Jump to content

Recommended Posts

 

PODKŁAD

Przyszłość nie jest ani lepsza ani gorsza. Wojna nuklearna nigdu nie wybuchła, Chiny nie opanowały świata, a PZPN dalej nie znalazł recepty na polską piłkę. Jest po staremu. Detektyw nie jest zbawcą świata, ani nie rozwiązuje spraw z pierwszych stron gazet. Aktualnie zrobił sobie przerwę na pierogi w pobliskiej knajpie, ulokowanej nad Pałacem Kultury. W trakcie konsumpcji przegląda materiały dowodowe. U boku ma swojego wiernego kompana - Reksia (TEGO Reksia).

 

"Dzień jak co dzień, dobrze, że chcociaż słońce świeci" - pomyślał


 

POLSKIE SF

Najważniejszą rzeczą w tej pracy będzie coś czego z reguły nie doświadczam w polskiej popkulturze - fajny wizual osadzony w polskich realiach , czerpiący garściami z tkanki tego miejsca/kraju. Nie mam zamiaru pokazywać sceny osadzonej gdzieś tam w odległej przyszłości w bezpłciowym wielkim mieście. Tutaj własnie bedzie Polska-Warszawa, polskie pierogi, pojazdy z korzeniami w polskich fabrykach.

 

Bardzo zalezy mi na przeniesieniu na polski grunt tych wszystkich klimatycznych , ciasnych scenek z filmów, które aż ociekają klimatem.

 

Żeby była jasność - konsumpcja pierogów nie ma być tutaj żadnym oczkiem w stronę widza, elementem chumorystycznym. Nie. To jest na poważnie, po naszemu, polski SF. Wierzę, że można to zrobić bez smiechu i fajnie, a mała, ciasna, podniebna knajpka z pierogami może mieć swój klimat, który tak bardzo wskazany jest w opowieściach o detektywach :)


SZKIC / FINALNY KADR

W sumie najtrudniejsze mam już za sobą.

Powstał juz bardzo zaawansowany koncept z dokładnym rozlokowaniem elementów i odpowiednim kadrem.

Zależało mi na ciasnocie pierwszych planów z przejściem w niegraniczona przestrzeń futurystycznego miasta na dalszych planach.

Istotną sprawą było tez zbudowanie komiksowego kadru.

5dfef41b23a548c9428e3253fbe67eef.jpg

Rozwieje watpliwości - aż tak ładnie to ja nie rysuję ;)

Szkic powstał na bazie sceny skomponowanej w maksie po częsci z obiektów znalezionych w sieci, jako zaślepki oraz rzeczy zmajstrowanych na szybko. Cenię sobie czas i swobodę a takie rozwiązanie jest dla mnie najszybsze i najwygodniejsze. Niektóre rzeczy zostały po prostu dorysowane.

 

Układanie sceny i odpowiedni kąt kamery zajął mi jakieś 3-4 dni. Teraz nalezy wypełnic wszystko własnymi obiektami, które powstaną (a jakże) od zera

 


 

PIERWSZY KONCEPT - GENEZA POMYSŁU

Pierwszy koncept w założeniu miał być bardzo dynamiczną sceną, w której detektyw odpiera atak złego mecha (Boss z Centralnego). Chciałem się wyżyć i zdewastować trochę obiektów. W pewnym momecie pojawil sie motyw , że z samochodu bedą wypadać zamiast chińskiego żarcia pierogi...i tak się zaczął drugi, finalny koncept.

d98f486585aa80ae06f1baafdb81c62f.jpg

Na pierwszym planie znajduje się Reksio, który zawija ogon z miejsca zdarzeń. Futurystyczna Warszawa m20 zamienia się w złom od pocisków. W tle Pałac Kultury.

 

 

9e7bb577a72da088de9254f1bbd3e617.jpg

A tak wyglądały dwa pierwsze, szybkie szkice/układy koncepcyjne gdy zacząłem drążyc temat z pierogami

 


 

PAŁAC KULTURY I NAUKI

Punkt zaczepienia, pierwszy obraz od którego wyszła cała reszta.

Nie ma co się oszukiwać - jest to najbardziej rozpoznawalny budynek ulokowny w naszym kraju. Nigdy nie zostanie zburzony i trzeba to zaakceptować. W mojej wizji przyszłości zostanie on wpisany na listę UNESCO jako najwybitniejszy przykład sztuki socrealistycznej ;) Rosjanie będą do niego pielgrzymować i kupowac miniaturki na pamiatkę. Metropolia Stołeczna Warszawa bedzie czerpać z niego zyski niczym Paryż z Wieży Eiffla.

8d548900f1afe27cfda81b73eebc2976.jpg

Na załączonym obrazku widać 3 autokary z rosyjskimi turystami.

Na budynku PKiN beda wyświetlane holograficzne reklamy (na projekcie maźnięte na niebiesko) , które zostaną dodane już w post procesie.

 

Największym wyzwaniem jest takie obudowanie Pałacu aby był on rzeczywisty i wpsółgrał z futurystyczną przestrzenią miejską. Z lotu ptaka PKiN wygląda niestety jak jakiś statek kosmiczny, kreślony przez słabego projektanta.

 

Coś czuje, że najwięcej czasu zejdzie mi właśnie na tym obiekcie.

 


 

BISTRO

Czyli miejsce, w którym dzieje się "akcja". Będzie to trochę taki mix barów mlecznych z ulicznymi knajpkami made in japan

W kadrze znajdzie się parę elementów z nienachalnym futurystycznym upgradem - np. garnek wyglądać bedzie normalnie, ale grzałki będą ulokowane wewnątrz obudowy (wtopione w żarodoporne szkło). Będzie tu można przemycić jeszcze kilka smaczków z obecnej i minionej epoki , jeszcze nie wiem jakich ale coś się znajdzie.

47ddfa4a4068e08fb9f922647bf96e94.jpg

Tak bardzo podoba mi się firanka na głowie babci z pierwszego obrazka, że chyba podwędze ten motyw.

 

Wielkie gary widoczne na referencjach zostały już uwzględnione w projekcie.

 


 

PIEROGI

Z kapustą i grzybami. Detektyw nie lubi chinskiego żarcia, a kebaby są spalone gdy najaw wyszła afera z mięsem z Centralnego. W sumie to najbardziej lubi schabowego z ziemniakami i kapustą, ale wie, że zarządca kompozycji nie ma ochoty tego modelować.

e5e84351093cdb3211e07b46bc5fa70b.jpg

 

 

Wbrew pozorom pierogi pełnią bardzo ważną rolę w tym obrazku. Dana scena kręci się właśnie wokół nich - detektyw je wcina, a kucharz je lepi. Ponadto są turbo polskie i skojarzenie z PL od razu poleci, gdy Ridley Scott bedzie to oglądał jako referencje pod BladeRunnera2 :D

 


 

PISTOLET. GNAT. SPLUWA

Prawdziwa broń palna, taka co krzywdzi złych ludzi. Detektyw ze Stołecznej Metropolii Warszawa gardzi laserowymi paralizatorami z plastiku.

a4e9ace1dbb4ceb88f55e6752eb59f52.jpg

 


 

 

POJAZDY

One tak naprawdę zbudują klimat oraz nadadza futurystycznego ducha zakorzenionego w PL.

Jeśli chodzi o proces modelowania to najwięcej czasu zostanie poświęcone Warszawie m20. Reszta pojazdów będzie obdarzona szczegółowością adekwatną do rozmiaru w renderze. Oczywiście wszystkie pojazdy zostaną troche popchnięte w przyszłość (brak kół, napęd antygrawitacyjny) ale nie za bardzo.

 

Warto tu nadmienic , że pojazdy bazujące na minionym czasie nie mają za zadanie przeniesienie obrazka w klimat Noir.

 

Poniżej kilka strzałów referencyjnych dla poglądu co do klimatu w obrazku

 

 

POJAZD - WARSZAWA M20

Co prawda samochód "Warszawa M20" jest na radzieckiej licencji, ale wrósł juz tak w tkankę kraju, że śmiało można powiedzieć iż jest nasz. Swoją drogą cholernie dobrze wymodelowaną miał karoserie ;)

953e168f2e0cc04d99da6ec21953633c.jpg

 

POJAZD - SMYK

Niedawno się dowiedziałem, że takie prototypy w ogóle były w Polsce.

313d3b748f108f4fde7391f43d6352f9.jpg

 

POJAZD - SYRENA SPORT

Już wtedy wyglądała jak z przyszłości.

1cfe3f940eead5f918508c45310c43dc.jpg

 

POJAZD - INNE

Te modele chyba każdy zna ;)

0d014546611b12621928f6dce71f1597.jpg

 

 

Dużo referencji pobranych z tej strony -> http://pasjonatprl.wordpress.com/


 

 

REKSIO

to jest wisienka na torcie. Jak starczy czasu to popłynie ładny sculpt na bazie tego kreskówkowego bohatera i wprowadzi do obrazka dodatkowy element, na którym można zawiesić oko.

0397441da38d0835847d737caab58970.jpg

 

Jeśli ktoś ma namiar na rasę psa, która jest zbliżona najbardziej do filmowego Reksia, to byłbym wdzięczny za namiar.

 


 

OBRAZEK Z HISTORIĄ

Nie wiem czy uda mi się to opisać słowami ale zależy mi na stworzeniu obrazka, w który mozna wejść i się po nim poruszać. Czyli patrzy sie na obrazek i myśli się: "poszedłbym tu, a potem tu, do pierogów wziąłbym keczup zamiast soli, samochodem poleciałbym tam i siam, gnata nosiłbym po prawej stronie, Reksio zostałby w samochodzie".

 

Przykłady takich obrazków:

http://www.pinterest.com/pin/571112796466429050/

http://www.pinterest.com/pin/571112796467583266/

http://www.pinterest.com/pin/571112796467584479/

 


 

SPÓJNOŚĆ

To jest najtrudniejsza część całej zabawy. Będzie tu bardzo dużo elementów, które muszą się przegryźć smakiem - Pałac Kultury, który jest pdobny zupełnie do niczego, stylizowane pojazdy na prl, bar mleczny Społem AnnoDomini 2099 i detektyw, który nie może byc za bardzo amerykansky, ale tez by nie ocierał się o Rutkowskiego.

 

 


Edited by STRZYG
Link to post
Share on other sites
  • Replies 130
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Szkic wygląda świetnie, już jest na czym oko zawiesić. I mając w głowie twoje ostatnie prace, ta może być prawdziwą perełką... ale ;) Jak dla mnie ten detektyw jest w tej chwili najmniej ciekawym elementem tej scenki. Da się to nawet odczuć z rozległego (fajnego :) ) opisu jaki tu zaprezentowałeś. Pierogi i Reksio maja własne akapity a o detektywie napisałeś bardzo niewiele ;) Boje się żeby w finalnej pracy zupełnie się tam gdzieś nie rozmył z tłem.

 

Będę śledził jak to się dalej rozwinie. Powodzenia :)

Link to post
Share on other sites

nie czaje tego ogołnego oburzenia. Jakie nagrody tacy zawodnicy, nikt nie mówił że będzie łatwo. Druga sprawa, prawdę mówiąc to, serio większość startuje tylko dla nagród czy dla was żeczywiście liczy się tylko kasa? meh.

Link to post
Share on other sites

@ michalz00

na detektywa mam patent kolotystyczno-tonalny. Mega City będzie na perspektywie powietrznej, więc będzie wyblakłe, a całe bistro (kucharz, gary, blat) bedą w cieniu rzucanym przez parasol. Halski 2099 bedzie najbardziej oświetlonym punktem, więc wzrok na nim właśnie będzie pierwszy lądował. Ale słusznie zauważyłeś, że jest ryzyko, iż może się on zgubić. Mam nadzieję, że tego uniknę ;)

 

Tymczasem mały update.

Modelowanie rozpocząłem od najnudniejszej rzeczy, której w dalszej cześci prac (..powiedzmy za miesiąc) już absolutnie nie chciałoby mi się modelować. PKiN. Straszna lipa, że nigdzie nie ma planów, albo chcociaż rysunków technicznych fasady. Póki co licze okna i oszacowuję odległości pomiędzy elementami.

c41a447b9f0e479ee85db469f00b1ead.jpg

Edited by STRZYG
Link to post
Share on other sites

Koncept jest kapitalny :). A co do pierogów etc., to brawo! Torkil Aymore, czyli Gamedec regularnie żywił się w milkbarach właśnie nad Warsaw City! Jadał kopytka z gulaszem, krokiety, pyzy tudzież rzeczone pierogi! Gdy zobaczyłem ten koncept, wielki uśmiech rozjaśnił moją twarz :). Czekam na dalsze kroki :).

Link to post
Share on other sites

Nie mogłem się oprzeć. Znalazłem fragment opowiadania "Anna" (zbiór "Granica rzeczywistości"). Torkil Aymore nie jadł przez kilka dni (przebywał w wirtualiach), dlatego zamawia specyficzne danie, ale jego przyjaciel, Harry Norman zamawia... no co? :)

 

Z menu „dla graczy” wybrałem naleśniki z serem. Oczywiście tylko tak się nazywały. Naprawdę były specjalnie zbilansowanym pokarmowym miksem. Właściciel twierdził, że jego prapradziadek serwował w tym samym miejscu dokładnie takie same. W każdym razie pod względem smaku. Możliwe, ale podawał je kilkaset metrów niżej, pod poziomami i estakadami, które przykryły stare miasto. No i z pewnością nie o tak skandalicznie wczesnej porze. Wymysł jadłodajni non-stop to stosunkowo niedawny wynalazek.

[…]

Tafle drzwi błysnęły popchnięte przez nowego gościa. Harry Norman! Oczywiście ten zdeklarowany kawaler też tu się żywił.

- Torkil! Ty stegozaurze!

Wstałem i poddałem się torturze miażdżenia żeber. Otarł się o mój policzek niegolonym zarostem. Usiadł i zamówił pierogi.

- Zachciało się papu staremu graczowi?

- Po miesiącu…

Potrząsnął blond kudłami. W wesołych oczach odbijały się wieżyce Warsaw City.

- Te gry cię zabiją. Trzeba żyć!

- Próbuję. Zastanawiam się tylko, gdzie?

Dziarsko dziabnął widelcem w ciasto.

- Znasz mnie. Lubię światy, ale zoenetem zostanę dopiero, jak się zestarzeję. Jeśli będzie mnie stać.

Po chwili jego talerz był pusty.

- Chodź, przejdziemy się - zaproponowałem.

- Odzwyczailiśmy się od dreptania? - zarechotał.

- Odwal się.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

@ Marcin Przybyłek

 

PKiN jest tu jednym z głównych bohaterów, nie da się ukryć. Chodzi mi o to aby nie było złudzeń co to za miasto, co to za kraj. Poza tym to zabytek za paredziesiąt lat będzie, jak (już) Koloseum w Rzymie czy Bazylika Św. Piotra. Nie zniknie.

Specjalnie pomijam tutaj całą kwestię kto i po co go nam postawił. Kto to tam będzie rozpamiętywał za 200 lat ;P

Link to post
Share on other sites

.... no, to było do przewidzenia : /

PKiN jeszcze nieskończony, ale lada dzień bryła się zamknie i spadnie ten obiekt na dalszy priorytet i wezmę się za kucharza + pojazdy. W międzyczasie obmyśle jeszcze jakby tu doprzyszłościć postać detektywa. Pewnie jakiś mały gadżet w myśl miniaturyzacji urządzeń.

 

Na pytanie - czemu się tak długo pieszcze z tym obiektem ? - odpowiadam :

- po pierwsze brak mi patentu na to, jak tak zawiły geometrycznie obiekt mógłbym sobie skrócić w produkcji bez straty na jakości w zoomie

- po drugie planuję (jesli czas pozwoli) dziabnąć dodatkowy strzał na przyszłościową Warszawę z poziomu jezdni gdzie PKiN jest graczem pierwszoplanowym jako tapetke na pulpit (przyszłość pozakonkursowa)

- po 3 po konkursie pewnie udostępnie ten obiekt w sieci 4free, szkoda żeby tyle pracy zamknęło się na jednym obrazku, a niejednemu pewnie się przyda ;)

- po 4 nigdy nie byłem dobry z geometrii ;P

 

b2159970991abd8b204b32fcfb4204a2.jpg

 

Paru rzeczy brakuje, moduły nie połączone, odległości bocznych wieżyczek jeszcze nie te.

Z uwagi iż jest to realna geometria (bez normalsów, bumpów) zmnieszyłem sobie czas który będę musiał poświęcić na teksturowanie (nie będę musiał bawić się w udawane, przekonywujące wypukłości/wklęsłości)

Edited by STRZYG
Link to post
Share on other sites

No STRZYGozordzie zapowiada się solidnie! :) Czekam na rozwój sytuacji. Nie chciałbym aby postać detektywa została przysłonięta ilością elementów na pierwszym planie etc., ale zapewne wiesz co robisz.

Nie zapomnij o ukrytych creditsach za grupowanie w AE ( :D )

Powodzenia i będę obserwował

Link to post
Share on other sites

@ emptyman -> ;) latając po mieście widzę budynki sakralne, od wieków są stawiane i z tego założenia wyszedłem - stawiane nadal będą. Poza tym jak już pisałem, zależy mi na polepieniu z tkanki kraju, a to jest właśnie jego częścią.

 

@ Marcin Przybyłek -> skończy się zapewne na gadżecie na palce, dzięki któremu detektyw może wertować dowody (w tym przypadku zdjęcia). Pierwotnie miały to być chologramy, ale w szkicu lepiej wygladały normalne zdjęcia. Finalnie chcąc niechcąc musza być chologramy, bo kto w przyszłości będzie latał z polaroidem ;P

 

Mniej więcej takie coś (może na jakąś rękawice to jeszcze zamienię)-> http://agbeat.com/tech-news/wearable-glove-is-a-cell-phone-made-from-a-3d-printer/

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy