Skocz do zawartości

Grafika 4D: Czwarty wymiar


patry

Rekomendowane odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 177
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

z tego co mi wiadomo to 4 wymiar= czas. bym cos napisal ale wiadomo ze to brzydko... anyway jesli sadzisz [...pewne slowo] ze to 4 wymiar to czemu moge to zrobic w 3d [..., tez pewne slowo]? Wydaje mi sie ze skoro w 2d nie da sie zrobic 3d to w 3d nie da sie zrobic 4d, wiec wznika z tego ze "łooo co chodzi skoro to 3d?" Nie ma to jak problem z niczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od dawna wlasnie czas jest uznawany za czwarty wymiar. uznawany przez ludzi madrzejszych niz piszacy wikipedie :]

moim zdaniem ten hiperszescian to efekt czyjejs nudy. na poczatku artykulu w wiki uderza mnie juz pewna rzecz - 4 prostopadle do siebie krawedzie, wychodzace z jednego wierzcholka. sory, ale albo ktos nieprecyzyjnie uzyl slowa "prostopadly", albo liczy na to, ze czytelnik nie bedzie sie nad tym zastanawial. pomysl moznaby postawic obok liczb zespolonych/kwadryg/etc. gdyby nie fakt, ze jest calkowicie bezuzyteczny. chyba zeby nakrecic jakis film o tym :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w naszym prostym swiecie 4 wymiar to czas. ale jak mowi kolega ktorego nicka nigdy nie uda mi sie przeczytac, te abstrakcyjne matematyczne n-wymiary to wymysły uczonych a ich swiat troche rozni sie od naszego. czytalem kiedys taka fuzje tesseraktu z nasza rzeczywistoscia, ze jest on szescianem poprowadzonym w czasie. wszystko wiec zalezy na jakim poziomie chcesz 'badac' te abstrakcje :) czad zaczyna sie dopiero przy teoriach nieeuklidesowych geometrii naszego wszechświata, keidy to np z każdego wierzchołka szescianu wychodzą 4 ramiona ale nadal jest on szescianem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 wymiar to nie jest czas
- ROTFL

Przecież ty masz 13 lat!

Wg Kartezjusza są trzy wymiary przestrzenne + wymiar czasowy. Prawie nikt tego nie neguje, bo po co? Inne wymiary są czysto hipotetyczne. Tesserakt jest tylko ciekawostką - takie "co by było gdyby...". Chciałeś nas zaciekawić, ale nie udało ci się. Trudno jest wyobrazić sobie coć co ma 4-wymiary przestrenne, a jest przedstawione na 2-wymiarowej płaszczyźnie. Szczególnie jak się nie ma pojęcia o geometrii analitycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tesserakt jest dla cieniasów. hypersphere to dopiero jazda :D

 

Coś na tematy hypersphery znalazłem

http://www.geocities.com/jsfhome/Think4d/Hyprsphr/contents.html

__________________________________________________________

 

Wiemy, że pole tesseraktu obliczamy według wzoru: 34a^2 (znak '^' oznacza potęgowanie)

A jego objętość: 8a^3

 

Ciekawe jakim wzorem obliczymy hmmm... "hiperość" tego tesseraktu?? Wiem, że napewon będzie a i potęgoowanie do 4 ale czy jest już jakiś wzór na to??

 

EDIT

 

Simple_man nie prawda!! Wymiarów jest nieskończenie wiele (jeśl iznajdęto pokażę Ci jakiś wzór Einsteina który działa dopiero od 26 czy 25 wymiaru)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 wymiar to nie jest czas i wymiarów jest nieskończenie wiele.

Kr3tz, hcpiter3d - wchodziliście do tych linków co ja podałem?? (prawdopodobnie nie, bo wiedzieli byście, że 4 wymiar to nie jest czas)

 

co, mam juz sie zaczac smiac czy jeszcze czekamy na kogos?

Coś na tematy hypersphery znalazłem

http://www.geocities.com/jsfhome/Think4d/Hyprsphr/contents.html

__________________________________________________________

 

Wiemy, że pole tesseraktu obliczamy według wzoru: 34a^2 (znak '^' oznacza potęgowanie)

A jego objętość: 8a^3

 

Ciekawe jakim wzorem obliczymy hmmm... "hiperość" tego tesseraktu?? Wiem, że napewon będzie a i potęgoowanie do 4 ale czy jest już jakiś wzór na to??

 

EDIT

 

Simple_man nie prawda!! Wymiarów jest nieskończenie wiele (jeśl iznajdęto pokażę Ci jakiś wzór Einsteina który działa dopiero od 26 czy 25 wymiaru)

 

ale ziooomus przeciez ty masz tylko 13 laaat, nie swiiiruj...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patry, Ty masz podobno 13 lat. Fajnie, że Cię zainteresowała matma, wymiary i te inne sprawy. Ale nie staraj się zrobić z siebie profesora. Jak masz problemy natury matematycznej to znajdź jakieś forum "szalonych" matematyków:D Zresztą przejdzie Ci zamiłowanie do matmy (albo i nie-czas pokaże) jak na studiach zobaczysz całki i inne porąbane wzorki. Wierz mi lub nie, ale ja po rozwiązaniu 200 całek całkowicie straciłem zamiłowanie do matmy :D:D

 

A jak Ci się nudzi to wymyśl coś na rozwiązanie kwadratury koła ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co, mam juz sie zaczac smiac czy jeszcze czekamy na kogos?

 

 

ale ziooomus przeciez ty masz tylko 13 laaat, nie swiiiruj...

 

Kr3tz - że nie znasz tych wzorów i mi nie wierzysz to nie mój problem.

Zawsze myślisz, że wszystkie rozumy zjadłeś i jeśli dostajesz jakąś informację o której nie wiedizałeś to w nią nie wierzysz i się śmiejesz.

Oj Kr3tz spoważniej chłopie, spoważniej!! Bo zachowujesz się jak dziecko.

 

A co ma do tego wiek?? Podobno wiek ma bardzo małe znaczenie (wszyscy mi to mówiliście)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg Kartezjusza są trzy wymiary przestrzenne + wymiar czasowy

Ale to tylko wg Kartezjusza ;p

 

Matematycy to taki gatunek, który operuje na, można powiedzieć, metafizycznych twierdzeniach, obiektach, których w rzeczywistości nie stworzymy.

To co, można opisać symbolami, liczbami, wzorami nie koniecznie musi "istnieć" w rzeczywistości, i nie koniecznie można narysować na kartce, czy wyświetlić przy użyciu hologramu.

 

Inne wymiary są czysto hipotetyczne

Można by się pokusić o stwierdzenie, że cała matematyka jest hipotetyczna, choć niektóre jej elementy, mają zastosowanie w fizyce (czyt. rzeczywistości, która nas otacza) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patry, szukaj wzoru einsteina, a nie mi tu odpisujesz.

no ale jako iz nie lubie pozostawiac czegos bez komentarza to...

nie znanie przykladow- to tak, masz racje, nie znam ich, ale nie szpanuje tym, ze gdzies przeczytalem o tym, iz "...pole tesseraktu obliczamy według wzoru: 34a^2 (znak '^' oznacza potęgowanie)

A jego objętość: 8a^3". napewno umiesz to stosowac, bo jestes PR0!

 

co do wieku to poczytaj sobie co S.T.O.R.M. napisal, potem jeszcze raz, i potem glosno i wyraznie powtorz sobie "...nie staraj się zrobić z siebie profesora."

 

EDIT:

bo tak sadzil Kartezjusz i tego sie trzymam? No chyba tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem piotrek.

Istniejemy w 4-wymirowym świecie i po chu mamy się przejmować innymi wymiarami ;) Joke.

Naukowcy już pracują nad otoczeniem obiektu własnym wszechświatem z innymi wymiarami, który rządzi się swoimi prawami fizyki.

 

Można by się pokusić o stwierdzenie, że cała matematyka jest hipotetyczna, choć niektóre jej elementy, mają zastosowanie w fizyce (czyt. rzeczywistości, która nas otacza)

 

Gdzieś czytałem, że skoro język ludzki jest tylko umowny, to wszystkie twierdzenie mają tylko umowny kontekst. A na twierdzeniach opiera się cała matematyka.

Istnieją też (bodajże w australii) plemienia, które nie znają cyfr i świetnie sobie radzą. Ale to dzięki liczbom potrafimy zrozumieć otaczający nas świat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajny temat z poczatku troche sie uśmiałem potem zrobiło sie poważnie

ale po co nad tym myśleć to troche jak z relgia każdy wierzy w co chce albo w nic z tym jest podobnie jak nie ma dowodów tylko założenia(nawet jeśli wszystki wyliczenia sie zgadzają) to nie ma sensu przekonywac że ma sie racje lub nie jak sie znajdą dowody to nikogo przekonywac nie będzie trzeba

 

naukowców jest pełno są gorsi i lepsi wymyślają dużo teorii a niektóre mniej sie kupy trzymają niż bajki dla dzieci i na większość dowodów nie ma więc nie widze sensu w to wierzyć ale nikogo nie przekonuje

 

przypomniał mi sie jeden archeolog z Brytanii na rewelacje ze znalezieniem piramidy w Bośni odpowiedział to nie może być piramida bo piramidy są w egipcie ;)) hehe mocny argument ;) ten należy chyba do tych gorszych uczonych w piśmie ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Jak zobaczyć czwarty wymiar przestrzenny?

 

 

Problem w tym, że nie można. Nie można wyobrazić sobie wielowymiarowej przestrzeni, więc wszelkie tego rodzaju próby są z góry skazane na niepowodzenie. Wybitny dziewiętnastowieczny fizyk niemiecki Hermann von Helmholtz porównał niemożność zobaczenia czwartego wymiaru z niezdolnością ślepca do zrozumienia pojęcia koloru. Bez względu na to, jak elokwentnie opisywalibyśmy czerwień niewidomej osobie, słowa nie są w stanie przekazać czegoś tak bogatego w znaczenia jak kolor. Nawet bardzo doświadczeni matematycy i fizycy teoretycy zajmujący się od lat wielowymiarowymi przestrzeniami przyznają, że nie potrafią ich sobie wyobrazić. W zamian wycofują się w świat równań matematycznych. Ale, mimo że matematycy, fizycy i komputery nie mają problemu z rozwiązaniem równań w wielowymiarowych przestrzeniach, ludzie nie są w stanie wyobrazić sobie innych wszechświatów poza ich własnym"

 

- cytat z książki "Hiperprzestrzeń" autorstwa Michio Kaku (swoją drogą polecam).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

voyager - i właśnie o to chodzi, że matematyka to symbole i założenia.

Na szczęście ktoś zadał sobie trud, aby to uporządkować, dzięki czemu na tym polu nie pojawiają się nieścisłości.

Cały kruczek w tym, że te symbole sprawdzają się w rzeczywistości. I to jest najważniejsze. Nie wązne w jaki sposób będziemy oznaczać takie sybole jak 1,2,3,4,5,6,7,8,+,-,% etc., ważne że to wszystko układa się w całość i wciąż jest "logiczne" i poprawne.

 

fikołek - heh, to porównanie do religi nie podoba mi się - w religi opierasz się na wierze, w matematyce na dowodzie. :)

 

PS. Dajcie spokój z tym wiekiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przedwczoraj na imprezie w pewnym momencie bylem w 7 wymiarze, ktory osiagnalem z pominieciem 4 i 5, bo akurat mrugnalem wtedy lewym okiem. szkoda. ale moge powiedziec ze w 7 wszystko mialo kolory opakowania batona bounty smak raju, a sam czulem sie troche jak niedopieczony sernik.

 

ludzie wyluzujcie po co sie klocic o takie pierdoly :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4D to chyba pojęcie fizyczne...ale nie można go odciąć od matematyki. Termin "czwarty wymiar" odnosi się do geometri przestrzennej. Wydaje mi się, ze jest to wymiar czasowy uzupełniający przestrzeń. Teoria Einstaina...może być poprawna (może ale nie musi to tylko moje przemyślenia) jeśli Einstein załozył, ze zaleznosci miedzy materią w czasie rozgrywaja się na kilku płaszczyznach "przestrzenno-czasowych". Obmyślił ją na podstawie teori wzgledności czyli zjawisk zachodzących i oddziałujących miedzy sobą w czasie i przestrzeni.

 

...ale to tylko wynik moich skromnych rozważń. Jestem w koncu tylko szrym, zwykłym licealistą, któremu chyba bliżej do humanisty niż ścisłowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamiast gadać takie pierdoły powiedzcie mi czy jest możliwe przekroczenie istniejącego kontinuum czasoprzestrzennego nie naruszając kolimbacyjnej nici Claperiussa oraz czy ruch będzie const. w stosunku do egzerituum materialnego w sferze magneto-protonowej podprogoweego pola zerowego przy załamaniu sieci kwantów w cząstęczkach spolaryzowanych??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamiast gadać takie pierdoły powiedzcie mi czy jest możliwe przekroczenie istniejącego kontinuum czasoprzestrzennego nie naruszając kolimbacyjnej nici Claperiussa oraz czy ruch będzie const. w stosunku do egzerituum materialnego w sferze magneto-protonowej podprogoweego pola zerowego przy załamaniu sieci kwantów w cząstęczkach spolaryzowanych??

 

Czyżby chodziło ci o teleportacje przez czarną dziurę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamiast gadać takie pierdoły powiedzcie mi czy jest możliwe przekroczenie istniejącego kontinuum czasoprzestrzennego nie naruszając kolimbacyjnej nici Claperiussa oraz czy ruch będzie const. w stosunku do egzerituum materialnego w sferze magneto-protonowej podprogoweego pola zerowego przy załamaniu sieci kwantów w cząstęczkach spolaryzowanych??

jest mozliwe:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ujmijmy to tak: Utworzenie tunelu czasoprzestrennego łączącego dwa dokladnie ustalone miejsca w czasoprzestrzeni jest możliwe przy użyciu wielkiej energii, lecz jakakolwiek zmiana w strukturze czarnej dziury (np. wprowadzenie przedmiotu, który mamy zamiar teleportować) spowoduje collaps (zapadnięcie) się tunelu, lub wysłanie obiektu w zupełnie inne miejsce lub czas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamiast gadać takie pierdoły powiedzcie mi czy jest możliwe przekroczenie istniejącego kontinuum czasoprzestrzennego nie naruszając kolimbacyjnej nici Claperiussa oraz czy ruch będzie const. w stosunku do egzerituum materialnego w sferze magneto-protonowej podprogoweego pola zerowego przy załamaniu sieci kwantów w cząstęczkach spolaryzowanych??

 

narszcie jakies inteligentne konkretne pytanie hahaha :D :D

błyskotliwa wyczerpująca opowiedź: "tak"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm...

voyager: collaps czarnej dziury? pierwsze słyszę. to właściwie gwiazdy nautronowe collapsują tworząc nieskończenie mały punkt czasoprzestrzenny o nieskonczonej masie zwanej czarną dziura.

czarna dziura działając olbrzymim polem grawitacyjnym przyciąga do swego centrum rozmaite obiekty: od satelit aż po całe konstelacje. wszystko zależy od rozmiarów BH. załóżmy, że znajdziemy dostatecznie wielką czarną dziurą w której stosunek przyrostu natężenia pola grawitacyjnego do odległości dzielącej obiekt od centrum jest niewielki. teotretycznie stosując jakieś deflektory grawitacyjne (np: pole grawitacyjne o przeciwnym wektorze), można by się znaleźćpo drugiwj stronie w sposób kontrolowany i harmoniczny.

 

inna sprawa to to co tam się znajduje. według niektórych źródeł część BH nie posiada centrum (tyczy się to ciał o naprawde wielkiej grawitacji) lecz powstaje tam zakrywienie tunelu czasoprzestrzennego kończącego się w efekcie Biała Dziurą.

 

póki co to co znajduje się za horyzontemzdarzeń należy do domeny matematyków i teoretyków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patry człowieku nie baw sie w profesora i nie wyszukuj 4, 5 i 6 wymiaru bo i tak ci sie nie przyda (Przynajmniej teraz) ! Poznasz naprawde dobrze wymiar 3d ci wystarczy a co do 4d to chyba za bardzo sie nie wgłebiałes w te wymiary bo podałes tylko jakies linki z ktorych tak naprawde nic szczegolnego nie wychodzi !

P.S Przeszukaj troszke forum i zobaczysz ze temat był poruszany !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale żeście się rozgadali :)

Ja chcę wiedzieć tylko 2 rzeczy

1) można zrobić sześcian i tesserakt na kartce (oczywiście nie będzie to 3D ale taka imitacja 3D w 2D) więc powinno się dać zrobić imitację tesseraktu w 3D

I czy to możliwe?? Czy ktoś już to zrobił??

2) Jest pole, objętość i co jest następne?? Czy jest jakiś wzór na hmmm... "hiperość" tesseraktu?? Napewno będzie w nim a i potęgowanie do 4 ale czy istnieje już taki wzór??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności