Jump to content
deshu

Compositing, Vray, Render elements

Recommended Posts

i po zlożeniu wychodzi Ci identyko jak czysty render czy sa jakies roznice? wypalasz gamme do passow, czy w photoshopie podkrecasz? jakie masz ustawienia w color mapping?

Color mapping standardowy, chociaż przy używaniu LWF jeżeli zamierzasz później postprodukcje w PS przeprowadzać to zaleca się włączenie Don't affect color. Linear multiply: 1.0, 1.0 , 1.0 (w zależności od potrzeb zmieniasz). Zapisuje zawsze do .exr 32 bit i w PS przeprowadzam obróbkę. Wychodzi to samo co czysty render

Na linear dodge to nie bardzo moim zdaniem wyjdzie. Aczkolwiek nie omieszkam sprawdzić.

Na linear dodge wychodzi przy pracy na 32 bitowym obrazie, po konwersji na 8/16 bit linear dodge nie działa "poprawnie"

Ano chyba że tak. Ja najczęściej składam w 8 bitach. Spróbujemy jak to w 32 będzie wyglądać.

@wycior , złożyłem Twoją scenkę z renderpassów i wygląda to tak: 01gi.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Na łączeniu z BG widać białe krawędzie, ale nie usuwałem. Złożone passy są opisanym wyżej przeze mnie sposobem. Jeżeli efekt Cię zadowala podeśle Ci .psd . Pozdr

• Confused 1

no!! :) to jest to!! "trawa" nie jest za jasna i textura wyglada ze jest ok. białe krawędzie nie rzutuja - z tym wiem co i jak. to wrzuc psd. jestem ogromnie ciekaw jak to "zespawales'. jakby psdeka sie nie udalo zalaczyc to moj mail: [email protected]

pozdro!

Tak jeszcze na marginesie dodam że całkiem niezłą opcją jest składanie nie w PSD ale w czymś co do składania jest przeznaczone - na przykład w darmowym Motiva SOAP - importuje EXRy i HDRki.

Można by to poskładać do kupy w tutorial:) Czy ktoś byłby tak miły?

m-z wyslal mi psdka z paskladanymi passami. w zalaczniku zrzuta z fotoszopa.

dodam ze m-z wyeksportowal warstwy w 32 bitach przez co trzeba zbijac potem "ekspouszer" do 1.0 (dlaczego? - nie wiem jeszcze). wszystkie warstwy dodane sa linear dodgem. opacity warstw - wszystkie na 100%. pozostaje jeszcze pytanie co w przypadku 8 i 16 bitowych renderow i co z gamma 2.2.

co do tutka to moze m-z? :) zdaje sie ze sie na tym zna:) ha!

Osobiście polecam pracę na 32 bitowych plikach, są bardzo dobre do postprodukcji, korekcji ekspozycji bez utraty jakości.

Tutek? W gruncie rzeczy wszystko opiera się na w/w przeze mnie technice, ale jeżeli istniałoby takie zapotrzebowanie to skrobnął bym na weekendzie tutka krok/po kroku ze szczyptą teorii ;)

Pozdr

• Like 1

wszystko działa świetnie, nareszcie to ogarnąłem :) rep się należy.

Mój test:

composition.jpg

Zauważyłem, że przy tej technice trochę AA kopie z deczka, zwłaszcza w rejonach wyższego kontrastu, tj konfrontacja czajniczka - tło.

Edited by gientekwl

No to się ciesze że się udaje :) Uważam to za bardzo pomocne narzędzie w postprodukcji. Jak łatwo można teraz sterować GI, światłem, odbiciami, refrakcjami itp

Pozdrawiam, Marcin

do tego przy takiej kompozycji polecam Composite dostarczany razem z maxem (albo coś mocneijszego). PS pod względem obróbki materiału 32 bitowego jest cholernie ograniczony i wszystko sprowadza się w sumie do expozycji czy tam gammy. W Composite wszystko zgrabniej wygląda pod względem zarządzania samą kompozycją passów i mamy przepotężne możliwości w stosunku do PSa.

@SWRSC na pewno masz rację. Szczerze mówiąc sam już planuję przesiadkę na coś stworzonego do kompozycji, ponieważ faktycznie PS przy obróbce 32 bitowych obrazów ma pewne ograniczenia. W wolnym czasie przetestuję Composite.

Edited by m-z

do tego przy takiej kompozycji polecam Composite dostarczany razem z maxem (albo coś mocneijszego). PS pod względem obróbki materiału 32 bitowego jest cholernie ograniczony i wszystko sprowadza się w sumie do expozycji czy tam gammy. W Composite wszystko zgrabniej wygląda pod względem zarządzania samą kompozycją passów i mamy przepotężne możliwości w stosunku do PSa.

Oczywiście masz rację, tylko że bardzo często się zdarza, iż trzeba klientowi dostarczyć PSDka z możliwością "żeby sobie mógł pokręcić". No i wtedy niestety nie ma rady - trzeba walczyć w PSie.

Witam.

Znalazłem ten wątek, choć to pewnie staroć i nie wiem czy ktoś się jeszcze nim interesuje :)

Otórz znalazłem fajny sposób na zrobienie passa z AA (najzwyklejszy alpha channel - pozwala na zapisanie tej mapki w rozszerzenie .tga z alpha split - najlepsze rozwiązanie do późniejszego compositingu) dla wybranego obiektu w scenie.

Wystarczy wszystkie inne obiekty (prócz wybranego, nad którym będziemy chceli pracować w postprodukcji) wejść w vray properties , zaznaczyć "matte object" i dać alpha contribution na -1 ( to sprawi, że dane obiekty nie będą widziane w channelu alpha). Taką mapę zapisujemy w tga z alpha split i możemy bawić się DO WOLI w edycję obiektów, które nam pozostały w channelu alpha :)

Może to troche takie bardziej czasochłonne, ale dokładne :)

Pozdrawiam.

Ciastuch.

chodzi ci poprostu o wyrenderowanie maski dla obiektu ?

Tak mirach. To MEGA pomaga w compositingu. Próbowałem wcześniej zrobić inaczej. Dla pojedynczego obiektu wrzucić materiał vray light, zeby był jednolicie piały, raszta obiektów zupełnie czarna i taką mape wrzucić potem jako alpha w Photoshopa, ale nie działa tak samo jak alpha channel z vraya. AA się rąbało na krawędziach.

to nie AA, byl juz kiedys watek o tym, zeby premultiplied/un-premultiplied uzywac (alpha powinna byc premultiplied), wtedy unika sie problemu krawedzi.

ciastuch

Wyważasz otwarte drzwi. Opcja której szukasz to multimatte bądź wirecolor pass.