Skocz do zawartości

Blender - NEWS oraz dyskusje


n-pigeon

Rekomendowane odpowiedzi

No i genialnie najbardziej olany edytor doczekał się jakichś nowości :D żaliłem się już na BA to tutaj sobie daruje. Pozostaje się już tylko cieszyć :)

 

@mookie

Wieghty chyba jednak były w innym branchu. Słabo pamiętam ich rozstawienie :X Chyba Antony mergował tylko UV toolsy, nie całego oniona jeśli już. Przestałem czytać commity trunka, jak coś będziesz wiedział to daj znać, a jak nie, to zobaczy się w release logu, w sumie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolność na równi z przestępstwem.

A propo SOPA i naszej polskiej ustawie ACTA, czyli międzynarodową umowa, która ma na celu wzmocnienie ochrony znaków handlowych, zwalczanie produkcji i handlu podróbkami oraz piractwa. Niepokojący jest fakt jak twierdzi EFF, że ACTA będzie m.in. wymagała od dostawców usług internetowych usunięcia z serwerów oprogramowania OPen Source. Co za tym idzie? Tłumaczyć chyba nie trzeba...

Edytowane przez MRay
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko ładnie pięknie tylko jak dziś sprawdzałem to siatka się sypie po kilkukrotnym cięciu po liniach prostopadłych i pod kątem 45 stopni, ale pewnie po dodaniu go do trunka pewnie będzie masa raportów o sypiącej się siatce i może przyspieszy to odpluskwianie bmesh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucilem na forum blendera ale i tu pewnie kogos to zaciekawi.

 

Zdecydowalem sie na napisanie wlasnego modyfikatora glownie do animacji wycinankowej.

Mam nadzieje, ze uda sie to wcisnac do oficjalnej wersji.

Przyklad dzialania w filmie:

 

 

Jesli sa jacys koderzy chetni mi pomoc zapraszam.

Uwagi potencjalnych uzytkownikow tez mile widziane.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli sa jacys koderzy chetni mi pomoc zapraszam.

Uwagi potencjalnych uzytkownikow tez mile widziane.

 

A gdzie masz ten kod? Ja wprawdzie jakimś wielce utalentowanym i wszechwiedzącym koderem nie jestem, ale jeden add-on do trunka udało mi się wepchnąć, więc pi razy drzwi wiem na co się zwraca uwagę i jak to rozegrać "PR-owo".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chrupek3D

Ola-f: właśnie testuje... jak uruchomisz wersje 2.62 to szukaj ustawień GPU w prefsach, bo tam to teraz przenieśli.

Najwięcej czasu schodzi mi sie z materiałami, fresnele i inne cuda, no i oczywiście z prześwietleniem sceny - na Reinharda to sie chyba nie doczekam. Tak naprawdę, to robienie materiałów jest podobne do Octane, wiec problemu nie ma, ale weź tu bądź mądry i nie prześwietl plastiku, jak Ci słonce na niego bezpośrednio grzeje.

 

ps. a jak pytałeś o szybkość, to jest szybko ;) tylko viewport zwalnia w trakcie renderu... nie to co w Octane.

Edytowane przez Chrupek3D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Słyszałem że cycles w tej wersji blendera wspiera już openCL. Czy to prawda ? Może jakiś benchmark, porównanie do octane? Widzę że mocno się rozwija cycles i jakby działało to już jest alternatywa dla octane z cuda.

P.S. Sam na razie nie mogę sprawdzić jak działa nowy blender - walczę z instalacją sterowników nV na kernel 3.3 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hi all,

 

Here's the summary of today's meeting!

 

1) Blender 2.62 release

 

- Windows binary: there's a build issue, the new OpenAL lib makes 3D sound fail.

Remedy: rebuild the release with original OpenAL. It will be updated on the download page with a short note then. Nathan, are you available?

 

- Nicholas Bishop fixed a ReMesh Modifier crash on OS X PPC (endian issue)

http://projects.blender.org/tracker/?func=detail&atid=498&aid=30158&group_id=9

 

- Further all seems to be fine; if there's more showstoppers coming we can do an 'a' release, for now we can continue to 2.63 though.

 

 

2) Blender 2.63 plans

 

- BMesh can go in! Brecht gave it a blessing too.

(While I'm writing this, Campbell already prepares the merge. Hold tight!)

 

- Lukas Toenne: has new File Node ready for review!

http://codereview.appspot.com/5666047/

 

- Reminder: Lukas' Node Group project is ready too, he proposes it for 2.63 inclusion:

http://codereview.appspot.com/5593050/

 

- Brecht and Campbell propose to make 2.63 a regular 2 month release cycle, they expect it will need this time for maturing and stabilizing. That means we can have a month for including other new features too!

 

- BCon proposal:

 

BCon1: 15 february

BCon2: 4 march (= release targets are frozen)

BCon3: 18 march (= all feature mergers were done)

BCon4: 1 april (only bug fixes from now)

BCon5: 8 april (ready for release)

 

- Other 2.62 targets can be added in next 2 weeks, could be masking or other mango stuff too.

 

- Brecht: work on Cycles during next months; mostly speedup, ramp shader and RGB curves nodes.

 

3_ Other projects

 

- Ton mentions he had a meeting with Jeroen Bakker, discussing new Compositor (2.64 target) and ideas for (green screen) keying editor in Blender.

 

Thanks,

 

-Ton-

 

No to BMesh trafił do Trunk, a mi się przypomniało, że nie zgłosiłem iż bm rozwala UV... xD choć może już coś z tym zrobili dawno nie testowałem, będzie trzeba wygospodarować trochę czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś już wymyślił ciekawe narzędzie lub usprawnienie istniejącego ?

 

Hi all,

 

Just a quick update to show we're making some progress here. We got a

new OpenCL runtime to test from AMD (with fixes which will presumably

be in the next driver release), and for the first time we now got

shading nodes and textures working, which puts this at feature parity

with GTX 2xx cards using CUDA.

 

The main issue with this still is that compiling uses a lot of memory

(about 6GB when I tested). It's possible to build these in advance and

bundle them as we do for CUDA, so we'll look into getting that set up.

Edytowane przez mandragora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tutaj mały dodatek, który akurat dla mnie jest niezwykle pomocny:

"Multi File Output" node:

http://wiki.blender.org/index.php/User:Phonybone/MultiFileOutputNode

Szczególnie może to być przydatne jeżeli chcemy wypuścić sobie parę passów do skomponowania w innym programie, który nie koniecznie obsługuje Multi Layer EXR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taką, mini dyskusję nt bge chciałem zacząć. No własnie czy bge jest lepsze a może na tym samym poziomie co silnik marmoset toolbag do przeglądania modeli. Wg mnie bge jest lepsze i daje wiecej możliwości. Jedyne czego brakuje to tego ui które pozwalałoby w sposób szybki na postprodukcję. W sumie ciekawe czemu tego jeszcze nie zrobili (dodanie kilku shaderów jako presets). Ciekawe jestem co o tym myślicie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem pozostaje po prostu czekać. Trzymam kciuki za cycles bo już na obecnym etapie w specyficznych zastosowaniach daje bardzo dobre efekty. Ostatnio sporo go używałem do renderingu stili jak i animacji garaży motocyklowych. Poza tym szybkość renderingu w nim pomiędzy gtx 570 a i7 2600k jest bez porównania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@BartekSkorupa

 

Jak użyć tego "Multi File Output" i czy działa to z Cycles i animacją?

 

Już są zmiany. Teraz nie ma już oddzielnego noda Multi File Output, ale jego zachowanie jest wbudowane w zwykły File Output.

Działa to tak, że dodajesz File Output, dusisz N i w Properties możesz dodać sobie dodatkowe inputs.

Dodajesz nowy input, dajesz mu nazwę, podpinasz coś do niego i wszystkie inputs się wyrenderują do katalogu, jaki zaznaczysz jako docelowy dla tego noda.

Można jak się chce na przykład zrobić podkatalogi. Wtedy w nazwie nowego input sadzisz na przykład: "color/color_pass_" i to sprawi, że pojawi się podkatalog "color" a w nim wyrenderuje się obrazek, bądź sekwencja obrazków o nazwie "color_pass_".

Jest to wszystko przydatne jeżeli chcesz sobie z blendera wypuścić passy, jako oddzielne sekwencje, żeby potem je składać w innym programie, który nie do końca sobie radzi z Multi exr.

 

Działa to z cycles i animacją również.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czasem wszystko trafi. Jwilkins, czyli ten kozak co kiedyś ostro podrasował Sculpt, w tamtym roku nie skończył swojego projektu, a przez studia nie ma czasu i czeka na tegoroczne GSoC by to dokończyć, raczej nie porzuci projektu.

 

Teraz Nicolas Bishop pracuję nad wdrożeniem swoich patchy, GSoC i niektórych ficzersów które Jwilkins skończył. Jest opłacany przez dotacje Blender Foundation.

 

Zatem spokojnie, wszystko w swoim czasie trafi do trunka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Addon BProjection:

"BProjection: This addon can show a plane with an image in the 3Dview,you can rotate, pan or zoom the 3Dview, the plan will be alway in the same location and alway faced to the 3Dview. It's very usefull to clone a texture on a mesh"

 

http://wiki.blender.org/index.php/Extensions:2.6/Py/Scripts/3D_interaction/bprojection

http://blenderartists.org/forum/showthread.php?248870-BProjection

600px-Capture1.png

 

Drugi news:

Partial visibility wylądował w trunku:

http://nicholasbishop.net/wordpress/?p=75

http://wiki.blender.org/index.php/User:Nicholasbishop/PartialVisibility

partialvis2.jpg

Edytowane przez alex3d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbrush w Blenderze coraz blizej ;)

Jeszcze tylko te z-kulki brakuja i unlimited mesh (choc remesh juz jest ale tak do pelni szczescia :D).

 

Czy ktos cos slyszal moze o jakims ulepszeniu viewportu Blenderowego czy jest to poza dyskusja na razie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności