Skocz do zawartości

Ile wziąć za robotę? Na ile to wycenić? Zarobki grafika?


batonx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, ja też postanowiłem przyłączyć się do tej dyskusji :)

Tak jak max89 mam 16 lat ale na grafika jeszcze nie jestem całkiem zdecydowany - co prawda bardzo lubię tworzyć w maxie, zbrushu i ps'ie ale nie zdecydowałem się do końca. No i właśnie mam do Was takie pytanie - kim w przyszłości waszym zdaniem być lepiej : programistą, czy grafikiem?

(właśnie między tymi dwoma się wacham)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym bardziej, że gdy grafik wystawia fakturę, to zgodnie z literą prawa faktura MUSI zawierać numery licencyjne programów używanych do realizacji zleconego projektu, pod rygorem nieważności.

 

Według jakiego prawa? W jakim kraju? Na fakturze???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co? przestraszyl sie? ;)

 

Jasne ponieważ wg mojej wiedzy i doświadczenia faktura zawiera tylko opis do jakiej umowy się donosi. Polskie prawodastwo określa tylko jak ma wyglądać umowa by była uznana za "umowę z przekazaniem praw autorskich", a taką powinna byc chyba zawsze umowa dot zleceń graficznych. W umowie określa się zakres obowiązków i praw stron umowy oraz opisuje się czy i jakie sa powiązania umowy z prawami autorskimi osób trzecich. W umowie nie trzeba określać narzędzi pracy twórczej ani wymieniać numerów seryjnych... farbek, kredek i ołówków :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wow ludzie no co wy to aż tylu z was to mają po 16 i więcej lat ?? to tyle jest tutaj eee młodziów :)

shogunn... no kurcze z tym legalnym softem jest obecnie dość trudno u nas w polsce, ja to sobie planuje tak, ze jesli już założe firme albo będe freelancer'em to softu napewno nie będe kupować w kraju, za granicą jest o wiele taniej i wogle...nalepiej jest w japoni tam jak się pojawia nowa wersja to stare idą w bok i sa sprzedawane o wiele, wiele taniej ale nie bede w końcu zapierniczł na koniec świata po soft. Z Legalnym softem będzie raczej trudno ale zawsze za granica bedzie taniej na całe szczęście.

 

danilo2 no kurcze kolś 16 to już dość dużo mi się wydaje i powinieneś się decydować dość szybko ale z własnego doświatczenia moge ci powiedzieć, że programowanie zawsze się przyda ale stosunkowo podobno robi się u nas więcej programistów niż grafików (podobno, podkreślam).

[Pozdro]

 

PS. Mamy podobne kompy :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, jak ktoś z młodszych ode mnie poczuł się urażony określeniem "młodzik", to przepraszam. Nie miałem na celu obrazania kogokolwiek.

Co do numerów licencji na fakturach, to sprawdziłem to, i okazało się, że nie miałem racji, a osoba, która mnie wprowadziła w błąd dostała już po uszach. Przepraszam zarazem wszystkich przerażonych moim postem wystawców faktur. Niemniej jednak w niektórych państwach zachodnich już się takie przepisy zaczyna wprowadzać, więc i unas należy się tego w przeciagu kilkunastu, a może nawet kilku lat spodziewać. Na dodatek, choć nie jest to mus, ale zleceniodawca ma prawo zażądać umieszczenia informacji o legalności softu na fakturze.

Ponadto nie należy zbyt wysoko podskakiwać z radości, że podałem błędną informację. Urząd skarbowy zaczyna stopniowo coraz śmielej robić kontrole, a na pierwszy ogień idą wystawcy faktur. Co prawda nie tylko grafików scigają, bo softu, jak wiadomo, jest wiele i to wszelakiego rodzaju, ale to nie znaczy, ze grafików omijają szerokim łukiem. Poza tym nie zmienia to nic w tym, co napisałem o dużych firmach, takich, jak stacje telewizyjne. Oni sobie nie moga pozwolić na wpadki i stać ich na stawki profesjonalistów pracujących na legalnym sofcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy watek ;), tak samo jak Max_1989 mysle ze grafik powinien zarabiac te xx xxx zl, w polsce raczej jeszcze nie ;) ale gdzies tam za oceanem, jak sie poswiecilo czesc zycia na grafike.

Ja mam 15 lat, niedawo skonczylem, i grafika sie bawie od 3 lat, ale tak na poziomie to moze od 1 roku. Narazie sadze ze wiecej potrafie z teori niz z praktyki (len jestem) ;), ostatnio malo robie (rozne sprawy, pierwsze dziewczyny itp.). Co do czasu spedzania przed kompem i grafika to u mnie jest roznie, raz caly dzien cos robie i czytam, a raz nic, przynajmniej raz do roku robie sobie przerwe ;) gdzies moze trzy tygodnie, ale trzymam to na specjalne okazje (np. porazka na evermotion challenge itp. zeby sie pozbierac).

 

p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No młodziki :) ja mam 36 latek grafika bawię się od dziecka ale życie pokierowało mną w ten sposób że zamiast ukochanej grafiki grzebię codziennie w swoim móżdżku aby wydobyć z niego coś co zadowoli kobietki czyli nowe wzory w jubilerce,mam po części żal że nie mogę się spełnić w tym zawodzie/jako grafik/ ze względu na brak czasu.Dla mnie twórczość grafiki 3D to piękny temat jak i 2D tu już potrzeba niezłej finezji w rączkach/chodzi mi o skrobanie na karteczce,nie mylić z tablecikiem :)/ Więc gdy czytam że macie po 15 lub 16 lat to Wam zazdroszczę bo możecie ułożyć sobie życie pracując w temacie który kochacie.Ja dziadek ;) nie mam takich możliwości.Pozdrowienia

PS: Mimo wszystko nie poddaję się i każdą wolną chwilę poświęcam 3D maXiowi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urząd skarbowy zaczyna stopniowo coraz śmielej robić kontrole, a na pierwszy ogień idą wystawcy faktur. Co prawda nie tylko grafików scigają, bo softu, jak wiadomo, jest wiele i to wszelakiego rodzaju, ale to nie znaczy, ze grafików omijają szerokim łukiem.

 

Pracujesz dla BSA czy tylko rozrywkowo straszysz ludzi pisząc bzdury?

 

Urząd Skarbowy jak sama nazwa wskazuje sprawdza czy aby na pewno od wszystkich zarobionych pieniędzy odprowadziłeś podatek na rzecz Skarbu Państwa. Legalnością oprogramowania zajmuje się prokuratura z policją i organizacja niepaństwowa jaką jest BSA.

 

Widziałeś kiedys na oczy fakturę albo umowę z przekazaniem praw autorskich? :]

Nie ma tam rubryk "ulubiony soft" czy "numer licencji".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Codo startu w tej branży nie jest już chyba tak źle. Jest tyle alternatyw, że jest między czym wybierać. A poza tym są też darmowe programy – co prawda jeżeli ma się własną firmę lepiej jest je kupić za grosze niż ściągnąć z internetu za darmo, bo będzie trzeba od tego odprowadzić duży podatek wyliczany na podstawie komercyjnego odpowiednika programu. Na przykład, ktoś ma w firmie Wings3D, płaci podatek jak za Modo ( ;-) ) Dla zainteresowanych: http://openoffice.coo.pl/ . Patrz dół strony.

Powracając do tematu startu grafika zawsze można kupić porządny program w wersji okrojonej z pewnych elementów, taki jak Softimage XSI, który kosztował kiedyś 2000 zł - nie wiem jak teraz – dorobić się na nim jakichś pieniędzy i kupić lepszy program. Z resztą bezszeryfowiec powinien coś powiedzieć w tej sprawie, bo w końcu ma chyba tego 3dsmaxa, nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ej, no proszę was, nie przesadzajcie...

Nikt nie myśli, że osoba zaczyająca uczyć się grafiki na dzień dobry wyłoży roczną pensję majętnego polaka na legalny soft...

Gdyby tak było, nie istnieliby po prostu graficy w krajach wschodnich... Wersje maxa o których mówicie mają tylko bardzo poważne firmy i to jak się niedawno okazało i tak nie wszystkie ;)

Są wersje PLE, dołączane do cover cd wielu pism graficznych, wersje demo, ograniczane czasowo (to można obejść) itp ;).

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wcale nie trzeba aż tak duuuuuużo kasy żeby profesjonalnie zająć się grafiką, zrobiłem sobie ostatnio takie wyliczenie:

do 3D: Softimage XSI w cenie 395$ za program +29$(za członkostwo w cgnetworks,

wtedy masz zniżkę) czyli na polskie około 1500 zł

do 2D: Photoshop w wersji 5 ostatnio był do kupienia na allegro za jakieś 300 zł, na

ebayu można kupić ps6 za tyle samo

system: np: XP pro za 600 zł

no i wten sposób juz za 2400 zł masz komplet całkowicie legalnego oprogramowania,

a to już nie są chyba takie gigantyczne pieniądze nie? (wartość jedego, dobrego zlecenia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bill - bo jest to praca dająca wiele swobody, poszerzająca wyobraźnię, dająca przyzwoite zarobki jak na ten kraj czy tez niewymagająca ruszania się z domu - choćby dlatego :)

 

ziomuś - nikt nei każe ci tego używać ;) Tak samo 99% społeczeństwa nie porusza się po ulicach Maybachem, a mimo to czymś jeździ co nei jest kradzione :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bill - bo jest to praca dająca wiele swobody, poszerzająca wyobraźnię, dająca przyzwoite zarobki jak na ten kraj czy tez niewymagająca ruszania się z domu - choćby dlatego :)

 

ziomuś - nikt nei każe ci tego używać ;) Tak samo 99% społeczeństwa nie porusza się po ulicach Maybachem, a mimo to czymś jeździ co nei jest kradzione :)

 

Quoted for agreement.

 

XSI Found: 495$

Paint Shop Pro: ~150$

Zbrush nie ma konkurencji, ale kosztuje niecałe 500$ a za taki soft to i tak nie jest dużo.

 

Polecam ten wątek: http://www.cgtalk.com/showthread.php?t=244450&page=1&pp=15 (to o złej stronie obniżania cen softu 3d)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam w lepszym świecie ? Tam tak jak i u nas graficy "firmowi" tak czy tak pracują na firmowym sofcie a freelancerzy ... freelancerzy miesięczne zarobki ustalają sobie sami.

 

Z brush ? A to już zależy od branży. W grach raczej nieczęsto potrzebny, wizualizacje też go nie potrzebują, grafika "pełnowymiarowa" oprócz firm naprawdę dużych tak naprawdę niewiele kto może go użyć do czegoś innego niż statyczne "figurki". Tak, świetny tool ale w żadnym razie nie niezbędny.

 

3d- owszem. Zaczynając od Cinemy 3d, Truespace,XSI- wszystko to jest w zasięgu ręki.

 

2d ? GIMP, Corel Essentials, Paint Shop.

 

Przestawienie się z nich na "dorosłe" programy nie jest specjalnie bolesne (a w przypadku 2d i XSI z programów 3d- konieczne). Oczywiście, jeśli ktoś chce w wieku 16 lat kupić sobie Maxa, Maye, Photoshopa i pełne studio postprodukcji z kieszonkowego to zaboli go to, ale raczej nie bardziej niż kupno profesjonalnego aparatu fotograficznego. Wszystko jest kwestią podejścia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RK, tak apropos Zbrusha w grach - napisałeś że nie jest raczej używany - a czy nie wykorzystuje się go do robienia normalmapy na modele low? Pytam się bo nie wiem, takie użycie tego programu wydawało mi się naturalne.

 

Żeby już skończyć temat cen programów, napisze że mój post był odpowiedzią na pytanie jakie ktoś zadał "skąd wy bierzecie kase na legalny soft" - dopuki nie pracuje się komercyjnie, a jedynie uczy się obsługi progamów graficznych to nie jest taki problem - tylko o to mi chodziło.... Zwróciłem też uwage na wesje PLE i demo żeby nie było że usprawiedliwiam piractwo. Trochę źle mnie zrozumieliście :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne że używa się i że jest do tego świetny. Tylko że raz: gry używające normal map to nawet nie 20 % rynku IMO więc spokojnie da się przeżyć nawet nie wiedząc co to jest normal mapa; dwa: jak ktoś nie ma kasy to nie wybiera tak drogiego softu na starcie. Gdyby było tak że na rynku gier bez Zbrusha nie dało się żyć to bym go kupił. Szczęściem nie jest. Pewnie że chciałbym go mieć, móc robić ********* modele HP nie męcząc się nadmiernie ale póki co mnie na niego nie stać- bo priorytetem jest u mnie inny soft, bo mam pilniejsze wydatki, bo ... bla bla bla. Być freelancerem to nie tylko latać jak wolny ptaszek i brać wolne kiedy się żywnie podoba ale też planować, zapieprzać z papierkami po zusach srusach i innych duperelach i oglądać soft nie pod względem "czy jest cool i wszyscy go mają" ale "o ile więcej dzięki niemu zarobię". Prowadzić studio... to tak jak być freelancerem, tylko przemnożone przez liczbę zatrudnionych osób. Jedynym znanym mi bonusem tej wyższej pozycji są wrzody, ataki serca i zero urlopów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile powinien zarabiac grafik-jakies dwa tysie£ -w Polsce mozna popasc w powazne frustracje probujac sie normalnie utrzymac z tej pracy ,kto cos umie niech wyjezdza ! mozna zarobic w miesiac na orginalnego maxa , jakies agencje ,biura -meczarnia owszem maja jedna niezaprzeczalna zalete -mozna sie sporo nauczyc ale z czegos trzeba zyc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taaa,, ja mam neta od 2 miechow, i od tego czasu szukam pracy ; znalazlem : vizki, modele dla projektanta wnetrz, i modele low poly do gier > slowem nie nazekam, ale wyczytalem ze znajomosci zalatwia sie ok. 2 lata, mi to zajelo : 35 dni, i znam kolesi z czolowych polskich firm robiacych gry.... oni sa inni niz "wy" z forum, nie smieja sie, i nie pouczaja,nie kpia itd,. ....pozanali sie na mnie i dlatego zaproponowali etaty, pomyslcie nad tym co napisalem,,,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taaa,, ja mam neta od 2 miechow, i od tego czasu szukam pracy ; znalazlem : vizki, modele dla projektanta wnetrz, i modele low poly do gier > slowem nie nazekam, ale wyczytalem ze znajomosci zalatwia sie ok. 2 lata, mi to zajelo : 35 dni, i znam kolesi z czolowych polskich firm robiacych gry.... oni sa inni niz "wy" z forum, nie smieja sie, i nie pouczaja,nie kpia itd,. ....pozanali sie na mnie i dlatego zaproponowali etaty, pomyslcie nad tym co napisalem,,,,,

 

Człowiek sukcesu! :D

Tylko matury nie zawal przez pracę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm a co do ZUSu ........ czytałem w jakiejś wtorkowej gazecie że od środy (1 czerwca) artyści są zwolnieni z podatku !!!!

ale czytałem to w pośpiechu i gazety tej już nie mam ....... ktoś z was wie coś więcej na ten temat ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znam kolesi z czolowych polskich firm robiacych gry.... oni sa inni niz "wy" z forum, nie smieja sie, i nie pouczaja,nie kpia itd,. ....pozanali sie na mnie
Na forum jest krew, pot i chwała.

Świat, o którym piszesz oparty jest na pieniądzu i terminach.

Wez pigulke! Obudz sie!

Nie zostan jednym z NICH innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taaa,, ja mam neta od 2 miechow, i od tego czasu szukam pracy ; znalazlem : vizki, modele dla projektanta wnetrz, i modele low poly do gier > slowem nie nazekam, ale wyczytalem ze znajomosci zalatwia sie ok. 2 lata, mi to zajelo : 35 dni, i znam kolesi z czolowych polskich firm robiacych gry.... oni sa inni niz "wy" z forum, nie smieja sie, i nie pouczaja,nie kpia itd,. ....pozanali sie na mnie i dlatego zaproponowali etaty, pomyslcie nad tym co napisalem,,,,,

 

jennifer lopez też znasz nie?

 

ps. podrzuć mi na priva nazwę proszku, który ci konował przepisał. ostra jazda bez trzymanki widze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wizki to "sztuka" i dotyczy ich kwota wolna od podatku czy jak sie to tam nazywa ;)

 

 

kwota wolna od podatku przysługuje kazdemu obywatelowi naszego kraju (nie pisze oczywiście o dzieciach) - k kazdym roku jest ustalana oddzielnie i jest równowarta 12 - krotności miesięcznej ulgi podatkowej / 19% = 2789,89

 

ale jesli sie nie myle to chciałeś powiedzieć o 50% koszcie uzyskania przychodu (dotyczy się umów typu zlecenie czy o dzieło) - jesli tylko wykonałeś pracę twórczą - coś wymyśliłeś, opracowałeś itp.. wtedy tak można - inaczej mówiąc - płacisz podatek tylko od połowy przychodu

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nom ... jak mi zaplacisz to tez bede mily ;]

dobre, dobre :]

 

hmmm a co do ZUSu ........ czytałem w jakiejś wtorkowej gazecie że od środy (1 czerwca) artyści są zwolnieni z podatku !!!!

ale czytałem to w pośpiechu i gazety tej już nie mam ....... ktoś z was wie coś więcej na ten temat ??

fajnie byłoby ale niestety go powiększą, wkrótce.

 

Jak odróżnić artyste od inżyniera, gdzie jest granica? Czy architekt jest artystą, a projektant wnętrz? a designer? A robienie wizek to rzemiosło czy sztuka?

Wtedy gdy podpisujesz "umowę o dzieło z przekazaniem praw autorskich". Umowa musi mieć ściśle określoną formę i zawartość by mogła byc uznana za taką z przekazaniem praw :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm a co do ZUSu ........ czytałem w jakiejś wtorkowej gazecie że od środy (1 czerwca) artyści są zwolnieni z podatku !!!!

ale czytałem to w pośpiechu i gazety tej już nie mam ....... ktoś z was wie coś więcej na ten temat ??

 

juz wiem o co wam chodzi

 

javor - mylisz pojęcia - ZUS - podatek dochodowy od osób fizycznych - VAT

kiedyś był taki projekt przy zawieraniu umów zleceń po przekroczeniu pewnej kwoty (licząc rocznie - juz nie pamietam ile ale sporo kasy) mają płacić podatek VAT od tych umów

to co przeczytałeś to nowelizacja ustawyo VAT a więc nie chodzi tu o podatek dochodowy od osób fizycznych

 

a co do VAT-u i zwolnien to od 1 maja nie będą płacić dzniennikarze, artyści - z przychodów pozyskanych na podstawie umowy o dzieło i zlecenia - tantiemy też zostały zwolnione

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedyś był taki projekt przy zawieraniu umów zleceń po przekroczeniu pewnej kwoty (licząc rocznie - juz nie pamietam ile ale sporo kasy) mają płacić podatek VAT od tych umów

 

10k euro rocznie to nie jest jakaś kosmiczna suma gdy prowadzi się własną działalność nawet bez formy prawnej :>

 

a nowelizacja dotyczy tylko tantiemów

Nowelizacja rozszerza zakres czynności nie uznawanych za działalność podlegającą opodatkowaniu, o kontrakty menedżerskie i inne umowy o podobnym charakterze. Dotychczas nie były wyłączone z czynności opodatkowanych, a jedynie zwolnione z podatku na mocy przepisów wykonawczych. Analogicznie traktowane będą usługi twórców i artystów wykonawców wynagradzanych w formie honorariów. Jednakże nowelizacja nie usunęła wątpliwości związanych z opodatkowaniem osób zatrudnionych na podstawie ww. umów, a także umowy zlecenia, czy o dzieło. Dodano jedynie przesłankę odpowiedzialności zleceniodawcy wobec osób trzecich (jako wyłączającą daną umowę spod podatku), jednak nowe przepisy nie mówią wprost, że od VAT wolne będą zlecenia (umowy o dzieło, kontrakty) zbliżone do stosunku pracy, tak jak wskazuje na to VI Dyrektywa. Ciągle brakuje wyraźnego rozróżnienia między cywilnoprawnymi formami zatrudnienia opodatkowanymi i nieopodatkowanymi VAT.

źródło: http://www.lexpress.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=785

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cytat:

 

"Z opodatkowania VAT wyłączone zostały tantiemy otrzymywane przez twórców. Nie zapłacą VAT pracujący na zlecenie dziennikarze, artyści, eksperci. Natomiast pozostali zleceniobiorcy zostaną zwolnieni z VAT tylko wtedy, gdy odpowiedzialność za ich usługi będzie ponosił zleceniodawca."

 

źródło http://www.egospodarka.pl/8554,Zmiany-w-ustawie-o-VAT,1,11,1.html

 

edit: wszystko się rozchodzi o tłumaczenie definicji podatnika w dyrektywie unijnej, tak czy siak mnie nie grozi przekroczenie tej kwoty :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, spłakałem się. Im dalej tym piękniejsze teksty. Może ten topic do galerii złotych myśli ?

 

Mówiąc poważnie- wielkie dzięki za wspomnienie VAT-u i dyrektywy. Naprawdę cenna informacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek tu chodzi tylko o to by nas zajeb.. :D tzn żeby zmusić do założenia formy prawnej działaności gospodarczej. Tylko jak ja mam założyć firmę jak dochód mam średnio raz na trzy miesiące.

 

Grafik to nie piosenkarz więc go tantiemy raczej nie dotyczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Tomasz- Nie, to nie było ironicznie- naprawdę nie wiedziałem że jest szansa ominięcia VAT-u a dla mnie to cenna wiadomość. Złote myśli to głównie o ideałach powszechnej miłości, braterstwa, braku dyskryminacji i pracy za darmo.

 

@SansSerif- masz prawo rozliczać się jako przedstawiciel wolnego zawodu- polecam wszelkiego rodzaju stowarzyszenia twórców, artystów itp które dają na to papierek. Naprawdę ułatwia życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności