Skocz do zawartości

Poradnik Freelancera - co i jak


artursadlos

Rekomendowane odpowiedzi

Loozack - część pierwsza, prosze bardzo ;)

 

Z tego co dowiedziałem się do tej pory, z państwami z którymi Polska ma podpisaną umowę, płaci się jeden podatek. Wykonując pracę np na umowę o dzieło, firma zagraniczna (chodzi o NIP zagraniczny) płaci nam pieniądze na tej samej zasadzie jak w Polsce, płacąc w ich własnym urzędzie skarbowym (ichniejszym odpowiedniku) nasz podatek dochodowy, według stawek podatkowych danego kraju, czyli reasumując characz ściąga ten kraj z którego pochodzi pracodawca. Czyli tradycyjnie, dostajemy kwote netto, potrąconą o kwote podatku, który opłacić ma za nas pracodawca. Inna sprawa, to taka, że te dochody mimo iż opodatkowane na obczyźnie trzeba wykazać co roku, również w Polsce. Jeszcze jest pare szczegółów, jak poznam bliżej i się upewnię to przekaże. Na razie jest ciężko, bo w naszych urzędach nikt nic nie wie i rozkłada ręce, wskazując na kawę trzymaną w ręku, sugerującą ciągnącą się od 8-16 przerwe...

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie, widzę, że to jednak troszkę bardziej skomplikowane niż się spodziewałem. Zastanawia mnie jeszcze czy byłaby mozliwość otrzymania kwoty brutto z zagranicy i opłacenie podatku samemu w Polsce, ale szczerze mówiąc nie interesowałem się do tej pory takimi sprawami więc nie zdziwię się jesli ktoś mi powie, że piszę głupoty ;)

 

A najgorsze w tym wszystkim jest to, że teraz w kochanym US każdy Ci powie, że nic nie wie a jak przyjdzie co do czego to nagle ich oświeci i znajdą 50 przepisów, które złamałeś, ehh...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kędzior: To raczej nie do końca tak jak piszesz. Przecież musisz być w jakiś sposób zarejestrowany w danym kraju jako podatnik. Każde państwo ma własny sposób, ale jakoś nie widzi mi się odprowadzanie podatku dochodowego przez pracodawce dla jakiegoś gościa z Polski ;). Chyba, że istnieje jakiś sposób rejestracji z "automatu", ale jakoś słabo to widzę, bo niby jak potem miałbyś udowodnić, że rozliczyłeś sie z tego dochodu :P ? Najlepiej sprawdzić prawo podatkowe danego kraju, może będziesz płacił podwójny podatek :P ?

 

Loozack: Oczywiście że możesz to załatwić na zasadzie rozliczenia sie samemu w Polsce. To nawet rozsądne rozwiązanie. Do pewnej kwoty podatek nie jest duży tym bardziej, że z umów o dzieło nie płacisz ubezpieczenia itp. Ale przy większych dochodach lepiej otworzyć działalność gospodarczą, można sobie odliczyć od podatku co nieco.

 

http://www.mf.gov.pl/_files_/podatki/formularze_podatkowe/pit2005/pit_53.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nie jest zupełnie tak - mając umowę o dzieło z firmą cypryjską na przykład, to oni nie płacą żadnego podatku na Cyprze. Tak samo w USA. Umowa o dzieło to nie jest umowa o pracę. Osoba lub firma kupuje od nas majątkowe prawa autorskie do danej rzeczy i nie wiem czemu miałaby w takim przypadku płacić za nas podatek dochodowy. Co do podwójnego opodatkowania to tak jak pisałem wcześniej - trzeba faktycznie płacić podatki za granicą, przebywać w tym kraju zdaje się 6 miesięcy w roku i mieć status rezydenta podatkowego. Dodatkowo płacenie podatku za granicą nie zwalnia z rozliczenia się z fiskusem i dopłaty podatku jeżeli kwota podatku który płacimy za granicą jest niższa od tego który mielibyśmy zapłacić w kraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo płacenie podatku za granicą nie zwalnia z rozliczenia się z fiskusem i dopłaty podatku jeżeli kwota podatku który płacimy za granicą jest niższa od tego który mielibyśmy zapłacić w kraju.

 

To zależy od kraju, Polska ma podpisane umowy o unikaniu podwójnego podatku z niektórymi krajami. Na pewno z Irlandią i UK. To tak tylko dla sprostowania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od kilku dobrych lat pracuje w oparciu o umowy o dzielo dla pracodawcy z zagranicy.Tez na poczatku mialem zagwostki. Jednak poszedlem do US tam znajomam wszystko mi wyjasnila podatku zadnego nie place, a pit ktory wypelniam jest dla nich wazny jak to mi powiedziano w urzedzie dla celow statystyczno-informacyjnych. Pieniadze wplywaja na konto i sa przewalutowywane na zlotowki. Na koniec roku podatkowego wypelniam PIT-36 i PIT Z/G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Predator dokładnie to miałem na myśli, jeśli kraj ma podpisany umowę z Polską, to płaci się podatek w tym kraju i może a nawet powinien zrobić to za nas "zagraniczny" pracodawca, tak jak robi to tradycyjnie w Polsce, tylko, że zasila to konta "zagranicznego" odpowiednika zusu i na ich zasadach podatkowych, ale koniecznie trzeba rozliczyć się u nas z tych dochodów, tak jak pisze Predator, w celach statystycznych. Informacje te mam wprost z urzędu skarbowego.

 

EDIT

Predator , mam pytanie, jak udowadniasz, że kurs np euro jest taki a nie inny w dniu wypłacenia wynagrodzenia? Czy trzeba mieć jakiś kwit potwierdzający kurs euro-zlotowka w danym dniu?

EDIT2 -nikt z Was nie pracował za granicą na wakacjach albo tym podobnych? Przecież pracując legalnie, płacicie tam normalne ichniejsze podatki, byly nawet swego czasu jaja bo po powrocie do Polski kazano placic drugi raz podatek u nas, ale po podpisaniu umow z niektorymi krajami, placi sie podatek tylko tam gdzie sie podejmuje prace.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pitów wpisuje kwoty zsumowane przeliczone przez bank na PLN. Zazwyczaj jak dostaje przelew robie sobie wydruk na ktorym jest przelicznik wyszegolniony.Nietrzeba miec zadnego kwitu potwierdzajacego. Nigdy nie bylem proszony o wykazanie przelicznikow w urzedzie skarbowym. Ale jakby kto o to poprosil wtedy idziesz do banku prosisz o wydruk przelewow ktore otrzymales tam wszystko zazwyczaj jest zawarte data,kwota,przelicznik dnia itp.

 

Inaczej ma sie cala sytuacja z rozliczeniem podatku gdy w danym roku podatkowym oprocz dochodow zagranicznych wykonywalismy rowniez prace unas w kraju. Wedlug instrukcji z US dokonuje sie tzw. rozliczenia z progresja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uhhhh ciężkie to... Najgorsze że każdy prawnik mówi inaczej...

 

Tutaj główne zasady dotyczące podwójnego opodatkowania:

 

http://www.studentnews.pl/serwis.php?s=239&pok=6873

 

I tutaj nieco dokładniej:

 

http://www.zwrotpodatku.pl/fiskus.php

 

Tak więc rozliczając się z dochodu osiągniętego za granicą musimy dopłacić podatek jeżeli stawka podatkowa jest tam niższa niż u nas i dotyczy to państw z którymi mamy podpisaną umowę o podwójnym opodatkowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hynol

 

A generalnie mnie akurat dotyczy owa kwestia:

"Niemcy, Irlandia Metoda wyłączenia z progresją – lepsza dla podatników.

Zgodnie z tą metodą dochód uzyskany za granicą jest w Polsce zwolniony od podatku, ale będzie on brany pod uwagę przy obliczaniu w jakim progu podatkowym są dochody danej osoby. Zapłacimy wówczas tylko podatek od dochodu uzyskanego w Polsce, co oznacza, że nie będziemy musieli rozliczać się z polskim urzędem, jeśli pracowaliśmy tylko za granicą."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elo.

To ja się dorzucę ogólnie do tematu. Byłem w środę w UP, dużo popytałem i jeszcze więcej się dowiedziałem to co dostałem zamieszczam niżej. Na pewno jest gdzieś na necie, ale wrzucam, żeby było w jednym tu wątku może komuś się przyda:).

 

Warunki ogólne

e5c005a30fe2586cm.jpg58d2101b9d838d7cm.jpg

 

Wniosek

ea424070c30e3f3dm.jpg98cf424ad00b926fm.jpg7fbf45af7ad80dedm.jpg15a0e4fcc970f8a5m.jpg4019c9e858d0e03fm.jpg30d80bc467a025ecm.jpg7b96c4e64b2de72am.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co powiecie na temat darmowego oprogramowania? Chodzi o działalność projektowania stron, ulotek, bannerów i tak dalej. Wiadomo, że strony projektować to można nawet w notatniku, ale mam na myśli utrzymanie się na rynku, w miarę wygodną pracę i używanie programów w sposób nienaruszający licencji (tzn. darmowy program, ale można go używać komercyjnie). Jakie to oprogramowanie, systemy operacyjne itd.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kumpla posiadającego firmę zajmującą się tworzeniem www. OSy to windowsy reszta to darmowy soft i sobie jakoś radzą nie narzekając. Nawet mają cos darmowego zastępującego Macromedia Flash.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz co, ja jestem obecnie na zasadach ogólnych ale niestety to był mój zły wybór... w przyszłym roku przechodzę na liniowy. Wszystko zależy od tego ile będziesz wyciągał miesięcznie. Jak powyżej 10k to lepiej zastanowić się nad liniowym.

 

W momencie wystawienia klientowi fakturę 1000zł netto - czyli dokładnie wystawiasz na 1220zł brutto i tyle klient płaci Tobie kasy.

 

Płacisz ZUSy (około 300zł miesięcznie przez pierwsze dwa lata) oraz VAT + podatek dochodowy (miesięcznie). Te dwa są uzależnione od tego jak wiele sam sprzedałeś (wystawiłeś faktur) oraz ile zainwestowałeś w miesiącu w postaci zakupu towarów/usług na fakturę.

A kiedy są terminy płatności? heh, zapraszam na jakieś strony podatkowe, jest tego troszkę i praktycznie każdy podatek płaci się w innym terminie, do 10, do 20 każdego miesiąca itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam Inteligo, ale chyba mBank jest najlepszy.

Nie wiem czy w mbanku jest takie coś, ale w Inteligo jest fajna sprawa z przelewami do ZUS i US - jest specjalna opcja przelewu internetowego, więc nie trzeba biegać na poczte/bank.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w mBanku jest (jesli nic sie nie zmienilo, bo chwilowo konto tam mam jedynie w celach backupowych) ze przelewy do innych kont mBnaku sa instant i za darmo, a poza mBank placisz gigantyczne 50gr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno. Odradzam mBank ! Polecam BZ WBK.

 

a jakas argumentacja?

 

nie ma wiz w PKD, mozna dzialalnosc w zakresie architektury, projektowania, agencje reklamowe...kombinuj po prostu, ja nawet dalem tlumaczenie i nauka jezykow obcych bo kto wie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mirach, ale za konto mbank biznes juz kroja ;) tzn przelewy do zus/skarbowki sa za free, ale za cala reszte to : przelewy 1zl, bankomat 2zl, zaprzyjazniony 5zl ;) moze i malo, ale jak sie robi duzo przelewow to sie nazbiera, tak czy inaczej mbank jest najlepszy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Vatem warto zwrócić uwagę dla jakich klientów wykonuje się zlecenia- jeśli dla krajów spoza unii, to obowiązuje zerowa stawka VAT (czyli w praktyce dostaje się duże zwroty). Jeden z powodów dla których już na starcie zarejestrowałem się jako VAT-owiec tylko drobne ostrzeżenie: te zabawy są dobre, legalne i korzystne ale tak naprawdę tylko przy korzystaniu z biura rachunkowego bo kontrola skarbówki jest po prostu pewna (jak to zwykle przy zwrotach) a jak potrafi wyglądać... wiadomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam sie jaka wybrac forme opodatkowania...niby prosta sprawa i rrozumiem zasady ale ciekawi mnie jak to w praktyce wyglada...

 

Mysle o karcie podatkowej bo kosmicznych dochodow osiagac na razie nie bede a mieszkam jeszcze nie na swoim i wlasciwie moje jedyne koszty to telefon+internet...dobrze kombinuje?

 

A oplaty do zus mozna zaliczac do kosztow?

 

Zachecam do podzielenia sie swoimi pogladami, bede wdzieczny:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz P3ter. Nie wiem jak to rozumiec, viz nie mozna rozliczac karta podatkowa? Czy mozna ale po prostu tego nie polecasz. Wiem ze sa dzialalnosci dla ktorych nie mozna wybrac karty, nie wiem czy arch-viz sie do tego zalicza.

 

No wiec tak...male dochody i male koszty...przy zasadach ogolnych daja maly podatek, fakt. Ale znowu kiedy bede zarabial wiecej a koszty pozostana male to podatek bedzie wiekszy. Przy karcie podatkowej jest staly, niewazne ile zarabiam (tak mysle). Tyle ze w US powiedzieli ze moga mi powiedziec ile wyniesie dopiero wtedy kiedy zadeklaruje sie rozliczac ta metoda (sic)

Ale pytalem juz kilka osob i kazdy prowadzi KPiR wiec chyba jednak zasady ogolne to lepsze wyjscie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak jestem na ogólnym - zbliżam sie do II progu gdzie nie jest ciekawie z podatkiem

na liniowym masz to w 4 literach bo niezależnie od dochodów masz 19%.

 

Taki argument chyba jest mocny i wystarczający :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokladnie, tak samo mi dzis ktos inny juz powiedzial...jak juz sie decyduje na zasady ogolne to od razu liniowy...roznica miedzy liniowym a zwyklym 3-progowym to chyba tylko to ze przy liniowce nie mozna korzystac z zadnych ulg...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze 2 pytania do kolegow:

 

- skad mam wiedziec czy viz zalicza sie do wolnego zawodu? Mam w PKD m.in. dzialalnosc w zakresie architektury a z przepisow wynika ze architekt to wolny zawod, tyle ze architektem de facto nie jestem:) Pytam bo ryczaltowy podatek dla wolnych zawodow wynosi 20% a dla reszty 8,5%

 

- w przypadku zasad ogolnych: kto wlasciwie decyduje co moze byc zaliczone jako koszt dochodu a co nie? mozna odliczac kazdy powazniejszy zakup? W KPiR trzeba to odpowiednio opisac i umotywowac? Jak to wyglada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opanowanie jednego prostego programu do księgowości jest zdecydowanie łatwiejsze niż jakiegokolwiek programu 3d więc z samodzielnym prowadzeniem KPIR nie ma problemu :), co do przepisów, kosztów itd wystarczy jedna dobra książka. Jak nie zamierzasz zakładać studia zatrudniającego pracowników tylko działalność jednoosobową to wszystko da się ogarnąć bez problemu samemu. Mi na ten przykład wklepywanie faktur sprawia sporą satysfakcję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w zasadzie wszystko co pomaga ci osiągnąć przychód, a więc związane jest z prowadzeniem działalności można zaliczyć do kosztów, kwestia wykazania tego przed urzędnikiem w razie jakiejś kontroli, na co dzień nie trzeba tego uzasadniać ani wpisywać do KPIR po co ci to było

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

A jak wygląda sprawa zawierania umowy przez internet tzn dostaje umowę mailem z podpisem pracodawcy ,drukuje ją podpisuje, skanuje ,odsyłam ,jest takie coś możliwe ?

Kompletnie się na tym nie znam i byłbym wdzięczny za rozjaśnienie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Wlasnie mija roczek jak dostalem dotacje z up .

Widze ze co poniektorzy przygotowuja sie do tego mozolnego procesu, wiec kilka wskazowek:

Jezeli chodz o wypelnianie wniosku , nalezy wszysko dokladnie opisac co ile na co , kazda zlowtowka wydana musi byc opisana.

Najlepszy jest opis dzialalnosci we wniosku tu mozna sie popisac, polecam wpisac zal... (przynajmniej tak bylo w moim wypadku)i tu juz ksiazeczka ktora przedstawi ladnie dzialalnosc , a wiadomo urzedasy jak widza taka kasiazeczke z ladnie wydrukowanymi prackami i opisem dla kogo to i po co , lepiej patrza "bo sie facet stara" , jak to powiedzial pan ktory przez to wszystko mnie prowadzil.

Do wniosku mialem ponad 10 zalacznikow gdzie opisywale, bajerowalem, wsadzalem rozne zdjecia itp zeby lepiej przyblizyc co jest co. Ladna ksiazeczka z tego wyszla :)

Opisu urzadzen wraz ze zdjeciami , np Tablet, ktory urzedas wie co to tablet? wiec zdjecie opis do czego to sluzy , takie rzeczy pomagaja.

 

Ktos pytal na ile taka pozyczka jest, bezzwrotna po roku czasu.

Co miesiac przez rok trzeba dostarczac kopie druku jaki sie wysyla do zus.

Przez rok teoretycznie moga Panowie z UP zrobic kontrole w miejscu prowadzenia dzialalnosci, Czy firma jest i dziala , czy na scianie wisi w ramce pisemko ze firma dziala ze srodkow unijnych . (jakos tak to lecialo)

W moim przypadku taka kontrola sie nie zdarzyla. Poza tym wiekszosc czasu przebywam poza granicami wiec z tego co wiem w takim przypadku zostawiaja kwitek i pozniej umawia sie z nimi na dana date :)

Po roku z us musisz okazac druk potwierdzajacy prowadzenie dzialalnosci i koniec , czas na nastepna dotacje np na pracownika z tym ze w tym przypadku musisz sam wylozyc kaske i dopiero zwrot 60% mozna dostac.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe no mnie pan wyraznie podyktowal co ma byc napisane dal naklejki unijne i powiedzial ze jak przyjdziemy to ma byc to widoczne , wiec u mnie znalazlo sie na scianie. A moze to byl jakis wymysl akuratnie tego Pana urzedasa :)

Kopie papierka z zusu co kwartal kazal mi przynosic z 3 miesiecy , ale ksiegowa co miesiac wysyla poczta , wygodniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SWRSC : Ponoc jak chcesz wystawic fv klientowi zagranicznemu trzeba miec nip UE.

 

A moze ktos mi pomoze w podjeciu decyzji czy przedluzac subskrybcje na maxa czy sie nie oplaca ?

Przedluzenie na rok subskrybcji 1800zl netto tylko ponoc duzo firm rezygnyje bo male zmianki w maxsie i juz nastepna wersja, no ale znowu jednym z za jest ze po dwuch latach jakbym chcial zakupic update do maxa to bedzie to kosztowalo 3300zl netto czyli za subskrybcje przez dwa lata zaplace 3600netto co jest nie wiele wiecej a mam caly czas maxa nowego, no i bajery typu dostep do roznych pierdol autodesku z czego przez rok nie skorzystalem :/

 

Ma ktos jakies swoje wlasne zdanie na ten temat ?

Mam tydzien da decyzje :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam własne zdanie :)

 

Kupuję właśnie maxa 2009, i biorę bez subskrypcji - nie opłaca mi się(do tej pory nie korzystalem z tych pierdół autodesku, i w kwestii aktualizacji oprogramowania spokojnie do tego co robie wystarczyl by mi max 8, i pewnie nawet 6).

 

Fakt że wydanie 1800zl boli mniej niż 3300 na raz, ale z 2 strony po co płacić za coś czego jak sam piszesz nie używasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności