraz w społeczność, niż newsy.

6 minut temu, imprecis napisał:
Cytat

Druga kwestia - nie czuję już potrzeby edukacji jak kiedyś, kiedy niewiele było informacji w Internecie. Teraz jak czegoś nie wiem to szukam na yt, bądź w googlu i najczęściej od razu znajduję.

To prawda, to też robi swoją robotę. Forum kwitło w okresie, kiedy nie było aż takiego dostępu do tutoriali i kursów.