Jump to content

Poradnik Freelancera - co i jak

Recommended Posts

• Replies 947
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

na zasadach ogólnych. Dlaczego - tak mi doradzili w biurze rachunkowym i kumpel co prowadzi identyczna dzialalnosc (wiz). Osobiście nie znam sie czym się róznią te zasady.

Wszyscy, ktirych znam co prowadza dzialalnosc zwiazana z 3d maja na zasadach ogolnych

na zasadach ogólnych. Dlaczego - tak mi doradzili w biurze rachunkowym i kumpel co prowadzi identyczna dzialalnosc (wiz). Osobiście nie znam sie czym się róznią te zasady.

Wszyscy, ktirych znam co prowadza dzialalnosc zwiazana z 3d maja na zasadach ogolnych

jak sie pracuje samemu badz w malutkim teamie, to suma zyskow rocznych nie przekracza tak latwo progow... po odliczeniu kosztow itd.

przy liniowym rozliczaniu zawsze jest 19% i koniec, a tak to mozliwe sa miesiace czy tez kwartaly kiedy nic nie placisz. Jak przekroczysz progi jednak, to tragedii znowu ogromnej nie ma, wyzszy podatek placisz i tak od tego tylko co jest ponad prog. Mysle ze w ogolnym rocznym rozrachunku i tak wychodzi na korzysc ogolnego rozliczania.

Podatek liniowy jest dla wiekszych przedsiebiorstw, gdzie sie obraca milionami milionow ;)

ja od 2 lat rozliczam sie na zasadach ogolnych i nie zaluje, duzo mniej zaplacilem podatku niz bym zaplacil przy liniowym

od kilku dni zakladam firme i wzialem liniowy 19%, ogolnego sie nie oplaca brac, bo nie ma czego odliczac ;) ulg coraz mniej :] a skoki podatkowe 22-30 moga skosic ;)

ps. no wlasnie liniowy sie oplaca przy wiekszym przychodzie, ale niekoniecznie liczonych w milionach :D

@michalogorek Innymi słowy Twój kumpel również rozlicza się na zasadach ogólnych. :)

Zasady ogólne cytując deklarację o sposobie rozliczania podatku dochodowego to:

a) stawka liniowa

b) stawka progresywna (czyli kolejne progi podatkowe)

Różnica między tymi sposobami, to rozliczanie ulg, generalnie przy liniowym się traci do nich prawo tak w uproszczeniu. Ogólnie jeżeli nie grozi Ci przekroczenie pierwszego progu podatkowego, to warto zostawić rozliczenie progresywne, w przeciwnym wypadku przejść na podatek liniowy.

Czyli przy liniowym 19% nie mozna sobie nic w koszty puszczac? Dobrze zrozumialem?

Można, liniowy i progresywny różnią się jedynie brakiem ulg w tym pierwszym... W całej dyskusji chodziło o to, że wrzucając w koszta unikamy wpadnięcia w kolejne progi podatkowe.

• 2 weeks later...

Ja mam pytanie praktyczne. Jak skonstruowac umowę z klientem zagranicznym? Mam zamiar podjac sie zrobienia grafiki. Gość napisał mi tak: "The company xxx is

offically carrying this production. So I will need a

basic agreement with the company using me as a

representitive, stating the terms: commission,

payment, completion date, rights ownership/ usage,

etc. Most artists I have worked with usually have a

standard contract format they like to use. However, if

you'd prefer me to write something up that is no

problem either."

Ktos ma doswiadczenie i mi pomoże?:)

Jednak co zrobic jezeli otrzymuję zlecenie do wykonania na pojutrze a klient jest z innego miasta? Czy istnieje jakas inna forma zabezpieczenia niz umowa o dzielo?

Tak. przelew kasy. Do pojutra kazdy przelew dojdzie. więc masz zabezpieczenie. Same projekty od nieznajomych na tzw. pojutrze są już mocno podejrzane. Więc albo kasa albo wypad.

Mam mały (albo i nie) problem ze zleceniem które właśnie robie. Chodzi o projekt www dla pewnej firmy. Sprawa wygląda tak, że co chwila słyszę:

"jest fajnie, ale to nie to o co nam chodzi"

"ładne, ale prosimy o inny pomysł"

0 konkretów, a wręcz jeszcze gorzej - strona miała być statyczna, elegancka, dla klientów biznesowych, a jako przykład strony która im odpowiada dostaję stronę w 100% wykonaną we flashu, wszystko się miga i świeci.

Ma ktoś pomysł jak z tego wybrnąć i ew zabezpieczyć się na przyszłość? Pierwszy raz trafiłem na taki syf i powoli tracę nerwy.

Napisz im, że to Twoja ostatnia propozycja i że jak Twoje projekty nie spełniają ich oczekiwań to Ci bardzo przykro, dziękujesz, życzysz powodzenia i do widzenia. Proste.

Nie ma co się użerać z kimś kto nie wie czego chce i czy na pewno wogóle chce.

No chyba że już umowa podpisana albo kasa na koncie, wtedy napisz że w cenie tyle a tyle projektów wstępnych, później wybór jakiś z ich strony i finalizacja. Za przeróbki, poprawki z ich winy naliczaj złotówki. Albo lepiej euro.

• 1 month later...

Witam forumowiczów.

Pytanie.

Czy ktoś z Was wykonywał prace na zlecenie/umowa o dzieło, z pracodawcą zagranicznym regularnie?

- Interesuje mnie jakie opłaty należy u nas w Polsce opłacić? Jaki podatek, składki zdrowotne i inne takie?

- czy można uniknąć podwójnego podatku, czy konieczne jest opłacenie podatku przez

pracodawce i później ponownie po otrzymaniu zapłaty raz jeszcze w Polsce?

- gdzie takie opłaty regulować?

- no i najważniejsze czy można spisać tradycyjną "polską" umowę o dzieło?

Z góry dzięki za wszelką pomoc

Pozdrawiam

Ps. Co istotne, na co dzień pracuje na umowę o prace na czas nie określony w Polsce

Płacisz tylko podatek dochodowy od kwoty którą zarobiłeś (najlepiej niech przychodzi na konto z automatycznym przewalutowaniem - nie będziesz się musiał bawić w szukanie kursów walut na dany dzień itd.). Jak dotąd nie spotkałem się z przypadkiem żeby zleceniodawca płacił od kwoty umowy o dzieło jakiś podatek (choć mogę się mylić). Trzeba sie zapytać. Co do podwójnego opodatkowania to niestety musiałbyś być rezydentem w kraju w którym wykonujesz umowy i mieć na to stosowne papiery oraz rozliczenia z miejscowym fiskusem. Co do "polskiej" umowy to raczej nikt na przykład w stanach Ci jej nie podpisze, a każdorazowe sprawdzanie jej przez prawników i tłumaczenie może być po prostu nieopłacalne. W każdym razie warto by było na ten temat zasięgnąć opinii prawnika. Co do podatku to płacisz go raz do roku, przed złożeniem oświadczenia podatkowego.