Jump to content
Akierek

Teczka 3D : Samochody

Recommended Posts

Zakładam ten wątek, poniewaz chcę nauczyc sie modelowac samochody. Będą to różnego rodzaju modele aut. Na początek pójdzie Mustang. Jeśli chodzi o ''malucha'' ktorego wymodelowalem i który wyladowal w watku testowym, to bedzie on sukcesywnie ''naprawiany''.

69f2856110ffb94d.png

67f2e70ceba04829.png

Edited by Akierek

Na początek zadbać o to żeby prowadzić proste linie.

Po drugie patrz na referencje samochodów, widziałem ten samochód z 4 lata temu i widzę ,że kompletnie 3/4 samochodu się tutaj nie zgadza.

Po trzecie odsyłam do kursu który nagrałem(Link jest poniżej)

Po czwarte nie bój się rozcinać krawędzi. Samochód składa się z części i tak samo musi być w modelu.

Edited by latos

Dzieki latos za cenne uwagi. Nie rozumiem tylko co znaczy proste linie, chodzi o wyrownanie siatki?

Chodziło mi o to ,że cały samochód faluje. Raz powierzchnie masz wyżej, raz niżej.

Zrobione od nowa

Pytanie: Czy jest choc troche lepiej? Oczywiscie swiatla zostana dodane z biegiem czasu i wszelkie rozne obiekty

90272aba0c6ef7a7.png

Przerób tutorial od latosa, musisz nauczyć się jak rozkładać siatkę i wiedzieć co się z nią stanie po nałozeniu tsmootha.

I nie śpiesz się z modelowaniem, lepiej wolniej a dokładniej i porządniej :)

Sorry, ze tak pytam ale wole miec pewnosc : Czy to jest dobra droga do uzyskania poprawnego modelu?

062a52d3ca34d598.png

Akurat to w czym robiłem tutka nie ma znaczenia. Ważne jest żeby zobaczył technikę modelowania.

Nie bój się rozcinać samochodu. Cały czas widzę ,że wszystko modelujesz z 1 bryły. Pamiętaj samochód to nie jest 1 bryła tylko zbiór mnóstwa elementów i tak samo Ty musisz modelować.

EDIT:

Zamieszczaj większe obrazki, bo na tych nie za wiele widać. Póki co jest dobrze, siatka jest równomiernie rozmieszczona, jedynie chamfer(podwójna linia) może być troszkę za ostra. Przyjrzy się referencji czy na pewno jest taka ostra ta linia.

Znowu scalasz niepotrzebnie elementy.

Zderzak, maska i nadkole to są osobne elementy. Rozetnij je i dopiero dodawaj detale.

Najpierw wymodeluj maskę potem nadkole i dopiero przedni zderzak, bo widzę ,że wszystko dotknąłeś po trochu i tak pośpiesznie lecisz dalej. Nie! Modeluj wszystko ładnie i dobrze a dopiero potem leć dalej.

Na nadkolu nie jest potrzebna aż taka ostra krawędź, za bardzo zagęszczasz te krawędzie i zaczynasz się gubić w rozkładaniu ich złączeń.

Znowu scalasz niepotrzebnie elementy.

Zderzak, maska i nadkole to są osobne elementy. Rozetnij je i dopiero dodawaj detale.

Najpierw wymodeluj maskę potem nadkole i dopiero przedni zderzak, bo widzę ,że wszystko dotknąłeś po trochu i tak pośpiesznie lecisz dalej. Nie! Modeluj wszystko ładnie i dobrze a dopiero potem leć dalej.

Na nadkolu nie jest potrzebna aż taka ostra krawędź, za bardzo zagęszczasz te krawędzie i zaczynasz się gubić w rozkładaniu ich złączeń.

Latos nie chce urazić, ale żeby zrobić dobrze i przede wszystkim równo auto (czy cokolwiek innego) powinno się zrobić najpierw baze, a dopiero potem to ciąć. Robiąc po kawałku tak jak piszesz nigdy nie uzyskasz równych przejść pomiędzy elementami.

Akierek popatrz jak inni robią auta i jak rozkładają siatkę. Popatrz na tutek Bergera http://max3d.pl/forum/threads/76184-Modelowanie-Audi-A4-1999 (nie wiem czy jeszcze dostępny bo nie sprawdzałem) i od początku ucz się tej metody, a nie rób po kawałku bo to całkowicie mija się z celem.

Pozdrawiam i powodzenia ;]

Heh i teraz kogo ja mam sie sluchac? W sumie to chcialbym wiedziec czy siatka ktora zaprezentowalem jest dobrze rozlozona i nie ma tam niepotrzebnych krawedzi

4385751f1544456d.png

Edited by Akierek

ja bym robił bazę raczej w całości, ale pilnując, żeby topologia, krawędzie szły w miejscach podziału między elementami. Potem bewel z parametrem 4, który z jednej krawędzi zrobi cztery równoległe, zaznaczyć faleloop pomiędzy dwoma środkowymi krawędziami i tam inset wgłąb. dzięki temu masz zagłębienie i suport loopy wokół krawędzi, ale krawędzie pasuje do siebie tak, że wiesz - igła. I tak chyba szybko i prosto jest.

Ale w sumie można skopiować krawędź jednego elementu, odsunąć oddzielić i z tego wyciągnąć inny element, modelując w innym obiekcie, ale tak, żeby nie ruszyć tej dopasowanej krawędzi i tez będzie dobrze. Nie ma dozwolonych i niekoszernych metod, jeśli tylko dają efekt dobry.

Dobrze ci idzie, tylko włączaj subsurfy i matcap i patrz gdzie masz problemy. Sam musisz wyczuć jak rozwiązywać te wszystkie zagadki, bo to ciężej zawsze zrobić niż opisać.

FcY4xgw.png

jest tyle błędów, że mi przestałem zaznaczać. Wszystkie są do poprawienia, ale żeby susurf dobrze zadziałał i cieniowanie, to musisz:

• Unikać trójkątów i Ngonów blisko załamań i krawędzi. Trójkąty i ngony mogą być, ale zawsze muszą być oddzielone od krawędzi support loopem, którzy biegnie równolegle do niej
  • unikać gwiazdek, werteksów, w których łączy się 3, 5, lub więcej krawędzi. U Ciebie jest nawet 7! Są sytuacje, że musi być gwiazdka 3 lub 5 krawędzi, ale starej się je mieć na czymś płaskim, nie przy krawędzi.
  • płynny łuk nie wyjdzie raczej od ręki. Już lepiej skasować go, dołożyć odpowiednie circle, ekstrudować, skasować niepotrzebną część i połączyć z bryłą, wtedy masz równe odległości i kąty między segmentami tego łuku.

włącz sobie dodatek loop tools, jeśli jeszcze nie używasz. masz ten model na razie pokrzywiony, a loop tools to zestaw narzędzi, który może czasem pomóc w pokrzywionych siatkach.

Edited by ikkiz

ikkiz juz większość powiedział ;] Ja tylko dodam, ze tak jak pisałem nie warto teraz wycinać wszystkiego bo pognie siatkę jeszcze bardziej (widać to dokładnie na wlewie paliwa) Obejrzyj sobie ten temat http://max3d.pl/forum/threads/76315-Mercedes-Benz-CLS63-AMG-2011/page4 są pokazane base meshe i potem wycinanie z tego detalu. Będzie łatwiej i na pewno prościej (w sensie gładkości modelu). Robisz taką baze, gdzie zamiast chamferow na loopach gdzie ma być ostro dajesz crease, potem na to dajesz meshsmootha. Jak już baza jest ok to przewalasz wszystko na editable poly jeszcze raz i wtedy już w gęstszej siatce wycinasz szyby, rowki drzwi, zderzaki, itp. Jeszcze jeden plus takiej roboty to to, ze będziesz mógł prowadzić linie cięć dużo bardziej dokładnie. Jako, ze ja nie mam pojęcia jak te modyfikatory, które pisałem nazywają się w blenderze to może ktoś tam Ci podpowie ;] I przede wszystkim nie spiesz się tak bo teraz o jest naprawdę krzywo. Powodzenia :]

Dobra, wziąłem sobie wasze uwagi do serca i zaczalem najpierw od bazy , a teraz (mam nadzieje ze narazie nie ma duzych bledów) wezme sie za detale i rozcinanie :)

240c4ea18397f5b2.png

f174655fbd927ed8.png

Strasznie krzywo układasz te siatki. Patrz na zdjęcia jak idą krzywizny auta (np. bok auta powinien być lekko wypukły u Ciebie jest całkowicie prosty od góry do dołu). Pooglądaj siatki innych dużo powinno pomóc przy układaniu swojej ;] Potem może się przydać jeszcze to http://www.aliismail.com/tutorial_car_modeling.html do dalszej pracy. A może tak będzie ci łatwiej ogarnąć o co chodzi https://app.box.com/shared/7557ll15t3