Jump to content

Unity3d


Ardeni

Recommended Posts

Otwieram wątek dotyczący silnika Unity.

 

Na początek kilka linków:

 

Oficjalna strona: http://unity3d.com/

Oficjalne forum: http://forum.unity3d.com/

UniWiki: http://www.unifycommunity.com

LearnUnity3d: http://learnunity3d.com/

UnityAnswers: http://answers.unity3d.com/

 

Polska społeczność Unity3d: http://unity3dparadise.pl/

 

 

Tutoriale:

 

Video Tutoriale - podstawy

3d Platform Game

Unity3d Car Tutorial

 

Inne:

 

Irc:

serwer: irc.freenode.net

kanał: #unity3d

 

Postaram sie aktualizować ten post co jakiś czas.

Pozdrawiam

Edited by Ardeni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 595
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Hej,

 

Angry Ant - nieocenione zespoły skryptów Behave oraz Path.

 

Behave - NODE Editor dla podstawowych zachowań AI. Edytor potrzebuje zewnętrzengo kompilatora do "wypluwania" gotowych skryptów dla Unity.

 

Path - współgra z Behave. Bardziej zaawnasowany edytor ścieżek AI wraz z path finding.

 

Save/Load Addon - jak na razie jeden (komercyjny) addon ze strony Middleware. Mimo to wart uwagi - kompletny, kompleksowy system zapisu i odczytu gry. Cena - 99$ (moim zdaniem warto, oszczędza dużo pracy).

 

Dla piszących w java i dla tych, co jeszcze tego języka nie doceniają:

Crockford

Edited by _-MADMAN-_
Link to comment
Share on other sites

dobry pomysł z oddzielnym wątkiem

 

z racji tego, że na Unity powstaje dużo gier casualowych oraz hobbystycznych czasem ciężko wyłowić coś konkretnego z forum Unity/Showcase, dlatego myślę, że warto wrzucać co ciekawsze projekty

 

ja np wrzucę Industrial Area - jak twierdzi autor, projekt na potrzeby testów AI, czas wykonania 4 tygodnie

 

http://forum.unity3d.com/viewtopic.php?t=33728&postdays=0&postorder=asc&start=0

 

tu można sobie ściągną i pobiegać/polatać a nawet postrzelać http://www.geartechgames.com/GearTech_Games/DIA.html

 

autor nie miał dużo czasu na detal, co widać, ale level design całkiem przyzwoity

 

źródła scenki można kupić za 10dolców, na stronie autora są również inne, darmowe scenki i tutoriale http://www.geartechgames.com/GearTech_Games/Welcome.html

 

z ciekawych newsów jest zapowiedź XBOX'owej wersji Unity na przyszły rok, oraz fakt, że UT rozwija również wersje na PS3 i PSP

 

/edit

 

czekam również na tą grę http://www.playfeist.net/ zwycięzca zeszłorocznego Unity Awards i finalista IGF Awards

 

http://www.unity-studios.com/ a to jest stronka firmy Unity Studios, która jest podległa Unity Technologies, dawniej niezależna duńska firma produkująca gry i produkty multimedialne, teraz firma, która wykonuje projekty na Unity oraz np moduły do Unity na zlecenie :)

Edited by mara
Link to comment
Share on other sites

Na razie ciekawostka, ale już nie mogę się doczekać ;)

 

ShaderFusion - node based shader editor - http://forum.unity3d.com/viewtopic.php?t=36679

 

I screen z piątkowych prac kogoś z ekipy unity:

Visual Logic Editor WIP -

http://forum.unity3d.com/viewtopic.php?t=31132&postdays=0&postorder=asc&start=0

 

game_328.png

 

Pytanie do adminów: Jak wspomniał Empeck - jest już wątek odnosnie unreala, czy dałoby rade podpiąć wątki dotyczące konkretnych silników/edytorów? Uwazam, ze ułatwiłoby to odnalezienie sie na forum i poszerzenie liczby potencjalnych userów o osoby modujące wybrane gry/etc.

Edited by Ardeni
Link to comment
Share on other sites

ooo jak w Blenderze. Ponoć do Unity da się importować pliki .blend, wiecie czy to się tyczy całej sceny czy jest to okrojony import?

 

Wystarczy w Unity 2razy kliknąć wybrany asset w zakładce Project, a po chwili plik otworzy się on w jego edytorze, sprawdzałem i działa bez problemów z photoshopem i blenderem.

Link to comment
Share on other sites

Odnośnie importu plików *.blend dodam, iż na pliki z animacjami trzeba uważać. Silnik trzyma w podręcznej zaimportowany asset i jak mesh oraz materiał zmienia się bez problemu (podczas zapisu aktualizacyjnego), tak z animacjami jest problem ;/ Żeby zaimportować zaktualizowane animacje (doszły nowe klatki) musiałem wywalić obiekt ze sceny i biblioteki, zrestartować kompa (!) żeby wyczyścić podręczną i ponownie zaimportować obiekt.

 

Ponoć jest jakaś nakładka na importer do Unity - przetestuje, dam znać czy poprawione.

Link to comment
Share on other sites

a gdzies Ty byl R2D2 jak Cie tu nie było oj dawno nie było... :D

 

Aaaaa to tu to tam :) Praca, praca i jeszcze raz praca, że tak powiem. Snułem się po CGTalk i Game Artists, ale postanowiłem zawitać na stare śmieci. Zapomniałem starego hasła więc musiałem nowe konto założyć.

 

Cheer,

Mad

Link to comment
Share on other sites

https://store.unity3d.com/shop/

 

Jak dojdziesz do ostatniego etapu kupna na dole zaznaczasz, czy jesteś podatnikiem VAT. Kupując w euro musisz być podatnikiem VAT UE, czyli musisz posiadając działalność mieć wyrobiony NIP UE (VAT-UE składasz w odpowiednim Tobie US podczas rejestracji bądź w trakcie trwania działalności gospodarczej, rejestracja UE jest bezpłatna w przeciwieństwie do samej rejestracji VAT w polsce). Do dwu tygodni dostajesz swój NIP UE, który jest tym samym co NIP polski z końcówką ... nie pamiętam, albo PL albo UE XD.

 

W przypadku osoby prywatnej wraz z licencją otrzymasz rachunek, natomiast w przypadku podatnika VAT (ww) otrzymujesz unijną fakturę VAT.

 

Przymierzam się do kupna Unity PRO, więc wstępnie rozeznałem temat. Oczywiście fakturka zawiera 25% vatu, który możesz odliczyć, oraz kwotę pozostałą możesz legalnie odprowadzić od dochodu (jeśli jesteś/będziesz na księdze przychodu i rozchodu).

 

Pozdrawiam,

Mad

 

EDIT: oczywiście papiery idą pocztą, pewnie ślą z centrali najbadziewniejszą taryfą, więc znając międzykrajowe może to potrwać do paru tygodni. Możesz poprosić UT o równorzędne przefaxowanie bądź przesłanie skanu faktury.

Link to comment
Share on other sites

jestem po rejestracji euroVATU

 

nie muszę być VATowcem żeby kupować w euro (na 100%), no chyba, że masz na myśli unię europejską a nie walutę euro ;)

 

oczywiście zamawiając Unity zaznaczyłem opcję buisness i podałem zwykły nr NIP (bez przedrostka PL), jest on od razu weryfikowany i taki właśnie mi przeszedł

 

jeżeli jesteś euroVATowcem to jest taki myk, że NIE PŁACISZ tego podatku 25%, normalnie płacisz cenę netto, co jest miłe, ale później już jest mniej przyjemnie...

 

ja wybrałem formę płatności kartą MasterCard, zaraz po złożeniu zamówienia dostałem swoje numery seryjne mailem wraz z dupianym podwierdzeniem zakupu

 

skontaktowałem się z działem sprzedaży w celu uzyskania informacji na temat otrzymania faktury - na co pani Caitlyn (ciężka laska, nie polecam) napisała, że nie wysyłają żadnych papierów pocztą :| w PDF mogą ale to co mi już wysłali - krótki tekst podsumowujący bez żadnych pieczątek czy podpisów

 

kontaktowałem się z firmą i osobą indywidualną z Polski, które kupowały Unity - nikt z nich nie dostał, żadnego potwierdzenia zakupu!

 

a ja cholernie potrzebuje tej faktury :(

Link to comment
Share on other sites

Czy doci, które przesłali Ci pocztą zawierają jakiekolwiek podpisy elektroniczne? Dla przykładu potwierdzenia z Inteligo, które otrzymuje mailem, nie maja żadnego podpisu, natomiast mają wewnątrz certyfikat, który sprawia, iż w oczach prawa ten dokument jest honorowany. Tutaj może być tak samo.

 

Co do euro miałem na myśli to, iż bez VATu UE nie możesz dokonywać operacji finansowych z kontrachentami spoza granicy (czyli nie płatność walutą, a obszar operacji). Czy coś ;) Ale widać, że sam wiesz to co się będę "wymandżał" :D

 

Sprawdź podpis elektroniczny, czy jest - jeśli tak, to luz. W przeciwnym wypadku skontaktuj się z kancelarią US (urzędu skarb, nie stanówXD) i dopytaj, jak taką sytuację rozwiązać. Może się okazać, iz muszą dosłać fakturę, tylko kładą na to laskę (co jest wysoce prawdopodobne).

 

Cheers,

Mad

Link to comment
Share on other sites

Po 8 mailu, laska postanowiła się skontaktować z ich głównym finansistą, może wreszcie coś z tego będzie. Tak jak piszesz, pewnie zlewają temat faktur mimo, że teoretycznie powinni to robić.

 

Zarówno księgowa jak i urzędnicy skarbówki nie byli pewni czy muszę być euroVATowcej (ciekawe kto ma wiedzieć 8| ), tak więc dla pewności zarejestrowałem się.

 

Potwierdzenie zakupu dostałem w treści maila, jak poprosiłem o doka to laska wysłała to samo tylko w PDF, bez żadnych certyfikacji. Poza tym, w Polsce nie są jeszcze uznawane elektroniczne wersje faktur (według księgowej), tak więc i to by nie pomogło.

Link to comment
Share on other sites

Hehehehe, polska :D to tak odnośnie US i ich niepewności

 

co do elektronicznych podpisów to dziwna sprawa, podczas kontroli US dałem im potwierdzenia elektroniczne od inteligo i przeszły - co US to obyczaj XD

 

No ale dobrze, że sprawa poszła do przodu. Jak uda Ci się temat doprowadzić do końca będę wdzięczny za info, może oszczędzi mi to nieprzyjemności podczas zakupu.

 

Cheers,

Mad

Link to comment
Share on other sites

Panowie, a nie jest tak teraz, że faktura nie musi mieć pieczątki i podpisu?

Wystarczy dokument elektroniczny, kartka papieru itp, tylko po to by się w księgowości nie pogubić.

Urzędnik nie ma prawa zakwestionować ważności faktury z powodu braku podpisu lub pieczątki.

 

Mara, wydrukuj sobie fakture/rachunek elektroniczny i cześć.

Ewentulanie na potrzeby instytucji do której potrzebujesz dokumenty, możesz wygenerować sobie potwierdzenie danego przelewu, tak jak madman pisze, dokument generowany automatycznie.

Edited by Levus
Link to comment
Share on other sites

Jutro oczekuję jakiegoś kontaktu z UT, może coś jednak wyślą.

 

Potwierdzenie transakcji mam, jak się nie uda to złożę to plus wydruk maila od UT.

 

Dzięki za feedback :)

Edited by mara
Link to comment
Share on other sites

Levus, zgodnie z prawem masz rację, oto fragment wypowiedzi radcy TFI:

 

"Niektórzy urzędnicy odmawiają przyjęcia faktur VAT, które nie są podpisane i nie ma na nich pieczęci firmy. Jednak nie powinni tego robić, gdyż zgodnie z przepisami polskimi i prawem unijnym rozporządzenie ministra finansów w sprawie wystawiania faktur VAT nie nakłada na podatnika takiego obowiązku."

 

Ni mniej ni więcej znając czepialstwo niektórych ludzi warto jeszcze o ten podpis/pieczątke walczyć. Choć jest to faktycznie detal nie zmieniający prawnej podstawy.

 

Pozdrówki,

Mad

Link to comment
Share on other sites

ostatnia bitwa się nie zakończyła bo nikt nie wystawił sondy ;)

 

dzięki za przyklejenie tematów

 

mam prośbę do autorów wątków Unity i UE3 - dostosujcie wielkość obrazka do reszty przyklejonych tematów, niepotrzebnie rozpychają listę tematów

Edited by mara
Link to comment
Share on other sites

Troche tutaj Klicek ma racji, kiedys wiecej tu zycia bylo niestety, ale skoro kappitan opuscil ta lajbe dawno temu, to sila rzeczy pasazerowie zaczeli tez powoli sie ewakuowac :D

Do tego dochodzi brak newsow z tej dziedziny, brak frontow, brak jakichkolwiek odnosnikow z glownej do tego dzialu, brak kogos kto panuje nad balaganem itd itp :p Ogolnie ja sobie nie wyobrazam jak moznaby zmienic obecna sytuacje aby bylo chociarzby tak jak kiedys :p

Link to comment
Share on other sites

Wiecie co Panowie, mam taki problem że od kilku dni nie mogę ... włączyć cieni w Inspectorze - na pewno coś się zepsuło ;) więc jakby ktoś wiedział jak to naprawić to niech się podzieli informacją lub linkiem do tutoriala na PM ;)

Pozdr.

 

EDIT: rly? :)

Edited by PAINbringer
Link to comment
Share on other sites

Mój drogi straszny-bólu, a czy mamy pełną licencję? ;) Wersja free nie ma cieni w realtime, ładowania addytywnego scen w tle (ala gothic) i opcji wyłączenia splashcreena Unity. Pełna wersja nie ma z tym problemu, sprawdzałem na trialu unity pro - włączasz cienie, wybierasz rodzaj i... są ;)

 

Cheers,

Mad

Link to comment
Share on other sites

Nom, brak cieni też jednoznacznie kojarzy mi się z ukończeniem okresu testowego Unity Pro.

 

Niusy w sprawie faktury: po dość długim czasie, oraz wielu mailach, udało mi się uzyskać zapewnienie o wysłaniu faktury tradycyjną pocztą, od szefa działu finansowego z Kopenhagi. Tak więc, jeżeli ktoś w przyszłości będzie potrzebował "papierowej" faktury to już będą wiedzieli jak się to robi ;)

Link to comment
Share on other sites

Odnośnie importu plików *.blend dodam, iż na pliki z animacjami trzeba uważać. Silnik trzyma w podręcznej zaimportowany asset i jak mesh oraz materiał zmienia się bez problemu (podczas zapisu aktualizacyjnego), tak z animacjami jest problem ;/ Żeby zaimportować zaktualizowane animacje (doszły nowe klatki) musiałem wywalić obiekt ze sceny i biblioteki, zrestartować kompa (!) żeby wyczyścić podręczną i ponownie zaimportować obiekt.

 

@MADMAN: To nie powinno tak sie zachowywac, wyslij do nas prosze bug report (jak dobrze zglaszac bugi).

 

Do listy linkow z pierwszego posta przydaloby sie dorzucic Unity Answers.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

W tym miejscu http://feedback.unity3d.com/forums/15792-unity znajduje się lista ficzerów wraz z możliwością głosowania przez użytkowników.

 

Osobiście uważam, że jedną z bardziej pomocnych rzeczy jest wbudowana wypalarka Lightmap. Dlatego mam prośbę do fanów/użytkowników Unity - jeżeli również uważacie, że to fajny ficzer, zarejestrujcie się na podanej stronce i dodajcie swoje głosy do tej opcji:

 

http://feedback.unity3d.com/forums/15792-unity/suggestions/163496-editor-built-in-lightmapper-with-radiosity?ref=title

 

Dzięki :)

Link to comment
Share on other sites

Jeśli dobrze znasz C++, to chyba prościej będzie przejść na C# niż na JavaScript ;) Niezależnie od tego co wybierzesz, w razie problemów możesz zerknąć na początek tego wątku, powinieneś znaleźć odpowiedni tutorial, bo jest tego od groma ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy